Radiologija u Sarajevu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
genijalnium

Radiologija u Sarajevu

Post by genijalnium » 15/05/2010 21:16

Ima li tko da studira radiologiju u sarajevu, pa da mi da kakve korisne informacije. Na sajtu fakulteta nista konkretno ne pise kao ni u prirucniku od prosle godine ( koji sam jedva nabavio ), isto tako sam prije 3 tjedna otisao bio do studentske sluzbe, gdje mi isto tako nisu mogli dati nikakvih konkretnih informacija, osim d aprosle godine nije bilo prijemnog. No kako je bilo prije dvije godine, jel prosle godien bilo puno prijavljenih za upis, jel problem ako s eupisujem sa tehnickom skolom ( gradjevinska, znam kikso sam prije 4 godine, stas sad? :( ). Ako sam nesto zaboravio a mislite da je bitno pisite.

Hvala unaprijed :D!

Btw, nisam iz SA tako da mi niej usput, ako mi kazete otidji sada do Studentske.
Last edited by genijalnium on 15/05/2010 22:06, edited 1 time in total.

starii

Re: Radijologija u Sarajevu

Post by starii » 15/05/2010 21:21

isplati ti se studirati,deficitaran kadar,posao mozes naci i u privatnom i drzavnom sektoru...

genijalnium

Post by genijalnium » 15/05/2010 21:29

starii wrote:isplati ti se studirati,deficitaran kadar,posao mozes naci i u privatnom i drzavnom sektoru...

To da se isplati i to, vec "znam" i utjecalo je na moju odluku jos davno. Nego me sada zanima konkretno, prijemni ili samo ocjene, koliki je odaziv itd. .

EliasVeskot

Post by EliasVeskot » 15/05/2010 21:34

genijalnium wrote:Ima li tko da studira radijologiju u sarajevu, pa da mi da kakve korisne informacije. Na sajtu fakulteta nista konkretno ne pise kao ni u prirucniku od prosle godine ( koji sam jedva nabavio ), isto tako sam prije 3 tjedna otisao bio do studentske sluzbe, gdje mi isto tako nisu mogli dati nikakvih konkretnih informacija, osim d aprosle godine nije bilo prijemnog. No kako je bilo prije dvije godine, jel prosle godien bilo puno prijavljenih za upis, jel problem ako s eupisujem sa tehnickom skolom ( gradjevinska, znam kikso sam prije 4 godine, stas sad? :( ). Ako sam nesto zaboravio a mislite da je bitno pisite.

Btw, nisam iz SA tako da mi niej usput, ako mi kazete otidji sada do Studentske.

Bitno je da znas napisati bar pravilo ime smjera. Nije radiJologija. :-) vježbaj pravopis, to ti treba na svakom fakultetu :)

skojotovski

Post by skojotovski » 15/05/2010 21:35

:thumbup: :run:

genijalnium

Post by genijalnium » 15/05/2010 22:05

EliasVeskot wrote:
genijalnium wrote:Ima li tko da studira radijologiju u sarajevu, pa da mi da kakve korisne informacije. Na sajtu fakulteta nista konkretno ne pise kao ni u prirucniku od prosle godine ( koji sam jedva nabavio ), isto tako sam prije 3 tjedna otisao bio do studentske sluzbe, gdje mi isto tako nisu mogli dati nikakvih konkretnih informacija, osim d aprosle godine nije bilo prijemnog. No kako je bilo prije dvije godine, jel prosle godien bilo puno prijavljenih za upis, jel problem ako s eupisujem sa tehnickom skolom ( gradjevinska, znam kikso sam prije 4 godine, stas sad? :( ). Ako sam nesto zaboravio a mislite da je bitno pisite.

Bitno je da znas napisati bar pravilo ime smjera. Nije radiJologija. :-) vježbaj pravopis, to ti treba na svakom fakultetu :)

Glupa navika u tipkanju, kako sam sviju zafrkavao s avijon i idijot i eto nastade navika :/

promjenit ce s e:D!

skaska

Re: Radiologija u Sarajevu

Post by skaska » 19/04/2011 16:34

Da li se polaže prijemni za upis na smjer radiologije i, ako se polaže, koji predmeti se polažu? Najljubaznije zahvaljujem na odgovoru!

Filter

Post by Filter » 20/04/2011 13:46

skaska wrote:Da li se polaže prijemni za upis na smjer radiologije i, ako se polaže, koji predmeti se polažu? Najljubaznije zahvaljujem na odgovoru!

http://www.fzs.unsa.ba/fzs/index.php?op ... e&Itemid=1

ispuni upitnik i posalji, imas i tel. broj...

Vernes_AMG

Post by Vernes_AMG » 20/04/2011 14:28

skaska wrote:Da li se polaže prijemni za upis na smjer radiologije i, ako se polaže, koji predmeti se polažu? Najljubaznije zahvaljujem na odgovoru!

Polaze se prijemni , i to esej na temu k'o da se upisujes u Osnovnu skolu :) Nadji stelu i bices primljen , vjeruj mi , ako te zanimaju detalji javi na PP :thumbup:

astala_vistala

Post by astala_vistala » 22/04/2011 01:16

Rodjak mi to studira vec treca godina,uglavnom jako dobar fakultet to jest sigurno neces zjapit na birou sa jos 40 000 ekonomista,pravnika i sl,benificiran radni staž radis godinu racuna ti se godina i po,u sustini kad se sve sabere i oduzme fakultet je lagan ne patis se puno,a jako se isplati jer generalno nemamo radiologa na nivou BiH.

skaska

Post by skaska » 06/06/2011 01:17

Da li se na smjer radiologije mogu upisati učenici koji su pohađali npr.srednju ekonomsku školu? Hvala:)

Vernes_AMG

Post by Vernes_AMG » 06/06/2011 13:32

skaska wrote:Da li se na smjer radiologije mogu upisati učenici koji su pohađali npr.srednju ekonomsku školu? Hvala:)

Naravno da moze , bilo koja srednja skola cetvrtog stepena :thumbup:

skaska

Post by skaska » 07/06/2011 00:53

Vernes_AMG wrote:
skaska wrote:Da li se na smjer radiologije mogu upisati učenici koji su pohađali npr.srednju ekonomsku školu? Hvala:)

Naravno da moze , bilo koja srednja skola cetvrtog stepena :thumbup:

Hvala na brzom i efikasnom odgovoru, još se samo nadam da ocjene igraju glavnu ulogu pri upisu;)

Vernes_AMG

Post by Vernes_AMG » 07/06/2011 13:21

heheh , pa bas i nije tako , osjetio sam to na svojoj kozi prosle godine. Obavjestenje za one koji zele studirati FZS , prijemni ove godine je Fizika , Hemija i Biologija , bez pripremne nastave , gimnazijsko gradivo. Nek' vam je Bog na pomoci :-)

skaska

Post by skaska » 07/06/2011 20:27

Vernes_AMG wrote:heheh , pa bas i nije tako , osjetio sam to na svojoj kozi prosle godine. Obavjestenje za one koji zele studirati FZS , prijemni ove godine je Fizika , Hemija i Biologija , bez pripremne nastave , gimnazijsko gradivo. Nek' vam je Bog na pomoci :-)

dakle, prijemni se ipak polaže:(??????

Sed

Post by Sed » 15/06/2011 20:32

Prije nego kreneš sa pripremama za prijemni (ako već nisi) preporučio bih ti da pozoveš studentsku službu Fakuteta zdravstvenih studija i raspitaš se možeš li upisati taj studij sa tehničkom školom. Vidiš, i ja sam razmišljao o tom istom faksu i prije jedno mjesec dana dok sam se aktivno informisao o uslovima studiranja nađoh sljedeće na njihovoj stranici:
"Kandidati se na Fakultet zdravstvenih studija upisuju nakon završene srednje škole. Kandidati se upisuju sa završenim programom srednje škole medicinskog usmjerenja i gimnazije, uz položen prijemni ispiti. Optimalan broj kandidata za upis u I godinu studija za svih pet studia je 205, odnosno na svaki studij godišnje se upisuje između 20-30 kandidata."

Sad, da li to što su naveli samo medicinsku i gimnaziju znači i da se samo učenici tih škola mogu upisati na navedeni faks ili ne - ne znam. Opet, kad klikneš na ono "registracija zainteresovanih kandidata" imaš pod opcijama i "srednja tehnička škola". I ko će ti ga sad osim tog osoblja znati šta se može a šta ne? Zato kažem da je najbolje da zovneš i fino priupitaš.

A razmišljati o poslu, vjeruj mi, je sada zaista prerano. Još ćeš ti suhog papira znojem navlažiti dok ti ta avantura padne na pamet. Ako te brine samo posao onda uči za šnajdera. Ozbiljno, ako je vjerovati onim vijestima na portalu šnajederi su ti sad IN. ;)

belmam

Post by belmam » 28/01/2013 15:26

Može sa tehničkom školom, uslov je samo završena četverogodišnje obrazovanje. Da li ima maturanata ove godine koji planiraju upisati FZS ?

lacrima

Post by lacrima » 04/02/2013 20:19

Treba neko ovim ljudima koji to upisuju objasnit da nema šanse da oni budu radiolozi kad to završe. Radiolog je ipak doktor medicine, specijalista.

Zatamnjena stakla

Post by Zatamnjena stakla » 04/02/2013 21:20

Pa onda treba čovjek medicinu završiti pa onda na specijalizaciju radiologiju uzeti.

Inače oni bi' mogli njima kao asistenti biti :D

lacrima

Post by lacrima » 04/02/2013 21:24

1. Oblast: Radiodijagnostika

Stvaranje, odnosno izrada zadane radiološke (radioskopske i/ili radiografske) slike, odnosno snimka optimalnog kvaliteta na svim radiološkim dijagnostičkim aparatima (sa jonizirajućim i nejonizirajućim radijacionim energijama), kako na klasičnim, konvencionalnim, tako i na savremenim, digitalnim.
Evaluacija kvaliteta dobivenih radioloških snimaka, dostavljanje istih radiologu na interpretaciju i njihovo odgovarajuće pohranjivanje u digitalnoj arhivi.

2. Oblast: Nuklearna medicina

Rukovanje sa otvorenim izvorima radioaktvnog jonizirajućeg zračenja.
Priprema pacijenta za tretman sa radiofarmacima, te priprema radiofarmaka za aplikaciju pacijentima u dijagnostičke i terapijske svrhe, odnosno proces aplikacije radiofarmaka pacijentu.
Rad sa aparatima koji registruju i mjere različite doze radiofarmaka unesenih u organizam pacijenata, u dijagnostičke i terapijske svrhe.
Obaveza – stroga primjena svih zakonskih odredbi o zaštiti od štetnog jonizirajućeg zračenja, pacijenata, sebe lično i svih zaposlenih.
Rad sa aparatima koji registruju i mjere različite doze radiofarmaka unesenih u organizam pacijenata, u dijagnostičke i terapijske svrhe.

3. Oblast: Radioterapija

Rad s otvorenim i zatvorenim izvorima jonizirajućeg zračenja koji se koriste u terapijske svrhe.
Planiranje radioterapije (kompjutersko planiranje zračenja), izrada individualne zaštite za pacijente (rad u modelarnici) i CT planiranje radioterapije.
Strogo vođenje računa o ispravnom pozicioniranju pacijenta i primjeni zadane doze zračenja.

S druge strane:
DEFINICIJA RADIOLOGIJE: Radiologija je medicinska specijalnost koja ukljucuje sve nacine medicinskog slikanja ( imaginga) kojima se dobijaju informacije o anatomiji, patologiji, histopatologiji, i funkciji bolesnih stanja. Ona takodje ukljucuje i interventne tehnike za postavljanje dijagnoze bolesti i za minimalno invazivno lecenje bolesti pod kontrolom imaging ( slikovnih) tehnika.

TRAJANJE SPECIJALIZACIJE : 4 godine ili 48 meseci ( 44 meseca staza + 4 meseca godisnjeg odmora i pripremanja specijalistickog ispita), nakon odrađenog staža ( 1 godina) i medicinskog fakulteta ( 6 godina ).

Da ne bi bilo zabune :D

zeri

Post by zeri » 26/05/2013 23:09

Ima li neko literature o CT-u preciznije u njegovoj ulozi kod traume abdomena?

Black swan

Post by Black swan » 08/07/2016 22:13

cena godine za vandredne????

Post Reply