Rasizam u Evropi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

array

#1 Rasizam u Evropi

Post by array » 28/06/2006 15:57

Rasizam u Evropi je prisutan je u svakoj pori zivota ali se evo ovih dana najvise ispoljava na utakmicama. Provokacije crnih fudbalera su u nekoliko navrata gotovo primorale crne igrace da napuste utakmicu prije kraja. Evo gledam juce tajni snimak trenera Spanije koji je natreningu govorio svojim igracima da "pokazu tom crnom govnetu" kako se igra fudbal, misleci na Francuskog igraca Thierry Henrya.

Sam Thierry Henry je bio zrtva mnogih rasistickih ispada na utakmicama kao sto su bacanje banana i kikirikija na teren kad on dobije loptu. Zbog toga je on stao na celo kampanje borbe protiv rasizma u Evropi. U USA je nezamislivo da se tako nesto dogodi crnim sportistima vec odavno i tvrdim da je Amerika po pitanju rasizma daleko ispred Evrope. U USA crni sportisti su prave zvijezde bas kao i bijeli pa se tako i tretiraju. Obicni covjek koji nije bijelac a koji trazi rukovodece i dorbro placeno mjesto nije odbacen zbog boje njegove koze ili vjere, kao sto je to cest slucaj u Evropi. U Evropi je rijetkost da se jedan crnac nalazi na viskoj poziciji. Zbog toga su i bile pobune u Francuskoj nedavno zato sto tamnoputi muslimani prakticno nemaju sansi da pariraju svojim bijelim kolegama kad je posao i status u pitanju.

Da ne duzim previse, u Evropi (pa i u Bosni) rasna i vjerska diskriminacija je i te kako jaka. Samo zbog vjerskih razlika Turskoj se godinama ne dozvoljava da postane clan EU a Bosni jos uvijek nisu ukinute vize. Sta mi stvarno smeta u svemu ovome da se o rasizmu u Evropi suti pa cak i na ovom forumu. Da se kojim slucajem bananama gadjaju crni sportisti u USA garantujem da bi svaki dan ovdje bio bar jedan topic o tome.

Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 28/06/2006 18:43

Ma ja, u evropi je rasto pamuk i crnci ga brali. Sad sto amerika pere savjest dajuci crncima da dominiraju u odredjenim sferama drustvenog zivota je druga prica. Sistemskog rasizma u evropi nikad nije bilo, a to sto lumpen svijet manifestira po tom pitanju, koga briga?

spongebob

Post by spongebob » 28/06/2006 20:56

@array
al ga ti udrobi jarane :-?

Edin H.

Post by Edin H. » 28/06/2006 21:35

Cudo jedno koliko imaju crnaca na utjecajnim pozicijama osim Powel-a :-)

spongebob

Post by spongebob » 28/06/2006 21:42

meni je smjesnije to sto je u dva tri pisana retka spojio i kikiriki i ameriku i tursku i pobune u francuskoj :-)

Edin H.

Post by Edin H. » 28/06/2006 21:51

To je azdaja zoom svakako :D

array

Post by array » 28/06/2006 22:05

Celicna_saka wrote: Sistemskog rasizma u evropi nikad nije bilo, a to sto lumpen svijet manifestira po tom pitanju, koga briga?
Mozda nije ako iskljucis Zidove i muslimane. Rasizam je uvijek imao i jos uvijek ima najdublje korijene u Evropi. Mnogi Bosanci po Evropi i sad ciste tudja govna dok u Americi upravljaju velikim firmama, predavaju na fakultetima, imaju vlastite uspjesne firme, itd.

spongebob

Post by spongebob » 28/06/2006 22:15

e hajmo redom: Rasizma u Evropi IMA. Prisutan je na svakom koraku. Prije svega rasizam po pitanju boje koze. Ne mogu govoriti o cijeloj Evropi, jer zivim u malom njenom cosku, ali u dijelu nje gdje obitavam zive sve moguce nacije svijeta....I svima je dobro. Ko hoce nesto da postigne za njega ne postoje granice. Druga je stvar netrpeljivost stanovnistva...ali tu postoji pravna drzava koja regulise odnose. A onaj ko je otvoren za njega nema prepreka...Sve u svemu...nije mi stvarno svrha da umanjujem tezinu problema...Rasizma ima...Kao i svugdje. I on ce uvijek biti prisutan samom cinjenicom da je glupost medju narodima ravnomjerno rasporedjena i nikakvo ga poboljsanje obrazovnog sistema niti svekolika borba protiv predrasuda nece moci iskorijeniti, jer rasizam jestjednako glupost jestjednako procentualno ucesce u ligi covjecanstva. No ono sto Evropu razlikuje od ostatka svijeta je njena ekonomska stabilnost i pravna sigurnost koji su osnovni stupci za izgradnju normalnog civilizovanog drustva. Sistem je takav da jasno detektuje drustveno zlo i ima efikasne metode da se protiv njih bori. U tom pogledu je Bosnu trpati sa Evropom neozbiljno.
A Amerika je sasvim drugi par cipela.

spongebob

Post by spongebob » 28/06/2006 22:19

array wrote: Rasizam je uvijek imao i jos uvijek ima najdublje korijene u Evropi. Mnogi Bosanci po Evropi i sad ciste tudja govna dok u Americi upravljaju velikim firmama, predavaju na fakultetima, imaju vlastite uspjesne firme, itd.
to sto pises je tako uopsteno i toliko neistinito da ne vjerujem da i sam vjerujes u svoja pisanija :-?
To sto mnogi Bosanci ciste govna znaci da nemaju odgovarajuce obrazovanje. A sta je to toliko lose u ciscenju govana??? Posten posao.
A u Americi sve sami doktori? Ma hajde. Meni moj hodza reko da nam hoce rezervate

array

Post by array » 28/06/2006 22:29

spongebob wrote: to sto pises je tako uopsteno i toliko neistinito da ne vjerujem da i sam vjerujes u svoja pisanija
Nema to nista uopsteno. Cinjenica je da imigranti u Evropi daleko teze dolazi do dobrog posla nego u Americi.
spongebob wrote:No ono sto Evropu razlikuje od ostatka svijeta je njena ekonomska stabilnost i pravna sigurnost koji su osnovni stupci za izgradnju normalnog civilizovanog drustva. Sistem je takav da jasno detektuje drustveno zlo i ima efikasne metode da se protiv njih bori.
Reci to Arapima u Francuskoj ili Turcima u Njemackoj naprimjer. Sta mislis da su one pobune u Francuskoj bile bez veze? Ljudi se digli na ustanak jer im sve institucuje okrecu ledja. A gotovo svi su rodjeni u Francuskoj i imaju Francusko drzavljanstvo. Dzaba im sve jer nisu cistokrvni bijeli krscanski Francuzi.

Zadig

Post by Zadig » 28/06/2006 22:34

Da, uporedjivati rasizam/deskriminaciju u USA i Evropi je dosta tesko jer povuci parelele izmedju stanja ova dva drustva (stanje rasizma i njegovo ispoljavanje) je dosta tesko.

Naime, puno puno puno americkih crnaca ce ti reci da su oni bas sistemski getoizirani, pritisnuti dole, policija ih tuce vise i tako dalje. Puno bjelaca ce ti reci da sada u nekim dijelovima amerike vlada obrnuti rasizam, tj kada crnci deskriminisu bjelce, tj dozvoljavaju si vise netolerancije prema bijelcima. Prica se o americi..pa jel ta ista amerika ima million negro colledge fondacija samo za crnce recimo? Ajd napravi jednu fondaciju za bijelce, pa da vidimo reakciju na to? Iz tih razloga, situacija u EU i US je dosta razlicita po tom pitanju.

Rasizam, rasna i etnicka mrznja u Evropi je stara koliko i evropa. Narodi evrope su medjusobno ratovali kao ludi kroz istoriju, i ima istoriske korjene "tenzija" medju drzavama. Samo da se vratimo u skoriju proslost. Poljaci i dalje jako jako jako mrze njemce (ovo nema veze sa odnosima drzava kao bilateralnih jedinica normalno), a i jedni i drugi su bjelci, kriscani, turci i grci se mrze, isto zbog istorije normalno (skoro su se sudarila 2 vojna aviona iznad krete grcki i turski, grk poginuo, turcin plivo u moru i odbio da se popne na grcki spasilacki brod), i tako dalje. Primjera ima milion.

Rasizam u Evropi se vise ispoljava (moje misljenje) kroz generealno negodovanje stranaca, bio taj stranac iz susjedne drzave ili kontinenta. Tako da njemci kukaju na turke, ali kukaju i na cehe jer kao donjeli su jeftinu radnu snagu bla bla uzimaju poslove i tako dalje. Ruse i urkajince opet mrze u ceskoj, kao sljam su, a opet sve zgrade Ukrajinci prave sa ceskim firmama, i tako dalje i tako dalje.

I zadig je bio zrtva deskiminacije, isto od njemaca, kada je odredjeno vrijeme proveo u zatvoru...samo zato sto njegov pasos nije dopao njemackom granicnom policajcu, i dok sam sjedio u onoj cekaonici, sa lisicama na rukama sa 2 albanca, 1 alzircom, bugarinom, ukrajincom, jednim vjetnamcom, mi je bilo jasno o cemu se radi.....Jednostavno, nije to specificna deskirminacija u tom momentu bila bazirana na boji koze, vec na cinjenici da smo SVI u tom momentu bili SLJAM u ocima tih policajaca i tako su se prama nama ponasali.

OVo je vrlo komplikovana i osjetljiva socijalna tema, dosta je teska za raspravljanje...ali ajd kad smo vec tu
;)

spongebob

Post by spongebob » 28/06/2006 22:35

ne znam za francuze ali pouzdano znam da turci barem u ovom dijelu njemacke nemaju ama bas nikakvih problema pri zaposljavanju ako posjeduju odgovarajuce kvalifikacije.

array

Post by array » 28/06/2006 22:46

U Americi je danas nezamislivo da publika provocira sportiste zbog toga sto su crnci. Ljudi druge boje koze ili vjere su prisutni u svim slojevima drustva dok u Evropi to nije slucaj. Pa jebote, u Americi se na utakmicama u neogranicenim prodaje alkohol pa opet niko ne pravi rasne ili vjerske probleme. Zamislite da se u Evropi na utakmicama prodaje alkohol. Pa Henry ne bi ziv izasao sa stadiona.

spongebob

Post by spongebob » 28/06/2006 23:32

array wrote:U Americi je danas nezamislivo da publika provocira sportiste zbog toga sto su crnci. Ljudi druge boje koze ili vjere su prisutni u svim slojevima drustva dok u Evropi to nije slucaj. Pa jebote, u Americi se na utakmicama u neogranicenim prodaje alkohol pa opet niko ne pravi rasne ili vjerske probleme. Zamislite da se u Evropi na utakmicama prodaje alkohol. Pa Henry ne bi ziv izasao sa stadiona.
ama ima toga....ali ne mozes fudbalske stadione koristiti kao primjer covjece. To je samo jedan nebitan aspekt drustva gdje najsirovije strasti izadju na povrsinu. U Evropi su pravno gledano svi ljudi isti ali drustvene asocijacije govore suprotno. Nema mijesanja osim nuznih presjeka ali nisu tome samo Evropljani krivi. Eto recimo, ja bih stvarno rado usao u taj afro-krug i stekao par prijatelja...Uvijek sam nasmijan i pretjerano raspolozen kad nekog na ulici vidim a nismo iste boje...jer mene je iskreno da ti kazem kao bijelca stid sta se sve radilo u ime bijele nacije na crnom kontinentu...nije to ipak glavni motiv...Moj najbolji frend je "obojen"- Tunezanin...s njim pricam cesto o tome...ja imam osjecaj da je to zatvorena kultura. ko ce ga znati.

djugum

Post by djugum » 28/06/2006 23:48

Uhh, najezio sam se.

Idemo ispocetka:
Nema to nista uopsteno. Cinjenica je da imigranti u Evropi daleko teze dolazi do dobrog posla nego u Americi.
Ni u ludilu, imam pola familije u Americi i skoro svi fizikanere! Sad ce neko reci pa nisu nista zavrsili, medjutim to nije tacno! Neka neko proba nostificirati diplomu u Americi! Pa oni ne priznaju ni svapske univerzitete!
U Americi je danas nezamislivo da publika provocira sportiste zbog toga sto su crnci. Ljudi druge boje koze ili vjere su prisutni u svim slojevima drustva dok u Evropi to nije slucaj. Pa jebote, u Americi se na utakmicama u neogranicenim prodaje alkohol pa opet niko ne pravi rasne ili vjerske probleme. Zamislite da se u Evropi na utakmicama prodaje alkohol. Pa Henry ne bi ziv izasao sa stadiona.
Pa i jeste nezamisivo da publika ili bilo ko provocira jednog !bogatog! covjeka pa bio on i saren! I to je Amerika, samo pare buraz i sve ide. Sto se ne zapitas gdje je bila kolegijalnost sa crncima iz New Orleansa kad je bila ona katastrofa??? Pa gledao sam na tv-u americke gradjane kako se naoruzavaju u slucaju da "crncuge" dodju da se nasele! Ja nisam svojim ocima mogao vjerovati, to je primitivizam koji tesko da ces naci bilo gdje na svijetu!

djugum

Post by djugum » 28/06/2006 23:52

Da zaboravih jos reci:
Evropa kakva god da je, UVIJEK CE BITI HUMANIJA OD SJEDINJENIH AMERICKIH DRZAVA.

SiSaJuMe

Post by SiSaJuMe » 28/06/2006 23:57

@array da nelupas locince. Turcin koji je rodjen na zapadu; odgaja se u turskom duhu, gleda turske tv programe , slusa tursku muziku, ide u turske prodavnice, ide kod turskog frizera, zeni tursku djevojku, zaposljava se kod turskog gazde, obilazi turska sastajalista (kafane), raspravlja o turskim problemima itd itd. Taj isti turcin napuni 50 godina zivota i nema pojima o okolini u kojoj zivi. Katastrofa je njihovo poznavanje jezika i kulture zemlje u kojoj su rodjeni i u kojoj zive. Zato nelupetaj... Sami su sebi krivi i za nezaposlenost i za obrazovanje i za sve gluposti koje valjaju.
S druge strane pogledaj primjer ljudi iz bivse juge. Licno poznajem dosta nasih ljudi koji imaju bolji posao nego sami zapadnjaci. Nivo obrazovanja je jako bitan i otvara vrata svakome.

array

Post by array » 29/06/2006 00:23

Ponasanje publike na stadionima je ogledalo drustva i stanja u kojem se nalazi.

Djugum, niko ne priznaje bosanske diplome, ne samo Amerika jer nase skolstvo je u ocajnom stanju. Ako su tvoji skolovani rodjaci fizikaneri onda ili ne govore engleski ili nisu sposobni. Nase se diplome djelomicno priznaju ali treba poloziti razliku u predmetima zavisno od zanimanja.

Nikad Evropa nece biti humanija od USA. Cemu im onda sluze rasisticki zakoni kojim ogranicavaju brj imigranata? Pa da zastite svoju bijelu krscansku rasu.

A zasto Turci u Njemackoj ne bi imali svoje prodavnice ili ne bi govorili svojim jezikom? Vidis i to je izraz rasizma u Evropi gdje tudje kulture i obicaji nisu dobro dosli.

spongebob

Post by spongebob » 29/06/2006 00:26

Ponasanje publike na stadionima je ogledalo drustva i stanja u kojem se nalazi.
i ja svakakve *udale uzimam za ozbiljno

SiSaJuMe

Post by SiSaJuMe » 29/06/2006 00:31

array wrote:A zasto Turci u Njemackoj ne bi imali svoje prodavnice ili ne bi govorili svojim jezikom? Vidis i to je izraz rasizma u Evropi gdje tudje kulture i obicaji nisu dobro dosli.
Opet brkas:
Pazi dobro naveo sam ti sve sto imaju. I nek imaju. Znaci Evropa im je pruzila i odobrila sve te mogucnosti. S druge strane ONI su ti koji neprihvataju tudju kulturu i tudje obicaje. Jednostavno se nece ukopiti. Sve je za njih OK dok je tursko. A sve zapadno im je odvratno, ruzno, glupo i bez veze. .

djugum

Post by djugum » 29/06/2006 00:44

array wrote:Ponasanje publike na stadionima je ogledalo drustva i stanja u kojem se nalazi.

Djugum, niko ne priznaje bosanske diplome, ne samo Amerika jer nase skolstvo je u ocajnom stanju. Ako su tvoji skolovani rodjaci fizikaneri onda ili ne govore engleski ili nisu sposobni. Nase se diplome djelomicno priznaju ali treba poloziti razliku u predmetima zavisno od zanimanja.

Nikad Evropa nece biti humanija od USA. Cemu im onda sluze rasisticki zakoni kojim ogranicavaju brj imigranata? Pa da zastite svoju bijelu krscansku rasu.

A zasto Turci u Njemackoj ne bi imali svoje prodavnice ili ne bi govorili svojim jezikom? Vidis i to je izraz rasizma u Evropi gdje tudje kulture i obicaji nisu dobro dosli.
Ok, hajmo isponova, posto vidim da si na neke stvari odgovorio a na neke ne. Bosansku diplomu niko ne prizna, hmm, nije tacno (ali o tome cemo drugi put) bitnije je to sto Ameri ne priznaju ni Njemacke diplome. Haj sad da razmislimo zasto? Zato sto imaju bolje visoko obrazovanje?
90 % americke omladine ne zna gdje se nalazi Irak!? Zasto? Zato sto je citav sistem skolovanja j vezan za stvaranje dobre radnicke klase, za njih sve pocinje i zavrsava ovdje i tako su i napravljeni skolski programi. O tome sta drugi misle, to njih ne interesuje.

A ovo oko zakona o ogranicavanja broja imiranata, moram se nasmijati. Gledao sam reportazu o amerima koji patroliraju na granici sa Meksikom, obicni gradjani, naoruzani, pravi patrioti i spremni da pucaju na sve sto predje granicu. Humano nema sta, americkom idiotizmu nikad kraj.

Da, i ne rece mi kako prodjose crnci u New Orleansu?
Nemoj pisati o stvarima o kojima ne znas puno! Predpostavljam da zivis u USA pa su ti imputirali kako su oni najhumaniji, najbolji, najposteniji...
vjerovatno i mislis da je Bush oslobodio Iracane!!!

Shoshana

Post by Shoshana » 29/06/2006 01:42

djugum wrote:
vjerovatno i mislis da je Bush oslobodio Iracane!!!
Joj :shock: 'djes mu ovo rec'? :lol: :lol:

Nije sto su oslobodili, nego osiromasise jadni pritome :lol: :lol:

Cekaj, Djugume, sa'ce on to sve tebi objasniti :D

Zadig

Post by Zadig » 29/06/2006 02:36

array wrote:

Array, druze, poslusaj me. Ogranicavanje broja emigranata (sto itetekako radi i "savrsena" amerika) po kvotama odakle dolaze, ili samo po generalnom broju doseljenika jer normalan proces i manje vise svaka drzava ga ima. To nije rasisticki, nego cak stavise normalna praksa. Svaka drzava ima pravo da oblikuje svoje drustvo kroz demografiju onako kako zeli. Ako Genovija kaze da u 2005 primaju samo 5 imigranata iz Kameruna, 2 iz Tunisa, 4 iz Rusije, i pola bosanca, to nije rasisticki zakon, nego samo zakon o emigraciji (koji ponavljam, amerika isto ima, i koja je rigoroznija - pogotovo poslje 9/11-).
S obzirom na demografsku tranziciju u Evropi, bijeli lokalni covjek izumire, taj isti bijeli lokalni covjek koji je tu vlast i izabrao. Zar nije logicno da svaka drzava zeli da drzi neki balans od recimo 80% domacih i 20% stranaca. Sta tu ima lose? Pa ni ta Amerika ne puste sve i svasta u svoju zemlju, bar ne vise. Prema tome, nije mi jasno zasto imas takav stav?

Pominjes da cuvaju svoju bijelu krscansku rasu? Zasto je onda njemacka primila toliko izbjeglica iz Bosne, koji eto, nisu svi bili krscani? (jeste dosta su ih i vratili do to je druga prica sada)?

Ti ili nisi bijel, ili imas nesto protiv krscanske bijele rase

:D

array

Post by array » 29/06/2006 04:45

djugum wrote:
Ok, hajmo isponova, posto vidim da si na neke stvari odgovorio a na neke ne. Bosansku diplomu niko ne prizna, hmm, nije tacno (ali o tome cemo drugi put) bitnije je to sto Ameri ne priznaju ni Njemacke diplome.
Djelomicno tacno. U USA za neka zanimanja zakon nalaze da se odredjeni predmeti moraji poloziti u USA a cestonse zaht8jevaju dodatne provjere znanja nakon sto se zavrsi fakultet. Ti zakoni vrijede i za USA drzavljane pa i strance. Npr. svakinbuduci doktor mora poloziti dodatne ispite prije nego sto moze raditi. Isto vrijedi i za nastavnike, svaki od njih mora biti certifikovan po zakonima drzave u kojoj zive. Za naucnike ili kompjuterske strucnjake nije potrebno nista pa 5ako njihove diplomevaze i u USA. Ne vidim sta u tome ima lose. Vjerovatno i Njemacka ima isti odnos prema stranim diplomama.

Haj sad da razmislimo zasto? Zato sto imaju bolje visoko obrazovanje?
90 % americke omladine ne zna gdje se nalazi Irak!?

Ovo ti je suplja i netacna konstatacija koja nije vrijedna komentara.

A ovo oko zakona o ogranicavanja broja imiranata, moram se nasmijati. Gledao sam reportazu o amerima koji patroliraju na granici sa Meksikom, obicni gradjani, naoruzani, pravi patrioti i spremni da pucaju na sve sto predje granicu. Humano nema sta, americkom idiotizmu nikad kraj.

I koliko je imigranata upucano? Nula! U USA ima 12 miliona ilegalnih imigranata. U Evropi nema toliko ni legalnih.

Da, i ne rece mi kako prodjose crnci u New Orleansu?

Sta sad hoces da kazes da su im rasisti poslali Katrinu?

Zadig wrote: S obzirom na demografsku tranziciju u Evropi, bijeli lokalni covjek izumire, taj isti bijeli lokalni covjek koji je tu vlast i izabrao. Zar nije logicno da svaka drzava zeli da drzi neki balans od recimo 80% domacih i 20% stranaca. Sta tu ima lose? Pa ni ta Amerika ne puste sve i svasta u svoju zemlju, bar ne vise. Prema tome, nije mi jasno zasto imas takav stav?
Zasto bi se taj balans drzao ako nema rasizma? Pa zar nismo svi isti? Osim toga, taj je procenat u EU zemljamadaleko manji od 20% a u USA ga i nema. A USA imigrante ne bira po boji koze ili vjeri.

Pominjes da cuvaju svoju bijelu krscansku rasu? Zasto je onda njemacka primila toliko izbjeglica iz Bosne, koji eto, nisu svi bili krscani? (jeste dosta su ih i vratili do to je druga prica sada)?

Pa ih onda protjerala. Od njih oko 300000 oko 250000 je na kraju zavrsilo u USA. Ovaj ti argument ne ide u prilog.

Post Reply