Referendumsko pitanje EU

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Ulazak u EU?

DA
44
71%
NE
18
29%

Total votes: 62

Mr.Penguin

Referendumsko pitanje EU

Post by Mr.Penguin » 23/01/2012 09:41

Anketa o pitanju ulaska BiH u EU, DA ili NE, i po zelji u jednoj recenici o temi.

muha_sa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Re: Referendumsko pitanje EU

Post by muha_sa » 23/01/2012 09:42

tema :thumbup:
samo da dodam :D kad mi dodjemo na red EU ce se raspast--moje mišljenje.

nellington

Post by nellington » 23/01/2012 09:43

Da smo u EU, mogao bih upisati bilo koji fakultet u Evropi kao domaći, imao bih pristup evropskim fondovima za istraživanje, a ne mrvicama tih fondova koje ostaju za nas. Subjektivno, ne treba mi ni jedan drugi razlog da glasam Za - ako već ja nisam mogao, neka tu priliku imaju neki novi klinci.

Bušman

Post by Bušman » 23/01/2012 09:46

muha_sa wrote:tema :thumbup:
samo da dodam :D kad mi dodjemo na red EU ce se raspast--moje mišljenje.
Eno vec se Slovenci zajebavaju po tom pitanju. Kazu da jedva cekaju Hrvate, jer, kako kazu, kad su Jugoslaviju sjebali sjebat ce i EU. :D :D

Licno mislim da mi nemamo perspektive ako udjemo u ovakvu EU. Ali obavezno je da sprovedemo ono sto EU trazi od nas. :D

Sa druge strane, sloboda kretanja, zaposljavanja, studiranja je odlicna stvar ako si clan EU. Medjutim, Svica i Norveska su rijesili taj problem i njihovi gradjani su dobrodosli u EU. Za razliku od nas...

Mr.Penguin

Post by Mr.Penguin » 23/01/2012 09:51

Moje misljenje da smo vec u njoj, jer se previse stvari uradilo u uređenju države da ne bude nista od toga

vade_mecum

Post by vade_mecum » 23/01/2012 09:58

tema moze komotno ici u sci-fi jer nas tamo nema prije 2035. godine ako nas ne puste u paketu sa Kosovom i Moldavijom. a glasao bih uvijek za, ne zbog mobilnosti i fondova vec zbog reformi nas samih jer EU nece nikada prihvatiti clanicu sa diskriminatorskim ustavom.

Halcyon

Post by Halcyon » 23/01/2012 10:01

Ne.

sinuhe

Post by sinuhe » 23/01/2012 10:01

U slucaju istocnih drzava (ne racunajuci balticke zemlje) radi se o zloupotrebi EU. Mi bi trebali nauciti sami da vladamo svojom zemljom a ne prebacivati odgovornost.
Last edited by sinuhe on 23/01/2012 10:04, edited 1 time in total.

6.april

Post by 6.april » 23/01/2012 10:04

Vize su nam ukinute tako da možemo koliko-toliko slobodno putovati, dakle neće nas držati zatvorene.
To je odrađeno taman na vrijeme prije ulaska Hr u EU.

I mislim da je to granica do koje će nas pustiti.

muha_sa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Post by muha_sa » 23/01/2012 10:06

sinuhe wrote:U slucaju istocnih zemalja (ne racunajuci balticke zemlje) radi se o zloupotrebi EU. Mi bi trebali nauciti sami da vladamo svojom zemljom a ne prebacivati odgovornost.
ko mi :?
-ima nas koji ovu zemlju volimo i spremni smo i poginut za nju.
-ima ih koji ovu zemlju ko fol vole a sve rade za licni interes ne bil lopovlukom i praunucad obezbjedili--ne kontajuci da ce jednog dana u muriju ABD.
-ima ih koji ovu zemlju mrze i sve bi ucinili da je unište da ne postoji. al malo morgen.

-eh :-) tako je kako je i nema nam naprijed dok god ne skinemo ludjacku košulju koju nam u Dejtonu natakariše.
-s ovim i ovakvim uredjenjem nikad ama baš NIKAD u EU nit možemo nit cemo uci.

žulijan asanž

Post by žulijan asanž » 23/01/2012 10:19

ovo je kao da neko sad postavi anketu:

da li ste za uspostavljanje redovne space shuttle linije sarajevo - venera - sarajevo?

mO k3
Has thanked: 9 times
Been thanked: 2 times

Post by mO k3 » 23/01/2012 10:21

žulijan asanž wrote:ovo je kao da neko sad postavi anketu:

da li ste za uspostavljanje redovne space shuttle linije sarajevo - venera - sarajevo?
Asanz ne pretjeruj ..... ;)

žulijan asanž

Post by žulijan asanž » 23/01/2012 10:22

Ženski Dr.Med wrote:

dobro, malo jesam pretjerao, umjesto sarajevo - venera - sarajevo, realno bi bilo sarajevo - mjesec - sarajevo

amrica

Post by amrica » 23/01/2012 10:27

:thumbup:

Mr.Penguin

Post by Mr.Penguin » 23/01/2012 10:28

žulijan asanž wrote:
Ženski Dr.Med wrote:

dobro, malo jesam pretjerao, umjesto sarajevo - venera - sarajevo, realno bi bilo sarajevo - mjesec - sarajevo
Mi nismo odlucili ici na mjesec zato sto je to lagano vec zato sto je tesko. :D

atko

Post by atko » 23/01/2012 10:32

Jel u reziji GRASA ili CT ?? ... sumnajm da bi to bilo rentabilno mora se tu ubaciti bar jos jedna medju-stanica ... sarajevo-vares-venera-sarajevo ;) :D

odgovor na temu DA ... sta se sad pravimo budale ... eto kao mi smo svica pa se mozemo zajebavati ... za nas je EU spas ... inace bi se bez EU perspektive poklali za jedno 3-5 godina najdalje ;) ... da bicemo mala provincija za izrabljivanje u EU ... ali to je za nas nagrada ;)

i pratim ova desavanja oko HR ... sto se preseravaju njihovi mediji malo je reci ... ko da je HR kapitulirala :roll:

balkan mora u EU ... a to sto smo mi lezihljebovici koji nece da rade i koji bi na drzavnu sisu samo ... i sto smo svjesni da se svabo ne zajebava glede disciplini ... a nas disciplina boli ... mi smo genetski evoluirali da se suprostavljamo istoj ... i tu je sava nasa tragi-komedija
Last edited by atko on 23/01/2012 10:32, edited 1 time in total.

Bosnolog

Post by Bosnolog » 23/01/2012 10:32

Analitičari: Ulaskom Hrvatske u EU nastupa nova era odnosa sa BiH
B. A. | 23. 01. 2012. • 09:55

Image
Uključenje Hrvatske u EU moglo bi biti poticajno i za BiH, ocjenjuju analitičari nakon što je Hrvatska sa 66 posto glasova na državnom referendumu glasala za pristupanje Evropskoj uniji.

No, politički analitičar Pejo Gašparević kazao je za Deutsche Welle kako je teško povjerovati da bi glasanje na referendumu moglo imati većeg praktičnog učinka za bosanskohercegovačke građane s pravom glasa, osim nekog emotivnog odnosa, "jer i poslije referenduma i ulaska RH u EU, ljudi koji žive u RH i BiH i dalje će imati svoje egzistencijalne potrebe, ali i potrebe rješavanja političkih problema".

Izvjesno je da će s ulaskom Hrvatske u EU nastupiti nova era odnosa između dvije zemlje. Granica između Hrvatske i BiH postat će granica između Evropske unije i Bosne i Hercegovine, a za nekoliko godina će to postati i šengenska granica. U tom smislu treba očekivati pojačani sigurnosni nadzor, piše Deutsche Welle.

"Novi odnosi imat će utjecaja i na promet roba i usluga, a za očekivati je i smanjenje stope krijumčarenja ljudi i roba. To, naravno, ne znači da će biti ugrožena privredna saradnja ili trgovinski odnosi između dvije zemlje", kaže Gašparević.

Politički analitičar Ibrahim Prohić kazao je kako magistralni društveni procesi u BiH u suštini prate procese u RH, ali s nekoliko godina zakašnjenja i specifičnostima koje proistječu iz etničke kompozitnosti. "Zato je ono što se u RH događa svojevrsna anticipacija kasnijih procesa u BiH", ističe.

"Na simboličkom planu EU dolazi na granice BiH. Ova geografska blizina, osim simbolike, imat će i niz praktičnih posljedica po ekonomiju, realni život građana, stanje svijesti te prihvaćanje standarda EU-a. Neke od tih posljedica će značiti dodatnu teškoću, ali u cjelini nova realnost na granicama može djelovati poticajno za BiH i njezine građane. Realno je očekivati i poboljšanje odnosa između BiH i RH, jer je dobra regionalna politika jedan od temeljnih principa EU-a", kazao je Prohić.

Analitičari očekuju da će sa hrvatskim DA za EU i u BiH jačati pozitivno raspoloženje građana prema Evropi, što bi se pozitivno moglo odraziti i na reformske procese u ovoj zemlji.

Podrška evropskim integracijama u BiH prema rezultatima anketa veća je nego u Hrvatskoj, odnosno oko 90 posto građana te zemlje podržava ulazak u EU, a razlozi su više ekonomske nego političke prirode.
Zbog svih grijeh Evrope prema BiH iz proslosti a posebno u vrijeme rata mogli su je primiti po hitnom postupku,kako bi sprali svoju savjest,obzirom da imamo jos uvijek prisutne neporazene anti BH fasioisdno secesionisticke i etnosegregacionisticke snage sto je nastavak rata iz devedesetih na njenom unistenju.Velikosrbi i njihovi HDZ saveznici i SDA asistenti su dvije decenije u blatu, nema reformi i nemamo sto ocekivati dok se ne slome te snage a za to ce trebati vremena i ne trebaju niti mogu primiti ovakvu drzavu koja ima aparthejdsko fasisoidno diskriminirajuce uredenje u 21 vijeku u cijem parlamentu sjede potencijalni ratni zlocinci i njihovi zastintici,negatori genocida i ostala segregacijsko fasisticka ideoloska neman,....

Ja sam za ulazak u EU ali ne po svaku cijenu i dok se ne uredi BiH tako dase moze konkurento nositi sa onim sto se od nje ocekuje u zajednici zemlja EU- a za to je potrebna neka potuno drugacija BiH koja je preuredena,demokratska i jednakopravna drzava,......Bojim se da ce se EU raspasti prije nego se BiH preuredi i transformise u ekonimski odrzivu,administracijski prihvatljivu i po svim drugim elementima uredenu drzavu jednakopravne vladavine,.....

Do tada ce mi imati granicu sa EU koja ce ujedno biti i granica susjedne drzave Hrvatske clanice EU zajednice,......

BiH ima alternativu anti BH rusiocima a to je jacanje veza sa Turskom kao alternativa ulasku u EU ako se nastavi sa dosadasnjom praksom,....to bi trebala biti opcija "B",.......a iznad svega je interes BiH,stoga ne pristajati na nikakve ucjene stetne po drzavu BiH zbog ulaska u EU prihvatanjem nakaradnih rjesenja i uredenja koja su losa po BiH,.....
Last edited by Bosnolog on 23/01/2012 10:41, edited 1 time in total.

convict
Been thanked: 1 time

Post by convict » 23/01/2012 10:36

Ja sam glasao za, ali ne zbog članstva samog po sebi, nekog zbog svih reformi koje ćemo morati provesti da bi nas primili u članstvo. S druge strane, kad bi sve te reforme proveli i postali normalna zemlja (ne moramo baš biti Švica) možda članstvo i ne bi bilo tako interesantno

žulijan asanž

Post by žulijan asanž » 23/01/2012 10:39

Mr.Penguin wrote:Mi nismo odlucili ici na mjesec zato sto je to lagano vec zato sto je tesko. :D
hehe, kakva ironija i kakav sarkazam. ako i kad uđemo, sigurno ćemo nositi etiketu najvećih lezihljebovića u uniji koji ni svoje vlastite resurse nisu znali za sebe iskoristiti, a eto, kao, trebaju "da doprinesu" uniji...

na kraju krajeva, samo će nas zato i primiti na kraju, kao kad na kraju utakmice uvedeš najvećeg blentu s klupe samo da "uspori igru" trčeći ukrug ko muha bez glave....

žulijan asanž

Post by žulijan asanž » 23/01/2012 10:55

al se ponekad zapitam što mene sudbina na ovo polje šahovske table postavi. ona kenedijeva "ne pitaj šta je država uradila za tebe, nego se pitaj šta si ti uradio za državu" je u bosni vic....

ono što se zove "državom" je lakrdija nad lakrdijama.

gdje god kreneš i gdje god se okreneš nešto je manjkavo i nepotpuno, improvizirano, neprofesionalno, nikad po pravilima i hebat ga....

jutros opet u liftu govno našo. ljudsko. neko se iskenjo na sred lifta da prostite i fino pokrio ono govno celofanom od maramica (što jest, jest, označio ga je, samo je još falilo da je napisao na celofanu "PAZI, GOVNO")

i onda ja dođem na forum i nađem anketu sa pitanjem da li ste za ulazak u EU....

sad valja stepenicama tabanat dok se ono govno ne ne osuši ispari samo ili dok ga muhe ne pojedu u narednih 6 mjeseci. i niko ne koristi lift, srećemo se na stepenicama, pozdravljamo kao se ništa ne dešava...čistačice nema jer niko ne plaća u haustoru za održavanje, a i da je ima nije vala plaćena da ljudska govna čisti po liftovima.

eto, izvinite na slikovitosti, ali ja ovdje pišem o EU dok mi govno stoji u liftu.

neko je nekad rekao pjesnički kako naša ova prkosna od sna zemlja na karti izgleda k'o srce, a meni u zadnje vrijeme sve više liči na tu kupicu iz lifta....

amrica

Post by amrica » 23/01/2012 11:07

Bosnolog wrote: Zbog svih grijeh Evrope prema BiH iz proslosti a posebno u vrijeme rata mogli su je primiti po hitnom postupku,kako bi sprali svoju savjest,obzirom da imamo jos uvijek prisutne neporazene anti BH fasioisdno secesionisticke i etnosegregacionisticke snage sto je nastavak rata iz devedesetih na njenom unistenju.Velikosrbi i njihovi HDZ saveznici i SDA asistenti su dvije decenije u blatu, nema reformi i nemamo sto ocekivati dok se ne slome te snage a za to ce trebati vremena i ne trebaju niti mogu primiti ovakvu drzavu koja ima aparthejdsko fasisoidno diskriminirajuce uredenje u 21 vijeku u cijem parlamentu sjede potencijalni ratni zlocinci i njihovi zastintici,negatori genocida i ostala segregacijsko fasisticka ideoloska neman,....

Ja sam za ulazak u EU ali ne po svaku cijenu i dok se ne uredi BiH tako dase moze konkurento nositi sa onim sto se od nje ocekuje u zajednici zemlja EU- a za to je potrebna neka potuno drugacija BiH koja je preuredena,demokratska i jednakopravna drzava,......Bojim se da ce se EU raspasti prije nego se BiH preuredi i transformise u ekonimski odrzivu,administracijski prihvatljivu i po svim drugim elementima uredenu drzavu jednakopravne vladavine,.....

Do tada ce mi imati granicu sa EU koja ce ujedno biti i granica susjedne drzave Hrvatske clanice EU zajednice,......

BiH ima alternativu anti BH rusiocima a to je jacanje veza sa Turskom kao alternativa ulasku u EU ako se nastavi sa dosadasnjom praksom,....to bi trebala biti opcija "B",.......a iznad svega je interes BiH,stoga ne pristajati na nikakve ucjene stetne po drzavu BiH zbog ulaska u EU prihvatanjem nakaradnih rjesenja i uredenja koja su losa po BiH,.....
:roll:

fino si poceo, opisom situacije, ali ovo sa Turskom :cry: :run:

usput, sjecate se, Turska je bila u paketu sa Hrvatskom, ap je negdje usput ispala iz paketa. Sad je nigdje nema.

Dalje, u buducim planovima prosirenja eu nema bosne. ni pod razno. mozda pod tackom kosovo. :roll:
srbija i cg i makedonija imaju sansi za 10-ak godina, ostali njet. i redovno se spominju.

na stranu sto je bosna siromasna zemlja "bivsih ljudi i radnika", nego sto bosna nije zemlja, bosna je cirkus, ludacka kosulja, sa 3 naroda, 3 predsjednika, sa najvecom administracijom na planeti po glavi stanovnika, sa nacionalnim kljucevima od porodilista do groblja, sa mitom, korupcijom i nepotizmom, ...
sa ovakvim politickim uredjenjem bosna ne moze u uniju ni sa swazilendom.

agnostic_front
Has thanked: 21 times
Been thanked: 9 times

Post by agnostic_front » 23/01/2012 11:08

nellington wrote:Da smo u EU, mogao bih upisati bilo koji fakultet u Evropi kao domaći, imao bih pristup evropskim fondovima za istraživanje, a ne mrvicama tih fondova koje ostaju za nas. Subjektivno, ne treba mi ni jedan drugi razlog da glasam Za - ako već ja nisam mogao, neka tu priliku imaju neki novi klinci.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

http://www.sarajevo-x.com/svijet/evropa ... /111123183

mO k3

Post by mO k3 » 23/01/2012 11:13

amrica wrote:
Bosnolog wrote: Zbog svih grijeh Evrope prema BiH iz proslosti a posebno u vrijeme rata mogli su je primiti po hitnom postupku,kako bi sprali svoju savjest,obzirom da imamo jos uvijek prisutne neporazene anti BH fasioisdno secesionisticke i etnosegregacionisticke snage sto je nastavak rata iz devedesetih na njenom unistenju.Velikosrbi i njihovi HDZ saveznici i SDA asistenti su dvije decenije u blatu, nema reformi i nemamo sto ocekivati dok se ne slome te snage a za to ce trebati vremena i ne trebaju niti mogu primiti ovakvu drzavu koja ima aparthejdsko fasisoidno diskriminirajuce uredenje u 21 vijeku u cijem parlamentu sjede potencijalni ratni zlocinci i njihovi zastintici,negatori genocida i ostala segregacijsko fasisticka ideoloska neman,....

:roll:

fino si poceo, opisom situacije, ali ovo sa Turskom :cry: :run:

usput, sjecate se, Turska je bila u paketu sa Hrvatskom, ap je negdje usput ispala iz paketa. Sad je nigdje nema.

Dalje, u buducim planovima prosirenja eu nema bosne. ni pod razno. mozda pod tackom kosovo. :roll:
srbija i cg i makedonija imaju sansi za 10-ak godina, ostali njet. i redovno se spominju.

na stranu sto je bosna siromasna zemlja "bivsih ljudi i radnika", nego sto bosna nije zemlja, bosna je cirkus, ludacka kosulja, sa 3 naroda, 3 predsjednika, sa najvecom administracijom na planeti po glavi stanovnika, sa nacionalnim kljucevima od porodilista do groblja, sa mitom, korupcijom i nepotizmom, ...
sa ovakvim politickim uredjenjem bosna ne moze u uniju ni sa swazilendom.
Sto se tice administracije na prvom mjestu je grcka ,svaki deseti radi z a drzavu ..

Prpa.ba
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Post by Prpa.ba » 23/01/2012 11:16

Takozvana EU zajednica je krscanskih naroda i drzava koje su cinile sve u njihovoj moci da nas sto prije nestane sa lica zemlje. Holandjani, englezi, francuzi.. narod ovdje ima kratko pamcenje. :thumbup: Na pristupanje tzv. EU gledam jednako kao na potpisivanje drzavne zajednice sa prekodrinskim Pasalukom. Protiv.

mO k3

Post by mO k3 » 23/01/2012 11:22

Prpa.ba wrote:Takozvana EU zajednica je krscanskih naroda i drzava koje su cinile sve u njihovoj moci da nas sto prije nestane sa lica zemlje. Holandjani, englezi, francuzi.. narod ovdje ima kratko pamcenje. :thumbup: Na pristupanje tzv. EU gledam jednako kao na potpisivanje drzavne zajednice sa prekodrinskim Pasalukom. Protiv.
:thumbup:

Post Reply