Revolucija ! (?)

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Dado dijasporitus

Revolucija ! (?)

Post by Dado dijasporitus » 27/02/2007 01:36

Citav dan danas se cini kao da nam se nesto nadrealno dogadja. Diskusija o tuzbi je presla 400 komentara a u tom haosu nevidi se put. Na par mjesta se stidljivo spomenu revolucija a meni ta rijec je konstantno u glavi danas. Pa rekoh hajde da se malo odvojimo od generalne rasprave i vidimo sta se sadrzi u toj pomisli.

Revolucije su obicne znacajne promjene u drustvu u relativno kratkom vremenu. Imam osjecaj da su bosanci i hercegovci svih boja i dezna pretrpjeli neku unutrasnju, licnu revoluciju danas na ovaj ili onaj nacin.

Pitanje je za sviju koliko se ta unutrasnja promjena moze izraziti i kolektivno, da li je to realnost u BiH, da li postoje uslovi, da li postoji ideja kojom bi se islo, ima li cilja itd.

I na kraju ako zaiste postoji zelja za revolucijom da li je izvodljiva. Kako je izvodljiva. Gdje je poceti, kako, s kim, protiv koga.

nineac

Post by nineac » 27/02/2007 05:34

Ja sam je spomenuo!
nama je davno bilo vrijeme za revoluciju. Vrijeme za revoluciju je bilo u vrijeme Bicakciceve vlade, kada je u BiH jos uvijek bila kriticna masa ljudi koji bi to podrzali.
danas nakon skoro 12 godina od rata, dosta ljudi koji bi bili stubovi te revolucije su otisli vani jer vise nisu htjeli cekati da se nesto dogodi jer su vidjeli da nema niko ko bi pokrenuo nesto tako.
Nas problem je i RS. U RS situacija sa tom istom kriticnom masom je jos gora. Mislim da smo mi davno propustili tu sansu, i da ce sada trebati proci jedno 10-15 godina prije nego sto ljudi shvate da kriticno pitanje nije ko ce biti na vlasti i kome ce koja fotelja pripasti.Ja hocu da zivim normalno, to sto sam u USA na usavrsavanju neznaci da se necu dole vratiti. Medjutim, kada pogledam sta se dole desava, sto bi se onda vratio. Otvorim internet stranicu Avaza oni se raspravljaju jel bosnjaku pripalo ovo ili ono u vladi federacije. Boli mene qrtz jel hrvat ili muslima ili srbin ministar nekog qrtza.
Problem je sto dole vlada tolika apatija da se ja vise zivciram u americi nego komplet moj komsiluk. Dodjem dva puta godisnje dole, zatkenem svoje komsije koje su odrasle samnom kako "cuvaju" zgradu i skuckaju se za kafu i kutiju cigara dnevno. njih neinteresuje ni politika ni izbori, ni ko ima radi o glavi. To je problem, apatija kod ljudi, ali to ce vremenom prerasti u ljutnju, ali ja vala to necu da cekam. Prosli izbori su pokazali da je ocito ljudima dobro!
Sutra ce biti demonstracije, doci ce majke srebrenice, penzioneri a studenti ce sjediti u kaficima. Vidjeli ste sta je bilo u madjarskoj zato sto je premijer lagao, sta mislite da je takvom narodu dodju nasi demagozi srati, pa do sada bi ih povjesali po banderama!
Stoga, malo aktivizma nebi skodilo, a to nebi bio problem organizovati, samo treba volje!

Smartex

Post by Smartex » 27/02/2007 06:21

nineac wrote:Ja sam je spomenuo!
nama je davno bilo vrijeme za revoluciju. Vrijeme za revoluciju je bilo u vrijeme Bicakciceve vlade, kada je u BiH jos uvijek bila kriticna masa ljudi koji bi to podrzali.
danas nakon skoro 12 godina od rata, dosta ljudi koji bi bili stubovi te revolucije su otisli vani jer vise nisu htjeli cekati da se nesto dogodi jer su vidjeli da nema niko ko bi pokrenuo nesto tako.
Nas problem je i RS. U RS situacija sa tom istom kriticnom masom je jos gora. Mislim da smo mi davno propustili tu sansu, i da ce sada trebati proci jedno 10-15 godina prije nego sto ljudi shvate da kriticno pitanje nije ko ce biti na vlasti i kome ce koja fotelja pripasti.Ja hocu da zivim normalno, to sto sam u USA na usavrsavanju neznaci da se necu dole vratiti. Medjutim, kada pogledam sta se dole desava, sto bi se onda vratio. Otvorim internet stranicu Avaza oni se raspravljaju jel bosnjaku pripalo ovo ili ono u vladi federacije. Boli mene qrtz jel hrvat ili muslima ili srbin ministar nekog qrtza.
Problem je sto dole vlada tolika apatija da se ja vise zivciram u americi nego komplet moj komsiluk. Dodjem dva puta godisnje dole, zatkenem svoje komsije koje su odrasle samnom kako "cuvaju" zgradu i skuckaju se za kafu i kutiju cigara dnevno. njih neinteresuje ni politika ni izbori, ni ko ima radi o glavi. To je problem, apatija kod ljudi, ali to ce vremenom prerasti u ljutnju, ali ja vala to necu da cekam. Prosli izbori su pokazali da je ocito ljudima dobro!
Sutra ce biti demonstracije, doci ce majke srebrenice, penzioneri a studenti ce sjediti u kaficima. Vidjeli ste sta je bilo u madjarskoj zato sto je premijer lagao, sta mislite da je takvom narodu dodju nasi demagozi srati, pa do sada bi ih povjesali po banderama!
Stoga, malo aktivizma nebi skodilo, a to nebi bio problem organizovati, samo treba volje!

Ne znam tesko je biti pametan, da li smo spremni za jos jedan iscrpljujuci rat sa srbima, odmah da ti kazem ja koji zivim ovde u BiH nisam. Lako je pametovati iz USA, Evrope... jel ti se neces sigurno vratiti ako pukne ovde, a i ja bi najradije iskren da budem digao sidro odavde. Dosta je meni i ratova i revolucija, ratne neimastine, bjede ubijanja, da bi se na kraju opet sve svelo na isto: Tatinih sinova kad je gusto nigdje, a kad sve prodje eto ih sa lovom. Prema tome kada se ja ovde u sred Sarajeva ne nerviram i necu revoluciju ne moj mi ni ti pametovat iz bijelog svijeta. Vjerujmi 99% raje kaze ako opet pukne nece uzet pusku vec pravac pred neku zapadnu ambasadu. Dosta je ovom narodu svega :(

nineac

Post by nineac » 27/02/2007 06:25

Nisam mislio na revoluciju da sad neko uzme pusku i opet u rovove. Mislio sam na gradjansku revoluciju da se posmjenjuju ovi idioti i uspostavi funkcionalna vlast koja ce brinuti koliko nam je GDP, pismenost itd.
Mislio sam na revoluciju da raja uzme molotovljev koktel i zapali A8 predsjednistva koje su kupili ona prethodna trojica dok raja nema sta jest.
A rat, pa jaro onaj rat se vodio za gradjansku BiH u kojoj smo nekad zivjeli, neznam ko bi sad usto i ratovo za ovo idiote sto nas vode i ovu drzavu!

senada

Post by senada » 27/02/2007 09:24

Smartex wrote:Ne znam tesko je biti pametan, da li smo spremni za jos jedan iscrpljujuci rat sa srbima, odmah da ti kazem ja koji zivim ovde u BiH nisam. Lako je pametovati iz USA, Evrope... jel ti se neces sigurno vratiti ako pukne ovde, a i ja bi najradije iskren da budem digao sidro odavde. Dosta je meni i ratova i revolucija, ratne neimastine, bjede ubijanja, da bi se na kraju opet sve svelo na isto: Tatinih sinova kad je gusto nigdje, a kad sve prodje eto ih sa lovom. Prema tome kada se ja ovde u sred Sarajeva ne nerviram i necu revoluciju ne moj mi ni ti pametovat iz bijelog svijeta. Vjeruj mi 99% raje kaze ako opet pukne nece uzet pusku vec pravac pred neku zapadnu ambasadu. Dosta je ovom narodu svega :(
ima ih koji po uzoru na djecicu vodecih ratnih 'politicara' namjeravaju zamutiti medjunacionalne sukobe a onda dici sidra i otici na sigurno, i mozda kada se sve smiri vratiti se u svoju zemlju.prepoznatljivi su po tome sto im ne smeta lokalna vlast, naprotiv smeta im ona 'tamo njihova'.radi se o pretezno mladim iskorumpiranim ljudima cija zadaca je nastaviti kontinuitet pogubne politike 92-07. i naravno tipicni su 'zastitnici' su sitne 'nezasticene-obespravljene' buranije iz reda bosnjackog naroda, kojoj upravo oni rade o glavi.vecina ih ima dvojno drzavljanstvo a ostali su u fazi pripreme da razgule, kad zagusti.no, ne racunaju na fakat da nema te sile koja ce natjerati generacije izrasle u ratu da zrtvuju vlastite ideale za iste budale cije su znanje i pamet i zvanicno verificirani gubitnickom ratnom kombinatorikom i jucerasnjom presudom.
@Smartex, tacno je da tvojih istomisljenika ovdje ima barem 99%.
Last edited by senada on 27/02/2007 09:32, edited 1 time in total.

Hierarchia

Post by Hierarchia » 27/02/2007 09:32

Dijaspora se odlucila pokrenuti revoluciju... :-) Kao sto vi iz Montgomeryja, San Diega i ostalih dalekih destinacija odlucujete nesto mijenjati u nekoj rupi miljama daleko, tako cu ja odluciti da pomazem južnoafričku poljoprivredu. Kad napravim strategiju razvoja, objavit cu je ovdje. :D

Vingo

Post by Vingo » 27/02/2007 09:34

Jel ovo ono lobiranje o kom svi pricaju ovih dana? :? :-)

senada

Post by senada » 27/02/2007 09:41

neka neko pokusa ovdje mobilisat tih 99% ili barem 1% mladih o kojima @Smartex govori golu istinu, dakle uspjet ce ali mozda za 99 godina ili kasnije.suvise se potcjenjuje IQ ratom i mirom poucenih generacija mladih.

senada

Post by senada » 27/02/2007 09:58

nineac wrote:Nisam mislio na revoluciju da sad neko uzme pusku i opet u rovove. Mislio sam na gradjansku revoluciju da se posmjenjuju ovi idioti i uspostavi funkcionalna vlast koja ce brinuti koliko nam je GDP, pismenost itd.
Mislio sam na revoluciju da raja uzme molotovljev koktel i zapali A8 predsjednistva koje su kupili ona prethodna trojica dok raja nema sta jest.
A rat, pa jaro onaj rat se vodio za gradjansku BiH u kojoj smo nekad zivjeli, neznam ko bi sad usto i ratovo za ovo idiote sto nas vode i ovu drzavu!

postoje druge civilizovane demokratske metode da se svrgne vlast. npr. gradjanski neposluh popracen trajnom blokadom svih obrazovnih i institucija vlasti i glavnih saobracajnica, bez upotrebe koktela, farbi i sl., sa jednim i jedinim zahtjevom - OSTAVKE vlade, to i nista drugo ostatku zemlje i ne treba ni bolje ni vise.Treba imati na umu da je organe reda postavila vlada, iako svi zive na grbaci naroda.

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 27/02/2007 10:01

Protesti, tj. okupljanje najavljeno danas je odbor za docek Tihica, Softica, Reisa i ostatka bh. tima, i plan je da se malo iza 15h doticni obrate skupini...

kakav protest, kakvi bakraci..

Jonx

Post by Jonx » 27/02/2007 10:16

Bavio sam se istim razmisljanjima.... Definitivno, ta bi se "neka Revolucija" trebala desiti na cijelom prostoru BiH. Iz objektivnih razloga vjerujem da je to nemoguce. Ukoliko ipak grijesim, ljudi iz cijele BiH, definitivno bi se borili za razlicite stvari, a to znaci samo jedno - nova prolivena krv.

Jedini izlaz vidim u ovome... Cetnike, ustase i balije trebamo prepoznati kao fasiste. Svi mi koji se grozimo toga, smo antifasisti. Dakle, ovdje nam nije potrebna nikakva revolucija nego jaka i odlucna borba protiv fasizma.

U ovakvoj postavci stvari imamo samo dvije suprodstavljene strane fasiste i antifasiste. U svakoj drugacijoj postavci mi imamo srbe, hrvate, muslimane, cetnike, ustase, balije i NAS. Definitvino ih trebamo strpati u isti kos i prepoznati ih kao fasistoidne a protiv takvih lijek je jedan - antifasizam.

Tito nije bio lud.....

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 27/02/2007 10:32

Jonx wrote:Bavio sam se istim razmisljanjima.... Definitivno, ta bi se "neka Revolucija" trebala desiti na cijelom prostoru BiH. Iz objektivnih razloga vjerujem da je to nemoguce. Ukoliko ipak grijesim, ljudi iz cijele BiH, definitivno bi se borili za razlicite stvari, a to znaci samo jedno - nova prolivena krv.

Jedini izlaz vidim u ovome... Cetnike, ustase i balije trebamo prepoznati kao fasiste. Svi mi koji se grozimo toga, smo antifasisti. Dakle, ovdje nam nije potrebna nikakva revolucija nego jaka i odlucna borba protiv fasizma.

U ovakvoj postavci stvari imamo samo dvije suprodstavljene strane fasiste i antifasiste. U svakoj drugacijoj postavci mi imamo srbe, hrvate, muslimane, cetnike, ustase, balije i NAS. Definitvino ih trebamo strpati u isti kos i prepoznati ih kao fasistoidne a protiv takvih lijek je jedan - antifasizam.

Tito nije bio lud.....

i kad se tako predstavis kao OSTALI i kad ne zelis biti dio nacionalne grupice, kazu ti (velike patriote preko 2 okeana) da si u stvari ti kriv za rat...

Najbolje se ispaliti, negdje gdje nema ugrozenih bosnjaka, hrvata i srba (ok, i manjina) i zivis od poljoprivrede, bez TV bez interneta....

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 27/02/2007 10:37

mIRCerka wrote:

E pa Mirci, deda ti nije tako mislio. Je l` tako?
Bas zbog toga sto mi Bosnjaci stalno cutimo, zbog toga nas svako i kara.
Treba pokazati zube, nego sta!
Ali mi nismo na istim stranama, koliko god ti to tvrdila.
Zao mi je.

mostarac

Post by mostarac » 27/02/2007 10:40

Ljubitelj Zabara wrote:
mIRCerka wrote:

E pa Mirci, deda ti nije tako mislio. Je l` tako?
Bas zbog toga sto mi Bosnjaci stalno cutimo, zbog toga nas svako i kara.
Treba pokazati zube, nego sta!
Ali mi nismo na istim stranama, koliko god ti to tvrdila.
Zao mi je.

u tom slucaju ja ko dobri bosnjo :D sam na strani dobre "vlahinje" :D mirci :D

Sad ce se onaj zlutchs javit da kaze da se mirci ulizujem, a pobogu mirci udata zena :D

furlan
Has thanked: 1 time

Post by furlan » 27/02/2007 10:40

Jel' me ono sjecanje dobro sluzi ili ti dodje iz Srbiju poslije rata?Onda je ocigledno da niste na istim stranama.

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 27/02/2007 10:42

Da dobro te sluzi.
A kazi mi genije, da li sam mogao da dodjem u ratu?
Jao sto ne mogu ove degenije.

haris ubleha

Post by haris ubleha » 27/02/2007 10:44

mIRCerka wrote:Protesti, tj. okupljanje najavljeno danas je odbor za docek Tihica, Softica, Reisa i ostatka bh. tima, i plan je da se malo iza 15h doticni obrate skupini...

Ostvaruju se moje najcrnje slutnje u vezi ove presude... Nazalost, od oslobadjanja odgovornosti Srbije za genocid ima nesto jos gore...
Sto ce bagra koja vodi ovaj narod u "svijetu koji nas mrzi" dobiti savrsen alibi za propast u koju su odveli ovu i drzavu i narod. Evo, Smail Cekic, clan bh. pravnog tima, inace, rijetko nekompetentan covjek, uvlakac svih mogucih sistema, juce je "izazvao odusevljenje okupljenih" poderavsi presudu pred majkama Srebrenice. Danas ce slicno uraditi Reis & Co. Psihologija gomila i provokatori ce vjerovatno tekbirati, paliti zastave zapadnih zemalja, srpska propaganda ce sve uredno snimati i pokazati svijetu... Sutra cemo se pitati sto nas svijet mrzi.
Ima li ikoga da zaustavi ovaj narod na njegovom putu u propast?

mostarac

Post by mostarac » 27/02/2007 10:45

Ljubitelj Zabara wrote:Da dobro te sluzi.

genije da li si mozda ikad pomislio da si ti ovdje GOST, a da je mirci ma kako ti to mrsko bilo ovdje DOMACIN?

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 27/02/2007 10:48

Nisam Mostarac, NISAM gost, utuvi to jednom u tvoju glavudzu.
Moji su u Bosni nekih 500 godina. Razumes mostarac?

mostarac

Post by mostarac » 27/02/2007 10:49

Ljubitelj Zabara wrote:Nisam Mostarac, NISAM gost, utuvi to jednom u tvoju glavudzu.
Moji su u Bosni nekih 500 godina. Razumes mostarac?

Tako bre govori srpski da te ceo svet razume. RAZUMEM :lol: :lol: :lol:

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 27/02/2007 10:49

Treba početi od vijeća ministara, nastaviti sa predsjedništvom, poslije toga zapaliti entitetske i kantonalne vlade... kad sve to uradimo pravac pred OHR... treba poslati jasnu poruku da mi sebi želimo bolje i da smo konačno počeli da cijenimo svoje vrijeme... jer ako bude do političkih elita naših kao i stranih..... nikad mi na zelenu granu nećemoi doći.... ili da preformulišem... nikad od takvih ljudi selameta neće biti.. jer oni su sami sebi svrha...

Vrijeme je da se krene !!!

P.S

Da su partizani imali internet i forume nikad šume vidili ne bi....

Jonx

Post by Jonx » 27/02/2007 10:50

Ljubitelj Zabara wrote:Da dobro te sluzi.

Mogao si doci u sred rata u Sarajevo kao sto su oni odlazili iz njega. To sto pricas cista je demagogija....

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 27/02/2007 10:51

Mostarac, ne mogu ja da budem ovde gost, pa i da govorim kineski.
Succur dragom Allahu. :)

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 27/02/2007 10:53

Mogao si doci u sred rata u Sarajevo kao sto su oni odlazili iz njega. To sto pricas cista je demagogija....

Mogao sam da sam James Bond ili bar Dalaj Lama.

Jonx

Post by Jonx » 27/02/2007 10:53

uvjek dobar gost wrote:Treba početi od vijeća ministara, nastaviti sa predsjedništvom, poslije toga zapaliti entitetske i kantonalne vlade... kad sve to uradimo pravac pred OHR... treba poslati jasnu poruku da mi sebi želimo bolje i da smo konačno počeli da cijenimo svoje vrijeme... jer ako bude do političkih elita naših kao i stranih..... nikad mi na zelenu granu nećemoi doći.... ili da preformulišem... nikad od takvih ljudi selameta neće biti.. jer oni su sami sebi svrha...

Vrijeme je da se krene !!!

P.S

Da su partizani imali internet i forume nikad šume vidili ne bi....

Partizani su imali Tita... Celicnu bravarsku saku koja je znala reci NE, DOSTA JE....

Post Reply