Prvi utisak

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
SenQ

Prvi utisak

Post by SenQ » 02/06/2010 15:25

Neka je hvala Allahu Gospodaru svih svijetova i neka je salavat i selam na posljednjega Bozijega Poslanika Muhammeda na ehli-bejt, ashabe i na sve one koji ih sljede do Sudnjega Dana.

Otvaram ovu temu u nadi da ce bit na hajr InsAllah.

Cesto procitam knjigu pa ono nesto i ostane u pameti al vecina se i zaboravi vremenom pa nekada znam da sam negdje nekad nesto procitao al nemam pojma ni gdje ni kad.

Pa iz navedenoga mislim da bi bila dobro imamo temu gdje bi mogli ono ostaviti jedan kraci sazetak knjige ili bar prvi utisak iz procitane knjige, tj. ono sto je na nas najvise ostavilo uticaja iz procitane knjige.

Molim i druge da kad procitamo neku knjigu da ono zapisemo u najkrace sta nas je zaokupiralo u toj knjizi jer nekad cujemo da je neka knjiga dobra ali ono voliili bi da imamo kraci pregled odredjene knjige.

SenQ

Re: Prvi utisak

Post by SenQ » 02/06/2010 15:28

Evo ja cu da krenem prvi pa ostali bujrum.. ne budite ljencine bice nam od koristi svima. :-D

Upravo sam procitao knjigu „Odgovori na zablude u Islamu“ Zakir Naik.

Ukratko mislim da ce dobro doci svakome onome koji se tek upoznaje sa Islamom pa mu se namecu neka pitanja koja svaki od nas ima u pocetku kao sto su pitanja:
-Poligamije u Islamu
-Hidzab – Nacin oblacenja u Islamu
-Muslimani teroristi i fundamentalisti
-Da li se Islam sirio silom i zasto imamo danas takve informacije
-Zabrana ulaska nemuslimanima u Meku
-Zabrana alkohola, svinjetine
-Zasto su muslimani podijeljeni na razlicite pravce
-Sve religije nas uce da budemo dobri pa zasto je onda Islam bolji ?

I jos mnoge slicne teme a mislim da ce dobro doci svakom muslimanu jer sadrzi i dosta kompiciranih pitanja koja musliman svakodnevno cuje iz okoline a i sam sebi postavlja.

Zatim obradjuje temu da li je Kur'an Bozija rijec pa imamo primjera radi podteme:
-Kur'an izazov nauci;
-Astronomija; Sirenje Kosmosa; Medjuzvijzdana materija;
-Fizika; Atomi su dijeljivi;
-Hidrologija;
-Geologija
-Fiziologija
-Embrilogija

Opce naucne teme:
-Otisci prstiju
-Receptori za bol u kozi i slicne teme..

Preporucljiva knjiga za svakoga jer odgovara na dosta pitanja.

Da napomenem da knjiga nema vise od 200 stranica i da sve teme objasnjava na najmoguci kraci nacin i nijedna tema ne odnosi vise od par stranica pa je samim tim vrlo citljiva.

statix

Post by statix » 02/06/2010 19:00

Da napomenem da knjiga nema vise od 200 stranica i da sve teme objasnjava na najmoguci kraci nacin i nijedna tema ne odnosi vise od par stranica pa je samim tim vrlo citljiva.

Nije li pomalo povrsno ako neko napise knjigu od 200 stranica i u njoj se dotakne naucnih disciplina koje si pobrojao, radi dokazivanja svoje ideologije?

Tako selektivno koristenje i tumacenje naucnih dokaza je uistinu amaterski i nekonzistentno od strane jednog doktora.

To sto on radi sluzi da se neobrazovani ljudi ubjede da nauka potice iz religije. Ali eto, da ne bih uvijek kritikovao, neka knjiga.
Iako, tu nema niceg' svetog i bozanskog. Naravno da ima svojih mana i vrlina, kao i svaka knjiga, ali to je samo jedan od mnogih covjekovih pokusaja da objasni sustinu svijeta a samim tim i Boga. Medjutim, metod proucavanja svijeta kroz vjerske knjige je zastario i ne moze se njima vise objasniti, pa se danasnji teolozi polako pocinju vrlo oprezno i selektivno koristiti i naukom, pa tako imamo novokomponovane disipline tipa kreacionizam i inteligentni dizajn koji su zasnovani prvenstveno na pseudonauci, koja nas vodi u neznanje, a neznanje je jedini ultimativni grijeh, ako se prodaje kao apsolutna istina.

Da ne bude off topic, a nemam namjeru kvariti temu, zelio bih ako imas link za navedenu knjigu da procitam, jer nisam nasao preko googla.
Evo moja preporuka tebi je:

SVIJET PROGONJEN DEMONIMA
Znanost kao svijeća u tami

Iz knjige:
Jedna od najtužnijih lekcija povijesti je ova: ako smo dovoljno dugo bili varani, skloni smo odbacivati svaki dokaz o prijevari. Više nismo zainteresirani za pronalaženje istine. Prijevara nas je zarobila. Jednostavno, previše je bolno priznati, čak i samom sebi, da smo se prevarili. Jednom, kada date šarlatanu moć nad sobom, nikad je više nećete povratiti. Na taj su način stare prijevare ustrajne, a nove nastaju uz njih.

SenQ

Post by SenQ » 02/06/2010 21:45

@statix: Pametnom i jedna dosta :mrgreen:

Ali samo da odbranim temu statix reci cu da na ovoj temi nije cilj da se brani ili argumentira bilo kakva teorija, ideologija, religija ili bilo sta drugo.

Znaci procitao si knjigu, napisi sta ti je najzanimljivije i preporuci je kome hoces pri tome i reci razlog zbog cega je ta knjiga tebi iskljucivo draga.

Znaci jos jednom subjektivno misljenje zelim o knjigama i kratak pregled knjige.

Tema nije za rasprave kojih imamo na kamari na ovom forumu.

Tebi se Npr.: ne svidja moje gledanje zivota i moje ljepo misljenje o ovoj knjizi pa niko te ne tjera da citas tu knjigu, kome se svidja ova knjiga koju sam naveo neka je cita a kome se svidja tvoja knjiga pa neka je cita.
Na ovoj temi ne osudjujemo jedni druge i ne napadamo njihova misljenja o knjizi.

Znaci ako ti se svidja uzmi knjigu i citaj a ako ti se ne svidja nemoj ni uzimati niti citati i kraj.

statix

Post by statix » 03/06/2010 00:09

Tebi se Npr.: ne svidja moje gledanje zivota i moje ljepo misljenje o ovoj knjizi pa niko te ne tjera da citas tu knjigu, kome se svidja ova knjiga koju sam naveo neka je cita a kome se svidja tvoja knjiga pa neka je cita.
Na ovoj temi ne osudjujemo jedni druge i ne napadamo njihova misljenja o knjizi.

Nije da mi se ne svidja. Pogresno me dozivljavas. Moje je misljenje subjektivno, bas kako i ocekujes, ali tezi ka objektivnim.
Znaci ako ti se svidja uzmi knjigu i citaj a ako ti se ne svidja nemoj ni uzimati niti citati i kraj.

Cekam link za knjigu... :-D

SenQ

Post by SenQ » 03/06/2010 11:06

Neznam za online izdanje, ja uzeo u mahali kod jednog komse.

Btw. uzeo sam Mesneviju 1 dio, citljivo itekak.

GAU 8

Post by GAU 8 » 07/06/2010 13:41

Richard Dawkins: "The God Delusion" ili "zabluda o bogu".

Knjiga je namijenjena otvorenoj argumentovanoj kritici svjetskih religija i pojma bog.

Knjiga se grubo moze podijeliti na 2 dijela. U prvom govori o konceptu boga, i razdvaja 2 glavna poimanja boga (teisticki identitet, inteligentni kreator svega, koji je zainteresiran u ljudsku prirodu i ponasanje. drugo poimanje je ono panteisticno, apstraktno sto ga je recimo promovisao Einstein.
Taj prvi dio je cak malo napisan u stilu koji omalovazava sve teiste, da me je na pocetku odbijao da nastavim s citanjem.

Zato je drugi dio po meni pogodio sustinu. Rasprava je okrenuta ka religiji. fokus je na iznosenju stava kako je moralnost sasvim nezavisna od religije i kako je moral moguc bez religija, a religijske razmirice su istovremeno kroz povijest bile uzrokom najstrasnijih oblika zla ikada pocinjenih među ljudima, i to je odlicno i uvjerljivo izneseno. Njegova teorija je da su religije zapravo izvitopereni nakaradni oblici necega korisnog, sto je greskom preraslo u sredstvo za oblikovanje ljudskih shvatanja.

Uglavnom knjiga je na mene ostavila pozitivan utisak, jer je izneseno mnogo historijskih cinjenica koje sezu mnogo dublje od onoga sto prosjecni vjernik zna, i omogucavaju da se dobije tzv. "big picture" i shvati onaj sustinski aspekt i demistificira religija.

Shoshana

Post by Shoshana » 23/06/2010 01:59

Bez zacatavanja, molicu lijepo. Ili temi doprinesite ili je pustite da zamre.

Visak pobrisan

SenQ

Post by SenQ » 10/07/2010 18:52

@Shoshana, danke šun :sax: :)

Evo procitah prvi dio Mesnevije.

Mogu samo reci da cu je morati procitati jos koji put da shvatim i uvezem u cijelinu ono sto je Rumi htio da kaze u prvom dijelu.

U njoj nalazimo dosta poucnih prica koje na sebi svojstven nacin prikazuju razne dogadjaje medju poslanicima, dobrim ljudima, ashabima kao i o mnogim drugim dogadjajima. A dok usput pricajuci razne price dogradjuje svoje vidjenje Boga i koji su sve nacini priblizavanja Bogu.Puno istice svoje ucitelje koji su imali mnogostruki utjecaj na njega.

O Rumiju ne treba nista ni da govorim jer znamo da je Mesnevija u svijetu jedno od najcitanijih dijela kako na Zapadu tako i na Istoku. Jos samo da kazem da je Rumi bio i UNESC-va licnost godine 2007.

Rumi je svoje vidjenje Boga i svijeta spojio na jedan jedinstven nacin. Ljubav je aspekt sa kojeg se pokrece sve i na cemu se zavrsava sve a krajnji cilj svemu je Bog kao glavni cilj trazenja.Rumi je nepresusan izvor za svakoga onoga koji traga za vjecnom ljubavi kao i za vjecnim mirom.

Zasad cu ostati na prvom djelu Mesnevije i ne mislim da cu citati drugi dio dok ne procitam jos jedanput prvi dio.

WipeOut
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

Post by WipeOut » 14/07/2010 12:25

Es selamu alejkum w.r.w.b.,
evo i ja sam ovih dana procitala jednu knjigu koja je veoma lagana za citanje i zanimljiva,tako da vrijeme dok se knjiga cita zacas prodje.
Zove se "Povratak" od Halit Ertugrul-a.
Ja sam naprosto odusevljena.
Napisana je prema istinitom dogadjaju,i rijec je o profesoru(Halitu) koji ima studenta buntovnika,koji se bori protiv pravila ali na kraju uz profesorovu pomoc i Allahovu milost,spozna Gospodara.
Jednostavna fantasticna knjiga....Ko procita nece pozaliti!!!!

antique

Post by antique » 16/07/2010 09:20

Kada sam u obavezama,ako mi je pri ruci, rado uzmem „Dersovi i drzenja“ hafiza Bugarija. Jednostavna knjiga, citljiva. Budi plemenitost, jaca vjeru u ljude, motivise da sebe popravljam i nadogradjujem, i najvaznije- priblizava Gospodaru i Poslaniku. Moj dozivljaj je da je svaka rijec napisana sa velikom ljubavi i postovanjem, .... I like it.

Zatim, Put u Meku (Muhammed Asad) knjiga koja se cita u jednom dahu. Pametno, elekventno, direktno, jednostavno..... ostavlja jak utisak u svakom slucaju.

"Sometimes you read a book so special that you want to carry it around with you for months after you've finished just to stay near it."

Image

WipeOut
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

Post by WipeOut » 19/07/2010 12:02

Es selamu alejkum,
stvarno mi se svidjela i knjiga od Amr Halida "Strpljivost,pristojnost i nesebicnost".
Knjiga je napisana jednostavnim jezikom,zanimljiva je i vrlo je prilagodljiva u svakodnevni zivot.Puna finih pouka,ma ovo je cista hrana za dusu... ;-)

mir s vama

Post by mir s vama » 25/06/2011 21:27

Preporučio bi

Siru Allahovog POslanika s.a.v.s od Safveta Haliloviča trebao bi je imati svako ko želi da spozna život najboljeg čovjka koji je kročio zemljom

i Ne Tuguj Aid el Karni svi je hvale i govore da je dobra

A što se tiče knjige God delusion samo mi je žao što mnogo mladih ljudi odlazi na stranputicu zbog laži koju su pisac i slični servirali na veom adobar način za onoga ko ne zna puno o vjeri i Bogu i

isto tako bi preporučio Povratak koji je več preporučen

Post Reply