R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post Reply
Novi_Nick

#1 R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by Novi_Nick » 15/06/2009 23:20

Biliću i Berbiću 26 godina robije

http://www.nezavisne.com/hronika/vijest ... obije.html

Datum: 15.06.2009 20:34

Autor: Nikola Morača

BANJALUKA - Sulejman Berbić (41) i Ćamil Bilić (47), obojica iz Večića kod Kotor Varoša, osuđeni su juče u banjalučkom Okružnom sudu na ukupno 26 godina robije zbog zločina nad srpskim civilima i ratnim zarobljenicima iz Kotor Varoša, počinjenih 1992. godine.

Image

Biliću i Berbiću 26 godina robije

Bilić je tako osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 13,5 godina, dok je Berbić osuđen na kaznu od 12,5 godina robije.

Olga Malešević, predsjednica Sudskog vijeća, u obrazloženju presude je navela da je Ćamil Bilić zbog zločina nad civilima osuđen na kaznu od sedam godina robije, dok je zbog zločina koje je počinio nad srpskim ratnim zarobljenicima osuđen na sedam godina i šest mjeseci zatvora.

Drugooptuženi Berbić je zbog zločina nad srpskim civilima osuđen na šest godina, dok je zbog zločina nad ratnim zarobljenicima dobio takođe sedam godina i šest mjeseci zatvora.

Maleševićeva je navela da je banjalučko tužilaštvo tokom suđenja u potpunosti dokazalo da su Berbić i Bilić od 24. jula do kraja oktobra 1992. godine nečovječno postupali prema zatvorenicima, Srbima, koje su držali zatočenim u improvizovanom zatvoru veličine četiri kvadrata u selu Večići kod Kotor Varoša.

"Optuženi su palicama i kablovima napunjenim olovom od 24. jula do kraja oktobra svakodnevno premlaćivali Jelenka Tepića i Milenka Đurića. Tepić je za vrijeme batinanja bio vezan lancima, a optuženi su ga tukli po cijelom tijelu i međunožju. Za to vrijeme Tepić je morao da pjeva nacionalističke pjesme i da čita "Kuran". Đuriću su tokom batinanja pokazivali papire na kojima je bila ispisana njegova smrtna presuda, tjerali su ga da muholovkom lovi muhe, a zatim je dobijao udaraca koliko je muva uhvatio", navela je Maleševićeva u obrazloženju presude.

Prema navodima iz presude, optuženi su drvenim palicama, kablovima napunjenim olovom, nogama i šakama, te psihičkim maltretiranjima zlostavljali i premlaćivali i Boru Lugića, Nedeljka Popovića, te tada jedanaestogodišnjeg Draška Sakana.

Lugić i Popović su u avgustu 1992. godine nakon premlaćivanja podlegli, a njihova tijela morali su zakopati ostali zatvorenici.

Predsjednica Sudskog vijeća je u obrazloženju presude navela da je Sudsko vijeće u potpunosti stalo na stranu svjedoka oštećenih, koji su na nedvosmislen način ispričali istinu.

Berbiću i Biliću je ujedno produžen pritvor, u kojem se nalaze od decembra prošle godine.

Mensur Radončić, advokat optuženih, najavio je podnošenje žalbe Vrhovnom sudu Republike Srpske.

"Razočaran sam ovakvom presudom. Optuženi su se vratili u Večiće 2000. godine i pitam se samo šta je tužilaštvo čekalo punih devet godina na podizanje optužnice", kazao je Radončić.

On je dodao da su svjedoci oštećenih iz nepoznatih razloga nagovoreni da daju iskaze koji su osudili Bilića i Berbića.
Znaci sada su pocela izmisljanja iz R. Srpske o izmisljenjim takozvanim Bosnjacko/Bosanskim logorima za Srbe u Bosni i Hercegovini sa ciljem izjednacavanja da su svi bili isto krivi za protekli rat. Evo pocela su po R. Srpskoj osudjivanja i zatvaranja na dugogodisnje robije Bosnjaka i Bosanaca.

Ovo hapsenje je najvjerovatnije povezano sa ovim temama

1. Savez logoraša R. Srpske pokreću tužbe protiv Federacije Bosne i Hercegovine, njenih gradjana i poreskih obveznika: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =3&t=64071

2. Zasto Srbija i BH Srbi sute i ignorisu clan 386. Presude: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =3&t=63557

3. Zeljko Komsic poručio Srbiji i R. Srpskoj: "Ne vucite đavola za rep!": http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =3&t=63225

4. R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije): http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =3&t=64400
vezano za ovu temu
4.1. Večići i prodor iz Večića: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =1&t=32547
Last edited by Novi_Nick on 16/06/2009 23:40, edited 1 time in total.

BaileyS

#2 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by BaileyS » 16/06/2009 00:48

Upravo procitah, bas cudno da se ljudi koji su vrsili ovakve zlocine vrate u manji entitet i da se nakon 9 godina neko sjeti da im sudi :-) Krenuli su na svim frontovima a ovo je jedan od nacina zastrasivanja i ponovnog progona onih koji su se vratili.

Predlazem da temi promijenis ime, npr. "tuzbe za raztne zlocine protiv povratnika u RS", bice dugotrajnija jer na zalost ovo nisu jedini slucajevi. Vec su krenuli i u Srebrenici sa privodjenjem povratnika na informativne razgovore.

BaileyS

#3 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by BaileyS » 16/06/2009 02:07

zoom66 wrote:da je tema o tomsonu, breni, dodicku, itd, tema bi bila "in" za naprdjivanje :x internet demokrata vs internet ratnika :zzzz:

vijest o presudi cijeli dan stoji OVDJE i samo je par postova bilo kao reakcija. :cry:
I mene huja uhvati kad vidim koliko nas interesuju sudbine ljudi ne shvatajuci da smo i mi mogli biti tu na njihovom mjestu. Ovo je upereno protiv svih nas ali niko ni habera. Cudan smo mi narod. Jos samo neka mi neko kaze sto se ljudi ne vracaju na svoje, uhvatili se asfalta bla.bla.bla. Suplja sarajevska demagogija.

Huja me hvata od tog zabijanja glave u pijesak. Evo kad se sjetim onog teroristickog napada na ljude na trolejbuskoj stanici na Dobrinji u vrijeme pogibije pokojnog Denisa, te likova na forumu koji me ubjedjuju kako je to sve maslo aktuelne vlasti da skrene paznju sa protesta :-) Pojeo vuk magarca, niko i ne upita sta bi sa tim ljudima a o istrazi da i ne govorim.

Ja mislim da ovi sudski progoni povratnika zasluzuju posebnu temu jer ovo je proces koji se odavno najavljuje a koji je izgleda krenuo i nece se sale zaustaviti. Brcanska Malta, Dobrovoljacka, ovo sad, sve je to povezano i dio je koordinisane akcije Banjaluke i Beograda na destabilizaciji BiH.

kijameta

#4 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by kijameta » 16/06/2009 07:44

Potpuno mi je nepoznat slucaj,jesu li ti ljudi krivi,jesu li stvarno pocinili zlocine ako jesu,nema se sta ni pisati.
Ako nisu ili ako su prestrogo optuzeni,prestrogo ili nepravedno osudzeni,naravno da trebamo pisati,protestirati ali u konacnici,tesko njima ako budu zavisili od forumskih naklapanja.Drzava,federacija,politicke stranke i organizacije treba da urade nesto po njihovom pitanju. Naravno da je ovo koordinarana akcija Srbije i rs-a ali ako su ta dva nesretnika stvarno nesto kriva,ovo sudzenje poslije toliko vremena od od djela za koji su osudzeni ,nista ne znaci da li je to koordinarana akcija ili aljkavost pravosudza i policije rs-a.

elSaik

#5 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by elSaik » 16/06/2009 14:26

Novi_Nick wrote:

Predsjednica Sudskog vijeća je u obrazloženju presude navela da je Sudsko vijeće u potpunosti stalo na stranu svjedoka oštećenih, koji su na nedvosmislen način ispričali istinu.
:shock:

generator

#6 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by generator » 16/06/2009 16:48

Necu ulaziti u istinitost ili neistinitost presude.
Da li je vas vise sokiralo sto je to presuda Bosnjacima od strane Srba, ili sto je presuda donesena prema "eventualnim" laznim iskazima svjedoka ?
Da li Srbi time zele postici jednakost u zlocinima ili nesto sasvim drugo ?
Da li uopce netko moze potvrditi u istinitost da nije bili takvih događanja,prema kojim su osuđeni ?

seln

#7 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by seln » 16/06/2009 17:08

generator wrote:Necu ulaziti u istinitost ili neistinitost presude.
Da li je vas vise sokiralo sto je to presuda Bosnjacima od strane Srba, ili sto je presuda donesena prema "eventualnim" laznim iskazima svjedoka ?
Da li Srbi time zele postici jednakost u zlocinima ili nesto sasvim drugo ?
Da li uopce netko moze potvrditi u istinitost da nije bili takvih događanja,prema kojim su osuđeni ?
Mene je sokirala ocigledna pristrasnost suda. Ne idem tako daleko da govorim o zavjeri u svrhu izjednacavanja, ali jasno je da su ovi ljudi osteceni.
Kada sam vidio naslov, pomislio sam "neka svaki zlocinac plati za ono sto je ucionio". No, kada sam procitao kako je teklo sudjenje i sta je pizda sa perikom rekla, malo je reci da sam bio sokiran.

Bosanac sa dna kace

#8 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by Bosanac sa dna kace » 16/06/2009 17:24

ima par detalja na ovoj temi dole
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... &sk=t&sd=a
ljudima se sudi jer su branili svoje selo od agresije i genocida, i ako su ubili koga to mogu biti samo agresorski vojnici, nisam uspio ufatit ovu vijest na glavnim stranicama mnogih ''bosanskih'' poratala, ovo treba da se vrti par dan, jel iko piso o ovome u novinama?

harka

#9 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by harka » 16/06/2009 17:29

Zar nema vec odjeljenje za ratne zlocine pri drzavnom sudu BiH
sa stranim i domacim sudijama.Zasto ovim ljudima sudi entitet?

Hunkar

#10 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by Hunkar » 16/06/2009 17:35

dok mi naprdjujemo o breni, oni polako dobijaju bitku za bitkom ... :x

helem, sta povodom ovoga uraditi? mozemo naprdjivati ... ali ovo je vec otislo daleko, pa svaki koji je ostao ziv sad treba u zatvor jer je prezivio cetnicku kamu? ima li iko ideju? mozemo poslati bakiru mail ... ali on ce objaviti i nista onda. mozemo palamuditi ... i nista, to ih nece iz zatvora istjerati ...

ima li iko ikakvu ideju? ja stvarno nemam ... :(

Lincoln-Burrows

#11 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by Lincoln-Burrows » 16/06/2009 17:38

harka wrote:Zar nema vec odjeljenje za ratne zlocine pri drzavnom sudu BiH
sa stranim i domacim sudijama.Zasto ovim ljudima sudi entitet?
nekada je teško suditi na osnovu nečije izjave, a nekada je to presudno,
ja ne ulazim u to da li su oni krivi ili ne, stvar je vrlo individualna.

nego sam htio odgovoriti na ovo drugo: zašto ne sudi državni sud?
Postoje mnogi sudovi i neki sudovi neće nikada optužiti određene ljude,
recimo ruski državni sud nikada neće optužiti odgovorne za zločine u Čečeniji
nego naprotiv sudi Čečence.
Ovaj slučaj ne povezujem sa čečenijom samo dajem odgovor zbog čega je tako.
Čečenski sud bi vjerojatno sudio samo Rusima.
Zbog svega toga je osnovan i Haški sud, ali ga ne priznajem jer takav sud nikada neće biti oformljen i za Ruse, takvi sudovi su za "malene"

Hunkar

#12 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by Hunkar » 16/06/2009 17:42

ovako ... sta mislite da sakupimo novac za neke dobre advokate ovim ljudima? to mi sad pada kao najbolja ideja ... samim time mozemo jos svasta pogurat na sudovima. ima nas ... a mozemo tu akciju i razglasiti ...

ako ste za, da pocnemo, otvorimo novu temu ... ovdje sigurno ima i pravnika i ljudi koji se razumiju u to, pa da nam pomognu ...

generator

#13 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by generator » 16/06/2009 17:44

Sto ako zbilja nisu nevini ?

tetakk

#14 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by tetakk » 16/06/2009 18:00

generator wrote:Sto ako zbilja nisu nevini ?
Nevini su.
Da pojasnim i zasto.
Zarobljeni srpski vojnici i civili( uhvaceni kraj sela Vecici sa M-48 na ramenima :-) ) su drzani u podrumu, jer nije bilo drugog smjestaja, a i sav ostali narod je u Vecicima tih dana zivio u podrumima zbog siline bombardiranja, granatiranja, rusenja tenkom kuce po kucu...
Zarobljeni vojnicu su bili iz jednog neuspijelog cetnickog napada na selo.
Osoba koja je ubila par Srba zbog srpskog ubijanje vece grupe bosnjackih i hrvatskih civila u selu Kotor ( za mene je to neopravdano) je poginula u jednom drugog bosnjackom selu u pucnjavi sa srpskim pljackasima kuca, koji su kasnije u dokumentarnom filmu o stradanju Srba na kotorvaraskoj opstini pokazani kao nevine srpske zrtve.
Kvazi sudstvo u Sumskoj ne zanimaju poginuli koji su napravili neki zlocin. Oni zele te zlocine "prikaciti" samo zivim ljudima, iako znaju sve sto se desavalo na teritoriji kotorvaroske opcine, jer je to jedan od nacina sprecavanja povratka u RS.
Last edited by tetakk on 16/06/2009 18:01, edited 1 time in total.

jeza u ledja

#15 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by jeza u ledja » 16/06/2009 18:00

Novi_Nick wrote:
Znaci sada su pocela izmisljanja iz R. Srpske o izmisljenjim takozvanim Bosnjacko/Bosanskim logorima za Srbe u Bosni i Hercegovini sa ciljem izjednacavanja da su svi bili isto krivi za protekli rat. Evo pocela su po R. Srpskoj osudjivanja i zatvaranja na dugogodisnje robije Bosnjaka i Bosanaca.
Ja procitah sve i nikako da skontam o kakvim izmisljanjima se radi?

Prenio si tekst, prenio si detalje optuzbe i presude i onda to nazvao izmisljotinom. Na osnovu cega?
Ako imas kakve izjave koje dokazuju da su ovi nevini onda daj to napisi, ovako ispada da ti automatski i pogresno mislis da Bosnjaci nisu mogli ciniti zlocine nad Srbima, zatvarati ih i maltretirati.

Novi_Nick

#16 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by Novi_Nick » 16/06/2009 18:27

jeza u ledja wrote:
Novi_Nick wrote:

Prenio si tekst, prenio si detalje optuzbe i presude i onda to nazvao izmisljotinom. Na osnovu cega?
Ako imas kakve izjave koje dokazuju da su ovi nevini onda daj to napisi, ovako ispada da ti automatski i pogresno mislis da Bosnjaci nisu mogli ciniti zlocine nad Srbima, zatvarati ih i maltretirati.
Pa ovdje je sve jasno ko dan o cemu se radi. Neki dan su predstavnici saveza logoraša R. Srpske predali u Sarajevu tužbe i pokrenuli proces protiv Federacije Bosne i Hercegovine odnosno poreskih obveznika i gradjana iz Federacije Bosne i Hercegovine. Prije toga ti je startovana Dobrovoljacka, sada ovaj slucaj osudjivanja i zatvaranja Bosnjaka i Bosanaca u R. Srpskoj. Prije toga su ti bile hajke na Generala Atifa Dudakovica i mnoge druge. Posto su predstavnici saveza logoraša R. Srpske predali u Sarajevu tužbe i pokrenuli proces protiv Federacije Bosne i Hercegovine sada im treba sto vise dokaza bilo kakvih (stvarnih, polustvarnih i najvise izmisljenih) da bi pokusali da dokazu da je u Bosni i Hercegovini bio gradjanski rat, da su svi jedanko u njega bili umjesani i da su svi isto krivi. To opet znaci izjednacavanje krvnika i zrtve.

Zasto taj proces i sve druge Srbi iz Srbije i iz R. Srpske ne vode pred relevantnim drzavnim sudom Bosne i Hercegovine a ne pred entitetskim RS i iz Srbije?

Procitaj isto prilog od forumasa sa nickom @tetakk ?

generator

#17 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by generator » 16/06/2009 18:33

tetakk wrote:
Nevini su.
Da pojasnim i zasto.
Zarobljeni srpski vojnici i civili( uhvaceni kraj sela Vecici sa M-48 na ramenima :-) ) su drzani u podrumu, jer nije bilo drugog smjestaja, a i sav ostali narod je u Vecicima tih dana zivio u podrumima zbog siline bombardiranja, granatiranja, rusenja tenkom kuce po kucu...
Osoba koja je ubila par Srba zbog srpskog ubijanje vece grupe bosnjackih i hrvatskih civila u selu Kotor ( za mene je to neopravdano) je poginula u jednom drugog bosnjackom selu u pucnjavi sa srpskim pljackasima kuca, koji su kasnije u dokumentarnom filmu o stradanju Srba na kotorvaraskoj opstini pokazani kao nevine srpske zrtve.
Kvazi sudstvo u Sumskoj ne zanimaju poginuli koji su napravili neki zlocin. Oni zele te zlocine "prikaciti" samo zivim ljudima, iako znaju sve sto se desavalo na teritoriji kotorvaroske opcine, jer je to jedan od nacina sprecavanja povratka u RS.
Osobno si bio tamo ?
To je jedini nacin da ti povjerujem.
Kad je osuđen Marko Radic i njegove "kolege" odmah su svi Bosnjaci slavili, a Hrvati ga nazivali herojem.
Nije li sudstvo neovisno i nepodlozno utjecaju politike i ulice ?'
Sa time ne zelim dovesti u pitanje nevinost ili krivnju gore osuđenih.

Novi_Nick

#18 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by Novi_Nick » 16/06/2009 18:38

Hunkar wrote:dok mi naprdjujemo o breni, oni polako dobijaju bitku za bitkom ... :x

helem, sta povodom ovoga uraditi? mozemo naprdjivati ... ali ovo je vec otislo daleko, pa svaki koji je ostao ziv sad treba u zatvor jer je prezivio cetnicku kamu? ima li iko ideju? mozemo poslati bakiru mail ... ali on ce objaviti i nista onda. mozemo palamuditi ... i nista, to ih nece iz zatvora istjerati ...

ima li iko ikakvu ideju? ja stvarno nemam ... :(
Bilo bi i vise nego pozeljno da odmah sve politicke stranke, politicari, nevladine organizacije kao i sami gradjani pod hitno kontaktiraju OHR, visokog predstavnika, sud u Hagu i sve druge svjetske i evropske relevantne organizacije i objasne im sta Srbija i R. Srpska kao i njihovi predstavnici rade sa Bosnjacima, Bosancima i Hrvatima po Bosni i Hercegovini te zahtjevati od njih da se ukljuce odmah u sve ove nametnute procese. Oni su svi kao neki garanti Dejtonskog mirovnog sporazuma pa onda kao takvi neka se i ukljuce u ovo sve sto su Srbi nametnuli. Naravno paralelno sa njihovim ukljucivanjem punu podrsku im moraju cijelo vrijeme davati gradjani Federacije BiH preko razno-raznih udruzenja, saveza odnosno nevladinih organizacija, TV i drugih medijia iz Federacije, politicari, stranke i razno-razni pravni experti.

Šandor

#19 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by Šandor » 16/06/2009 18:41

Šta reći. Ubijen je trocifreni broj povratnika u RS. 3 slučaja su riješena. U sva 3 slučaja ubica je bio iste nacionalnosti kao i ubijeni.

Teško mi je povjerovati da se u RS išta radi pošteno.

ld

#20 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by ld » 16/06/2009 20:29

koje ponizenje i sramota za bosnjake i bosnjacke predstavnike sto zu ove stvari dozvolili
i ne samo ovo,i slucaj ilije jurisica,ubistvo mnogih povratnika u rs,sramota sto pored nas zivih ratni zlocinci i danas se setaju po rs i srbiji

Pospanko

#21 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by Pospanko » 16/06/2009 20:53

jeza u ledja wrote:
Novi_Nick wrote:

Ja znam da je ovo laz, ako budem imao vremena, naci cu opis tacnog zarobljavanja kao i smrti ovih ljudi. Treba mi malo slobodnog vremena, da pretrazim svoju arhivu, da bih ovo pronasao.

IBM

#22 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by IBM » 16/06/2009 22:08

jesu li vrbanjci blizi vecica?

jeza u ledja

#23 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by jeza u ledja » 16/06/2009 22:17

tetakk wrote:
Nevini su.
Da pojasnim i zasto.
Po ovome znaci zlocin se desio, ali je prikacen pogresnim ljudima.
Dakle, nije u pitanju izmisljotina?

jeza u ledja

#24 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by jeza u ledja » 16/06/2009 22:18

Pospanko wrote:
Ja znam da je ovo laz, ako budem imao vremena, naci cu opis tacnog zarobljavanja kao i smrti ovih ljudi. Treba mi malo slobodnog vremena, da pretrazim svoju arhivu, da bih ovo pronasao.
Unaprijed hvala. :)

IBM

#25 Re: R. Srpska. Bosnjacima Biliću i Berbiću 26 godina robije

Post by IBM » 16/06/2009 22:45

ovaj slucaj i par drugih po istocnoj bosni imaju za cilj zastrasivanje povratnika, steta sto se nasi profesionalni novinari ne bave ovim.

Post Reply