Relikti kokuzluka

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23550
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#26 Re: Relikti kokuzluka

Post by Sanjarko »

skupljac_zeljeza wrote: 02/05/2024 00:29
Sanjarko wrote: 02/05/2024 00:16

TV ima radne sate pa ga i treba gasiti.
Može izdržati dok se ne pojavi nešto bolje. Nekada je tv trajao i dvije decenije dok sada sa 7-8 godina nema potrebne ulaze ili prevaziđen panel. Ne razbacujem bez veze, ali ne zaboravljam ni onu da 'nišane podižu žena i djeca'.
Ma moj od 3 joje tesko, mora se gasit. Od joju i po, nam za godinu i po rikno. Prethodni neki, a prije njega neki guzonja TV ne hostapler trajao skoro 20 godina.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41147
Joined: 29/06/2011 23:39

#27 Re: Relikti kokuzluka

Post by dječak sa šibicama »

Mozda je prije stvar zivotnih navika, ako imas milju, milju ipo ili dvije milje plate, pokrijes se koliko mozes, naviknes na taj iznos i vec znas kalkulaciju mjesecnih troskova. Negdje navuces, negdje luksuzas, a nije ni svako isti. Neko trosi vise nego sto ima i misli da je hadzija zbog toga. Znam neke koji dizu kredite da pokriju prethodni kredit, zaduzen do guse, ali on zivi na visokoj nozi. Ne moze proci nova godina, prvi maj, da se ne ode na more ili Istanbul, Egipat Spanija na ljeto i tako dalje. Reklo bi se bogatasi, ljudi na kreditima, ja ne znam ni kako pokriju kredite valjda neke mucke mimo radnog vremena.
Prosjecan zanatlija ce uvijek naci posla u fusu, i to dobro zaradi neka je 50 ili 100 km po poslicu, ne placa porez. Ili ti izleti neki posao a mnogi ne bi vjerovali kakvih poslica ima ako si u shemi ili poznajes nekoga ko poznaje nekoga, posebno kad se radi sa inostranstvom. Sve legalno, a fine parice, mlatnes po stoju dnevno i odmah mislis sad cu kupiti ovo kupicu ono, zakrpat rupe, klinac. Cim imas vise para, trosis vise, ko neko nepisano pravilo. Isto kao ona teza sa kutijom cigara, ja ne pusim vec 20 godina a nisam nikakvog Ferarija ustedio :D
mali_balon
Posts: 11438
Joined: 12/09/2012 09:57

#28 Re: Relikti kokuzluka

Post by mali_balon »

Nisam nikad bio u kreditu, sve za kes, i opet pojedini koji grcaju u dugovima bolje zive....sigurno i bolje spavaju.....i da presto sam pusit prije 14g i nisam ustedio ni za g4
User avatar
Sanjarko
Posts: 23550
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#29 Re: Relikti kokuzluka

Post by Sanjarko »

Ja sebi sve ukinuo radi bolesti koja je još jače krenula od oboljenja jetre možda tamo negdje oko 2008 godine, a zvanično od 2012.

Prestao pušiti i prije 2008. S oko 22 godine. To bi bilo oko 2007 godine.

Nit pušim, nit pijem, nit izlazim, ništa.

Bolnica nas je dosta koštala. Hospitalizacije moje. Nadavala se stara tada para pravo.

Od prijevoza pa na mene. Ali nismo imali primanja, samo tada najnižu penziju od 300 KM.
Naslovnica
Posts: 28097
Joined: 20/03/2013 15:38

#30 Re: Relikti kokuzluka

Post by Naslovnica »

medvjed23 wrote: 01/05/2024 17:57 Naletjeh na zanimljiv članak i zamislih se:

“I Don’t Eat The Last Of Anything”: 45 Habits People Kept From Their Poor Days

Ja sam jedan u mnoštvu onih koji su u ovom društvu, zatrovanom fašizmom, lopovlukom i čime sve ne, iskusili neimaštinu. Bilo - prošlo. Sada mi ide OK. No neki relikti iz tog vremena su ostali. Prvo što mi pada na pamet je korištenje taksi usluga. Kad sam imao malo do nimalo para, najčešće sam se kretao pješke. Ponekad sam se švercao u autobusima i tramvajima. A u zaista rijetkim prilikama, plaćao sam kartu. Taksi nije dolazio u obzir. Taksi je bio, što se kaže, misaona imenica. I evo, i sada, kad se nađem u situaciji gdje bi mi taksi dobro poslužio, javlja se neki otpor. Kontam: đe ću to, kako ću to, jebote, bankrotiraću... I onda se nekako natjeram da podignem ruku. Vozilo se zaustavi. Ja se smjestim, krenemo, stignemo na odredište... I šta bude? Ništa posebno. Platim neki haman zanemariv djelić plate i nastavim za svojim poslom.

Al idući put, opet sve isto. Ista unutrašnja previranja. Isti otpor. Isti napor da se savlada otpor. Isti zaključak: da saam sebi nepotrebno komplikujem život :D

Vi koji ovo čitate, a u nezavidnom ste finansijskom položaju - uskoro ćete se, nadam se, izvući.

A vi koji ste, poput mene, imali sreće da kokuzluk prevladate, ako nađete vremena, podijelite iskustva. Jeste li u tom nesretnom periodu stekli neke navike koje vas još nisu napustile?
Sve zavisi šta podrazumijevaš pod neimaštinom.
Bosanski kokuz je hadžo za kokuza iz Indije.
Bosanski dobrostojeći je kokuz za nekog arapskog šeika.
Sve je to relativno.
User avatar
nepass1
Posts: 9857
Joined: 06/07/2017 07:35

#31 Re: Relikti kokuzluka

Post by nepass1 »

dječak sa šibicama wrote: 01/05/2024 23:20 Pricala mi jedne godine jaranica, otisla u Atlantu zivjeti 2000 i seste sedme ne sjecam se, kaze nevjerovatan osjecaj kad je usla u neki costco ili walmart i ne gleda cijene hrane, kupuje sta hoce, uopce ne obraca paznju na cijenu jer je sve jeftino u odnosu na kolicinu novca u novcaniku.

Mi navikli svaku cijenu mjerkati, hocu li necu li, posebno zene u buticima. Ma hocu, ko ga jebe, kupicu majicu :D
Ja sam mozda 2-3 godine bio kokuz. Ono bukvalno jelo i rezije. I jes mi bilo patnja jer ne mozes otici kafu popiti ili sta pojesti vani. Znam da sam prvo otisao u torte i to popiti kafu i pojesti cizkejk kad sam zaimao :D . Ali opet i danas kad imam ogromno veca primanja nego prije 10-12g ja stedim na svemu. Nema sanse da cu sad u metropolisu pojesti kolac, nema sanse da cu platiti lubenicu 4KM/kg, kad je nikad u zivotu ne bih pojeo, odjecu samo jeftinu kupujem cotton ili waikiki (osim jakne i patika, ali to nosim dok se ne podere), bio bez auta stavim djete na ramena, nosim je po kilometar necu taksi platiti, nosim iste naocale od 2015 jer rade posao, prije bih po cuskijama otisao po hranu ili bih napravio makarone sa pavlakom nego dao pare korpi.
Sta znam meni dovoljno da znam da mogu priustiti.
Najbitnije mi je dodje evo 1.maj i plata mi nece biti do 6.maja a meni svejedno imam para ko da je 5.april.
I sta jos, da se ne dobije dojam samo sjedim kuci i brojim pare, nije tako. Odem ja na put, pa ako nista po bosni negdje, 2-3 puta godisnje pored ljetovanja. Ali sve to prodje meni vise zao sto sam pare potrosio nego drago sto je guzica vidjela puta. I to je taj osjecaj protiv kojeg ja ne mogu.
User avatar
muha_sa
Posts: 128737
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#32 Re: Relikti kokuzluka

Post by muha_sa »

Kokuzu je u augustu zima :D
PM72
Posts: 17912
Joined: 30/04/2012 16:54

#33 Re: Relikti kokuzluka

Post by PM72 »

muha_sa wrote: 02/05/2024 06:53 Kokuzu je u augustu zima :D
Ovo sam čuo u jednoj mahali na memli strani...."kokuzu je zauhar i kad mu mušica u guzicu uleti" :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128737
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#34 Re: Relikti kokuzluka

Post by muha_sa »

PM72 wrote: 02/05/2024 07:08
muha_sa wrote: 02/05/2024 06:53 Kokuzu je u augustu zima :D
Ovo sam čuo u jednoj mahali na memli strani...."kokuzu je zauhar i kad mu mušica u guzicu uleti" :D
Samo nek mu nije muha uletila--uvrijedio bih se :lol:
korisnicki
Posts: 197
Joined: 13/03/2021 12:12

#35 Re: Relikti kokuzluka

Post by korisnicki »

Kakva su vam iskustva sa likovima koji vole posuđivati novac? Primjetim kada dobiju pozajmicu postaju ozareni kao da su na lutriji veliki dobitak ostvarili.
Rijetko kada da će uredno vratiti kao što obećaju.

Nezgodno je davati novac na pozajmicu čak i bližnjima. Nije to stvar samo dobre namjere jer mnogi jednostavno nemaju zdrav i odgovoran odnos prema novcu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17345
Joined: 31/03/2019 14:56

#36 Re: Relikti kokuzluka

Post by vjeshalica »

korisnicki wrote: 02/05/2024 07:29 Kakva su vam iskustva sa likovima koji vole posuđivati novac? Primjetim kada dobiju pozajmicu postaju ozareni kao da su na lutriji veliki dobitak ostvarili.
Rijetko kada da će uredno vratiti kao što obećaju.

Nezgodno je davati novac na pozajmicu čak i bližnjima. Nije to stvar samo dobre namjere jer mnogi jednostavno nemaju zdrav i odgovoran odnos prema novcu.
Pare se ne posuđuju. Valjda je to neko zdravorazumno pravilo.
User avatar
muha_sa
Posts: 128737
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#37 Re: Relikti kokuzluka

Post by muha_sa »

korisnicki wrote: 02/05/2024 07:29 Kakva su vam iskustva sa likovima koji vole posuđivati novac? Primjetim kada dobiju pozajmicu postaju ozareni kao da su na lutriji veliki dobitak ostvarili.
Rijetko kada da će uredno vratiti kao što obećaju.

Nezgodno je davati novac na pozajmicu čak i bližnjima. Nije to stvar samo dobre namjere jer mnogi jednostavno nemaju zdrav i odgovoran odnos prema novcu.
Samo svom djetetu mogu posudit i halalit :D nekom drugom mogu posudit samo ono što mogu halalit--cenera jal cvanjciku i ni banke više :D
User avatar
Truba
Posts: 82164
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#38 Re: Relikti kokuzluka

Post by Truba »

skupljac_zeljeza wrote: 02/05/2024 00:29
Sanjarko wrote: 02/05/2024 00:16

TV ima radne sate pa ga i treba gasiti.
Može izdržati dok se ne pojavi nešto bolje. Nekada je tv trajao i dvije decenije dok sada sa 7-8 godina nema potrebne ulaze ili prevaziđen panel. Ne razbacujem bez veze, ali ne zaboravljam ni onu da 'nišane podižu žena i djeca'.
Nema veze s trajanjem...jednostavno ne volim da radi ako se ne gleda
User avatar
Truba
Posts: 82164
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#39 Re: Relikti kokuzluka

Post by Truba »

mali_balon wrote: 02/05/2024 05:07 Nisam nikad bio u kreditu, sve za kes, i opet pojedini koji grcaju u dugovima bolje zive....sigurno i bolje spavaju.....i da presto sam pusit prije 14g i nisam ustedio ni za g4
Da...davno ispricana prica...ko trosi ima...njemu se i nadoda...pomogne...nama ostalima...zivi od place i suti
User avatar
dr_Evil
Posts: 12603
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#40 Re: Relikti kokuzluka

Post by dr_Evil »

nepass1 wrote: 02/05/2024 06:39
dječak sa šibicama wrote: 01/05/2024 23:20 Pricala mi jedne godine jaranica, otisla u Atlantu zivjeti 2000 i seste sedme ne sjecam se, kaze nevjerovatan osjecaj kad je usla u neki costco ili walmart i ne gleda cijene hrane, kupuje sta hoce, uopce ne obraca paznju na cijenu jer je sve jeftino u odnosu na kolicinu novca u novcaniku.

Mi navikli svaku cijenu mjerkati, hocu li necu li, posebno zene u buticima. Ma hocu, ko ga jebe, kupicu majicu :D
Ja sam mozda 2-3 godine bio kokuz. Ono bukvalno jelo i rezije. I jes mi bilo patnja jer ne mozes otici kafu popiti ili sta pojesti vani. Znam da sam prvo otisao u torte i to popiti kafu i pojesti cizkejk kad sam zaimao :D . Ali opet i danas kad imam ogromno veca primanja nego prije 10-12g ja stedim na svemu. Nema sanse da cu sad u metropolisu pojesti kolac, nema sanse da cu platiti lubenicu 4KM/kg, kad je nikad u zivotu ne bih pojeo, odjecu samo jeftinu kupujem cotton ili waikiki (osim jakne i patika, ali to nosim dok se ne podere), bio bez auta stavim djete na ramena, nosim je po kilometar necu taksi platiti, nosim iste naocale od 2015 jer rade posao, prije bih po cuskijama otisao po hranu ili bih napravio makarone sa pavlakom nego dao pare korpi.
Sta znam meni dovoljno da znam da mogu priustiti.
Najbitnije mi je dodje evo 1.maj i plata mi nece biti do 6.maja a meni svejedno imam para ko da je 5.april.
I sta jos, da se ne dobije dojam samo sjedim kuci i brojim pare, nije tako. Odem ja na put, pa ako nista po bosni negdje, 2-3 puta godisnje pored ljetovanja. Ali sve to prodje meni vise zao sto sam pare potrosio nego drago sto je guzica vidjela puta. I to je taj osjecaj protiv kojeg ja ne mogu.
Zaboravio si da napises svaki mjesec nove Hoka :D ali to svakako dodje ko rezije :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 12603
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#41 Re: Relikti kokuzluka

Post by dr_Evil »

Truba wrote: 01/05/2024 18:12 Sretnem rodicu kod mepasa a idem do katedrale u mostaru
Kaze uzmi taksi...daleko...nahodat ces sw koda mi zub vadi...a ja upravo od partizanskog groblja do mepasa pjehe

Kakav taksi ba ja sam od lisabona do sintre pjehe isao :lol: da vidim gdje je to biljana plavsic bila
Ne mogu taksiste slusat
Sve pjehe
Pa mogo si na kafu svratit kad si vec bio tu
mali_balon
Posts: 11438
Joined: 12/09/2012 09:57

#42 Re: Relikti kokuzluka

Post by mali_balon »

dr_Evil wrote: 02/05/2024 07:59
Truba wrote: 01/05/2024 18:12 Sretnem rodicu kod mepasa a idem do katedrale u mostaru
Kaze uzmi taksi...daleko...nahodat ces sw koda mi zub vadi...a ja upravo od partizanskog groblja do mepasa pjehe

Kakav taksi ba ja sam od lisabona do sintre pjehe isao :lol: da vidim gdje je to biljana plavsic bila
Ne mogu taksiste slusat
Sve pjehe
Pa mogo si na kafu svratit kad si vec bio tu
Ne ide on na east side
User avatar
dr_Evil
Posts: 12603
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#43 Re: Relikti kokuzluka

Post by dr_Evil »

mali_balon wrote: 02/05/2024 08:01
Ne ide on na east side
Pa i ja slabo idem na east side :D samo kad kahvenisem :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128737
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#44 Re: Relikti kokuzluka

Post by muha_sa »

dr_Evil wrote: 02/05/2024 08:07
mali_balon wrote: 02/05/2024 08:01
Ne ide on na east side
Pa i ja slabo idem na east side :D samo kad kahvenisem :D
KaVenišeš :D
mali_balon
Posts: 11438
Joined: 12/09/2012 09:57

#45 Re: Relikti kokuzluka

Post by mali_balon »

muha_sa wrote: 02/05/2024 08:09
dr_Evil wrote: 02/05/2024 08:07
mali_balon wrote: 02/05/2024 08:01
Ne ide on na east side
Pa i ja slabo idem na east side :D samo kad kahvenisem :D
KaVenišeš :D
Tako je muha, labud kaVenise i mozda ga bilo strah da ne bi on platio, neuzubilah
User avatar
dr_Evil
Posts: 12603
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#46 Re: Relikti kokuzluka

Post by dr_Evil »

muha_sa wrote: 02/05/2024 08:09
dr_Evil wrote: 02/05/2024 08:07
mali_balon wrote: 02/05/2024 08:01
Ne ide on na east side
Pa i ja slabo idem na east side :D samo kad kahvenisem :D
KaVenišeš :D
KaVenisem na west side :D tad je "produzenu sa mlijekom", mada im se oci zacakle kad kazes "produzenu sa mlikom", a kad kaHvenisem onda mora biti "duza sa mlijekom", mada tita mi moze i sa varenikom :D
User avatar
Truba
Posts: 82164
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#47 Re: Relikti kokuzluka

Post by Truba »

Ne vidim smisao u komuniciranju sjedenju i pijenju kave

Kako vise ne skupljam stripove odlazak u mostar zbog tarantule vise nema smisla...niti cu ici vise dole jedino ako moradnem
User avatar
mayab
Posts: 27313
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#48 Re: Relikti kokuzluka

Post by mayab »

Glede "kokuzluka" , kod Nijemaca sam naučio da nije sve u kokuzluku šta mi predstavljamo kokuzlukom ili čak škrtošću.

Njemačka nacija kao ekološki odgovorna radi mnoge stvari koje su nama balkanerosima izgledaju kao kokuzluk ili "ciganluk" :lol: - gašenje svjetla, zatvaranje vode da ne teče uzalud , eto za početak samo te dvije stvari
broj dva
Posts: 4585
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#49 Re: Relikti kokuzluka

Post by broj dva »

korisnicki wrote: 02/05/2024 07:29 Kakva su vam iskustva sa likovima koji vole posuđivati novac? Primjetim kada dobiju pozajmicu postaju ozareni kao da su na lutriji veliki dobitak ostvarili.
Rijetko kada da će uredno vratiti kao što obećaju.

Nezgodno je davati novac na pozajmicu čak i bližnjima. Nije to stvar samo dobre namjere jer mnogi jednostavno nemaju zdrav i odgovoran odnos prema novcu.
Banke su za posuđivanje, ne moja ušteđevina.
Pozajmio bi samo sestri, na račun istorijski veza, ostatak svjeta ne dolazi u obzir.
A za kokuzne navike, ne gledam datume na hrani nego mirišem i procjenjujem, te pokušavam robu & odjeću po sniženju kupit i ne kupujem alkohol po restoranima i kafanama
DebelinJoe
Posts: 1655
Joined: 03/03/2021 20:06

#50 Re: Relikti kokuzluka

Post by DebelinJoe »

ShnjaZZZ wrote: 01/05/2024 21:14 Nisam siguran je li to relikt kokuzluka ili škrtosti ali imam potrebu da dobroooo iskoristim stvar prije nego je bacim i otvorim novu.

Primjer: gaće, potkošulje, čarape, patike. Trenutno sigurno imam 10 gaća, 10 potkošulja i 40 pari čarapa koje stoje godinama nove, neotpakovane. Neka mi muka otvoriti ih, čuvam ih za "crne dane" a koristim po 5 istih. Naučio sam ušivat pa kad se pojavi rupa zakrpim :roll: roditelje nerviram samo tako, stalno mi galame da navlačim sirotinju na sebe.

Imam tri para patika koje nikad nisam još obukao. Stoje dvije godine, svaku stvar gledam da maksimalno poderem itd.
Ja i pored sasvim solidnog auta i dovoljne količine goriva u rezervoaru sjedem u voz i idem iz Zenice za Sarajevo i obratno. Još kad naidje kondukter pa umjesto da pise kartu on mi kaze: Daj mi dvije marke.

Ljepota. Odeš u Sarajevo, obaviš posao i vratiš se za pet KM umjesto da je platiš gorivo, putarinu i parking u Sarajevu.
Post Reply