Psihijatar, lijekovi

Sve o zdravlju...
Post Reply
cigara

#1 Psihijatar, lijekovi

Post by cigara » 29/05/2011 04:58

Prije svega, ozbiljna je tema, molim bez spamanja i gluposti jer mi je ovo jako vazno.
Zbog problema koje vucem duzi niz godina (ukratko: agresiva, nervoza, nesanica) krenuo sam psihijatru.
Rekla mi je da je, nakon price preko telefona i prve seanse, sumnjala da sam psihopata, ali sama cinjenica da se zelim izlijeciti uklanja tu dijagnozu. Sada sumnja na bipolarni poremecaj, neki laksi oblik shizofrenije i poremecaj licnosti.
Rekla mi je da mi ne zeli davati odmah jace lijekove jer sam jos uvijek mlad, pa mi je propisala Trazem, Prazine i Eglonyl. Prije sam pio Sanvale Apaurine Lexaurine Lexiliume i nisu pomogli (spominjem cisto da ne bude "probaj to mozda pomogne")
Sad mi je malo frka oko tih lijekova, zanima me kakve su nuspojave. Pise da izazivaju ovisnost (iako to pise na vecem broju lijekova iako je mala sansa da se postane ovisnik) i, iskreno, ne bih volio da postanem tupan nakon uzimanja ovih lijekova.

Imate li iskustva s istim problemima i lijekovima ili ako znate nekoga, jako mi je bitno

HAVANA
Been thanked: 2 times

#2 Re: Psihijatar, lijekovi

Post by HAVANA » 29/05/2011 07:52

Imam slican slucaj u porodici(druga je dijagnoza u pitanju) i mogu ti samo reci oprezno sa lijekovima.Pogresna terapija,dijagnoza...mogu napraviti jos vecu stetu.Sestra mi je u ratu obolila i ubijedjen sam da joj je velika steta izazvana tada neizvodljivim ispravnim lijecenjem i terapijom.Nozinanima su je kljukali a to je smece obicno.
Sada je vec duzi period stabilna (10-tak godina) uz terapiju ziprexom.Toliko je bolje da nekada pomislim da bi bila skroz ok da nije bilo ratnog perioda i kljukanja tim pogresnim lijekovima.Poslije rata sam je vodio i doktoru u njemacku i prvo sto mi je rekao bilo je da je velika steta naravljena tim nozinanima... :-) :evil:
Oprezno sa lijekovima i samo kod provjerenih doktora.

cigara

#3 Re: Psihijatar, lijekovi

Post by cigara » 29/05/2011 12:44

ma znam, zato me i pomalo strah
necu da za pola godine skontam da sam se sjebo ni za sta

alica.k
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

#4 Re: Psihijatar, lijekovi

Post by alica.k » 29/05/2011 13:39

cigara, obavezno otidji po drugo misljenje kod drugog psihijatra. ako se dva slazu u istoj dijagnozi i lijecenju...velike su sanse da su u pravu.

cigara

#5 Re: Psihijatar, lijekovi

Post by cigara » 29/05/2011 15:26

ma ne brinem se samo zbog dijagnoze, tj i prije su sumnjali na to
stvar je da sam s godinama naucio kontrolisati agresivu (nema vise black out i u tucu) i smirivanje nervoze

zato me pitam za nuspojave lijekova, ako cu postati navuceni tupan onda mi je bolje da sam sebe smirujem i da ostanem s pamecu kakvu imam

modesti

#6 Re: Psihijatar, lijekovi

Post by modesti » 29/05/2011 17:33

@Cigara, dijagnoza koju si postavio traži psihofarmake. To što trenutno nemaš black out-a bijesa ne znači da ih neće biti. Ili potraži drugo mišljenje psihijatra ili pij te lijekove što su ti dali.
Zato i postoje kontrole kod psihijatra da kažeš ako se ne osjećaš dobro sa lijekovima, onda ih mogu promijeniti skroz ili samo dozu.

cigara

#7 Re: Psihijatar, lijekovi

Post by cigara » 29/05/2011 17:51

znam ja sve to, zanima me

hocul otupiti nakon uzimanja lijekova?

atko

#8 Re: Psihijatar, lijekovi

Post by atko » 29/05/2011 18:03

Otidji kod jos par doktroa pa usporedi misljenja
Potrazi po netu sajtove/forume koji se bave tom problematikom vise, pobaj naci ljude koji uzimaju te lijekove i raspitaj se za ucinke
Ako se odlucis uzimati te lijekove "osluskuj" sam sebe i vidi kakvi su efekti ... ako su losi nemoj na islu da se kljukas ... jer sama cinjenica da ne bjezis od problema ti je vec pola izljecenja ... u svakom slucaju oprezno s tim supstancama ;)

modesti

#9 Re: Psihijatar, lijekovi

Post by modesti » 29/05/2011 20:23

Ne može ti niko na forumu reći hoćeš li imati nuspojave, koje i u kojoj mjeri izražene. Zavisi od propisane doze lijekova, zavisi od kombinacije, zavisi od tvoje konstrukcije, od fiziologije... ne mora značiti da će dvije osobe koje imaju istu terapiju isto i reagovati. Nadam se da će ti terapija odgovarati.

Starlove

#10 Re: Psihijatar, lijekovi

Post by Starlove » 07/06/2011 16:04

Prije svega otidi drugom doktoru, jer oni nikad nisu pouzdani jer sve su to delikatne situacije i dijagnoze. I meni isto nije Sanval nikako pomogao, samo bi mi se mantalo po cijeli dan. Da bi mi drugi doktor rekao da je ta nesanica simptom depresije, pa mi je davao fluksetin al samo uvecer, tako da bi me smirio na neki nacin, pa sam pocela prvo sat-dva zatim i duze spavati, kasnije mi je postepeno smanjivao dozu, sto je cisto radi mene bilo jer nakon nekog vremena sam sebe ubijedis da ne mozes zaspati normalno. Kasnije mi je pomagao caj od kantariona pred spavanje, nekako te umiri, i konstante posjete neuropsihijatru više zbog nekih razgovora.
Sto se tice fluksetina nisam imala nuspojave.
Sretno :)
ps. ako si student preporucujem ti dr. Hadzovica u studentskoj poliklinici jer on je expert za takve i sl. probleme mladih

cigara

#11 Re: Psihijatar, lijekovi

Post by cigara » 07/06/2011 18:38

Hvala na pomoci
Ovako, ovo mi je 3 psihijatar, a proso sam i 4 psihologa

Dozu koju mi je dala u pocetku me ubila, znaci citav dan sam bio nadrogiran, drugi dan mi je smanjila dozu na pola sto je opet rezultiralo da citav dan provedem nadrogiran u krevetu

sad pijem 1/4 pocetne doze, danas je drugi dan, odlicno mi lezi
spavanje popravljeno, nervoza i agresiva smanjena na minimum

sto se tice doktorice, posto ocigledno imam nekog iskustva sto se tice psihijatara ako koga zanima nek mi posalje privatnu poruku da ga uputim, jest skupo al meni je uzasno pomoglo

Starlove

#12 Re: Psihijatar, lijekovi

Post by Starlove » 08/06/2011 16:13

drago mi je da ide na bolje :)

Post Reply