Pucanje, skljocanje vilice

Sve o zdravlju...
Post Reply
Abu FEED el-Castro

Pucanje, skljocanje vilice

Post by Abu FEED el-Castro » 19/04/2012 08:36

Iz čista mira, nekOJi dan, poče mi pucati vilica. Ne pucat' kao pištolj nego pucat kao nanule :D
Prvi dan me jako nerviralo i bio sam čisto frapiran :D
Kasnije me nije prestalo nervirati nego me i dalje nerviralo :D
Evo od toga i sedmica prodje al mojoj muci nigdje kraja. Sto je najgore haman da se pogorsava, na pocetku je bio samo cudan, glup i tup osjecaj. Sad pravo smeta, slabije zvacem, ne sastavljam zube, helem smeta.
- Gdje, kako trazit salameta? :? :shock: :o :?:

Bellica

Re: Pucanje, skljocanje vilice

Post by Bellica » 19/04/2012 10:39

Abu FEED el-Castro wrote:Iz čista mira, nekOJi dan, poče mi pucati vilica. Ne pucat' kao pištolj nego pucat kao nanule :D
Prvi dan me jako nerviralo i bio sam čisto frapiran :D
Kasnije me nije prestalo nervirati nego me i dalje nerviralo :D
Evo od toga i sedmica prodje al mojoj muci nigdje kraja. Sto je najgore haman da se pogorsava, na pocetku je bio samo cudan, glup i tup osjecaj. Sad pravo smeta, slabije zvacem, ne sastavljam zube, helem smeta.
- Gdje, kako trazit salameta? :? :shock: :o :?:
Moja sestra ima taj problem vec pet godina. Isla je stomatologu jer je on valjda "nadlezan" za ovaj dio tijela, ali ne mogu joj pomoci. Izgleda da je to i nastalo od popravljanja zuba, onih krajnjih.

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 19/04/2012 13:08

Ajoj ti me dodatno prepade :-)
Ne znam jesam li sta bas krajnje skoro popravljao ali mirne dise bi sad to krajnje izvadio samo da se rijesim ovog klepetanja i belaja :D

skvo
Has thanked: 1 time

Post by skvo » 19/04/2012 13:25

Ja sam imala isti problem koji sam rijesila jednostavnim vjezbama. Vjezbe mi je preporucio stomatolog.

Elem, vrhom jezika dotaknes nepce a usta otvaras sto vise mozes. S obzirom da jezik ne treba odvajati od nepca, malo se usta mogu otvoriti a tad vilica ne skljoca, a ni ne boli. Vjezbaj kad se sjetis, malo glupo izgledas, k'o riba :lol: Meni je pomoglo. Sretno :)

shljashtecha

Post by shljashtecha » 23/04/2012 14:00

Gdje puca, sta puca, zglob kad otvaras/zatvaras usta? :) Ako jos pri tome nemas kontakt medju zubima gornje i donje vilice, najvjerovatnije je subluksacija zgloba, zasto ne odes ljekaru, neka ti preporuci vjezbe? Ne opterecuj vilicu ovih dana, ne jedi puno cvrstu hranu, pazi kako zijevas itd.

Ajatolah_
Been thanked: 3 times

Post by Ajatolah_ » 11/05/2012 01:24

Ja imam problema s vilicom otkako znam za sebe... to ustvari i jeste najgore, što sam ja kao mali naučio živjeti s tim i nikad nisam obraćao pažnju, nisam ni roditeljima govorio. :roll: Sjećam se zapravo da sam, kad su mi tek narasli zubi, još i mogao sastaviti sve, pa kasnije s malo muke samo prednje i desnu stranu, a sad u ovoj zadnjoj fazi je katastrofa, spoje mi se samo šestica i sedmica gore, sa donjom sedmicom na desnoj strani, a vilica škljocne kad je uvučem. Pretpostavljam da se radi o nekakvoj dislokaciji, ko će ga znati, samo, kao što rekoh, u tom slučaju je to meni i naraslo tako, jer mi je i u djetinjstvu bilo tako, znači nekih 7-8 godina sigurno.
Kome se obratiti, kako bi se ovo riješilo, i šta da očekujem ako ne poduzmem ništa?

blesava

Post by blesava » 15/05/2012 18:38

obrati se ortodontu a ne stomatologu...iz nekog razloga doslo je do poremecaja zagriza.

ranger

Post by ranger » 15/05/2012 19:06

za to je "nadlezan" maxilofacijalni hirurg. inace radi se o poremecaju/istrosenosti tetiva ili hrskavise temporomandibularnog zgoba (zgloba koji spaja donju vilicu sa lobanjom). nema lijeka, nije opasno, u ekstremnim slucajevima moze doci do "ispadanja" donje vilice iz lezista ali se i to rijesi u hitnoj za 2 minute a moze i bez hitne uz malo vjestije ruke :D

Ajatolah_
Been thanked: 3 times

Post by Ajatolah_ » 15/05/2012 20:16

Treba mi dakle maksilofacijalni hirurg... ili, ako sam se dobro informisao, to je preciznije ortognatska hirurgija.

Čitao sam neka iskustva po forumima, i zaključio da se radi o poprilično jebenoj proceduri. :D Vjerovatno bi me čekao prvo duži period sa aparatićem, a onda nakon operacije prvih nekoliko dana poprilično bolno, i mjesec dana bez čvrste hrane...

Zanima me, ranger, kada kažeš nije opasno, znači li to da ja ovako mogu izgurati i do sedamdesete bez većih problema? Drugo, plaća li osiguranje maksilofacijalnog hirurga, i da li uopće da očekujem da ga nađem u recimo Kantonalnoj bolnici ZDK? Treće, ostavlja li zahvat ožiljak s vanjske ili unutrašnje strane lica? Sada imam 16 godina, a hoću li biti u mogućnosti recimo ovo uraditi i u 30. godini, ako ohrabrim dotad? :D To govorim zbog aparatića, pošto nemam pojma je l' se on može nositi i nakon što sve izraste i dođe na svoje mjesto. Jesam li u budan za vrijeme procedure, ako da, koliko vremenski to traje? Morali su me zalijevati vodom kad sam prvi put u životu izvadio zub, čisto sumnjam da bih sad ostao pri svijesti. :lol:

dr.gog

Post by dr.gog » 15/05/2012 20:35

EdoI wrote:Treba mi dakle maksilofacijalni hirurg... ili, ako sam se dobro informisao, to je preciznije ortognatska hirurgija.

Čitao sam neka iskustva po forumima, i zaključio da se radi o poprilično jebenoj proceduri. :D Vjerovatno bi me čekao prvo duži period sa aparatićem, a onda nakon operacije prvih nekoliko dana poprilično bolno, i mjesec dana bez čvrste hrane...

Zanima me, ranger, kada kažeš nije opasno, znači li to da ja ovako mogu izgurati i do sedamdesete bez većih problema? Drugo, plaća li osiguranje maksilofacijalnog hirurga, i da li uopće da očekujem da ga nađem u recimo Kantonalnoj bolnici ZDK? Treće, ostavlja li zahvat ožiljak s vanjske ili unutrašnje strane lica? Sada imam 16 godina, a hoću li biti u mogućnosti recimo ovo uraditi i u 30. godini, ako ohrabrim dotad? :D To govorim zbog aparatića, pošto nemam pojma je l' se on može nositi i nakon što sve izraste i dođe na svoje mjesto. Jesam li u budan za vrijeme procedure, ako da, koliko vremenski to traje? Morali su me zalijevati vodom kad sam prvi put u životu izvadio zub, čisto sumnjam da bih sad ostao pri svijesti. :lol:
Prilično sam siguran da pomoć možeš dobiti i u Zenici jer ne vjerujem da toliki grad nema specijalistu te vrste.

Dakle, nakon redovnog stomatološkog pregleda, potrebno je uraditi odgovarajući rentgenski snimak.
Sa tim snimkom se javlja maksilofacijalnom hirurgu koji određuje vrstu i stepen poremećaja- i shodno tome VRSTU LIJEČENJA. Prva opcija, u blažim poremećajima, su lagane i jednostavne, ali dugotrajne vježbe, zatim vježbe uz odgovarajući "aparatić", te u ekstremnim slučajevima i zbog velikih bolova- operativni zahvat(što se radi dosta rijetko)

Nemoj razvlačiti i javi se što prije ljekaru sa uredno ovjerenom knjižicom, jer si mlad, a problem se sa godinama može samo pogoršavati. Istrpi i fanatično sprovedi upute ljekara i za relativno kratko vrijeme ćeš riješiti problem.

Veoma važno je da se čuvaš "belaja" tj. povreda, udaraca i jakih upala. "Štedi" vilicu od tvrde hrane i prekrupnih zalogaja.

U slučaju umjerenih bolova obično se prepisuje ibuprofen, diklofenak (voltaren) ili ketoprofen.

Knjižicu u šake i sretno! :D :)

p.s U slučaju da u Zenici ne nađeš pomoć, možeš doći na Stomatološki fakultet u Sarajevu gdje radi nekoliko vrsnih stručnjaka.

Post Reply