Rezolucija filmova

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

futavacc
Posts: 6
Joined: 18/05/2019 11:06

#1 Rezolucija filmova

Post by futavacc »

zna li neko zašto neki filmovi imaju FHD 1920 x 1080 a neki ne, tj. imaju 1920 x 800 pa prilikom gledanja imaju one ružne crne trake u gornjem i donjem dijelu ekrana, tj. slika ne popunjava cijeli ekran kao kod 1920 x 1080
zašto debili snimaju takve lošije rezolucije
ima li ikakav način da se na TV prilikom gledanja filma sa stika, dobije puna slika bez onih crnih debilskih traka ispod i iznad
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#2 Re: Rezolucija filmova

Post by 90minut »

futavacc wrote:zna li neko zašto neki filmovi imaju FHD 1920 x 1080 a neki ne, tj. imaju 1920 x 800 pa prilikom gledanja imaju one ružne crne trake u gornjem i donjem dijelu ekrana, tj. slika ne popunjava cijeli ekran kao kod 1920 x 1080
zašto debili snimaju takve lošije rezolucije
ima li ikakav način da se na TV prilikom gledanja filma sa stika, dobije puna slika bez onih crnih debilskih traka ispod i iznad
s kompjutera si prebacio na tv kablom?
futavacc
Posts: 6
Joined: 18/05/2019 11:06

#3 Re: Rezolucija filmova

Post by futavacc »

film je na stiku
stik se lijepo umetne u TV
i lijepo se gleda film
šta nije jasno?
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#4 Re: Rezolucija filmova

Post by 90minut »

futavacc wrote:film je na stiku
stik se lijepo umetne u TV
i lijepo se gleda film
šta nije jasno?
Onda ne možeš ništa, ako ti je preko kompjutera povezano s tv-om onda preko monitora mozes namjestit ovako ništa futavče. :D
futavacc
Posts: 6
Joined: 18/05/2019 11:06

#5 Re: Rezolucija filmova

Post by futavacc »

namještanje "monitora" ??
ne znam kako i na šta misliš i na PCiju
ništa ne može promjenit 1920:800 sa crnim trakama u 1920:1080
suština pitanja je bila zašto debili snimaju fimove sa takvom "nepotpunom" FHD rrzolucijom, dakle sam problem je na izvoru, prilikom snimanja samog filma
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#6 Re: Rezolucija filmova

Post by zilog »

futavacc wrote:zna li neko zašto neki filmovi imaju FHD 1920 x 1080 a neki ne, tj. imaju 1920 x 800 pa prilikom gledanja imaju one ružne crne trake u gornjem i donjem dijelu ekrana, tj. slika ne popunjava cijeli ekran kao kod 1920 x 1080
zašto debili snimaju takve lošije rezolucije
ima li ikakav način da se na TV prilikom gledanja filma sa stika, dobije puna slika bez onih crnih debilskih traka ispod i iznad
Problem je sto bi jednu stvar, koja ti smeta, zamjenio drugom, koja bi ti isto smetala.

Filmovi se snimaju za format kina 2,40:1 (zaokruzeno od 2,39:1), a ti hoces reprodukciju na TV-u 16:9 (1,78:1).
Da bi ti "debili" upakovali taj format na tvojih 1080 linija na TV-u bi morali odrezat krajeve, ili neprirodno izduziti sliku (ovo mozes potraziti na kontroli slike svog TV-a).
futavacc
Posts: 6
Joined: 18/05/2019 11:06

#7 Re: Rezolucija filmova

Post by futavacc »

pa zašto neki filmovi imaju "pravilnu" rezoluciju 1920:1080 a drugi ne

pokušao sam sa prebacivanjem sa "auto" na 16:9 ili "cinema" mode i nestane crnih traka, bude puni ekran ali onda slika izgleda nekako "sabijena" nepriorodna
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#8 Re: Rezolucija filmova

Post by seoBIH »

Kako volim kada se neko istrese na pametnjakovice koji misle da znaju bolje u svakom polju :thumbup: :thumbup:
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#9 Re: Rezolucija filmova

Post by zilog »

futavacc wrote:pa zašto neki filmobi imaju "pravilnu" rezoluciju 1920:1080 a drugi ne

pokušao sam sa prebacivanjem sa "auto" na 16:9 ili "cinema" i nestane crnih traka, bude puni ekran ali onda slika izgleda nekako "sabijena" nepriorodna
Zato sto su ti filmovi snimljeni za TV, ili su otkinuti krajevi slike i ne dobijes sliku koju u kinu vidis.
futavacc
Posts: 6
Joined: 18/05/2019 11:06

#10 Re: Rezolucija filmova

Post by futavacc »

kakvu sliku dobijaju ovi što gledaju sa bluray playera i originalnih diskova
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#11 Re: Rezolucija filmova

Post by 90minut »

futavacc wrote:kakvu sliku dobijaju ovi što gledaju sa bluray playera
Vidi ja kad hocu da pogledam na tv-u film imam kabl koji ukljucim u kompjuter i tv, iskljucim plavi iz monitora i kompjutera i imam sliku na tv-u kakva mi je sad ispred racunara ako misliš da je to logično i da ne pricas o tome onda izvini.

Naravno s monitora mišem napravim da mi je puna slika na tv-u i kraj problema.

Da li je to to što pricas?
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#12 Re: Rezolucija filmova

Post by johnnykola »

Koga zaboli leva mošnja. Sve super, ugajguliš ili ne format, a gledaš na kraju naku karinu suru od filma. No, evo već minimum desetljeće je svakako "slika" tj. "forma(t) " važnija od priče tj. sadržaja. Ništa novo.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#13 Re: Rezolucija filmova

Post by 90minut »

johnnykola wrote:Koga zaboli leva mošnja. Sve super, ugajguliš ili ne format, a gledaš na kraju naku karinu suru od filma. No, evo već minimum desetljeće je svakako "slika" tj. "forma(t) " važnija od priče tj. sadržaja. Ništa novo.

Brate da li ja dobro citam ili si se ti posvađao sam s sobom?
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#14 Re: Rezolucija filmova

Post by johnnykola »

Nisam.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#15 Re: Rezolucija filmova

Post by 90minut »

johnnykola wrote:Nisam.
Covjeka zanima rezolucija ti mu poceo pljuvati izbor filmova iako nije a rekao :D
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#16 Re: Rezolucija filmova

Post by zilog »

futavacc wrote:kakvu sliku dobijaju ovi što gledaju sa bluray playera i originalnih diskova
U 99% slucajeva kao sto je ta na tvom sticku.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#17 Re: Rezolucija filmova

Post by johnnykola »

90minut wrote:
johnnykola wrote:Nisam.
Covjeka zanima rezolucija ti mu poceo pljuvati izbor filmova iako nije a rekao :D
Ne pljujem njegov izbor filmova već mi je nevjerojatan toliki utrošak energije na ispravljanje nečeg što su režiser i kinematograf odlučii uraditi u svom filmu, imati takav i takav aspekt rejšio. Sve ima svoje i to je odluka režisera kao i hiljade drugih. A nisi ni kreno gledati film (emocionalno se prazniti ili ne) koji će ti se možda svidjeti, možda i ne. Kako bi recimo razvukao First Reformed koji je skucan na kvadrat? Tako da Itana Houka vušegla bude k'o Cocin bubanj. :D :D :D
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#18 Re: Rezolucija filmova

Post by 90minut »

johnnykola wrote:
90minut wrote:
johnnykola wrote:Nisam.
Covjeka zanima rezolucija ti mu poceo pljuvati izbor filmova iako nije a rekao :D
Ne pljujem njegov izbor filmova već mi je nevjerojatan toliki utrošak energije na ispravljanje nečeg što su režiser i kinematograf odlučii uraditi u svom filmu, imati takav i takav aspekt rejšio. Sve ima svoje i to je odluka režisera kao i hiljade drugih. A nisi ni kreno gledati film (emocionalno se prazniti ili ne) koji će ti se možda svidjeti, možda i ne. Kako bi recimo razvukao First Reformed koji je skucan na kvadrat? Tako da Itana Houka vušegla bude k'o Cocin bubanj. :D :D :D
Vidio sam da si preporucivao first reformed da li je i tebi zadnjih 15 minuta jedna od vecih karina ikad?
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#19 Re: Rezolucija filmova

Post by johnnykola »

90minut wrote: Vidio sam da si preporucivao first reformed da li je i tebi zadnjih 15 minuta jedna od vecih karina ikad?
Upravo suprotno.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#20 Re: Rezolucija filmova

Post by 90minut »

johnnykola wrote:
90minut wrote: Vidio sam da si preporucivao first reformed da li je i tebi zadnjih 15 minuta jedna od vecih karina ikad?
Upravo suprotno.
I onda daješ sud.. :D

Toliko loše gdje jasno vidiš Paula Schradera zarobljenog u prošlosti gdje je umislio da piše o karakteru kao u taxi driveru.
Toliko glupavo i nerealno da ti tacno bude žao 80 posto filma koje je bilo odlicno.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#21 Re: Rezolucija filmova

Post by johnnykola »

90minut wrote:
johnnykola wrote:
90minut wrote: Vidio sam da si preporucivao first reformed da li je i tebi zadnjih 15 minuta jedna od vecih karina ikad?
Upravo suprotno.
I onda daješ sud.. :D

Toliko loše gdje jasno vidiš Paula Schradera zarobljenog u prošlosti gdje je umislio da piše o karakteru kao u taxi driveru.
Toliko glupavo i nerealno da ti tacno bude žao 80 posto filma koje je bilo odlicno.
To je film, fikcija, meni se svidio kraj tebi nije, Zevse moj. A ovdje je sve vrijeme tema aspekt recijo. Možeš sad preći na recimo Ofret i o njemu kao filmu raspravljati, a ne o aspekt reciju. Artemido, budi nam na pomoći, a ti izvoli.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#22 Re: Rezolucija filmova

Post by 90minut »

Jao kako si smiješan lik kako pokušavaš okrenuti situaciju.

Jesi li svjestan koliko sam te puta čitao kako pricas o filmu kao da je pravi život i prava situacija?
Jedno 20 puta.
Haj ništa odjavljujem se.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#23 Re: Rezolucija filmova

Post by johnnykola »

90minut wrote:Jao kako si smiješan lik kako pokušavaš okrenuti situaciju.

Jesi li svjestan koliko sam te puta čitao kako pricas o filmu kao da je pravi život i prava situacija?
Jedno 20 puta.
Haj ništa odjavljujem se.
A je li tema aspekt racijo filma ili ono što se desi u filmu First Redormed? Film je generalno fikcija, svaki film. Fikcija koja ti se svidi ili ne. Meni je ta fikcija u First Reformed savršeno legla kao preslika stvarnosti u kojoj i pored svećeništva pobjeđuje ljubav iznad i bukvalnog prikaza poharane Zemlje. Tebi nije legla i sad ja zbog toga ispadam četaljska lezbijka. Zato što tebi nešto nije leglo, neka fikcija, koja meni jeste. Dovraniši se. :D :D :D
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#24 Re: Rezolucija filmova

Post by 90minut »

Znaci preslika stvarnosti ti leži 90 posto i onda ti je odlican kraj koji je u rangu taxi drivera čitaj ( isti pisac ).

Smece usrao i šefa i stanicu.
Kao da je predstava, a ne film.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#25 Re: Rezolucija filmova

Post by johnnykola »

Dječko, je li rješenje za nešto što smatram izvrsnim sad da napišem (kako bi ti bio miran) da mi je najednom sve to sranje? Ako će ti biti lakše, eto sranje je. :D :D :D Izvini što imam pravo na svoje mišljenje. Vidiš kako o raspravi o filmu dođemo, ali bukvalno, do slobode mišljenja i govora koju bi da mi je dokineš. Hvala ti.

A koga više zaboli za format slike. Tu bi mi nametnuo da svaki film smijem gledati na maksimalno piksel i pol. Garant.:D :D :D
Post Reply