Registracija Oldtimera?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

campa_xxx

Registracija Oldtimera?

Post by campa_xxx » 14/01/2012 18:26

Je li neko upucen kako ovo ide konkretno u Sarajevskom Kantonu? Znam da je uslov da je auto staro najmanje 30 godina, da nije mijenjan izgled i sl....Zna li neko treba li se biti clan nekog kluba da bi trajno registrovao automobil i moze li takvo auto ucestvovati u saobracaju?
Sta je sve potrebno?

damar

Re: Registracija Oldtimera?

Post by damar » 14/01/2012 18:52

campa_xxx wrote:Je li neko upucen kako ovo ide konkretno u Sarajevskom Kantonu? Znam da je uslov da je auto staro najmanje 30 godina, da nije mijenjan izgled i sl....Zna li neko treba li se biti clan nekog kluba da bi trajno registrovao automobil i moze li takvo auto ucestvovati u saobracaju?
Sta je sve potrebno?

Tehnički pregled utvrđuje dali automobil zadovoljava kriterije za Oldtimer-a. Ako oni daju tehnički onda ides u MUP i registrujes trajno vozilo. Ako do sada nemas nove registraske tablice da bi dobio trajnu registraciju moras da platis sve dadzbine kao za normalnu registraciju ( tehnički,polisa, potvrda o registraciji, stiker, vodoprivredu, ams, okoliš, porez puteve, taksu ) , a iduće godine plaćaš samo polisu, stiker i tehnički pregled i mislim administrativnu taksu. Ne moraš da budeš član kluba, a možeš da ucestvujes u saobraćaju savim normalno.

lp

530i

Post by 530i » 14/01/2012 21:33

A koji su to kriteriji za oldtimer-a? Samo starost i ispravnost ili?

damar

Post by damar » 14/01/2012 23:00

530i wrote:A koji su to kriteriji za oldtimer-a? Samo starost i ispravnost ili?

dali su na automobili svi originalni djelovi tj. dali su fabricki. Oni imaju neke knjige koje im pomazu da utvrde dali se na vozilu nalaze djelovi koji su po specifikacijama iz fabrike ali kao i sve kod nas , niko ne kotrolise tehnicke preglede.:-)

AmADin_gospo

Post by AmADin_gospo » 15/01/2012 01:19

šutite, jezik pregrizli, ako skontaju bošnje kako reg. oldtimer-a

eto jagme za S-paketima i mećkama 300D

najebasmo... :skoljka: :skoljka:

campa_xxx

Post by campa_xxx » 15/01/2012 01:43

damar wrote:
campa_xxx wrote:Je li neko upucen kako ovo ide konkretno u Sarajevskom Kantonu? Znam da je uslov da je auto staro najmanje 30 godina, da nije mijenjan izgled i sl....Zna li neko treba li se biti clan nekog kluba da bi trajno registrovao automobil i moze li takvo auto ucestvovati u saobracaju?
Sta je sve potrebno?

Tehnički pregled utvrđuje dali automobil zadovoljava kriterije za Oldtimer-a. Ako oni daju tehnički onda ides u MUP i registrujes trajno vozilo. Ako do sada nemas nove registraske tablice da bi dobio trajnu registraciju moras da platis sve dadzbine kao za normalnu registraciju ( tehnički,polisa, potvrda o registraciji, stiker, vodoprivredu, ams, okoliš, porez puteve, taksu ) , a iduće godine plaćaš samo polisu, stiker i tehnički pregled i mislim administrativnu taksu. Ne moraš da budeš član kluba, a možeš da ucestvujes u saobraćaju savim normalno.

lp

http://www.proex.ba

Hvala :thumbup:

poznanik

Post by poznanik » 15/01/2012 14:36

damar wrote:
Sta je sve potrebno?

lp

http://www.proex.ba

Za starija vozila, u BiH ne postoji pravno određen naziv "oldtimer", već je u upotrebi naziv "vozila muzejske vrijednosti". Njihov uvoz u BiH je slobodan, a carinjenje se vrši prema standardnim uslovima iz Zakona o carinskoj politici, ali pod uslovom da su starija od 30 godina, zapravo - da je od njihove prve registracije proteklo 30 i više godina. Takva vozila ne podliježu propisima obavezne homologacije, i prije postupka registracije u MUP-u, obavezno ih je "tehnički servisirati", odnosno ocijeniti njihovo tehničko stanje, čime se provjerava cjelovitost vozila i njegova spremnost za aktivno učestvovanje u javnom saobraćaju. Propisi za tehničku ocjenu i ovako starih vozila podjednaki su i mlađim vozilima, i Servisi za tehnički pregled vozila nisu ovlaštene organizacije za nekakvo izdavanje "potvrda" da su vozila "oldtimer" ili nisu :-)

poznanik

Post by poznanik » 15/01/2012 14:43

AmADin_gospo wrote:šutite, jezik pregrizli, ako skontaju bošnje kako reg. oldtimer-a

eto jagme za S-paketima i mećkama 300D

najebasmo... :skoljka: :skoljka:

Bespotrebno "skrivanje jezika" :D U BiH se na javnim cestama nalazi još uvijek jako mnogo vozila koji su stariji od 30 godina, i koji "ostvaruju" :-) uslove za javni saobraćaj. Ubijeđen sam da većina vozila u drugim državama, a koji su stariji od 30 godina, više i kvalitetnije zadovoljavaju uslove za njihovo puštanje u javni saobraćaj, tako da nema potrebe kriti ovu informaciju.

Želimo li spriječiti promet "smeća" - vozila koji su na granici uslova ili ih ne zadovoljavaju, a ipak se nalaze u javnom prostoru, pođimo od sebe i prestanimo sa koruptivnim metodama s ciljem dobijanja dozvola za eksploataciju vozila nakon ocjene tehničkog stanja vozila, odnosno - prijavimo državi svaki sličan uočen slučaj. Takođe, i država bi trebala pooštriti kriterije kod ocjenjivanja vozila u tehničkim servisima.

goran16v

Post by goran16v » 15/01/2012 15:19

U HR je cijela frka oko certificiranja starodobnih auta jer je koncesija za to data poluprivatnom HROS-u uz ciju potvrdu (i obavezno clanostvo) se ostvaruju beneficije prilikom registracije jer je predsjednik HROS-a podjelio certifikate ovlastenih kontrolora svojim jaranima, a jarani odredjuju sta je oldtimer, a sta nije, po slobodnom nahodjenju. Ima tu dosta folova, tipa da certifikat ne vrijedi ukoliko auto promjeni vlasnika, pricjenitelj dolazi na adresu i placaju mu se putni troskovi, koristenje priv. auta i smjestaj te rad po satu itd!? Tek poneko osig. drustvo odobri popust bez njihove potvrde. Drugim rijecima covjek izganjao koncesiju za monopol i neprestan priliv para i kuku majko bude li ista slicno kod nas.

AmADin_gospo

Post by AmADin_gospo » 15/01/2012 17:37

bravo prika, taman si nekome dao ideju :)

Sodom1

Post by Sodom1 » 11/12/2014 01:40

Samo da kratko pitam ako neko zna da li ima kakvi novosti po ovom pitanju,izmena dopuna zakona ili je to jos siva zona sa nedorecenostima i kontradiktornostima
Kako danas registorvati oldtajmera, sta je sve potrebno i ko je za sta zaduzen?

goran16v

Post by goran16v » 11/12/2014 05:19

Nista posebno se nije promijenilo i ne treba nista posebno. I dalje svaki auto stariji od 30 god bez kriterija i bez obzira sto nije u stanju neophodnom za ocuvanje teh, bastine BiH se moze registrovati trajno kao oldtimer, samo sto to trajno bolje djeluje u praksi nego na papiru.
Prva trajna registracija kosta kao i svaka normalna registracija, placaju se sve takse, naknade, osiguranje, teh. pregled, putarine, vode, stiker itd itd. Na produzenju se placa teh. pregled, osiguranje na godinu dana, stiker mozda cak i putarina tako da nema neke znacajnije ustede u odnosu na redovnu registraciju. Za mene je najveca prednost sto ne moram odjavljivati auto, vracati tablice itd svaki put kad mu istekne registracija, odnosno osiguranje, nego ga mogu drzati tako koliko hocu i kad mi se prohtije samo nanovo osigurati i cao. Procedura je sljedeca, auto se osigura, uradi se teh. pregled i dokumenta i sve to se sa saobracajnom se preda u MUP radi izdavanja stikera.

Sodom1

Post by Sodom1 » 11/12/2014 07:51

Ok hvala
To je u stvari nista posebno. Ali kad se kaze `trajno registrovan` to kao neki bauk dodje ,puna usta necega, u stvari nista posebno

goran16v

Post by goran16v » 11/12/2014 08:16

Upravo tako, trajno registrovan u smislu da ga ne moras odjavljivati i registrovati svaki put kad ti osig. istekne na duze od 30 dana nego moze praviti pauze kolike zelis, a prakticno i finansijski nista posebno.
Bilo je govora o varijanti da ga osiguras na onoliko mjeseci koliko hoces da ga vozis, sto bi bilo super, medjutim, neka osiguranja ne izdaju policu kracu od godinu dana, a ona koja kao teoretski dozvoljavaju tu mogucnost po cjenovniku ne primjenjuju 50% popusta koji automatski imas na godisnju policu vec punu tarifu pa te polica od 3-4 mjeseca kosta kao i redovna godisnja. To ce imati smisla tek kad se ponovo krene sa primjenom stetovnika i ispravnog obracuna bonusa i malusa, a ovako se ne isplati.

Bakir1

Post by Bakir1 » 11/12/2014 08:26

kako se gorane ne isplati?
pa placaju se samo prvi put sve obaveze prema drzavi, a za produzenje samo polica, tehnicki i stiker.
u odnosu na cijenu registracije to je oko 40% ukupnog iznosa....

goran16v

Post by goran16v » 11/12/2014 08:45

Bakir1 wrote:kako se gorane ne isplati?
pa placaju se samo prvi put sve obaveze prema drzavi, a za produzenje samo polica, tehnicki i stiker.
u odnosu na cijenu registracije to je oko 40% ukupnog iznosa....

Nije bas da se ne isplati, samo nije neka aman-zaman usteda kako djeluje, ali kako 40%???? Za moj auto je usteda nekih 80-ak KM, a polica, TP stiker (mislim cak i putarina) su 300-njak KM, znaci nekih 26%, a za auto sa vise kW i skupljom policom AO usteda u % je jos i manja!

Bakir1

Post by Bakir1 » 11/12/2014 08:50

putarina po zapremini, porez, naknade za okolinu, nemas bihamk-a, nemas set od 10 uplatnica nego jednu za stiker, jer proviziju za tehnicki ne placas kao ni za policu.
nabere se tu pofino, posebno ako "aldtajmer" ima zapreminu od 2000 + kubika.
na temu registracije oldija, sad su se dosjetili sluzbenici mupova kako legalno prati pare, naime ne moze se vise bez potvrde o clanstvu u "aldtajmer" klubu, pik pogodi ciji su to klubovi.

esso_sa

Post by esso_sa » 11/12/2014 08:53

Kod nas je to prilicno naopako sa oldtimerima. Kako rekose, teoretski je sve divno definisano ali u praksi je sve cirkus..
U teoriji i zakonu je definisana i sezonska registracija (npr da registrujes na samo 6 mjeseci) ali u praksi nema nista od toga :-)

Ja sam svoje auto takodjer trajno registrovao, ali sam morao malo ganjati sheme (iako po papirima i zakonu nisam trebao).
Prvo, na tehnickom se moralo "naglasiti" da je auto starije od 30 godina i da mi treba potvrda od njih. Oni mi na onaj standardni papir sa tehnickog, opalili dodatni pecat/potpis i dopisali "Automobil stariji od 30 godina". Tako nesto.

Onda predao sve u policiju i tamo opet "naglasio" da se radi trajna registracija i rekao da obrate paznju na napomenu sa tehnickog
Platio sve dadzbine, kao da regularno registrujem a ostale, buduce registracije, samo tehnicki,osiguranje,stiker.
S tim da ja ne radim tehnicki, niti uzimam sticker (ne dam smradovima vise ni dinara). Kupim samo polisu osiguranja (iskljucivo radi sebe i u slucaju nezgode) i u posljednje 3 godine (koliko sam trajno registrovan) nikada nisam imao problema sa policijom (a bilo je kontrola i zaustavljanja)

Usteda, u odnosu na klasicnu registraciju, je oko 150 KM (u mom slucaju), sto i nije neka pretjerana cifra. Ali velika je prednost sto su tablice trajne i ne moras trcati da produzavas registraciju unutar onog cuvenog roka od 30 dana :thumbup:

goran16v

Post by goran16v » 11/12/2014 09:02

Bakir1 wrote:putarina po zapremini, porez, naknade za okolinu, nemas bihamk-a, nemas set od 10 uplatnica nego jednu za stiker, jer proviziju za tehnicki ne placas kao ni za policu.
nabere se tu pofino, posebno ako "aldtajmer" ima zapreminu od 2000 + kubika.
na temu registracije oldija, sad su se dosjetili sluzbenici mupova kako legalno prati pare, naime ne moze se vise bez potvrde o clanstvu u "aldtajmer" klubu, pik pogodi ciji su to klubovi.

Pa bude tu neke ustede, ali kod mene to nije ni blizu 40%, a za putarinu KS nisam siguran da se ne placa. Sjecam se da kad sam ga registrovao (sad jel njega ili neki drugi auto - ne mogu da se sjetim) smo tumacili tarife i koju da primjenimo i da sam morao platiti 16 umjesto 30-ak KM.
Ja sam produzio osig. nekad proljetos nista mi nisu trazili, jel ta clanarina treba za svako produzenje ili samo kod prve reg.?

goran16v

Post by goran16v » 11/12/2014 09:04

esso_sa wrote:S tim da ja ne radim tehnicki, niti uzimam sticker (ne dam smradovima vise ni dinara). Kupim samo polisu osiguranja (iskljucivo radi sebe i u slucaju nezgode) i u posljednje 3 godine (koliko sam trajno registrovan) nikada nisam imao problema sa policijom (a bilo je kontrola i zaustavljanja)

Do jednom dok ne naletis na azurnog drota pa bude Karachi na prosirenju.

Bakir1

Post by Bakir1 » 11/12/2014 09:06

samo prve, putarina se ne placa

Sodom1

Post by Sodom1 » 11/12/2014 09:07

Znaci ipak se mora biti clan tog tamo nekog kluba? Jel to u mup-u traze potvrdu da si clan?
Koliko kosta ta clanarina na godisnjem nivou i u konacnici kakvu ja imam korist sto sam clan oldtajmer kluba!

goran16v

Post by goran16v » 11/12/2014 09:08

Mozda nije putarina, ali nesto se jos pored TO-a, police AO i stikera garant placa bar u KS. Ako mi padna napamet kad bude otisao u garazu bas cu da potrazim racun i da vidim sta se placa.

esso_sa

Post by esso_sa » 11/12/2014 09:12

goran16v wrote:
esso_sa wrote:S tim da ja ne radim tehnicki, niti uzimam sticker (ne dam smradovima vise ni dinara). Kupim samo polisu osiguranja (iskljucivo radi sebe i u slucaju nezgode) i u posljednje 3 godine (koliko sam trajno registrovan) nikada nisam imao problema sa policijom (a bilo je kontrola i zaustavljanja)

Do jednom dok ne naletis na azurnog drota pa bude Karachi na prosirenju.

Moj problem svakako, ti se ne sekiraj :thumbup:

Bakir1

Post by Bakir1 » 11/12/2014 09:17

meni registracija redovna po zapremini, broju kubika za pajera iz 83 kosta oko 500 KM, polica je 213 KM, tehnicki 61, stiker 5.
213+61+5=279/500=0,55*100=55% kako nije mala usteda?
ne mogu da nadjem taj pravilnik usrani, islo je nesto kroz zobs a nesto kroz pravilnik o registraciji........

Post Reply