Pušač u poseti kod nepušača

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Post Reply
Anka

#1 Pušač u poseti kod nepušača

Post by Anka » 03/10/2006 12:49

Ovo što ću napisati nije povezano samo sa pušenjem,već govori o našoj toleranciji,poštovanju tuđih stavova i stila života.
Sinoć su se sukobila dva sveta.
Ja svakako znam da je pušenje moj porok. Znam i da mi smeta, sve više i sve češće osećam negativne posledice ali jednostavno nemam snage da prekinem. Pušenje je definitivno bolest zavisnosti,nije kao alkohol ili droga, ali da postoji ovisnost-postoji i da je teško rešiti se toga-teško je.
Više puta sam pokušavala da ostavim cigarete, ali,nije išlo.
E sad,da ne pričam o svojoj beskarakternosti i nedostatku jake volje...želim nešto drugo da kažem, zbog neprijatnosti koju sam doživela.
Sinoć sam bila u poseti kod moje koleginice sa posla. Slatka ženica.Na poslu uvek lepo razgovaramo i ajde de,red je bio da odem kod nje kući u posetu. Kupila sam poklončić i u 20h stigla kod nje.
Ona i njen suprug su mi otvorili vrata a dočekala me je i njihova mačka.Nisam znala da ima mačku, ne volim mačke (sorry mirc :) )
Seli smo u dnevnu sobu, prostrana soba, vrata od terase širom otvorena,lepo vreme,toplo je,juče je bilo 27 stepeni.
Nakon par minuta,standardno,vadim kutiju cigareta,okrenem se levo desno,nigde nema pepeljare. pitam koleginicu,imaš li pepeljaru,kaže-Kod nas se u kući ne puši.
Dobro de,razumem,nepušači su, ali nije zima, sve je u stanu otvoreno...progutala sam knedlu. U tom trenutku mi je mačka skočila u krilo. Nije mi jasno zašto,zar životinje ne osećaju ljudske emocije? odmah sam reagovala:Joj molim vas sklonite mi je iz krila,ja baš i ne volim mačke...Oni su se smejali,ma daj,šta će ti biti,baš si joj se dopala. I neverovatno,nisu sklonili mačku. I tako je taj čupavi stvor zaseo i kandžicama se uhvatio za moje pantalone. Nakon 15 minuta je stvarno počela da me hvata kriza i rekla sam im da imam potrebu da zapalim cigaretu. Njen muž mi je rekao da izađem na terasu! Znaš,nameštaj će poprimiti miris,a vidiš na plakaru nam ne dihtuju vrata pa će i se i garderoba osećati.
Ovo me je izludelo! Koja paranoja!
Mili Bože, dlake od mačke na sve strane ,kauč prekriven dlkama a moja cigareta će im usmrdeti stan i čak šta više,dim će proći kroz otvor na plakaru i usmrdeti im garderobu!!!?!
Cela situacija je bila neverovatno aprurdna. Ja sam gost kome se nameće mačka, i ja to moram da prihvatim a meni se ne dozvoljava da zapalim cigaretu. Rekla sam da je terasa otvorena,da je nemoguće da nameštaj poprimi miris od jedne,dve cigarete, rekla sam da moj stan ne smrdi, rekla sam da moja graderoba ne smrdi, zahvalila se na kafi u ustala. Doviđenja. Otišla sam kući. Oko 23h me je nazvala da mi kaže da je šokirana mojim postupkom,njen muž je rekao da sam neverovatno nekulturna osoba....Prilično sam tolerantna osoba ali u ovakvim situacijama mi je fitilj kratak. kazala sam:kada ti u posetu dođe pušač, zašto bi se on kao tvoj gost "žrtvovao"? Na šta liči komentar:Izađi na terasu da pušiš?
Pa ispred prozora vam tutnje kola i kamioni, stan ti je na glavnoj saobraćajnici i otrovaće te moja cigareta?! Zar je moguće da stvarno misliš da bi ti se stan usmrdeo..i nisam odolela da ne spomenem mačku.
Kada sad bolje razmislim,najviše mi je smetalo to sa mačkom,ja trebam da trpim mačku, meni se kao gostu to nameće,a oni ne mogu da istrpe dim cigarete. Gde je tu objektivnost? Ok,neću da pušim,ali ti skloni mačku.
I priznajem,malo sam joj dokačila i muža...
Mislim da više nećemo razgovarati.
Vaša iskustva uvezi ovakvih situacija?

shin
Been thanked: 4 times

Post by shin » 03/10/2006 12:57

Ako ne ko ne dozvoljava da mu se pusi u kuci ne znam cemu navaljivat i prepirat. Ok za macku ako je ne gotivis sklonis je iz krila, mozda je bio macak :D

Ja nisam pusac i smeta mi dim cigara, da samo znas kako osobe koje puse imaju neugodan miris nama nepusacima :roll:

_BosanaC

Post by _BosanaC » 03/10/2006 13:05

shin wrote:Ako ne ko ne dozvoljava da mu se pusi u kuci ne znam cemu navaljivat i prepirat. Ok za macku ako je ne gotivis sklonis je iz krila, mozda je bio macak :D

Ja nisam pusac i smeta mi dim cigara, da samo znas kako osobe koje puse imaju neugodan miris nama nepusacima :roll:
Da ne ponavljam...

Teufik iz Los Angelesa

Post by Teufik iz Los Angelesa » 03/10/2006 13:07

sve stoji sto je shin rekao. ters si pravi :D

SiSaJuMe

Post by SiSaJuMe » 03/10/2006 13:08

Pusenje na terasi i pomogucnosti da duvas niz vjetar... Tako ti je kod mene. Kucna pravila.. I to se mora postivat. jel tako.... tako je.,,.

A ovo za macku nisu fer.. Trebali su je odmah uklonit.

pozdrav.

specijalni slucaj

Post by specijalni slucaj » 03/10/2006 13:10

Ja bi ti nabio cigare u nos, poklon u guzicu, i istjero te iz kuce...

Teufik iz Los Angelesa

Post by Teufik iz Los Angelesa » 03/10/2006 13:13

sta bi ti da ti dodje neko u kucu i udje u npr prasnjavim cipelama, i kad ga upozoris, on kaze da je to njegov "stil zivota"? Bil ga pustila da hoda po tvom novom tepihu?

Kwaheri

Post by Kwaheri » 03/10/2006 13:16

Ko ima takvo pravilo u kuci...ok..treba postovati.
Imam neke "takve" prijatelje, neki su malo popustljiviji kad se radi o starijem svijetu...ali ima i onih koji ni rođenom ocu ne dopustaju cigaretu u kuci... :) sto je razumljivo obzirom da njima to smeta. A ako je neko netolerantan to su korisnici cigareta, uglavnom... Na radnom mjestu, recimo... Apsolutno nas nije briga, da li to slucajno nekome smeta? I onda josh i u tuđoj kuchi...e nek ima ljudi koji mogu reci dosta vishe...
:)

debela

Post by debela » 03/10/2006 13:16

ja pusim i slazem se sa prethodnim komentarima. da ne bude samo iz ugla nepusaca. ne kontam ti logiku.

shin
Been thanked: 4 times

Post by shin » 03/10/2006 13:18

Jel prediJo macak :D Ja mislim da si ti na vrijeme otisla :D

Edit

Post by Edit » 03/10/2006 13:23

U Rimu Rimljanin, u Parizu Parizanin... u kuci nepusaca nepusac.

Nije u redu da nisu vodili racuna o tome da te macka ne "napada" - ali svakako da je u redu traziti da pusac izadje na balkon. Poznajem obitelji u kojima ima pusaca, ali nikad ne puse u kuci. U svojoj kuci. Da ne truju djecu i da im ne daju los primjer. Istrpe toliko ili - izadju na balkon...

Ako je pak tvoja ovisnost tolika, da u sat-dva vremena tokom posjete ne mozes da se suzdrzis, onda ... razmisli malo o tome. Kako izdrzavas na poslu? Ili ne izdrzavas? Jesi li jedna od onih koji ignoriraju zahtjeve kolega nepusaca, ili pak svaki cas uzimas pauzu radi njenog velicanstva cigarete?

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 03/10/2006 13:27

meni smiješno ovo :D ok kućna pravila i sve :D ali kad skontam da je neko kurčubić :D ma neću s njim da se družim :D

i ja bih otišao :D da sam kojim slučajem izvadio kutiju da zapalim :D al ja to ne bih učinio

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 03/10/2006 13:31

Ma treba vas sve ukinuti i maèkoljupce i stare pu¹aè(ic)e... Ostaviti samo mlaðe strastvene pu¹aèice... :D:D:D

U potpisu strastveni nepu¹aè i maèkomrzac... :lol:
Last edited by ztluhcs on 03/10/2006 13:31, edited 1 time in total.

Anka

Post by Anka » 03/10/2006 13:31

Imam prijatelje nepušače i kod njih se puši u kući,prvi put u životu sam naišla na ovakav slučaj. A ako ćemo već o principima,ako ti ljudi traže da se poštuje njihov princip i to smatraju normalnim,zašto ja nemam pravo da smatram da nije kulturno gostu nametati svog kućnog ljubimca? Da nije bilo te mačke,priča bi izgledala drugačije, verovatno bih oćutala. Ali,ovo je kontradiktorno. Ti ne možeš da pušiš,ali našu mačku moraš da trpiš. ne ide to tako..ne ide...ja ću poštovati tvoje ali red je da ti poštuješ moje. A verovatno bih ćutala i da nije bilo komentara o terasi i apsurda da će kroz prorez od 3 milimetra ući dim u plakar...po meni,to je ipak paranoja. Ostajem pri svom stavu i ubuduće ću uvek pre odlaska u posetu pitati da li zabranjuju pušenje u stanu. Pa ćemo se lepo družiti u kafićima i restoranima,sedećemo na klupi u parku...
A što se tiče posla,mi imamo odvojenu prostoriju za pušače i ta koleginica iako je nepušač stalno sedi kod nas a ne sa nepušačima. Zato mi nije ni palo na pamet da joj smeta dim????
Last edited by Anka on 03/10/2006 13:35, edited 1 time in total.

Kwaheri

Post by Kwaheri » 03/10/2006 13:33

MRAVOJED wrote:meni smiješno ovo :D ok kućna pravila i sve :D ali kad skontam da je neko kurčubić :D ma neću s njim da se družim :D

i ja bih otišao :D da sam kojim slučajem izvadio kutiju da zapalim :D al ja to ne bih učinio
Ko ne ide prijatelju (pa makar ti njegov zahtjev da se u kuci ne pushi smatrao za to...sta vec) jer tamo ne moze da zapali cigaretu... njegov prijatelju je dvostruko na dobitku... nema problema i nema laznih prijatelja ;)

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 03/10/2006 13:35

zena wrote: Ko ne ide prijatelju (pa makar ti njegov zahtjev da se u kuci ne pushi smatrao za to...sta vec) jer tamo ne moze da zapali cigaretu... njegov prijatelju je dvostruko na dobitku... nema problema i nema laznih prijatelja ;)
Anka wrote: Sinoæ sam bila u poseti kod moje koleginice sa posla. Slatka ¾enica.Na poslu uvek lepo razgovaramo i ajde de,red je bio da odem kod nje kuæi u posetu.

Kwaheri

Post by Kwaheri » 03/10/2006 13:37

dodushe... kolege... ama opet... ovo je bilo Mravu :? cuj neko kurcubic zato sto je ters... zbog cigareta ...ejs...

I da se razumijemo, branim tuđe pravo ;) :D :D

T8

Post by T8 » 03/10/2006 13:38

Nakon par minuta,standardno,vadim kutiju cigareta,okrenem se levo desno,nigde nema pepeljare. pitam koleginicu,imaš li pepeljaru,kaže
Valjda bi standardno bilo pitanje: Mogu li... i sl
U mojoj kuci takodjer vaze ova NO SMOKING pravila prvenstveno zbog bebe i cesto mi se desi situacija kao ova gore.

Edit

Post by Edit » 03/10/2006 13:39

[quote="zena"] Ko ne ide prijatelju (pa makar ti njegov zahtjev da se u kuci ne pushi smatrao za to...sta vec) jer tamo ne moze da zapali cigaretu... njegov prijatelju je dvostruko na dobitku... nema problema i nema laznih prijatelja ;)[/quote]

:)

car-x

Post by car-x » 03/10/2006 13:40

za ovo bi moja nastavnica rekla "ti si fulila temu, al skroz"..

ne radi se ovdje o pusenju nego o tome sto ne volis macke.. bez cigare bi i izdrzala ali ta maca na krilu je problem..

BHG

Post by BHG » 03/10/2006 13:43

trebala si macki histericno glavu otkinuti kad si se iznervirala...i onda se nasmjesiti domacinima i reci im smireno da je sve ok i da ti je sad puno lakse....i onda kulturno zamoliti za pepeljaru i peskir da obrises ruke :D

Saian
Has thanked: 13 times
Been thanked: 36 times

Post by Saian » 03/10/2006 13:48

ma mene u svemu ovom machka izludi, ima ljudi (ubrajam se u njih) koji ne mrze zivotinje, ali mrze preveliku prisnost sa zivotinjama, nazovite me paranoichnim, zadrtim, cistuncem, cjepidlakom ( u kontekstu zivotinjskih dlaka ispade ko igra rijechi :D), ali ja ne podnosim preveliku bliskost, ne pogresno sam se izrazio, ne bih imao nista protiv kad bi mi neko dao garanciju da cu izaci onakav kakav sam usao iz tog susreta sa zivotinjom, al mene izludjuje pomisao na zivotinjske dlake, miris, slinu, nesto sto skache po meni, za poloooodit . I onog sto rece da ko ne voli zivotinje ne voli ni ljude mogu nazvati komotno ignorantnim :)
Last edited by Saian on 03/10/2006 13:49, edited 1 time in total.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 03/10/2006 13:48

Anka, svako u svojoj kuci barem ima pravo za svoja pravila. Niko ne kaze da je to s mackom u redu, cak suprotno, ali ne mozes ti u necijoj kuci da odredjujes pravila ili tjeras principe i inate. U svojoj kuci zapali regal ako hoces, a u tudjoj se nemoj hibretiti ako nekome smeta cigareta.

Ja sam jednom dopustio prijateljima, koji su bili vise dana kod mene, da zapale "po jednu". Nakon toga sam danima vjetrio jer se to pojedna svelo na po par steka bez ikakvog pardona, a od tada moj rodjeni otac izadje na terasu i zapali je ako mu je vec toliki ceif da je ispusi.

Sebe truj ako i koliko god hoces, ali postuj necije pravo da NE ZELI da bude trovan.

S druge strane, u stanu imam poprilicno velikog psa. Taj pas zivi tu. Sve koji dolaze upozorim na to, kada su gosti u kuci pas je po strani, ali da mi neko nakon upozorenja udje u kucu i kaze da ga svezem ili odvedem u drugu sobu jer ga se boji - moze slobodno izaci napolje iz kuce. Moja kuca - moja pravila.

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#24 Re: Pušač u poseti kod nepušača

Post by mIRCerka » 03/10/2006 13:54

Anka wrote:Ovo što ću napisati nije povezano samo sa pušenjem,već govori o našoj toleranciji,poštovanju tuđih stavova i stila života.
Sinoć su se sukobila dva sveta.
Ja svakako znam da je pušenje moj porok. Znam i da mi smeta, sve više i sve češće osećam negativne posledice ali jednostavno nemam snage da prekinem. Pušenje je definitivno bolest zavisnosti,nije kao alkohol ili droga, ali da postoji ovisnost-postoji i da je teško rešiti se toga-teško je.
Više puta sam pokušavala da ostavim cigarete, ali,nije išlo.
E sad,da ne pričam o svojoj beskarakternosti i nedostatku jake volje...želim nešto drugo da kažem, zbog neprijatnosti koju sam doživela.
Sinoć sam bila u poseti kod moje koleginice sa posla. Slatka ženica.Na poslu uvek lepo razgovaramo i ajde de,red je bio da odem kod nje kući u posetu. Kupila sam poklončić i u 20h stigla kod nje.
Ona i njen suprug su mi otvorili vrata a dočekala me je i njihova mačka.Nisam znala da ima mačku, ne volim mačke (sorry mirc :) )
Seli smo u dnevnu sobu, prostrana soba, vrata od terase širom otvorena,lepo vreme,toplo je,juče je bilo 27 stepeni.
Nakon par minuta,standardno,vadim kutiju cigareta,okrenem se levo desno,nigde nema pepeljare. pitam koleginicu,imaš li pepeljaru,kaže-Kod nas se u kući ne puši.
Dobro de,razumem,nepušači su, ali nije zima, sve je u stanu otvoreno...progutala sam knedlu. U tom trenutku mi je mačka skočila u krilo. Nije mi jasno zašto,zar životinje ne osećaju ljudske emocije? odmah sam reagovala:Joj molim vas sklonite mi je iz krila,ja baš i ne volim mačke...Oni su se smejali,ma daj,šta će ti biti,baš si joj se dopala. I neverovatno,nisu sklonili mačku. I tako je taj čupavi stvor zaseo i kandžicama se uhvatio za moje pantalone. Nakon 15 minuta je stvarno počela da me hvata kriza i rekla sam im da imam potrebu da zapalim cigaretu. Njen muž mi je rekao da izađem na terasu! Znaš,nameštaj će poprimiti miris,a vidiš na plakaru nam ne dihtuju vrata pa će i se i garderoba osećati.
Ovo me je izludelo! Koja paranoja!
Mili Bože, dlake od mačke na sve strane ,kauč prekriven dlkama a moja cigareta će im usmrdeti stan i čak šta više,dim će proći kroz otvor na plakaru i usmrdeti im garderobu!!!?!
Cela situacija je bila neverovatno aprurdna. Ja sam gost kome se nameće mačka, i ja to moram da prihvatim a meni se ne dozvoljava da zapalim cigaretu. Rekla sam da je terasa otvorena,da je nemoguće da nameštaj poprimi miris od jedne,dve cigarete, rekla sam da moj stan ne smrdi, rekla sam da moja graderoba ne smrdi, zahvalila se na kafi u ustala. Doviđenja. Otišla sam kući. Oko 23h me je nazvala da mi kaže da je šokirana mojim postupkom,njen muž je rekao da sam neverovatno nekulturna osoba....Prilično sam tolerantna osoba ali u ovakvim situacijama mi je fitilj kratak. kazala sam:kada ti u posetu dođe pušač, zašto bi se on kao tvoj gost "žrtvovao"? Na šta liči komentar:Izađi na terasu da pušiš?
Pa ispred prozora vam tutnje kola i kamioni, stan ti je na glavnoj saobraćajnici i otrovaće te moja cigareta?! Zar je moguće da stvarno misliš da bi ti se stan usmrdeo..i nisam odolela da ne spomenem mačku.
Kada sad bolje razmislim,najviše mi je smetalo to sa mačkom,ja trebam da trpim mačku, meni se kao gostu to nameće,a oni ne mogu da istrpe dim cigarete. Gde je tu objektivnost? Ok,neću da pušim,ali ti skloni mačku.
I priznajem,malo sam joj dokačila i muža...
Mislim da više nećemo razgovarati.
Vaša iskustva uvezi ovakvih situacija?

Oj, macka nije stetna za zdravlje kao cigarete :D:D:D
shalu na stranu, moja tetka se jezi macaka i kad dodje kod mene na kafu, ja se potrudim da sve mace sklonim u drugi dio stana...
ne volimo svi iste zivotinje :D

kao drugo, pusac sam, ali kad odem kod nepusaca na kafu, pitam da li mu smeta, ako smeta, ne zapalim tih 20ak minuta koliko uspijem ostati na kafici :D

trece, kad nepusac dodje kod mene, ako vani bas nije minus, svi dimimo, a prozor je otvoren...

draga anka, KOMPROMIS je rjesenje za sve...
btw, kontala sam ti krajem mjeseca poklonit jednu macu, al sreca pa si mi javila na vrijeme :D da ne ganjam maciji pasos :D

ObiVan

Post by ObiVan » 03/10/2006 13:54

Nemam namjeru prosiriti i stvarati prostora za suvisnu diskusiju, jer je ovdje ni manje ni vise suvisna. Tvoj dozivljaj necije kulture ili nekulture da ostavimo po strani, ali niti u jednom segmentu nisi u pravu. Kao prvo sama si definisala svoj afinitet ka cigarama kao bolest, kao ovisnosnost i nesto od cega se pokusavas, a ne mozes da oslobodis.
Medjutim drugo i vaznije za tvoje pokretanje teme jeste da si dosla kao gost kod tebi drage kolegice i optuzujes je iz dubine duse sto ti nije dozvolila da zapalis u njenom stanu u kojem se nikada ne pusi. Nikada je u ovoj recenici jako vazno, jer nepusacima , a cak i pusacima dim smeta svakodnevno na raznoraznim mjestima. Zbog toga se uvode zakoni u drzavama, u nekim su uvedeni ali se ne sprovode, gdje pusenje nije pitanje kulture nego pravila. A zasto tu kultura nije ni podtema, zato jer dolazi tek najvazniji razlog, pusenje je APSOLUTNO STETNO. Dim cigarete sadrzi vise od sto kancerogena, mnogi od njih su stetniji za pasivne pusace nego za aktivne. Sto bi reklo da ako si ti bolesna, ne znaci da trebas da razbolis druge. Ne kazem da ce se od jedne cigarete neko razboliti, ali ti pokreces temu o principima. I napomenuti cu definiciju slobode, koja je eto ko najprihvacenija, gdje je sloboda pojedinca onolika, dok ne ugrozava slobodu drugoga. U citavu tu pricu uvezati macku je nadasve suvisno i necu se osvrnuti na tu povezanost, jer je isuvise apstraktna. Medjutim nije mi jasno kako mozes tako da osudjujes neciju kulturu.

P.S. ...postoje trenuci kada i sam volim da zapalim cigaru, ali me nikada ne bi pogodilo kada bi neko insistirao na cistoci i zdravoj okolini u tom obliku.
Preporucujem ti kao slijedecu destinaciju ITALIJU, tamo da pijes kafe po cijeli dan i gledas u kutiju cigara, A NE SMIJES DA PUSIS.

A nekulturnih talijana...sto li se loze na njih?!

Post Reply