Reforma policije

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
Dado dijasporitus

Reforma policije

Post by Dado dijasporitus » 31/07/2007 21:44

Kontao sam da nazovem ovu temu Reforma policije vol.12 ali sam davno se zabrojao koliko su vec puta pocinjali pregovori. Pa zato ce I ova tema mnogima biti mucna kao sto je I meni, ali radi se vitalnim stvarima za drzavu pa valja pricati.

Lajcak je najavio da ce se ici opipavati sa politicarima u BiH ove sedmice u vezi reforme. Prvo mazenje I opipavanje je imao sa Dodikom koji je opet trabunjao o neuikidanju policije RS-a ne pokazavsi niti jedan motiv za omeksavanje. Takodjer je bilo interesantno gledati diabolicno razlicita tumacenja 3 preduslova za reformu policije koja postoje medju entitetima. Dok stranke u FBiH ih tumace kao priliku za ukidanje entitetskih policija, ljudi u RS-u to tumace kao neosporivo pravo da policija RS-a postoji. Jos nisam uspio shvatiti ove (ne)logicne zakljucke.

Posto narod nekad zna puno vise od politicara pitanja su slijedeca, sta mislite o ovoj fazi pregovora, sta je za ocekivati, da li ce reforma uopste zazivjeti, kakva procedura pregovora ce biti, kakav uticaj ima septembar kao vremenski rok itd. Sta misle strucnjaci, sta misli narod a sta politicari.

Hantraga

Post by Hantraga » 31/07/2007 21:50

Umoran sam vise od reforme policije...

Ocigledno je da se politicari u BiH nemogu dogovoriti...

Prema tome neka Lajcak fino kaze kakva ce biti Policija BiH, pa da se ide dalje...

sarlo

Post by sarlo » 31/07/2007 22:10

Reforma policije je jedno od "biti ili ne biti" pitanja u Bosni. Ona strana koja pristane na kompromis-popustanje ce svoju ideju (cjelovita BiH ili PC) degradirati do nestajanja. Sta to znaci? Nema drzave koja ima dvije paralelne policije koje se bave istim poslom.
Dvije policije=dvije drzave. Ako ostane policija PC-ija, PC opstaje u punom kapacitetu.
S obzirom da granice izmedju entita nisu cuvane, za malog obicnog covjeka u Sarajevu i sire policija PC-ija je garant bezbjednog djelovanja kriminalaca (raznih nacija). Postajaca velika sansa da nam ukradu auto, pa zatim iscekivanje poziva-ucjene za to isto auto, droga ce biti jeftina (granica u istocnoj Hercegovini), oruzje na crnom trzistu ce takodje biti jeftino... Mislim da ce komprimisno dovesti do veceg povecanja kriminala u Federaciji BiH.
Pominjem kompromisno rjesenja jer je ono najrealnije (i najgore), i mislim da ce do dogovora doci. Silajdzica su izgleda ucjenili i vjerovatno ce se povuci iz pregovora (pristati na poraz). Svi drugi su Dodikovci.
Jedina nada za BiH je u tome sto Predsjednik ne voli poraze (tri puta je bio porazen na izborima pa se vratio) i cekace vjerovatno smjenu u Americkoj administraciji i dolazak Demokrata da proba popraviti stvari??

nineac

Post by nineac » 31/07/2007 22:16

Samo par pitanja!
Hocel biti uhapseni Gasiji, Kaljemndiji (ili kako vec) Krujezijui i slicni?
Hocel prestat kradja auta?
Hocul moci navece u 3 bez straha iz garaze hodat do zgrade?
Hocel policajci izgledati kao i svaki evropski policajac, uredno i disciplinovano?
Hocel se ukinuti zasjede pored cesta?
Hocel policajac prevesti straiju osobu preko ceste?
Hoce saobracajna patrola skloniti kamen sa ceste ili neki drugi objekat?

Ako se ovo neostvari, onda ME BOLI K... ZA REFORMU!

zavrzlama

Post by zavrzlama » 01/08/2007 02:04

Srpski politicari u rs-u nesmiju pristati na bilo kakvu reformu koja pravi BIH normalnom drzavom dok se ne rijesi status Kosova.....a kako svi znamo da ce Kosovo kad tad biti nezavisno je u prevodu da Dodik i ostali mu jarani nikad nece se odreci jedine preostale legalne oruzane institucije kao sto je muprs....ako bi se reformisala policija i entitetski Mup-ovi prerasli u BIH policiju..to bi znacilo da u slucaju(a desit ce se pitanje je samo pogodnog momenta)
desavanja naroda i secesionistickog djelovanja, secesionisti nebi imali legalnu oruzanu silu kojom bi ostvarili svoj cilj.....jer bi u slucaju da nemaju entitetski MUP sve oruzane grupe ili organizacije automatski bile proglasene za paravojne i pobunjenicke....taj luksuz velikosrbi sebi nece dozvoliti..oni idu do kraja..kad propadaju zele bar otmeno da propadaju gurajuci i ostale u govna u kojim se koprcaju..

Dado dijasporitus

Post by Dado dijasporitus » 01/08/2007 05:17

Nevjerujem da su namjere toliko radikalne da RS-u treba policija za secesionisticke potrebe. Vjerujem da ima vise oruzja po dvoristima u RS-u nego u policiji RS-a a ako bi se policija kojim slucajem stavila na stranu da bude secesioinisticka to je automatski se podrazumjevalo kao napad na dejtonski sklop sto po automatizmu vec cini samu policiju RS-a i njihove djelatnosti nelegalnim a mozda cak i paravojnim. EU bi imali svaki povod da preko noci ukinu njihov legalan status.

Vise vjerujem da je ponos i politicki obraz politicara u RS-u u pitanju. Nakon svih onih obecanja kako sad narodu prodati pricu da pustaju policiju. Mogu komotno se i penzionisati od politike jer nikad vise nebi bili demokratski izabrani ni za kakvu poziciju.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 01/08/2007 09:38

nineac wrote:Samo par pitanja!
Hocel policajci izgledati kao i svaki evropski policajac, uredno i disciplinovano?

Potpisujem. Ovo je jedina prava reforma koja nam treba.

vaca

Post by vaca » 01/08/2007 12:51

UPRAVO!!! :thumbup:

vaca

Post by vaca » 01/08/2007 12:51

vaca

Post by vaca » 01/08/2007 12:52

El_comadante

Post by El_comadante » 01/08/2007 13:21

Nema ništa od svega toga.

cyprus

Post by cyprus » 01/08/2007 15:15

Šta li će ovo bit? Bosmen napiso dug komentar. :shock: :D :lol:

Ali moram se složit u dobrom dijelu. Policija nam je i solidna kakva nam je država.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 01/08/2007 15:34

bosmen wrote:

Pa ti sto svi sto si ih upravo navela su svi bili uhapseni,al nije do policije
Sto se garaze tice vjerovatno bi u reformu trebalo ugradit i jednog policajca na jednu garazu
Ako ima par bilmeza koji su neuredni ne znaci da i ostali nisu uredni kao i evropski policajci.
Evropski policajac koliko je placen moze i go hodat sto se njega tice
Kad smo kod Evrope,mnogo vise se auta kradu u Evropi nego ovdje
Lopova je uvjek bilo i uvjek ce biti
Nije samo policajcevo da prevodi stariju osobu preko ceste,nekad bi i ti to trebao ucinit a ne cekat da naidje policajac
Mnogo puta sam vidio policajca kako sklanja kamen sa ceste,za razliku od mene prvog
Po toj logici bi trebao i rupe da krpi po cesti

Nemamo mi ni tako lose policajce koliko je sama struktura kadra i organizacije losa
Sa dobrom opremom ce vjerovatno i izgledat bolje
Odlika svakog covjeka je kad prevede staricu preko ceste a ne samo policajca.Tu se vidi ljudstvo a ne profesionalnost
Kad policajac bude imao platu kako treba vjerovatno nece biti ni kretena koji ce lovit po cesti cenera i riskirat posao
Nije policajac kriv sto je situacija takva kakva jeste

Priznali mi to ili ne ipak je glavni problem policije u nasoj drzavi paralelni sistem,RS,Federalna,Kantoni itd,itd
U ratu dok su bile jedinice rascjepkane bilo je svega.
Branio se kako je ko mogao i umio
Cim se napravilo malo reda i stavilo pod jedan krov i krenulo je naprijed.

Najlakse je napadati policajca iako i ja sam vise puta prebacujem odgovornost sa sebe na njega
Naidjem 100 km na sat gradom,klepi me na radar i onda mi ne valja sto nece da uzme cenera nego mi pise prijavu
Kakav narod takva i vlast a samim time i policija

Ne bih se slozio da bas nije do policije... Jer sve to sto si naveo moze se gledati i sa druge strane... Da je policija urednija... Skolovanija... Kulturnija... Ljubaznija... Da ima muda... I da radi svoj posao... Mozda ni plate ne bi bile 500KM...

Na kraju krajeva, koliko znas policajaca da nemaju dobro auto i rijeseno stambeno pitanje? Ja ne znam ni jednog, a znam ih dosta, a sa dosta sam i radio... A to se od 500KM ne moze izvesti...

_BosanaC

Post by _BosanaC » 01/08/2007 15:56

bosmen wrote:Pa nogdje ne pise da policajac ne smije imati rijeseno stambeno pitanje niti dobar auto
Mnogi imaju tu istu platu pa imaju rijeseno i stambeno pitanje i dobar automobil
Ali sto neko rece Arsinaaaaa zeneeeee
Ja licno imam par prijatelja policajaca, jedan od njih bas i nema dobro auto a znam da je do glave u kreditu da bi rijesio stambeno pitanje.A isti je prije godinu dana trceci za lopovom skocio slomio nogu na dva mjesta prilikom skoka u jednoj napustenoj zgradi.Nije samo gledao za njim
Drugi moj prijatelj je dvije godine bio pod suspenzijom jer je stao na zulj Aliji Jasarevicu bivsem nacelniku PU Novi Grad.Taj isti Alija je izmedju ostalih da ne nabrajam,Munibu Usanovicu zbog voznje u pijanom stanju izbrisao kaznu iz registra kazni u PU Ilidza,dok je dole radio kao komandir.A kada se je ovaj pobunio jer to nije smio uciniti dobio je suspenziju i optuzen je da je to on uradio.Kad je sve oboreno na sudu,kao skolovani policajac i diplomirani pravnik sa sluzbom od preko 20 godina u policiji, je prebacen u PU Ilijas na poslove obicnog policajca.
Kad je jasarevic napokon dobio sto je trazio momak se je uspio vratiti tamo gdje mu je i mjesto.A zivi kao podstanar vec 15 godina i nema auta nikako s platom od 800 km
Ovo je samo par primjera
Ne moze me niko ubjediti da je problem u policajcima,bez obzira sto i medju njima ima svega i svacega.
Zivi sam svjedok kad je prije desetak godina policajac trazio sliku jednom soferu u saobracajnoj dozvoli
Na svu srecu danas takvih ima vrlo malo u policiji

Slazem se, znam i takvih primjera... Ali to je upravo vezano sa onim sto prethodno napisah. Losim sistemom, od vrha do dna. Policija ne cuva narod nego vlast, to sam jos davno u skoli ucio. Ali ako se ista ta policija placa iz budzeta koji svi mi punimo, onda valjda treba snositi i neku odgovornost za svoj rad... Kako shvatiti za ozbiljno policajca koji bi te oderao da se parkiras na trotoaru a on prvi privatno auto tu parkira, obuce uniformu i ode na posao? Ili kako shvatiti za ozbiljno policajca koji krsi sve moguce zabrane, jer za njega valjda zakon ne vazi?

Motokultivator

Post by Motokultivator » 01/08/2007 16:04

A sto se tice ovih, fatanja, ucerivanja, docerivanja kriminalaca i svih drugih prekrsialaca zakona, mislim da nije tolko do policije. Ipak ona odradio svoj dio posla. Problem je u sudstvu, sto se neki predmeti povlace godinama i onda ovi kriminalci koje ovi fataju znaju da im to more proc.
Sta ce da ne kazem jadan policajac, ufati ovog nedje, a ovaj sutra pusten. Pa do koga je. Do policajca sigurno nije. Nije da ih branim. Mogu oni puno bolje. Treba reforma policije. Ja sam zato da bude po nekim geografskim regijama, a nikako po nekim etnickim, entitetskim, nacionalnim i neznam ni ja kakvim sve.

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 01/08/2007 22:55

Odlicni postovi - imam par rodjaka u policiji pa su moje predrasude malo na njihovoj strani. Njima su jednostavno vezane ruke. Jedan od njih kaze, uhvate kriminalca i dok policajac napise report, ovaj kriminalac vec vani. I onda u dosta slucajeva za te kazne, zna nekad od dnevnih kazni %50 su izbrisane, jer zna ovaj ovog, onaj onog, i ti se mozes samo jebat.

Ima i djikana vala, ali ima i onih koji rade svoj posao onoliko koliko im je dozvoljeno.

DrugaGimnazija

Post by DrugaGimnazija » 02/08/2007 16:45

Dado dijasporitus wrote:Nevjerujem da su namjere toliko radikalne da RS-u treba policija za secesionisticke potrebe.

Dodik bas (prek)juce izjavi kako je njegov preduslov za pregovore o ustavnim refromama da se u ustav ugradi referendum u RS-u za nekih 5 godina.
Dakle, Dodiku se ne isplati provoditi ove reforme, jer ionako planira da izadje iz BiH kad-tad, pa mu onda treba ponovo osnivati policiju RS-a.
Imajuci ovo u vidu, nece biti nikakvih reformi (ni policijskih, ni ustavnih) dok se Dodik ne ukloni sa vlasti.

zavrzlama

Post by zavrzlama » 02/08/2007 19:07

DrugaGimnazija wrote:
Dado dijasporitus wrote:Nevjerujem da su namjere toliko radikalne da RS-u treba policija za secesionisticke potrebe.

Dodik bas (prek)juce izjavi kako je njegov preduslov za pregovore o ustavnim refromama da se u ustav ugradi referendum u RS-u za nekih 5 godina.
Dakle, Dodiku se ne isplati provoditi ove reforme, jer ionako planira da izadje iz BiH kad-tad, pa mu onda treba ponovo osnivati policiju RS-a.Imajuci ovo u vidu, nece biti nikakvih reformi (ni policijskih, ni ustavnih) dok se Dodik ne ukloni sa vlasti.

Bas tako.....Dodiku treba legalitet institucije koja je pod oruzjem..a to je zasad MUPRS...ako se entitetski MUP-ovi pretvore u BIH Policiju...svaki izlazak srpskih policajaca iz MUPBIH i osnivanje paralelne policije je pobunjenicki i antiustavni cin...sto bi rezultiralo daljnje razgradnje Karadjiceve paradrzave..

Post Reply