RB - Neprofesionalizam!!!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Skyfox
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

#1 RB - Neprofesionalizam!!!

Post by Skyfox » 03/07/2008 09:40

U porodici imam svjezeg penzionera. Od dolaska Raiffeisen Bank dd - Sarajevo na nase trziste poslije rata komitent je te banke, 2 isplacena kredita i treci u toku isplate. Kada je postao penzioner ova banka mu onemogucuje "lijeganje" penzije na debitnu karticu umjesto plate, vec na ziro racun. Samim time ga onemogucuje, odnosno otezava izvrsavanje tekucih obaveza prema kreditu i prema kreditnim karticama. Nakon 6 mjeseci mu ukidaju i odobreni limit na debitnoj kartici.

Pitanje glasi - zna li neko ima li u SA banka u kojoj ti penzija moze biti uplacena na debitnu karticu, sa odobrenim limitom u iznosu od bar 2 plate?

A o ovoj banci koja te nakon sto si 10g bio uredni platisa skine ko sa nokta... nemam komentara!
Last edited by Skyfox on 27/03/2009 14:26, edited 3 times in total.

karanana
Has thanked: 50 times
Been thanked: 199 times

#2 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by karanana » 03/07/2008 09:45

jeli ovo pitanje za platu ili za penziju?

Skyfox

#3 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by Skyfox » 03/07/2008 09:50

karanana wrote:jeli ovo pitanje za platu ili za penziju?
za penziju kiksao sam u zadnjoj rercenici

veljaca

#4 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by veljaca » 03/07/2008 12:09

Skyfox wrote:U porodici imam svjezeg penzionera. Od dolaska Raiffeisen Bank dd - Sarajevo ...........
...
A o ovoj banci koja te nakon sto si 10g bio uredni platisa skine ko sa nokta... nemam komentara!
Evo jos jednog koji, kao i moj kolega, nema komentara o Raiffeisen Bank dd - Sarajevo - odnosno prevedeno na bosanski - LOS KOMENTAR.

Skyfox

#5 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by Skyfox » 03/07/2008 20:13

Jesam i ja nasao gdje cu pitati ovo, inace ovdje sve sami penzioneri :)

sabanss
Been thanked: 5 times

#6 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by sabanss » 03/07/2008 21:13

Mater ima Visa Electron kod bivse zagrebacke banke (Unicredit sadasnja), moze otici u "crveno" cini mi se 1.5x prosjecna tromjesecna uplata, regularno penziju dize na bankomatu. Jesi li na to mislio?

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
Been thanked: 3 times

#7 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by PipiDugaDevetka » 04/07/2008 07:39

Raiffeisen banka me primorava da svakih 6 mjeseci nepokretnu majku dovučem pred filijalu da bi joj uzeli otisak prsta, te da bi mi tako obnovila punomoć za preuzimanje njene penzije, invalidnine i ''tudje njege''.

Imam komentar: Prešao na BBI. Kod njih nije potrebno zanavljati punomoć na ovaj način.

ja_cura_

#8 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by ja_cura_ » 04/07/2008 08:09

prije dvije godine su moju mamu pitali da li zeli da joj plata i invalidnina lijeze na racun raiffesenbanke... ona rekla, hajd, jer joj je od opcine stiglo da invalidninu kao mora primati preko konta, platu ne.... ode zena, otvori racun, namucila se, trazili milion papira, potvrdica itd... na kraju svega: penzija i invalidnina joj opet uredno donosi postar, a racun zjapi prazan...

mislim da su se penzioneri svojevremeno kao mogli opredijeliti na koji nacin da dobivaju isplatu: preko postara ili banke... mene samo cudi, zasto su pojedine javne ustanove (mislim prvobitno opcina za invalidnine kao i zavod za zaposlavanje - kad primas naknadu 3 mjeseca nakon sto dobijes otkaz) moras bas kod raiffeisenbanke da otvoris racun, dzaba sve sto imas druga 2-3 racuna, mora biti kod ove banke...uzas! to je jedan cisti monopol, gdje se penzioneri najvise zezaju...

p.s. pa ne mogu da vjerujem da svakih 6 mjeseci punomoc moras obnavljati :x

Skyfox

#9 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by Skyfox » 04/07/2008 10:54

sabanss wrote:Mater ima Visa Electron kod bivse zagrebacke banke (Unicredit sadasnja), moze otici u "crveno" cini mi se 1.5x prosjecna tromjesecna uplata, regularno penziju dize na bankomatu. Jesi li na to mislio?
jesam na to sam mislio, znaci interesuje me banka u kojoj ti moze lijegati penzija na debitnu karticu sa odobrenim limitom (minusom) sa koje moze podmirivati obaveze prema kreditnoj kartici i prema kreditu. Jer kad ti odbiju rate i kamate za kredit i za kreditnu k. logicno je da ti ostane manje penzije i da ti treba minus u koji mozes zagrabiti tokom mjeseca!!!

belfy
Has thanked: 1 time
Been thanked: 46 times

#10 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by belfy » 04/07/2008 12:06

kad se vec svi zale na Raifeissen sa zadovoljstvom cu da se pridruzim. njihov sam klijent vec desetu godinu. tokom cijelog tog perioda redovno su stizale uplate plate, honorara, kao i drugih transfera novca. sve to putem dva ziro racuna (KM-ovski i devizni) i jedog debitnog racuna. takodjer sam redovno isplatio dva kredita i bio pod trecim. u to vrijeme sam zelio dici poveci stambeni kredit pa sam otisao da provjerim mogucnosti povlastice usljed statusa dugorocnog klijenta sa uredno isplacivanim kreditima. odgovor je bio jednostavan - nema povlastica. u drugoj banci (UPI) sam nasao za 2,25% nizu kamatu za isti tip kredita (hipotekarni stambeni) i to sa manjom zahtijevanom hipotekom. da sam iste uslove imao u toj banci kao u Raiffeisenu mogao sam imati i nizu kamatu.
malo je reci da sam u potpunosti razocaran Raiffeisenom. nije mi samo jasno kako svake godine izlaze kao "najpovoljnija/najbolja" banka. nakon ovoliko dugo vremena rada sa njima u osnovi je isto kao i da nisam bio tu. pa, kad je tako, onda bolje davati pare nekome ko ce ti pokazati da mu je barem malo stalo da na tebi i dalje zaradjuje. sve u svemu, mogao sam ovo i krace reci - fuj lihvari!

P.S. izvinjavam se na off topicu, ali jednostavno sam morao dodati komentar kada sam procitao gore navedene stvari.

Sindibad

#11 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by Sindibad » 08/07/2008 23:13

Pa penziju brate mozes primat u svim bankama preko debitne, bas me cudi za Raiffeisen, uglavnom sigurno znam mozes u Hypo, Hvb, i Upi preko debitne kartice i odobre ti limit u visini jedne do 3 penzije zavisi kako u kojoj, samo povedi nanu, cipsovu i licnu, i to je to ;))

Skyfox

#12 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by Skyfox » 08/07/2008 23:56

Sindibad wrote:Pa penziju brate mozes primat u svim bankama preko debitne, bas me cudi za Raiffeisen, uglavnom sigurno znam mozes u Hypo, Hvb, i Upi preko debitne kartice i odobre ti limit u visini jedne do 3 penzije zavisi kako u kojoj, samo povedi nanu, cipsovu i licnu, i to je to ;))
nisam jos stigao da se raspitam ali ako je to istina da penzija moze lijegati na debitnu u svim tim bankama onda je Raiff. odron. Bio sam u subotu kod njih, djevojka koja nas je primila je slegnula ramenima jedno 10x. Kad je vidila da nismo neke neuke selje, nije znala kako bi nas odjebala. Te takva je politika nase banke. Nama sve penzije lijezu na jedan acount a onda mi dalje raspodjelimo :shock: ...
Reko pa nije vam ovo prvi slucaj penzionera koji je radio, otisao u prijevremenu i da mu je ostalo par godina otplate kredita, a ukidanjem limita mu poprilicno otezavate i redovnu isplatu rata i podmirivanje ostalih zivotnih potreba???!!!
Kaze Vjerujte da jeste??? Kao uzet ce u razmatranje, o *ebote il moze il nemoze... ccc koja losa reklama. Na kraju su ponudili jos jedan kredit kojim bi se zatvorile sve obaveze prema banci, odnosno munusi na debitnoj i kreditnim karticama :roll:

Tako ce i mene od*ebat jednom, alo penzioner ne trebas nam vise razguli.ba

Sindibad

#13 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by Sindibad » 09/07/2008 00:15

cudna im neka politika, znam da moja stara u upi banci prima penziju preko debitne,ima cak i limit i kredit na penziju,rata joj se odbija trajnim nalogom mjesecno, a limit se produzuje svaka 3 mjeseca..

Skyfox

#14 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by Skyfox » 09/07/2008 00:28

Ma ocaj jos je najgore sto se tako odnose prema klijentu koji je uredan platisa vise od 10g. Nije mi cilj nikog blatit al stvarno je grozno. Sad se prebacivat u drugu banku, ganjat papirologiju... :roll:

Sindibad

#15 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by Sindibad » 09/07/2008 00:44

ja sam jedno vrijeme primao honorare preko raiffeisen, morali preko njih, prvo su me ispeglali morao sam donijeti milion nekih papira za otvaranje obicne debitne kartice,pa mi je ipak na kraju nisu dali jer sam kao na honorarima,koji su ipak bili svaki mjesec redovni, nego su mi dali neku obicnu karticu na kojoj nema ni limita nit se moze koristit na bankomatu, i od onog jadnog honorara svaki m imjesec skidali te za proviziju, za odrzavanje racuna za ovo za ono....a da ne pricam da sam dok cekam u redu bio ko na optuzenickoj klupi, onaj zastitar strelja pogledom gdje god se okrenem, ako mi zazvoni mob odmah trci opominje da ga ugasim, iaoko se ne javljam nego samo ukinem onog ko me zove....helem previse su ustogljeni i strogi za mene pa sam se prebacio u jednu skromnu bosansku banku gdje je sve opustenije :thumbup:

Skyfox

#16 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by Skyfox » 09/07/2008 08:52

procedura im je haos prvo moras biti komitent da bi dobio onu bijelu karticu to ti je ko ziro racun, pa mora proc neko vrijeme mislim 3 mjeseca da ti daju debitnu pa jos neko vrijeme za kreditne... a sve to uz 101 papir. Najgore mi je sto sam morao izlazit s posla i to ganjat.Mada mislim da se sad procedura malo smanjila...

Mala sirena

#17 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by Mala sirena » 10/07/2008 22:13

Ja imam par svojih penzionera koji penzije primaju kreko uniCredit. Imaju tekuce racune, kartice, e trce prvi dan da dignu cek od penzije (a u raiffeisen to moraju mislim u 7 dana jer onda vracaju cekove u PIO i obustavljaju isplatu penzija). Nema punomoci, vec jednom lijepo dovedu tog kog hoce ovlastiti, daju mu ovlastenje za raspolaganje sredstvima sa racuna. Taj ko je dobio ovlastenje dobije svoju karticu i raspolaze novcem sa penzionerovog racuna. Nadam se da sam pomogla.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#18 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by PipiDugaDevetka » 20/07/2008 17:01

ja_cura wrote:p.s. pa ne mogu da vjerujem da svakih 6 mjeseci punomoc moras obnavljati
U Rfeissn banci - Ilidža, fino mi gospođa Sadžida rekla da punomoć vrijedi 6 mjeseci i da ja moram materu dopeljati u automobilu, a onda će oni izaći i uzeti otisak prsta. Nisam gluh, pa da ne razumijem šta mi je dotična rekla. Kada sam materi otvarao račun, nisu htjeli doći kući, nego istovremeno sam morao podnijeti zahtjev za punomoć u opštini, pa je opštinski službenik došao, te uzeo otiske za opštinsku punomoć i rajfajzensku. I šta će njima podatak koliko ja djece imam, a oponumoćenik sam,...

lalemali

#19 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by lalemali » 20/07/2008 18:12

Jest, u Unicredit banci, znam iz iskustva, možeš otvoriti tekući račun i primati penziju. Možeš dobiti i visa karticu kojom dižeš pare na bankomatu bilo gdje kod nas ili vani. Nema frke ni sa preuzimanjem čekova. Ček možeš uzeti i nakon mjesec pa čak i više dana.

Što se tiče Raiffeisen-a, slažem se sa negativnim komentarima ljudi koji su imali problema sa ostvarivanjem svojih zahtjeva ili sa osobljem koje je ili neljubazno ili ne zna raditi svoj posao (posebno neke mladje glupače). Imam dojam da žele rastjerati klijente. Kad se žališ (kao) višoj instanci, ti su obično na strani ljudi koji tamo rade. A ženturače na šalterima i zaštitar te gledaju kao da si došao samo s jednim ciljem: da ih opljačkaš. Ma nabijem ih!
Doduše, sa dobijanjem debitne kartice prije nekih godinu dana nisam imao problema.
Tačno je da stalno nešto sitno "čvakaju" sa tvog računa. Ono šufterski.
Jedno vrijeme sam koristio njihovu sms uslugu (kasnije ukinuo). A to zbog činjenice da nema mogućnosti da DETALJNIJE pratiš transakcije na svom računu, osim kad dobiješ mjesečni izvještaj (ne postoji e-banking za gradjanstvo??!!). Mislio sam da će sms service malo pomoći, ali 0 bodova. Samo šture informacije o stanju na računu.

Skyfox

#20 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by Skyfox » 20/07/2008 22:55

lalemali wrote:Jest, u Unicredit banci, znam iz iskustva, možeš otvoriti tekući račun i primati penziju. Možeš dobiti i visa karticu kojom dižeš pare na bankomatu bilo gdje kod nas ili vani. Nema frke ni sa preuzimanjem čekova. Ček možeš uzeti i nakon mjesec pa čak i više dana.
ne mogu da nadem na netu njihovu stranicu, jel ima neko link od Unicredit b.?

lalemali

#21 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by lalemali » 20/07/2008 23:04

Skyfox wrote:
lalemali wrote:Jest, u Unicredit banci, znam iz iskustva, možeš otvoriti tekući račun i primati penziju. Možeš dobiti i visa karticu kojom dižeš pare na bankomatu bilo gdje kod nas ili vani. Nema frke ni sa preuzimanjem čekova. Ček možeš uzeti i nakon mjesec pa čak i više dana.
ne mogu da nadem na netu njihovu stranicu, jel ima neko link od Unicredit b.?
evo link: http://www.unizaba.ba/info/index.html#

Skyfox

#22 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by Skyfox » 21/07/2008 11:49

lalemali wrote:
evo link: http://www.unizaba.ba/info/index.html#

slushatelj

#23 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by slushatelj » 23/07/2008 22:32

Najbolje je kada poštar donosi penziju,to je mojiskustvo
tj zaključak

Mommy's_little_ Monster
Been thanked: 1 time

#24 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by Mommy's_little_ Monster » 25/07/2008 18:14

u BBI primas penziju na tekuci racun, mozes uzet debitnu karticu (VE ili bam) koja je vezana za taj tekuci rn.
imas pravo na tri penzije u minus da ides (kada legne prva penzija-jednu penziju u minus, kada legne druga-dvije...)

PipiDugaDevetka

#25 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by PipiDugaDevetka » 25/07/2008 19:48

Mommy's_little_ Monster wrote:u BBI primas penziju na tekuci racun, mozes uzet debitnu karticu (VE ili bam) koja je vezana za taj tekuci rn.
imas pravo na tri penzije u minus da ides (kada legne prva penzija-jednu penziju u minus, kada legne druga-dvije...)
Tnx na info. U avgustu počinjem jer sam pobjegao od Rffjzn-a,...vidi prethodnu diskusiju.
Još ću proguglati BBI, da vidim mogu li me elektronski obavještavati o uplatama.

Post Reply