pvc kese...

Očuvanje čovjekove okoline.

Zasto koristite pvc kese?

Zato sto hocu i nije me briga
2
9%
Ne koristim uopste
1
5%
Koristim jer nema papirnih
19
86%

Total votes: 22

BHG

pvc kese...

Post by BHG » 13/06/2007 11:04

s obzirom da se kod nas nikako nerecikliraju pvc kese a znamo kako se razgradjuju u prirodi i kakav su zagadjivac, zanima me da li koristite pvc kese...i da li bi volili da nam u granapima nude papirne kese umjesto pvc-a...
da li uvjek uzmete kesu kad vam ponude u granapu ili recimo cigare i mlijeko mozete ponjeti u ruci nekih 20-30 metara do kuce

sabanss

Post by sabanss » 13/06/2007 11:58

Vise puta sam proglasen cudakom zato sto uzmem mlijeko u ruku (hljeb ionako dodje u papirnoj vrecici) i ponesem do stana koj je cca. 30 metara od prodavnice.

Meni je licno srce bilo k'o Trebevic kada sam u Merkatoru u Ljubljani vidio Natron papirne kese. No, daleko smo mi od Slovenije...

triton

Post by triton » 13/06/2007 12:33

@dena: Kad krenem u ribu, ne moram nositi svoju kesu. Samo uberem jednu" :D :D :D
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=37387

protiv pvc kesa, uvesti ponovo one pletene tzv. cekere :D

zelenooka blogerica

Post by zelenooka blogerica » 13/06/2007 12:37

sabanss wrote:Vise puta sam proglasen cudakom zato sto uzmem mlijeko u ruku (hljeb ionako dodje u papirnoj vrecici) i ponesem do stana koj je cca. 30 metara od prodavnice.

Meni je licno srce bilo k'o Trebevic kada sam u Merkatoru u Ljubljani vidio Natron papirne kese. No, daleko smo mi od Slovenije...

nazalost jesmo daleko od Slovenije, gdje ako hoces da dobijes kesu moras da platis, tako da ljudima ne pada napamet da ih bacaju okolo jer za njih moaju da plate bar 10 centi

striker

Post by striker » 13/06/2007 12:39

Plastične kese treba naplaćivati i od tih para finansirati servise i organizacije koje rade na zaštiti okoliša. Tako ako ne kupiš kesu dobro je,a i ako kupiš opet je dobro :D

BHG

Post by BHG » 13/06/2007 14:03

striker wrote:Plastične kese treba naplaćivati i od tih para finansirati servise i organizacije koje rade na zaštiti okoliša. Tako ako ne kupiš kesu dobro je,a i ako kupiš opet je dobro :D

to je mislim i jedino i najbolje rjesenje....medjutim sta je potrebno da se takva incijativa pokrene....organizacije za zastitu okolisa nisu dovoljno ni aktivne a ni zainteresovane....o nasim ljudima da nepricamo....

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Post by karanana » 13/06/2007 15:42

kako me te kese nerviraju kad ih daju u prodavnicama. kao da im neko placa da ti dadnu sto vise tih kesa. pa ja odem u pekaru i kupim dvije kifle za 40 pfeninga, on mi ih stavi u malu papirnu a onda u plasticnu kesu.

BHG

Post by BHG » 13/06/2007 16:05

karanana wrote:kako me te kese nerviraju kad ih daju u prodavnicama. kao da im neko placa da ti dadnu sto vise tih kesa. pa ja odem u pekaru i kupim dvije kifle za 40 pfeninga, on mi ih stavi u malu papirnu a onda u plasticnu kesu.

jos se cude kad kazes da ti netreba plasticna kesa...
ja sam par puta to popratio komentarom "necu kesu, mogli bi malo i prirodu sacuvat"...il me cudno pogledaju il kazu "ma kakvu prirodu" :roll:

Saraswati

Post by Saraswati » 13/06/2007 16:27

Isti sluchaj, ljudi :D :D

Vec godinama vodim donkihotovsku borbu sa prodavačima širom i diljem Sarajeva da mi prestanu uvaljivati kese na svakom koraku, ali borba je, cini mi se, gotovo uzaludna. Nema kakve sve strategije nisam razradila, od toga da nosam cekere, da ih podmecem pod nos prodavačima, da vičem, kumim i molim da mi ne daju kesu, jer ja, jelte, imam svoju, no uzalud :D Svaki moj pokušaj, karikiram - ne bas svaki - zavrsi s njihovim dobronamjernim smjeskom tipa: "Ali, gospoja, to se ne placa!" Ko biva, svoji smo :D

Sta da radim? :D

Ali, stvarno, na pomen da takvo nesto ne cinite radi ekonomske dobrobiti, kako svoje, tako i njihove, vec zarad ocuvanja i zastite okolisa, uglavnom dobijete zacudjujuci i zapitkujuci pogled. :D

BHG

Post by BHG » 13/06/2007 16:35

Jessie B wrote:U kakvoj ambalazi izbacujete smece kad ga iznosite iz stana do kontejnera?

sta zelis da kazes?

BHG

Post by BHG » 13/06/2007 16:42

Jessie B wrote:
BHG wrote:
Jessie B wrote:U kakvoj ambalazi izbacujete smece kad ga iznosite iz stana do kontejnera?

sta zelis da kazes?

Želim da kažem, da kad sam pročitala tvoje pitanje da mi je prva asocijacija na te silne kese koje uzimam ili dobijam po trgovinama bila da mi služe za pakovanje i izbacivanje smeća.

istina...samo nemogu nabacat toliko smeca koliko tih kesa imam kod kuce...

Skyfox

Post by Skyfox » 13/06/2007 18:19

BHG wrote:
istina...samo nemogu nabacat toliko smeca koliko tih kesa imam kod kuce...

Katastofa koliko kesa ima, a kad skontas koliko nekim treba da se razgrade, ocaj... Nadzivit ce i nasu djecu

encian

Post by encian » 18/06/2007 09:42

hm, ispravite me ako grijesim, ali lijepili smo svojevremeno upozorenja po Bjelasnici koliko treba da se razgradi plasticna kesa, i pisalo je 5 000 godina :( . tabelica je sadrzavala i staklene boce (1000) opuske (500) i jos stosta a bila je uzeta iz knjige biologije.

nego, i meni je prije bilo neugodno kad navaljujem ja da mi ne daju kesu, pa onda navaljuju oni da mi daju kesu, pa je na kraju ja ipak uzmem. onda me nesto puknu ovdje u japanu kad vidjeh prvo da su skrti na kesama ko na zlatu, a drugo da se obraduju kad im vratis kesu, a i trece da ljudi sa sobom nosaju svoje plasticne kese. onda mi je puk'o film i u SA pa sam pocela da im ostavljam kese po pultu. ko ih sisa.

BHG

Post by BHG » 18/06/2007 09:54

encian wrote:hm, ispravite me ako grijesim, ali lijepili smo svojevremeno upozorenja po Bjelasnici koliko treba da se razgradi plasticna kesa, i pisalo je 5 000 godina :( . tabelica je sadrzavala i staklene boce (1000) opuske (500) i jos stosta a bila je uzeta iz knjige biologije.

nego, i meni je prije bilo neugodno kad navaljujem ja da mi ne daju kesu, pa onda navaljuju oni da mi daju kesu, pa je na kraju ja ipak uzmem. onda me nesto puknu ovdje u japanu kad vidjeh prvo da su skrti na kesama ko na zlatu, a drugo da se obraduju kad im vratis kesu, a i trece da ljudi sa sobom nosaju svoje plasticne kese. onda mi je puk'o film i u SA pa sam pocela da im ostavljam kese po pultu. ko ih sisa.

plasticne kese se nemogu razgraditi...u tome i jeste najveci problem....

encian

Post by encian » 18/06/2007 10:19

sjetih se. dosla zena koja proizvodi sve te kese po kredit i pokazuje knjige. ja je pitam kako se osjeca s obzirom da njene kese nepovratno zagadjuju dragu nam domovinu. joj kako me poslala odakle sam dosla :lol: mi smo samo jedni veliki papci i vecina nas ne vidi dalje od vlastitog nosa.

sjecate li se clanka o proizvodnji kesa od krompira? navodno je cvrsci i jeftiniji od papira. joj kad bi to krenulo...

Saraswati

Post by Saraswati » 18/06/2007 10:24

encian wrote:hm, ispravite me ako grijesim, ali lijepili smo svojevremeno upozorenja po Bjelasnici koliko treba da se razgradi plasticna kesa, i pisalo je 5 000 godina :( . tabelica je sadrzavala i staklene boce (1000) opuske (500) i jos stosta a bila je uzeta iz knjige biologije.

:thumbup:

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 18/06/2007 10:42

Problem PVC kesa sam trajno rijesila otvaranjem Terranove u Sarajevu.
Svako malo kupim sebi CEKER, sareni, jednobojni, ovakav onakav...

:D:D:D:D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 18/06/2007 10:43

mIRCerka wrote:Problem PVC kesa sam trajno rijesila otvaranjem Terranove u Sarajevu.

I bacanjem PVC ambalaze u Miljacku :oops: :D :x

surajaa

Post by surajaa » 18/06/2007 10:48

Meni se place kad se vozim dionicom ceste kroz Lasvansku petlju...to je pretuzno za vidjeti, svo ono siprazje, vrbe, grmovi su omotani kesama, raznoraznih boja, u prvi mah izgleda kao seoski vasar, ali vrlo brzo se slika pretvori u sablasnu i izgleda kao groblje napustenih kesa... :sad: :roll:

Neko je pomenuo koristenje pvc kesa za odlaganje smeca i ja to radim, nazalost....samo iz razloga sto ne postoji druga mogucnost....

U Svicarskoj je to rijeseno na nacin da se kupuju posebne vrece za smece i kostaju, cini mi se oko 2 CHF i samo one smiju da se koriste za odlaganje smeca s tim sto se ono vec u samom domacinstvu sortira...(mene oni fasciniraju u svakom pogledu)

:thumbup:

encian

Post by encian » 18/06/2007 12:15

i mi ovamo sortiramo smece, gorivo i negorivo, takodjer u posebne kese. gorivo japanci koriste za recilkazu npr, papira, a od ostalog se griju. negorivo se takodjer reciklira (npr. PET boce) a od ostalog sto se nije moglo razgraditi i reciklirati naprave nesto. npr, tokijski DISNEYLAND je napravljen na mjestu gdje je prije bilo more. ljudi pomijesali beton i to smece, zalili dno i napravili - cudo :).

to je osnovno sto se mora, ko zeli moze posebno odvajati tetrepak i ambalazu od hrane (one bijele posudice sto izgleda kao da su od pjene :D) za posebno recikliranje. mislim i staklo. takodjer, ako hoces da bacis tv moras da platis. zato po japanskim planinama mozete vidjeti more kucanskih aparata umjesto kesa :D. stvarno. ne salim se.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 18/06/2007 12:47

_BosanaC wrote:
mIRCerka wrote:Problem PVC kesa sam trajno rijesila otvaranjem Terranove u Sarajevu.

a ti se satro kupeci govna za cukom :D

jebote jednom bacila omot od cokolade u nabujalu miljacku u kojoj samo nisu plutala auta, a ti mi to vjecno nabijas na nos....

BHG

Post by BHG » 18/06/2007 13:17

mIRCerka wrote:
jebote jednom bacila omot od cokolade u nabujalu miljacku u kojoj samo nisu plutala auta, a ti mi to vjecno nabijas na nos....

to i nije bas neko opravdanje :D

mIRCerka

Post by mIRCerka » 18/06/2007 13:41

BHG wrote:
mIRCerka wrote:

to i nije bas neko opravdanje :D

:zzzz: nek prvi kamen baci onaj koji nije zgrijesio!

_BosanaC

Post by _BosanaC » 18/06/2007 13:42

mIRCerka wrote:
_BosanaC wrote:

Cukino govno se na onakvom kijametu razgradi za dan, a papir u Miljacki (i to onakav) nece zadugo :D

mIRCerka

Post by mIRCerka » 18/06/2007 13:49

_BosanaC wrote:
mIRCerka wrote:
_BosanaC wrote:

Cukino govno se na onakvom kijametu razgradi za dan, a papir u Miljacki (i to onakav) nece zadugo :D

jah jah, a to sto tvoj cuko sere u krug, to nikom nista :D

Post Reply