Psiha ili?

Sve o zdravlju...
DZONPI

Psiha ili?

Post by DZONPI » 25/02/2016 07:40

Ovo nije normalno a sve se dešava u snu i kako sam promijenio mjesto gdje spavam.Slučaj 1.Sanjam žena z bjelom vuče me u neku rupu i ja se otimam tako sto ono ko nedam se i ruke su mi bile oko kukova OK trzam se ono budim kad fakat ruke mi stoje bas na tom mjestu.Slučaj 2.Čujem neko diše ali bas diše ispod kreveta sasro sam se.Slučaj 3 najgori a i zadnji od sinoć.Osjećaj koda me neko milki po ruci tržno sam se a onda opet žena u bjelom i odjednom koda me neko ogrebo po ledzima opet trzaj budzenje i kontam jebo te koji je ovo sjeb.Ne kontam ali mi neda mira nije mi nista jasno jesu li ovo obične sto noćne more ili more bidne nešto malo žešće sa psiholoske strane.

upsy_daisy

Re: Psiha ili?

Post by upsy_daisy » 25/02/2016 12:28

To ima veze sa džinima ...
Ukucaj u google ''napadi džina u snu'' tako nešto pa se informiši detaljnije....

sizifinho

Post by sizifinho » 25/02/2016 13:43

jest jest, dzini garant :lol: :lol:

joj ne vjerujem

otidji psihijatru i konsultuj se.Ako budes isao po hodzama i tim glupostima prije da ces se ozlijedit nego izlijecit.
Poslusaj me, uprkos stigmatizaciji drustva, nema nista lose u odlasku psihijatru

upsy_daisy

Post by upsy_daisy » 25/02/2016 14:09

ma nisam rekla da ide hodži

nego neka pročita malo o tome na internetu

može i psihijatru, samo nemoj o tome na forumu živ bio

sizifinho

Post by sizifinho » 25/02/2016 17:12

upsy_daisy wrote:ma nisam rekla da ide hodži

nek ode on i hodzi, ali prvo ljekaru

vjeruj mi, u nasem narodu je na vecem nivou hodza po znanju nego doktor. Nisam jednom prisustvovao situaciji kad neko dodje - hajmo reci preekasno -doktoru i kad ga ovaj upita:
Dragi covjece sta si cekao do sad?
odgovor bude: isao sam hodzi, vracari, shamanu, torabiju, vidovitoj dzemili, zvao sam popa i eto... kad je sve iznevjerilo dosao sam.

Kasnije, nazalost, kad bude zaista prekasno onda bude:
kad smo isli hodzi bio je dobro,cim smo u bolnicu dosli pogorsalo se.

annoy

Post by annoy » 25/02/2016 17:44

Proguglaj fenomen zvan paraliza sna
Moguce da je o tome rijec
Znam par ljudi koji "pate" od toga i svaki put se jezim kad mi pricaju sta znaju u snu dozivit

Jel spavas na leđima?

Kakvo ti je generalno psihicko i emocionalno stanje? Jesi pod kakvim stresom?

muha_sa

Post by muha_sa » 25/02/2016 17:59

DZONPI wrote:Ovo nije normalno a sve se dešava u snu i kako sam promijenio mjesto gdje spavam.Slučaj 1.Sanjam žena z bjelom vuče me u neku rupu i ja se otimam tako sto ono ko nedam se i ruke su mi bile oko kukova OK trzam se ono budim kad fakat ruke mi stoje bas na tom mjestu.Slučaj 2.Čujem neko diše ali bas diše ispod kreveta sasro sam se.Slučaj 3 najgori a i zadnji od sinoć.Osjećaj koda me neko milki po ruci tržno sam se a onda opet žena u bjelom i odjednom koda me neko ogrebo po ledzima opet trzaj budzenje i kontam jebo te koji je ovo sjeb.Ne kontam ali mi neda mira nije mi nista jasno jesu li ovo obične sto noćne more ili more bidne nešto malo žešće sa psiholoske strane.

da probaš spavat na prijašnjem mjestu :?

Klitemnestraaa

Post by Klitemnestraaa » 25/02/2016 18:33

Proguglaj lucidni san. To se meni desavalo kad sam gledala horore, gledala TV i bila puna negativiteta i kad nisam dovoljno spavala, ti lucidni se javljaju samo u jednom fazi, ne znam kako se zove, ali je ona izmedju 4-6 h sna.

HAVANA

Post by HAVANA » 25/02/2016 18:57

E cuj dzonpija dzini napali :lol: jebli mater svoooju :nindzastajl:

serum

Post by serum » 25/02/2016 20:09

Drug, ništa opasno, svako to doživi bar jednom u životu (paraliza sna):

Paraliza sna ili paraliza spavanja je trenutačna nemogućnost osobe da pomiče udove, trup i glavu iako je posve svjesna. Može se pojaviti kad netko utone u san ili, puno rjeđe, kad se probudi. Tijekom paradoksalnog spavanja (REM faza, rapid eye movement) mišići tijela su paralizirani, vjerojatno kako bi spriječili sanjara da bi i fizički proživio san. Istraživači nisu sigurni zašto se ovakva normalna paraliza javlja i u svjesnom stanju kod žrtava paralize sna, no psihofiziološke studije potvrdile su da će se napadi vjerojatno dogoditi kad osoba uđe u REM fazu uskoro nakon što je legla, preskačući stadije non-REM spavanja koje se obično odvijaju prije nje.

Ostali faktori koji utječu na paralizu sna su utonjavanje u san ležeći na leđima, osjećaj stresa ili odstupanje od uobičajenog ritma spavanja, kao recimo zbog noćnog rada, jet laga, kofeina ili alkohola.

Iako je paraliza sna simptom narkolepsije, često se javlja i kod zdravih ljudi. Ankete iz raznih zemalja pokazuju širok raspon procjena: između 20 i 60 posto normalne odrasle populacije doživjelo je paralizu sna bar jednom u životu. Oko 5 posto populacije osjetilo je jedan ili više uznemiravajućih simptoma povezanih s poremećajem. Najčešći efekti uključuju vizualne halucinacije, kao što su sjene i svjetlosti ili ljudski ili životinjski oblici u sobi, te slušne halucinacije, kad osoba čuje glasove ili korake. Osobe također često osjećaju pritisak na prsima i imaju poteškoća sa disanjem.

Razlog zbog kojeg paraliza sna može objasniti priče o duhovima i vanzemaljcima taj je snažan osjećaj prisutnosti, obično bezopasan, koji žrtve obično iskuse tijekom napadaja. Također spominju neobične kinestetičke osjete, kao što je osjećaj da ih netko vuče iz kreveta, vibriranje, letenje ili padanje. Ovakve epizode ponekad mogu dovesti do osjećaja da ste izvan vašeg tijela. Paraliza sna može biti zastrašujuća, no nikad nije opasna i srećom, epizode obično potraju svega nekoliko sekundi.

Izvor: http://znanost.geek.hr/clanak/zapitajte ... z41CymhL9z

Zoya

Post by Zoya » 25/02/2016 21:29

Zar nema zasebna tema o paralizi sna? Procitaj ako je nadjes.mozda prepoznas sebe u pojedinim situacijama koje ti se desavaju a koje su se drugima desavale.

Probaj da krevet okrenes prema Meki. Nisam ni ja vjerovala dok nisam to uradila.

DZONPI

Post by DZONPI » 25/02/2016 23:33

Hvala na informacijama ali nije nimalo naivno.Kontas da su neke stvari nemoguće dog samog tebe ne potrefe..Bio sam ja kod psihica jer sam cesto sanjo rat svašta se nagledalo ali ovo je nešto novo.

dezurni_ucenik

Post by dezurni_ucenik » 25/02/2016 23:40

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 23:49, edited 1 time in total.

dezurni_ucenik

Post by dezurni_ucenik » 25/02/2016 23:44

.

upsy_daisy

Post by upsy_daisy » 26/02/2016 08:23

sizifinho wrote:
upsy_daisy wrote:ma nisam rekla da ide hodži

nek ode on i hodzi, ali prvo ljekaru

vjeruj mi, u nasem narodu je na vecem nivou hodza po znanju nego doktor. Nisam jednom prisustvovao situaciji kad neko dodje - hajmo reci preekasno -doktoru i kad ga ovaj upita:
Dragi covjece sta si cekao do sad?
odgovor bude: isao sam hodzi, vracari, shamanu, torabiju, vidovitoj dzemili, zvao sam popa i eto... kad je sve iznevjerilo dosao sam.

Kasnije, nazalost, kad bude zaista prekasno onda bude:
kad smo isli hodzi bio je dobro,cim smo u bolnicu dosli pogorsalo se.

znam...ne podržavam takav oblik brige o sebi :D a pogotovo to sa hodžama.... samo mogu gore napraviti...
nego skoro sam baš čitala nešto o tome, pa me podsjetilo na ovu njegovu priču zato sam i rekla što sam rekla...;)

Klitemnestraaa

Post by Klitemnestraaa » 26/02/2016 09:44

dezurni_ucenik wrote:
Klitemnestraaa wrote:Proguglaj lucidni san. To se meni desavalo kad sam gledala horore, gledala TV i bila puna negativiteta i kad nisam dovoljno spavala, ti lucidni se javljaju samo u jednom fazi, ne znam kako se zove, ali je ona izmedju 4-6 h sna.

Lucidne snove mozes kontrolisati tako da neces sigurno sanjati cudovista :-)

Ne znam otkud ti to, meni je psiholog rekao da su lucidni, sad ako je on fulio, onda i ja fulam.

dezurni_ucenik

Post by dezurni_ucenik » 26/02/2016 11:43

.

Klitemnestraaa

Post by Klitemnestraaa » 26/02/2016 12:05

Lucidne snove mozes kontrolisati tako da neces sigurno sanjati cudovista :-)[/quote]

Ne znam otkud ti to, meni je psiholog rekao da su lucidni, sad ako je on fulio, onda i ja fulam.[/quote]

Laze te psiholog. :lol:

Lucidni snovi su oni snovi kada je osoba svjesna da sanja, čega obično postaje svjesna kada sanja neku nemoguću ili nevjerojatnu pojavu, ili bez ikakvog jasnog razloga jednostavno shvati da sanja.

U takvim snovima moguće je biti lucidan i imati malo kontrole nad sadržajem snova i obratno, imati mnogo kontrole bez čiste svjesnosti da sanjamo. Ako smo lucidni i imamo dobru kontrolu, onda možemo birati neku aktivnost koja je moguća samo u snovima, postići ono što u budnom stanju ne bismo nikada mogli ostvariti. Iako se takvi snovi tokom života spontano događaju, moguće ih je posebnim metodama i vježbama (pisanje dnevnika snova isl.) potaknuti, te isto tako i pojačati stanje lucidnosti i time dobiti veću kontrolu nad vlastitim lucidnim snovima.

[/quote]

Ovako, meni se dešavalo da sam svjesna da sanjam, ležim u krevetu i osjetim enorman strah i "osjećala" sam da je neko u sobi iako ga nisam vidjela niti čula. Isto sam osjećala da će mi neko ući u sobi, ili pojaviti se na prozoru ili izaći ispod kreveta. Par puta mi se desilo da sam osjetila da me neko dira i to je trajalo nekoliko sekundi. Nisam imala uopće kontrolu nad strahom niti tim pojavama što se odvijaju u sobi. Kada san dođe do vrhunca, tj. neko me dodirne ili osjetim vjetar ili nešto kraj mene, onda pokušavam da se probudim i da izađem iz sna voljno, ali svaki put se desi da jednostavno ne mogu da pomjerim ni ruku, ni nogu, pokušavam da vrištim, ali ni to ne mogu, kao da sam zarobljena u svom tijelu, dok me to nešto dira ili stoji u sobi. Ti pokušaji buđenja traju par sekundi i to je nešto najstrašnije u svoj toj priči. Probudim se u istoj poziciji u kojoj sam sanjala da sam, nekad čujem sebe da pokušavam da vrištim, ali umjesto vrištanja to su neki tihi glasovi "aaa, aaa". xD Malo sad smiješno zvuči, al aj. :D
Uglavnom, jedina kontrola u tom slučaju kod mene je pokušaj buđenja i izlaska iz te situacije.

Sad jesu li lucidni ili nisu prema svojoj definiciji, manje je bitno, bitnije je ono šta mi je pomoglo, možda to autoru teme isto pomogne. Dakle, bez psiholoških trilera, horora, scary vozova i tih adrenalin gluposti, OBAVEZNO BEZ TV-a, jer nismo ni svjesni koliko na perfidan način negativno utječe na psihu, kad pogledaš program uglavnom to su vijesti o ratu koje šire masovni strah, dokumentarci o bolestima, krimići, itd. Velim, ono što mladi uglavnom gledaju i što je zanimljivo. Fokusiraj se na neki posao, hobi, šta god i misli o tome, smisli si plan za čitav dan i onda ćeš biti umoran i brzo usnuti. Također je bitno da spavaš 7,8 sati, koliko ti inače je potrebno. Dakle, malo misli pročisti i doći će to na svoje. :D Bar kod mene. :D

dezurni_ucenik

Post by dezurni_ucenik » 26/02/2016 12:13

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 23:48, edited 1 time in total.

Klitemnestraaa

Post by Klitemnestraaa » 26/02/2016 12:59

dezurni_ucenik wrote:@Klitemnestraaa

Kod tebe je rijec o paralizi sna.

I to sto si napisala o neizlasku iz sna, to je vec astralna projekcija, neuspjesna izvedena.

I tom psihologu samarcinu odvali sljedeci put. :-)

Haha ok, hvala. Kad pročitah definiciju astralne projekcije, naumpade mi da sam jednom sanjala da sam u busu i naišao je neki luđak i upucao me i ja sam se srušila na pod i počela odvajati od tijela i vidjela svoje tijelo mrtvo kako leži na podu busa. :shock: Definitivno najstrašniji san. A inače se baš nikad ne sjećam šta sanjam, osim ovih snova.

Mada kako proguglah, ne vidim razliku među astralnom projekcijom i paralizom sna, pa bih voljela da mi objasniš koja je razlika ako ti se da?

A što se psihića tiče, bitno je da je prošlo, kako god. :D

dezurni_ucenik

Post by dezurni_ucenik » 26/02/2016 13:06

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 23:48, edited 2 times in total.

dezurni_ucenik

Post by dezurni_ucenik » 26/02/2016 13:15

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 23:48, edited 1 time in total.

fortaleza

Post by fortaleza » 27/02/2016 17:15

upsy_daisy wrote:može i psihijatru, samo nemoj o tome na forumu živ bio

Zašto ne? Ne kontam..

DZONPI

Post by DZONPI » 02/05/2016 22:27

Dugo se nisam javljo samo da kazem da idem psihologu sad me hvata strah kad sam sam dakle kad neko ima u kuci nemam nikakvih problema cim ostanem sam imam osjecaj da me neko prati isto koda ima jos neko.

Naslovnica

Post by Naslovnica » 03/05/2016 11:01

Seroxat tito

Post Reply