Razvod i abortus teski grijesi

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Zah

#1 Razvod i abortus teski grijesi

Post by Zah » 18/08/2008 22:21

Papa: Rastava i abortus teški grijesi

Rastava i pobačaj teški su grijesi prema samom Bogu, rekao je Papa Benedikt XVI na kongresu o braku i obitelji. "Riječ je o teškim grijesima koji vrijeđaju dostojanstvo ljudske osobe, nanose veliku nepravdu međuljudskim i društvenim odnosima i vrijeđaju samoga Boga, jamca bračnog saveza i tvorca života", istaknuo je Papa. Upozorio je i da bi "kultura smrti" (govorio je o eutanaziji) mogla ugroziti živote starijih.

Britanije: Pobačaji će se moći obaviti i kod kuće

Ženama bi uskoro moglo biti dozvoljeno da provedu drugu fazu pobačaja kod kuće, sudeći po kontroverznim planovima predstavljenim britanskim ministrima. Ovakav prijedlog bi dozvolio ženama da uzmu tabletu kako bi izazvale rani pobačaj bez prisustva doktora ili medicinske sestre. Pod trenutnim zakonima, tablete se mogu uzeti u licenciranoj klinici za pobačaje ili u bolnici. Statistike su nedavno otkrile da je Britanija jedna od zemalja s najvećom stopom pobačaja. Prošle godine ukupno 198

encian

#2 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by encian » 19/08/2008 09:20

papa nije nikad bio ozenjen niti bi ikada mogao biti otac. znaci da nije mjerodavan da prica o braku i rodjenju djece. takodjer nije trpio porodicno nasilje ili bio iznimno nesretan u zajednici sa nekom osobom, niti je ikada bio silovan pa se pitao kako Bog hoce da unisti njegov zivot rodjenjem drugog. :roll:

znaci papu ne treba slusati po ovim pitanjima.

otherside

#3 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by otherside » 19/08/2008 09:57

Zah wrote:Papa: Rastava i abortus teški grijesi

Rastava i pobačaj teški su grijesi prema samom Bogu, rekao je Papa Benedikt XVI na kongresu o braku i obitelji. "Riječ je o teškim grijesima koji vrijeđaju dostojanstvo ljudske osobe, nanose veliku nepravdu međuljudskim i društvenim odnosima i vrijeđaju samoga Boga, jamca bračnog saveza i tvorca života", istaknuo je Papa. Upozorio je i da bi "kultura smrti" (govorio je o eutanaziji) mogla ugroziti živote starijih.

Britanije: Pobačaji će se moći obaviti i kod kuće

Ženama bi uskoro moglo biti dozvoljeno da provedu drugu fazu pobačaja kod kuće, sudeći po kontroverznim planovima predstavljenim britanskim ministrima. Ovakav prijedlog bi dozvolio ženama da uzmu tabletu kako bi izazvale rani pobačaj bez prisustva doktora ili medicinske sestre. Pod trenutnim zakonima, tablete se mogu uzeti u licenciranoj klinici za pobačaje ili u bolnici. Statistike su nedavno otkrile da je Britanija jedna od zemalja s najvećom stopom pobačaja. Prošle godine ukupno 198
:lol: :lol: :lol:
koji kretenizam....crkva će odredjivati tok nečijeg života....ma hajde....
nego ozeni se/udaj i samo štancaj djecu, ojhaaaaa.... sve će to narod pozlatiti....

vjesticanametli

#4 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by vjesticanametli » 19/08/2008 10:33

encian wrote:papa nije nikad bio ozenjen niti bi ikada mogao biti otac. znaci da nije mjerodavan da prica o braku i rodjenju djece. takodjer nije trpio porodicno nasilje ili bio iznimno nesretan u zajednici sa nekom osobom, niti je ikada bio silovan pa se pitao kako Bog hoce da unisti njegov zivot rodjenjem drugog. :roll:

papalino nikad nije heboooooooooo :D :lol: :lol:

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#5 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by mIRCerka » 19/08/2008 11:01

vjesticanametli wrote:
encian wrote:papa nije nikad bio ozenjen niti bi ikada mogao biti otac. znaci da nije mjerodavan da prica o braku i rodjenju djece. takodjer nije trpio porodicno nasilje ili bio iznimno nesretan u zajednici sa nekom osobom, niti je ikada bio silovan pa se pitao kako Bog hoce da unisti njegov zivot rodjenjem drugog. :roll:

ne mora znacit :D
dok se ne zarede, mogu duzit :D

A ovaj Papa .... tito mili isto gargamel.... zar on ne zna da Bog prasta sve (uz kaznicu naravno) osim nijekanja postojanja Boga? :D

neprilagodjena

#6 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by neprilagodjena » 19/08/2008 14:32

Dobro pa nam on ne odredjuje zivot :roll: :roll:

Zah

#7 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by Zah » 19/08/2008 17:52

Ne vidim razloga da ova tema ide na podforum religija. O abortusu raspravljaju ljudi a drzava donosi zakone, koji se primjenjuju u praksi. Iz toga proizilazi da je abortus vise individualni idrustveni negio religijski problem.

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#8 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by mIRCerka » 19/08/2008 19:33

Zah wrote:Ne vidim razloga da ova tema ide na podforum religija. O abortusu raspravljaju ljudi a drzava donosi zakone, koji se primjenjuju u praksi. Iz toga proizilazi da je abortus vise individualni idrustveni negio religijski problem.
pa nek onda papa, reis i vladika prestanu pricati o tome...

Zah

#9 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by Zah » 20/08/2008 00:42

Abortus je prije svega individualni, pa drustveni i tek onda religijski probleme. Iz tog razloga je normalno da o abortusu raspravljaju bracni suprosnici, drustvo pa i vjerski dostojanstvenici.

U Istri najviša stopa prekida neželjene trudnoće
Broj prekida neželjene trudnoće je u laganom porastu, a od 4.537 žena koje su zatražile prekid trudnoće svaka je druga bila u braku. Po izvješću Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, lani je prijavljeno 10.609 prekida trudnoće, a godinu ranije 10.224. Prije deset godina broj pobačaja bio je gotovo dvostruko veći. Uvjerljivo najviša stopa pobačaja (925 na 100.000 žena fertilne dobi) lani je zabilježena u Istarskoj županiji, a odmah zatim u Primorsko-goranskoj (907). Sa 114 prekida trudnoće na 1.000 živorođene djece Hrvatska je ispred Češke, Njemačke, Mađarske i Slovenije, gdje se stopa pobačaja na 1.000 živorođenih kreće od 239 do 463. Glas Istre...

Da li neko ima podatak za BiH?

Bumbar

#10 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by Bumbar » 20/08/2008 01:41

Zah wrote:
Da li neko ima podatak za BiH?
hajd jos koji vic :-) :roll: :roll: ...ne znam da i postoje podaci...ako tko zna drugacije bilo bi mi i vise nego drago :D...ali, koliko ja znam...maloljetnica trudnoca odnosno abortusi su vrtoglavo visoki :S:S:S:S

Bumbar

#11 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by Bumbar » 20/08/2008 01:46

vjesticanametli wrote:[

a vjestice...stvarno :S :roll:

amrica

#12 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by amrica » 20/08/2008 01:47

Zah wrote:Abortus je prije svega individualni, pa drustveni i tek onda religijski probleme. Iz tog razloga je normalno da o abortusu raspravljaju bracni suprosnici, drustvo pa i vjerski dostojanstvenici.

A kako ce neudata zena, ili cak silovana zena raspravljati o abortusu sa "bracnim supruznikom"? I kakve veze ima drustvo sa tim? Osim sud da osudi silovatelja, sto je kod nas SF, dobije 2 mjesaca uslovno, ako je ona punoljetna i pristala izaci sa njim na kafu...
I sta tu ima raspravljati drustvo ako bracni par nema para da prezivi, a kamoli da odhrani dijete, da ga obuce, opremi u skolu, ... da se dijete rodi pa posalje u neki dom, ili da na posvajanje?

A pogotovo ne vidim sta je tu normalno da se pita neki vjerski lik?

Zah

#13 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by Zah » 20/08/2008 02:16

Ti si Amrice po svoj prilici jako mlada i ne razumijes neke odnose. Ja sam napisao da je abortus prije svega individulni, pa drutveni i na kraju religijski problem. Individualni jer je to problem zenske osobe bila ona udata ili ne, mlada ili zena u godinima, silovana ili neplanirano zacela cak i u braku, drustveni problem, je drustvo propisuje zakone, ko moze izvrsiti abortus, u kojim uslovima, i u kojoj dobi starosti ploda.Drustvo propisuje i kazne za silovatelje, pa cak i za one koji su naveli nepunoljetnu osbu na seksusalni odnos, kao onaj primjer iz Tuzle, gdje je sudjeno covjeku koji je imao odnose sa maloljetnom osobom i to vise puta uz njen pristanak. Religijski problem, jer oni govore o grijehu unistenja zacetog zivota. Mozda je sad malo jasnije.

neprilagodjena

#14 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by neprilagodjena » 20/08/2008 14:48

Ma samo jos treba da zabrane abortus i razvod braka :roll: :roll:

Ne bi me cudilo da im i to dodje u glavu :-) :-)

kockica_kockica

#15 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by kockica_kockica » 20/08/2008 14:56

Zah wrote:Ti si Amrice po svoj prilici jako mlada i ne razumijes neke odnose. Ja sam napisao da je abortus prije svega individulni, pa drutveni i na kraju religijski problem. Individualni jer je to problem zenske osobe bila ona udata ili ne, mlada ili zena u godinima, silovana ili neplanirano zacela cak i u braku, drustveni problem, je drustvo propisuje zakone, ko moze izvrsiti abortus, u kojim uslovima, i u kojoj dobi starosti ploda.Drustvo propisuje i kazne za silovatelje, pa cak i za one koji su naveli nepunoljetnu osbu na seksusalni odnos, kao onaj primjer iz Tuzle, gdje je sudjeno covjeku koji je imao odnose sa maloljetnom osobom i to vise puta uz njen pristanak. Religijski problem, jer oni govore o grijehu unistenja zacetog zivota. Mozda je sad malo jasnije.

:thumbup:

mali Ninja

#16 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by mali Ninja » 20/08/2008 14:58

ja kad sam čuo da je papa zabranio uporabu kondoma !!! nisam mog'o vjerovat :\

julisiz es grant

#17 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by julisiz es grant » 20/08/2008 20:06

mali Ninja wrote:ja kad sam čuo da je papa zabranio uporabu kondoma !!! nisam mog'o vjerovat :\
To je isti onaj papa koji je ( doduše prema South Parku :D ) izjavio:
A chick bleeding out her vagina is no miracle. Chicks bleed out their vaginas all the time.

kockica_kockica

#18 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by kockica_kockica » 20/08/2008 21:22

mali Ninja wrote:ja kad sam čuo da je papa zabranio uporabu kondoma !!! nisam mog'o vjerovat :\

katolicka crkva podrzava jedino suzdrzavanja odnosno apstinenciju kad je rijec o seksualnom odnosu izvan bracne zajednice.... ne podrzava nikakva pomagla koja poticu na kontrolu radjanja u braku... ali to je stav crkve opcenito ne Pape samog... na vjernicima katolicima je da odluce sami da li ce grijesiti pa uzimati recimo kondome, i da li ce stupati u odnose prije braka.. to je sve individualno... ne moze tebi niko zabraniti da koristis kondome, da se seksas ili ne itd... 8-)

Shoshana

#19 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by Shoshana » 21/08/2008 13:27

Zah wrote: Religijski problem, jer oni govore o grijehu unistenja zacetog zivota. Mozda je sad malo jasnije.
Malo ti je preuska ova definicija. Odnosi se iskljucivo na vjernike. Moj vlastiti pojam morala i etike, npr. nema apsolutno nikakve veze sa religijom, a jos manje sa papom. Papino misljenje je validno samo za katolike - te je temi o papinom misljenju ipak mjesto na religiji...

River_isle

#20 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by River_isle » 21/08/2008 14:46

ako cmeo govoriti o unistenju zivota - prije cu si ga unistiti ako ostanem s nekim koji ne ispunjavam sve one uslove koji trebaju za normalan zivot. roditi djete koje nije zeljeno po meni je veci grijeh od bilo cega.
hvala Bogu na razvodu i abortusu jer ko je vjernik onda vjeruje da je sve od Boga pa tako da je on "izmislio" i to dvoje.

luciferino

#21 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by luciferino » 21/08/2008 15:15

Rece Papa, inace strucnjak za brak i bracna pitanja...pa veci je grijeh unistiti vlastiti zivot zbog nekog kloca od bracnog druga/drugarice.

bakterija

#22 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by bakterija » 21/08/2008 15:40

Idiotluk, svako ima pravo sa sa svojim tjelom i zivotom radi sto hoce...pa pod tim i da abortira i de se razvede, ne znam ni sto se o tome vise toliko tupi

sheilak

#23 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by sheilak » 21/08/2008 15:57

Posto nisam katolkinja, bilo bi neumjesno da govorim ista o papinskim odredbama.

Reci cu svoje misljenje. Odobravam abortus, ali samo kao krajnje rjesenje. Ipak je to zivot u zacecu. Isto tako nisam ni fanaticni protivnik abortusa jer ima razloga za pobacaj, a svakom je njegov razlog i najveci i najvazniji.

Ne vidim u cemu je problem, neka svaka zena donese odluku za sebe. Ostali " dusebriznici " nemaju sta tu govoriti o grijehu - kao da su i sami bezgresni. Koje licemjerstvo!

kockica_kockica

#24 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by kockica_kockica » 21/08/2008 20:31

Ni jedna vjera ne odobrava kondome i abortus... svi imaju stav da je apstinencija i suzdrazavanje ili tako nekako najbolja prevencija nezeljene trudnoce... :roll:

I u katolickoj vjeri je dozvoljen razvod pod posebnim okolnostima... kazu nema razvoda ali razvoda u smislu mi se vjencali da ozakonimo seks pa skontali da nam ne ide, e to ne moze... ali svako zlostavljanje fizicko posebno je razlog za odvajanje od postelje i stola ... i ljudi na osnovu dokaza mogu dobiti od Pape razrjesenje od braka....

i dalje tvrdim da vam apsolutno ne moze niko ali bas niko zabraniti da se seksate ili da abortirate ( maloljetna, bolesna ona ili dijete ) uvijek ima iznimke u svemu... ne treba sve tako shvatati kao tacku stavljenu na sve... nije sve tako strogo i netolerantno kako se cini....

Zah

#25 Re: Razvod i abortus teski grijesi

Post by Zah » 22/08/2008 04:53

Ja nisam davao nikavu definiciju, ja sam samo pokusao malo pojasniti ono sto sam krace kaza, a Amrica je imala primjedbu.

Post Reply