Raiffeisen Bank dd - Sarajevo

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
veljaca

Raiffeisen Bank dd - Sarajevo

Post by veljaca » 02/07/2008 11:38

Raiffeisen BANK dd
Bosna i Hercegovina

Poštovani,

Neprijatno sam iznenadjen povećanjem kamatne stope na nenamjenski ( i ovaj vaš termin je malo čudan – jer kredit je za mene itekako bio NAMJENSKI ) sa 10,49% na 12,12 %. Kada sam sklapao Ugovor saradnica koja je obradjivala moj zahtjev, na moje pitanje o mogućnosti promjene kamatne stope – tako stoji u Ugovoru, odgovorila je da se to nije desilo do tada i da po njenom neće biti ni slučaj sa mojim kreditom.
Mislim da MORALNO ( a ko gleda moral u našoj napaćenoj i punoj nepravde državi – a trebali bi ) nije trebalo mijenjati uslove dobijanja kredita, a to se odnosi na kamatnu stopu od 10,49% - koja je i tada bila velika. Uzgred, tada sam mogao podići kredit u Volks banci pod uslovima od 9,5 % kamatnoj stopi, ali su oni tražili hipoteku na taj kredit. Vi ste po tom pitanju bili povoljniji – nije trebala nikakva hipoteka.
Ja sam vaš dugogodišnji klijent – primam platu preko Raiffeisen BANK dd Bosna i Hercegovina, imam ovaj kredit kod vas ( za kojeg ću dodatno DATI VAMA – po prvoj varijanti 10.396 KM a po ovoj drugoj 11.267 KM ) i imam štednju kod vas – za koje kamate nisu ni blizu ovim.
Od vas ZAHTIJEVAM da mi pošaljete PISMENO obrazloženje na koji način ste ( egzaktno ) povećali kamatnu stopu sa 10,49% na 12,12%. Vama kao vodećoj banci u BiH, za koju je stalo do svojih klijenata, ovo ne bi trebalo predstavljati problem.
Uzgred, da vas pitam još jedno pitanje. Kamata na kredit od 25000 KM na 7 godina uz godišnju kamatnu stopu od 10,49% iznosi 10396,47 KM i vi je ne obračunavate linearno. Vi je u prvom periodu kredita obračunavate kao veću ( jer je i veći iznos duga i to je, pogotovo za vas, u redu ) a bilo bi "poštenije" raspodijeliti je na čitavo vrijeme kredita. Prvo sam mislio da to radite jer pojedini nakon godinu kredita podižu drugi kredit – po povoljnijim uslovima i zatvaraju prvi kredit. Medjutim, sada vidim da na ovaj način OŠTEĆUJETE i nas. Jer da je primjenjena ( po nekom poštenijem obrascu ) ova rasporedjena linearna kamata, ja bih nakon 24 mjeseca otplate kredita imao otplaćenih 7.143 KM kredita a po vašem imam 5.391 KM i bila bi mi manja osnovica za obračun nove kamate. Razmišljate li o "poštenijoj" – linearnoj raspodjeli kamate na čitavo vrijeme kredita?

Ovo je dopis jednog moga kolege Raiffeisen BANK dd Sarajevo. Interesuje me vase misljenje o povecanja kamatne stope - u sredini otplate kredita.
Po meni u finansijama ( i bankama ) nema MORALA - tu se gleda samo PROFIT.

:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :sax:

d2

Re: Raiffeisen Bank dd - Sarajevo

Post by d2 » 02/07/2008 11:41

naravno

Black swan

Post by Black swan » 02/07/2008 12:02

moderni oblik ropstva

karanana

Post by karanana » 02/07/2008 12:14

pismo sadrzi sve stvari koje bih i ja pitao.

sada jedno popratno pitanje ako neko zna:
i ja imam ovaj xxl kredit. ovo povecanje kamate mi nikako ne pase i mogao bih naci lovu pod povoljnijim uvjetima da zatvorim ovaj kredit. medjutim kad sam dizao kredit, teta mi je rekla da nema nikakve veze hocu li ja kredit vratiti ranije ili za 3 godine na koliko sam uzeo jer je ukupna cifra moga povrata izracunata i fiksna je vratio ja krdit danas ili za 3 godine.

znate li jeli ovo istina?

cica maca

Post by cica maca » 02/07/2008 12:19

Oni mogu da rade sta god hoce, a posto sam se malo raspitivala u zadnje vrijeme o kreditima, primjetila sam da u BiH samo jedna banka nudi fiksnu kamatnu stopu na bezkamatne kredite (ispravite me ako grijesim), a to je zaista sramotno. Ne znam da li je tako i za hipotekarne kredite ali to bi se pod hitno trebalo promijeniti, inace mogu povecavati kamatu koliko god zele.

randooom

Post by randooom » 02/07/2008 12:22

karanana wrote:pismo sadrzi sve stvari koje bih i ja pitao.

i ja imam ovaj xxl kredit. ovo povecanje kamate mi nikako ne pase i mogao bih naci lovu pod povoljnijim uvjetima da zatvorim ovaj kredit. medjutim kad sam dizao kredit, teta mi je rekla da nema nikakve veze hocu li ja kredit vratiti ranije ili za 3 godine na koliko sam uzeo jer je ukupna cifra moga povrata izracunata i fiksna je vratio ja krdit danas ili za 3 godine.

Neki dan sam s njima razgovarao o tome...

Ako hoces da prekines/zatvoris otplatu kredita, oni ti uzmu 5% od preostalog iznosa duga bez kamata koje su uracunata u mjesecne anuitete.

i ima jos neka caka na kojoj uzmu pare... tako da kad saberes i oduzmes ... opet po tvom dzepu. :mrgreen:

Better Man

Post by Better Man » 02/07/2008 12:34

Kamata tvog kolege u Raiffeisen Banci je bezobrazno visoka. Imam nenamjenski kredit u UPI banci na 3 godine i kamatna stopa mi je 8,1% i ostaće mi tolika dok neotplatim. Dakle ako se visina kamatni stopa smanji ili visina kamatni stopa naraste, to neće uticati na moju sadašnju kamatnu stopu kredita, jer ugovorom je striktno odrređeno da je ona 8,1%.
Last edited by Better Man on 02/07/2008 12:47, edited 1 time in total.

jazzer

Post by jazzer » 02/07/2008 12:43

randooom wrote:
karanana wrote:pismo sadrzi sve stvari koje bih i ja pitao.

Neki dan sam s njima razgovarao o tome...

Ako hoces da prekines/zatvoris otplatu kredita, oni ti uzmu 5% od preostalog iznosa duga bez kamata koje su uracunata u mjesecne anuitete.

i ima jos neka caka na kojoj uzmu pare... tako da kad saberes i oduzmes ... opet po tvom dzepu. :mrgreen:

Do sada je praksa u BH bankama bila da, u slucaju prijevremene otplate kredita, uzimaju max 3%
na ostatak duga. Izgleda da je RZB otisla i korak dalje. :x

upravnik

Post by upravnik » 02/07/2008 13:13

pa zar i prijevremena otplata kredita nije regulisana nekom klauzulom u ugovoru?
ili i tu pomjeraju procente kako hoće?

veljaca

Post by veljaca » 02/07/2008 13:18

jazzer wrote:
Do sada je praksa u BH bankama bila da, u slucaju prijevremene otplate kredita, uzimaju max 3%

E sad mi nista nije jasno. Cuj ako prijevremeno otplatis kredit ( znaci vratis im posudjene pare prije ) onda ti jos UZIMAJU PARA. Po kom osnovu ???? Zar nije kad im vratim KREDIT - mi vise nismo ni u kakvom duznicko-povjerenickom odnosu. :-) :(

jazzer

Post by jazzer » 02/07/2008 13:33

veljaca wrote:
jazzer wrote:

E sad mi nista nije jasno. Cuj ako prijevremeno otplatis kredit ( znaci vratis im posudjene pare prije ) onda ti jos UZIMAJU PARA. Po kom osnovu ???? Zar nije kad im vratim KREDIT - mi vise nismo ni u kakvom duznicko-povjerenickom odnosu. :-) :(

Da, ali ako si uzela npr. KM 10000,00 na 5 godina i imas odredjenu ratu, npr. KM 200,00, banka racuna
da ce na tom kreditu zaraditi nekih npr. KM 2000,00. Medjutim, ukoliko kredit zatvoris nakon godinu dana
banka nije zaradila onoliko koliko bi zaradila da je kredit placan 5 godina kako je dogovoreno. Zato uzimaju
naknadu za prijevremeno zatvaranje kredita. Njima se to moze a mi, kada dodje do promjene kamatne stope kredita
i rata bude veca, mozemo mahati usima.

karanana

Post by karanana » 02/07/2008 13:37

e ja cu im vratiti ostatak glavnice a za te nakanade za prijevremeno zatvaranje kredita nek oni mashu usima. ionako mi je kredit bez ziranata i bilo kakvog drugog kolaterala, pa nek me tuze.

sinus

Post by sinus » 02/07/2008 14:39

karanana wrote:e ja cu im vratiti ostatak glavnice a za te nakanade za prijevremeno zatvaranje kredita nek oni mashu usima. ionako mi je kredit bez ziranata i bilo kakvog drugog kolaterala, pa nek me tuze.

Ti to možeš uraditi ali onda nakon izvjesnog vremena odnosno kašnjenja u plaćanju obaveza prema banci bićeš upisan u registar kao neredovan platiša. I ulaziš čini mi se u jednu od 5 grupa ( A B C D E ) u zavisnosti od kašnjenja, pa kad u nekoj drugoj banci budeš htio uzeti kredit oni pogledaju u centralni registar i vide da si u, na primjer, D kategoriji (to je mislim preko 180 dana kašnjenje ) i teško da ćeš dobiti kredit...

U glavnom od kredita treba bježat ako ikako može, ali u današnje vrijeme rijetko ko da nema neki kredit....

Eshek

Post by Eshek » 02/07/2008 14:43

... i imam štednju kod vas – za koje kamate nisu ni blizu ovim.

Frajer ima štednju u Raiffeisenu, a diže kredit uz višestruko veću kamatu od iste banke :? :? :? :? :? :?

Skyfox

Post by Skyfox » 03/07/2008 09:23

Svaka mu cast na dopisu ali predosjecam jedan diplomatski odgovor pun strucnih termina i naravno nista se nece promjeniti do sljedeceg povecanaj kamata. :-?

veljaca

Post by veljaca » 03/07/2008 10:55

Eshek wrote:
... i imam štednju kod vas – za koje kamate nisu ni blizu ovim.

Frajer ima štednju u Raiffeisenu, a diže kredit uz višestruko veću kamatu od iste banke :? :? :? :? :? :?

Kolegu sam i ja pitao za ovo - rekao mi je da ima stednju od 1.500 € ( da ih ne drzi u jastuku ) a podigao je kredit od 25.000 KM. Po njemu, STA JE TU CUDNO ????

Btw - kolegu je najvise iznerviralo, izmedju ostalog, sto oni nisu svima povecali procentualno isto kamatu - nego po nekim kriterijumima KOJI NISU NJEMU PREDOCENI ( a to su bili DUZNI da urade ).

:bih: :bih: :bih: :bih: :sax:

veljaca

Post by veljaca » 03/07/2008 11:03

jazzer wrote:
Da, ali ako si uzela npr. KM 10000,00 na 5 godina i imas odredjenu ratu, npr. KM 200,00, banka racuna
da ce na tom kreditu zaraditi nekih npr. KM 2000,00. Medjutim, ukoliko kredit zatvoris nakon godinu dana
banka nije zaradila onoliko koliko bi zaradila da je kredit placan 5 godina kako je dogovoreno. Zato uzimaju
naknadu za prijevremeno zatvaranje kredita. Njima se to moze a mi, kada dodje do promjene kamatne stope kredita
i rata bude veca, mozemo mahati usima.

Upravo tako,oni su zaracunali koliko ce zaraditi na tom kreditu. Pa zasto onda mijenjaju kamatnu stopu ? Ko im je kriv sto nisu dobro izracunali - pa sad se vade na onima koji su digli kredit.
Samo jos jedno: JA ako vratim preostali DUG kredita - JA PRESTAJEM BITI u DUZNICKO-POVJERENICKOM odnosu i onda uz dobrog advokata - NE MOGU MI NISTA .
:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :sax:

Pasiflora

Post by Pasiflora » 03/07/2008 11:24

Koliko je meni poznato, mislim da korisnici kredita NAJPRIJE - znaci prije nego pocnu sa otplatom glavnice - placaju kamatu. Znaci: ja imam kredit na 7 god i po bankovnom otplatnom listu - prve 2 god sam placala samo kamatu, a ako se sada odlucim za prekid (sto mi ne pada na pamet, pa vec sam im dala kamatu) vracam cijeli iznos koji mi je ostao od glavnice.
Banka je UVIJEK na dobitku! :cry:

jazzer

Post by jazzer » 03/07/2008 11:40

sitno wrote:Koliko je meni poznato, mislim da korisnici kredita NAJPRIJE - znaci prije nego pocnu sa otplatom glavnice - placaju kamatu. Znaci: ja imam kredit na 7 god i po bankovnom otplatnom listu - prve 2 god sam placala samo kamatu, a ako se sada odlucim za prekid (sto mi ne pada na pamet, pa vec sam im dala kamatu) vracam cijeli iznos koji mi je ostao od glavnice.

U pravu si. Takav ''sistem'' je uvela Hypo jos prije 4-5 godina. Ali i ako otplatis kamatu
a hoces da prijevremeno zatvoris kredit platices 3% (bar je toliko bilo ako nisu povecali) na
ostatak duga.

veljaca

Post by veljaca » 03/07/2008 12:05

sitno wrote:Koliko je meni poznato, mislim da korisnici kredita NAJPRIJE - znaci prije nego pocnu sa otplatom glavnice - placaju kamatu. Znaci: ja imam kredit na 7 god i po bankovnom otplatnom listu - prve 2 god sam placala samo kamatu, a ako se sada odlucim za prekid (sto mi ne pada na pamet, pa vec sam im dala kamatu) vracam cijeli iznos koji mi je ostao od glavnice.

Pogresno mislis - u pocetnom periodu otplate kredita - Kamata je veca ali se i otplacuje dio druga koji je u pocetku manji. Npr: recimo ako je rata 400 KM u pocetku je kamata oko 250 KM a otplata duga 150 KM da bi na kraju kamata opala na 5 KM a otplata kredita 395 KM. Mislim da bi Banke ovaj princip - zbog postenijeg odnosa :-) :-) :-) :-) - trebale promijeniti i citavu kamatu raspodijeliti linearno na duzinu otplate kredita - jer u slucaju povecanja kamate - kao kod moga kolege - korisnici kredita :shock: bi imali manju osnovicu za obracun nove kamate - jer bi VISE OTPLATILI kredita u tom trenutku.

:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :sax:

akcija007

Post by akcija007 » 22/10/2008 23:46

u ovoj finansijskoj krizi ja podigo kredit.
kako primam platu preko doticne banke nisu mi trazili zirante
kamatna stopa , promjenjiva 13,99 %
platio 1,5% trosak obrade kredita, 2 % iznosa kredita za osiguranje u Uniqa osiguranju u korist Raiffeisen banke
nisam neku veliku cifru podigao , uz Allahovu pomoc cu da ga otplatim ...

Danss

Post by Danss » 22/10/2008 23:58

Imam stambeni kredit kod Upi-ja, sad Intesa, bila mi kamatna stopa 6,05%, sad skocila za 1% i ode meni 5.000,00 na kafu... :sad:

zgembo_sa

Post by zgembo_sa » 23/10/2008 00:17

Jel ima ijedna nasa banka koja ugovorom definise kako se to mijenja kamatna stopa za uzeti kredit? Recimo EURIBOR+nesto, a da se sa EURIBORom uskladjuje svakih toliko i toliko mjeseci? Izgleda da se to mijenja kako je banci qrcu ceif.

Halo ba, vidi kamata, 14% covjece! Pa to je vec cisto lihvarenje.

ja1977

Post by ja1977 » 23/10/2008 09:22

Sve se svodi na onaj stari dobri:

Bili otac i sin vamipri. Otisli do jednog sela, isisali krv od par stanovnika i kaze otac sinu: idemo dalje.

Odu tako do drugog, treceg sela, kad sin rece:

Tata, zasto idemo od sela do sela i umaramo se. Zar nije jednostavnije isisati krv iz svih stanovnika jednog sela, pa onda ici dalje???

A tata rece:

Sine dragi, mi smo vampiri a ne BANKARI

2407

Post by 2407 » 23/10/2008 15:07

ja1977 wrote:Sve se svodi na onaj stari dobri:

Bili otac i sin vamipri. Otisli do jednog sela, isisali krv od par stanovnika i kaze otac sinu: idemo dalje.

Odu tako do drugog, treceg sela, kad sin rece:

Tata, zasto idemo od sela do sela i umaramo se. Zar nije jednostavnije isisati krv iz svih stanovnika jednog sela, pa onda ici dalje???

A tata rece:

Sine dragi, mi smo vampiri a ne BANKARI

"Sta je pljacka banke u poredjenju sa posjedovanjem neke?" - Bertolt Brecht
"Razlika izmedju bankara i preparatora, je u tome sto preparator uzima samo kozu." - Mark Twain

Koliko ja znam lihvarstvo je u svim zakonima i svim religijama strogo zabranjeno ali se ono nekako ne odnosi na bankare. Narodi i drzave plesu kako bankari sviraju...

Post Reply