Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Zlata M.

#1 Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by Zlata M. » 12/12/2009 15:24

@Mc Moy,izvinjavam se sto uzeh tvoj post sa pdf "Ljubav i sex",ali moradoh! Nevjerovatno...koja slucajnost ! :shock: :) ...upravo sam namjeravala otvoriti temu...

Dakle,razmisljanje jednog muskarca,naseg covjeka,civilizovanog i pametnog,koji nije muski sovinista! (nisam ni ja muski sovinista :D ,zena sam...)

Mc Moy je napisao:
Jedino sto ih moze uciniti manje lijepim u nekoj buducnosti jeste neselektivno prihvatanje nekih drugih pogleda i obicaja "visokocivilizovane" zapadne kulture! Bolesni pokusaji tamo nekih feministickih i inih pokreta da zene treba da budu bas u svemu potpuno ravnopravne i jednake sa muskarcima dovodi do toga da zena bas tada postaje manje lijepom i privlacnom. (Da ne bih bio krivo shvacen, nisam nikakav muski sovinista, zene treba da su u mnogim stvarima ravnopravne, ali prije svega treba da ostanu to sto jesu - zene). Iako se ovo sad cini podosta offtopic, samo pokusavam da pojasnim sta zenu cini manje privlacnom. To sto neke pokusavaju da budu musko sigurno nece!)
Sta mislite o ovome ?

(ako ovakva tema vec postoji,ja se izvinjavam i molim moderatore da ovu izbrisu)

JThomas

#2 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by JThomas » 12/12/2009 15:39

ja sam za svaku moguću ravnopravnost. ali radikalne feministice vrlo često i same prelaze u šovinizam. što se mene tiče, žena se može i oblačiti kao muško ako joj je tako ćejf, ko sam ja da joj zabranim :lol: samo ne znam kakvog će muškarca naći tako :lol:

i da, mislim da žena može biti u potpunosti ravnopravna u "bitnim" stvarima (pod ovim mislim na obrazovanje, donošenje "velikih" životnih odluka, zarađivanje i karijeru...) i svejedno ostati "žena", što se više ogleda kroz vanjske i "male" stvari.

amrica

#3 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by amrica » 12/12/2009 15:44

JThomas wrote:ja sam za svaku moguću ravnopravnost. ali radikalne feministice vrlo često i same prelaze u šovinizam. što se mene tiče, žena se može i oblačiti kao muško ako joj je tako ćejf, ko sam ja da joj zabranim :lol: samo ne znam kakvog će muškarca naći tako :lol:

i da, mislim da žena može biti u potpunosti ravnopravna u "bitnim" stvarima (pod ovim mislim na obrazovanje, donošenje "velikih" životnih odluka, zarađivanje i karijeru...) i svejedno ostati "žena", što se više ogleda kroz vanjske i "male" stvari.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Zlata M. wrote:
Mc Moy je napisao:
Jedino sto ih moze uciniti manje lijepim u nekoj buducnosti jeste neselektivno prihvatanje nekih drugih pogleda i obicaja "visokocivilizovane" zapadne kulture! Bolesni pokusaji tamo nekih feministickih i inih pokreta da zene treba da budu bas u svemu potpuno ravnopravne i jednake sa muskarcima dovodi do toga da zena bas tada postaje manje lijepom i privlacnom[/size]. (Da ne bih bio krivo shvacen, nisam nikakav muski sovinista, zene treba da su u mnogim stvarima ravnopravne, ali prije svega treba da ostanu to sto jesu - zene). Iako se ovo sad cini podosta offtopic, samo pokusavam da pojasnim sta zenu cini manje privlacnom. To sto neke pokusavaju da budu musko sigurno nece!)
Kakve veze ima ravnopravnost sa ljepotom i privlacnoscu? :shock: Ako je zena ruzna i neprivlacna, onda moze biti ravnopravna :lol: :lol: ali ako nije, onda mora biti donja :run:

EnglishmanInBosnia

#4 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by EnglishmanInBosnia » 12/12/2009 15:59

Gledam sinoc neke trebe u gluho doba noci, istom ova jedna dize kriglu i nazdravlja sa nekim na drugom
kraju prostorije.

Jebo zensko koje se ne ponasa kao zensko!

SenSen

#5 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by SenSen » 12/12/2009 16:41

EnglishmanInBosnia wrote:Gledam sinoc neke trebe u gluho doba noci, istom ova jedna dize kriglu i nazdravlja sa nekim na drugom
kraju prostorije.

1915: Posmatrao sam jucer nekolicinu gospodja za vrijeme danjskih sati, dok protestuju za pravo glasa sa drugim gospodjama slicnih pogleda..

Smatram skandaloznima gospodje koje se ne ponasaju prikladno gospodjama!

1933: Vidjeo sam jucer u poslijepodnevnim satima izvjesnu damu koja je usla u automobil, sama ga pokrenula i prikljucila se saobracaju..

Zaista prezirem dame koje se ne odnose kao dame!

1950: Gledao sam jucer poslije podne zenu koja se vraca sa posla, hodala je sa drugim zenama koje takodjer rade van kuce..

Stvarno ne volim zene koje se ne ponasaju kao zene!

jedna tamo

#6 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by jedna tamo » 12/12/2009 16:42

SenSen wrote:
EnglishmanInBosnia wrote:Gledam sinoc neke trebe u gluho doba noci, istom ova jedna dize kriglu i nazdravlja sa nekim na drugom
kraju prostorije.

1915: Posmatrao sam jucer nekolicinu gospodja za vrijeme danjskih sati, dok protestuju za pravo glasa sa drugim gospodjama slicnih pogleda..

1933: Vidjeo sam jucer u poslijepodnevnim satima izvjesnu damu koja je usla u automobil, sama ga pokrenula i prikljucila se saobracaju..

1950: Gledao sam jucer poslije podne zenu koja se vraca sa posla, hodala je sa drugim zenama koje takodjer rade van kuce..

legenda :lol: :lol:

suspect_zero

#7 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by suspect_zero » 12/12/2009 16:45

Žena prije svega treba da bude ŽENA........treba da nauči da uživa u svojoj ljepoti, ženstvenosti, koketnosti, zavodljivosti.......i ostalim blagodatima kojima je Bogom obdarena. Ako spominjemo ravnopravnost u zakonskom smislu, onda ni BiH nije mimo ostalih zemalja (Zakon o ravnopravnosti spolova, donesen negdje 2004. god. :roll: ).......samo što je to više mrtvo slovo na papiru i u praksi se ne primjenjuje :evil: lično, ne volim termin ''feministkinja'' niti podržavam žene koje se tako izjašnjavaju.....previše radikalnosti :oops: ........u biti, žena i ne može biti ravnopravna 100% sa muškarcem......ona ima reproduktivnu ulogu u društvu - majčinstvo :) A ako govorimo o ravnopravnostu u kontekstu zaposlenja, uslova na radu (mobinga), tretiranja u društvu, poštovanja, obrazovanja......onda imamo pravo na jednak tretman kao i muškarci. Sa historijsko-sociološkog gledišta, žena u BiH ima posebno mjesto u porodici.......''porodica je osnovna ćelija društva...... a žena je njen nositelj'' :)

Black swan

#8 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by Black swan » 12/12/2009 16:45

eto im sva prava i jedanakosti koje žele za sebe... sve im želim što žele za sebe :mrgreen:

i da konačno se počnu sportovi igrati u mješovitom aranžmanu :mrgreen: bez muškoženskih podjela

pogotovo u šahu i nogometu :razz: :razz: :razz: :razz:

chuchumbamayumbe

#9 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by chuchumbamayumbe » 12/12/2009 16:47

Zene u svemu trebaju biti ravnopravne muskarcima.
Znaci, raditi u rudnicima, ici u vojsku i u rat kada zatreba (proporcionalno broju zenske populacije), donositi vodu, cijepati drva, kopati kanale, raditi na gradilistu, mechati asfalt, zadavati pneumatskom busilicom, zasto da ne?!
Muskarci jedino ne trebaju da radjaju djecu (jer ne mogu), imaju vecinski manje sise, a u svemu ostalom su superiorni.
E hajmo sada...
8-) :D

blue_sky

#10 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by blue_sky » 12/12/2009 16:52

chuchumbamayumbe wrote:Zene u svemu trebaju biti ravnopravne muskarcima.
Znaci, raditi u rudnicima, ici u vojsku i u rat kada zatreba (proporcionalno broju zenske populacije), donositi vodu, cijepati drva, kopati kanale, raditi na gradilistu, mechati asfalt, zadavati pneumatskom busilicom, zasto da ne?!
Muskarci jedino ne trebaju da radjaju djecu (jer ne mogu), imaju vecinski manje sise, a u svemu ostalom su superiorni.
E hajmo sada...
Slazem se u potpunosti,iako sam zensko :-) Ako cemo vec o ravnopravnosti to bi tako trebalo izgledati.Vjerujem da bi mnoge feministkinje bile prve koje bi zagovarale NEravnopravnost u tom slucaju :D A ustvari i zagovaraju "ravnopravnost po mjeri",kad odgovara-ravnopravne,kad ne odgovara-pa bas i ne.

EnglishmanInBosnia

#11 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by EnglishmanInBosnia » 12/12/2009 16:53

Ne postoji ni jedan valjan razlog koji bi bio opravdanje da se zena ravrnopravno tretira kao Muskarac.

Samo da dodam da su ove feministkinje ruzne zene, a one dobre se ne bave tim pitanjima, one uzivaju u
zivotu, a i ove bi da nisu toliko ruzne.

mostarac

#12 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by mostarac » 12/12/2009 16:56

SenSen wrote:
kraju prostorije.

nisi shvatila smisao sta je covjek htio reci :)
Nije problem u tome sto zena pije i to nije nista lose samo po sebi.
Meni iskreno to ne smeta, ali kad vidim zenu kako zagrli pivsku flashu meni je to totalno out. Nema to veze sa pogledom na svijet, ali mi nije zenstveno. Nek pije pivo i meni je to skroz normala, ali kad zagrli flashu meni je to totalno nezenstveno ali to ima veze sa ukusima, a ne sa onim sto ja mislim o zenama. Meni se to ne svidja :)

Ajatolah_

#13 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by Ajatolah_ » 12/12/2009 16:59

kraju prostorije.

Dok opet, žene odmah padaju na muškarce koji se odvaljuju alkoholom do kasno u noć. :thumbup:

EnglishmanInBosnia

#14 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by EnglishmanInBosnia » 12/12/2009 17:04

EdoI wrote:
kraju prostorije.

Dok opet, žene odmah padaju na muškarce koji se odvaljuju alkoholom do kasno u noć. :thumbup:

Nije problem alkohol koliko je ponasanje "moderne zene".

Ajatolah_

#16 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by Ajatolah_ » 12/12/2009 17:11

EnglishmanInBosnia wrote:
EdoI wrote:
kraju prostorije.

Nije problem alkohol koliko je ponasanje "moderne zene".
Pa hajde, šta je tebi ponašanje te neke "idealne" žene?

McMoy

#17 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by McMoy » 12/12/2009 17:15

chuchumbamayumbe wrote:Zene u svemu trebaju biti ravnopravne muskarcima.
E hajmo sada...

Pa gdje ti živiš čovječe??

Image[/quote]

A o Arnoldu Schwarzeneggeru dok je bio mlad i fertilan da i ne pričam...

:D :D :roll:

M.O.S-2

#18 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by M.O.S-2 » 12/12/2009 17:19

ravnopravnos nego sta!!!
neki dan gledam zenu koja radi za neku gradzevinsku firmu kako nosi 50Kg. svaka joj cast :dance:
a prije petnest dana u kaknju u rudniku gledam zenu kako kopa ugalj.
a sinoc imao neki rostilj pa reko da odem do mesara po meso kad tamo mesarka uhvatila onu sataru pa mlati li mlati :dance:

EnglishmanInBosnia

#19 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by EnglishmanInBosnia » 12/12/2009 17:20

To je rlo tesk opisati, al' prvenstveno je bitna kultura, elokventnost, gracioznost, treba voditi
racuna o sebi, ne treba biti nametljiva i niz drugih stvari koje cine zenu privlacnom.

Nemoj me pogresno razumjeti, ne osudujem ja nicije ponasanje, ponasaj se kako hoces, nije me briga, samo
me nemoj dirati i ometati.

Al' evo sta ti mislis o zeni koja dimi ko Turcin, loce, vice kad prica, nema osnovnih manira?
Da li bi tebi ista bila privlacna?

Naravno, ovo oko kulturnog ponasanja vazi i za muskinje.

PS

Haj zeni reci da iscjepa drva, a ti sjedis u kuci.
Ne ide, da jebe rak raka.

sistem

#20 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by sistem » 12/12/2009 17:23

suspect_zero wrote:Žena prije svega treba da bude ŽENA........treba da nauči da uživa u svojoj ljepoti, ženstvenosti, koketnosti, zavodljivosti.......i ostalim blagodatima kojima je Bogom obdarena. Ako spominjemo ravnopravnost u zakonskom smislu, onda ni BiH nije mimo ostalih zemalja (Zakon o ravnopravnosti spolova, donesen negdje 2004. god. :roll: ).......samo što je to više mrtvo slovo na papiru i u praksi se ne primjenjuje :evil: lično, ne volim termin ''feministkinja'' niti podržavam žene koje se tako izjašnjavaju.....previše radikalnosti :oops: ........u biti, žena i ne može biti ravnopravna 100% sa muškarcem......ona ima reproduktivnu ulogu u društvu - majčinstvo :) A ako govorimo o ravnopravnostu u kontekstu zaposlenja, uslova na radu (mobinga), tretiranja u društvu, poštovanja, obrazovanja......onda imamo pravo na jednak tretman kao i muškarci. Sa historijsko-sociološkog gledišta, žena u BiH ima posebno mjesto u porodici.......''porodica je osnovna ćelija društva...... a žena je njen nositelj'' :)
a sta sa ruznim zenama, grubih crta, koje bog nije obdario nicim sto ti gledas kao 'zenstvenost' :?
kakva koketnost, kakva zavodljivost?

zene nek rade ono sto one hoce, a ne ono sto drustvo od njih ocekuje - to je sustina ravnopravnosti. a ne slanje u rudnike i u rat.

M.O.S-2

#21 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by M.O.S-2 » 12/12/2009 17:25

EnglishmanInBosnia wrote:To je rlo tesk opisati, al' prvenstveno je bitna kultura, elokventnost, gracioznost, treba voditi
racuna o sebi, ne treba biti nametljiva i niz drugih stvari koje cine zenu privlacnom.

Nemoj me pogresno razumjeti, ne osudujem ja nicije ponasanje, ponasaj se kako hoces, nije me briga, samo
me nemoj dirati i ometati.

Al' evo sta ti mislis o zeni koja dimi ko Turcin, loce, vice kad prica, nema osnovnih manira?
Da li bi tebi ista bila privlacna?

Naravno, ovo oko kulturnog ponasanja vazi i za muskinje.

PS

Haj zeni reci da iscjepa drva, a ti sjedis u kuci.
Ne ide, da jebe rak raka.
meni bi bila te su najbolje, hoce sve i svasta :dance:

SenSen

#22 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by SenSen » 12/12/2009 17:28

mostarac wrote:
SenSen wrote:
...........

...........
nisi shvatila smisao sta je covjek htio reci :)
Nije problem u tome sto zena pije i to nije nista lose samo po sebi.
Meni iskreno to ne smeta, ali kad vidim zenu kako zagrli pivsku flashu meni je to totalno out. Nema to veze sa pogledom na svijet, ali mi nije zenstveno. Nek pije pivo i meni je to skroz normala, ali kad zagrli flashu meni je to totalno nezenstveno ali to ima veze sa ukusima, a ne sa onim sto ja mislim o zenama. Meni se to ne svidja :)
Upravo sam na to htjela da obratim paznju. Svi ti ukusi i koncepti "zenstvenosti" su subjektivni, i zavise od kulturoloskog konteksta, vremena i lokacije. Tako su i stvari koje mi danas smatramo sasvim normalnima prije bile nezamislive za zene. I protivnici prava glasa za zene su se koristili istom tom retorikom, "sufragete su ruzne, nezenstvene i neprirodne" ili ono uvijek popularno "zena vec ima prava u danasnjem drustvu, kao cijenjena majka i supruga, i treba da obavlja svoje zenske duznosti".. Dok mi danas naravno znamo da su sufragete bile u pravu dok su trazile osnovna prava za zene, i da je barabarizam ne dati zenama ta prava. Isto tako znamo da zivot kao "supruga i majka" nije bio lak, jer su zene ovisile o nekom drugom, koji je komotno mogao da potrosi citavu platu u birtiji pa onda dodje kuci i namlati zenu i djecu jer mu je tako prahnulo.. Ako ikome treba dokaza, neka pogleda zivot u onih par zemalja u kojima zene jos uvijek nemaju ni ova osnovna prava..

EnglishmanInBosnia

#23 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by EnglishmanInBosnia » 12/12/2009 17:28

sistem wrote:
suspect_zero wrote:Žena prije svega treba da bude ŽENA........treba da nauči da uživa u svojoj ljepoti, ženstvenosti, koketnosti, zavodljivosti.......i ostalim blagodatima kojima je Bogom obdarena. Ako spominjemo ravnopravnost u zakonskom smislu, onda ni BiH nije mimo ostalih zemalja (Zakon o ravnopravnosti spolova, donesen negdje 2004. god. :roll: ).......samo što je to više mrtvo slovo na papiru i u praksi se ne primjenjuje :evil: lično, ne volim termin ''feministkinja'' niti podržavam žene koje se tako izjašnjavaju.....previše radikalnosti :oops: ........u biti, žena i ne može biti ravnopravna 100% sa muškarcem......ona ima reproduktivnu ulogu u društvu - majčinstvo :) A ako govorimo o ravnopravnostu u kontekstu zaposlenja, uslova na radu (mobinga), tretiranja u društvu, poštovanja, obrazovanja......onda imamo pravo na jednak tretman kao i muškarci. Sa historijsko-sociološkog gledišta, žena u BiH ima posebno mjesto u porodici.......''porodica je osnovna ćelija društva...... a žena je njen nositelj'' :)
a sta sa ruznim zenama, grubih crta, koje bog nije obdario nicim sto ti gledas kao 'zenstvenost' :?
kakva koketnost, kakva zavodljivost?

zene nek rade ono sto one hoce, a ne ono sto drustvo od njih ocekuje - to je sustina ravnopravnosti. a ne slanje u rudnike i u rat.
Problem je sto one ne mogu, psihicki i fizicki, da rade sve sto zele.

Sta mislis na sta bi to licilo da zene budu piloti il' da budu sefovi nekih velikih firmi?

@M.O.S-2

...i sa svakim. 8-)

Ma ovdje vec govorimo o ozbiljnim semama, a ne o onim "daj sta das" i "ne moze ona biti ruzna koliko ja mogu biti p'jan".

Ajatolah_

#24 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by Ajatolah_ » 12/12/2009 17:31

EnglishmanInBosnia wrote:Naravno, ovo oko kulturnog ponasanja vazi i za muskinje.
:lol: :oops:
EnglishmanInBosnia wrote:Problem je sto one ne mogu, psihicki i fizicki, da rade sve sto zele.

Sta mislis na sta bi to licilo da zene budu piloti il' da budu sefovi nekih velikih firmi?
'Ajmo, vrijeme je praviti novi račun.

sistem

#25 Re: Ravnopravnost medju (s)polovima...prednosti i nedostaci

Post by sistem » 12/12/2009 17:33

EnglishmanInBosnia wrote:Problem je sto one ne mogu, psihicki i fizicki, da rade sve sto zele.

ovo se sad salis, jel de?

Post Reply