Reportaza o BIH na Yahoo Adventures

Očuvanje čovjekove okoline.
Post Reply
EI Presidente

#1 Reportaza o BIH na Yahoo Adventures

Post by EI Presidente » 29/07/2006 21:32

Evo jedne sjajne reportaze o nasoj zemlji, obavezno pogledajte! Tim Clancy voli BIH barem milion puta vise nego mnogi Bosanci i Hercegovci koje znam...

Uzivajte:http://adventures.yahoo.com/ :)

Saraswati

Post by Saraswati » 29/07/2006 21:52

Ovo je, cini mi se, vec 3. put :-D

Klesar Tadija Tegoba

Post by Klesar Tadija Tegoba » 29/07/2006 22:24

Ljudi,
Tim je shvatio ono sto mu je ispred ociju. Zahvaljujuci 'zaostalosti' nasa zemlja predstavlja sve ono sto je svijet davno prestao biti. Lijepo mjesto u kojem se moze zivjeti u skladu sa prirodom.

Strasno je da se pred nasim ocima sva ta ljepota topi pred nasim ocima zahvaljujuci prvenstveno neznanju i nezeainteresovanosti Bosanaca i Hercegovaca da stvari uzmu u svoje ruke.

Mislim da bi svako od nas i svi skupa (dakle niko :-)) morali od vlasti traziti da zastita i samoodrziva eksplatacija prirodnih resursa bude cilj ovih i vlasti u narednih 300 godina. Nase planine i rijeke su resursi koji su zbog vjekovne izolovanosti postali 'otoci' netaknute prirode. Ako ih unistimo, to bi bilo jednako odluci Hrvatske da potopi svoje otoke.
Moramo prosiriti listu parkova prirode i nacionalnih parkova dijelovima zemlje sa netaknutim okolisem. Takva podrucja zaista treba tretirati kao zasticena, ako treba zastiti vojskom i policijom! Veca je steta ako se unisti prasuma na Igmanu nego pljacka 10 banaka.

Moramo uvesti najstrozije zakona za devastiranje prirodnog okolisa (nedozvoljena gradnja, sjeca sume, dovoz i deponovanje otpada...), prvenstveno u tim podrucjima, a nesto manje strogih za ugrozavanje okolisa drugdje.
Ja ne bih imao nista protiv da se predvidi kazna dozivotne robije za znacajno devastiranje zasticenog podrucja.
Moramo izvrsiti edukaciju najsirih slojeva ljudi kako bi shvatili znacaj prirodnih resursa koje posjedujemo.
Investitorima bi nasa zemlja trebala ponuditi vremenski ogranicene koncesije za turisticku 'eksploataciju' nasih ljepota. Upotrebu takvih koncesija bi morali strogo kontrolisati.

Nase (jedino) bogatstvo je priroda i od toga mozemo lijepo i sretno zivjeti i mi i svi nasi potomci. E pa nedajmo je hohstaplerima i divljacima!

Zelio bih fakat doprinijeti nesto u tom smislu, ima li Tim kakvo udruzenje?

Saraswati

Post by Saraswati » 30/07/2006 00:09

Post Reply