Putovanje u vremenu(Time travel)

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#1 Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by Prozor »

Eh hajmo malo o tome....

Je li moguce? Ako jeste, kako? Mnogi fizicari i ljudi od struke su se doticali ovog pitanja u svojim izjavama, postoje razne teorija tipa crne rupe, vrijeme kao cetvrta dimenzija i slicno.... posto nisam fizicar niti imam to znanje, ne razumijem bas najbolje takve teorije, ali hajde da pojednostavimo, je li moguce tretirati vrijeme kao stvar, kao "prostor" kroz koji se moze kretati, sto nazad, sto naprijed u vremenu? Stephen Hawking se upitao, ako se ikada u buducnosti dostigne ta nauka, zasto danas nemamo turista iz buducnosti? :roll:
Ili je sve ipak science fiction..... :D

http://en.wikipedia.org/wiki/Time_travel
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#2 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by terapija »

Postoji teorija, da kada bismo birali (citaj putovali) nas polozaj u toj 4 dimenziji, onda ne bismo mogli istovremeno zadrzati polozaj u prostoru. Dakle, "putovanje kroz vrijeme" nas baca u neki paralelni 3-dimenzionalni prostor, kao što bi recimo putovanje po 3. dimenziji za neka 2-dimenzionalna imaginarna bica njih izbacilo iz njihove prvobitne ravni (njihov 2D prostor) u neku drugu paralelnu ravan. Mozda je zato besmisleno pokusavati se "vratiti u proslost" ili ici u buducnost, buduci da automatski bivamo prebaceni iz naseg u neki drugi "paralelni" 3D univerzum.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#3 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by patrius »

Prije 15-ak god.sam citao knjigu "The Exploding Universe"(ne sjecam se imena autora)u kojoj ima svasta-nesto.Pa se tako,izmedju ostalog,ne temelju teorije o neprestanom sirenju svemira,veli da bi se,ako bismo uspjeli postici/dostici brzinu svjetlosti(oko 300.000 km/s)ili bi mozda moglo biti i manje :? neyse,u tom slucaju bismo mogli putujuci u "rikverc" uzivo gledati istoriju.Sad,nisam siguran sta se kaze o "putovanju u buducnost",a to bas i ne bi bilo zgodno unaprijed vidjet,zar ne :D .Uglavnom,vasiona je nastala poslije cuvenog "Big banga",i otad je pocelo teci i vrijeme,sto ce reci,uporedo s protokom vremena se i svemir siri,tako da je to neka vrsta "simultanke" 8-) Eh sad,posto su ta dva fenomena "blizanci",tj.medjusobno su povezani,kako prodje jedan dan,za toliko(nekoliko)se prosiri kosmos,te se na taj nacin i racuna starost univerzuma.(Uh,ovo fakat moze da osamuti razum :-) ).Sve u svemu,da zakljucimo:ukoliko bismo bili u stanju da ovladamo apsolutnom brzinom,onda bismo automatski ovladali i apsolutnim prostorom.A to ce reci da je sve oko nas ipak neka posuda,i da bismo bili kadri da,ako dobro "osafunjamo muda",uspjeli da vidimo sve sto se u bilo kom trenutku unutar te "posude" desilo.Sad,pitanje je koji bi to "saobracajac" reguliso :shock: Ha,sta kazes,valja l?
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8528
Joined: 11/02/2009 15:21

#4 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by Ajatolah_ »

Sta bi se onda desilo da ja recimo odem u proslost ubijem svoju majku prije mog rodjenja?
Tako ja ne bih mogao biti rodjen... Ali ako ja nisam rodjen - onda je nisam mogao ni ubiti, pa se ja ipak rodim i ubijem nju i sebe, ali ako sam se ubio nisam ju mogao ubiti.... i tako u krug do beskonacnosti :-) :-)
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#5 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by patrius »

EdoI wrote:Sta bi se onda desilo da ja recimo odem u proslost ubijem svoju majku prije mog rodjenja?
Tako ja ne bih mogao biti rodjen... Ali ako ja nisam rodjen - onda je nisam mogao ni ubiti, pa se ja ipak rodim i ubijem nju i sebe, ali ako sam se ubio nisam ju mogao ubiti.... i tako u krug do beskonacnosti :-) :-)
Vidis da se vec "neko" za to pobrinuo. :wink: Ne mozes picit kroz prostor kako ti hoces :D
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#6 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by patrius »

Ali ti,recimo npr.,hoces veceras da gledas na "Fly emirates" uzivo Arsenal-Manchester.I sta ces sad :? Neces valjda pjeske raspalit :shock: Ali,imas bratac avion.Unaprijedis si brzinu i ovladas,koliko-toliko,prostorom,stizes na tekmu.Znaci,utakmica se odigrala,dogadjaj se zbio u prostoru,ali da si krenuo pjeske,ti ga ne bi vidio,dakle,da nisi pospjesio brzinu,ti bi tek slusao o dogadjaju koji se odigrao.E sad,ovo doduse govori o stvarima unaprijed,a valjda se podrazumijeva da se na isti nacin moze furat i unazad.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#7 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by Prozor »

EdoI wrote:Sta bi se onda desilo da ja recimo odem u proslost ubijem svoju majku prije mog rodjenja?
Tako ja ne bih mogao biti rodjen... Ali ako ja nisam rodjen - onda je nisam mogao ni ubiti, pa se ja ipak rodim i ubijem nju i sebe, ali ako sam se ubio nisam ju mogao ubiti.... i tako u krug do beskonacnosti :-) :-)
"grandfather paradox". neki ga objasnjavaju na taj nacin da bi bio sprijecen u tome, tj da izvrsis ubistvo. :-) sto mora podrazumjevati neku vrstu univerzalne cenzure koja regulise vrijeme. naravno ovo je sve pretpostavljajuci da bi takvo putovanje uopce bilo moguce.
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#8 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by terapija »

Prozor wrote:
EdoI wrote:Sta bi se onda desilo da ja recimo odem u proslost ubijem svoju majku prije mog rodjenja?
Tako ja ne bih mogao biti rodjen... Ali ako ja nisam rodjen - onda je nisam mogao ni ubiti, pa se ja ipak rodim i ubijem nju i sebe, ali ako sam se ubio nisam ju mogao ubiti.... i tako u krug do beskonacnosti :-) :-)
"grandfather paradox". neki ga objasnjavaju na taj nacin da bi bio sprijecen u tome, tj da izvrsis ubistvo. :-) sto mora podrazumjevati neku vrstu univerzalne cenzure koja regulise vrijeme. naravno ovo je sve pretpostavljajuci da bi takvo putovanje uopce bilo moguce.
Možda je upitanju "cenzura" u obliku paralelizma, kako sam napisao u prethodnom postu.
Znači, "vratiš se u prošlost", koja je možda slična našoj, a možda nema veze s njom, ubiješ čovjeka za kojeg misliš da je tvoj djed, ali ti nastaviš da postojiš, jer upitanju su zapravo 2 paralelna prostora, s tim da mi nismo sposobni za sada da "vidimo" druge prostore, van ovoga u kome se trenutno nalazimo. To bi imalo smisla, ako je vrijeme zaista ta 4. dimenzija, kako se cesto naziva.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#9 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by slavkoimamodilera »

EdoI wrote:Sta bi se onda desilo da ja recimo odem u proslost ubijem svoju majku prije mog rodjenja?
Tako ja ne bih mogao biti rodjen... Ali ako ja nisam rodjen - onda je nisam mogao ni ubiti, pa se ja ipak rodim i ubijem nju i sebe, ali ako sam se ubio nisam ju mogao ubiti.... i tako u krug do beskonacnosti :-) :-)
Vrijeme (kao ni prostor u vezi s vremenom) nisu linearne velicine, samim tim to nije moguce ;-)
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#10 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by Prozor »

i naravno glavno pitanje :D , da li bi bilo moguce vidjeti samoga sebe? :-) Dozvoljavaju li zakoni fizike jednu osobu na dva mjesta, ili putovanje kroz vrijeme samo po sebi krsi iste zakone.... :-)
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#11 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by Prozor »

slavkoimamodilera wrote:
EdoI wrote:Sta bi se onda desilo da ja recimo odem u proslost ubijem svoju majku prije mog rodjenja?
Tako ja ne bih mogao biti rodjen... Ali ako ja nisam rodjen - onda je nisam mogao ni ubiti, pa se ja ipak rodim i ubijem nju i sebe, ali ako sam se ubio nisam ju mogao ubiti.... i tako u krug do beskonacnosti :-) :-)
Vrijeme (kao ni prostor u vezi s vremenom) nisu linearne velicine, samim tim to nije moguce ;-)
mozes li malo elaborirati ovo ?
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#12 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by zgembo_sa »

Koliko sad znamo putovanje kroz vrijeme je moguce samo unaprijed, tj. u buducnost, ali i to je na teoretskim osnovama. Pojednostavimo to ovako... kada bi neko sjeo u neku raketu koja putuje brzinom svjetlosti (ili makar priblizno njoj) i poletio negdje u svemir... njemu bi vrijeme proticalo sporije nego nama ostalima na planeti zemlji, sto ce reci da bi nakon nekog vremena kada bi se vratio na zemlju, mogao shvatiti da su svi koje poznaje vec odavno mrtvi...
Zephyr38
Posts: 7
Joined: 05/05/2009 02:38

#13 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by Zephyr38 »

patrius wrote:Prije 15-ak god.sam citao knjigu "The Exploding Universe" (ne sjecam se imena autora)u kojoj ima svasta-nesto.Pa se tako,izmedju ostalog,ne temelju teorije o neprestanom sirenju svemira,veli da bi se,ako bismo uspjeli postici/dostici brzinu svjetlosti(oko 300.000 km/s)ili bi mozda moglo biti i manje :? neyse,u tom slucaju bismo mogli putujuci u "rikverc" uzivo gledati istoriju.Sad,nisam siguran sta se kaze o "putovanju u buducnost",a to bas i ne bi bilo zgodno unaprijed vidjet,zar ne :D .Uglavnom,vasiona je nastala poslije cuvenog "Big banga",i otad je pocelo teci i vrijeme,sto ce reci,uporedo s protokom vremena se i svemir siri,tako da je to neka vrsta "simultanke" 8-) Eh sad,posto su ta dva fenomena "blizanci",tj.medjusobno su povezani,kako prodje jedan dan,za toliko(nekoliko)se prosiri kosmos,te se na taj nacin i racuna starost univerzuma.(Uh,ovo fakat moze da osamuti razum :-) ).Sve u svemu,da zakljucimo:ukoliko bismo bili u stanju da ovladamo apsolutnom brzinom,onda bismo automatski ovladali i apsolutnim prostorom.A to ce reci da je sve oko nas ipak neka posuda,i da bismo bili kadri da,ako dobro "osafunjamo muda",uspjeli da vidimo sve sto se u bilo kom trenutku unutar te "posude" desilo.Sad,pitanje je koji bi to "saobracajac" reguliso :shock: Ha,sta kazes,valja l?
The exploding universe - autor Nigel Henbest

Zanimljiv tekst:

Pitanje na prvi pogled izgleda apsurdno, i prvi odgovor koji većini pada na pamet je: naravno da postoji – svakim danom smo stariji – rađamo se, starimo, umiremo – dakle vrijeme prolazi. Ova zadnja misao – «vrijeme prolazi» - me dovela do zaključka da vrijeme, zapravo, ne postoji. Vrijeme je iluzija, četvrta dimenzija, uljez u našem trodimenzionalnom svijetu. Ono zapravo ne postoji van naših sivih stanica, proizašlo iz potrebe lakšeg snalaženja i organiziranja života. Kako? Evo mog jednostavnog objašnjenja bez ikakvih matematičko-fizičkih jednadžbi.

Zemlja rotira oko svoje osi izlažući jednu svoju stranu Suncu tvoreći dan, i ostavljajući drugu stranu u mraku noći. Izmjene dana i noći stvaraju iluziju vremena, prekjučer, danas i sutra. Da se slučajno ne nalazimo u takvom sustavu privlačenja i rotiranja masa, percepcija vremena bi nam bila daleko drukčija, usudim se čak reći da bi bez pokretanja odnosno rotiranja masa - vrijeme iščezlo.

Prošlost se dogodila znači ona više ne postoji, budućnost će se tek dogodit dakle ni ona ne postoji, sadašnjost nije vremenski period, ne traje, to je samo točka bez dimenzije kroz koju budućnost postaje prošlost. No ako prošlost kao ni budućnost ne postoji, a sadašnjost ne traje kako možemo govoriti vremenu i njegovom mjerenju?

Odgovor leži u načinu kako naš mozak obrađuje informacije. Prošlost prije prolaska kroz točku sadašnjosti ostavlja trag u našem pamćenju, a što se tiče budućnosti – naš um ju očekuje, te ona iz tog razloga za nas postoji. Postojanost vremena se opravdava intervalima, vremenskim razmacima događaja, promjenama - i to je u biti vrijeme u svojoj najjednostavnijoj i najboljoj definiciji - promjena. No promjena nije trenutačan događaj, ona zahtijeva početnu i završnu točku i to sve u odnosu neku drugu promjenu – a to je ono što se naziva relativno vrijeme, čija postojanost nije upitna – postojanost koja može zahvaliti čovjekovoj težnji da stvori organiziraniji način života. No relativno vrijeme nije pravo vrijeme o kojem ja govorim – to je samo uspoređivanje događaja (smještajući ih prije, poslije, za vrijeme i slično) – ono što ja tvrdim je da apsolutno vrijeme, dakle element/fenomen kako-da-ga-već-nazovem koji egzistira kao sam, ne postoji.

Ovakav način razmišljanja mi povećava uvijek postojanu sumnju da je svemir nastao od čestice beskonačne mase i nultih dimenzija. Ako vrijeme ne postoji, implicirajući tim da sve nema svoj početak i kraj – da li je moguće da je svemir u «vremenskim pogledima» nekakva ciklička pojava bez početka i kraja, iako je to ljudskom umu nepojmljivo?
Zephyr38
Posts: 7
Joined: 05/05/2009 02:38

#14 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by Zephyr38 »

zgembo_sa wrote:Koliko sad znamo putovanje kroz vrijeme je moguce samo unaprijed, tj. u buducnost, ali i to je na teoretskim osnovama. Pojednostavimo to ovako... kada bi neko sjeo u neku raketu koja putuje brzinom svjetlosti (ili makar priblizno njoj) i poletio negdje u svemir... njemu bi vrijeme proticalo sporije nego nama ostalima na planeti zemlji, sto ce reci da bi nakon nekog vremena kada bi se vratio na zemlju, mogao shvatiti da su svi koje poznaje vec odavno mrtvi...

Ne zna se da je vrijeme relativno, relativno je u sklopu Ajnstajnove Specijalne Teorije Relativiteta u mehanici nije relativno nego pravolinijsko.

Danas postoje i teorije koje predvidjaju postojanje najmanjeg mijerljivog trenutka (2×10^-23 sekundi) tvz Kronon čestica.
User avatar
Ateista
Posts: 47066
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#15 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by Ateista »

Teoretski, postoji mogucnost da vidio roslost, odnosno, sve sto vidimo je proslost, zavisi od toga koliko je daleko, jer svjetlost putuje brzinom od 299.792,458km/s i sve treba joj vremena da dodje sa nekih velikih udaljenosti, tako da sve sto vidimo u svemiru je proslost.

Isto tako, teoretski gledano, ako bismo mogli putovati brze od svjetlosti, mogli bismo prestici "svoju svjetlost", otputovati negdje u svemir i jakim teleskopom vidjeti zemlju, pa cak i samog sebe u proslosti.

To je naravno teoretski, ali uvijek stoji pitanje, sta bi bilo kad bismo putovali brze od svjetlosti...
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#16 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by terapija »

Zephyr38 wrote:
patrius wrote:Prije 15-ak god.sam citao knjigu "The Exploding Universe" (ne sjecam se imena autora)u kojoj ima svasta-nesto.Pa se tako,izmedju ostalog,ne temelju teorije o neprestanom sirenju svemira,veli da bi se,ako bismo uspjeli postici/dostici brzinu svjetlosti(oko 300.000 km/s)ili bi mozda moglo biti i manje :? neyse,u tom slucaju bismo mogli putujuci u "rikverc" uzivo gledati istoriju.Sad,nisam siguran sta se kaze o "putovanju u buducnost",a to bas i ne bi bilo zgodno unaprijed vidjet,zar ne :D .Uglavnom,vasiona je nastala poslije cuvenog "Big banga",i otad je pocelo teci i vrijeme,sto ce reci,uporedo s protokom vremena se i svemir siri,tako da je to neka vrsta "simultanke" 8-) Eh sad,posto su ta dva fenomena "blizanci",tj.medjusobno su povezani,kako prodje jedan dan,za toliko(nekoliko)se prosiri kosmos,te se na taj nacin i racuna starost univerzuma.(Uh,ovo fakat moze da osamuti razum :-) ).Sve u svemu,da zakljucimo:ukoliko bismo bili u stanju da ovladamo apsolutnom brzinom,onda bismo automatski ovladali i apsolutnim prostorom.A to ce reci da je sve oko nas ipak neka posuda,i da bismo bili kadri da,ako dobro "osafunjamo muda",uspjeli da vidimo sve sto se u bilo kom trenutku unutar te "posude" desilo.Sad,pitanje je koji bi to "saobracajac" reguliso :shock: Ha,sta kazes,valja l?
The exploding universe - autor Nigel Henbest

Zanimljiv tekst:

Pitanje na prvi pogled izgleda apsurdno, i prvi odgovor koji većini pada na pamet je: naravno da postoji – svakim danom smo stariji – rađamo se, starimo, umiremo – dakle vrijeme prolazi. Ova zadnja misao – «vrijeme prolazi» - me dovela do zaključka da vrijeme, zapravo, ne postoji. Vrijeme je iluzija, četvrta dimenzija, uljez u našem trodimenzionalnom svijetu. Ono zapravo ne postoji van naših sivih stanica, proizašlo iz potrebe lakšeg snalaženja i organiziranja života. Kako? Evo mog jednostavnog objašnjenja bez ikakvih matematičko-fizičkih jednadžbi.

Zemlja rotira oko svoje osi izlažući jednu svoju stranu Suncu tvoreći dan, i ostavljajući drugu stranu u mraku noći. Izmjene dana i noći stvaraju iluziju vremena, prekjučer, danas i sutra. Da se slučajno ne nalazimo u takvom sustavu privlačenja i rotiranja masa, percepcija vremena bi nam bila daleko drukčija, usudim se čak reći da bi bez pokretanja odnosno rotiranja masa - vrijeme iščezlo.

Prošlost se dogodila znači ona više ne postoji, budućnost će se tek dogodit dakle ni ona ne postoji, sadašnjost nije vremenski period, ne traje, to je samo točka bez dimenzije kroz koju budućnost postaje prošlost. No ako prošlost kao ni budućnost ne postoji, a sadašnjost ne traje kako možemo govoriti vremenu i njegovom mjerenju?

Odgovor leži u načinu kako naš mozak obrađuje informacije. Prošlost prije prolaska kroz točku sadašnjosti ostavlja trag u našem pamćenju, a što se tiče budućnosti – naš um ju očekuje, te ona iz tog razloga za nas postoji. Postojanost vremena se opravdava intervalima, vremenskim razmacima događaja, promjenama - i to je u biti vrijeme u svojoj najjednostavnijoj i najboljoj definiciji - promjena. No promjena nije trenutačan događaj, ona zahtijeva početnu i završnu točku i to sve u odnosu neku drugu promjenu – a to je ono što se naziva relativno vrijeme, čija postojanost nije upitna – postojanost koja može zahvaliti čovjekovoj težnji da stvori organiziraniji način života. No relativno vrijeme nije pravo vrijeme o kojem ja govorim – to je samo uspoređivanje događaja (smještajući ih prije, poslije, za vrijeme i slično) – ono što ja tvrdim je da apsolutno vrijeme, dakle element/fenomen kako-da-ga-već-nazovem koji egzistira kao sam, ne postoji.

Ovakav način razmišljanja mi povećava uvijek postojanu sumnju da je svemir nastao od čestice beskonačne mase i nultih dimenzija. Ako vrijeme ne postoji, implicirajući tim da sve nema svoj početak i kraj – da li je moguće da je svemir u «vremenskim pogledima» nekakva ciklička pojava bez početka i kraja, iako je to ljudskom umu nepojmljivo?
Hehe zaboli me glava na uranku :D

Ja sam sebi na osnovu slicnih razmisljanja postavljao pitanje, da li je vrijeme zapravo manifestacija / posljedica, kako hocete, kretanja.
Zamislimo nezamislivo, npr da cijeli nama poznati univerzum se zaustavi. Svaki atom, subatomarna cestica, sve se zaustavi u odredjenom "momentu".
Po nekoj logici, mogli bismo onda reci da i vrijeme isto tako stoji.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#17 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by slavkoimamodilera »

Prozor wrote:
slavkoimamodilera wrote:
EdoI wrote:Sta bi se onda desilo da ja recimo odem u proslost ubijem svoju majku prije mog rodjenja?
Tako ja ne bih mogao biti rodjen... Ali ako ja nisam rodjen - onda je nisam mogao ni ubiti, pa se ja ipak rodim i ubijem nju i sebe, ali ako sam se ubio nisam ju mogao ubiti.... i tako u krug do beskonacnosti :-) :-)
Vrijeme (kao ni prostor u vezi s vremenom) nisu linearne velicine, samim tim to nije moguce ;-)
mozes li malo elaborirati ovo ?
Uzivaj! :mrgreen:

http://en.wikipedia.org/wiki/Spacetime
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#18 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by patrius »

Vrijeme protice,pa bili mi njega svjesni ili ne.Sad,sto svako od nas ponaosob ima "svoje" vrijeme,to je druga stvar.Kako bismo inace objasnili stvari koje su bile i koje ce biti,ako ih "vremenski" ne posmatramo.Vrijeme ima svoje mjesto u prostoru.Jer,i za vrijeme stanja mirovanja vrijeme prolazi,bar sto se tice nas ljudi.E sad,naravno,da nije zivoga svijeta,vrijeme ne bi imalo nikakva smisla,jer ako je sve mrtvo,nije vazno koliko ce trajati.Ali opet,jbg, zvijezde nisu ziva bica pa ipak "umiru" :?Tako ce jednog lijepog,"suncanog" :skoljka: dana i nasa "lokalna" zvijezda riknut.Dakle,ipak ima "rok trajanja",nezavisan od nase "iluzije".Ako je vec vrijeme iluzija,onda je potpun apsurd u pogledu modernoga svijeta u kojem vazi moto "vrijeme je novac" :D
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#19 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by walkabout »

ako se malo ogranichimo na ono shto sa relativnom sigurnoshcu znamo (posmatrati samo brzine koje su jednake ili manje od brzine shirenja elmag polja i slicno, logiku rasudjivanja (gore je navedeno par zanimljivih primjera), itd...) onda...

smo na neki nacin (dosta) ogranicheni...

jedino mozhemo "uticati" na buducnost od date vremenske tacke posmatranja...

recimo, mozhe se desiti da vash otac/majka budu mladji od vas, ne zato shto "mogu" putovati "kroz" vrijeme, vec "samo" zato sto ce sporije stariti od vas ako se krecu puno vecom brzinom od vas (razlika kretanja vashe i njihove brzine treba biti veca od oko 240 000 km/s)...

za "putovanje" u proshlost nisam bash neshto ubijedjen, usljed nedostatka dokaza/eksperimenta mislim da logicko rasudjivanje mozhe suziti nivo mogucnosti/izbora/spekulacija...
Bitte_Halt_ja_ja
Posts: 670
Joined: 08/03/2009 12:25

#20 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by Bitte_Halt_ja_ja »

Gledao sam nekad davno na BBc-u emisiju o trenutno najboljim teorijama o vremenskoj masini. Sjecam se sam odruge i prve najbolje i najprihvacenije teorije.

Druga bi podrazumijevala neki stroj koji bi pola galaksije privukao sebi nesto izvrno i hopa eto nas kroz vrijeme...smijesno ali ipak je samo teorija

a prva najbolja teorija je slicna filmu matrix i kad se malo razmislii nije tako sci-fi mada ne predstavlja pravo putovanje kroz vrijeme. Naime, za nekoliko decenija(ili vise) kompjuteri ce dostici toliku brzinu i snagu obradjivanja podataka da cemo komotno moci simulirati cijelu planetu jer po procjenama kad se vidi koliko brzo racunarska tehnologija napreduje uopste nismo daleko od toga. Sta se sve postiglo u zadnjih 20 godina a tehnologija konstantno ubrzava.

Znaci uzmemo na primjer tamo nekad u godini 2250 da simuliramo od godine 1950 do 2050. godine na cijeloj planeti uz sve ljude bas kao iz filma matrix. Uz svijest i sve ono sto cini covjeka

Postavlja se pitanje(iz bbc emisije) kako mi danas znamo da smo realni a ne dio nekog simuliranog programa koji su pokrenuli ljudi za 240 godina da vide desavanja iz ovog perioda?

eto to bi bile po dokumentarcu najbolje teorije
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#21 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by zilog »

Putovanje u buducnost je jednostavno. Primaci se brzini svjetlosti, ili stati u blizinu crne rupe.
Putovanje u proslost bi trazilo vecu brzinu od svjetlosti, a to je, kako je trenutno poznato, nemoguce.
User avatar
Ateista
Posts: 47066
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#22 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by Ateista »

Bitte_Halt_ja_ja wrote:Gledao sam nekad davno na BBc-u emisiju o trenutno najboljim teorijama o vremenskoj masini. Sjecam se sam odruge i prve najbolje i najprihvacenije teorije.

Druga bi podrazumijevala neki stroj koji bi pola galaksije privukao sebi nesto izvrno i hopa eto nas kroz vrijeme...smijesno ali ipak je samo teorija

a prva najbolja teorija je slicna filmu matrix i kad se malo razmislii nije tako sci-fi mada ne predstavlja pravo putovanje kroz vrijeme. Naime, za nekoliko decenija(ili vise) kompjuteri ce dostici toliku brzinu i snagu obradjivanja podataka da cemo komotno moci simulirati cijelu planetu jer po procjenama kad se vidi koliko brzo racunarska tehnologija napreduje uopste nismo daleko od toga. Sta se sve postiglo u zadnjih 20 godina a tehnologija konstantno ubrzava.

Znaci uzmemo na primjer tamo nekad u godini 2250 da simuliramo od godine 1950 do 2050. godine na cijeloj planeti uz sve ljude bas kao iz filma matrix. Uz svijest i sve ono sto cini covjeka

Postavlja se pitanje(iz bbc emisije) kako mi danas znamo da smo realni a ne dio nekog simuliranog programa koji su pokrenuli ljudi za 240 godina da vide desavanja iz ovog perioda?

eto to bi bile po dokumentarcu najbolje teorije
Ali to vec nije putovanje u proslost, vec samo gledanje virtualne proslosti, nesto slicno onome ako se krecemo brze od svjetlosti, s tom razlikom da bismo tad vidjeli stvarnu proslost a ne virtualnu. Kod te virtualne proslosti je jos dodatni problem, kako bismo znali neke detalje koji su se desili? Cak je i neka generalna opsteprihvacena istorija upitna koliko je ispravna, pogotovo neki detalji o kojima nema nikakvih zapisa, sta je onaj mali radio tad i tad...
Bitte_Halt_ja_ja
Posts: 670
Joined: 08/03/2009 12:25

#23 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by Bitte_Halt_ja_ja »

Ateista wrote: Ali to vec nije putovanje u proslost, vec samo gledanje virtualne proslosti, nesto slicno onome ako se krecemo brze od svjetlosti, s tom razlikom da bismo tad vidjeli stvarnu proslost a ne virtualnu. Kod te virtualne proslosti je jos dodatni problem, kako bismo znali neke detalje koji su se desili? Cak je i neka generalna opsteprihvacena istorija upitna koliko je ispravna, pogotovo neki detalji o kojima nema nikakvih zapisa, sta je onaj mali radio tad i tad...

Ja bi na tvom mjestu pazio sta pricam, ako ispadne tacno vrlo moguce smo samo dio simulacije iz 2250. godine ili dio igrice iz 2400. godine, pa ako nastavis tako mogao bi fasovati neki bug ili trojanca i nestati :) by accident :P


Special greetings to Administrator of "Real life simulation 2250" or player of the game "The Sims 2400" please dont delete me :P
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#24 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by Prozor »

zilog wrote:Putovanje u buducnost je jednostavno. Primaci se brzini svjetlosti, ili stati u blizinu crne rupe.
Putovanje u proslost bi trazilo vecu brzinu od svjetlosti, a to je, kako je trenutno poznato, nemoguce.
Ovo nikako ne shvatam. mozda sam ogranicen, ali recimo da predjes brzinu svjetlosti, na koji nacin ce te to odvesti u proslost? a i ovo drugo, kontam da recimo ako stanes kraj crne rupe, za tebe vrijeme protice istom brzinom, dok na zemlji stvari teku puno brze, no kako je to putovanje u buducnost? ili primaknuti se brzini svjetlosti? da li te teoretski takav poduhvat moze baciti 10 godina unaprijed? i kako, ako se to jos nije desilo? mozda stvarno nemam dovoljno informacija, citao sam neke stvari, ali mi to ne ide u glavu. :-)
Bitte_Halt_ja_ja
Posts: 670
Joined: 08/03/2009 12:25

#25 Re: Putovanje u vremenu(Time travel)

Post by Bitte_Halt_ja_ja »

Pa stanes pored crne rupe recimo na 10 godina (tvojih 10 godina) Na ovoj planeti dje tece vrijeme recimo 100 puta brze proci ce 1000 godina. Tebi ce proci 10g a ovdje 1000 i eto te u buducnosti vratis se vamo u 3009. godinu :D
Post Reply