Put u jednom pravcu iz BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
kaajma

#1 Put u jednom pravcu iz BiH

Post by kaajma » 07/11/2009 00:47

Kao prvo moram reci izjavu jednog mog prijatelja "Ja volim Bosnu ali ona mene ne" poveden tom cinjenicom odlucio sam de se iselim odavde u neki bolji sistem naoruzam se znanjem i parama i pomognem Bonsni nakon 5-6 godina(nadam se da sam bio uvjerljiv8) pokusao sam preko fakulteta upisati se na neki becki ali posto sam student Visoke poslovne ne priznaju to kao fax Wiencani, iako su me ovdje uvjeravali da je to fakultet. Ako neko pozna neku drugu opciju neka podjeli sa nama siguran sam da ce mu biti zahvalno par pola miliona ljudi :D

valjda mi tema nece biti obrisana

markes69

#2 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by markes69 » 07/11/2009 01:47

...znam da je ovo poslednje sto zelis cuti ali
BUDI OREZAN STA ZELIS JER BI TI SE ZELJE MOGLE ISPUNITI

dobar_ti?

#3 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by dobar_ti? » 07/11/2009 02:11

Upises u Velikoj Britaniji skolu stranih jezika ili neki miki maus fakultet, dobijes vizu u trajanju zavisno od duzine skolovanja, dobijes pravo raditi 20 sati sedmicno (a u praksi je moguce i vise jer ti niko ne vodi evidenciju) i na taj nacin mozes nekoliko godina legalno boraviti i raditi u VB. U medjuvremenu skontas neku finu Kejti koja ima kucu od 450 kvadrata u Bishops Aveniji, vjencas se i nakon nekoliko godina dodjes nama ovdje i seres kako kod vas u Londonu nije ovako :D

BajrinNajmladji

#4 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by BajrinNajmladji » 07/11/2009 02:14

Krv, znoj, suze,...!

djani s

#5 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by djani s » 07/11/2009 09:05

Za relativno kratko vrijeme ( 5-6 godina ) se snaci u tudini a onda jos i pomoci domovini......, hm zvuci vrlo optimisticno. Sve u svemu probaj, barem neces zaliti jer nisi nista probao. :)

osa

#6 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by osa » 07/11/2009 11:25

da ti ne bi bio kao onaj intelekt, kojeg smo obrađivali na jednoj od tema( ne sjećam se više točno kojo0j), koji je otišao u ameriku, pa u prvom mjesecu svog boravka, kupio kuću, novi automobil, upisao djecu u skupe škole itd., pa za dva mjeseca skičao kako je amerika goli .urac, jer čovjek ne možđe zaraditi ni za pristojan život. trajat će to snalaženje jako dugo, možda i cijeli život, a šta kad djeca porastu pa kažu da im je bih neki tamo udaljen i maglovit zemljopisni pojam.

vox-populi

#7 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by vox-populi » 07/11/2009 11:41

Za 5-6 godina ces, kao student, mozda doci do pozicije da pokrivas sve svoje mjesecne troskove, imas nesto malo slobodnog vremena i nisi vise u dogovima. A o pomoci mozes da pocnes razmisljati tek nakon toga.

alica.k

#8 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by alica.k » 07/11/2009 13:26

ne kontam sto ga napadate vi, pomagao il ne pomagao bosni, njegovo je pravo da ide. i ja da mogu, otisla bih odma, ne bih se sekunde razmisljala.

imam jedan savjet za tebe, zavrsi vanredno neku skolu, to se vani trazi. radnici tipa oni sto sastavljaju namjestaj, varioci, montazeri klime...itd. i onda nadji posao s tim (novi zeland i australija) i to ti je to.

vox-populi

#9 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by vox-populi » 07/11/2009 13:33

Ja ga uopste ne napadam, potpuno ga podrzavam u namjeri da ode iz BiH. Samo mu govorim da sa statusom studenta i novopecenog dijasporca a bez neke vece ustedjevine zivot i nije tako ruzicast, bar ne prvih nekoliko godina. Ali se u svakom slucaju isplati. :-D

EDIT:

jedan primjer. Recimo da dodjes u Njemacku kao student. Bez znanja jezika ne mozes ni studirati, znaci moras prvo provesti bar dvije godine intenzivno uceci njemacki da bi dostigao nivo C1 koji ti je potreban za studije. I pod ovim intenzivno, zaista mislim intenzivno, svaki dan 3-4 sata kurs, plus samostalni radi, plus konverzacija, slusanje i sl.
Dalje, dok god imas studentsku vizu, ogranicen si na 20 radnih sati sedmicno, ili 4 sata dnevno (ako uspijes od ucenja). Opet, bez znanja njemackog jezika, mozes eventualno dobiti posao u McDonaldsu ili slicnim lancima brze ishrane ili da negdje cistis. I u jednom i u drugom slucaju, zaradjujes oko 8€ bruto po satu, sto na mjesecnom nivou iznosi otprilike 650€, mozda malo vise ili malo manje, zavisi od broja dana u mjesecu. Kao student ne placas puno poreza, ali moras platiti zdravstveno osiguranje od oko 65€ mjesecno. Dakle ostane ti oko 600€. Recimo da iznajmis sobu negdje, dakle ne stan nego u dijeljenom stanu, samo jednu sobu. To ce te kostati, ako budes sretan pa nadjes tako jeftino, najmanje 300€. Znaci ostane ti 300€. Od toga, moras platiti hranu minimum 100€ (i to da dobro pazis gdje kupujes i sta kupujes - znaci kalkulisanje svaki mjesec sta jesti a sta ne jesti). Eventualno moras platiti prevoz od minimum 28€ mjesecno (sa studentskim popustom) ili kupiti neko polovno biciklo pa tako ici na fax i nazad. Za mobitel i internet (koje teoretski ne moras imati, ali ne znam nikoga ko ovo nema) izdvojices oko 40€ mjesecno. Recimo da u dijeljenom stanu, vas recimo 4 dijelite jednu internet konekciju, onda je to dosta manje, al hajd recimo 25€ mjesecno minumum.
Dakle, u najboljem slucaju, ostane ti oko 175€ mjesecno. Od toga, moras platiti kurs koji uopste nije jeftin. Najjeftinija ponuda je oko 204€ za mjesec dana, sto te vec stavlja u minus od 30€. Studiranje mozda jeste besplatno u Austriji ali funkcionise tako da ti studentske obaveze placas tokom godine pa ti na kraju godine vrate taj novac. U Njemackoj placas 600€ po semestru, znaci 100€ mjesecno. Ovo naravno placas tek kad zavrsis sa ucenjem njemackog i kad pocens studirati.
Ovdje nisam uracunao higijenu, sisanje, izlaske vani, odjecu, te ostale dnevne troskove.

Naravno, druga je prica ako vec imas C1 certifikat. Onda ides odmah na studije i umjesto 200€ mjesecno za kurs, izdvajas 100€ mjesecno za placanje studija. To ti ostavlja cijelih 75€ za mjesecne troskove.

I naravno, potpuno je drugacija prica ukoliko nadjes kakav drugi, bolje placeni posao, npr. u IT sektoru. I dalje si ogranicen na 20 sati sedmicno ali mozes vise zaraditi. Ipak, ako zaradjujes preko 800€ i kao student placas poreze pa ti na kraju, netto ne ostaje puno vise.

Eto, nadam se da te nisam obeshrabrio, ali ovo ti je realna slika studentskog zivota. Dosta studenata ovdje imaju ili neku stipendiju (npr. moja djevojka dok je studirala je dobijala oko 600€ mjesecno stipendije, roditelji su joj slali ponekad nesto para a i ona je radila tih 20 sati sedmicno koliko joj je bilo dozvoljeno) ili imaju neki bolji posao uz finansijsku podrsku roditelja. Za strance je malo teze jer pretpostavljam da ti roditelji iz BiH ne mogu slati par stotina eura mjesecno a nemas pravo pristupa fondovima za stipendiranje njemackih studenata.

Moguce je da postoje neki drugi fondovi za stipendiranje stranaca. Googleaj malo. U svakom slucaju bih ti preporucio da prvo naucis jezik i dobijes certifikat C1 te da u AT ili DE dodjes sa sto vise ustedjenog novca.

Ili imas dijasporsku opciju rada na crno koju ti ne bih ni u kom slucaju preporucio jer ako te uhvate, dobijas trajnu zabranu studiranja u EU te privremenu zabranu ulaska, plus novcanu kaznu.
Last edited by vox-populi on 07/11/2009 13:55, edited 2 times in total.

kaostvorena

#10 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by kaostvorena » 07/11/2009 13:49

Moje misljenje je isto.Ko zeli da ide neka ide,i trazi najbolje rjesenje u svom zivotu.Obicno oni koji ne podrzavaju takva razmisljanja i ne mogu nigdje da odu,ili nisu u poziciji da napustaju zemlju.Zao mi je ni mene ne voli moja domovina,nista mi ne ide ovdje.
U narednoj godini i ja cu napustiti ovu zemlju.Ne mogu reci da li cu se vratiti ili ne,a iskreno znam da necu nikome ovdje nedostajati.

kaajma

#11 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by kaajma » 07/11/2009 17:43

vox-populi
hvala ti puno na detaljnom objasnjenju, zadnju godinu istarzujem kako to sve hoda i vidim da se dosta razumijes
trenutno idem na Geote institut za njemacki jezik i ono stpen sam bas mrtvi pocetnik A11 trebao bih za jedno mjesec dana da zavrsim dva levele i da pocnem A2, nisam znao da mi za fax treba c1, mislio sam b1 ili b2 ali eto,
a sto se tice posla kao izvora ekszistencije upoznat sam da po zakonu je dozvoljeno samo 4 h na dan ali ima jako dopžbrog prijatelja koji je radio na crno istovaro namjestaj itd i zaradio oko milju eura za neznam jel mjesc ili dva ali je pomalo radio satnica mu je bila oko 7-8 eura nekad je znao opucat i po 11 h na dan

vox-populi

#12 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by vox-populi » 07/11/2009 19:52

kaajma wrote:vox-populi
hvala ti puno na detaljnom objasnjenju, zadnju godinu istarzujem kako to sve hoda i vidim da se dosta razumijes
trenutno idem na Geote institut za njemacki jezik i ono stpen sam bas mrtvi pocetnik A11 trebao bih za jedno mjesec dana da zavrsim dva levele i da pocnem A2, nisam znao da mi za fax treba c1, mislio sam b1 ili b2 ali eto,
a sto se tice posla kao izvora ekszistencije upoznat sam da po zakonu je dozvoljeno samo 4 h na dan ali ima jako dopžbrog prijatelja koji je radio na crno istovaro namjestaj itd i zaradio oko milju eura za neznam jel mjesc ili dva ali je pomalo radio satnica mu je bila oko 7-8 eura nekad je znao opucat i po 11 h na dan
Za studiranje u EU za strance, potrebno je imati C1 nivo jezika na kojem se namjerava studirati. C1 je izuzetno tezak nivo i predstavlja akademsko poznavanje jezika. Recimo, A1 i A2 je bazicno poznavanje jezika, nesamostalno. Otprilike to znaci da mozes otici u prodavnicu sam, da mozes reci sta te boli doktoru, ono totalno osnovne stvari. Pisanje te eventualna diskusija je minimalna. A1 je potreban za bilo kakvu boravisnu dozvolu (osim studentske vize za ucenje jezika u maticnoj zemlji, te pojedinih radnih viza).
B nivo podrazumijeva samostalno poznavanje jezika. To znaci da se sa svojim znanjem mozes snaci u vecini svakodnevnih situacija. Takodjer, podrazumijeva mogucnost upustanja u jednostavnije dijaloge te pisanje jednostavnijih tekstova. B1 je potreban za useljenicku vizu a B2 se jos u Njemackoj i Austriji zove Deutsch für Beruf i uslov je za dobijanje vecine kvalifikovanih poslova.

C nivo je akademski nivo poznavanja stranog jezika. To znaci da o svim temama mozes diskutovati na jako visokom nivou te pisati gotovo pa naucne tekstove. C1 je potreban za studiranje na visoko-skolskim ustanovama u EU dok sa C2 mozes recimo predavati njemacki jezik strancima. C2 je gotovo pa nemoguce poloziti. Primjera radi, dok sam zivio u BiH isao sam 5 godina na kurs francuskog. Moja profesorica koja je inace diplomirala francuski na Univerzitetu u Sarajevu te predavala isti nekoliko godina, nije uspjela poloziti C2.

Sto se posla tice, ja ti NIKAKO ne bih preporucio bilo sta na crno. Prvo, provjere su ceste. Kao drugo, nemas nikakvu sigurnost na takvom poslu. S obzirom da radis na crno, naravno nikakvi doprinosi se ne uplacuju. Dalje, "gazda" kod kojeg radis moze jednostavno odbiti da ti plati ono sto si zaradio a ti u tom slucaju ne mozes uraditi apsolutno nista. Susretao sam takvih slucajeva dosta. Cak i ako ti je gazda "dobar i redovno placa", opet ostaje opasnost od kontrola.Licno ne bih rizikovao moju buducnost radom na crno.

I jos sto se tice posla, ne znam kako namjeravas da radis 7-8 sati dnevno, cak i na crno. Studiranje ovdje nije kao dole, ne mozes piti kafe (ili raditi puno radno vrijeme) i u isto vrijeme studirati. Jednostavno neces uspjeti poloziti ispite ako ne posvetis dovoljno vremena ucenju. A od polozenih ispita ti zavisi i produzenje vize. Ako ne polozis odredjen broj ispita za godinu dana, nece ti biti produzena viza. Studiranje je ovdje full time job.

A ne znam da li si svjestan cinjenice da ne mozes tek tako doci i studirati, u AT ili u DE. Trebas, pored bazicnih uslova, imati i dovoljno novca da se izdrzavas tokom studiranja. To znaci da prilikom aplikacije za nacionalnu vizu na osnovu koje ces traziti boravisnu dozvolu, moras prikazati da imas na raspolaganju oko 600€ mjesecno. Postoje dva nacina da ovo dokazes ambasadi. Jedan je da oko 7200€ stavis na stedni racun u Austriji ili Njemackoj (Sparkonto) koji ce biti zatvoren, odnosno ne mozes posuditi novac, uplatiti na racun i kad dobijes boravisnu dozvolu povuci novac sa racuna i vratiti. Novac mora ostati na racunu a mislim da ti je dozvoljeno da mjesecno dizes odredjenu sumu. U ovom slucaju, dobijas vizu na godinu dana i moras opet aplicirati nakon godinu dana i opet imati isti iznos na racunu. Drugi nacin je da neko ko ima dovoljna primanja garantuje za tebe. To znaci da neko mora imati slijedeca primanja:

primjer:

stan 500€
osnovni zivotni troskovi u DE 365€
svi krediti npr. 200€
garancija za tebe 600€

Znaci, osoba koja bi eventualno garantovala za tebe mora u ovom slucaju imati platu od 1665€ netto, sto je preko 2500€ bruto. Vjeruj mi, takvu osobu uposte nije lako naci. I opet dobijas vizu na godinu dana i ponavljas proceduru svake godine.

Drugi nacin je da dobijes neku stipendiju koja ce pokrivati tvoje troskove. O tome ne znam puno, trebas provjeriti.

Eto pa pitaj ako te jos nesto zanima.

anjusha
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#13 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by anjusha » 07/11/2009 20:17

Prilicno dosta (oko 40-50%) postdiplomskih studija u Americi su finanansirani od strane univerziteta na kojem se taj postdiplomski radi. Za tacan postotak pitajte me u ponedeljak :) Postoje razne mogucnosti za finansiranje, od teaching assistantships, research assistantships itd. Za to moras imati prilicno dobre ocjene na fakultetu, biti posvecen oblasti u kojoj radis, imati dobru temu, imati dobro znanje engleskog itd.
To ti je jedna dobra opcija. :)
Ako te bude vise interesovalo u vezi toga javi se na pp. :)

jefferson

#14 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by jefferson » 08/11/2009 05:12

anjusha wrote:Prilicno dosta (oko 40-50%) postdiplomskih studija u Americi su finanansirani od strane univerziteta na kojem se taj postdiplomski radi. Za tacan postotak pitajte me u ponedeljak :) Postoje razne mogucnosti za finansiranje, od teaching assistantships, research assistantships itd. Za to moras imati prilicno dobre ocjene na fakultetu, biti posvecen oblasti u kojoj radis, imati dobru temu, imati dobro znanje engleskog itd.
To ti je jedna dobra opcija. :)
Ako te bude vise interesovalo u vezi toga javi se na pp. :)
Ovo je jedan od opcija, ali moras se vec pokazati prije toga. Ja sam imao fax placen preko sporta, a onda mi je skola finansirala magistraski a i doktorat. Ustvari na magistarskom sam extra zaradjivao :D .
Problem je doci na fax!
Ako si zainteresovan za detalje, a pogotovo ako si sportista javi se na pp!

muha_sa

#15 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by muha_sa » 08/11/2009 09:14

alica.k wrote:ne kontam sto ga napadate vi, pomagao il ne pomagao bosni, njegovo je pravo da ide. i ja da mogu, otisla bih odma, ne bih se sekunde razmisljala.

imam jedan savjet za tebe, zavrsi vanredno neku skolu, to se vani trazi. radnici tipa oni sto sastavljaju namjestaj, varioci, montazeri klime...itd. i onda nadji posao s tim (novi zeland i australija) i to ti je to.
:-) mašta može svašta :D
da,jedva cekaju varioce,montažere klime,stolare i ostale irgete :-)
jednostavno pokucaš na vrata ambasade jal konzulata i kažeš da si varioc i da želiš da malo rintaš i oni te jedva docekaju--namah stalnu vizu :D

senjor

#16 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by senjor » 08/11/2009 09:19

muha_sa wrote:
alica.k wrote:ne kontam sto ga napadate vi, pomagao il ne pomagao bosni, njegovo je pravo da ide. i ja da mogu, otisla bih odma, ne bih se sekunde razmisljala.

:-) mašta može svašta :D
da,jedva cekaju varioce,montažere klime,stolare i ostale irgete :-)
jednostavno pokucaš na vrata ambasade jal konzulata i kažeš da si varioc i da želiš da malo rintaš i oni te jedva docekaju--namah stalnu vizu :D
:D :D :D

phillie

#17 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by phillie » 08/11/2009 09:48

ljudi sa ovim znanjem zanata su itekako dobrodosli u njemackoj, ali za sve postoji procedura, kao npr trebas biti zaposlenik neke firme koja ima ugovoren posao u njemackoj...pa tako da dobijes vizu, al na tri mjeseca ili max do godine dana...rintas ko konj za ovim svojim "znanjem" po 12 sati dnevno, stedis na hrani, nema izlazaka (a i gdje bi kad si rint'o vazdan), gledas sto jeftinije da prodjes, da bi ustedion nesto da doneses u BiH. Dodjes a tvoji te ne mog prepoznati koliko si smrsao, propao...
I tako malo uzivas, dok te opet ne zovnu u tu lijepu njemacku, da opet mozes stediti, rintati i propadati...

muha_sa

#18 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by muha_sa » 08/11/2009 09:53

crkvice wrote:ljudi sa ovim znanjem zanata su itekako dobrodosli u njemackoj, ali za sve postoji procedura, kao npr trebas biti zaposlenik neke firme koja ima ugovoren posao u njemackoj...pa tako da dobijes vizu, al na tri mjeseca ili max do godine dana...rintas ko konj za ovim svojim "znanjem" po 12 sati dnevno, stedis na hrani, nema izlazaka (a i gdje bi kad si rint'o vazdan), gledas sto jeftinije da prodjes, da bi ustedion nesto da doneses u BiH. Dodjes a tvoji te ne mog prepoznati koliko si smrsao, propao...
I tako malo uzivas, dok te opet ne zovnu u tu lijepu njemacku, da opet mozes stediti, rintati i propadati...
tako je crkvice :D :thumbup:
ne mogu ja to objasnit ovoj omladini--mislim u realnom životu--na forumu sam ionako neki nick :D a i ne prati baš puno svijeta pisaniju na forumima :D al je fino i ovdje to naglasit--nek zna omladina.Ima ih koji jedva cekaju ukidanje viza i kontaju " ih,sad cu se ispalit" :lol: NEMA TOGAAAAA :D

djani s

#19 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by djani s » 08/11/2009 10:06

Hehehe vidim ima i poneki "expert" za zivot u inostranstvu. Evo zivim vec duze vrijeme u Njemackoj i nisam jos saznao da bas svi tako zive ovdje :roll: , ali nista, morat cu i ja ( probat cu to objasniti i svim poznanicima pa da i oni to praktikuju ) "rintati" 12 sati na dan, stedjeti na hrani, ne izlaziti nigdje, smrsati da izgledam "propao" da se brate uklopim u te expertne standarde :lol:

muha_sa

#20 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by muha_sa » 08/11/2009 10:11

djani s wrote:Hehehe vidim ima i poneki "expert" za zivot u inostranstvu. Evo zivim vec duze vrijeme u Njemackoj i nisam jos saznao da bas svi tako zive ovdje :roll: , ali nista, morat cu i ja ( probat cu to objasniti i svim poznanicima pa da i oni to praktikuju ) "rintati" 12 sati na dan, stedjeti na hrani, ne izlaziti nigdje, smrsati da izgledam "propao" da se brate uklopim u te expertne standarde :lol:
djani---ne bih da budem advokat ikom----rijec je o ljudima koji SAD i DANAS žive ovdje u BiH i maštaju da se ispale vani :D
pošto ti živiš u Njemackoj reci cika Muhi mogul sad ja doc tamo i zaposlit se :?
da naglasim--imam vizu a i cijenjen sam majstor :D

djani s

#21 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by djani s » 08/11/2009 10:24

Cika Muha u pravu si sto se tice tvog posta :) . Iskreno da ti kazem nisam se u zadnje vrijeme bavio o tome pitanju pa ne znam tacno, ali mislim da nije lako ( mada ne i nemoguce ). U kojoj si struci majstor?

muha_sa

#22 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by muha_sa » 08/11/2009 10:35

djani s wrote:Cika Muha u pravu si sto se tice tvog posta :) . Iskreno da ti kazem nisam se u zadnje vrijeme bavio o tome pitanju pa ne znam tacno, ali mislim da nije lako ( mada ne i nemoguce ). U kojoj si struci majstor?
ovoj o kojoj pišem---najtraženiji profil u metalskoj idustriji :D Inoxom se bavio i cijeli radni vijek s inoxom proveo.
Sinak dragi---nema šanse da se zaposlim negdje vani--može preko nekog ko ima registrovanu firmu u BiH i ispostavu vani.Imao sam tih i takvih more ponuda al mi ni na kraj pameti bilo nije da se upustim u tu avanturu :D
Raspravljam o materiji koju,mislim, odlicno znam----nema šanse da ce nas neko vani zaposlit ako nemamo prijavljen boravak-i to je jedina istina.Imam šengen vizu na godinu dana,pošto mi kcer,zet i unuk vani žive :-D znaš koliko mogu u toj godini dana vani --u šengenu--boravit :? maksimalno 3.( tri ) mjeseca--moj izbor hocul u cugu 3.mjeseca il cu deset puta po 9.dana :D
to ja našoj omladini govorim---ukidanjem viznog režima prestaje maltretiranje i ponižavanje pred ambasadama---ništa više. Ko ima love putovat ce u šoping-rodbini i to je to--ko nema,sjedit ce i u nebo gledat al ce imat jedan fin osjecaj da može ko covjek sjest,pasoš u ruke i otputovat bez ikakvih ponižanja :D

djani s

#23 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by djani s » 08/11/2009 10:45

Muha , vidim da nisi od juce i ne lupas u prazno ( iluzije, ma zdravo ). Pozdrav

HAVANA

#24 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by HAVANA » 08/11/2009 11:02

muha_sa wrote:
djani s wrote:Cika Muha u pravu si sto se tice tvog posta :) . Iskreno da ti kazem nisam se u zadnje vrijeme bavio o tome pitanju pa ne znam tacno, ali mislim da nije lako ( mada ne i nemoguce ). U kojoj si struci majstor?
ovoj o kojoj pišem---najtraženiji profil u metalskoj idustriji :D Inoxom se bavio i cijeli radni vijek s inoxom proveo.
-----------------------------------------------------------------------------------------------

:shock:
Pa bolan ne bio svaki dan šupljiramo a ja imam sto pitanja u vezi inoxa...a nemam koga pitati za savjet :-) :lol:
E ima da te peglam :D

muha_sa

#25 Re: Put u jednom pravcu iz BiH

Post by muha_sa » 08/11/2009 11:09

HAVANA wrote:
muha_sa wrote:

:shock:
Pa bolan ne bio svaki dan šupljiramo a ja imam sto pitanja u vezi inoxa...a nemam koga pitati za savjet :-) :lol:
E ima da te peglam :D
jebi se ti polako :lol:
odeš u sjedište INCKA--tad bio mufljuz BILT i pogledaš ogradu :D Muha radio :D
odeš u Asa auto i pogledaš-Muha radio :D odeš u prvu Avazovu zgradu-Muha radio :D odeš u studentski dom Nedjarici-sad UN.-Muha radio :D odeš u Bošnjacki institut i pogledaš i sve što od inoxa vidiš-Muha radio :D odeš na Zetru-Muha radio :lol:odeš u Coca Colu u Hadžicima--Muha radio :D odeš i prošetaš preko mosta kod Vijecnice-pogledaš ogradu-Muha radio :lol: ima toga još more :D ............naravno da nisam sam al.................. :D

Post Reply