Religioznost i patriotizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

mr__bosnjak

#1 Religioznost i patriotizam

Post by mr__bosnjak » 20/07/2006 22:33

Evo ja citam forum i primjetim da medju Bosnjacima oni religiozni najvise naginju na patriotizam,bez uvreda za druge, a neki i cak na nacionalizam. Dok ateisti naginju na, vecinom, liberalizam. Nemojte ovo uzmat kao provokaciju samo pitam ima li patriotizam i religioznost veze?

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

#2 Re: Religioznost i patriotizam

Post by ztluhcs » 20/07/2006 22:44

mr__bosnjak wrote:Evo ja citam forum i primjetim da medju Bosnjacima oni religiozni najvise naginju na patriotizam,bez uvreda za druge, a neki i cak na nacionalizam. Dok ateisti naginju na, vecinom, liberalizam. Nemojte ovo uzmat kao provokaciju samo pitam ima li patriotizam i religioznost veze?

Trebalo bi da ima samo u onom podruèju gdje se preklapaju sa osnovnim ljudskim vrlinama koje su zajednièke i za patriotizam i za vjeru. Ima¹ problem u tome da patriotizam uvodi neke neobjektivne elemente kojih u vjeri ne smije biti...

Vjera i nacionalizam? Ni pod razno... Ko to dvoje sastavi veze nema ¹ta je vjera...

E sad ovo gore ne va¾i ako se radi o ateisti. Kod njega va¾i drugi skup i omjer vrijednosti u ¾ivotu...

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Post by manijak1 » 20/07/2006 22:46

E pa stvarno ...... :D :D ja ništa više ne vidim :D :D koja ti je ovo teorema šnjakbo mister :? :? :D :D

Grom iz vedra neba

#4 Re: Religioznost i patriotizam

Post by Grom iz vedra neba » 20/07/2006 22:49

mr__bosnjak wrote:Evo ja citam forum i primjetim da medju Bosnjacima oni religiozni najvise naginju na patriotizam,bez uvreda za druge, a neki i cak na nacionalizam. Dok ateisti naginju na, vecinom, liberalizam. Nemojte ovo uzmat kao provokaciju samo pitam ima li patriotizam i religioznost veze?
Naravno da ima. Patria-domovina. Patriotizam-Ljubav prema domovini, domu, okruzenju, ljudima, kulturi, tradiciji. Vjera nalaze da covjek voli i svog komsiju i svoj dom, i svoju domovinu itd.

Nacionalizam-Ljubav prema naciji, etnosu, narodu. Uzi pojam od patriotizma.

Eh sad. Mislim da je osnovna razlika u mentalitetu izmedju Bosnjaka, Srba i Hrvata, u tome sto Bosnjaci preferiraju patriotizam, a Srbi i Hrvati nacionalizam.

Nacionalizam moze posluziti kao osnova da se razvali patriotizam, jer se prioritet daje samo svom narodu ma gdje da zivi. Zemlja, teritorija, domovina je sporedna stvar.

Zbog toga je lako bilo Srbima da za prva tri-cetiri mjeseca rata zbrisu sve sto asocira na njihovu do tada domovinu Bosnu i Hercegovinu, pocevsi od imena gradova koji su nosili prefiks bosanski pa do genocida nad polovinom naroda koji je zivio na toj teritoriji.

Takodjer Hrvati, koji su se svjesno mijenjali sa Srbima za Posavinu, jer im nije bila toliko bitna domovine, koliko im je bio bitan narod.

Bosna ima sanse dok postoji patriotizam. Kada prevagne kod Srba i Hrvata patriotizam u odnosu na nacionalizam zivjecemo u normalnoj zemlji.

Medjutim to odugovlacenje je opasno za Bosnjake, jer iz revolta mogu otici u nacionalizam, sto bi bilo pogubno po domovinu Bosnu po kojoj nose ime i s kojom se identificiraju.

Zato smrt nacionalimu, sloboda patriotizmu!

ztluhcs

#5 Re: Religioznost i patriotizam

Post by ztluhcs » 20/07/2006 22:58

mr__bosnjak wrote:ima li patriotizam i religioznost veze?
Grom iz vedra neba wrote: Naravno da ima. Patria-domovina. Patriotizam-Ljubav prema domovini, domu, okruzenju, ljudima, kulturi, tradiciji. Vjera nalaze da covjek voli i svog komsiju i svoj dom, i svoju domovinu itd.
:?

Vjera nema boje, rase, naroda, nacije, dr¾ave, kulture, tradicije i nacionalizam i patriotizam te tu vrlo lako mogu ogranièavati...

Za patriotizam/nacionalizam je specifièno da izdvaja¹ ne¹to iz okoline i neobjektivno mu daje¹ veæu vrijednost... To u vjeri ne postoji...

Grom iz vedra neba

#6 Re: Religioznost i patriotizam

Post by Grom iz vedra neba » 20/07/2006 23:09

ztluhcs wrote:
Grom iz vedra neba wrote: Naravno da ima. Patria-domovina. Patriotizam-Ljubav prema domovini, domu, okruzenju, ljudima, kulturi, tradiciji. Vjera nalaze da covjek voli i svog komsiju i svoj dom, i svoju domovinu itd.

Vjera nema boje, rase, naroda, nacije, države, kulture, tradicije i nacionalizam i patriotizam te tu vrlo lako mogu ograničavati...

Za patriotizam/nacionalizam je specifično da izdvajaš nešto iz okoline i neobjektivno mu daješ veću vrijednost... To u vjeri ne postoji...
Vjera nije nebeska kategorija, vjera je spustena na Zemlju. Vjera nalaze da volis roditelje, dom, domovinu. Vjera ima razne interpretacije zavisno od podneblja u kojem se nalazis, jer u suprotnom vjera bi bila misaona imenica, nemoguca za implementaciju.

forUMASH

#7 Re: Religioznost i patriotizam

Post by forUMASH » 20/07/2006 23:15

ztluhcs wrote: Za patriotizam/nacionalizam je specifično da izdvajaš nešto iz okoline i neobjektivno mu daješ veću vrijednost... To u vjeri ne postoji...
....sve do momenta dok se ne dodirne sa drugom i/ili drugacijom vjerom....

ztluhcs

#8 Re: Religioznost i patriotizam

Post by ztluhcs » 20/07/2006 23:30

Grom iz vedra neba wrote:
ztluhcs wrote:

Vjera nema boje, rase, naroda, nacije, dr¾ave, kulture, tradicije i nacionalizam i patriotizam te tu vrlo lako mogu ogranièavati...

Za patriotizam/nacionalizam je specifièno da izdvaja¹ ne¹to iz okoline i neobjektivno mu daje¹ veæu vrijednost... To u vjeri ne postoji...
Vjera nije nebeska kategorija, vjera je spustena na Zemlju. Vjera nalaze da volis roditelje, dom, domovinu. Vjera ima razne interpretacije zavisno od podneblja u kojem se nalazis, jer u suprotnom vjera bi bila misaona imenica, nemoguca za implementaciju.
Patriotism positive attitudes by individuals to their own perceived civic or political community, to its culture, its members, and to its interests.

Kakve ovo veze ima sa kuæom i roditeljima? Kuæa i roditelji su primarne kategorije waaaay lower ispod ovog ¹to prièamo... Domovina? Vjera ti nala¾e da brani¹/voli¹ vjernike bili oni u domovini ili van domovine... Jihad, crusades... Muslimani u Bosni vrijedniji od muslimana u Albaniji? Ne vjerujem da to vjera tako gleda... Patriotizam gleda..

Nationalism is a greatly varied concept of human social and cultural identity that holds that nations (either ethnically or culturally defined) are the "fundamental units" for human social life, and as such take precedence over any concepts of universalism as well as any foreign concept of nationalism.

Ne¹to ne mislim da i jedna vjera di¾e naciju u nebo... Gubi se poenta jednakosti..

Èuj vjera nije nebeska kategorija... :D :D :D
Last edited by ztluhcs on 20/07/2006 23:42, edited 2 times in total.

ztluhcs

#9 Re: Religioznost i patriotizam

Post by ztluhcs » 20/07/2006 23:38

forUMASH wrote:
ztluhcs wrote: Za patriotizam/nacionalizam je specifièno da izdvaja¹ ne¹to iz okoline i neobjektivno mu daje¹ veæu vrijednost... To u vjeri ne postoji...
Vrlo dobro zna¹ da je mi¹ljeno unutar jedne vjere...

Po meni pravi vjernici ne rangiraju veæ jednako po¹tuju i svoje i tuðe...

Grom iz vedra neba

#10 Re: Religioznost i patriotizam

Post by Grom iz vedra neba » 20/07/2006 23:41

ztluhcs wrote:
Grom iz vedra neba wrote:
ztluhcs wrote: :?

Vjera nema boje, rase, naroda, nacije, države, kulture, tradicije i nacionalizam i patriotizam te tu vrlo lako mogu ograničavati...

Za patriotizam/nacionalizam je specifično da izdvajaš nešto iz okoline i neobjektivno mu daješ veću vrijednost... To u vjeri ne postoji...
Patriotism positive attitudes by individuals to their own perceived civic or political community, to its culture, its members, and to its interests.

Kakve ovo veze ima sa kućom i roditeljima? Kuća i roditelji su primarne kategorije waaaay lower ispod ovog što pričamo... Domovina? Vjera ti nalaže da braniš/voliš vjernike bili oni u domovini ili van domovine... Jihad, crusades... Muslimani u Bosni vrijedniji od Muslimana u Albaniji? Ne vjerujem da to vjera tako gleda... Patriotizam gleda..

Nationalism is a greatly varied concept of human social and cultural identity that holds that nations (either ethnically or culturally defined) are the "fundamental units" for human social life, and as such take precedence over any concepts of universalism as well as any foreign concept of nationalism.

Nešto ne mislim da i jedna vjera diže naciju u nebo... Gubi se poenta jednakosti..
Sta sad hoces da kazes citiranjem anonimnih izvora na engleskom jeziku?

Nimalo impresivno.

To ti je isto da sad ja napisem:

Hello people, what the hell are you talking about

i

onda prokomentarisem gore napisano:

Pa kakve veze ima ovo s temom.

Moje misljenje je oko ove teme poprilicno izgradjeno, i ovdje sam ga rekao.

A citati me nikada nisu impresionirali, jer dolaze od ljudi...

Takodjer totalno pogresno tumacis, cak rekao bih poglupo, ono sto sam gore rekao. Pazi ovo sto si napisao, fakat nema veze s vezom:

Muslimani u Bosni vrijedniji od Muslimana u Albaniji? Ne vjerujem da to vjera tako gleda

Vrijednost i ljubav prema domovini :-) Pa jel ti uopste pratis temu? Ja jedno, a ti o Zidanu i Materaciju :-) da malo karikiram.

Haqqani

Post by Haqqani » 20/07/2006 23:43

Nacionalizam je jedan od najvecih neprijatelja Islama.

ztluhcs

Post by ztluhcs » 20/07/2006 23:59

Ah sorry...

http://en.wikipedia.org/wiki/Patriotism
http://en.wikipedia.org/wiki/Nationalism

I ¹ta ja sad treba da vri¹tim od sreæe ¹to ti ima¹ izgraðeno mi¹ljenje?

Patriotski porivi i porivi vjere nisu isti. Razlozi nisu isti... Uzroci nisu isti...
Ako su ti patriotski porivi dovoljno visoki i jaki gazi¹ osnovne principe vjere, tj bira¹ kako ih tumaèi¹ i kako ih upotrebljava¹ te kada ih upotrebljava¹...

Èovjek je pitao za kombinaciju i dobio odgovor za kombinaciju...

Jah da karikiram... Patriotizam i nacionalizam i vjera imaju veze... Kod svih voli¹ svog bli¾njeg zemljaka... Jebiga podskup je... Mo¾emo natezati definicije dokle hoæe¹ al' onog trenutka kad prestane¹ vrijeðati...

ztluhcs

Post by ztluhcs » 21/07/2006 00:10

Haqqani wrote:Nacionalizam je jedan od najvecih neprijatelja Islama.
Da a nacionalizam je oblik pretjeranog patriotizma... A granice mutne i sive...

kub lajkan

#14 Re: Religioznost i patriotizam

Post by kub lajkan » 21/07/2006 00:31

A mozda prvo da objasnis sta podrazumijevas pod "patrotizam"?

Je li to redovan odlazak na dzumu?
Ili ucesce u NOB?
Ili citanje Havaza?
Ili glasanje za Veliku Koaliciju?
Ili protivljenje ustavnim reformama?
Ili obozavanje Piramida dz. ss.?

Sta ti je patriotizam o kojem govoris?

Tek onda mozemo supljirati dalje...

Shoshana

#15 Re: Religioznost i patriotizam

Post by Shoshana » 21/07/2006 00:52

kub lajkan wrote:
A mozda prvo da objasnis sta podrazumijevas pod "patrotizam"?

Je li to redovan odlazak na dzumu?
Ili ucesce u NOB?
Ili citanje Havaza?
Ili glasanje za Veliku Koaliciju?
Ili protivljenje ustavnim reformama?
Ili obozavanje Piramida dz. ss.?

Sta ti je patriotizam o kojem govoris?

Tek onda mozemo supljirati dalje...
Bravo :)

I jos ispade liberalizam suprotno od patriotizma ... ono k'o iste su to kategorije :shock: :D

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 21/07/2006 01:23

ztluhcs wrote:Ah sorry...

http://en.wikipedia.org/wiki/Patriotism
http://en.wikipedia.org/wiki/Nationalism

I šta ja sad treba da vrištim od sreće što ti imaš izgrađeno mišljenje?

Patriotski porivi i porivi vjere nisu isti. Razlozi nisu isti... Uzroci nisu isti...
Ako su ti patriotski porivi dovoljno visoki i jaki gaziš osnovne principe vjere, tj biraš kako ih tumačiš i kako ih upotrebljavaš te kada ih upotrebljavaš...

Čovjek je pitao za kombinaciju i dobio odgovor za kombinaciju...

Jah da karikiram... Patriotizam i nacionalizam i vjera imaju veze... Kod svih voliš svog bližnjeg zemljaka... Jebiga podskup je... Možemo natezati definicije dokle hoćeš al' onog trenutka kad prestaneš vrijeđati...
Nema potrebe da se igramo gluhih telefona.

Pitanje je bilo jednostavno: Da li ima veze izmedju religioznosti i patriotizma.

Moj odgovor je bio vrlo jasan: Ima. Vjera podstice patriotizam, jer patriotizam u sebi sadrzi ljubav prema mnogim vrijednostima.

Jedna od individualnih vrijednosti je dom. Vjera potice ljubav za vlastiti dom.

Jedna od kolektivnih vrijednosti je domovina. Vjera potice ljubav za vlastitu domovinu.

Poenta: Ti uopste nisi razgranicio pojmove. S jedne strane pominjes patriotizam i nacionalizam, a s druge strane vjeru.

A patriotizam i nacionalizam su oprecni.

Druga stvar, citiranje definicija patriotizma ne govori o vjeri, dakle fulio si metod dokazivanja. Trebao si krenuti obrnuto, dakle definisati vjeru, i vrijednosti vjere, a potom prepoznati vrijednosti patriotizma.

Takodjer ako bi sirili ovu temu, pojam vjere nije isto za sve religije. Ja sam govorio sa aspekta islama.

I plz popusti sa ovim, "kad prestanes vrijedjati". O kakvom vrijedjanju pricas. Rekao sam samo da si izvukao poprilicno glup zakljucak, jer si implicirao nesto sto niti sam mislio, niti sam rekao. A to je vec domen predrasuda...

ztluhcs

#17 Re: Religioznost i patriotizam

Post by ztluhcs » 21/07/2006 07:58

ztluhcs wrote: Trebalo bi da ima samo u onom podruèju gdje se preklapaju sa osnovnim ljudskim vrlinama koje su zajednièke i za patriotizam i za vjeru. Ima¹ problem u tome da patriotizam uvodi neke neobjektivne elemente kojih u vjeri ne smije biti...

Vjera i nacionalizam? Ni pod razno... Ko to dvoje sastavi veze nema ¹ta je vjera...

E sad ovo gore ne va¾i ako se radi o ateisti. Kod njega va¾i drugi skup i omjer vrijednosti u ¾ivotu...
Ako je patriotizam a ne vjera taj koji osobu motivi¹e da ne¹to uradi ili ne uradi u nekom trenutku, da razmi¹lja na specifièan naèin o nekoj stvari a ta osoba se deklari¹e kao vjernik onda ta osoba ima problema sa razumijevanjem vjere i polo¾ajem pojedinog pojma na ljestvici vrijednosti... Poenta je da upravo ti religiozni koji pretjerano naginju tome to trebaju dr¾ati pod kontrolom da se ne pomute vrijednosti, uzroci i razlozi...

Divno. Tvoj odgovor je "da" i ja to po¹tujem - ne dokazujem ni¹ta, moj odgovor je treba da ima samo u sluèaju dok ne postane vodilja za odluke koje bi neko kao vjernik trebao donijeti drugaèije (ako mu veæ vjera toliko znaèi u ¾ivotu). Ako nije vjernik feel free - di¾i patriotizam do neba...

Fakat nemam ¾elje razglabati o ovome jer oèito da gledamo to iz suprotnih uglova... Oba rekli svoje mi¹ljenje i to je sve... Hvala na reply... :)

_BosanaC

#18 Re: Religioznost i patriotizam

Post by _BosanaC » 21/07/2006 08:44

ztluhcs wrote:
forUMASH wrote:
ztluhcs wrote: Za patriotizam/nacionalizam je specifično da izdvajaš nešto iz okoline i neobjektivno mu daješ veću vrijednost... To u vjeri ne postoji...
Vrlo dobro znaš da je mišljeno unutar jedne vjere...

Po meni pravi vjernici ne rangiraju već jednako poštuju i svoje i tuđe...
...iz cega implicira da u nasem vilajetu su pravi vjernici skoro pa izumrli... Odnosno ostalo ih je toliko da svaki moze stati u svoju bogomolju... Iako ce se sada svi trsiti kako su BAS ONI pravi vjernici itd bla bla bla... Sujeta je cudo :-?

ztluhcs

#19 Re: Religioznost i patriotizam

Post by ztluhcs » 21/07/2006 08:48

_BosanaC wrote:
ztluhcs wrote:
forUMASH wrote: ....sve do momenta dok se ne dodirne sa drugom i/ili drugacijom vjerom....
Vrlo dobro zna¹ da je mi¹ljeno unutar jedne vjere...

Po meni pravi vjernici ne rangiraju veæ jednako po¹tuju i svoje i tuðe...
...iz cega implicira da u nasem vilajetu su pravi vjernici skoro pa izumrli... Odnosno ostalo ih je toliko da svaki moze stati u svoju bogomolju... Iako ce se sada svi trsiti kako su BAS ONI pravi vjernici itd bla bla bla... Sujeta je cudo :-?
Ko im je kriv ¹to nisu pravi... :D :D :D

Helem nije li to osnovna postavka svake vjere?
Last edited by ztluhcs on 21/07/2006 08:52, edited 1 time in total.

_BosanaC

#20 Re: Religioznost i patriotizam

Post by _BosanaC » 21/07/2006 08:51

ztluhcs wrote:
_BosanaC wrote:
ztluhcs wrote: Vrlo dobro znaš da je mišljeno unutar jedne vjere...

Po meni pravi vjernici ne rangiraju već jednako poštuju i svoje i tuđe...
Ja ne rekoh da sam vjernik at all :)
Mozda si veci vjernik od vecine kojoj su vjere puna usta :)

mostarac

Post by mostarac » 21/07/2006 08:57

joj sto se raspravljaju majko moja, dok ja ne dodjem na vlast i ne zabranim vjeru :D

ztluhcs

Post by ztluhcs » 21/07/2006 09:01

mostarac wrote:joj sto se raspravljaju majko moja, dok ja ne dodjem na vlast i ne zabranim vjeru :D
Vjerujem u ru¾uuuuuuuuuuuuu za nju dajem sveeeeee!

Studira¹ li ti ono jo¹? ®ivotne ¹kole naravno...

mostarac

Post by mostarac » 21/07/2006 09:03

ztluhcs wrote:
mostarac wrote:joj sto se raspravljaju majko moja, dok ja ne dodjem na vlast i ne zabranim vjeru :D
Vjerujem u ružuuuuuuuuuuuuu za nju dajem sveeeeee!

Studiraš li ti ono još? Životne škole naravno...
bola suti ti ces mi bit sef personala :D

senada

Post by senada » 21/07/2006 09:05

poznavala sam mnoge ateiste koji su dali zivot za ovu drzavu.

senada

Post by senada » 21/07/2006 09:11

poznajem religiozne Bosnjake koji su pobjegli kad je zapucalo....recimo za patriotizam dine merlina svi znamo, a takvih znanih i neznanih religioznih patriota bilo je i ostalo mnogo..

Post Reply