Radujte se , ulje 8 KM , centralno 20-30% skuplje!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
DobroJutroKolumbo

#1 Radujte se , ulje 8 KM , centralno 20-30% skuplje!

Post by DobroJutroKolumbo » 15/11/2007 08:17

Jucer je u gradu Sarajevu ulje naprosto razgrabljeno i to po najeftinijoj cijeni 3 KM za litar ulja , ljudi su kupovali ulje kartonima jer su svi dobili informaciju da ce ulje poskupiti na 8 KM :shock: :shock: !? Centralno grijanje ce biti skuplje za 20-30% , oni imaju 100.000 tuzbi na sudu u Sarajevu za neplacanje grijanja , jer ljudi ne mogu ni ovako da plate grijanje a kamoli po novim cijenama , kakav apsurd...Bojim se da me ovo sve vise podsjeca na 92' godinu!!!

Da li je vrijeme da izadjemo na ulice ili da sjedimo kuci i trpimo!???

Zavatoni

Post by Zavatoni » 15/11/2007 08:28

E ovo je puno veći problem od poreza na plate. Problem je globalni i neće se zaustaviti samo na ulju i grijanju. Meso npr. ide barem 10%.

Ne sumnjam da ćemo se suočiti sa gadnim problemom u narednom periodu.

Ova vijest je vrlo indikativna u tom smislu (i nije vezana samo za hrvatsku, jer nešto slično sam čuo da je i deutche bank objavila za evropske okvire):
ZBOG SKUPE ĆE HRANE INFLACIJE SKOČITI DO GRLA

http://www.biznis.ba/index.php?option=c ... &Itemid=59

Tržište nekretnina i vrijednosnica predstavlja čisti balon i stoga se može očekivati njihovo lagano ispuhivanje - ustvrdio je u srijedu Željko Rohatinski, guverner Hrvatske narodne banke (HNB). Rohatinski je kazao kako ...

... na tržištu nekretnina i vrijednosnica postoji jaka inflacija i zbog toga što, među ostalim, ti “proizvodi” nemaju inozemnu konkurenciju, a tvrdnjom o skorom ispuhivanju “balona” je potvrdio i teze našeg lista o potrebi nužne korekcije na tržištu kapitala.
Guverner HNB-a je najavio značajno povećanje inflacije u 2008. godini, s prognoziranih 2,8 posto u ovoj godini na 4,5 do 4,7 posto. Prema njegovim riječima, rastu će pridonijeti rast cijena nafte na svjetskom tržištu i rast cijena hrane.
Poskupljenje hrane građane bi moglo dovesti u financijske teškoće. Nadalje, u ovoj godini Rohatinski predviđa rast bruto domaćeg proizvoda od 5,9 posto, a u sljedećoj od 5,1 posto, s tim da bi udjel osobne potrošnje u BDP-u ove godine trebao iznositi oko 3,5 posto, u idućoj godini čak četiri posto, dakle četiri petine rasta BDP-a, Slobodna Dalmacija.
Odgovarajući na kritike o tome da je monetarna politika HNB-a previše restriktivna, Rohatinski je istaknuo kako to demantiraju podaci prema kojima je prosječna godišnja stopa realnog rasta kredita u prvih deset mjeseci 2007. iznosila 17,6 posto, dok je BDP rastao po stopi od oko 6 posto, što je dva i po puta veći rast kredita od rasta gospodarstva.
- To činjenično govori kako monetarna politika nije predstavljala ograničenje rastu gospodarstva, te da osobna potrošnja u BDP-u u ovoj godini predstavlja dvije trećine rasta BDP-a. Pritom, i pri usporavanju rasta inozemnog duga, deficit roba i usluga biti će veći za 20 posto, a deficit tekućeg računa platne bilance će se povećati sa 7,7 posto u 2006. na 8,6 posto u ovoj godini - dodao je guverner HNB-a.
Rohatinski je poručio kako hrvatsko gospodarstvo treba dostizati visoke stope rasta o kojima govore i političari, ali da je struktura neodrživa, jer je zasnovana na potrošnji.

Šuker: Nema mjesta panici

•• Procjena HNB-a o kretanju stope inflacije u idućoj godini nije alarmantna i nema razloga za paniku - izjavio je ministar financija Ivan Šuker. Prema njegovim riječima, guvernerova procjena se temelji na kretanju cijene nafte, ali cijena derivata u Hrvatskoj “ni izbliza nije pratila takav porast”.

sulesavic

Post by sulesavic » 15/11/2007 08:32

Sinoæ na HRT-ovom teletekstu naslova da je povræe u Hrvatskoj skuplje za 30%...

obuca

Post by obuca » 15/11/2007 08:38

nema razloga za izlazak na ulice, jer je narodu dobro i ima para

floki

Post by floki » 15/11/2007 08:40

E ovaj njihov eksperiment sa poskupljenjima me podsjeća na onaj sa žabom :roll: . Postepeno zagrijavanje dok se ne skuha. Tako ćemo i mi. Kao da smo naučili na bolje. Prave blEEEEje. Trk u radnje da se snadbijemo dok je jeftinije, ne pomišljajući ni na tren da bi se možda mogli adekvatno pobuniti.

sulesavic

Post by sulesavic » 15/11/2007 08:40

obuca wrote:nema razloga za izlazak na ulice, jer je narodu dobro i ima para
©to je najzanimljivije od svega - kako na jednoj drugoj temi rekoh, u Sarajevu je kod Gad¾e juèer bilo dozvoljeno odjednom kupiti najvi¹e dva kartona ulja. Ljudi su se poèeli klati u jednom trenutku s prodavaèicama, imam osjeæaj i da je nekakvih mrcina iz osiguranja bilo vi¹e nego inaèe...

Liberalism

#7 Re: Radujte se , ulje 8 KM , centralno 20-30% skuplje!

Post by Liberalism » 15/11/2007 08:41

DobroJutroKolumbo wrote:Jucer je u gradu Sarajevu ulje naprosto razgrabljeno i to po najeftinijoj cijeni 3 KM za litar ulja , ljudi su kupovali ulje kartonima jer su svi dobili informaciju da ce ulje poskupiti na 8 KM :shock: :shock: !? Centralno grijanje ce biti skuplje za 20-30% , oni imaju 100.000 tuzbi na sudu u Sarajevu za neplacanje grijanja , jer ljudi ne mogu ni ovako da plate grijanje a kamoli po novim cijenama , kakav apsurd...Bojim se da me ovo sve vise podsjeca na 92' godinu!!!

zar je moguce da je neko naivan da ce ulje biti 8 KM....

Ili ne neko pogresno prenio vijest, sa 1,5 na 3 KM mozda...

Forsaken

Post by Forsaken » 15/11/2007 08:44

Taman. Da hoce 10KM zaokruzit pa fino da mogu u prodavnicu doc da 50KM da me ne gledaju ko hajvana i vicu: NEMAMO SITNO NEMAMO SITNO.

Vako fino dodjes, kupis: Ulje, hljeb, mljeko, pastetu i fino 50KM i cao. Nema vise sekiracije nema kusura nema cekanja. M

islim, ko je jos vidio drzavu u kojoj je hljeb jebenih 70pfeninga??? Nidje veze. Fino kad bude 1KM bice super, ne moram sicu vadit. Ha ja.

:D

TheGodfather001

Post by TheGodfather001 » 15/11/2007 08:48

Ovi iz Toplana dizu cijenu zato sto su u veoma losem stanju, zbog dugovanja mnogih gradjana, ali to nece rijesiti problem jer po tome, dizanje cijena dovesce ih u jos veci haos, ljudi, a ni ja sam necu otplacivati tudje dugove, nego treba naci neko adekvatno rijesenje,kao npr.iskljucivanje toplovodnih cijevi stanovima koji neplacaju grijanje.A to za ulje nisam siguran, cuo sam da ce mozda poskupiti samo uvozno ulje, koje je i sada skuplje od nekih regionalnih marki ulja.

obuca

Post by obuca » 15/11/2007 08:48

hahahah ev na radiu : vlada ce aktivirat odredene mehanizme ako bude potrebe za to (vezano za poskupljenje) :x pa narode treba te derat i nogama sutat kad sve prihvatas. ovce beeeeeeeeeee meeeeeeeeeeememee
pa hocel iko ista uraditi vise u ovoj trokomadnoj "drzavi" :x :x :x

DobroJutroKolumbo

#11 Re: Radujte se , ulje 8 KM , centralno 20-30% skuplje!

Post by DobroJutroKolumbo » 15/11/2007 08:53

Liberalism wrote:
DobroJutroKolumbo wrote:Jucer je u gradu Sarajevu ulje naprosto razgrabljeno i to po najeftinijoj cijeni 3 KM za litar ulja , ljudi su kupovali ulje kartonima jer su svi dobili informaciju da ce ulje poskupiti na 8 KM :shock: :shock: !? Centralno grijanje ce biti skuplje za 20-30% , oni imaju 100.000 tuzbi na sudu u Sarajevu za neplacanje grijanja , jer ljudi ne mogu ni ovako da plate grijanje a kamoli po novim cijenama , kakav apsurd...Bojim se da me ovo sve vise podsjeca na 92' godinu!!!

zar je moguce da je neko naivan da ce ulje biti 8 KM....

Ili ne neko pogresno prenio vijest, sa 1,5 na 3 KM mozda...
Gdje ti zivis , ulje je vec najeftinije 3 KM i razgrabljeno je po toj cijeni...Jer se predvidja da ce mu cijena otici do 8 KM!!!

DobroJutroKolumbo

Post by DobroJutroKolumbo » 15/11/2007 08:54

obuca wrote:hahahah ev na radiu : vlada ce aktivirat odredene mehanizme ako bude potrebe za to (vezano za poskupljenje) :x pa narode treba te derat i nogama sutat kad sve prihvatas. ovce beeeeeeeeeee meeeeeeeeeeememee
pa hocel iko ista uraditi vise u ovoj trokomadnoj "drzavi" :x :x :x
A cuo sam i sam maloprije...hebo sam Brankovicu mater, na ovu izjavu!

Liberalism

Post by Liberalism » 15/11/2007 08:56

U Bosni i Hercegtovini

Prosječni mjesečni izdaci domaćinstva po geografskom području i kategorijama izdataka – Godina 2004 (u KM)

Hljeb i žitarice 58,16
Meso 94,37
Riba 9,93
Mlijeko, sir i jaja 64,76
Ulja i masnoće 19,25
Voće i povrće 72,36
Šećer, džem, med, konditorski proizvodi, sirupi itd, 48,65
Bezalkoholna pića 40,51
Alkoholna pića 19,52
UKUPNO HRANA I PIĆE 427,5
Duhan 27,59
Odjeća i obuća 66,15
Stanovanje 207,81
Eleltrićna energija, plin, voda i druga goriva 97,58
Namještaj, oprema za domaćinstvo 89,41
Zdravstvo 48,34
Prevoz 129,04
Komunikacije 33,00
Rekreacija i kultura 49,33
Obrazovanje 12,59
Ugostiteljske usluge 23,09
Usluge smještaja 10,32
Drugi proizvodi i usluge 80,07
UKUPNO NE PREHRANA 874,32
UKUPNO 1,301,82

ja_cura_

Post by ja_cura_ » 15/11/2007 08:56

TheGodfather001 wrote:Ovi iz Toplana dizu cijenu zato sto su u veoma losem stanju, zbog dugovanja mnogih gradjana, ali to nece rijesiti problem jer po tome, dizanje cijena dovesce ih u jos veci haos, ljudi, a ni ja sam necu otplacivati tudje dugove, nego treba naci neko adekvatno rijesenje,kao npr.iskljucivanje toplovodnih cijevi stanovima koji neplacaju grijanje.A to za ulje nisam siguran, cuo sam da ce mozda poskupiti samo uvozno ulje, koje je i sada skuplje od nekih regionalnih marki ulja.
oni su svake godine u losem stanju, cim svake zime pocinju da dizu cijene gasa... ja stanujem u privatnoj kuci, grijem se na "centralno grijanje" tako da moram da izmirim sva dugovanja na vrijeme, taman imala kasnije samo za hjeba i soli do kraja mjeseca, jer inace eto ih odmah sutradan da gase dovod plina.... jer meni kao privatnom potrosacu to mogu, dok ostalima, koji su u stanovima ne mogu, jer ne mogu isljuciti grijanje u dva stana a ostalima ostaviti, koji uredno placaju. ne trebaju nikom da iskljucuju, ali brate, svake godine sve skuplji i skuplji gas pred sezonu grijanja... :x

obuca

Post by obuca » 15/11/2007 09:02

toplane za svoje usluge nisu zasluzile ni pola od onog sto traze, jer griju kad oni hoce i gase kad hoce. ako je vani sunce oni gase grijanje (idi narode napolje štaš u kući :x ). narod NEMA love da placa to tzv. "grijanje". :x :x :x :x :x Ulje narodu ne treba jer se moze kuhat na pari :x ali jako je vazno da narod ima mobitel

obuca

Post by obuca » 15/11/2007 09:04

samo neredi mogu ovo dovest u red, ali izgladnjeli i demoralisani ljudi nemaju snage. ne daj im da jedu i onda mozes s njima radit sta hoces :x

ja_cura_

Post by ja_cura_ » 15/11/2007 09:08

drzava nije nikom naredila da ima mobitel, ali jeste da placa pa kako takve usluge...
ja iskreno zavidim svima koji su u stanovima, jer za recimo 100 m2 stana (toliko ja imam u kuci) placa recimo nek je i 200 km, sto je previse, ali mu je barem toplo... dok ja placam 350 km mjesecno zimi a smrzoh se ziva... (ljeti naravno manje placam, jer mi je samo voda na plin, a i kuham na plin - oko 50 km). pristala bih prije da placam svaki mjesec po 200 km, nego odjednom 350 km... ali snasli smo se i za to, vec od narta, pocinje mama polako da steka sa strane za zime :D svakog koga znam da zivi u stanu ne zali se da mu je hladno zimi, cak sta vise, hoda samo u majici kratkih rukava... doduse i to sve zavisi gdje je taj stan, tj. u kojoj zgradi.

TheGodfather001

Post by TheGodfather001 » 15/11/2007 09:14

ja_cura_ wrote:
TheGodfather001 wrote:Ovi iz Toplana dizu cijenu zato sto su u veoma losem stanju, zbog dugovanja mnogih gradjana, ali to nece rijesiti problem jer po tome, dizanje cijena dovesce ih u jos veci haos, ljudi, a ni ja sam necu otplacivati tudje dugove, nego treba naci neko adekvatno rijesenje,kao npr.iskljucivanje toplovodnih cijevi stanovima koji neplacaju grijanje.A to za ulje nisam siguran, cuo sam da ce mozda poskupiti samo uvozno ulje, koje je i sada skuplje od nekih regionalnih marki ulja.
oni su svake godine u losem stanju, cim svake zime pocinju da dizu cijene gasa... ja stanujem u privatnoj kuci, grijem se na "centralno grijanje" tako da moram da izmirim sva dugovanja na vrijeme, taman imala kasnije samo za hjeba i soli do kraja mjeseca, jer inace eto ih odmah sutradan da gase dovod plina.... jer meni kao privatnom potrosacu to mogu, dok ostalima, koji su u stanovima ne mogu, jer ne mogu isljuciti grijanje u dva stana a ostalima ostaviti, koji uredno placaju. ne trebaju nikom da iskljucuju, ali brate, svake godine sve skuplji i skuplji gas pred sezonu grijanja... :x
Sve ja to znam, ista situacija je kod mene, privatna kuca, i plinsko grijanje, a to za stanove nije neizvodljivo, npr.Dobrinja se moze tako iskljucivati(stan po stan) a kad iskljucis jednom stanu onda bude opterecenje i za druge, tako da oni mogu izvrsiti pritisak na duznike.A toplane i jesu u losem stanju, veoma losem, ali ne treba ih zaliti vec im treba pomoci, oni su budzetski korisnici i drzava treba da im pomogne, a ne da trose novce poreskih obveznika na odrzavanje glupih sastanaka o tome ko je izazvao politicku krizu,itd.Ali na narodu ce se uvijek prelomiti, i uvijek se lose prelama, da se hoce nekad prelomiti na narodu ali poslije tog preloma da nam sunce izadje, medjutim kako je krenulo nema nama sunce jos zadugo...

luciferino

Post by luciferino » 15/11/2007 09:16

Jao super, ulje 8 KM, a taman moram smanjiti unos masnoća...

A što mislite da će se ovce buniti? Pa ima trava da se pase i to džaba.

obuca

Post by obuca » 15/11/2007 09:17

htjedoh reci da je sve ok dok narod ima jednu za zapalit, mob. i cenera da napuni i da popije kafu. ulje, grijanje, murci i palci su nebitni. drzava jeste naredila ali to ne znaci da mi moramo. mi se mozemo buniti al sto bi. oni koji su naredili oni mogu a sitna buranija slabo. al nama je dobrooooooo

mescha

#21 Re: Radujte se , ulje 8 KM , centralno 20-30% skuplje!

Post by mescha » 15/11/2007 09:18

Drug, ako izadjemo na ulice onda ce tek da posjeti slijed dogadjaja na 92'.
Znas da je krenulo u pucanje nakon onih demonstracija:)

obuca

Post by obuca » 15/11/2007 09:19

znaci trebamo da sjedimo u kuci. meeeeeeeeee beeeeeeeeeee u tor

karanana

Post by karanana » 15/11/2007 09:19

Ja necu da placam grijanje za nekog drugog u vidu poskupljenja. Onima koji ne placaju uci u stan i zablombirati radijatore na vertikalama kroz koje grijanje ulazi u njihove stanove. Zaboli me, imas platit-nemas.

DobroJutroKolumbo

Post by DobroJutroKolumbo » 15/11/2007 09:20

luciferino wrote:Jao super, ulje 8 KM, a taman moram smanjiti unos masnoća...

A što mislite da će se ovce buniti? Pa ima trava da se pase i to džaba.
Pa oni jedu travu , porodica Sirotanovic , izvrsno , izvrsno , izvrsno...! Zar vam nije poznato!?

uvjek dobar gost

#25 Re: Radujte se , ulje 8 KM , centralno 20-30% skuplje!

Post by uvjek dobar gost » 15/11/2007 09:23

Ma raja o čemu mi vazimo godinama već.... odavno je vrijeme da se pobunimo protiv ovog u šta su nas ugurali, protiv ustava, državnog uređenja, neistine i nepravde na svakom koraku, porasta nepismenosti, porasta cijena a stagniranja plata, protiv aparthejda u školstvu, protiv ovih vjersko-jaransko-političko-familijarnih mafijaša... no ne zbiva se ništa. Tu i tamo negdje u nekoj pokradenoj firmi štrajka par desetina ljudi, glađu čak, a nas sve ostale zaboli uvo za to.
Sazrjelo je odavno ali ljudi ovi strahom opijeni još uvijek ne reaguju jer ih se svako malo podsjeća na užase agresije i svi kontaju ma dobro je može i gore...
Studentska populacija je na izlaznim vratima iz države, radnički sindikati podjeljeni po nacionalnim i političkim šavovima... navijačke grupe isto tako... slobodne inteligencije skoro i nemamo....suviše je malo ljudi i nisu uvezani...
Postavlja se pitanje šta bi bila kap koja bi prelila čašu.. da nas dvedeset izađe na cestu i da nas murija napendreči, da se pet ljudi zapali pred skupštinom, da ... da... da..
Pitanje je šta čekamo jer svima je već jasno gdje nas vodi ova lokomotiva na vlasti.... samo je problem što je oko 1 300 000 naših sugrađana svuda u svijetu... a među njima dominiraju obrazovani i samosvjesni ljudi koji misle svojom glavom.... koji ne idu po nauk u svoju bazu il koji slijepo ne slijede vođe iako ih ovi vode u civilizacijski sunovrat...

Socijalni mir u ovoj zemlji osigurava dijaspora koja šalje novac svojim familijama i na taj način odgađa neminovnost... tolike pare od PDV-a... pristupni fondovi EU, ali "naša" lopovska volumenta na vlasti nit umije niti hoće ....

Halal nam sve... i nek nas bude stid...

P.S

Svježi svjetski primjeri... Francuska, Pakistan, Njemačka..... ali neee mi imamo para izgleda i vremena malo previšee....
Last edited by uvjek dobar gost on 15/11/2007 09:27, edited 1 time in total.

Post Reply