Radar detektor

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Honda NSX

Radar detektor

Post by Honda NSX » 28/12/2011 19:42

Pozdrav,

Nakon 3 kazne za brzinu ove godine pun mi je ............ ovih glupih radara. Vozim puno i skonto sam da mi se više isplati kupiti radar detektor. istraživo sa malo naše zakone i koliko vidim Radar detektor nije ilegalan ali radar ometač jeste. Razumijem razliku? Ali da li ovo stvarno znači da smijem hladno radar nacalit na konzolu ili nisam dobro shvatio zakon?

Pored ovog, zanima me šta mi je najbolje kupiti i da je stvarno efikasno, i koliko brzo i često se mijenja ta tehnologija? Da li će mi nešto dobro brzo zastariti, tj. da li se isplati bacati puno para. Vidim da su ove cobre glavne, ali sam čuo da ima i navigacija sa radar detektorom. Nisam baš ekspert, pa molim ko jeste da me prosvijetli.

Izvinjavam se ako tema u sebi sadrži više od jednog pitanja i diskusije, ne morate odgovarati na sve.

Pozzz

AmADin_gospo

Re: Radar detektor

Post by AmADin_gospo » 28/12/2011 21:04

jarane, meni se detektor nije isplatio. naime, prije kad sam vozoi vani, vazda je bilo preko ograničenja makar 30km/h a često i više, i dok bi on zapištao, dok bi ja zakočio, nebi bilo dovoljno da se spusti brzina u granicama tako da bi vazda fasovao kaznu. ako voziš dosta preko ograničenja, đaba bacaš pare, bolje kupi "jammer" il ti ga ometać, on jeste nelegalan, al to je rizik s kojim se moraš nositi.

BTW. detektor je legalan, jer je uređaj koji samo otkriva radar i ne ometa ga. u Hrvatskoj je takođe legalan, ali u srbiji nije... čisto informacije radi ;)

motorola01

Post by motorola01 » 28/12/2011 21:23

Honda NSX wrote:Pozdrav,

Nakon 3 kazne za brzinu ove godine pun mi je ............ ovih glupih radara. Vozim puno i skonto sam da mi se više isplati kupiti radar detektor. istraživo sa malo naše zakone i koliko vidim Radar detektor nije ilegalan ali radar ometač jeste. Razumijem razliku? Ali da li ovo stvarno znači da smijem hladno radar nacalit na konzolu ili nisam dobro shvatio zakon?

Pored ovog, zanima me šta mi je najbolje kupiti i da je stvarno efikasno, i koliko brzo i često se mijenja ta tehnologija? Da li će mi nešto dobro brzo zastariti, tj. da li se isplati bacati puno para. Vidim da su ove cobre glavne, ali sam čuo da ima i navigacija sa radar detektorom. Nisam baš ekspert, pa molim ko jeste da me prosvijetli.

Izvinjavam se ako tema u sebi sadrži više od jednog pitanja i diskusije, ne morate odgovarati na sve.

Pozzz
I ja sam ove godine platio tri kazne,ali ne razmisljam o takvim stvarima.Jednostavno sad pazim da prilagodim brzinu sa postavljenim znakovima.Jbg bolje i to nego da im placam svaki put 40KM radi prekoracenih desetak km/h..

friskyoreo

Post by friskyoreo » 28/12/2011 21:48

AmADin_gospo wrote:jarane, meni se detektor nije isplatio. naime, prije kad sam vozoi vani, vazda je bilo preko ograničenja makar 30km/h a često i više, i dok bi on zapištao, dok bi ja zakočio, nebi bilo dovoljno da se spusti brzina u granicama tako da bi vazda fasovao kaznu. ako voziš dosta preko ograničenja, đaba bacaš pare, bolje kupi "jammer" il ti ga ometać, on jeste nelegalan, al to je rizik s kojim se moraš nositi.

BTW. detektor je legalan, jer je uređaj koji samo otkriva radar i ne ometa ga. u Hrvatskoj je takođe legalan, ali u srbiji nije... čisto informacije radi ;)
U HR isto nije legalan, kazna je 2000 kuna ako me sjecanje sluzi. To mi je rekao granicar prije neke 2-3 god, tako da mozda se sta i promijenilo od tad...
Radar detektor vam je beskoristan sada, jer koriste lasere u vecini slucajeva, i u sekundi vidi koliko vozis, dzabe kocis, ugrozavas saobracaj. A i nervira kad god prodjes kraj onih automatskih vrata pisti ko lud :D

AmADin_gospo

Post by AmADin_gospo » 28/12/2011 22:22

prije 3 godine u HR su me zaustavili i u priči mi rekoše da je detektor dozvoljen, sad, jel se šta promjenilo, ili su me ovu slagali i pustili. neznam. za svaki slučaj, najbolje provjeriti na hrvatskim forumima.

lavic
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post by lavic » 30/12/2011 13:02

Ja ga imam dosta dugo i nisam bas zadovolja, tako da ga vise ne koristim.
Znam da registruje neke tri ili cetiri vrste radarskih zraka i laser, ali to mi bas puno nije pomoglo, ili stalno svira na sve vrste zraka i zracenja ili ti zakasni kod lasera. Tako nakon nekoliko placenih kazni vise vjerujem blicanju grugih vozaca ili svom osjecaju gdje bi se mogli drugovi u plavom sakriti.

Honda NSX

Post by Honda NSX » 04/01/2012 09:31

znači nicht bacati money........vidim i ko ga ima ne zadovoljan....
a tu katastrofu da svira kod vrata što se automatski ovtaraju sam već čuo i iskreno nisam mogo vjerovati, al sad vidim da je istina. Ma previše pegle i belaja. Post prije mene....vjeruj instinktu. Tačno je tako, kad dugo voziš sam stekneš neko 6 čulo gdje bi ofrlje mogli biti pa tu usporiš.........malo su čak i providni......ili na kraju krajeva naći nekog dobrog "zeku" što malo brže vozi pa fino za njim. Da se razumijemo, nisam ja neki divljak što vozi 140 na sat gjde je ograničenje 60 i tako samo letim i pretičem. Mrzim nesigurnu i debilnu vožnju koja ugoržava sviju. Al isto tako mrzim voziti 60 gdje je otvorene i prebrza cesta i gdje se lahko može ići 80-90.....
ugl. hvala puno, odustajem od radara i idem na instinkt........džaba je, pa da vidimo kolko će se isplatiti.....

AmADin_gospo

Post by AmADin_gospo » 04/01/2012 11:59

ma prije svakog puta, odeš na stranicu BIHAMKa i skineš dnevnu ponudu radara na cestama i sam otu usporiš.

na svim ostalim mjestima gdje nije najavljen radar, nesmiju te zaustavljati i snimati jer nemaju naloga za tu lokaciju ;)

http://bihamk.ba/spi/radarske-kontrole.html

evo i današnje ponude radarskih kvota :mrgreen:

RASPORED NAJAVLJENIH RADARSKIH KONTROLA ZA 04.01.2012.god.

UNSKO SANSKI KANTON

Stacionirani radari na M-5 u ul. Dr. Irfana Ljubijankića i M-14 u ul. Jablanska.

BOSANSKA KRUPA

07:00 do 09:00 sati M-14 ul. Unska i Radnička.

KLJUČ

08:00 do 09:00 sati M-5 Ključ-Velečevo
15:30 do 16:30 sati M-5 Pudin han-Lanište.

POSAVSKI KANTON

Stacionirani radar je na M-1.8 Tuzla-Orašje (kod tržnog centra «Bingo» u Orašju).

Nema najavljenih radarskih kontrola.

TUZLANSKI KANTON

Stacionari radar na M-4 raskrsnica ulica Obala zmaja od Bosne i Musala (kod Doma penzionera).

PU TUZLA – PS CENTAR

11:00 do 13:00 sati ulica Kulina Bana-ulica Maršala Tita
20:00 do 22:00 sati Higijena BP OMV.

PU TUZLA – PS ZAPAD

08:00 do 10:00 sati M-18 Ljubače
16:00 do 18:00 sati M-18 Ljepunice
18:00 do 20:00 sati ul. 18.Hrvat.brigade
20:00 do 23:00 sati ul. Rudarska
23:00 do 01:00 sati ul. Rudarska
03:00 do 05:00 sati ul. M.T.Uče.

PS DOBOJ ISTOK

16:30 do 18:30 sati M-4 Brijesnica Mala.

ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON

Stacionarni radari: od 00 do 24 sata M-17 u mjestima D.Vraca, Brankovići, Misurići i Šije.

PU I – PS CENTAR

07.30 do 09:00 sati ul. Sarajevska
08:00 do 10:00 sati Radakovo
10:30 do 12:30 sati M-17 Topčić Polje
18:30 do 22:00 sati M-5,M-17-presretač u pmv.

PU II – PS KAKANJ

08:00 do 16:00 sati- mobilni radar
11:00 do 13:00 sati M-5 D.Tičići
17:00 do 18:00 sati M-5 D.Tičići
20:00 do 21:00 sati R-445 Ćatići.

PU III – PS MAGLAJ

06:30 do 08:00 sati M-17 Poljice
10:30 do 11:30 sati M-17 Kosova
15:00 do 16:30 sati R-465 D.Ulišnjak.

PU V – PS OLOVO

08:00 do 09:30 sati M-18 Dolovi
15:00 do 16:00 sati M-18 Dolovi.

PU ŽEPČE – PS ŽEPČE

12:00 do 13:30 sati Orahovica
14:00 do 18:00 sati M-17 presretač u pmv
16:00 do 17:30 sati M-17 Želeća

PS ZAVIDOVIĆI

08:00 do 16:00 sati- mobilni radar.

BOSANSKO-PODRINJSKI KANTON

Stacionarni radar na M-20 u Goraždu (kod Donjeg mosta).

SREDNJOBOSANSKI KANTON

Stacionarni radari: u Kalibunaru (kod BP INA), u Vitezu (kod Impregnacije), u Nević Polju, u Brnjacima i u Trnovači.

PS GORNJI VAKUF/USKOPLJE

10:00 do 12:00 sati M-16.2 Duratbegovića Dolac.

PS DONJI VAKUF

09:00 do 11:00 sati 770 Sbbr/Oborci
10:00 do 14:00 sati770 Sbbr/Oborci.

PS VITEZ

08:00 do 16:00 sati R-441 Počulica i M-5 Šantići.

PS FOJNICA

10:00 do 13:00 sati R-438 Fojnica-Polje Pločari.

HERCEGOVAČKO-NERETVANSKI KANTON

U gradu Mostaru instalirana dva stacionirana radarska sistema u ulici K.Tomislava i NGM, dok magistralne i regionalne puteve pokrivaju dva vozila sa ugrađenim video nadzorom i nadzorom brzine kretanja vozila.

ZAPADNO-HERCEGOVAČKI KANTON

Stacionirani radari: M-6 u mjestu Vitina općina Ljubuški , mjesto Sovići općina Grude, M-6.1 u mjestu Rastovača I Broćanac općina Posušje i mjesto Dobrič općina Široki Brijeg.
PU GRUDE

08:30 do 11:00 sati M-6 Sovići
15:00 do 17:30 sati M-6 Ružići.

PU LJUBUŠKI

08:00 do 09:00 sati M-6 RAdišići
16:00 do 17:00 sati M-6 Studenci.

PU POSUŠJE

12:00 do 13:30 sati M-6.1 Rastovača
17:30 do 19:00 sati M-6.1 Čitluk.

PU ŠIROKI BRIJEG

07:15 do 08:00 sati M-6.1 Kočerin
14:30 do 15:15 sati M-6.1 Knešpolje
00:30 do 01:15 sati M-6.1 Trn.

SARAJEVSKI KANTON

Stacionirani radari: smjer:

-Zmaja od Bosne, kod ulaza u Campus Grad-Ilidža
- raskrsnica ul.Zmaja od Bosne-Hamdije Čemerlića Ilidža-Grad
- Ul.Bulevar Meše Selimovića (ispod Stupske petlje) Grad-Ilidža
-rask. Ul. Bulevar Meše Selimovića-Bajruma Zenunija Grad-Ilidža
- mag. Put M-17 –naselje Binježevo Oba smjera
- auto put, Vogošćanska petlja- Ilijaš, mjesto Malešići Oba smjera
-Otoka, raskrsnica ul.Bulevar Meše Selimovića-Alije Kučukalića Ilidža-grad
- M-18 u ulici Kurta Šorka (stacionaža 2+500) na strani Međ. aerodroma Sarajevo

08:30 do 09:30 sati ul. Vilsonovo šetalište (kod mosta Ars Aevi)
10.00 do 11:00 sati ul. Lukavička cesta
21:00 do 23:00 sati ul. Obala Kulina bana
22:00 do 24:00 sati ul. Džemala Bijedića.

KANTON 10 (LIVANJSKI KANTON)

Stacionarni radari: u ulici Gorička, u mjestu Suhača (općina Livno, u mjestu Kolo, u mjestu Blažuj (općina Tomislavgrad), u ulici J. Marića (Drvar) i u Kupresu.

SPPP

08:30 do 10:00 sati Stipanjići (Tomislavgrad)
11:00 do 12:00 sati Kovači (Tomislavgrad)
16:00 do 17:00 sati ul. Grahovski put (Drvar).

BRČKO DISTRIKT

Stacionarni radar: M-14.1 Brčko-Lončari (ul.Dejtonska).

06:00 do 09:00 sati Malezijski put-Ulović-Dubrave-Cerik
08:00 do 11:00 sati Stolin-Brezovo Polje-Bukvari
13:00 do 15:30 sati Grčica-Potočari-Donje Dubrave
16:30 do 20:00 sati Brka-Gornji Rahić-Maoča.

ja1977

Post by ja1977 » 09/01/2012 13:49

AmADin_gospo wrote:ma prije svakog puta, odeš na stranicu BIHAMKa i skineš dnevnu ponudu radara na cestama i sam otu usporiš.

na svim ostalim mjestima gdje nije najavljen radar, nesmiju te zaustavljati i snimati jer nemaju naloga za tu lokaciju ;)

Jel' to znaci da ako me zaustavi negdje van najavljenih mjesta ja hladno kazem pisi i idem na sud?

Ateista

Post by Ateista » 09/01/2012 14:28

ja1977 wrote:
AmADin_gospo wrote:ma prije svakog puta, odeš na stranicu BIHAMKa i skineš dnevnu ponudu radara na cestama i sam otu usporiš.

Jel' to znaci da ako me zaustavi negdje van najavljenih mjesta ja hladno kazem pisi i idem na sud?
I ja sam ovo cuo, jos davo, da mora biti obavjestenje za radarsku kontrolu i da ne bi smjeli pisati kaznu ako ga nema.

Vise puta sam pitao na drugim temama zna li neko ima li to stvarno u zakonu, ali niko mi nije odgovorio.

lavic
Has thanked: 1 time

Post by lavic » 09/01/2012 14:37

Ja sam ih vidio da duz M17 stavljaju radar pored ceste koji slika, poslije samo dodju cestitke kuci.

hopi
Been thanked: 7 times

Post by hopi » 09/01/2012 14:43

presretač u pmv, znači i na ovim našim cestama imamo presretače, konkretno M5 M17, nisam znao niti čuo da je nekog zaustavio.

motorola01

Post by motorola01 » 09/01/2012 14:50

hopi wrote:presretač u pmv, znači i na ovim našim cestama imamo presretače, konkretno M5 M17, nisam znao niti čuo da je nekog zaustavio.
Mene zaustavio na M17 prije 3-4 mjeseca.Vozio 102 km/h,a ogranicenje 80km/h + 10 posto tolerancije(88km/h).Relacija Zenica-Lasvanska petlja.Fakticki taj golf moze snjirati 0-24h tom dionicom i dnevno hiljade maraka namaketi kroz kazne,jer od 100 auta(a znamo koliko auta dnevno prodje tom dionicom) barem 60-70vozi 89km/h i vise(pogotovo u vecernjim i nocnim satima kad nema guzve)...

AmADin_gospo

Post by AmADin_gospo » 09/01/2012 14:58

presretači mogu voziti gdje hoče, i nemoraju biti najavljeni. fixni radari moraju biti najavljeni i ako nisu, nemou pisati kaznu jer znači da rade van radnog vremena i van nadležnosti.

iako glupo, po trenutnoj definiciji, radati nisu radi sankcionisanja vozača i naplatu kazne, nego radi kontrole saobračaja i smanjivanja brzine.

elem, sve u svemu, ako nije najavljen, nemogu vam ništa.

Ateista

Post by Ateista » 09/01/2012 15:21

AmADin_gospo wrote:presretači mogu voziti gdje hoče, i nemoraju biti najavljeni. fixni radari moraju biti najavljeni i ako nisu, nemou pisati kaznu jer znači da rade van radnog vremena i van nadležnosti.

iako glupo, po trenutnoj definiciji, radati nisu radi sankcionisanja vozača i naplatu kazne, nego radi kontrole saobračaja i smanjivanja brzine.

elem, sve u svemu, ako nije najavljen, nemogu vam ništa.
Koliko je to sigurno i koji clan zakona to regulise?
Pise li negdje kako mora biti najavljen, jeli dovoljno na Bihamk stranici, u medijima, mora li biti tabla i slicno?

Isto tako, u cemu je razlika izmedju presretaca i drugih radara, zasto oni ne moraju biti najavljeni?

Ovo me stvarno zanima, jer ako to sve stoji onda da vecina kazni koje pisu ne bi smjeli pisati, i ako ima osnova da znam da se zalim ako budem u situaciji.

nihil_

Post by nihil_ » 09/01/2012 15:54

Pozzz
Dok on detektuje radar pa dok ti reagujes i smanjis brzinu radar te vec ocito. Dakle jedini izlaz je da vozis po ps-u ako vec neces da placas kazne.

rotor

Post by rotor » 09/01/2012 16:20

Pozzz
Evo da citiram sam sebe od prije godinu dana, da se ne ponvljam...
rotor wrote:Prije jedno desetak godina mi smo u firmi kupili neki takav uredjaj, zvao se "cobra", a mislim i da je to naziv proizvodjaca. Uredjaj se zalijepi na sofersajbu, usmjeri se prema naprijed i ukljuci u struju. Kad detektuje radar on se oglasi zvucnim signalom i to otkriva ga i na dva kilometra. Posto on otkriva radarske talase, bio je idealan za one stare radare (sto su stajali na haubi ) jer oni talase emituju non-stop, ali dolaskom ovih novih "pistoljskih" radara koji talase emituju tek kad vide vozilo on je postao neupotrebljiv, on zapisti u isto vrijeme kad ti radar snimi brzinu.
Nekad se moze potrefiti da radar snima vozilo koje je kilometar ispred, pa da ga otkrije, ali to je sve slucajnost.

Pa onda dolazi do sirenja mobilne telefonije i kamaru ti nekih predajnika koji emituju neke talase koji ga aktiviraju, poceo je da pisti nekontrolisano, pa onda dolazi svako malo naglo kocenje, vise odmaze nego sto pomaze..

E sad imaju tkz. ometaci radara, to je novije generacije, i on ometa radar i nedozvolja va mu da ocita brzinu, a manifestuje se tako sto displej na radaru bukvalno poludi (ovo sam slusao od covjeka koji ga ima ugradjen na svoje auto :-) ) Inace sad kad bacim pogled po parkiranim vozilima (sad kad znam sta je) vidim da se ovo masovno koristi, iako je zakonom zabranjeno...moze se poznati tako sto na autu sa obe strane prednje registarske tablice ima postavljena dva ovalna senzora velicine jajeta...ja sve prije konto to neke maglenke :roll:

nihil_

Post by nihil_ » 09/01/2012 16:23

rotor wrote:

Pozzz
Evo da citiram sam sebe od prije godinu dana, da se ne ponvljam...
rotor wrote:Prije jedno desetak godina mi smo u firmi kupili neki takav uredjaj, zvao se "cobra", a mislim i da je to naziv proizvodjaca. Uredjaj se zalijepi na sofersajbu, usmjeri se prema naprijed i ukljuci u struju. Kad detektuje radar on se oglasi zvucnim signalom i to otkriva ga i na dva kilometra. Posto on otkriva radarske talase, bio je idealan za one stare radare (sto su stajali na haubi ) jer oni talase emituju non-stop, ali dolaskom ovih novih "pistoljskih" radara koji talase emituju tek kad vide vozilo on je postao neupotrebljiv, on zapisti u isto vrijeme kad ti radar snimi brzinu.
Nekad se moze potrefiti da radar snima vozilo koje je kilometar ispred, pa da ga otkrije, ali to je sve slucajnost.

Pa onda dolazi do sirenja mobilne telefonije i kamaru ti nekih predajnika koji emituju neke talase koji ga aktiviraju, poceo je da pisti nekontrolisano, pa onda dolazi svako malo naglo kocenje, vise odmaze nego sto pomaze..

E sad imaju tkz. ometaci radara, to je novije generacije, i on ometa radar i nedozvolja va mu da ocita brzinu, a manifestuje se tako sto displej na radaru bukvalno poludi (ovo sam slusao od covjeka koji ga ima ugradjen na svoje auto :-) ) Inace sad kad bacim pogled po parkiranim vozilima (sad kad znam sta je) vidim da se ovo masovno koristi, iako je zakonom zabranjeno...moze se poznati tako sto na autu sa obe strane prednje registarske tablice ima postavljena dva ovalna senzora velicine jajeta...ja sve prije konto to neke maglenke :roll:
Ometaci radara su ilegalni i lako je upecati lika koji ga ima a kad ga se upeca bolje mu je da je dobio 10 kazni za prekoracenje brzine. Ja doduse nikad nisam vidio neki takav uredjaj al et.

muha_sa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Post by muha_sa » 10/01/2012 07:19

ne izlažite se trošku vec na retrovizor (unutrašnji) okacite izum desetljeca.
radar ometac :lol:

Image

rotor

Post by rotor » 12/01/2012 00:24

muha_sa wrote:ne izlažite se trošku vec na retrovizor (unutrašnji) okacite izum desetljeca.
radar ometac :lol:

Image
Ipak ovo je bolje resenje:

Image

lajkujMe

Post by lajkujMe » 12/01/2012 00:29

A da sporije i sigurnije vozite najpametnije rjesenje niko da spomene :-)

profatr

Post by profatr » 16/03/2017 15:29

Da izvucem temu iz zaborava. S obzirom na novi zakon i sve moguce kazne razmisljam o nabavci radar detektora. Ne vozim prebrzo, obicno do 20 kmh preko ogranicenja, ali i to je sada skupi sport.
Ima li tko za preporuciti neki radar detektor? Hvala

zippoo87
Has thanked: 19 times
Been thanked: 18 times

Post by zippoo87 » 16/09/2017 21:44

profatr wrote:Da izvucem temu iz zaborava. S obzirom na novi zakon i sve moguce kazne razmisljam o nabavci radar detektora. Ne vozim prebrzo, obicno do 20 kmh preko ogranicenja, ali i to je sada skupi sport.
niko nista a i meni bi valjala ovakva informacija

i jos nesto
da li neko sigurno zna jesu li kod nas radar detektori zabranjeni ?

tempuser
Has thanked: 23 times
Been thanked: 23 times

Post by tempuser » 16/09/2017 23:18

zippoo87 wrote:
profatr wrote:Da izvucem temu iz zaborava. S obzirom na novi zakon i sve moguce kazne razmisljam o nabavci radar detektora. Ne vozim prebrzo, obicno do 20 kmh preko ogranicenja, ali i to je sada skupi sport.
niko nista a i meni bi valjala ovakva informacija

i jos nesto
da li neko sigurno zna jesu li kod nas radar detektori zabranjeni ?
Jesu, svi uredjaji za detekciju i ometanje radara, samo ne znam sta ce sa navigacijama i aplikacijama na telefonima gdje su ucrtani radari.

thekupus
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Post by thekupus » 17/09/2017 00:14

vozite po zakonu, buduci Sanjini Sefici

Post Reply