Relikti kokuzluka

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
medvjed23
Posts: 26944
Joined: 16/07/2010 13:49

#1 Relikti kokuzluka

Post by medvjed23 »

Naletjeh na zanimljiv članak i zamislih se:

“I Don’t Eat The Last Of Anything”: 45 Habits People Kept From Their Poor Days

Ja sam jedan u mnoštvu onih koji su u ovom društvu, zatrovanom fašizmom, lopovlukom i čime sve ne, iskusili neimaštinu. Bilo - prošlo. Sada mi ide OK. No neki relikti iz tog vremena su ostali. Prvo što mi pada na pamet je korištenje taksi usluga. Kad sam imao malo do nimalo para, najčešće sam se kretao pješke. Ponekad sam se švercao u autobusima i tramvajima. A u zaista rijetkim prilikama, plaćao sam kartu. Taksi nije dolazio u obzir. Taksi je bio, što se kaže, misaona imenica. I evo, i sada, kad se nađem u situaciji gdje bi mi taksi dobro poslužio, javlja se neki otpor. Kontam: đe ću to, kako ću to, jebote, bankrotiraću... I onda se nekako natjeram da podignem ruku. Vozilo se zaustavi. Ja se smjestim, krenemo, stignemo na odredište... I šta bude? Ništa posebno. Platim neki haman zanemariv djelić plate i nastavim za svojim poslom.

Al idući put, opet sve isto. Ista unutrašnja previranja. Isti otpor. Isti napor da se savlada otpor. Isti zaključak: da saam sebi nepotrebno komplikujem život :D

Vi koji ovo čitate, a u nezavidnom ste finansijskom položaju - uskoro ćete se, nadam se, izvući.

A vi koji ste, poput mene, imali sreće da kokuzluk prevladate, ako nađete vremena, podijelite iskustva. Jeste li u tom nesretnom periodu stekli neke navike koje vas još nisu napustile?
User avatar
Truba
Posts: 82230
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Relikti kokuzluka

Post by Truba »

Sretnem rodicu kod mepasa a idem do katedrale u mostaru
Kaze uzmi taksi...daleko...nahodat ces sw koda mi zub vadi...a ja upravo od partizanskog groblja do mepasa pjehe

Kakav taksi ba ja sam od lisabona do sintre pjehe isao :lol: da vidim gdje je to biljana plavsic bila
Ne mogu taksiste slusat
Sve pjehe
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66842
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3 Re: Relikti kokuzluka

Post by _BataZiv_0809 »

Dobra tema
Pratim
detroit-mercy
Posts: 16170
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4 Re: Relikti kokuzluka

Post by detroit-mercy »

Gasim svjetla po kuci iako se sad sve one LED sijalice koje fakat ne trose nista, vise se potrosi na jebene mobilne nego na struju, al navika jebi ga :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 82230
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Relikti kokuzluka

Post by Truba »

sto se struje tice meni je sve upaljeno
ali ne volim da tv radi ako se ne gleda
mada nema veze sa stednjom
korisnicki
Posts: 197
Joined: 13/03/2021 12:12

#6 Re: Relikti kokuzluka

Post by korisnicki »

Mogu si priuštiti novo pristojno auto, vozim neugledni stari autić.
Ja to vidim kao razumnost. Zadovoljava potrebe, jednostavno i jeftino održavanje, neznatna je šteta ako mu se nešto dogodi, nemam potrebu se dokazivati autom. Neki to tumače škrtošću. Neznam, ja sebe ne mogu da vidim sa strane.
User avatar
mk ultra
Posts: 19672
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7 Re: Relikti kokuzluka

Post by mk ultra »

Pare koje nisi potrosio, nisu tvoje
To mi je jedan respektabilan ciko rekao
I to ti je tako

Kupi si bre nova kola
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#8 Re: Relikti kokuzluka

Post by Athlon64 »

Ima istraživanje da su ljudi koji su bogatiji - škrtiji.
Eh šta je starije, koka ili jaje, vjerovatno su škrtiji ljudi zbog te svoje navike i bogatiji. :D

Mislim da odnos prema novcu i finansijama ima veze sa inteligencijom, također razlikuje se i između žena i muškaraca znatno.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66842
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9 Re: Relikti kokuzluka

Post by _BataZiv_0809 »

mk ultra wrote: 01/05/2024 20:13 Pare koje nisi potrosio, nisu tvoje
To mi je jedan respektabilan ciko rekao
I to ti je tako

Kupi si bre nova kola
E bravo kralju dobro receno
Kasnije napisem nesto na temu nemam sad inspiracije
korisnicki
Posts: 197
Joined: 13/03/2021 12:12

#10 Re: Relikti kokuzluka

Post by korisnicki »

Athlon64 wrote: 01/05/2024 20:22 Ima istraživanje da su ljudi koji su bogatiji - škrtiji.
Eh šta je starije, koka ili jaje, vjerovatno su škrtiji ljudi zbog te svoje navike i bogatiji. :D

Mislim da odnos prema novcu i finansijama ima veze sa inteligencijom, također razlikuje se i između žena i muškaraca znatno.
Nije beg cicija. Da nije cicija nebih bio beg.
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 850
Joined: 29/11/2022 19:46

#11 Re: Relikti kokuzluka

Post by ShnjaZZZ »

Nisam siguran je li to relikt kokuzluka ili škrtosti ali imam potrebu da dobroooo iskoristim stvar prije nego je bacim i otvorim novu.

Primjer: gaće, potkošulje, čarape, patike. Trenutno sigurno imam 10 gaća, 10 potkošulja i 40 pari čarapa koje stoje godinama nove, neotpakovane. Neka mi muka otvoriti ih, čuvam ih za "crne dane" a koristim po 5 istih. Naučio sam ušivat pa kad se pojavi rupa zakrpim :roll: roditelje nerviram samo tako, stalno mi galame da navlačim sirotinju na sebe.

Imam tri para patika koje nikad nisam još obukao. Stoje dvije godine, svaku stvar gledam da maksimalno poderem itd.
korisnicki
Posts: 197
Joined: 13/03/2021 12:12

#12 Re: Relikti kokuzluka

Post by korisnicki »

Otvoriti ću temu ŠKRTOST. Po meni ovo je za tamo.
Dzinna
Posts: 392
Joined: 02/03/2021 18:12
Location: Mars

#13 Re: Relikti kokuzluka

Post by Dzinna »

ShnjaZZZ wrote: 01/05/2024 21:14 Nisam siguran je li to relikt kokuzluka ili škrtosti ali imam potrebu da dobroooo iskoristim stvar prije nego je bacim i otvorim novu.

Primjer: gaće, potkošulje, čarape, patike. Trenutno sigurno imam 10 gaća, 10 potkošulja i 40 pari čarapa koje stoje godinama nove, neotpakovane. Neka mi muka otvoriti ih, čuvam ih za "crne dane" a koristim po 5 istih. Naučio sam ušivat pa kad se pojavi rupa zakrpim :roll: roditelje nerviram samo tako, stalno mi galame da navlačim sirotinju na sebe.

Imam tri para patika koje nikad nisam još obukao. Stoje dvije godine, svaku stvar gledam da maksimalno poderem itd.
Kako ti nije mrsko? :-) krpat? Meni se od pranja omloha ide u smece
User avatar
Dope_Man
Posts: 7789
Joined: 03/06/2016 16:31

#14 Re: Relikti kokuzluka

Post by Dope_Man »

korisnicki wrote: 01/05/2024 20:09 Mogu si priuštiti novo pristojno auto, vozim neugledni stari autić.
Ja to vidim kao razumnost. Zadovoljava potrebe, jednostavno i jeftino održavanje, neznatna je šteta ako mu se nešto dogodi, nemam potrebu se dokazivati autom. Neki to tumače škrtošću. Neznam, ja sebe ne mogu da vidim sa strane.
Upravo ovo boldirano. Imas s jedne strane ljude koji ce se uvalit u debele dugove samo da bi vozili kola koja im daju "status", da bi otisli na destinacije i slikali se.. a onda krpljenje svakodnevno.
A s druge imas ljude koji sve to mogu priustiti pa nemaju potrebu jer trenutni auto sluzi, jer ce uzivati jednako na Peljescu kao na Maldivima itd.

Na kraju dana, meni je razumno trositi koliko moram da se osjecam zadovoljnim, a isto tako i stediti dovoljno da sam bezbrizan, a kad nemas potrebu drugima dokazivati nesto onda je lako postici taj balans i biti zadovoljan.
izvrsni direktor
Posts: 9671
Joined: 20/12/2018 16:11

#15 Re: Relikti kokuzluka

Post by izvrsni direktor »

Dovra tema..svi smo ratni i poratni kokuzi..

Iznosanu odjecu ostavljam za "kad budem nesto radio", a npr obicne majice u primarku 3e, al neki unutrasnji glas mi govori "dje ces u novoj majici radit".

Zena idalje ima šolje za kafu samo za "gosti kad dodju", iako ove sto redovno koristimo redovno obnavljamo..nedo mi bog da pijem iz tih solja za goste...
User avatar
Laertes
Posts: 4276
Joined: 08/01/2015 18:25

#16 Re: Relikti kokuzluka

Post by Laertes »

Mašine se uključuju samo kad je jeftina struja :)
I ovo što kolega gore reče, majice za po kući :D
User avatar
JohnnyS
Posts: 13927
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#17 Re: Relikti kokuzluka

Post by JohnnyS »

Moja jadna mater je vazda čekala jeftinu struju da bi peglala, palila mašine, punila termoakomulacionu. Nisam mogao zaspat bez zvuka centrifuge.

Zato sam vazda govorio da radije neću jesti, ali neću paziti na skupu i jeftinu struju i tako i bi :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41178
Joined: 29/06/2011 23:39

#18 Re: Relikti kokuzluka

Post by dječak sa šibicama »

Pricala mi jedne godine jaranica, otisla u Atlantu zivjeti 2000 i seste sedme ne sjecam se, kaze nevjerovatan osjecaj kad je usla u neki costco ili walmart i ne gleda cijene hrane, kupuje sta hoce, uopce ne obraca paznju na cijenu jer je sve jeftino u odnosu na kolicinu novca u novcaniku.

Mi navikli svaku cijenu mjerkati, hocu li necu li, posebno zene u buticima. Ma hocu, ko ga jebe, kupicu majicu :D
User avatar
Truba
Posts: 82230
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#19 Re: Relikti kokuzluka

Post by Truba »

Ovo je tema zapravo stil zivota

A ne relikti
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#20 Re: Relikti kokuzluka

Post by Athlon64 »

Pa to i jeste stil života.

Čuo sam prije 5 god. jednu zanimljivu priču, rodica od prijateljice...

Radnja se odvija 2019. god., radila kao developer u Sarajevu sa platom 2500 KM; dobila ponudu iz Amazona u Berlin da ode za nekih 3500€, usput kao dobila nekih bonus za prelazak od 5000€.

U Sarajevu nije plaćala stan. Te pare od bonusa je potrošila tako što je riješila dugove u BiH. Bukvalno joj tada 2500 KM u Sarajevu nije moglo biti za život, maksimalan minus na kartici + posuđivala pare od ljudi. :-) :-)

I kao žalila se da u Berlinu s tom platom jedva izlazi na kraj i da ima minus na kartici. :-) :-)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23568
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#21 Re: Relikti kokuzluka

Post by Sanjarko »

Truba wrote: 01/05/2024 19:52 sto se struje tice meni je sve upaljeno
ali ne volim da tv radi ako se ne gleda
mada nema veze sa stednjom
TV ima radne sate pa ga i treba gasiti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23568
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#22 Re: Relikti kokuzluka

Post by Sanjarko »

Jos sam kokuz tako da nemam relikta, imao neku Arapsku kovanicu iz 1907 godine kao relikt ali mislim da je se izgubila ili da je bacena, a relikta imam jos nekih, jedan od njih je preko 5 000 KM dugova za rezije.

Vratili smo nesto, ali s ovom inflacijom i svim, tesko ostatak da cemo vratiti.
User avatar
Edin H.
Posts: 47209
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#23 Re: Relikti kokuzluka

Post by Edin H. »

Athlon64 wrote: 01/05/2024 23:56 Pa to i jeste stil života.

Čuo sam prije 5 god. jednu zanimljivu priču, rodica od prijateljice...

Radnja se odvija 2019. god., radila kao developer u Sarajevu sa platom 2500 KM; dobila ponudu iz Amazona u Berlin da ode za nekih 3500€, usput kao dobila nekih bonus za prelazak od 5000€.

U Sarajevu nije plaćala stan. Te pare od bonusa je potrošila tako što je riješila dugove u BiH. Bukvalno joj tada 2500 KM u Sarajevu nije moglo biti za život, maksimalan minus na kartici + posuđivala pare od ljudi. :-) :-)

I kao žalila se da u Berlinu s tom platom jedva izlazi na kraj i da ima minus na kartici. :-) :-)
Berliner Strassen :oops:

Ma ko ima više, više i troši.

Evo O’Leary kaže da je zaslužio stotinjak miliona funti gidišnjeg bonusa. :skoljka:

Znači teško čovijek sastavlja kraj sa krajem od plate.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5694
Joined: 12/10/2014 01:12

#24 Re: Relikti kokuzluka

Post by skupljac_zeljeza »

Sanjarko wrote: 02/05/2024 00:16

TV ima radne sate pa ga i treba gasiti.
Može izdržati dok se ne pojavi nešto bolje. Nekada je tv trajao i dvije decenije dok sada sa 7-8 godina nema potrebne ulaze ili prevaziđen panel. Ne razbacujem bez veze, ali ne zaboravljam ni onu da 'nišane podižu žena i djeca'.
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#25 Re: Relikti kokuzluka

Post by Athlon64 »

Edin H. wrote: 02/05/2024 00:24
Athlon64 wrote: 01/05/2024 23:56 Pa to i jeste stil života.

Čuo sam prije 5 god. jednu zanimljivu priču, rodica od prijateljice...

Radnja se odvija 2019. god., radila kao developer u Sarajevu sa platom 2500 KM; dobila ponudu iz Amazona u Berlin da ode za nekih 3500€, usput kao dobila nekih bonus za prelazak od 5000€.

U Sarajevu nije plaćala stan. Te pare od bonusa je potrošila tako što je riješila dugove u BiH. Bukvalno joj tada 2500 KM u Sarajevu nije moglo biti za život, maksimalan minus na kartici + posuđivala pare od ljudi. :-) :-)

I kao žalila se da u Berlinu s tom platom jedva izlazi na kraj i da ima minus na kartici. :-) :-)
Berliner Strassen :oops:

Ma ko ima više, više i troši.

Evo O’Leary kaže da je zaslužio stotinjak miliona funti gidišnjeg bonusa. :skoljka:

Znači teško čovijek sastavlja kraj sa krajem od plate.
Problem je što to pravilo ne vrijedi uvijek, kažu da vrijedi za nekih 80% ljudi.
Post Reply