Provjera dokumentacije prilikom kupovine stana

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
SimkeA

Provjera dokumentacije prilikom kupovine stana

Post by SimkeA » 24/07/2012 10:46

Pozdrav,

molim vas da mi date par korisnih savjeta vezanih za kupoprodajne ugovore koji se zaključuju prilikom kupovine stana (poželjno od nekoga ko je taj postupak već prošao).

Koliko je meni poznato, kao Kupac potrebno je da uradim slijedeće:
- traženje Z/K izvoda na uvid a zatim lično izvaditi novi Z/K i provjeriti da li postoji upisana hipoteka ili bilo kakav drugi ograničavajući faktor za kupovinu.
- Odlazak notaru, pri čemu Prodavac mora donijeti potvrde iz porezne, kao i potvrde da su izmirena dugovanja za struju vodu,...
- Formiranje ugovora kod notara, uplata novca, plaćanje poreza i upis u vlasništvo.

Zanima me kako mogu provjeriti da li su zaista izmirena dugovanja za komunalije? Da li notar ima neku obavzu provjere autentičnosti dokumentacije?

Na šta još da obratim pažnju?

Hvala

tf2_spy

Re: Provjera dokumentacije prilikom kupovine stana

Post by tf2_spy » 24/07/2012 10:59

dokaz da su komunalije izmirene su plaćeni računi.
koliko se mogu sjetit, notar ne provjerava dodatno autentičnost dokumentacije, tj. dokumenti koji se odnesu notaru moraju biti ili originali ili ovjerene kopije. sve punomoći moraju biti uredno ovjerene, također. što se tiče hipoteke (ukoliko je upisana na tu nekretninu) ni to nije veliki problem, samo je potrebno znati da li je ima. hipoteka se skine tako što se visina duga banci uplati i na taj način se skine hipoteka, a ostatak para ide prodavcu. dakle, ne treba odustajati od kupovine nekretnine na koju je već upisana hipoteka. nije to ništa nenormalno, niti ograničavajuće.

vodi računa o sljedećem; ukoliko je prodavac stana uknjižen kao vlasnik, a oženjen je (ili je udata), traži i pismenu saglasnost supružnika u kojoj on ili ona izjavljuju da se slažu sa prodajom nekretnine. ovo je bitno, jer sve što je stečeno u braku je zajednička imovina i podliježe podjeli u slučaju rastave braka. da li je prodavac u dobrim odnosima sa ženom/mužem, da li su u procesu rastave i sl te ne zanima, zanima te papir u kojem supružnik daje saglasnost za prodaju.

što se tiče plaćanja poreza na trgovinu i promet nekretnina (koji ti plaćaš nakon kupovine), on iznosi 5% od procijenjene vrijednosti stana, a ne 5% od cijene iz ugovora. procjenu vrši komisija iz opštine i obično očekuju neku stoju u ruke da bi procijenili malo niže. meni su totalno neralno procijenili stan, al im ja nisam dao ni marke, nego sam se žalio, pa je izažla drugostepena komisija koja je bila puno normalnija od ovih prvih.

eto, toliko od mene, sretno sa kupovinom.

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 24/07/2012 11:08

Potvrde se vade za: vodu, stambeno, grijanje.
Struja, telefon itd zadnji racun placen se donese.
Ukoliko prodavac ima dugovanja za komunalije on mora izmiriti sva dugovanja ukljucujuci kamate i sudske troskove i tek onda dobije potvrdu. na potvrdi pise do kojeg datuma je sve placeno.

ZK izvadak se vadi na dan potpisivanja ugovora sa notarom. A svaki notar moze na licu mjesta preko lapis-a isprintati ZK izvadak - kopiju koja nije sluzbena, a na kojoj se moze vidjeti da li su svi podaci ispravni.

Ja sam isla u onaj neki ured iza RTV doma da vadim neki papir (moram provjeriti kako se Ured-Ministarstvo zove zaboravila sam), uglavnom na njemu pise da je osoba koja se izjasnjava kao vlasnik njegov stvarni vlasnik odnosno da nema neke osobe trece koja polaze nekakvo pravo na stan. Ovo se ceka 15 dana.

Uvjerenje iz porezne uprave vrijedi nekih 15 dana od dana preuzimanja.

tf2_spy

Post by tf2_spy » 24/07/2012 11:10

kockica_kockica wrote:Potvrde se vade za: vodu, stambeno, grijanje.

e da, dobro si, ja sam i zaboravio na ovo više, davno je to bilo :D

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 24/07/2012 11:29

tf2_spy wrote:

e da, dobro si, ja sam i zaboravio na ovo više, davno je to bilo :D

Ja sam zaboravila na RAD :)

SimkeA

Post by SimkeA » 24/07/2012 19:08

Hvala vam puno na pomoci. :)

hrle1976

Post by hrle1976 » 24/07/2012 20:10

SimkeA wrote:Pozdrav,

molim vas da mi date par korisnih savjeta vezanih za kupoprodajne ugovore koji se zaključuju prilikom kupovine stana (poželjno od nekoga ko je taj postupak već prošao).

Koliko je meni poznato, kao Kupac potrebno je da uradim slijedeće:
- traženje Z/K izvoda na uvid a zatim lično izvaditi novi Z/K i provjeriti da li postoji upisana hipoteka ili bilo kakav drugi ograničavajući faktor za kupovinu.
- Odlazak notaru, pri čemu Prodavac mora donijeti potvrde iz porezne, kao i potvrde da su izmirena dugovanja za struju vodu,...
- Formiranje ugovora kod notara, uplata novca, plaćanje poreza i upis u vlasništvo.

Zanima me kako mogu provjeriti da li su zaista izmirena dugovanja za komunalije? Da li notar ima neku obavzu provjere autentičnosti dokumentacije?

Na šta još da obratim pažnju?

1. Komunalije znaci da su placeni svi racuni - znaci da nema duga.
2. Potvrda da je taj ko prodaje vlasnik ili ti koji prodaju da su vlasnici - znaci da su njihova imena uknjizena.
3. Da stan evt. nije po nekom hipotekom - te da oni ne duguju novac banci a da su dali stan kao hipoteku.

Privremeni prodajni ugovor pravis kod advokata.

Onda kad se sudski rijesi kupo-prodaja evt. namiris neki porez dobijes resenje.

S njim picis do katastra uknjizis sebe kao vlasnika.

I to je to.

plemba

Post by plemba » 25/07/2012 11:22

sunce100 wrote:A ako kupujete stan u novoj zgradi (koja je jos u izgradnji). Medjutim, stan kupujete od firme koja ga je dobila za kompenzaciju jer je radila na zgradi. Firma sad taj stan prodaje neovisno od vlasnika/investitora zgrade. Sta treba provjeriti od papirologije?

prpvjeri da li je skinuta hipoteka sa tog stana. cijela zgrada je obicno pod hipotekom, i kad ide to u pompenzaciju trebalo bi da banka skine hipoteku sa tog konkretnog stana.

to je onako na prvu :D

milojicabrzi

Post by milojicabrzi » 25/07/2012 12:02

Dobra je opcija kupovati od kooperanata, tako se zna cesto "ubosti" nesto jeftiniji stan, jer firma dobije stan u racun, za npr. ugradjenu keramiku u toj zgradi...pa im se zuri da se rijese i da uzmu novce :)

Provjera je ista kao i kod kupnje stana od firme, mada ti stanovi cesto i ostanu na firmi koja prodaje zgradu, a u sustini kooperant prodaje taj stan i diktira cijenu...

Znaci, provjeriti je li zgrada prosla tehnicki prijem, jesu li stanovi etazirani, postoji li hipoteka ili teret na tom stanu (nekada banke znaju uzimati pod hipoteku i stanove roh-bau, tijekom izgradnje pa ne mora znaciti da stan nije pod hipotekom jer zgrada nije gotova).

Vazno! Po Sarajevu ima dosta zgrada, koje investitori izgrade na ho-ruk princip, pa tek kasnije ganjaju papire, tako da ima zgrada u kojima vec zive ljudi uveliko, a jos nisu prosle tehnicki prijem i etaziranje jer, npr. postoji spor oko zemlje na kojoj je igradjena jer se neko zalio da su mu gabaritima usli u posjed (ja imao takav slucaj, umalo naletio na rudu 8-) , ali sam ih skontao na vrijeme).

Dakle, provjeriti etaziranost zgrade, uknjizivost stana, sve lijepo sa notarom i to je to :)

pojedinac

Post by pojedinac » 25/07/2012 13:30

Ne vjerujte NOTAR-u 100%!!!!!

antonija wrote:Dvije i po godine nakon prijave notarka osuđena zbog aljkavog postupka

Tužba protiv Sabire Sarvan uslijedila zbog omogućavanja prodaje stana umrle osobe
http://www.dnevniavaz.ba/thumb.php?src= ... h=166&zc=1

Tužba protiv Sabire Sarvan uslijedila zbog omogućavanja prodaje stana umrle osobe Zeničanin Mirza Drinić ostao je krajem 2008. godine bez 30.000 KM, ali i kupljenog stana u zeničkom naselju Crkvice. Osim izvjesne Gordane Todorović, koja je prevarila Drinića, sukrivac je, prema njemu, bila notarka Sabira Sarvan, koja je u ime države i Federacije BiH trebala biti garant zakonske procedure i kupoprodajnog ugovora.

Lažna tetka

Slučaj je još početkom 2009. godine prijavljen policiji i Tužilaštvu ZDK, a tek ovih dana doživio je i svoj sudski epilog nakon niza održanih ročišta.

Notarka Sarvan je presudom sutkinje Općinskog suda Zenica Amre Hedžić-Hadžić obavezna da sa "Euroherc osiguranjem" solidarno Driniću isplati 30.000 KM, plus 2.570 KM troškova parničnog postupka, te zatezne kamate od dana presude do dana isplate, potvrdio nam je Drinićev advokat Arnaut Kočiz.

Prema presudi, Todorović je dovela "svoju tetku" Mariju Tolić kod notarke koja je bez validne provjere osobe prihvatila da napravi notarski ugovor te posreduje u kupovini stana. Ispostavilo se da je vlasnica stana, ustvari, mrtva, a osoba koja ju je predstavljala bila je njena rodica. Kao javni službenik, prema Članu 58. Zakona o notarima iz "Službenih novina Federacije", morala je provjeriti identitet stranaka, te snosi suodgovornost za štetu nastalu greškom u radu.

Prva presuda

Notarka Sarvan tražila je zamrzavanje slučaja, jer je sudu dokumentirala da je, prije nego što je pokrenut proces protiv nje, ona podnijela krivičnu prijavu Tužilaštvu ZDK protiv Drinića i drugih, tvrdeći da su svi oni, organizirano, prevarili nju, te da su, ustvari, kupac i prodavac "u talu".

Iako je bilo nemoguće sa sigurnošću utvrditi, u Općinskom sudu Zenica ističu da je ovo vjerovatno prva presuda u BiH protiv nekog notara zbog njegovog (ne)urađenog posla.

antonija wrote:
He he he he, dugo se nisam lijepse nasmijala, da prijavi Notarskoj komori, ili Ministarstvu he he he he.

Pa notari u BiH cine 300tinjak puta teze propuste, pa nikada niti jedan nije disciplinski opomenut, makar i u PRITVORU BIO.

Par clanaka iz BiH:
- "Kako je Bedija Purković ostala i bez 71.000 KM i bez stana kod notara"
[...]Način na koji je Stjepan Mišković iz Pasaca kod Tuzle lažno prodao tuđi stan za 71 hiljadu maraka i još tu prodaju ovjerio kod notara Senade Kovačević, vjerovatno u spisima organa gonjenja u Tuzli odavno nije zabilježen. [...]
===================================================================================
- Kamatari sastavljaju lihvarske ugovore pred notarom
Piše: Zemka ĐUDERIJA - AHMETOVIĆ

[...]Krajem prošle godine zahvaljujući inspoktorima Federalnog MUP-a, uhapšen jeHilmija Garibović, koji trenutno slovi, kako kažu MUP-ovci, za "najjačeg kamatara" u BiH. Povod Garibovićevog hapšenja je navodna kamata, zbog koje ga je prijavio Mohammad Sead Al'Hamod. Navodno, Mohammad je 2008.godine posudio 100.000 KM od Garibovića, te do kraja prošle godine, navodno na ime kamata vratio 120.000 KM, dok mu je glavnica ostala nevraćena. [...]
On posjeduje ugovore ovjerene kod notara Ljubiše Markovića o posudbi novca sa svjedocima - oštećenim [...]
===================================================================================
- Bivši ministar pravde RS, a sadasnji NOTAR uhapšen zbog otmice Stanislava Koljančića
[...]Četrdesetpetogodišnji vlasnik banjalučkog noćnog kluba "Kajak" otet je u utorak 5. oktobra, a njegov nestanak prijavila je supruga

Pripadnici Centra javne bezbjednosti Banjaluka uhapsili su Sauda Filipovića, bivšeg ministra pravde Republike Srpske /RS/, koji se dovodi u vezu sa otmicom bivšeg vlasnika banjalučkog noćnog kluba "Kajak" Stanislava Koljančića, saznaje Srna.

Filipović, koji je bio ministar pravde RS u Vladi Dragana Mikerevića, uhapšen je po nalogu Specijalnog tužilaštva RS.

Filipović je NOTAR u Prijedoru, a saznaje se da je trebalo da ovjeri ugovore između Koljančića i osoba koje su kupile "Kajak".[...]
-Tužio notarku i osiguranje
Mirza Drinić ostao bez stana i novca...

Zeničanin Mirza Drinić ostao je krajem prošle godine bez trideset hiljada KM, ali i kupljenog stana u zeničkom naselju Crkvice. Osim izvjesne Gordane Todorović, koja je prevarila Drinića, sukrivac je bila notarka Sabira Sarvan, koja je u ime države i Federacije, trebala biti garant zakonske procedure i kupoprodajnog ugovora.

Slučaj je prijavljen policiji i Tužilaštvu Zeničko-dobojskog kantona. Drinićev advokat Kočiz Arnaut potvrdio nam je da je, nakon što je pokušao mirnim putem riješiti problem, na kraju predao cijeli slučaj na sud, tražeći odštetu za svog klijenta.

Nakon sličnog slučaja otkrivenog u Tuzli, ovaj put je Zeničanin postao žrtva nestručnog rada državnog službenika.

- Ustanovljeno je da je vlasnica stana ustvari mrtva, a osoba koja se predstavljala kao vlasnica je njena rođaka. Notarka koja je prodala stan umrle osobe sa sebe skida svaku odgovornost. Međutim, ona je bila dužna provjeriti identitet osobe kao javni službenik, prema članu 58. Zakona o notarima iz "Službenih novina Federacije", te snosi suodgovornost za štetu nastalu greškom u radu.

- Sada i osiguranje bez obrazloženja odbija isplatiti novac. Notarska komora prešućuje da je njen član odgovoran. Zato sam slučaj predao na sud, podnijeli smo tužbu protiv notarke Sabire Sarvan i "Euroherc" osiguranja - kazao nam je Kočiz.[...]

Koliko li je jos desetina ovakvih slucajeva u BiH, a koji nisu medijski eksponirani, licno znam za slucaj gdje notar sacinio darovni ugovor zeni na samrti (koja je umirala od najgore bolesti postoje naravno nalazi), koja je dan poslije umrla, a na noc potpisivanja ugovora, gospodja koja je pismena nije mogla da napise svoje ime i prezime, pa su joj uzeli prst umocili u tintu i stavili na papir a 2 svjedoka su bila nadzocna - slucaj je na sudu naravno.

viewtopic.php?f=38&t=65985&start=200

Ovo vam tvrdim i iz vlastitog lošeg iskustva. :(

Cossack

Post by Cossack » 01/07/2016 13:47

Ukoliko prodavac ima dugovanja za komunalije on mora izmiriti sva dugovanja ukljucujuci kamate i sudske troskove i tek onda dobije potvrdu. na potvrdi pise do kojeg datuma je sve placeno.

ZK izvadak se vadi na dan potpisivanja ugovora sa notarom. A svaki notar moze na licu mjesta preko lapis-a isprintati ZK izvadak - kopiju koja nije sluzbena, a na kojoj se moze vidjeti da li su svi podaci ispravni.

Ja sam isla u onaj neki ured iza RTV doma da vadim neki papir (moram provjeriti kako se Ured-Ministarstvo zove zaboravila sam), uglavnom na njemu pise da je osoba koja se izjasnjava kao vlasnik njegov stvarni vlasnik odnosno da nema neke osobe trece koja polaze nekakvo pravo na stan. Ovo se ceka 15 dana.

Znam da temu vadim iz mrtvih ali me zanima ovo oko Uvjerenja iz porezne uprave. Kako se ono tačno zove i ko je u obavezi njegovog vađenja, samo prodavač stana ili oboje?

Oxygenn

Post by Oxygenn » 01/07/2016 14:09

Cossack wrote:

Znam da temu vadim iz mrtvih ali me zanima ovo oko Uvjerenja iz porezne uprave. Kako se ono tačno zove i ko je u obavezi njegovog vađenja, samo prodavač stana ili oboje?

Prodavac vadi uvjerenje da su sve NJEGOVE obaveze prema poreskoj upravi izmirene

Cossack

Post by Cossack » 01/07/2016 14:17

Oxygenn wrote:
Cossack wrote:

Prodavac vadi uvjerenje da su sve NJEGOVE obaveze prema poreskoj upravi izmirene

Hvala na odgovoru :thumbup:

Kapri

Post by Kapri » 05/11/2016 11:12

Da li je iko poslovao sa Karmela agencijom ima li neko iskustva?

KENJAC

Post by KENJAC » 05/11/2016 11:41

Kapri wrote:Da li je iko poslovao sa Karmela agencijom ima li neko iskustva?

Jarane , jebo agenciju. Oni te mogu zajebat kako hoce i da pri tom skoro nikako ne odgovaraju. Pricam ti iz licnog iskustva. Treba da nadjes notara koji zna svoj poso i koji je posten. On je taj sto stavlja svoj potpis na ispravnost kupoprodajnog ugovora. Agencija ti nadje stan i za tu uslugu ti trazi pare. Nista ti drugo ne garantuju. Onaj ko treba da provjeri ispravnost svih imovinsko pravnih zackoljica je notar. Kazem ti , sreca pa sam slucajno naletio na postenog notara ( notarku) pa me velikih jada spasila. Nije iz Sarajeva po ti je ne mogu preporucit inace bi ti je preporucio sa zadovoljstvom !

Kapri

Post by Kapri » 05/11/2016 12:37

Ovdje agencija ide u ZK da vadi papire i nosi kod moje notarke koju imam.Tamo se i sklapa ugovor i sve ostalo agencija je tu samo da bude posrednik

iceman ze

Post by iceman ze » 09/01/2017 14:54

Ugalvnom ako sam stavio samo trebam imati provjerenog i pouzdanog notara....prvi put rjesavam stambeno, a nemam ranijih iskustava.

P308

Post by P308 » 10/01/2017 23:03

Oxygenn wrote:
Cossack wrote:

Je li i dalje vazi ovo za uvjerenje koje vrijedi samo 15 dana od dana preuzimanja iz poreske uprave?
ZK izvadak se vadi iskljucivo na dan potpisivanja ugovora ili? Pitam jer sam oboje vec izvadio, da olaksam sebi postupak iako ugovor jos nije spreman. :-)

arnelau

Post by arnelau » 14/05/2018 08:41

Molim Vas za savjet, kod sklapanja kupoprodajnog ugovora kod notara potrebno je priložiti potvrdu iz poreske uprave, samo me zanima koja poreska uprava je nadležna, je li prema mjestu prebivališta? I još jedno pitanje ja bih radije za početak zaključila predugovor da banka može odobriti kredit pa tek onda pravi ugovor kod notara. Zanima me gdje mogu taj predugovor ovjeriti Općina ili kod advokata, znate li koliko to košta?
PS provjerila sam kod notara oni sad ne žele da rade te postupke preko predugovora nego se ide u startu sa pravim ugovorom (ko fol da ne prave dodatne troškove strankama)

Post Reply