Razmisljanje o EU...

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
AlijaI

Razmisljanje o EU...

Post by AlijaI » 08/07/2007 10:47

Nesto mislim o buducnosti ove zemlje i ovih naroda pa nikako da skontam kako da se nosimo u ekonomskoj utakmici sa susjedima, a pogotovo sa zemljama EU.

Imamo rad na sporazumu o pridruzivanju EU, reforme ustava i ko-zna-cega, sve u cilju da se ukljucimo u EU, pa da bi nam bilo svima maksimalno dobro.

Nije mi jasno kako mi ovako heterogeni (da ne kazem drugu rijec) mozemo da se takmicimo sa zemljama EU ako jednog dana udjemu u tu zajednicu drzava.

Mi se ne mozemo danas nositi ni sa Albanijom, a sta cemo sa Nijemcima, Francuzima, Italijanima... Bojim se da cemo u EU biti donji kao i van EU.

Kad udjemo u EU, najgora roba Evrope ce biti prodavana u BiH, s tim da mi necemo imati pravo da uvodimo mjere protiv te robe, jer smo na to pristali samim ulaskom.

Danas teoretski mozemo da se borimo protiv toga, ali to niko ne jebe...

Mislim da nam standard EU treba biti parametar za razvoj, a ne bespogovorni cilj.

Vase misljenje, ali nemojte mi samo o vizama i slobodnim putovanjima. Mi se prema strancima ponasamo servilno i u nasoj i u njihovim zemljama. Ubismo se od reklama da privucemo zapadne goste, nudimo im svakakve pogodnosti, a oni nas tretiraju kao supke. Ostavljamo im pare u ambasadam i njihovim drzavama kad odemo tamo. Gdje je tu nasa korist?

Mene zanima ekonomska racunica od EU, nista vise.

Mozete li mi te stvari pojasniti, ali konkretno, a ne uopsteno.

Prpa.ba
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post by Prpa.ba » 08/07/2007 11:56

Juznoslavenskim narodima nije odgovaralo kad smo bili svoji na svome, radili u svojim fabrikama, imali svoju politiku, pa su odabrali put "ka EU", sto znaci da necemo imati komadica svoje zemlje, jer ce to "bolji" "pametniji" "bogatiji" europljani pokupovati, uzimati cemo skart hranu i proizvode jer ce nam samo to lijepa europa davati, istrosicemo silne novce na "put ka EU" odnosno jos vise nezasitne birokratije, napravice od nas veliku deponiju Europe, a pride ce nam niskorangirane guzonjice iz EU govoriti kada trebamo spavati, koliko hrane trebamo jesti itd. jer je to tako u modernoj i civilizovanoj europi koja prstom ne mrdnu u toku genocida i agresije na zemlju u vlastitom dvoristu. :x

Europska Unija je birokratska tvorevina cija je jedina prednost to sto ce stanovnistvo moci slobodno da se krece. Nista drugo, a da je pozitivno za nas ne vidim u EU. :x

saki

Post by saki » 08/07/2007 12:07

Fina. BiH ce kao nerazvijena clanica dobivati pomoc od razvijenih.

AlijaI

Post by AlijaI » 08/07/2007 12:41

saki wrote:

Nekada je Bosna bila dio Otomanske imperije, velike, jake i za to vrijeme, ekonomski razvijene zemlje. Ipak smo u njoj bili obespravljeni i trazili smo samostalnost.

Nekada je Bosna bila i dio velike Austro-Ugarske monarhije, koja je imala u svom sastavu sedam ili osam dansanjih evorpskih zemalja (mala EU). Svi od njih su bili bogatiji od nas, ali mi se ipak nismo lijepo proveli o toj carevini, pa smo se na kraju izdvojili.

Poenta je ta da u drustvu bogatih ne mora da nam bude bolje.

Moje misljenje:

Razvoj do nivoa EU - DA!

Ulazak u EU samo da bi bili u drustvu bogatih - NE!

AlijaI

Post by AlijaI » 08/07/2007 12:43

Prpa.ba wrote:Juznoslavenskim narodima nije odgovaralo kad smo bili svoji na svome, radili u svojim fabrikama, imali svoju politiku, pa su odabrali put "ka EU", sto znaci da necemo imati komadica svoje zemlje, jer ce to "bolji" "pametniji" "bogatiji" europljani pokupovati, uzimati cemo skart hranu i proizvode jer ce nam samo to lijepa europa davati, istrosicemo silne novce na "put ka EU" odnosno jos vise nezasitne birokratije, napravice od nas veliku deponiju Europe, a pride ce nam niskorangirane guzonjice iz EU govoriti kada trebamo spavati, koliko hrane trebamo jesti itd. jer je to tako u modernoj i civilizovanoj europi koja prstom ne mrdnu u toku genocida i agresije na zemlju u vlastitom dvoristu. :x

Europska Unija je birokratska tvorevina cija je jedina prednost to sto ce stanovnistvo moci slobodno da se krece. Nista drugo, a da je pozitivno za nas ne vidim u EU. :x

Dobro poentiranje...

kucuk

Post by kucuk » 08/07/2007 15:00

Kako ce nam biti u EU?
Onima koji se uspiju povezati sa EU bogatasima i mocnicima /njih otprilike 10%/ mnogo bolje. Ostali ce zivjeti otprilike priblizno ili isto kao sto zivimo mi koji smo vec u EU.
Ima tu prednosti;
-Mito, korupcija, i kriminal ce se svesti na nivo u EU, a to znaci da ce se sitni kriminalci, sto je veoma vazno, skoro potpuno iskorijeniti a o krupnim obican covjek nece ni voditi racuna, oni ce se boriti sa drzavom.
- Propisi, i direktive EU ce se morati dosljedno i do kraja sprovoditi, pa ce i domaci valjda nauciti da sprovode svoje koje sami donose.
- Uticaj vjerskih zajednica na drzavu i politiku ce takodje doci na isti nivo kao i ostalim drzavama u EU.
- Administrcija, sitni cinovnici, nece moci imati drugih primanja osim plate, svako uvjerenje , svki papir na koji imas pravo dobices tacno na vrijeme i kako je propisano i platices to onoliko koliko je prpisano, nece ti trbati veze.
- Nauka i kultura ce biti blize.
- Oni koji budu ugrozeni imace priliku da srecu potraze u nekoj drugoj zemlji EU.

saki

Post by saki » 08/07/2007 17:03

Oprosti :D
Tek sad primijetih da ti ne nick AlijaI

Arsen

Re: Razmisljanje o EU...

Post by Arsen » 08/07/2007 22:00

AlijaI wrote:Mene zanima ekonomska racunica od EU, nista vise.
Mozete li mi te stvari pojasniti, ali konkretno, a ne uopsteno.

http://www.dti.gov.uk/europeandtrade/eu ... 22676.html

In 2003, the Commission published an assessment of achievements during the first ten years of the Internal Market. According to European Commission statistics, in broad terms, the Single Market project has meant:

*
EU Gross Domestic Product (GDP) in 2002 was 1.8% higher (€164.5 billion) [£110 billion] than it would have been without the Single Market.
*
Over ten years, the Single Market has boosted the EU’s GDP by €877 billion [£588 billion]. This represents €5,700 [£3,819] of extra income per household.
*
EU Employment has grown (1992-2002) by 1.46% (an extra 2.5 million jobs) thanks to the Internal Market. Up to 3 million British jobs are linked to exports to the EU, around ten percent of the total workforce.
*
Intra-EU trade has increased as a percentage of GDP from less than 25% in 1993 to 35% in 2005
*
Foreign direct investment in the Single Market has risen from €23 billion [£15.4 billion] in 1992 to €159 billion [ £106.5 billion] in 2005.
*
60 Million customs clearance documents per year no longer need to be completed, cutting bureaucracy and reducing costs and delivery times.

Fair Life

Post by Fair Life » 08/07/2007 22:09

Prpa.ba wrote:...

Tako su mislili i Poljaci...

Preko 400.000 Poljaka danas radi samo u Irskoj i mlati debele pare...

Probaj ti... Ne ide, nisi u EU.

Prpa.ba

Post by Prpa.ba » 08/07/2007 22:26

Fair Life wrote:Tako su mislili i Poljaci...

Ocito nisu dovoljno mislili, dok je rezultat referenduma bio 77% ZA ulazak u EU.

Dezze

Post by Dezze » 08/07/2007 23:59

saki wrote:

Da. Imacemo pristup pozamasnim "fondovima za koheziju", kako to u EU nazivaju. U BiH bismo rekli "Jarane, sto cemo dobiti sadakeeee!". :D

Dezze

Post by Dezze » 09/07/2007 00:04

Prpa.ba wrote:Juznoslavenskim narodima nije odgovaralo kad smo bili svoji na svome, radili u svojim fabrikama, imali svoju politiku, pa su odabrali put "ka EU", sto znaci da necemo imati komadica svoje zemlje, jer ce to "bolji" "pametniji" "bogatiji" europljani pokupovati, uzimati cemo skart hranu i proizvode jer ce nam samo to lijepa europa davati, istrosicemo silne novce na "put ka EU" odnosno jos vise nezasitne birokratije, napravice od nas veliku deponiju Europe, a pride ce nam niskorangirane guzonjice iz EU govoriti kada trebamo spavati, koliko hrane trebamo jesti itd. jer je to tako u modernoj i civilizovanoj europi koja prstom ne mrdnu u toku genocida i agresije na zemlju u vlastitom dvoristu. :x

Zanemarujes sve one silne fondove koji ce nam pomoci da se razvijemo. BiH je, recimo, potrebna zastita poljoprivrednika - dobicemo je kad udjemo u EU.

Osim toga, potrebna su nam sredstva za urbanizaciju, infrastrukturu, edukaciju, naucno-istrazivacki rad, zastitu okolisa, zastita svih mogucih prava, dizanje konkurentnosti nacionalne ekonomije.... Sve te koristi bismo kroz EU trebali imati...

nexo

Post by nexo » 09/07/2007 05:54

..........
Last edited by nexo on 08/07/2010 17:41, edited 1 time in total.

Prpa.ba

Post by Prpa.ba » 09/07/2007 11:31

Dezze wrote:Zanemarujes sve one silne fondove koji ce nam pomoci da se razvijemo. BiH je, recimo, potrebna zastita poljoprivrednika - dobicemo je kad udjemo u EU.

Osim toga, potrebna su nam sredstva za urbanizaciju, infrastrukturu, edukaciju, naucno-istrazivacki rad, zastitu okolisa, zastita svih mogucih prava, dizanje konkurentnosti nacionalne ekonomije.... Sve te koristi bismo kroz EU trebali imati...

Evo uzmimo za primjer hrvatsku. Vidim u zadnje vrijeme se prica o spalionicama, naime, EU kao "preduvjet" za ulazak HR u EU, trazi da nabave "najmodernije" spalionice, koje su pak same po sebi zastarjela tehnologija i polako se izbacuje iz zemalja stare garde u EU... naravno kome ce utrapiti te zagadjivace, nego Hrvatima. A Hrvati ce se naguziti i to smece fakat kupiti, te dati dosta para. (ne znam da li je bas rijec o spalionicama, ali neki stari vid "prerade" smeca jest)
I jos, ovo za ekonomiju i silne pare koje cemo dobiti... vjeruj mi da EU sve te fondove koje ce nam, kao, dati, vec sad masno naplacuje, tj. na kraju ce suma sumarum ispasti da smo dobili ravno 0 KM, a mozda otisli i u debeli minus. Jeftinu radnu snagu je EU vec podmirila primanjem Rumunjske i Bugarske, tako da fakat nasem covjeku nece biti nista bolje :-?
U svijetu nema nikad nista dzabe, a pogotovo ne kod stare kurvetine Europe.
Ja jos iz principa ne bih usao, radje biti izoliran nego trpiti sranja koja nam na stol stavlja "zajednica" koja je mirno gledala i podrzavala agresora.

saki

Post by saki » 09/07/2007 11:33

"zajednica" koja je mirno gledala i podrzavala agresora.

A otkud ti to?

Prpa.ba

Post by Prpa.ba » 09/07/2007 11:45

saki wrote:A otkud ti to?

Da nisu podrzavali agresora, ne bih ja cetiri godine gledao kad ce me kobni metak pogoditi. Ujedno, okosnica "snage EU", Francuska i Britanija su bile najveci zagovaraoci embarga na oruzje.

ja71

Post by ja71 » 09/07/2007 11:55

Prpa.ba wrote:
Dezze wrote:Zanemarujes sve one silne fondove koji ce nam pomoci da se razvijemo. BiH je, recimo, potrebna zastita poljoprivrednika - dobicemo je kad udjemo u EU.

Evo uzmimo za primjer hrvatsku. Vidim u zadnje vrijeme se prica o spalionicama, naime, EU kao "preduvjet" za ulazak HR u EU, trazi da nabave "najmodernije" spalionice, koje su pak same po sebi zastarjela tehnologija i polako se izbacuje iz zemalja stare garde u EU... naravno kome ce utrapiti te zagadjivace, nego Hrvatima. A Hrvati ce se naguziti i to smece fakat kupiti, te dati dosta para. (ne znam da li je bas rijec o spalionicama, ali neki stari vid "prerade" smeca jest)
I jos, ovo za ekonomiju i silne pare koje cemo dobiti... vjeruj mi da EU sve te fondove koje ce nam, kao, dati, vec sad masno naplacuje, tj. na kraju ce suma sumarum ispasti da smo dobili ravno 0 KM, a mozda otisli i u debeli minus. Jeftinu radnu snagu je EU vec podmirila primanjem Rumunjske i Bugarske, tako da fakat nasem covjeku nece biti nista bolje :-?
Ja jos iz principa ne bih usao, radje biti izoliran nego trpiti sranja koja nam na stol stavlja "zajednica" koja je mirno gledala i podrzavala agresora.

i kome ces se osvetiti ?

Dezze

Post by Dezze » 09/07/2007 18:37

nexo wrote:
Dezze wrote:
saki wrote:

Da. Imacemo pristup pozamasnim "fondovima za koheziju", kako to u EU nazivaju. U BiH bismo rekli "Jarane, sto cemo dobiti sadakeeee!". :D

Svakakvih informacija ovdje naci. Mozes li to necim podkrijepiti. Koliko se sjecam taj referendum je umalo zavrsio sa NE u EU. Mozda me sjecanje, ipak vara!

Ne kontam, o cemu pricas? Kakav referendum? Kakve informacije? :?

Dezze

Post by Dezze » 09/07/2007 18:44

Prpa.ba wrote:

Prpa.ba wrote:Evo uzmimo za primjer hrvatsku. Vidim u zadnje vrijeme se prica o spalionicama, naime, EU kao "preduvjet" za ulazak HR u EU, trazi da nabave "najmodernije" spalionice, koje su pak same po sebi zastarjela tehnologija i polako se izbacuje iz zemalja stare garde u EU... naravno kome ce utrapiti te zagadjivace, nego Hrvatima. A Hrvati ce se naguziti i to smece fakat kupiti, te dati dosta para. (ne znam da li je bas rijec o spalionicama, ali neki stari vid "prerade" smeca jest)

Ja, pa?! :roll:

Prpa.ba wrote:I jos, ovo za ekonomiju i silne pare koje cemo dobiti... vjeruj mi da EU sve te fondove koje ce nam, kao, dati, vec sad masno naplacuje, tj. na kraju ce suma sumarum ispasti da smo dobili ravno 0 KM, a mozda otisli i u debeli minus. Jeftinu radnu snagu je EU vec podmirila primanjem Rumunjske i Bugarske, tako da fakat nasem covjeku nece biti nista bolje :-?

Pa mi smo od njih dobili vec silne pare, ali su zavrsile u dzepovima kriminalaca. A, EU nije u interesu nas da odere, jer smo previse nebitni za svijet. Ali im jeste u interesu da nas prime u zajednicu, jer smo previse nestabilan region a to integraciji koja zeli da postane vodeca u svijetu i preuzme primat od SAD-a nikako ne odgovara. Zato ce nam omoguciti pristup raznim fonodvima - ne zato sto nas vole nego zato sto imaju neke druge interese u tome. Nas razvoj se tu moze posmatrati kao "kolateralna steta".

Prpa.ba wrote:Ja jos iz principa ne bih usao, radje biti izoliran nego trpiti sranja koja nam na stol stavlja "zajednica" koja je mirno gledala i podrzavala agresora.

Pa ti onda iz principa odseli odavde. Da ih debelo zajebes!

gospodar kuglastih munja

Post by gospodar kuglastih munja » 09/07/2007 19:00

Evropa jeste kurva, ali svi oblijecu oko nje. Pa sta kosta , da kosta.

Kad odbacimo sve ekonomske zavrzlame, a i u EU vazi , ko je jaci taj ima vise ili za milimetar vise od ostalih, ostaje jedan drugi faktor. MIR.

EU je i nastala da bi sprijecili Njemacku da krene u 3, 4, 5 rat, jer bi to ona sigurno ucinila, jer je vjecito nezadovoljna. Da je to tako, pokusajte zamisliti neki novi rat koji bi Njemacka zapocela. Sve i da hoce , nemoze. Ruke su joj vezane.

To bi se isto desilo i BiH, i svim ostalim balkanskim drzavama. Drzavne granice bi bile neupitne.

Ima jedno veliko ALI.

EU je vrlo jasno porucila BiH da ovakva, srednjovjekovna BiH, nema mjesta u EU. Ovakvo , primitivno vodjenje drzave, Evropa je davno prevazisla. Nemoguce je spojiti norme moderne EU, sa feudalnim nacinom upravljanja drzavom. BiH moze u EU samo kao gradjanska drzava, nikako drugacije.

Dezze

Post by Dezze » 09/07/2007 19:11

gospodar kuglastih munja wrote: BiH moze u EU samo kao gradjanska drzava, nikako drugacije.

Haj ti to necivilizovanim ljudima objasni! :-)

gospodar kuglastih munja

Post by gospodar kuglastih munja » 09/07/2007 19:19

Dezze wrote:
gospodar kuglastih munja wrote: BiH moze u EU samo kao gradjanska drzava, nikako drugacije.

Haj ti to necivilizovanim ljudima objasni! :-)

Pa i Tito je krenuo u borbu sa malom grupom. Tako cemo i mi Bosanci. Valjda nas ima barem pola miliona. Nasi neprijatelji su SVI koji su protiv gradjanske drzave.

Prpa.ba

Post by Prpa.ba » 09/07/2007 19:40

Dezze wrote:Ja, pa?!

Pa nista, placati cemo da budemo deponija Europe i jos cemo na tome biti zahvalni :-)

Ionako razmisljanje prosjecnog bosanca o EU ne ide dalje od mogucnosti legalnog i jednostavnog preseljenja u druge zemlje.

EU je vrlo jasno porucila BiH da ovakva, srednjovjekovna BiH, nema mjesta u EU. Ovakvo , primitivno vodjenje drzave, Evropa je davno prevazisla. Nemoguce je spojiti norme moderne EU, sa feudalnim nacinom upravljanja drzavom. BiH moze u EU samo kao gradjanska drzava, nikako drugacije.

Da su stanovnici BiH napravili ovakvo uredjenje kakvo jeste, nekako bih se i slozio. Buduci da je i europa aktivno ucestvovala u stvaranju daytonske drzave :-) , neka je ona mijenja na bolje. Vidim satrase se. :zzzz:
Prvo nam syebu drzavu, maltene uz pomoc domacih poltrona nametnu Dayton koji je osnova za mir ali paralizira ikakav razvoj, a onda pozivaju na promjene kako bi nas, mozda, nekad, nagradili clanstvom u EU :-)
Last edited by Prpa.ba on 09/07/2007 19:46, edited 1 time in total.

danas

Post by danas » 09/07/2007 19:45

cek malo, pa zar nismo iz jedne unije izasli... a sad bismo u drugu... i opet SUNJIHA... :? :? :? :D

nineac

Post by nineac » 09/07/2007 19:51

Prpa.ba wrote:
Dezze wrote:Ja, pa?!

Pa nista, placati cemo da budemo deponija Europe i jos cemo na tome biti zahvalni :-)

Ionako razmisljanje prosjecnog bosanca o EU ne ide dalje od mogucnosti legalnog i jednostavnog preseljenja u druge zemlje.

Da su stanovnici BiH napravili ovakvo uredjenje kakvo jeste, nekako bih se i slozio. Buduci da je i europa aktivno ucestvovala u stvaranju daytonske drzave :-) , neka je ona mijenja na bolje. Vidim satrase se. :zzzz:
Prvo nam syebu drzavu, maltene uz pomoc domacih poltrona nametnu Dayton koji je osnova za mir ali paralizira ikakav razvoj, a onda pozivaju na promjene kako bi nas, mozda, nekad, nagradili clanstvom u EU :-)

Koliko ja shvatam medjunarodnu politiku i odnose, oni su zaustavili rat i napravili prelazno rjesenje, a na nama je da to unaprjedimo.
Naravno da ce se oni s nama sprdat ako se mi sami sa sobom sprdamo. Pogledajte vladu federacije. Samo neke komisjie, kupuju nova auta (neznam sta je ona Brjana Kristo, ali vazda najbolji auto dobiva, i vazda sa GPS-om, pa nek joj vise neko kaze da nema napravljenih mapa za BiH).
Necemo mi ni 2015 u EU ako ovako nastavimo, tj. nastavimo cekati da nam neko pocisti dvoriste!

Post Reply