Religija i Vegetarijanstvo

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
ljljubavv

#1 Religija i Vegetarijanstvo

Post by ljljubavv » 16/04/2007 14:53

Ljudi jedu životinje u najmanju ruku još od Ledenog doba, kada su, kako neki antropolozi kažu, naši davni preci napustili biljnu prehranu i prešli na mesnu. Običaj jedenja mesa prenio se do današnjih dana, kroz puku potrebu ( kao kod Eskima ), naviku, ili pak kroz uvjetovanost. Ali iznad svega ta se praksa održala zahvaljujući pomanjkanju svijesti i znanja.
Međutim, u proteklih su pedeset godina priznati autoriteti iz oblasti zdravlja, prehrane i biokemije iznijeli brojne dokaze o neprimjerenosti mesne ishrane za očuvanje zdravlja i pokazali da je meso štetno za čovjeka. Svi se ti dokazi mogu slobodno istražiti, a uz to se mogu nabaviti i brojne dobre knjige koje na temelju znanstvenih podataka govore o svim prednostima vegetarijanstva.
Povrh toga, jedenje mesa danas obuhvaća – za životinju – dugotrajni i okrutni proces zatočeništva, biološke manipulacije, prevoza na velike daljine u pretrpanim i nehigijenskim uvjetima, te na kraju ubijanje u klaonicama. Potom se ostaci tih jadnih životinja jedu. Danas prosječna osoba u SAD-u, Kanadi ili Australiji godišnje pojede preko 100 kilograma mesa, a toj se količini primiču i stanovnici Zapadne Evrope. Da bi se udovoljilo našoj potražnji za mesom u klaonicama svake godine okonča preko četiri milijarde stoke, teladi, ovaca, svinja, pilića, patki i ćurki. Tijekom sedamdesetogodišnjeg života, prosječni Amerikanac, ili Kanađanin, pojede onoliko mesa koliko ga se dobije ubijanjem jedanaest goveda, jednog teleta, tri jagnjeta i ovce, dvadeset tri svinje, četrdeset pet ćurki i 1.100 pilića. Uz to pojede i nekih 430 kg ribe. Tko može procijeniti količinu boli nanijete tim stvorenjima ( samo da bi smo uživali u njihovom mesu )? Uz to, životinje uzgajane za klanje konzumiraju ogromne količine dragocjenih žitarica i mahunarki – hrane koja bi inače mogla nahraniti milijune gladnih ljudi diljem svijeta. Zbog tih i drugih razloga, mnogi se okreću vegetarijanstvu. Danas samo u Americi ima oko deset milijuna vegetarijanaca.
Kako je iz godine u godinu popularnost bezmesne ishrane narastala, tako su izlazile i knjige na tu temu. Neke vegetarijanstvo posmatraju kroz prizmu zdravlja, ističući kako se njime može spriječiti srčani udar, rak, kap i druge bolesti. Druge se pak usredotočuju na ekološki i ekonomski aspekt bezmesne ishrane i pokazuju kako se može uživati u ukusnoj hrani a da se ne potroši mnogo novca. Treća grupa knjiga opisuje kako je biljno carstvo primarni izvor vitalnih i hranjivih sastojaka i kako vegetarijanska ishrana pruža više nego dovoljno proteina, vitamina i minerala svakodnevno potrebnih čovjeku. A opet četvrta grupa knjiga iznosi brojne etičke, moralne i filozofske razloge koji stoje iza vegetarijanske ishrane. Međutim, tek nekolicina djela je uopće pokušala nositi se sa teškom temom vegetarijanstva i religija svijeta. Hrana za duh je prva knjiga koja to čini na jasan i studiozan način.
Rukovodeći se blagom izvornih religijskih dokumenata i tekstova koji nas vode na fascinantno putovanje u prošlost ne bismo li istražili ( često pogrešno shvaćene ) početke glavnih svjetskih religijskih tradicija, te otkrili kako je vegetarijanstvo brižno njegovani dio njihove filozofije i prakse. On pažljivo ispituje i razotkriva mnoge mitove o Budi, Muhamedu i Isusu Kristu., mitove kojima se stoljećima pokušavalo, na religijskim osnovama, opravdati jedenje mesa. Hrana za duh jasno pokazuje kako je religijska samilost u svojoj suštini sveobuhvatna, jednako usmjerena prema životinjama kao i prema čovjeku.
U religijskim raspravama ishrana je – poput seksa – kontroverzno pitanje. Za razliku od drugih knjiga koje su ili pretjerano emocionalne ili nejasne u pogledu značajnih doktrinarnih stvari, religija i vegetarijanstvo prodire, pažljivo i logično, u dubine svakog pitanja i istražuje ga na jasan, pošten i precizan način.To knjigu čini lakom za čitati, premda ponekad izaziva i nelagodu, jer pitanja o kojima se raspravlja na sljedećim stranicama vjernici smatraju svetim i već stoljećima su bez odgovora. Autorovo otvoreno i nadasve pošteno istraživanje, zasnovano na ranim rukopisima (nasuprot popularnim i suvremenim prijevodima ) i drevnim tradicijama ( za razliku od kasnijih oblika religijskog izričaja ) , uzdrmat će mnoga dramatično prihvaćena vjerovanja i uzrokovati rasprave i kontroverze. I svakako će dati materijala za razmišljanje.
Ideje u ovoj knjizi nisu nastale sa autorom. Naprotiv, radi se o onim istim istinama koje su kroz povijest isticali duhovni učitelji. U svojoj suštini, religija je uvijek poučavala da poštovanje prema cjelokupnom životu predstavlja visok duhovni ideal, i da je univerzalno bratstvo sam vrh istinske duhovnosti. Ova se knjižica uputila tim dugim putem ka uspostavljanju tih ciljeva.

Sarafcina

#2 Re: Religija i Vegetarijanstvo

Post by Sarafcina » 16/04/2007 15:42

Ljudi jedu ¾ivotinje u najmanju ruku jo¹ od Ledenog doba, kada su, kako neki antropolozi ka¾u, na¹i davni preci napustili biljnu prehranu i pre¹li na mesnu. Obièaj jedenja mesa prenio se do dana¹njih dana, kroz puku potrebu ( kao kod Eskima ), naviku, ili pak kroz uvjetovanost. Ali iznad svega ta se praksa odr¾ala zahvaljujuæi pomanjkanju svijesti i znanja.

pa ako ima potreba ili uvjetovanost (ma sta zelis time da kazes), onda je besmisleno pricati o pomanjkanju svijesti ...
inace ti se prica svede na reklamne parole....

ate

#3 Re: Religija i Vegetarijanstvo

Post by ate » 16/04/2007 23:00

ljljubavv wrote:Ljudi jedu životinje u najmanju ruku još od Ledenog doba, kada su, kako neki antropolozi kažu, naši davni preci napustili biljnu prehranu i prešli na mesnu.
pogresno.
covjek je oduvijek bio sve-jed.
otkuda nam inace enzimi da preradimo meso.

covjekoliki majmuni su takodje svejedi.

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 16/04/2007 23:24

Ja pored povrća najviše volim batake od malih pilića, teletinu, jagnjetinu i tako. A i ribetini nije mahane.. :) 8-)

forUMASH

Post by forUMASH » 16/04/2007 23:27

.....najace se vjeruje praznog' stomaka.....

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 16/04/2007 23:51

forUMASH wrote:.....najace se vjeruje praznog' stomaka.....
Ja se evo taman sudzuka nabacao ( kazu bolje se prima navecer kasno :D ), al vjerovanje ne popusta.

Doktore, sta mi je ? :D

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 16/04/2007 23:52

Abu FEED el-Castro wrote:Ja pored povrća najviše volim batake od malih pilića, teletinu, jagnjetinu i tako. A i ribetini nije mahane.. :) 8-)
Sjetih se jednog mog rodjaka i izjave :

" Da je riba dobra, i vuk bi po moru skak'o, a ne bi janjad napadao " :D

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 17/04/2007 00:04

Danko_Bananko wrote:
Abu FEED el-Castro wrote:Ja pored povrća najviše volim batake od malih pilića, teletinu, jagnjetinu i tako. A i ribetini nije mahane.. :) 8-)

:lol: :lol: :lol: hehe, šuti nalet te ne bilo, rasturismo insanu temu... :D

(iskreno, u zadnje vrijeme više preferiram ribu, ovo sve ostalo, ako nije iz pouzdane ruke i odakle znas 100% a to je jako rijetko ili skoro nikako, ne mozes nikako vjerovati, a sve zivi galofak i hemija, ribe mi opet nekako ponajsigurnije ostanu...)

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 17/04/2007 00:09

Abu FEED el-Castro wrote:
Danko_Bananko wrote:

(iskreno, u zadnje vrijeme više preferiram ribu, ovo sve ostalo, ako nije iz pouzdane ruke i odakle znas 100% a to je jako rijetko ili skoro nikako, ne mozes nikako vjerovati, a sve zivi galofak i hemija, ribe mi opet nekako ponajsigurnije ostanu...)
Sto jest, jest

Al meni ipak draze zakocit kad namirisem nesto kod Maksumica, nego kod kakvog restorana " Jadran " :D

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 17/04/2007 00:12

Ne bih nikad odbio ni jedno ni drugo. Zamisli samo neki jako dobar vegetarijanski rižoto sa puno mesike okolo... :D

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 17/04/2007 00:13

Abu FEED el-Castro wrote:Ne bih nikad odbio ni jedno ni drugo. Zamisli samo neki jako dobar vegetarijanski rižoto sa puno mesike okolo... :D
morel' kakva fina salatica od krompira umjesto rize ( krupne mi okice pravo, pa ne volEm rizu nikako ), pa da potpisemo ?

Ahmmed

Post by Ahmmed » 17/04/2007 00:23

Danko_Bananko wrote:
Ja se evo taman sudzuka nabacao ( kazu bolje se prima navecer kasno :D ), al vjerovanje ne popusta.

:lol: :lol: Hm, u ovo doba, sudžuke.... 8-)

Ahmmed

Post by Ahmmed » 17/04/2007 00:24

Abu FEED el-Castro wrote:
Danko_Bananko wrote:

A kad smo kod rasturanja teme, mogli smo malo o meditiranju :D

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 17/04/2007 00:25

Ahmmed wrote:
Danko_Bananko wrote:

Procita li ovo u zagradama ?

Rekoh, ne bi li mi se rumenilo u obraze vratilo.... pa da budem dosljo pravi :D

Ahmmed

Post by Ahmmed » 17/04/2007 00:33

Danko_Bananko wrote:
Ahmmed wrote:
Danko_Bananko wrote: Ja se evo taman sudzuka nabacao ( kazu bolje se prima navecer kasno :D ), al vjerovanje ne popusta.

Procita li ovo u zagradama ?

Rekoh, ne bi li mi se rumenilo u obraze vratilo.... pa da budem dosljo pravi :D
:lol: Ne kažemo mi došLJo,nego doošLo :lol:

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 17/04/2007 00:34

E bas sam pravi dOOslo :D , ni pricat nisam naucio :D

Ahmmed

Post by Ahmmed » 17/04/2007 00:37

Danko_Bananko wrote:E bas sam pravi dOOslo :D , ni pricat nisam naucio :D
Jah :lol: Ma, ima vakta....Još ćeš, za koju godinu, napadati sve doošLe redom :D

danas

Post by danas » 17/04/2007 00:39

a niko da ponudi sudzuke nama sto se osusismo u cafirlooku :roll: :roll: :D

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 17/04/2007 00:39

Ahmmed wrote:
Danko_Bananko wrote:E bas sam pravi dOOslo :D , ni pricat nisam naucio :D
Jah :lol: Ma, ima vakta....Još ćeš, za koju godinu, napadati sve doošLe redom :D
:lol: :lol: :lol:

...samo mi moras kakav Apartment max. do Marin Dvora naci, ovako sa Ilidze nemam moralnog integriteta :D

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 17/04/2007 00:40

danas wrote:a niko da ponudi sudzuke nama sto se osusismo u cafirlooku :roll: :roll: :D
E, ni Visocaci nisu sto su nekad bili :D

Davno bi to faraon Ramiz X obezbjedio :D

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 17/04/2007 00:41

Vegetarijanstvo i meditacija, najbolji trenutak svakoga dana... :D

Ahmmed

Post by Ahmmed » 17/04/2007 00:46

Abu FEED el-Castro wrote:Vegetarijanstvo i meditacija, najbolji trenutak svakoga dana... :D
Vidi što se islamisti okupljaju... i vaki i naki :D

Ahmmed

Post by Ahmmed » 17/04/2007 00:49

Mogli smo i jedan tevhid proučit, kad smo se već okupili:

Hazbi Rabbi dželallah.... :)

danas

Post by danas » 17/04/2007 00:49

Ahmmed wrote:
Abu FEED el-Castro wrote:Vegetarijanstvo i meditacija, najbolji trenutak svakoga dana... :D
pa sudzuka :oops: :D :D :D

Ahmmed

Post by Ahmmed » 17/04/2007 00:51

danas wrote:
Ahmmed wrote:
pa sudzuka :oops: :D :D :D
:lol: :lol:

Post Reply