rasizam vs (balkanski)nacionalizam

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
sule_krug

rasizam vs (balkanski)nacionalizam

Post by sule_krug » 21/02/2007 00:38

Evo reko da vam postavim jednu diskutabilnu temu pa da se nesto jel diskutuje
u americi je postojao a bogami i postoji i dalje u jednom puno blazem i kaznjivom obliku ali postoji "rasizam", trebalo im je dugo da shvate da nema razlike medju ljudim a na osnovu boje koze .
a kod nas je taj religiozni nacionalizam dosao u 90 tim i nikako da ode stih prostora , sad kad se covjek malo zapita kakva je razlika izmedju ova dva oblika razdvajanj (i ili kako god zelite nazovite ga), ? kao prvo i jedan i drugi oblik ispoljava razlike medju ljudima a ujedno i superioritet nad drugima.stvara mrznju , razliku , i sve ostale osobine covjeka koji nisu namjenjeni za drustvo vec protiv drustva. da li se ova dva oblika mogu porediti i koje su razlike izmedju istih , i sta mislite kako ih ublaziti i dovesti na jedan moderate nivo gdje ce se ljudi tolerisati i ne razdvajati samo zato sto neko izgleda drugacije ili moli bogu drugacije ili nema isti naglasak. pa izvolite

forUMASH

Post by forUMASH » 21/02/2007 00:45

.....kad je u pitanju rasizam, zna se cij je u cijoj dok u slucaju nacionalizma mozemo primijetiti puno vise sklonosti ka perverziji....naime, sastavi ga ko kome stigne, bez obzira na spol ili uzrast..... :roll:

Maksim

Post by Maksim » 21/02/2007 00:59

Jesi li siguran da je kod nas klerikalni nacionalizam dosao tek 90ih? A i uopce nacionalizam....

Ahmmed

Post by Ahmmed » 21/02/2007 01:01

Maksim wrote:Jesi li siguran da je kod nas klerikalni nacionalizam dosao tek 90ih? A i uopce nacionalizam....

Došao ....do izražaja :-)

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 21/02/2007 01:14

da li se ova dva oblika mogu porediti i koje su razlike izmedju istih

Aparthejd, kojem inace vodi rasizam, je strateski cilj i separatistickih elemenata unutar bosanskohercegovackog drustva. Prema radnom planu (srecom neuspjesnih) realizatora stvaranja srpske megadrzave, cilj je sekundarisati druge narode na teritoriji koju se kontrolise, a od podrucja nad kojim se ne moze uspostaviti kontrolu, neophodno je odvojiti se formalno-pravno.

Tako da ideologija Bothe i Karadzica, iako naizgled razlicita, vodi aparthejdu kao konacnom rjesenju.

forUMASH

Post by forUMASH » 21/02/2007 01:20

Jastreb35 wrote:Aparthejd, kojem inace vodi rasizam, je strateski cilj i separatistickih elemenata unutar bosanskohercegovackog drustva. Prema radnom planu (srecom neuspjesnih) realizatora stvaranja srpske megadrzave, cilj je sekundarisati druge narode na teritoriji koju se kontrolise, a od podrucja nad kojim se ne moze uspostaviti kontrolu, neophodno je odvojiti se formalno-pravno.

Tako da ideologija Bothe i Karadzica, iako naizgled razlicita, vodi aparthejdu kao konacnom rjesenju.

....slazem se.....citao sam da je i Mendela razmatrao opciju koristenja radikalnih religijskih elemenata u svrhu zavaravanja neprijatelja i pridobijanja svjetske javnosti za crnacku drzavu...... :P

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 21/02/2007 01:50

...citao sam da je i Mendela razmatrao opciju koristenja radikalnih religijskih elemenata u svrhu zavaravanja neprijatelja

Zasto ne skrenuti s teme kad se vec moze ? Ne kolega, on nije imao taj luksuz da tako prisiljava Amerikance da mu priskoce u pomoc, jer mu je protivnik vec bio blizak saveznik Vasingtona. Slican primjer imas u Zapadnoj obali i pojasu Gaze.

Vasingtonu Beograd nije bio blizak koliko Tel Aviv i Pretorija, tako da je izmedju nezadovoljstva velikosrba s jedne strane i radikalizacije sekularnih Bosnjaka s druge, izbor bio relativno lak.

kicky

Post by kicky » 21/02/2007 22:06

Maksim wrote:Jesi li siguran da je kod nas klerikalni nacionalizam dosao tek 90ih? A i uopce nacionalizam....

Ne, nikako. On se samo legalizirao, pa onda i aktivirao devedesetih!!!

sule_krug

Post by sule_krug » 22/02/2007 00:03

balkanski nacionalizam nije dosao 90-tih vec mnogo prije kao sto se da vidjeti iz ww1 i ww2 ali je dozivio peak u 90-tim a nase intelektualne snage nisu uspjele prevazici niti zastiti drzavu od tih opasnih radnji
danas da bi se moglo ocekivati nesto drugacije mislim da je potrebna nova intelektualna snaga a ona se moze ocekivati samo obrazovanjem koje je u bosni u najlosijem stanju ikad. kako probuditi nacionalnu svijest u smislu jedna drzava jedan narod treba da bude glavni zadatak naseg obrazovnog sistema zajedno sa naukama koje ce doprinjeti drustvu u ekonomskom smislu. kvalitetno obrazovanje nas moze izvuci iz ove situacije, ali prosle izbore stranka koja je imala program reforme obrazovanja nije prosla najbolje sto opet odrazava intelektualno stanje naroda u ovoj drzavi.
rasizam u sustini nije razlicit od "balkanskog " nacionalizma jer ima istu ulogu, razdvajanja ljudi i superioritet nad drugima, i sirenje teritorije jednog naroda na teritoriju drugog.

Blueboy-

Post by Blueboy- » 22/02/2007 00:08

Nacionalizam je vazda bio tu, samo tito je to malo stiso sa politickim zatvorima i svojim obavjestajnim sluzbama.

PO meni nacionalizam se moze samo vezat uz naciju kojoj pripadas (narod/drzava). U licnoj karti danskoj mi pise nacionalnost: bosanac-hercegovac, sto znaci da me veze za jednu sredinu/drzavu i narod te sredine/drzave, licno se tako i najbolje osjecam.
Kod nas je bio taj rat tumacen, bar iz neki politicki krugova, kao rat religija, pa se od religija stvorile tri nacije koje apsulutno nemaju nikakve veze sa onom nacijom/drzavom u kojoj zive i onom nacijom kojoj su pripadali.

Religija po meni apsulutno nema nikakve veze sa nacijom, moja vjera je islam a nacijonalnost bosansko-hercegovacka. Kad mi katolnik kaze da je hrvat onda mu ja porjeklo vezem za hrvatsku, hrvat je onaj ko zivi ili je korjenima/porjeklom vezan za hrvatsku, isto tako srbin. Ovako ludilo oko vjera i nacija u bosni uvjek dobro dodje partijama koje preferiraju samo jednu skupinu po vjeri i takozvanim nacijam "bosnjak, srbin i hrvat", to omogucava iz godine u godinu vlast njima i nesigurnost i patnju narodu. Licno nemam nista protiv rjeci "bosnjak", ali je suvisna, osjecam se bosancoem-hercegovcem, za tu zemlju smo se borili to nam je simbol i nada.

kicky

Post by kicky » 22/02/2007 00:16

Blueboy- wrote:Nacionalizam je vazda bio tu, samo tito je to malo stiso sa politickim zatvorima i svojim obavjestajnim sluzbama.

PO meni nacionalizam se moze samo vezat uz naciju kojoj pripadas (narod/drzava). U licnoj karti danskoj mi pise nacionalnost: bosanac-hercegovac, sto znaci da me veze za jednu sredinu/drzavu i narod te sredine/drzave, licno se tako i najbolje osjecam.
Kod nas je bio taj rat tumacen, bar iz neki politicki krugova, kao rat religija, pa se od religija stvorile tri nacije koje apsulutno nemaju nikakve veze sa onom nacijom/drzavom u kojoj zive i onom nacijom kojoj su pripadali.

Religija po meni apsulutno nema nikakve veze sa nacijom, moja vjera je islam a nacijonalnost bosansko-hercegovacka. Kad mi katolnik kaze da je hrvat onda mu ja porjeklo vezem za hrvatsku, hrvat je onaj ko zivi ili je korjenima/porjeklom vezan za hrvatsku, isto tako srbin. Ovako ludilo oko vjera i nacija u bosni uvjek dobro dodje partijama koje preferiraju samo jednu skupinu po vjeri i takozvanim nacijam "bosnjak, srbin i hrvat", to omogucava iz godine u godinu vlast njima i nesigurnost i patnju narodu. Licno nemam nista protiv rjeci "bosnjak", ali je suvisna, osjecam se bosancoem-hercegovcem, za tu zemlju smo se borili to nam je simbol i nada.

Nemoj molim te!!! Svi smo mi bosanci-hercegovci, ali zaboga imamo i nacionalnost, to je fakt. E sad kad je došlo do konstituiranja tih bh nacija, kad su došli ovi i oni - to ostavljam istoričarima. Ali priča o bosansko - hercegovačkoj naciji nema smisla i nema velike veze s ovom temom!!!

Blueboy-

Post by Blueboy- » 22/02/2007 00:19

Kod nas se mjesa nacionalnost i nacionalizam sa vjerom, to sam jednostavno tjeo objasniti sa svojim tekstom. Ja imam jednu nacionalnost a to je bosansko-hercegovacka, dvije nikako nemozes imat, to je ono sto jesi i odakle jesu tvoji korjeni.

kicky

Post by kicky » 22/02/2007 00:27

Ne ne! Jedno je nacionalnost, drugo je nekakva pripadnost državi, patriotizam ako hoćeš. Npr. Ja sam iz Belgije, pričam flamanski. Moja je nacionalnost: Flamanac, ali živim uBelgiji pa sam prema tome ja sam i Belgijanac!!!

Slašem se da vjera ne bi trebala imati ništa s nacijom, ali...

Blueboy-

Post by Blueboy- » 22/02/2007 00:34

Neznam odakle ti je porjeklo? Ja sam bosanac koji je neseljen/zivi u danskoj, iako zivim ovde vec 12 godina i pricam danski ne osjecam se dancom. Cak bi mi se danac nasmijo kad bi mu reko da sam danac, jer za nji i jest nacionalnost danac koji potice sa ovi prosotra drzave danske, uvreda je za danca ako mu se prestavljam kao takav. Ti mozes biti belgijanac i Flamanac po tvom tumacenju, po mom si ono odakle tvoji korjeni vuku i tu nacionalnost nikad nes promjeniti. Patritizam se po meni moze vezat uz nacionalnost..

kicky

Post by kicky » 22/02/2007 00:46

[quote= Patritizam se po meni moze vezat uz nacionalnost..[/quote]

U tome je poanta: Patriotizam se veže uz DRŽAVU, (od patria - domovina), a nacionalnost je nešto drugo. Hoćeš moj primjer, OK. Ja sam po nacionalnosti Hrvat iz Mostara, iz Bosne i Hercegovine. Sad živim u Zagrebu! Ok. Ja sam Hrvat, zato što me rodila majka Hrvatica i napravio me ćaća (babo) Hrvat, napravili me i rodila me u Bosni I Hercegovini. Skonto? Jesi? Dakle: Ja sam PO NACIONALNOSTI Rvat, ali sam i Bosanac/Hercegovac, i moja je domovina Bosna i Hercegovina???Jedina!!! U slučaju BiH nacionalnost nije imanentna državi jer BiH nije nacionalna(po političkom rječniku shvaćanja novih liberalnih demokracija nakon 1848. i velikih revolucija) država ko šta ja znam Njemačka, Italija, Francuska pa eto i Danska

Blueboy-

Post by Blueboy- » 22/02/2007 00:59

U tome je poanta: Patriotizam se veže uz DRŽAVU, (od patria - domovina), a nacionalnost je nešto drugo. Hoćeš moj primjer, OK. Ja sam po nacionalnosti Hrvat iz Mostara, iz Bosne i Hercegovine. Sad živim u Zagrebu! Ok. Ja sam Hrvat, zato što me rodila majka Hrvatica i napravio me ćaća (babo) Hrvat, napravili me i rodila me u Bosni I Hercegovini. Skonto? Jesi? Dakle: Ja sam PO NACIONALNOSTI Rvat, ali sam i Bosanac/Hercegovac, i moja je domovina Bosna i Hercegovina???Jedina!!! U slučaju BiH nacionalnost nije imanentna državi jer BiH nije nacionalna(po političkom rječniku shvaćanja novih liberalnih demokracija nakon 1848. i velikih revolucija) država ko šta ja znam Njemačka, Italija, Francuska pa eto i Danska

E nemoj se nac uvrjedjen, nije mi to bila namjera. Jednostavno sam napisao svoje tumacenje nacionalnisti. I dalje stojim iza toga da po nacionalnosti samo mozes biti jedno a nikako dvoje, to je opet naravno kako ko gleda na to i iz kojeg kruga gleda. Interesantan je zeljko komsic, po nacionalnost se oprjedjelio kao bosanac-hercegovac, misim da ima jos hrvata sa istim nacinom razmisljanja. Katolnik iz hercegovine u hrvatskoj nikad nece biti "hrvat" vec "hercegovac", to ti je porjeklo i to ti je korjen i nacija, vjera utice da ste vezani tako kako jeste. Ista je prica za srbiju, za nji niko nikad nemoze biti srbin iz bosne vec "bosanac". Za mene sandzaklija nikad nece biti bosanac, jer mu korjeni ne poticu sa ovo prostora. Nemora to tako komplikovano biti.

kicky

Post by kicky » 22/02/2007 01:19

Blueboy- wrote:

E nemoj se nac uvrjedjen, nije mi to bila namjera. Jednostavno sam napisao svoje tumacenje nacionalnisti. I dalje stojim iza toga da po nacionalnosti samo mozes biti jedno a nikako dvoje, to je opet naravno kako ko gleda na to i iz kojeg kruga gleda. Interesantan je zeljko komsic, po nacionalnost se oprjedjelio kao bosanac-hercegovac, misim da ima jos hrvata sa istim nacinom razmisljanja. Katolnik iz hercegovine u hrvatskoj nikad nece biti "hrvat" vec "hercegovac", to ti je porjeklo i to ti je korjen i nacija, vjera utice da ste vezani tako kako jeste. Ista je prica za srbiju, za nji niko nikad nemoze biti srbin iz bosne vec "bosanac". Za mene sandzaklija nikad nece biti bosanac, jer mu korjeni ne poticu sa ovo prostora. Nemora to tako komplikovano biti.

Želja se deklarira kao Hrvat!!!

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 22/02/2007 01:45

Jednostavno sam napisao svoje tumacenje nacionalnisti. I dalje stojim iza toga da po nacionalnosti samo mozes biti jedno a nikako dvoje

BiH je drzava tri naroda. Ti to mozes prihvatiti, ali i ne moras. Niko ti ne moze odrediti kako da razmisljas, kao sto ti ne mozes odrediti drugim kako da razmisljaju. A drugi (njih dva miliona) se deklarisu Srbima i Hrvatima. Castan covjek treba da se suprotstavi negiranju bilo cije nacionalnosti, bilo da se radi o Kecmanovicevom negiranju tvoje, bilo da je rijec o tvom negiranju njegove.

senada

Post by senada » 22/02/2007 03:15

Jastreb35 wrote:
Jednostavno sam napisao svoje tumacenje nacionalnisti. I dalje stojim iza toga da po nacionalnosti samo mozes biti jedno a nikako dvoje

BiH je drzava tri naroda. Ti to mozes prihvatiti, ali i ne moras. Niko ti ne moze odrediti kako da razmisljas, kao sto ti ne mozes odrediti drugim kako da razmisljaju. A drugi (njih dva miliona) se deklarisu Srbima i Hrvatima. Castan covjek treba da se suprotstavi negiranju bilo cije nacionalnosti, bilo da se radi o Kecmanovicevom negiranju tvoje, bilo da je rijec o tvom negiranju njegove.

Upravo ta 3 naroda su glavna prepreka da se za BiH moze reci da je bilo kakva drzava. Kako? Vrlo jednostavno!
Drzavu cine SVI njeni narodi a NIKADA samo TRI!
Za prave normalne drzave nikada se ne govori da su drzave 100 konstitutivnih + 3 naroda!
U pravim drzavama kao sto je Amerika, Francuska, Spanija, Norveska, Danska itd. zive SVI narodi ali su svi JEDNE iste nacije. To su prave i drzave i pravi narodi.
----
ja kao bh muslimanka necu i ne mogu dopustiti da "moje" bosnjastvo ugrozava gradjansku drzavu a ugrozava samim tim sto se jedan nacionalizam oslanja na druge... nikada se nisam glasala kao bosnjakinja jer me nikada niko na demokratski i nikakav nacin nije niti pitao hocu li to biti, a nisu nas pitali jer su znali kakav bi bio odgovor pa zato i jesu pribjegli ustavnoj prevari gradjana...cime je barem kod mene a i kod mnogih drugih isprovocirano gadjenje prema ratom nametnutim nacijama... i ne bih imala nikada nista protiv da nas je 100 razlicitih narodnosti, naprotiv, to bih voljela jer bih voljela da zivim u normalnoj pravoj drzavi a ne u zemlji sa tri konstitutivna naroda.. cudo kakvog nema nigdje u svijetu...

Blueboy-

Post by Blueboy- » 22/02/2007 10:05

Ne zelim ja namecat svoje misljenje i svoj stav, svak ima pravo da se iskaze kako mu volja. Za mene licno hrvat veze korjene sa prostora hrvatske, tako isto srbin sa prostora srbije. Bosna je je drzava svi njeni populacija koje sadrzi a ne samo "srpska", "hrvatska" i "bosnjacka". Hrvati i srbi vicinom vake komentare smatraju namecanjem, to je ustvari logika i naveo sam ti dosta primjera kako ja to svatam i kako ustvari stvari stoje danas.

MuaDib

Post by MuaDib » 22/02/2007 10:20

U Bosni i Hercegovini treba uvesti slijedeči zakon da su svi državljani Bosne i Hercegovine po nacionalnosti Bosanci i Hercegovci, a po narodnosti (etničkoj pripadnosti) Bošnjaci, Srbi, Hrvati, Jevreji itd. Odnosno kratko rečeno razgraničiti nacionalnu pripadnost od etničke-narodnosne pripadnosti. Kao na primjeru Švicarske (Italo-švicarci, Franko-švicarci, Germano-švicarci). Uzimajuči u obzir našu slavensku pripadnost, smatra, da je ovakav projekat moguće provesti pametnom politikom. :)

Blueboy-

Post by Blueboy- » 22/02/2007 10:29

U Bosni i Hercegovini treba uvesti slijedeči zakon da su svi državljani Bosne i Hercegovine po nacionalnosti Bosanci i Hercegovci, a po narodnosti (etničkoj pripadnosti) Bošnjaci, Srbi, Hrvati, Jevreji itd. Odnosno kratko rečeno razgraničiti nacionalnu pripadnost od etničke-narodnosne pripadnosti. Kao na primjeru Švicarske (Italo-švicarci, Franko-švicarci, Germano-švicarci). Uzimajuči u obzir našu slavensku pripadnost, smatra, da je ovakav projekat moguće provesti pametnom politikom.

Dobar prjedlog, dobro si opisao etnicku-narodnosnu pripadnost :thumbup: [/code]

senada

Post by senada » 22/02/2007 11:31

MuaDib wrote:U Bosni i Hercegovini treba uvesti slijedeči zakon da su svi državljani Bosne i Hercegovine po nacionalnosti Bosanci i Hercegovci, a po narodnosti (etničkoj pripadnosti) Bošnjaci, Srbi, Hrvati, Jevreji itd. Odnosno kratko rečeno razgraničiti nacionalnu pripadnost od etničke-narodnosne pripadnosti. Kao na primjeru Švicarske (Italo-švicarci, Franko-švicarci, Germano-švicarci). Uzimajuči u obzir našu slavensku pripadnost, smatra, da je ovakav projekat moguće provesti pametnom politikom. :)

Tada bi imali normalnu drzavu ali bi ostali bez nenormalnih drzavnika, "cuvara" svojih nacionalnih torova, koji bi u tom slucaju automatski izgubili vlast i sve privilegije koje idu uz vlast. A kvazidemokrate svega ce se odreci, ako treba zrtvovat ce i posljednjeg papkara iz svoga tora samo da zadrze svoju vlast.

SDA, SDS i HDZ na "krilima" svoje "demokratije" iznijele su podjelu BiH i kome moze pasti na pamet da se imaju namjeru odreci podjela, za koje su se "njihovi" narodi borili i ginuli?

Dok postoje njihove sjene u federaciji, rs-u i hb tako sto se nikada nece desiti.

Nemaju smisla pozivi na napade njihovih glasaca, jer to je isto kao da kupujete, citate pa "demonstrativno" cijepate novine, sto znaci stampariju podrzavate, ali i te kako ima smisla izvrsiti pritisak na njih trazeci njihove neopozive ostavke, na svim nivoima vlasti. I nema nikakvog smisla traziti od istih da rade, jedino ispravno je traziti i zahtijevati da vise nikada nista ne rade.

kicky

Post by kicky » 22/02/2007 12:23

Reci to onima koji glasaju za HDZ, HDZ (pin code), SDS, SDA, SNSD, SBIH, PDP...da ne nabrajam više, znači velikoj većinetini u BIH!!!!! Ovaj prijedlog je u realnim, datim okolnostima - AVANTURISTIČAN I DONKIHOTOVSKI......... I NEMOGUĆ.

Blueboy-

Post by Blueboy- » 22/02/2007 13:08

Reci to onima koji glasaju za HDZ, HDZ (pin code), SDS, SDA, SNSD, SBIH, PDP...da ne nabrajam više, znači velikoj većinetini u BIH!!!!! Ovaj prijedlog je u realnim, datim okolnostima - AVANTURISTIČAN I DONKIHOTOVSKI......... I NEMOGUĆ.

DAli si namjerno ili slucajno zaboravio SDP? Dok god SDP vodio Zlatko L. i slicni likovi, o demokratiji se samo moze sanjat.. Jedini politicki faktor kojeg ja vidim kao iskrene demokrate jest Lamija T. i njena liberalna partija. Naravno dobija njamanje glasova, posto se bavi po bosancima nevaznim temama kao skolstvo, zdravstvo, socijalno, ekonomija drzave u globalu. Treba pricat koliko je koje stado ugrozeno, to je teme broj jedan bh-politicara.

Post Reply