Renault Clio III potrosnja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

xXBl0odXx

#1 Renault Clio III potrosnja

Post by xXBl0odXx » 21/11/2010 18:36

Da li neko posjeduje model 1.2 16V 75 KS, interesuje me gradska i mjesovita potrosnja otprilike :D Ko posjeduje neka prica :D :thumbup:

Better Man
Has thanked: 2 times
Been thanked: 41 times

#2 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by Better Man » 21/11/2010 21:47

Obzirom da vozim isti recu ti iz svog iskustva. Vecina voznje kod mene je otvorena i malo gradske. Uglavnom kod mene ti je kombinovana voznja. Potrosnja mi se krece izmedju, 5,8 l i 6,6 l, sto zavisi od nacina voznje. Kad putujem na more ili negdje drugo van BiH potrosnja mi bude oko 5,3 l.

vukojebina

#3 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by vukojebina » 22/11/2010 00:06

ma mani se clia i renoa, ma kloni se svih francuskih auta, otac od mog prijatelja kaze da ta auta nebi nikad vise...A jesi li razmisljao o golfu 2? Prostran, udoban, a 1.6 motor je i vise nego dovoljan, po gradu trosi 4,5 litra a na otvorenom ne prelazi 3... a o izgledu i dizajnu je svjetlosnim godinama ispred svakog francuza pa cak i ovih novijeg datuma proizvodnje...

xXBl0odXx

#4 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by xXBl0odXx » 22/11/2010 01:41

Better Man wrote:Obzirom da vozim isti recu ti iz svog iskustva. Vecina voznje kod mene je otvorena i malo gradske. Uglavnom kod mene ti je kombinovana voznja. Potrosnja mi se krece izmedju, 5,8 l i 6,6 l, sto zavisi od nacina voznje. Kad putujem na more ili negdje drugo van BiH potrosnja mi bude oko 5,3 l.

Hvala drug, a kako ti se cini motor ? Interesuje me da li je slab za tu tezinu auta ? Inace kakve primjedbe na samo auto ?
ma mani se clia i renoa, ma kloni se svih francuskih auta, otac od mog prijatelja kaze da ta auta nebi nikad vise...A jesi li razmisljao o golfu 2? Prostran, udoban, a 1.6 motor je i vise nego dovoljan, po gradu trosi 4,5 litra a na otvorenom ne prelazi 3... a o izgledu i dizajnu je svjetlosnim godinama ispred svakog francuza pa cak i ovih novijeg datuma proizvodnje...
Ako nema oznaku TAS necu da pricam :mrgreen:

Better Man

#5 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by Better Man » 22/11/2010 12:21

Primjedbi nemam nikakvih, jer nisam imao nikakvih problema i kvarova za ove 3 godine i 5 mjeseci, a prešao sam oko 73 hiljade km. Samo redovno održavanje. Što se tiče snage motora da li je malo na težinu auta, to ti zavisi od mjesta gdje stanuješ. Meni je sva vožnja po ravnom izuzev ulice gdje se parkiram kad idem na posao. Ako stanuješ negdje na brdovitom mjestu i ako ti je puno brdovite vožnje, onda ćeš vjerovatno osjetiti da mu fali malo snage. Jednom me je zaustavio jedan čovjek koji ima identičnog Clia kao kod mene i pitao me za potrošnju. Kod tog čovjeka je vožnja uglavnom gradska i to brdovita, jer stanuje negdje na brdovitom djelu i zna mu prosječna potrošnja se popeti i do 9 l.

amrica

#6 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by amrica » 22/11/2010 17:14

Better Man wrote:Primjedbi nemam nikakvih, jer nisam imao nikakvih problema i kvarova za ove 3 godine i 5 mjeseci, a prešao sam oko 73 hiljade km. Samo redovno održavanje. Što se tiče snage motora da li je malo na težinu auta, to ti zavisi od mjesta gdje stanuješ. Meni je sva vožnja po ravnom izuzev ulice gdje se parkiram kad idem na posao. Ako stanuješ negdje na brdovitom mjestu i ako ti je puno brdovite vožnje, onda ćeš vjerovatno osjetiti da mu fali malo snage. Jednom me je zaustavio jedan čovjek koji ima identičnog Clia kao kod mene i pitao me za potrošnju. Kod tog čovjeka je vožnja uglavnom gradska i to brdovita, jer stanuje negdje na brdovitom djelu i zna mu prosječna potrošnja se popeti i do 9 l.

Sta ti radis pa si nabr'o 73 milje :?

Ja klapnula par puta do Skandinavije pa jos nemam 40.

Za postavljača teme: za mene je to slabo, 1,2 75 ks. Moj je 1,4 i 100 ks, pa mi i to malo :-)
A moja potrosnja je 7,7, ali nije relevantna jer se po autoputu vozi 150-160 (jednom sam ga digla na 195, ali otisao i obrtomjer u crveno, pa sad ne prelazim 160) i srce benzin kao lud. :cry:

Samid

#7 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by Samid » 22/11/2010 19:05

I mene isto interesuje potrosnja,a i ostalo o tom autu jer sam kupio (dolazi polovinom dec.)clio 1,2 TCE. Posto se vise neproizvodi 1,4 koji sam zapravo htio, izmedju 1,2 TCE i 1,6 odlucio sam se za ovaj sa manjom kubikazom jer i on ima 101 ks :-D .S'obzirom da ima turbo ,vjerovatno je i potrosnja malo veca.

Better Man

#8 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by Better Man » 22/11/2010 19:31

amrica wrote:
Better Man wrote:Primjedbi nemam nikakvih, jer nisam imao nikakvih problema i kvarova za ove 3 godine i 5 mjeseci, a prešao sam oko 73 hiljade km. Samo redovno održavanje. Što se tiče snage motora da li je malo na težinu auta, to ti zavisi od mjesta gdje stanuješ. Meni je sva vožnja po ravnom izuzev ulice gdje se parkiram kad idem na posao. Ako stanuješ negdje na brdovitom mjestu i ako ti je puno brdovite vožnje, onda ćeš vjerovatno osjetiti da mu fali malo snage. Jednom me je zaustavio jedan čovjek koji ima identičnog Clia kao kod mene i pitao me za potrošnju. Kod tog čovjeka je vožnja uglavnom gradska i to brdovita, jer stanuje negdje na brdovitom djelu i zna mu prosječna potrošnja se popeti i do 9 l.

Sta ti radis pa si nabr'o 73 milje :?

Ja klapnula par puta do Skandinavije pa jos nemam 40.

Za postavljača teme: za mene je to slabo, 1,2 75 ks. Moj je 1,4 i 100 ks, pa mi i to malo :-)
A moja potrosnja je 7,7, ali nije relevantna jer se po autoputu vozi 150-160 (jednom sam ga digla na 195, ali otisao i obrtomjer u crveno, pa sad ne prelazim 160) i srce benzin kao lud. :cry:
Amrice, kad svaki dan predjes 65 kilometara od kuce do posla i nazad + sto znam i subotom doci u Sarajevo (tako da to dodje 6 dana po 65 kilometra u sedmici, ako nema nekih vanrednih voznji kao sto su odlasci na koncert) pa tu su i odlasci na more 4 puta za ove tri godine i 5 mjeseci i jednom na koncert Iron Maidena u Split i jednom u Zagreb.

Blobi

#9 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by Blobi » 22/11/2010 20:05

vukojebina wrote:ma mani se clia i renoa, ma kloni se svih francuskih auta, otac od mog prijatelja kaze da ta auta nebi nikad vise...A jesi li razmisljao o golfu 2? Prostran, udoban, a 1.6 motor je i vise nego dovoljan, po gradu trosi 4,5 litra a na otvorenom ne prelazi 3... a o izgledu i dizajnu je svjetlosnim godinama ispred svakog francuza pa cak i ovih novijeg datuma proizvodnje...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :thumbup: :thumbup:

Znaci, grohotom se smijem, a i podsjeca me na nekoga sa ovog foruma :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :dance: :dance: :dance: :dance:

Blobi

#10 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by Blobi » 22/11/2010 20:09

amrica wrote:Sta ti radis pa si nabr'o 73 milje :?
Ja sam za 4 godine presao 180.000 :D...

harla_kurla

#11 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by harla_kurla » 22/11/2010 21:41

Blobi wrote:
vukojebina wrote:ma mani se clia i renoa, ma kloni se svih francuskih auta, otac od mog prijatelja kaze da ta auta nebi nikad vise...A jesi li razmisljao o golfu 2? Prostran, udoban, a 1.6 motor je i vise nego dovoljan, po gradu trosi 4,5 litra a na otvorenom ne prelazi 3... a o izgledu i dizajnu je svjetlosnim godinama ispred svakog francuza pa cak i ovih novijeg datuma proizvodnje...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :thumbup: :thumbup:

Znaci, grohotom se smijem, a i podsjeca me na nekoga sa ovog foruma :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :dance: :dance: :dance: :dance:
Hehe...Bolji Covjece:)

beco
Been thanked: 1 time

#12 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by beco » 22/11/2010 22:39

Clio III 1.2 16v 2007 presao 44 000 km ito iskljucivo Sa + poneki izlet na more. Zivim na ekstremno brdovitom dijelu grada, prosjecna potrosnja 9.5L. Po meni motor slab za moj nacin eksploatacije auta, nije da mu toliko fali konja koliko obrtnog momenta, ipak 1080 kg nije mala stvar. Mislim da je pravi motor za ovu generaciju Clia 1.2 TCE. Do sada promjenio 3 para prednjih sijalica, nosac motora (mislim da je nosac otisao zbog sarajevskih rupa), auspuh (ali tu sam ja kriv) i 1 par brisaca. Pozitivne strane kocnice, preciznost volana, prostranost, sigurnost, eksterijer, ponasanje u krivinama. Negativne no feed back od volana, grozna preglednost od ozada, unikatna velicina guma 165/65 R15 te manje atraktivna unutrasnjost u odnosu na recimo Pola ili Fiestu.

Dugo me mucila ova potrosnja, sumnjao sam da nije do auta medutim testirao sam bas koliko trose turbo dizeli uz isto brdo uz koje ja idem svaki dan i vidio da je i njima trenutna potrosnja za tih nekih 500 m od 15-21l (testirao na Pasatu B5 1.9 TDI i Peugeot 307 1.4 HDI). Na otverenom umjerenom voznjom moze trositi i 5.5 l/100 km, a ako se gazi do daske 6.5-7.0 l/km.

Po meni Clio sa 1.2 16V motorom osjeca se zivahan jedino kad se vozim sam, ako upalis klimu ko da ga je neko opucao u bubrege isto vazi i za varijantu kad je u njemu 5 osoba. Sada najgora varijanta puno auto + klima tada je doista motorcic opterecen i mora se vuci u visoke obrtaje.

Motor sam po sebi je dobar voli se okretati ali je napravljen za auto jedno 200 kg lakse od ovog Clia.
Komadne radija na volanu su mi najmocnija stvar u autu, dok recimo klima mi je onako malo astmaticna, normalno govorim o manuelnoj klimi ne znam kakva je digitalna klima.

Sve u svemu ja sam zadovoljan sa svojim Cliom i opet kazem da sam u dilemi kojoj sam tada bio novo ili polovno auto za 20 000 KM izabrao sam pravu varijantu.

Sa srecom :mrgreen:

amrica

#13 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by amrica » 23/11/2010 10:03

I ja sam se namijenjala sijalica :-) A sto je zaguljeno promijeniti sijalicu, narocito onu gdje je akumulator, haos. Mora da je neki genijalac zamislio da se sijalice mijenjaju telepatski :roll:

Inace, ovaj moj je prosle godine palio iz prve na -28. Mislila sam da ce biti malo "klizaviji" na snijegu jer imam siroke gume (ovaj model ima takve gume), ali se odlicno drzi.

Better Man

#14 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by Better Man » 23/11/2010 11:47

Na svom sam do sad osim sijelica koje ne računam, promjenio svječice na 60.000 km, jer tako treba po servisnoj knjizi i mimo redovnog servisa zamjenio remen spanera alternatora, što je potrošni materijal. I ove godine kupio nove ljetne gume (Bridgestone koje su došle na autu su se istrošile) Fulda Ecco Control koje su se pokazale odlične (prije kupovine prerovio po internetu da vidim kakve su i našao odlične recenzije i ocjene i odlučio da njih uzmem). Inače kad su mi prošle sedmice u servisu mjenjali ljetne gume i stavljali zimske, jedan mlađi čovjek koji je također mjenjao gume rekao da oni u firmi imaju službena Renaultova vozila i rekao da Renaultova vozila imaju jednu pozitivnu stvar, a to je da se zimi po snijegu i poledici kad trebaš voziti uz brdo jako dobro ponašaju, za razliku od npr. Škode ili Golfa. Prošle zime s posla odem po auto koje je bilo parkirano u brdovitoj ulici, a bio je snijeg i poledilo je. Dok sam došao do auta pored mene prolazi Škoda Octavia druge generacije i čovjek jedva ide uz ulicu, auto mu samo od sebe krene nazad. Sjednem u Clia isparkiram se i krenem uz ulicu misleći da ću imati iste probleme, kad ono bez problema sam se popeo. Sve što sam radio je da sam malo volanom vrtio u lijevo, pa malo udesno i bez problema sam se popeo (u takvim uslovima kontraproduktivno je volan držati pravo, jer će auto ići nazad i zato potezi volanom malo ulijevo, malo udesno bez čine da auto bez problema ide uz brdo). Obzirom da je navedena Octavia jedva išla uz brdo stigao sam je i morao usporiti, pa i stati dok ne ode. Pravo me je iznenadilo kako veče i snažnije auto od Clia jedva ide uz brdo po snijegu i poledici, dok je Clio išao bez problema.

Qler
Has thanked: 29 times
Been thanked: 39 times

#15 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by Qler » 23/11/2010 12:24

Pa tu je pravo puno do guma, onda na tim brdima teza auta ako idu polako, imaju vise problema sa gravitacijom...

Ja sam sa Fiestom izasao na planinu Zvijezda, kod Varesa, a prije mene su na tom piklicu gurali i golfove, i lagune i fabie, tako da tu ima dosta faktora...

sabanss
Been thanked: 3 times

#16 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by sabanss » 23/11/2010 12:37

Better Man wrote:Obzirom da je navedena Octavia jedva išla uz brdo stigao sam je i morao usporiti, pa i stati dok ne ode. Pravo me je iznenadilo kako veče i snažnije auto od Clia jedva ide uz brdo po snijegu i poledici, dok je Clio išao bez problema.
Jesi li razmisljao da Octavia ima 205 ili 215 sirinu guma naspram tvojih 165? I da ti je auto pola tone lakse od Octavie?

Inace Felicia sa 165 gumama je isla gdje ni mnogi terenci nisu mogli. Profil je jednostavno izmisljen za snijega.

Better Man

#17 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by Better Man » 23/11/2010 13:06

sabanss wrote:
Better Man wrote:Obzirom da je navedena Octavia jedva išla uz brdo stigao sam je i morao usporiti, pa i stati dok ne ode. Pravo me je iznenadilo kako veče i snažnije auto od Clia jedva ide uz brdo po snijegu i poledici, dok je Clio išao bez problema.
Jesi li razmisljao da Octavia ima 205 ili 215 sirinu guma naspram tvojih 165? I da ti je auto pola tone lakse od Octavie?

Inace Felicia sa 165 gumama je isla gdje ni mnogi terenci nisu mogli. Profil je jednostavno izmisljen za snijega.
Dobro kažeš, vjerovatno je mali profil guma bio moja velika prednost.

amrica

#18 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by amrica » 23/11/2010 14:36

na 1,4 su 185 :roll:

beco
Been thanked: 1 time

#19 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by beco » 23/11/2010 15:37

I ja sa recimo uz ovo moje brdo uzlazio po snijegu kad su se mnogi vračali. Zamisli samo kakav je Clio dci sa mnogo low down obrtnog momenta, tu ne trebaju visoki obrtaji. Meni je recimo jedio mana na snijegu da kad stanem na brdu moram dici obrtaje na 3000 da bi on posao a tada se tockovi vec previse brzo vrte, ali ito ima svoje prednosti malo proslajdas i onda zagrize za asfalt i hajmo raja.

@Amrica hajmo zajedno u Fr da cestitamo ovom inzinjeru za rješenje prednjih farova na Cliu :D Još jedna stvar ja sam kupovao sijalice od 30 KM po paru pa do 6 KM sve je to u 5 grama. Recimo ove sad sijalice sto imam neke slovenacke (12 KM) isto mi traju kao Osram-ve od 33. :shock: :-)

xXBl0odXx

#20 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by xXBl0odXx » 28/11/2010 14:07

Ma auto bi se najvise vozilo po gradu, relacija C.Vila - Bascarsija, ponekad valjda izlet na planinu, na ljeto more i sve tako :D Bez nekog ogromnog broja predjenih kilometara.

SA 071

#21 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by SA 071 » 03/12/2010 16:12

Tu bi ti potrosnja mogla biti oko 7,5 l na 100 km.

Kod mene je potrosnja 6,3-6,8 l kada vozim do vikendice (Hadzici) i po gradu kada nisu spice. Ako vozim samo po gradu i po guzvama ode on na 8,5-9,0 l. Ali to varira i zavisi i od stila voznje. Kod mog komsije je potrosnja manja u prosjeku 0,5 l, ali evo vidim ima i gorih od mene. :-)

_Astra_

#22 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by _Astra_ » 06/12/2010 04:09

Vozim 1.2 TCE (100ks) - kao sto su vec naveli, zavisi gdje stanujes(najcesce relacije)... U prosjeku oko 8-8.5l po gradu ovaj trosi, racunaj da ce ti taj od 75 ks sigurno nesto malo vise trositi...

Ali je idealan motor za ovaj auto... 5osoba + klima - Ivan, mala maca....

Van grada se sasvim normalno (bez divljanja) moze spustiti 5-5.2L

I,da, auto je EXTRA za zimu...

mimi1980

#23 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by mimi1980 » 30/12/2010 17:45

Jeste da je naslov teme potrošnja,ali da ne otvaram novu temu.Skoro sam na jednom placu u Sarajevu vidio bijelog Clia III,iz 2008.godine.Imao je 1,2 16v motor,i,kako kaže vlasnik placa,ugrađen fabrički plin.Ono što me zbunjuje je što sam ,čitajući po raznim forumima, saznao da Renault zabranjuje ugradnju plinskih uređaja na ovaj motor.Autić je imao pristojnu cijenu.Šta vi mislite?

AS_sa

#24 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by AS_sa » 30/12/2010 21:26

Better Man wrote:
sabanss wrote:

Dobro kažeš, vjerovatno je mali profil guma bio moja velika prednost.
Djes racunat skodu u auta ,.... kad je skoda valjala .... hebo skodu, kad je tvoj Clindjo odere :D ..... sala naravno :bih:

sumasumarum77

#25 Re: Renault Clio III potrosnja

Post by sumasumarum77 » 30/12/2010 21:51

Imam ta kola i ja to racunam ovako. Ako vozis u gradu stani-kreni potrosnja ide prema 10 litara a ako ides izvan grada potrosnja u nekakavom idealnom slucaju ide prema 4 litra. Znaci sve zavisi od nacina voznje i predjela gdje ces voziti.
Kad sam vecinom u gradu potrosnja je ,u prosjeku, oko 8 litara a ljeti kad sam malo vise izvan grada prosječna potrosnja je oko 7 litara. Znaci tesko je izbaciti jednu cifru kao potrosnju.

Post Reply