Recepti

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#26

Post by Shoshana »

Bajko wrote:
cica maca wrote:Imam jedno pitanje, zna li neko gdje se moze nabaviti kokosovo mlijeko?
Znam da se to prodaje i u konzervama, pa ako neko zna, unaprijed hvala!
ima u austriji :D
ja donesem zelihe jer ovdje definitivno nema, sve sam obišla ... a tamo košta svega 70 centi :o
Samo da ne bude zabune, kokosovo mlijeko nije ona tekucina sto se nalazi unutar kokosa, nego tekucina koja se dobije kada se narendan kokos kuha u vodi... Za bilo koji recept koji trazi kokosovo mlijeko - mozes ga i sama napraviti. Naravno da je mnogo bolje kada se pravi od svjezeg kokosa, ali ja sam vec pravila i od onog suhog, narendanog (u kesici) i bilo je sasvim dobro. Jednom sam cak kuhala i u mlijeku, umjesto u vodi (za neku africku piletinu) i bilo je super...
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#27

Post by FFK as Lucy01 »

Last edited by FFK as Lucy01 on 14/11/2007 15:22, edited 1 time in total.
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#28

Post by FFK as Lucy01 »

Last edited by FFK as Lucy01 on 14/11/2007 15:24, edited 1 time in total.
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#29

Post by FFK as Lucy01 »

Last edited by FFK as Lucy01 on 14/11/2007 15:27, edited 1 time in total.
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#30

Post by dacina_curica »

Lucynda imas li kakv dobar recept za tortilla soup?...nesto mi prahnulo :-) :-) :-)
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#31

Post by FFK as Lucy01 »

dacina_curica wrote:Lucynda imas li kakv dobar recept za tortilla soup?...nesto mi prahnulo :-) :-) :-)
Imam sa piletinom, al' evo ti ideja danas za rucak :D
Last edited by FFK as Lucy01 on 14/11/2007 15:31, edited 1 time in total.
User avatar
skahu
Posts: 225
Joined: 14/03/2007 18:12
Location: Rajvosa

#32

Post by skahu »

dacina_curica wrote:meni mERe i sauerbraten :D :D :D I jedan dobar recept za kloese i zwetschgenknoedel :D

Danke
zwetschgenknoedel

-skuhaš 3-4 veća oguljena krompira (isjeci na četvrtine)
-ocijedi vodu iz krompira pa krompir propasiraj (izrendaj na sitno, izdrobi viljuškom, kako ti je najlakše)
-pustiti da se ohladi
- u krompir dodaj 1 jaje cijelo i jedno žumance pa dobro izmiješaj
- zatim u tu masu dodaj malo soli i brašno bijelo (t-400) onoliko kliko masa može da primi pa zamijesi glatko tijesto pogodno za oblikovanje.
- tijesto zamotaj u prozirnu foliju pa ostavi u frižideru pola sata, a ako si student pa nemaš frižider, sad je vani hladno možeš iznijeti na prozor :-D
- za to vrijeme suhe šljive potopi u mlaku vodu da se malo raskisele pa izvadi košpice
- e sad u šerpu stavi vodu i uključi šporet, pa nek voda prokuha, malo vodu posoliti, ne puno da bude slana i stavi jednu kašiku sirćeta
- za to vrijeme oblikuj knedle- u ruku uzmi komad tijesta pa na sredinu stavi jednu šljivu, a onda tijestom obavi šljivu sa svih strana i lijepo zatvori da se ne otvori prilikom kuhanja. knedle treba da su veličine ping-pong loptice ili loptice za golf ako ti je lakše:-D :-D
-kada voda prokuha stavi u vodu knedle da se kuhaju nekih 7-10 min. gotove su kad isplivaju na površinu (ako nisi siguran-na jesul gotove probaj jednu)
- eh dok se knedle kuhaju u većoj tavi rastopi putera, zatim stavi fine bijele prezle toliko da pokupi svu masnoćui da bude rastresito, skini sa vatre pa dodaj isto toliko šećera koliko imaš prezle, pa sve dobro izmiješaj
- sad vadi kuhane knedle na jednu čistu kuhinjsku krpu da se malo ocijede( minut), nemoj na papirni ubrus znaju se zalijepiti pa ne možeš papira da se otarasiš, pa onda knedle fino uvaljaj u prezlu sa šećerom
- kad serviraš na tanjir preli svaku sa malo onih tečnih preliva recimo jagoda i sl.
- e kad si to uradila zovi nas da probamo :-D :-D :-D
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#33

Post by karanana »

Ima li kakav fazon koji ce ribu na gradele sacuvati u jednom komadu? Meni se prvo koza zalijepi za resetke i skroz izgori a potom se i samo meso ribe pocne raspadati i propadati izmedju resetaka.
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#34

Post by FFK as Lucy01 »

karanana wrote:Ima li kakav fazon koji ce ribu na gradele sacuvati u jednom komadu? Meni se prvo koza zalijepi za resetke i skroz izgori a potom se i samo meso ribe pocne raspadati i propadati izmedju resetaka.
Resetka na kojoj grilas mora biti apsolutno cista. Nakon sto je zagrijes, dobro je namazi masnocom po izboru, a ribu prije grilanja dobro premazi maslinovim uljem. Kazu da otprilike ide 20 minuta grilanja na 2.5 cm debljine ribe (znaci 3.5cm treba otprilike oko 30 min.) na srednjoj do jakoj temperaturi. Takodje ne smijes ribu okretati viljuskom, nego moras koristiti spatula (ne znam kako se ovo zove na nasem jeziku ali izgleda kao cetvrtasta, ravna povrsina sa drskom).
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#35

Post by Leonid Breznjev »

spahtla, spahtla.. djahkad moze i mistrija...
User avatar
skahu
Posts: 225
Joined: 14/03/2007 18:12
Location: Rajvosa

#36

Post by skahu »

za dobar hljeb treba sljedeće
- malo dobre volje
- 1 kg brašna T-500
- 2 paketića suhog kvasca
- 2-3 kašike soli
- 1 kašika šećera
- 1 l vode (okvirno)

brašno treba staviti u pogodnu posudu u kojoj je lahko mijesiti. jedan manji dio ostaviti za posipanje.
najbolja je posuda sa zaobljenim dnom( vajnik što bi rekli), a zapremina posude treba da bude 4-5 l za 1 kg brašna

u brašno dodati so, šećer i kvasac pa nasuho izmiješati provlačeći prste kroz sredinu da brašno dobije malo vazduha, primijetićete da je brašno dobilo na volumenu
vodu zagrijati da bude mlaka (kada stavimo prste da osjetimo prijatnu mlaku temperaturu )
sipati vodu u sredinu brašna i prstima gnječiti uz stalno dodavanje pomalo vode dok se svo brašno ne sjedini.
tijesto ne smije biti previše tvrdo, a ni previše mekano.
mekše tijesto je pogodnije za pogačice i lepinje.
kada smo zamijesili tijesto tupom stranom noža skinemo ostatke tijesta sa ruku pa pospemo tijesto onim ostatkom brašna (sada se tijesto više neće lijepiti za ruke) pa oblikujemo fino kuglu.
posudu sa tijestom ostavimo na toplo mjesto nekih 40 min ta nadođe.
kada je nadošlo ponovo ga pospemo brašnom da se tijesto ne lijepi pa ga lagano premijesimo i oblikujemo u kuglu.
tijesto stavimo na pouljenu tepsiju i laganim pritiskom čitavog dlana razvučemo ga po tepsiji, ostavimo 1 - 2 cm slobodnog prostora od ivice tepsije.
ostavimo ponovo da naraste-nadođe (oko 10-20 min zavisi od temperature tijesta i prostorije, ali tijesto za to vrijeme treba da popuni tepsiju) a za to vrijeme uključimo rernu da se zagrije na 200 stepeni.
kad naraste staviti da se peče u zagrijanu rernu.
hljeb od 1 kg brašna kad naraste treba da ima debljinu 6-8 cm peče se 35-40 min. tačno vrijeme moći ćete odrediti na osnovu iskustva kada upoznate kako rerna peče. kod mene je uvijek 35 min i uvijek ispadne isti hljeb.
ovo je osnova u kratkim crtama, da bi se naučilo praviti hljeb treba potrošiti nekoliko kg brašna( mislim da svaki put pravite hljeb od 1 kg)

kada izvadite hljeb popršćite ga vodom i pokrite krpom. nakon desetak minuta izvaditi iz tepsije da se ne potpari odozdo.
jedno 20 min nakon pečenja poguzije mogu otkinuti komad (rukom, nikako nožem ) staviti unutra komad maslaca i uživati.
oni koji drže do linije najbolje je da hljeb konzumiraju 4 sata nakon pečenja.
uf al se napriča
prijatno :-D :-D :-D
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#37

Post by dacina_curica »

mozda je pitanje malo poglupo :-) ali ovo T-500 se odnosi na koje brasno? :? (ne razumijem se vala niusta a pogotovo u razlicite vrste brasna :-) .....najcesce kuham sa "whole wheat" brasnom :)
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#38

Post by FFK as Lucy01 »

Last edited by FFK as Lucy01 on 14/11/2007 15:32, edited 1 time in total.
cnermina
Posts: 380
Joined: 29/11/2006 09:32

#39

Post by cnermina »

hej ljudi treba mi pomoc od vas. javio mi se prijatelj iz danske. oni prave neki kao evropski kuhar gdje ce biti recepti iz svih drzava Evrope... Pa me zamolio da mu u tu svrhu posaljem neke recepte iz BiH: to treba da bude nesto sto moze napraviti svaki student, sa dostupnim sastojcima u cijeloj Evropi... Uostalom evo ispod isjecak iz njegovog maila, pa ako neko ima ideja molim vas da mi javi

p.s.
recepti treba da budu na engleskom jeziku

unaprijed hvala

"...In Jef-Denmark we are presently involved in making a European cookbook(printed versions we initially only intend to be in Danish ? but we also plan a internet version in English at least). The idea is to have each member and candidate nation provide a typical main course as well as a dessert. Now the food would have to be something that students from each nation might conceivable make for them selves. Also it would have to be made with ingredients that are available in most of Europe. All these demands make it difficult for us to find the menus that fit and I was hoping that maybe you could/would help us with food from BH?! Or maybe you know of someone that might be able to help?!... "
cnermina
Posts: 380
Joined: 29/11/2006 09:32

#40

Post by cnermina »

hej ljudi treba mi pomoc od vas. javio mi se prijatelj iz danske. oni prave neki kao evropski kuhar gdje ce biti recepti iz svih drzava Evrope... Pa me zamolio da mu u tu svrhu posaljem neke recepte iz BiH: to treba da bude nesto sto moze napraviti svaki student, sa dostupnim sastojcima u cijeloj Evropi... Uostalom evo ispod isjecak iz njegovog maila, pa ako neko ima ideja molim vas da mi javi

p.s.
recepti treba da budu na engleskom jeziku

unaprijed hvala

"...In Jef-Denmark we are presently involved in making a European cookbook(printed versions we initially only intend to be in Danish ? but we also plan a internet version in English at least). The idea is to have each member and candidate nation provide a typical main course as well as a dessert. Now the food would have to be something that students from each nation might conceivable make for them selves. Also it would have to be made with ingredients that are available in most of Europe. All these demands make it difficult for us to find the menus that fit and I was hoping that maybe you could/would help us with food from BH?! Or maybe you know of someone that might be able to help?!... "
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#41

Post by danas »

ima saian super recept za salatu od tunjevine :oops: :oops: :D
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#42

Post by FFK as Lucy01 »

Last edited by FFK as Lucy01 on 14/11/2007 15:36, edited 1 time in total.
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#43

Post by Salko sto je u vodu skako »

teska srca odajem tajnu moje kuhinje ali eto sve zbog radi vas :dance:

Kroketi od krumpira

Sastojci:
Za 4 osobe:
2 jušne žlice brašna
1 žličica soli
1/4 žličice praška za pecivo
1/4 žličice zdrobljenog crnog papra
6 srednje velikih krumpira
1 jaje
1 mljeveni režanj češnjaka
1 jušna žlica naribanog luka
50 g maslaca
350 g kiselog vrhnja

U zdjeli pomiješati brašno, sol, prašak za pecivo i papar. Oguliti i naribati krumpir, pa ga pustiti da se skroz osuši. Umijesiti ga u suhu smjesu, pa dodati jaja, češnjak i luk.

Od tijesta oblikovati krokete kao male valjke.

U tavi ugrijati maslac i spržiti male krokete tako da su s obje strane zlatno-smeđi.

Poslužiti sa vrhnjem i pozvati prijatelje svoje na veceru. :dance:
User avatar
legionarka
Posts: 812
Joined: 24/10/2005 21:24

#44

Post by legionarka »

nemam pojma kako se zove....ali upravo muz moj napravio i mnogo je ukusno :)

potrebno:
500 g mljevenog mesa
2 glavice luka
500 g spinata
100g putera
malo vise od polla solje rize

e ovako, prodinstao je meso sa malo vode i dodao puter i luk, i zacine (so, biber, sta ko voli) i kad se to fino krckalo dodao je isjeckan spinat i dinstao jos malo..i onda dodao rizu...i jos malo vode...i krckalo se to dok riza nije bila gotova....onda je to sve prebacio u vatrostalnu zdjelu...napravio udubljenja u masi (2) i u svako stavio po jedno jaje (bez ljuske naravno) stavio u rernu na 180 i 10ak minuta ...njam njam njam

isto pravi sa paprikama, paradajzom, lukom i prasom (nekad stavi meso nekad ne) i onda opet to jaje pa u rernu...brzo a ukusno (haman i zdravo)...

docekah i ja da muzic kuha
:D :D
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#45

Post by Salko sto je u vodu skako »

natjeraj muzica nek ti i ovo napravi :dance: prava delikatesa :dance: jeo jednom i ikei a sad fala bogu naucio sam praviti :dance:

Švedska salata za ribu

Sastojci:
2 zelene jabuke
3 žlice hrena
2 dl kiselog vrhnja
3 žlice majoneze
sok od limuna
sol
papar
šećer

Priprema:

Jabuke oguliti i naribati. Izmiješati sa hrenom i nakapati sokom od limuna.

Dodati vrhnje, majonezu, sol, papar i malo šećera.

Ohladiti i onda jesti. :dance:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#46

Post by danas »

tech10 wrote:
Lucy01 wrote:Ide Thanksgiving ovde u USofA :D i jedna od tradicija je i

Sweet Potato Pie(pita od slatkog krompira)

Potrebito :D 8-)

-2 veca slatka krompira
-1.5 solja mlijeka
-2 jajeta
-3/4 solje smedjeg secera
-malo brasna (soljica za kafu)
-vanilije-secera, cimeta i nutmeg (ovaj zacin ne znam na nasem :lol: )

Ja krompir pecem s korom u rerni, ali mozete ga skuhati u vodi ili ispeci u mikrotalasnoj (po zelji vam).
Peceni krompir mutiti mikserom i dodavati sve ostalo ovim redom:
mlije ko, secer, umucena jaja, zacine i po zelji brasna (u zavisnosti hocete li da smjesa bude gusca).
Umucenu smjesu istresi u malu, okruglu (cetvrtastu) posudu u koju ste predhodno stavili tijesto (zamijesti 1.5 solje brasna sa malo mlakog mlijeka, soli i prasak za pecivo. Razvaljati tijesto velicine da prekrije dno i ivice tepsije u kojoj cete peci pitu).
Peci 15 minuta na 220C, a onda smanjiti na 175C i peci jos 40-50 minuta. Pita je pecena kada je zasijecete nozem i noz izadje cist.

Sluzi se sa sladoledom na vrhu (vanila obicno).
NEmojmi gaditiikropmirachu :D
jes i meni ovo fakat gadno.. i pumpkin pie... nikako da se naviknem :D :-)

a sjecam se jednog thanksgivinga, pozvo nas internesnl stjudents jedan prof na praznik :D :D kad tamo sve ovi sweet potato i pumpkins i naki kukuruzi i sta ja znam sve to po njinom tabijatu jel :D :D i sad mi ono jedemo, jebiga sta cemo :D kad ce neki svabo, nage se meni pa ce ono u povjerenju -- in my country, we feed PIGS with this :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#47

Post by Salko sto je u vodu skako »

meni najdraza a laka za spremiti :kravata: :dance:

Francuska salata

Sastojci:
krastavci
mrkvica
grašak
jaja
senf
majoneza
papar
sol


Priprema:

Jaja i mrkvicu skuhati i narezati.
Grašak uzmite iz konzerve.

Izmiješati sve sastojke, začiniti po želji i staviti u frižider i kad se ohladi onda jesti. :dance:
ps. nemj ko da zaboravi u frizideru :lol:
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#48

Post by anais_nin »

danas wrote: jes i meni ovo fakat gadno.. i pumpkin pie... nikako da se naviknem :D :-)

a sjecam se jednog thanksgivinga, pozvo nas internesnl stjudents jedan prof na praznik :D :D kad tamo sve ovi sweet potato i pumpkins i naki kukuruzi i sta ja znam sve to po njinom tabijatu jel :D :D i sad mi ono jedemo, jebiga sta cemo :D kad ce neki svabo, nage se meni pa ce ono u povjerenju -- in my country, we feed PIGS with this :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ja tikve volim samo kad se rezbare za one svijece..... :D na tanjir jok :-)
User avatar
skahu
Posts: 225
Joined: 14/03/2007 18:12
Location: Rajvosa

#49

Post by skahu »

@legionarka

ovo se kod nas zove joširluk
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#50

Post by nebojeplavo »

Jel ima neko recept za kiflice s orasima?
Post Reply