Reis Ceric izjavljuje da smo mi Bosanci i Hercegovci Turci

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked

Da li su BosanciHercegovci i Bosnjaci Turci?

Da
19
18%
Ne
86
80%
Neznam
2
2%

Total votes: 107

Novi_Nick
Been thanked: 2 times

Reis Ceric izjavljuje da smo mi Bosanci i Hercegovci Turci

Post by Novi_Nick » 03/09/2006 15:17

http://www.avaz.ba/absolutenm/anmviewer.asp?a=17760&z=7&isasp=

Hrabrost vjere

Inicijativa da prijatelji iz Turske pomognu obnovu jedne džamije u Bosni potekla je prije oko tri godine, prilikom posjete predsjedavajućeg Predsjedništva BiH džamiji "Alija Izetbegović" u Istanbulu.

- Rogatica je jedan od najznačajnijih gradova u povijesti Bosne i Turske. Ovo mjesto bilo je najveći regrutni centar Osmanske imperije. Odavde su u Istanbul išli najbolji studenti, ovdje su se rađali najbriljantniji i najhrabriji Bosanci. Jedan od njih zvao se Šedžaudin i po njemu je ova džamija dobila ime. A Šedžaudin znači "hrabrost vjere" - kazao je jučer reis Turci i Bošnjaci

- Ovako kad vas vidim, ne mogu da prepoznam koji je Bošnjak, a koji Turčin, jer svi ste isti kao da vas je jedna majka rodila. Ovdje moramo biti jedno, ne možemo dvoje i zato predlažem da svi mi ovdje budemo Turci. Nas ovdje zovu Turcima, mi vičemo da nismo i sve što više vičemo da nismo, oni sve više viču da jesmo. I mi jesmo Turci, po našem povijesnom sjećanju, povijesnom određenju, identitetu islama koji su nam Turci donijeli. Ali mi smo i Bošnjaci - kazao je jučer prof. dr. Cerić.

Reis Ceric izjavljuje da smo mi Bosanci i Hercegovci kao i Bosnjaci Turci :x Znaci Reis nam objasnjava isto kao sto su nam Srbi i Hrvati kao i Draskovic, Karadzic, Milosevic, Mladic i drugi govorili i govore.

Ovakve izjave jednog glavnog vjerskog predstavnika Bosnjaka i Bosanaca i Hercegovaca (islamske vjeroispovjesti) su pogubne i za Bosance i Hercegovce (islamske vjeroispovjesti) i za Bosnjake (islamske vjeroispovjesti). Jer drugim rjecima to znaci da mi Bosanci i Hercegovci (islamske vjeroispovjesti) nismo autohtoni etnicki narod i nacija u BiH nego smo mi ustvari etnicki Turci i ostatci turskog imperija u BiH. Ovom izjavom Reis Ceric ide na ruke Srbima i Hrvatima a protiv Bosanaca i Hercegovaca i Bosnjaka te ukida nam teritorijalno i svako drugo pravo na 1000 godisnju istoriju drzave BiH i njenog autohtonog naroda i nacije Bosanaca i Hercegovaca.

Mi Bosanci i Hercegovci porucujemo Reisu i slicnima koji misle i izjavljuju da su Turci neka to pricaju i pisu u svoje licno ime a ne u ime nas Bosanaca i Hercegovaca autohtonih stanovnika nam jedne i jedine drzave BiH.

danas

Post by danas » 03/09/2006 15:20

zemljo profundaj se :x

zavrzlama
Has thanked: 1 time

Post by zavrzlama » 03/09/2006 15:22

Ako mi iko ide na zivce to je Ceric....gdje god se hodze i popovi mijesaju u politiku tu dobra nema..

Ceric je vjerovatno hapio pola para od te donacije za dzamiju pa sad se uvlaci donatorima u guzu..a ovamo sramoti sve muslimane u BIH....njega bi ja i one vehabije sve u vozic pa u tu maticu Tursku :D
Last edited by zavrzlama on 03/09/2006 15:28, edited 2 times in total.

bos

Post by bos » 03/09/2006 15:28

Vi ocito citate samo sto vama odgovara...

I mi jesmo Turci, po našem povijesnom sjećanju, povijesnom određenju, identitetu islama koji su nam Turci donijeli. Ali mi smo i Bošnjaci - kazao je jučer prof. dr. Cerić.

danas

Post by danas » 03/09/2006 15:29

zavrzlama wrote:Ako mi iko ide na zivce to je Ceric....gdje god se hodze i popovi mijesaju u politiku tu dobra nema..

ma vidis kako on fino zna -- nemre vise sa cetnicima da se nosi ubjedjujuci ih da mi nismo turci, pa je popustio merhametli... eto onda... 'mi jesmo turci'... morel' se hodza odlucit sta smo -- muslimani, bosnjaci, turci? na kraju necemo biti nista, a cini mi se da on na to i cilja... jer izgleda moze se biti sve samo ne bosanac u zemlji bosni... :roll:

a da ne pricam da sad svaki lijevi rogaticanin moze biti turcin -- pa nemre to tako... sta sa nama istinskim turcima? :x :lol:

_BosanaC

Post by _BosanaC » 03/09/2006 15:29

bos wrote:Vi ocito citate samo sto vama odgovara...

I mi jesmo Turci, po našem povijesnom sjećanju, povijesnom određenju, identitetu islama koji su nam Turci donijeli. Ali mi smo i Bošnjaci - kazao je jučer prof. dr. Cerić.

I sta je ovdje procitano onako kako samo nama odgovara? :?

danas

Post by danas » 03/09/2006 15:30

zavrzlama wrote:njega bi ja i one vehabije sve u vozic pa u tu maticu Tursku :D

vehabija nema u turskoj, ne budi lud. ne smiju tamo ni primirisat. to je sve doslo iz saudijske arabije, jemena, sta ja znam. kakva turska, pa turska je sekularna drzava... :-)

_BosanaC

Post by _BosanaC » 03/09/2006 15:34

danas wrote:

vehabija nema u turskoj, ne budi lud. ne smiju tamo ni primirisat. to je sve doslo iz saudijske arabije, jemena, sta ja znam. kakva turska, pa turska je sekularna drzava... :-)

Problem je sto danasnju Tursku poistovjecuju s Osmanskim carstvom...

Novi_Nick

Post by Novi_Nick » 03/09/2006 15:34

Nemoj da vadis recenice iz cjelog konteksta njegove izjave nego citiraj sve sto je izjavio i sta je napisano. Drugo ne postoji narod sa 2 identiteta i da je BosanacaHercegovac (islamske vjeroispovjesti) i Bosnjak (islamske vjeroispovjesti) i Turcin u isto vrijeme. Postoji samo jedan etnicki identitet pa:

ili si BosanacaHercegovac (islamske vjeroispovjesti)
ili si Bosnjak (islamske vjeroispovjesti)
ili si Turcin i imas identitet Turcin

zavrzlama

Post by zavrzlama » 03/09/2006 15:34

danas wrote:
zavrzlama wrote:Ako mi iko ide na zivce to je Ceric....gdje god se hodze i popovi mijesaju u politiku tu dobra nema..

ma vidis kako on fino zna -- nemre vise sa cetnicima da se nosi ubjedjujuci ih da mi nismo turci, pa je popustio merhametli... eto onda... 'mi jesmo turci'... morel' se hodza odlucit sta smo -- muslimani, bosnjaci, turci? na kraju necemo biti nista, a cini mi se da on na to i cilja... jer izgleda moze se biti sve samo ne bosanac u zemlji bosni... :roll:

a da ne pricam da sad svaki lijevi rogaticanin moze biti turcin -- pa nemre to tako... sta sa nama istinskim turcima? :x :lol:

dobro me podsjeti na nesto...zasto se ja ne izjasnjavam kao "bosnjak" iako ima istorijsko uporiste....iz razloga sto ne dolazi od ljudi kojima je Bosanstvo na prvom mjestu...BIH ce samo sacuvati "Bosanstvo" pa tek kasnije bosnjastvo,srpstvo i hrvatstvo..... a Ceric to samo potvrduje ludim izjavama...

zavrzlama

Post by zavrzlama » 03/09/2006 15:41

danas wrote:

promaklo mi se u "huji" :D

Harrys

Post by Harrys » 03/09/2006 15:45

danasnji Avaz:
U sarajevskom naselju Ilidzˇa jucˇer je, uz dovu koju je proucˇio reisu-l-ulema Mustafa ef. Ceric´, polozˇen temeljac za kampus Internacionalnog univerziteta Sarajevo (IUS), cˇija c´e izgradnja kosˇtati visˇe od 40 miliona eura.

Prijateljski odnosi
Prisustvovali su predstavnici vlasti, obrazovnih institucija, kao i turska delegacija predvo?ena zamjenikom premijera Abdullatifom Sˇenerom (Sener). Istaknutim gostima podijeljeni su i prigodni pokloni.
- Mi iz Bosne kad idemo na hadzˇ, idemo preko Istanbula, a Turci u Evropsku uniju idu preko Sarajeva, odnosno ovog univerziteta. Zˇelim da ovaj univerzitet primijeni pravilo Gazi Husrev-bega: "Neka se ucˇi ono sˇto trazˇi mjesto i vrijeme" - izjavio je za "Dnevni avaz" reisu-l-ulema Mustafa ef. Ceric´.

Mozeli mi neko objasniti znacenje ove recenice,ja stvarno ne razumijem.

"Mi iz Bosne kad idemo na hadzˇ, idemo preko Istanbula, a Turci u Evropsku uniju idu preko Sarajeva, odnosno ovog univerziteta".

muha_sa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Post by muha_sa » 03/09/2006 15:48

Valjda je mislio na Kurde---dosta ih je preko naše zemlje zbrisalo u EU.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 03/09/2006 15:48

Rejs je samo potvrdio ono sto Karadzic i bratija trune vec skoro dvije decenije...

danas

Post by danas » 03/09/2006 15:59

zavrzlama wrote:
dobro me podsjeti na nesto...zasto se ja ne izjasnjavam kao "bosnjak" iako ima istorijsko uporiste....iz razloga sto ne dolazi od ljudi kojima je Bosanstvo na prvom mjestu...BIH ce samo sacuvati "Bosanstvo" pa tek kasnije bosnjastvo,srpstvo i hrvatstvo..... a Ceric to samo potvrduje ludim izjavama...

:wink:
ako vec u bosni ne mogu biti bosanka, onda cu vala radije biti nista.

morti

Post by morti » 03/09/2006 16:03

Ovaj Cerić je mnogo glup...

:D

bos

Post by bos » 03/09/2006 16:04

Govorio je o Bosnjacima i rekao da su i Turci- "po našem povijesnom sjećanju, povijesnom određenju, identitetu islama koji su nam Turci donijeli".

S obzirom da ovi sto studiraju svaku reisovu izjavu svakako se ne smatraju Bosnjacima, nema frke...sve je OK, ovo se vas i ne tice :)
Last edited by bos on 03/09/2006 16:05, edited 1 time in total.

zavrzlama

Post by zavrzlama » 03/09/2006 16:05

sto bi volio da cita sa-x forum...ako ima kad od hapanja love :D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 03/09/2006 16:06

bos wrote:Govorio je o Bosnjacima i rekao da su i Turci- "po našem povijesnom sjećanju, povijesnom određenju, identitetu islama koji su nam Turci donijeli".

S obzirom da ovi sto studiraju svaku reisovu izjavu svakako se ne smatraju Bosnjacima, nema frke...sve je OK, ovo se vas i ne tice :)

[/b]

Interesantno je da nema ni par dana kako su ovi koji brane reisovu izjavu tupili kako je Bosnjak nacionalni identitet, kako i pravoslavci i katolici treba za sebe da kazu kako su Bosnjaci itd... Kako samo pjesmu mjenjate to je cudo jedno... Zivo me interesuje sta ce @mr_bosnjak na ovo da kaze...

danas

Post by danas » 03/09/2006 16:09

_BosanaC wrote:Interesantno je da nema ni par dana kako su ovi koji brane reisovu izjavu tupili kako je Bosnjak nacionalni identitet, kako i pravoslavci i katolici treba za sebe da kazu kako su Bosnjaci itd... Kako samo pjesmu mjenjate to je cudo jedno... Zivo me interesuje sta ce @mr_bosnjak na ovo da kaze...

:lol: :thumbup:

Jasho

Post by Jasho » 03/09/2006 16:10

Ma reis se odavno pokazao kao obično govno sponzorirano od strane kriminalaca i mafije, koji se voza u mećki od 150 milja eura i prosipa šuplju kako samo treba graditi džamije, dok obični svijet nema posla i nema novca i za hljeba! Svaka riječ i rečenica uvrede i koju je reisu uputio Irfan Ajanović je opravdana i tačna, ali Irfan je to trebao uraditi monogo prije, npr, 1998 ili još ranije, ali tada je reis zdušno podržaval SDA, pa se nije imalo potrebe kritikovati reisa! Samo idiot može da brani čovjeka koji je nelegalno na funkciji reisuleme BiH, ali boli me briga za njim, jer ga ne slušam niti uvažavam njegovo mišljenje!

BAHadzic

Post by BAHadzic » 03/09/2006 16:15

Novi_Nick wrote:

Nemoj da vadis recenice iz cjelog konteksta njegove izjave nego citiraj sve sto je izjavio i sta je napisano. Drugo ne postoji narod sa 2 identiteta i da je BosanacaHercegovac (islamske vjeroispovjesti) i Bosnjak (islamske vjeroispovjesti) i Turcin u isto vrijeme. Postoji samo jedan etnicki identitet pa:

Bošnjaci su južnoslavenski narod u jugoistočnoj Evropi, koji uglavnom žive u Bosni i Hercegovini i Sandžaku. Značajne skupine Bošnjaka žive u Hrvatskoj, Sloveniji, te u Zapadnoj Evropi (Švedska, Norveška, Njemačka, Austrija, Švicarska, Holandija) i Sjedinjenim Američkim Državama. Bošnjaci govore bosanskim jezikom i pišu latinicom i ćirilicom. Relativnu većinu Bošnjaka čine muslimani, dok je manji broj agnostika i ateista. Bošnjaci kao nacija pripadaju kako evropskom tako i islamskom civilizacijskom krugu.

Hercegovci, oznaka regionalne pripadnosti za stanovnike Hercegovine, historijske i geografske regije u južnom dijelu Bosne i Hercegovine. Kako je u osnovi pojma Hercegovci regionalna pripadnost, svaka daljnja vjerska ili nacionalna kategorizacija je isključena.

Hercegovci se na ovom mjestu pojavljuju kao zbirna imenica u množini i muškom rodu kao oznaka za grupu ljudi iz Hercegovine (ili samo muškog roda ili i muškog i ženskog roda). Istovjetni pojam u jednini glasi Hercegovac, a označava muškarca iz Hercegovine, dok je jednina ženskog roda Hercegovka, i označava ženu iz Hercegovine. Zbirna imenica za dvije ili više pripadnica ženskog roda iz Hercegovine je Hercegovke.

Pridjevi izvedeni od riječi Hercegovina su "hercegovački" (za muški rod, npr. hercegovački kamen), "hercegovačka" (za ženski rod, npr. Hercegovačka ulica ) i "hercegovačko" (za srednji rod, npr. hercegovačko vino).

Bosanci su nacija i narod, a čiji pripadnici smatraju Bosnu i Hercegovinu svojom domovinom. Bosanci su i glavni pojam za pripadnike stanovnika zemlje Bosne i Hercegovine, što po opredjeljenju može da uključuje današnje Bošnjake, bosanske Srbe i bosanske Hrvate, kao i ostale stanovnike zemlje Bosne i Hercegovine, kako u samoj Bosni, tako i u inozemstvu.
Ime se odnosi na sve stanovnike Bosne i Hercegovine, pripadnike zemlji Bosni i Hercegovini, bez razlika u regionalnim, vjerskim ili nacionalnim pripadnostima.

urci su euroazijski narod, zapravo njegova posebna skupina, sa oko 60 miliona pripadnika, koji žive raspoređeni na dva kontinenta. Najveći dio ih živi u Maloj Aziji (Turska sa oko 49 miliona), na Balkanu, i to u: Bugarskoj (815.000), Grčkoj (130.000), Makedoniji (81.000), Rumuniji (150.000), te nepoznat broj u zemljama nasljednicama bivše Jugoslavije, kao i na Cipru (135.000). Veći dio Turaka živi u Iraku (200.000 do 300.000), Siriji (100.000) kao i u dijelu zemalja Azije, gdje se zovu Turkmeni. Više od tri miliona Turaka žive u Zapadnoj Evropi, od čega samo 1,2 miliona u Njemačkoj.

Turci su sunitski muslimani. Prvi se put spominju u 6. stoljeću, a potomci su turskih naroda, koji su u 11. stoljeću prodrli u Anatoliju, mješajući se postupno sa ostalim narodima u tom dijelu svijeta: Grcima na zapadu, Armencima i Kurdima na istoku, te Gruzijcima na sjeveroistoku, a dijelom i sa Slavenima na jugoistoku Evrope.

Današnja Turska poznaje ne samo Turke kao svoje državljane: ona se isto tako diči svojom jakom dijasporom, ali i »etničkim Turcima« (Turcima u etničkom smislu), koji su ustvari regionalna manjina. Sa Bošnjacima ih vežu veoma duboke i prisne kulturne i historijske veze, koje iz godine u godinu bilježe sve veće uspjehe.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 03/09/2006 16:22

BAHadzic wrote:
Novi_Nick wrote:

Bošnjaci su južnoslavenski narod u jugoistočnoj Evropi, koji uglavnom žive u Bosni i Hercegovini i Sandžaku. Značajne skupine Bošnjaka žive u Hrvatskoj, Sloveniji, te u Zapadnoj Evropi (Švedska, Norveška, Njemačka, Austrija, Švicarska, Holandija) i Sjedinjenim Američkim Državama. Bošnjaci govore bosanskim jezikom i pišu latinicom i ćirilicom. Relativnu većinu Bošnjaka čine muslimani, dok je manji broj agnostika i ateista. Bošnjaci kao nacija pripadaju kako evropskom tako i islamskom civilizacijskom krugu.

Hercegovci, oznaka regionalne pripadnosti za stanovnike Hercegovine, historijske i geografske regije u južnom dijelu Bosne i Hercegovine. Kako je u osnovi pojma Hercegovci regionalna pripadnost, svaka daljnja vjerska ili nacionalna kategorizacija je isključena.

Hercegovci se na ovom mjestu pojavljuju kao zbirna imenica u množini i muškom rodu kao oznaka za grupu ljudi iz Hercegovine (ili samo muškog roda ili i muškog i ženskog roda). Istovjetni pojam u jednini glasi Hercegovac, a označava muškarca iz Hercegovine, dok je jednina ženskog roda Hercegovka, i označava ženu iz Hercegovine. Zbirna imenica za dvije ili više pripadnica ženskog roda iz Hercegovine je Hercegovke.

Pridjevi izvedeni od riječi Hercegovina su "hercegovački" (za muški rod, npr. hercegovački kamen), "hercegovačka" (za ženski rod, npr. Hercegovačka ulica ) i "hercegovačko" (za srednji rod, npr. hercegovačko vino).

Bosanci su nacija i narod, a čiji pripadnici smatraju Bosnu i Hercegovinu svojom domovinom. Bosanci su i glavni pojam za pripadnike stanovnika zemlje Bosne i Hercegovine, što po opredjeljenju može da uključuje današnje Bošnjake, bosanske Srbe i bosanske Hrvate, kao i ostale stanovnike zemlje Bosne i Hercegovine, kako u samoj Bosni, tako i u inozemstvu.
Ime se odnosi na sve stanovnike Bosne i Hercegovine, pripadnike zemlji Bosni i Hercegovini, bez razlika u regionalnim, vjerskim ili nacionalnim pripadnostima.

urci su euroazijski narod, zapravo njegova posebna skupina, sa oko 60 miliona pripadnika, koji žive raspoređeni na dva kontinenta. Najveći dio ih živi u Maloj Aziji (Turska sa oko 49 miliona), na Balkanu, i to u: Bugarskoj (815.000), Grčkoj (130.000), Makedoniji (81.000), Rumuniji (150.000), te nepoznat broj u zemljama nasljednicama bivše Jugoslavije, kao i na Cipru (135.000). Veći dio Turaka živi u Iraku (200.000 do 300.000), Siriji (100.000) kao i u dijelu zemalja Azije, gdje se zovu Turkmeni. Više od tri miliona Turaka žive u Zapadnoj Evropi, od čega samo 1,2 miliona u Njemačkoj.

Turci su sunitski muslimani. Prvi se put spominju u 6. stoljeću, a potomci su turskih naroda, koji su u 11. stoljeću prodrli u Anatoliju, mješajući se postupno sa ostalim narodima u tom dijelu svijeta: Grcima na zapadu, Armencima i Kurdima na istoku, te Gruzijcima na sjeveroistoku, a dijelom i sa Slavenima na jugoistoku Evrope.

Današnja Turska poznaje ne samo Turke kao svoje državljane: ona se isto tako diči svojom jakom dijasporom, ali i »etničkim Turcima« (Turcima u etničkom smislu), koji su ustvari regionalna manjina. Sa Bošnjacima ih vežu veoma duboke i prisne kulturne i historijske veze, koje iz godine u godinu bilježe sve veće uspjehe.

Hajd' priznaj odakle si ovo kopirao...

I po tvom ispade da su Bosnjaci i Bosanci dvije razlicite nacije, jbg...

A sta je recimo sa muslimanima iz Hercegovine? Jesul' i oni Bosnjaci? :?

BAHadzic

Post by BAHadzic » 03/09/2006 16:29

Wikipedia

Bosnjak je Nacija
Bosanac i/ili Hercegovac je Regionalna Definacija Naroda koji zivi na tom podrucju.

Hercegovac moze bit Musliman posto na podrucju Hercegovine sigurno ima dosta Bosnjaka, Muslimanskih Roma i ostalih naroda koji pripadaju islamu.

zavrzlama

Post by zavrzlama » 03/09/2006 16:30

Naziv "Bosnjak ili Bosnjaci" je uveden u BIH iz samo jednog jedinog razloga:

Zbog teznji srbije i hrvatske da se podijeli BIH i da se dokaze medunarodnoj zajednici da u BIH nema drzavnotvornog naroda,neki iz SDA stranke su dosli na ideju da se iz proslosti uzmu nazivi "Bosnjani" sa ciljem da se spasi BIH od podjele.Medutim to se pokrenulo u pogresno vrijeme i na pogresan nacin.Zbog ne prihvatanja od strane BIH srba i hrvata da se zovu bosnjaci tvorci ideje o bosnjacima su samo ucinili medvjedu uslugu neprijateljima BIH. Ja licno mogu biti i zvati se bosnjak...ali ne mogu naturat BIH srbinu i hrvatu da i on se izjasnjava isto....ali se mogu boriti i osporavati BIH srbinu i hrvatu da rusi ugled i teritorijalni integritet BIH.

Locked