PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

downtoearth
Posts: 334
Joined: 12/07/2007 15:51

#1 PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by downtoearth »

Dragi forumasi, na tragu diskusija o ovoj temi napravio sam jednu protestnu notu pa bih volio da je pogledate i da se dogovorimo o njenoj objavi u medijima. Molim vas da jednom budete ozbiljni, ne zacatavate nego dajete samo ozbiljne kometare, izmjene i dopune te ideje kako je dostaviti

ZAHTJEV VLASTIMA GRADA I KANTONA SARAJEVO
Postovani,

Kao gradjanin ovog grada koji se osjeca zarobljen, ugrozen i ponizen

Kao odgovoran roditelj koji ne smije pustiti dijete samo do skole udaljene 300m

Kao odgovoran vlasnik dobro odgojenog, mirnog, cipiranog i vakcinisanog psa kojeg ne smije prosetati

Kako zbog porasta ulicnog i drugog kriminala ali jos vise zbog sve veceg broja pasa lutalica

Ne ulazeci u to kakav je Zakon o dobrobiti zivotinja ali svjestan toga da su vlasti na razlicitim nivoima propustile da ispostuju odredbe tog Zakona u zakonskim rokovima

Svjestan toga da je problem velik ali rjesiv

Svjestan toga da ce problem postati jos veci ako se nesto hitno ne preduzme

Zahjevam od vas da uradite slijedece u navedenim vremenskim rokovima

1. mobilizacija vojnika ili zatvorenika osudjenih na blaze kazne da pokupe pse sa ulica u roku od 15 dana
2. privremeni smjestaj u prostoru bivseg sinteraja tokom 3 mjeseca
3. Kastracija, sterilizacija i vakcinacija zaposljavanjem veterinara sa biroa te ostalih veterinara po snizenoj cijeni tokom 3 mjeseca
4. formiranje privremenih azila u napustenim kasarnama, KPD Zenica i slicnim objektima u roku od 1 mjeseca
5. Formiranje azila u KPD Zenica sa programom obuke pasa od strane obucenih zatvorenika 6 mjeseci
6. izgradnja azila 6 mjeseci
7. izgradnja ili prosirenje kapaciteta centra za obuku pasa za za slijepce, starije osobe 1 godinu
8. Sistem udomljavanja 1 godinu
9. Cipiranje pasa i registar vlasnika 1,5 godine

Projekat zahtijeva finansijska sredstva koja su vec planirana u budzetu Kantona Sarajevo za higijenicarsku sluzbu.

U protivnom podnijecu tuzbu protiv Grada i Kantona Sarajevo za psihicke i emocinoalne boli te dugorocne posljedice koje ovo stanje ima po moje dijete, mog psa, moju suprugu i mene
Last edited by downtoearth on 16/03/2011 16:24, edited 1 time in total.
jurgen
Posts: 112
Joined: 11/03/2011 21:13

#2 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by jurgen »

potpisujem, samo si stavio psa prije žene pa malo pripazi :-D
User avatar
Patron of Formello
Posts: 758
Joined: 18/10/2006 08:39
Location: SFRJ

#3 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by Patron of Formello »

Krajnje je vrijeme da se nesto uradi po tom pitanju.Ne moze se ulicom proci od lutalica. :roll:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#4 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by poznanik »

U suštini, ideja sa ovakvim pismom u obliku protesta, zahtjeva za pomoć i zahtjeva za odgovornost je pozitivna.

Osobno, izuzeo bih poređenje ugroženosti sa ratnim, izuzeo bih tč. 1. i zagovaranje azila u kazneno-popravnim ustanovama, akcenat dodao na tužbama građana protiv odgovornih osoba u organima vlasti, čijim propustom u radu je i došlo do prekobrojnosti pasa. Osttali tekst se može donekle stilizirati i poslati... Ko da ga šalje?
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#5 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by Alhemicarkaa »

Umjesto: Kao odgovoran vlasnik dobro odgojenog, mirnog, cipiranog i vakcinisanog psa koji ne smije psa prosetati
Staviti: Kao odgovoran vlasnik dobro odgojenog, mirnog, cipiranog i vakcinisanog psa kojeg ne smije prosetati

Gramatički ispravnije, stilski ljepše ;-)

I ja ne bih poredila situaciju sa onom u ratu - previše ofucano, patetično i po meni i neistinito. Ipak sam se više bojala granata.
1906
Posts: 840
Joined: 19/06/2010 15:12

#6 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by 1906 »

uz ovo sto ste vec naveli da se izmjeni

dobro je

podrzavam :)
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#7 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by Gospoda Ministarka »

Takoder, podrzavam. :thumbup:
User avatar
don vito
Posts: 2093
Joined: 19/01/2008 11:58

#8 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by don vito »

Budzet je "stabilizacijski", nije "razvojni"

Drugim rijecima, nema para ni za sta osim za plate budzetskih korisnika.

A posto pokretac teme spominje da sa psima lutalicama trebaju baviti zatvorenici i vojnici, uz to prijeti tuzbama,
sve mi se cini da je i on jedan od dzabojeda koje nije ni dotakla ekonomska kriza iz koje realni sektor ne izlazi vec 3 godine.
Ne treba protestna nota. Redoslijed poteza je logican: Prvo pronaci sredstva za otklanjanje svih anomalija u drustvu, a to je moguce samo tako sto ce se primanja dzabojeda svesti u realne okvire, koje privreda moze finansirati. Onda necemo imati teme "horor u porodilistu", "psi lutalice", "namjesten konkurs za pripravnike u MUP-u", "vrijedi li ta i ta diploma", "vatrogasci bez odgovarajuce opreme" itd itd
User avatar
iVar
Posts: 72
Joined: 09/03/2011 09:42
Location: Sarajevo

#9 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by iVar »

Potpisujem :thumbup:
downtoearth
Posts: 334
Joined: 12/07/2007 15:51

#10 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by downtoearth »

jurgen wrote:potpisujem, samo si stavio psa prije žene pa malo pripazi :-D
isao po starosti pa cu se izvuci na to!!!!
downtoearth
Posts: 334
Joined: 12/07/2007 15:51

#11 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by downtoearth »

don vito wrote:Budzet je "stabilizacijski", nije "razvojni"

Drugim rijecima, nema para ni za sta osim za plate budzetskih korisnika.

A posto pokretac teme spominje da sa psima lutalicama trebaju baviti zatvorenici i vojnici, uz to prijeti tuzbama,
sve mi se cini da je i on jedan od dzabojeda koje nije ni dotakla ekonomska kriza iz koje realni sektor ne izlazi vec 3 godine.
Ne treba protestna nota. Redoslijed poteza je logican: Prvo pronaci sredstva za otklanjanje svih anomalija u drustvu, a to je moguce samo tako sto ce se primanja dzabojeda svesti u realne okvire, koje privreda moze finansirati. Onda necemo imati teme "horor u porodilistu", "psi lutalice", "namjesten konkurs za pripravnike u MUP-u", "vrijedi li ta i ta diploma", "vatrogasci bez odgovarajuce opreme" itd itd
ne nego su dzabojedi ovi stro samo nalaze mane ali ne nude i rjesenja! A zasto ne bi vojnici i zatvorenici to radili?? Naravno po uputstvima! Vojska svakako treba da pomogne u kriznim situacijama. a ovo to jeste. I ovo ne treba velika sredstva pa je to zato izvedivo
downtoearth
Posts: 334
Joined: 12/07/2007 15:51

#12 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by downtoearth »

je li sad bolje??? ima li ko rjesenj kako da ovo dostavimo medijima? ili damo na potpisivanje?
User avatar
iVar
Posts: 72
Joined: 09/03/2011 09:42
Location: Sarajevo

#13 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by iVar »

Gradski i kantonalni oci treba da proglase vanredno stanje.
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#14 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by kusur »

potpisujem
downtoearth
Posts: 334
Joined: 12/07/2007 15:51

#15 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by downtoearth »

poznanik wrote:U suštini, ideja sa ovakvim pismom u obliku protesta, zahtjeva za pomoć i zahtjeva za odgovornost je pozitivna.

Osobno, izuzeo bih poređenje ugroženosti sa ratnim, izuzeo bih tč. 1. i zagovaranje azila u kazneno-popravnim ustanovama, akcenat dodao na tužbama građana protiv odgovornih osoba u organima vlasti, čijim propustom u radu je i došlo do prekobrojnosti pasa. Osttali tekst se može donekle stilizirati i poslati... Ko da ga šalje?
po iskustvima u americi rad sa i obuka pasa ima izuzetno povoljan utjecaj na ponasanje i popravak zatvorenika a da ne govorim o tome da je to daleko korisnije od bildanja u teretanama i gledanja tv..
milsim posalo bih ja njih i na kopanje ali ovo nam je trenutacno vaznije
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#16 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by poznanik »

downtoearth wrote:
poznanik wrote:U suštini, ideja sa ovakvim pismom u obliku protesta, zahtjeva za pomoć i zahtjeva za odgovornost je pozitivna.
Osobno, izuzeo bih poređenje ugroženosti sa ratnim, izuzeo bih tč. 1. i zagovaranje azila u kazneno-popravnim ustanovama, akcenat dodao na tužbama građana protiv odgovornih osoba u organima vlasti, čijim propustom u radu je i došlo do prekobrojnosti pasa. Osttali tekst se može donekle stilizirati i poslati... Ko da ga šalje?
po iskustvima u americi rad sa i obuka pasa ima izuzetno povoljan utjecaj na ponasanje i popravak zatvorenika a da ne govorim o tome da je to daleko korisnije od bildanja u teretanama i gledanja tv..
milsim posalo bih ja njih i na kopanje ali ovo nam je trenutacno vaznije

Oprosti što pitam: rad i obuka pasa od strane zatvorenika (iz KPD Zenica, kako je naznačeno), koji se na izdržavanju kazne za razna krivična djela nalaze u posebnom psihičkom stanju, pa čak i od strane osoba oboljelih od PTSP (kako najavljuju vlasti K.Sarajevo), može li imati posljedice na pse? Imamo li mi, ljudi, apsolutno pravo uzurpirati sve prirodne resurse (pa i životinjski svijet...), i sav život na planeti podrediti sebi - čovjeku?
Znam da je za mnoge ovdje ovo pitanje neobično i nevjerovatno, ali - zaista razmišljam tako i svjesno pitam - da li mi, ljudi, polažemo pravo na sve oko sebe, pa i da koristimo nemoć psa ne bi li neko od zlih ljudi ispravljao svoju grešku i "peglao" psihu na bespomoćnim psima?
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#17 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by amrica »

Vojska ima svoje obaveze, mobilizira se samo zbog ekstremnih situacija, rat, elementarne nepogode i slicno... Naredbom predsjednika drzave u normalnim zemljama, a kod nas :-?
Vojska, kao ni "laksi" osudjenici nisu obuceni da hvataju pse.
Kako mislis da se napravi azil u KPD Zenica kad ni za ljude nema mjesta?
Ko ce obucavati zatvorenike da se brinu o njima?
Koje su to "nize" cijene po kojima ce veterinari raditi 3 mjeseca :shock: :? I ko ce ih odrediti?
Psi za slijepce su posebni psi, uglavnom retriveri i labradori i slicne rase koje su poznate po poslusnosti, privrzenosti ljudima i lakoj dresuri.

Ne kontam sta ti znaci: Sistem udomljavanja 1 godinu? Da se ceka na udomljavanje 1 godinu ili da se neki "sistem udomljavanja" osmislja 1 godinu?

A ideja je OK.
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#18 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by kusur »

poznanik wrote:
downtoearth wrote:
poznanik wrote:U suštini, ideja sa ovakvim pismom u obliku protesta, zahtjeva za pomoć i zahtjeva za odgovornost je pozitivna.
Osobno, izuzeo bih poređenje ugroženosti sa ratnim, izuzeo bih tč. 1. i zagovaranje azila u kazneno-popravnim ustanovama, akcenat dodao na tužbama građana protiv odgovornih osoba u organima vlasti, čijim propustom u radu je i došlo do prekobrojnosti pasa. Osttali tekst se može donekle stilizirati i poslati... Ko da ga šalje?
po iskustvima u americi rad sa i obuka pasa ima izuzetno povoljan utjecaj na ponasanje i popravak zatvorenika a da ne govorim o tome da je to daleko korisnije od bildanja u teretanama i gledanja tv..
milsim posalo bih ja njih i na kopanje ali ovo nam je trenutacno vaznije

Oprosti što pitam: rad i obuka pasa od strane zatvorenika (iz KPD Zenica, kako je naznačeno), koji se na izdržavanju kazne za razna krivična djela nalaze u posebnom psihičkom stanju, pa čak i od strane osoba oboljelih od PTSP (kako najavljuju vlasti K.Sarajevo), može li imati posljedice na pse? Imamo li mi, ljudi, apsolutno pravo uzurpirati sve prirodne resurse (pa i životinjski svijet...), i sav život na planeti podrediti sebi - čovjeku?
Znam da je za mnoge ovdje ovo pitanje neobično i nevjerovatno, ali - zaista razmišljam tako i svjesno pitam - da li mi, ljudi, polažemo pravo na sve oko sebe, pa i da koristimo nemoć psa ne bi li neko od zlih ljudi ispravljao svoju grešku i "peglao" psihu na bespomoćnim psima?
bajke su na drugom salteru
4M
Posts: 36
Joined: 12/03/2008 09:15

#19 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by 4M »

PODRZAVAM
User avatar
zvrcak
Posts: 326
Joined: 06/07/2009 00:50

#20 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by zvrcak »

poznanik wrote:
downtoearth wrote:
poznanik wrote:U suštini, ideja sa ovakvim pismom u obliku protesta, zahtjeva za pomoć i zahtjeva za odgovornost je pozitivna.
Osobno, izuzeo bih poređenje ugroženosti sa ratnim, izuzeo bih tč. 1. i zagovaranje azila u kazneno-popravnim ustanovama, akcenat dodao na tužbama građana protiv odgovornih osoba u organima vlasti, čijim propustom u radu je i došlo do prekobrojnosti pasa. Osttali tekst se može donekle stilizirati i poslati... Ko da ga šalje?
po iskustvima u americi rad sa i obuka pasa ima izuzetno povoljan utjecaj na ponasanje i popravak zatvorenika a da ne govorim o tome da je to daleko korisnije od bildanja u teretanama i gledanja tv..
milsim posalo bih ja njih i na kopanje ali ovo nam je trenutacno vaznije

Oprosti što pitam: rad i obuka pasa od strane zatvorenika (iz KPD Zenica, kako je naznačeno), koji se na izdržavanju kazne za razna krivična djela nalaze u posebnom psihičkom stanju, pa čak i od strane osoba oboljelih od PTSP (kako najavljuju vlasti K.Sarajevo), može li imati posljedice na pse? Imamo li mi, ljudi, apsolutno pravo uzurpirati sve prirodne resurse (pa i životinjski svijet...), i sav život na planeti podrediti sebi - čovjeku?
Znam da je za mnoge ovdje ovo pitanje neobično i nevjerovatno, ali - zaista razmišljam tako i svjesno pitam - da li mi, ljudi, polažemo pravo na sve oko sebe, pa i da koristimo nemoć psa ne bi li neko od zlih ljudi ispravljao svoju grešku i "peglao" psihu na bespomoćnim psima?

Dali gledas Animal Chanel, Zone Reality, u kojem se redovno prikazuje rehabilitacija zlostavljanih zivotinja, i njihova obuka za usvajanje, a sve se vrsi u zatvorima, sve vrse visestruki prestupnici zakona, i sve se vrsi uz nadzor dobro obucenih ljudi, tako da niko tim kriminalcima nece dati cuke, da se ovi izivljavaju na njima, to je glupo za pomisliti, al da je to odlicna radna terapija i za same zatvorenike, to ce potvrditi svaki psiholog!
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#21 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by Mr. Brightside »

Super ideja,jedini problem je ne izvodljivost.
User avatar
zvrcak
Posts: 326
Joined: 06/07/2009 00:50

#22 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by zvrcak »

zasto je neizvodljivo, zato sto smo mi napacen narod, i ono kontas, dobro je kako nam je bilo... Ne borimo se za sebe, psujemo demokratiju, a ne koristimo njene cari, ja uvijek spominjem Francusku kao inspiraciju za crpljenje demokratskih promjena, ti ljudi podnesu zahtjev vladi da promjeni neki zakon koji narodu ide na stetu, vlada se oglusi, ovi naprave rusvaj... E TO JE DEMOKRATIJA! i tek tako mozemo dovesti sve sto nam smeta u red, do tad, VEZI KONJA GDJE TI AGA PASE!!!
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#23 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by suza81 »

:thumbup:

napokon neko nesto konkretno! Jos da jedan forumas pravnik i jedan forumas lektor to malo dotjeraju i mozemo svi slati e-mailovima na razne adrese koje bi nam neko ovdje predlozio :-D ili organizirati potpisivanje jedan dan na nekom mjestu u gradu....
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#24 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by Mr. Brightside »

.
Last edited by Mr. Brightside on 08/03/2012 23:16, edited 1 time in total.
User avatar
zvrcak
Posts: 326
Joined: 06/07/2009 00:50

#25 Re: PROTESTNA NOTA PO PITANJU PASA LUTALICA

Post by zvrcak »

i ja sam za neku radikalniju opciju bar sad na pocetku, jer da napravimo azil velicine Marsalke malo je koliko je lutalica!!!

"baci bombu, pobi govna, i gotova stvar!!!" :) :) :) bez uvrede ovo je citat iz nekog filma :)
Post Reply