Protesti u Americi.

BiH-x

#76 Re: Protesti u Americi.

Post by BiH-x » 04/10/2011 00:17

Mislim da je ovaj Irvin jedini srbofil na ovoj planeti koji voli SAD :-D Neka, neka, volim ih i ja :thumbup:

Ima Bosne_Bice Bosne
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#77 Re: Protesti u Americi.

Post by Ima Bosne_Bice Bosne » 04/10/2011 02:34

:lol:

Pokusavam da popunim mozaik....

1.Protesti u Izraelu zbog loseg zivljenja....nema se para...

2.Sacica ljudi (saznajte ko su oni) u USA organizuju proteste ispred Wall Strita...oni imaju lovu...

3.Wall Strit odrijesi kesu i popuni rupe u socijali Izraela....

4.Organizatori protesta ispred Wall Strita se pokaju i opozovu proteste....uhapsene puste.... sve je OK.

Moguce da popunjavam pogresan mozaik, moguce... :lol:

simpozijum delirijum

#78 Re: Protesti u Americi.

Post by simpozijum delirijum » 04/10/2011 03:36

Ima Bosne_Bice Bosne wrote::lol:

2.Sacica ljudi (saznajte ko su oni) u USA organizuju proteste ispred Wall Strita...oni imaju lovu...

4.Organizatori protesta ispred Wall Strita se pokaju i opozovu proteste....uhapsene puste.... sve je OK.

u pitanju je raspad globalnoga sistema i pobuna je globalna
a nazivali su me delirijumom i mene i gomile ostalih komentatora ( i na ovome linku koji stavljam tipa su u USA inace uglednoga novinara isto ismijavali i covjek sve pogodio prije skoro godinu dana ) kada sam rekao da ce se Arapsko proljece rasiriti po cijeloj planeti vrlo brzo ... :thumbup:
da je "proljece globalno" i da trenutni sistem puca po svim savovima ..

ja procitah da donacije za web stranicu "Adbusters" a imate njihove linkove postavljeni su na ovoj temi , koja je anarho-ljevicarska i od koje sva ova pobuna Amerikanaca pocela (zvancina pobuna , i sada medijska exponirana odjednom i masovno ?) dijelom finansirana i od Georga Sorosa ( svi znamo ko je on ? valjda > finansira sve te silne NVO i po Sarajevu i BiH i sirom planete uz "Soros fondaciju")
teorije zavjere ?
licno ne vjerujem !
ne mozes vise upratiti gdje se pobune sire od Londonskih nemira prosla mjeseca do Grka koji se biju sa policijom svake sedmice , do Cilea , Spanija ,..ma svuda !
razlog je ipak ne teorije zavjere cionista i masona vec narod postaje gladan ! bez posla ili i ako radis potplacen srecan da imas posao a onda te izrabljuju , zavaljen u kredite koje ti niti unuci nece otplatiti , policijska drzava i korupcija ( " rat protiv terora " ili "rat protiv malih zelenih ili? protiv koga vise ??)) i sva sranja ostala i ekoloske katastrofe i ratovi i sve u p .. materinu ..
1% elite krvolocno izrabljuje ostatka ne USA vec cijele planete , i u Kini i u Rusiji i Iranu ...ma gdje hocete nadjite primjer , ..kao i u BiH :roll:
puko narodu film , mladoj generaciji koji su shvatili da nece zivjeti bolje od roditelja ..naprotiv ! mnogo losije
doslo narodu do guse i eto ! imamo sta imamo smrt neoliberalna kapitalizma od strane potrosaca , koji nemaju sta vise da potrose :lol: , mladi bez perspektive i nade
31 % Amerikanaca iznedju 20 -30 godina je nezaposleno
40 % Amerikanaca mladih mora zivjeti ponovo sa mamom i tatom jer nemaju love :lol:
i citajte sami podatke , sve sa linkovima i argumentovano , jasno ko' dan
link;
http://www.globalresearch.ca/index.php? ... &aid=26907

Static-X

#79 Re: Protesti u Americi.

Post by Static-X » 04/10/2011 04:33

Al sto ga neki dramatizuju :-)

Ima Bosne_Bice Bosne
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#80 Re: Protesti u Americi.

Post by Ima Bosne_Bice Bosne » 04/10/2011 04:41

simpozijum delirijum wrote:
Ima Bosne_Bice Bosne wrote::lol:

u pitanju je raspad globalnoga sistema i pobuna je globalna
a nazivali su me delirijumom i mene i gomile ostalih komentatora ( i na ovome linku koji stavljam tipa su u USA inace uglednoga novinara isto ismijavali i covjek sve pogodio prije skoro godinu dana ) kada sam rekao da ce se Arapsko proljece rasiriti po cijeloj planeti vrlo brzo ... :thumbup:
da je "proljece globalno" i da trenutni sistem puca po svim savovima ..

ja procitah da donacije za web stranicu "Adbusters" a imate njihove linkove postavljeni su na ovoj temi , koja je anarho-ljevicarska i od koje sva ova pobuna Amerikanaca pocela (zvancina pobuna , i sada medijska exponirana odjednom i masovno ?) dijelom finansirana i od Georga Sorosa ( svi znamo ko je on ? valjda > finansira sve te silne NVO i po Sarajevu i BiH i sirom planete uz "Soros fondaciju")
teorije zavjere ?
licno ne vjerujem !
ne mozes vise upratiti gdje se pobune sire od Londonskih nemira prosla mjeseca do Grka koji se biju sa policijom svake sedmice , do Cilea , Spanija ,..ma svuda !
razlog je ipak ne teorije zavjere cionista i masona vec narod postaje gladan ! bez posla ili i ako radis potplacen srecan da imas posao a onda te izrabljuju , zavaljen u kredite koje ti niti unuci nece otplatiti , policijska drzava i korupcija ( " rat protiv terora " ili "rat protiv malih zelenih ili? protiv koga vise ??)) i sva sranja ostala i ekoloske katastrofe i ratovi i sve u p .. materinu ..
1% elite krvolocno izrabljuje ostatka ne USA vec cijele planete , i u Kini i u Rusiji i Iranu ...ma gdje hocete nadjite primjer , ..kao i u BiH :roll:
puko narodu film , mladoj generaciji koji su shvatili da nece zivjeti bolje od roditelja ..naprotiv ! mnogo losije
doslo narodu do guse i eto ! imamo sta imamo smrt neoliberalna kapitalizma od strane potrosaca , koji nemaju sta vise da potrose :lol: , mladi bez perspektive i nade
31 % Amerikanaca iznedju 20 -30 godina je nezaposleno
40 % Amerikanaca mladih mora zivjeti ponovo sa mamom i tatom jer nemaju love :lol:
i citajte sami podatke , sve sa linkovima i argumentovano , jasno ko' dan
link;
http://www.globalresearch.ca/index.php? ... &aid=26907

Ma i ja sam na ovoj strani bare pa ponesto vidim i saznam... :-D

Brinu me organizatori i poznate face koje sve ovo podrzavaju (Mur, Komski, i dr.)... ljigavi su...

Plasim se da koriste napusenu masu za neke svoje ciljeve.

A na kraju onog podvucenog treba dodati "kao i policija"- koja hapsi li hapsi. :D

simpozijum delirijum

#81 Re: Protesti u Americi.

Post by simpozijum delirijum » 04/10/2011 05:19

Ma i ja sam na ovoj strani bare pa ponesto vidim i saznam...

Brinu me organizatori i poznate face koje sve ovo podrzavaju (Mur, Komski, i dr.)... ljigavi su...

Plasim se da koriste napusenu masu za neke svoje ciljeve.

A na kraju onog podvucenog treba dodati "kao i policija"- koja hapsi li hapsi. Ima Bosne_Bice Bosne
vazda je tako kada krene masa naroda protiv rezima , ,uhljuba i basibozuka zeljnih slave te uvlakaca a bogme i provokatora ce itekako biti i ja kada sam prvi put cuo , tacnije procitao na "Adbusters" stranici , ideju o akciji protiv Volstrita i korporacija i to sred Njujorka , usred USA ???
i ja sam pomislio; "sta li ta anarho-ljevicarska balavurdija misli ?"
a evo ispade sada , ne bez zlobe svim "ponosnim ljubiteljima kapitalizma i hiperAmerikanizma"
bit ce Amerika i Engleska zemlja proleterska :lol: :lol: :lol:
neka se sada ujedaju i za lakat i za koljena , ovo nece stati vec sam postavio dokaze i linkove zasto i sa podacima
da sistem propada , za sada ovaj pokret se odrzava i poprilicno su cisti od politike i furaju ideale , vidjecemo hoce li ih korumpirati
a do sada ako se ne politiziraju extremno u anarhiju , vec budu narodni pokret za sve obespravljene ?
podrzavam ih 100%
usput neko rece da se dramatizuje
samo danas i zadnji vikend ;
130 000 Portugalaca na ulicama
30 000 Britanaca
i naravno Grci koji nemaju pauze u pobuni, a isti uzroci ..
samo u zadnja tri dana !
sledeca stanica je Vasington 6 Oktobra .., a prije toga u srijedu dolaze radnicki sindikati u Njujork kao podrska
hocemo li jednu revolucionarnu za "ljubitelje kapitalizma i Hiper-Amerikanizma "? moram ih malo izivcirati :mrgreen:

UnscarD
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#82 Re: Protesti u Americi.

Post by UnscarD » 04/10/2011 09:34

Padaj silo i nepravdoooo, narod ti je sudit zvan ... :D :D :D

Salu na stranu, nije ovo u USA jos nista ozbiljno ali kako neki stari Kineski filozof rece, i put od 1000 km se pocinje prvim korakom.
Ovo je skroz normalno...ekonomija je nauka a svijet i danas funkcionise po ekonomskim proncipima postavljenim prije 300 godina koji za svoj osnov imaju oskudicu roba i usluga a sto je nesto sto mi u poslednjih 100 godina kao covjecanstvo usljed tehnoloskog razvoja imamo potpuno prevazidjeno.
Da je fizika napredovala kao ekonomija, mi danas ne bi tragali za Higsovim bozonom nego bi i dalje bacali jabuku sa drveca.
Za kraj, citat najpametnijeg zivuceg covijeka na svijetu sa produhovljenim rijecima : This shit got to go!

http://www.youtube.com/watch?v=9e7RU5BClYc

Black swan

#83 Re: Protesti u Americi.

Post by Black swan » 04/10/2011 09:48

jednostavno nije normalno da 1% ljudi ima 99% bogatstva

jednostavno to nije normalno i jednom će morati pasti kao i robovlasništvo feudalizam komunizam i sve ono što nije normalno i nije u praksi primjenjivo

nama treba ideja kako da se borimo protiv toga... ali djaba... dok ne bude ideja vodila barem 30% ljudi na planeti neće se ništa promijeniti
pa se fino organiziramo i bojkotujemo određene proizvode, medije, farmaceutske firme,
u americi se osnuje third party aka replacment party i tako to ako me kontate

sanaman

#84 Re: Protesti u Americi.

Post by sanaman » 04/10/2011 10:37

Citam u novinama da je pocela ekonomska reforma na Kubi. Nakon 50 godina je dozvoljeno trgovanje automobilima...kazu sada imaju pravo i da uvezu i drugih zemalja, naravno ako imaju para.

Malo sam zbunjen...U Americi bi na Kubu izgleda, a sa Kube bi u Ameriku.

P.S citam da spremaju i reformu za prodaju stanova...valjda ni to nije bilo moguce.

Black swan

#85 Re: Protesti u Americi.

Post by Black swan » 04/10/2011 10:39

pa moji su osamdesetih imali brdo love i nisu mogli kupiti stan...bili podstanari
zato su kupili zemlju :mrgreen: normala...

ne valja ni kuba a ne valja ni amerika (po irak afganistan iran nikaragvu vijetnam i još desetine zemalja na račun kojih žive lagodno kako žive)

Kaotic

#86 Re: Protesti u Americi.

Post by Kaotic » 04/10/2011 10:43

Bunilo se oduvjek na "divljanje kapitalizma" ali se sada čaša do kraja prelila i dalje nejde. Nije prirodno bogaćenje pojedinaca i to ne bogaćenje trudom, znanjem i radom nego bogaćenje uskračujući drugom i ono najosnovnije. I dobro je da se svijet probudio i shvatio da se takvom neljudskom ponašanju treba stati na kraj.
Ako su amerikanci shvatili da je kapitalizam sranje onda kapitalizmu pomoći nema. sad možemo lijepo čekat i gledat kako se sve raspada, a na kraju možemo malo i pripomoć.
Kompanije i banke (kapitalni lobiji) su instituciju države svele na ulogu statista, štoviše pa država kaoi naša je školovala ljude i oni odu van, ili kapital ode tamo gdje je jeftiniji rad, ili država proda infrastrukturu, privatizira škole i zdravstvo itd..

nosara

#87 Re: Protesti u Americi.

Post by nosara » 04/10/2011 10:47

irvinx1 wrote:
nosara wrote:
Elem, situacija je neodrziva, to je jasno svakom objektivnom covjeku, ma gdje bio... Srednji sloj, temelj svakog stabilnog drustva i svake razumne ekonomije, u americi je na koljenima... Drzava truli iznutra, sto je sasvim ok, jer joj je vrijeme bilo odavno... Besmisleno upumpavanje bezvrijednog papira u finansijske tokove tog diva od paucine samo ce ubrzat propast vec solidno urusenog sistema zasnovanog na organizovanom kriminalu i, u istoriji covjecanstva, nevidjenoj pljacki vlastitog naroda... Jos poneki rat, jos koji mandat nekog novog pinokia i cao, luzeri...

Sto se tice Dilana i Springstina, pa oni su na svinjarije u svojoj drzavi ukazivali i prije tvog rodjenja... Malo prostudiraj temu prije nego nesto napises... :wink:
Nista ti ne citas, a i slabo se to procesira...
Spomenuh ja i Vijetnam, al djaba kad ti to ne kontas... Ukazivali su i ukazivace mnogi, upravo su oni i primjer americkog covjeka.
A SAD mogu da dozive samo transformaciju, korijenite promjene. Bit ce tu velikih trzavica, ali o konacnoj propasti se ne moze govoriti. Djaba sanjanja. :mrgreen:
Pa to je propast...Doduse, ne kontinenta vec ekonomsko finansijskog sistema i politike... :roll: Kontinent je ok, a i jedan dobar, dovoljan dio ljudi, da se krene ispocetka, na novim osnovama...

Korjenite promjene, dakako...

Alfons Kauders

#88 Re: Protesti u Americi.

Post by Alfons Kauders » 04/10/2011 11:23

simpozijum delirijum wrote: usput neko rece da se dramatizuje
30 000 Britanaca

samo u zadnja tri dana !
sledeca stanica je Vasington 6 Oktobra .., a prije toga u srijedu dolaze radnicki sindikati u Njujork kao podrska
hocemo li jednu revolucionarnu za "ljubitelje kapitalizma i Hiper-Amerikanizma "? moram ih malo izivcirati :mrgreen:
e pa necemo tako dino... :D

uzroci nisu isti, ni blizu... u evropi na ulice izlaze radnici javnog sektora koji ga puse radi mjera stednje... istina da nije bilo tih mrskih kapitalistickih banaka, dobrih kreditnih rejtinga i dzabnih para, tada se ne bi ni bunili - jer bi vec imali osjetno nize plate i njihove zemlje ne bi bile u dugovima do guse...

isto kao sto mene niko ne hvata u banci za vrat i tjera me da dignem kredit, niko nije tjerao ni njih da se zaduzuju... nesto se ne sjecam da su se u grckoj plaho bunili dok su na racun tih mrskih kapitalista imali 14 plata godisnje i metar nezasluzenih beneficija? a njihovi sunarodnjaci koji su brali masline, gradili brodove i nosali tacne po obali trebali placati taj ceh? i gle cuda, vazda pred izbore skace zaduzenje, da obicnom narodu navale na vrat jos trutova iz svoje glasacke masinerije...

zato ne mijesaj kruske i jabuke - jedno je izaci na wall street i buniti se protiv 400 milijardera koji kontrolisu ostatak amerike, to je svakako opravdano mada demonstranti i ne iznose neke konkretne zahtjeve... a nesto je sasvim drugo razbijati izloge po solunu zato jer nekim cudom nece biti cetrnaeste plate u nekom javnom preduzecu za prodavanje zjala...

da sutra u sarajevu na ulice izadju radnici javnih preduzeca i administracije, ne bi ih morala policija lomit, gradjani bi to odradili gratis, jos bi placali drotove da im posude pendreke da ih udaraju... ako ne vjerujes, pogledaj kako su gradjani "podrzali" radnike grasa... pa zamisli sta bi tek proveli radnici nekih jos "popularnijih" javnih preduzeca ili administracija...

realna do boli

#89 Re: Protesti u Americi.

Post by realna do boli » 04/10/2011 11:39

Da citiram sama sebe ..mrsko mi se vise ponavljati..vazi za sve "diktature"

Sa foruma : Arapske diktature pocele crkavati 29.01.2011.

Recimo da milijon ljudi na ovoj planeti ima moc..svi ostali su pijuni. Ljudi polako prelaze grnicu tolerancije u tome da budu ovce. U cemu je razlika izmedju protesta po Evropi i u Aziji ili Africi.
Da ne ulazim u „pripremljena“ dogadjanja naroda.
Ja ima osjecaj da mladi u svijetu ipak pocinju razmisljati malo sire..malo dalje. Da im je jasno gdje vodi nekolicina prebogatih u svijetu..oni jednostavno zele srusiti sve..povod je nekada biti placen za rusenje, nekada prevelika skolarina, nekada „soba“ u podzemnoj zeljeznici, spavanje u parku...otpustanje s posla..gubljenje svega od strane banaka.
Mislim da svi u svijetu imaju razlog da se pobune protiv ovakvog svjetskog poretka..ali to bi bilo vec malo teze organizovati..ipak je ovaca previse...a malo dobronamjernih cobana, i dosta istreniranih pasa cuvara stada.

Koliko ce oni koji su se uljuljkali u ovakvom uredjenje u kojem pare na kaplju , nego u slapovima idu na njihov racun pristati da dobrovoljno shvate da ljudi u 21.vijeku ipak trebaju i zele neko trece uredjenje..ostaje da se vidi..
Sta nakon kapitalizma....socijalizam smo probali..kakav bi trebao biti taj slijedeci globalni poredak..i da li je on moguc...u komplet svijetu.

irvinx1

#90 Re: Protesti u Americi.

Post by irvinx1 » 04/10/2011 12:05

Opet taj Soros :D

Dobra opservacija @realne do boli

Sustina je u sljedecem:
"Poor man wanna be rich, rich man wanna be king, and king ain`t satisfied till he rules everything"

UnscarD

#91 Re: Protesti u Americi.

Post by UnscarD » 04/10/2011 12:25

Alfons Kauders wrote:
simpozijum delirijum wrote: usput neko rece da se dramatizuje
30 000 Britanaca

samo u zadnja tri dana !
e pa necemo tako dino... :D

uzroci nisu isti, ni blizu... u evropi na ulice izlaze radnici javnog sektora koji ga puse radi mjera stednje... istina da nije bilo tih mrskih kapitalistickih banaka, dobrih kreditnih rejtinga i dzabnih para, tada se ne bi ni bunili - jer bi vec imali osjetno nize plate i njihove zemlje ne bi bile u dugovima do guse...
Apsolutno su isti uzroci. Upravo ta sacica multibilionera koji kontrolisu IMF i WB putem lukavo plasiranih kredita koristeci sistem rotacione cetverogodisnje vlasti na kojoj (by the way potpuno pogresno) pociva zapadna demokratija, porobljavaju zemlju po zemlju. Vlade se zaduzuju jer kupuju socijalni mir za vrijeme svog mandata i zaduzuju nekontrolisano. Poslije ih bas briga, nije to vise njihov problem. Zato ih boli Hugo Chavez koji je izmjenio ustav tako da moze biti biran negoraniceno puta sve dog ga NAROD njegove zemlje zeli i bira. Ovo porobljavanje se vec desilo vecini latinske amerike a sad se preslo na evropu samo sto evropa nije navikla da trpi kao latinska amerika (ili mi ovde na kraju krajeva) pa reaguje. Daleko od toga da mislim da je u pitanju sprovedba neke kontrolisane agende. Stvari su jednostavnije ali i pogubnije. Pohlepa unutar trenutnog ekonomskog sistema to dozvoljava (i stimulise).
Ljudi na wall streetu ce veoma brzo artikulisati svoje zahtijeve i predvidjam da END the FED postane sve cesci slogan. Na zalost to ipak nije dugorocno i trajno rijesenje za sve ljude planete. Potpuno redefinisanje ekonomije je jedino trajno rijesenje. Ekonomski model za 21 vijek ( RBE na primjer : http://www.theresourcebasedeconomy.com/) a ne neka mutirana nakarada od ekonomije bazirana na 300 godina starim teorijama. Da me neko ne shvati pogresno, Adam Smith je u svoje vrijeme bio genije i nisu njegove teorije pogresne, one su samo prevazidjene. Jos samo da vecina to shvati. Sto je veca kriza, to se ljudi vise okrecu alternativama i prije ili kasnije, cuvari trenutnog poretka ce popustiti. Istorija nas uci da je tako bilo uvijek. Tek kada se uspostavi ravnopravnost i kada ljudi budu imali zadovoljene svoje potrebe, mozci cemo razgovorati o NASTANKU civilizacije jer mi to sada nismo. Mi i dalje kao i nasi preci lovci-skupljaci prije 10-15 hiljada godina imamo isti obrazac ponasanja. Exploatisemo resurse (lovimo i skupljamo) i ako nam druga skupina na tom putu zasmeta, zaratimo. Za 200-300 godina ce se na ovo doba gledati kao na praistoriju. Vrijeme ce se dijeliti na pred-civilizacisko i civilizacijsko. Ili nece biti nikoga da u proslost uopste gleda.

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#92 Re: Protesti u Americi.

Post by -LIBERO- » 04/10/2011 12:54

realna do boli wrote:Da citiram sama sebe ..mrsko mi se vise ponavljati..vazi za sve "diktature"

Sa foruma : Arapske diktature pocele crkavati 29.01.2011.

Recimo da milijon ljudi na ovoj planeti ima moc..svi ostali su pijuni. Ljudi polako prelaze grnicu tolerancije u tome da budu ovce. U cemu je razlika izmedju protesta po Evropi i u Aziji ili Africi.
Da ne ulazim u „pripremljena“ dogadjanja naroda.
Ja ima osjecaj da mladi u svijetu ipak pocinju razmisljati malo sire..malo dalje. Da im je jasno gdje vodi nekolicina prebogatih u svijetu..oni jednostavno zele srusiti sve..povod je nekada biti placen za rusenje, nekada prevelika skolarina, nekada „soba“ u podzemnoj zeljeznici, spavanje u parku...otpustanje s posla..gubljenje svega od strane banaka.
Mislim da svi u svijetu imaju razlog da se pobune protiv ovakvog svjetskog poretka..ali to bi bilo vec malo teze organizovati..ipak je ovaca previse...a malo dobronamjernih cobana, i dosta istreniranih pasa cuvara stada.

Koliko ce oni koji su se uljuljkali u ovakvom uredjenje u kojem pare na kaplju , nego u slapovima idu na njihov racun pristati da dobrovoljno shvate da ljudi u 21.vijeku ipak trebaju i zele neko trece uredjenje..ostaje da se vidi..
Sta nakon kapitalizma....socijalizam smo probali..kakav bi trebao biti taj slijedeci globalni poredak..i da li je on moguc...u komplet svijetu.
Jako mi se svidja tvoje rezonovanje i shvatanje trenutne situacije (i ne samo u Americi ,nego sirom svijeta )

:thumbup:

zlajapravaraja

#93 Re: Protesti u Americi.

Post by zlajapravaraja » 04/10/2011 13:18

heckler wrote:Pozorisni teatar u reziji Chomskog i Moora.

Moore je simpaticni zajebant.

Chomski je negator genocida u Bosni i samoprozvani americki disident. Ljudski izmet na kakvog je tesko naici.
Tako je :!:

Obojica ustvari samo sluze "bagri" koja vlada i vjesto manipulise Amerikom. Obojica sluze tako da ono malo naroda sto se politicki angazuje, a pritom razmislja svojom sopstvenom glavom, udalje od istine prezentirajuci im prihvatljivu i donekle obrazlozivu alternativnu verziju, i tako ih odvedu na pogresan put pri progonu STVARNIH KRIVACA.

Sto bi Ameri rekli: "sending everybody on a wild goose chase".

Prosudite samo ko su oni, ali ako su ova dva klovna umjesana u ovo, onda to definitivno nisu bankari PER SE. :wink:

Alfons Kauders

#94 Re: Protesti u Americi.

Post by Alfons Kauders » 04/10/2011 13:19

UnscarD wrote: Apsolutno su isti uzroci. Upravo ta sacica multibilionera koji kontrolisu IMF i WB putem lukavo plasiranih kredita koristeci sistem rotacione cetverogodisnje vlasti na kojoj (by the way potpuno pogresno) pociva zapadna demokratija, porobljavaju zemlju po zemlju. Vlade se zaduzuju jer kupuju socijalni mir za vrijeme svog mandata i zaduzuju nekontrolisano. Poslije ih bas briga, nije to vise njihov problem.
a ko bira te vlade svake cetiri godine? da nije slucajno narod? onaj isti narod koji se sad buni, a kad se trebalo zaduzivati i trositi pare, onda ih nesto i nije bilo na ulicama... pa eto pogledaj kod nas kakva se frka digla kada se pregovaralo s mmf-om i kada se uzela lova... nadji na forumu teme - vecina je jedva cekala da se uzmu pare kako bi im ostale iste plate i pisali su pateticne eseje o tome kako ce krepati od gladi ako im se topli obrok smanji na 8 maraka... naravno, njihovo rjesenje za otplatu kredita je bilo jednostavno - da se nama u privredi uvali jos poreza... valjda smo i mi ta "elita", jeste da nemamo ni jahte, ni vile, ni skupa auta...

zato ne amnestiraj "narod", taj isti narod je vrlo dobro znao da se uzimaju pare, i kod nas i kod njih, nisu to neke africke vukojebine nego evropske demokracije, sa prilicno obrazovanim stanovnistvom - neka snose posljedice svojih odluka, nisu djeca...
Zato ih boli Hugo Chavez koji je izmjenio ustav tako da moze biti biran negoraniceno puta sve dog ga NAROD njegove zemlje zeli i bira. Ovo porobljavanje se vec desilo vecini latinske amerike a sad se preslo na evropu samo sto evropa nije navikla da trpi kao latinska amerika (ili mi ovde na kraju krajeva) pa reaguje. Daleko od toga da mislim da je u pitanju sprovedba neke kontrolisane agende. Stvari su jednostavnije ali i pogubnije. Pohlepa unutar trenutnog ekonomskog sistema to dozvoljava (i stimulise).
sorry, ali vec sam rekao da mislim kako evropu ne mozes porediti sa juznom amerikom ili afrikom... jedno je kad neki diktator uzme metar kredita pa se na kraju dobar dio njih ponisti (to su cini mi se poslije i iraku uradili), a nesto je sasvim drugo kada vecina gradjana u razvijenom, pismenom i demokratskom drustvu prihvati rizik takvih zaduzenja... ako cemo o pohlepi, i to je druze pohlepa - uzeti kredu kako bi se javnom sektoru pumpale plate preko nase grbace, da se zivi iznad mogucnosti na racun ostatka drustva ili buducih generacija koje ce placati ceh... te pohlepne elite zapravo i crpe svoju moc iz pohlepe obicnih ljudi, od revolvinga na kreditnim karticama, hipotekarnih kredita na nekretnine, pa sve do zajmova svjetske banke i mmf-a na drzavnom nivou... svi hoce da iskuse blagostanje, a ne kontaju da ce rate placati do kraja zivota...
Ljudi na wall streetu ce veoma brzo artikulisati svoje zahtijeve i predvidjam da END the FED postane sve cesci slogan. Na zalost to ipak nije dugorocno i trajno rijesenje za sve ljude planete. Potpuno redefinisanje ekonomije je jedino trajno rijesenje. Ekonomski model za 21 vijek ( RBE na primjer : http://www.theresourcebasedeconomy.com/) a ne neka mutirana nakarada od ekonomije bazirana na 300 godina starim teorijama. Da me neko ne shvati pogresno, Adam Smith je u svoje vrijeme bio genije i nisu njegove teorije pogresne, one su samo prevazidjene. Jos samo da vecina to shvati. Sto je veca kriza, to se ljudi vise okrecu alternativama i prije ili kasnije, cuvari trenutnog poretka ce popustiti. Istorija nas uci da je tako bilo uvijek. Tek kada se uspostavi ravnopravnost i kada ljudi budu imali zadovoljene svoje potrebe, mozci cemo razgovorati o NASTANKU civilizacije jer mi to sada nismo. Mi i dalje kao i nasi preci lovci-skupljaci prije 10-15 hiljada godina imamo isti obrazac ponasanja. Exploatisemo resurse (lovimo i skupljamo) i ako nam druga skupina na tom putu zasmeta, zaratimo. Za 200-300 godina ce se na ovo doba gledati kao na praistoriju. Vrijeme ce se dijeliti na pred-civilizacisko i civilizacijsko. Ili nece biti nikoga da u proslost uopste gleda.
slazem se da je stare, pa i vazece ekonomske teorije pregazilo vrijeme - uostalom dobro si rekao "mutirana nakarada", jer postojeci zapadni ekonomski sistem samo u osnovi ima crne liberalnog kapitalizma, dok su zapravo "ispod zita" uvedena nova pravila igre koja stite krupni kapital i velike poduzetnike, na racun obicnih radnika i malih igraca... sve je skrojeno da favorizira "velike"...

ali opet se vracamo na demokratski sistem... ako 99% naroda glasa za to da ih onih 1% jebe u zdrav mozak, ko smo ja i ti da im to zabranimo? i kod nas 20 godina narod glasa za idiote, pa nikom nista... i u grckoj su lijepo izlazili na izbore i cisto birali vlast... i u americi su imali demokratske izbore (uz izuzetak prvog mandata g.w. busha)... i u ostatku zapadnog svijeta... narod je tim liderima dao mandat da rade to sto su radili, da nabijaju dug, da donose zakone koji pogoduju krupnom kapitalu itd... ako je narod glup, ako su ovce za sisanje, sta se onda moze? neka nastave pa ce za koju deceniju imati jaz izmedju bogatih i siromasnih kao u feudalizmu

Alfons Kauders

#95 Re: Protesti u Americi.

Post by Alfons Kauders » 04/10/2011 13:30

micki125 wrote:
Alfons Kauders wrote:[

ali opet se vracamo na demokratski sistem... ako 99% naroda glasa za to da ih onih 1% jebe u zdrav mozak, ko smo ja i ti da im to zabranimo? i
ovdje se može postaviti pitanje slobode volje, odnosno, ako tih 99% (recimo da ih je toliko, a nije i ne može biti) svakodnevno bombardujemo propagandom misliš li da će oni moći razumno razmišljati?
ko sto rekoh, ako su ovce za sisanje, onda ce ih neko i sisati... :wink:

ako je neko zaveden propagandom, lijen ili jednostavno glup, to ih ne amnestira od odgovornosti

zlajapravaraja

#96 Re: Protesti u Americi.

Post by zlajapravaraja » 04/10/2011 13:33

Sad kad su odredjeni ljudi uz pomoc kontrole novca i ostalih povlastica sve zivo i vitalno na ovom dunjaluku pokupovali i donijeli pod svoju apsolutnu kontrolu, a SVE ostale osiromasili i vjesto i vjecito zaduzili do gushe - onda je:

"Hajmo se malo igrat' komunizma i socijalizma". I glupsoni iz Amerike ce zagrist, i to je to.

Ko je jamio, jamio...kapak.

A mi cemo sad svi u torove, stoko moja.

Eto, tako nekako... :skoljka:

Alfons Kauders

#97 Re: Protesti u Americi.

Post by Alfons Kauders » 04/10/2011 13:46

micki125 wrote: propaganda nije bezazlena stvar, ne može joj se svako oduprijeti. ljudi su nesvjesno žrtve propagande. nisu svi ljudi dovoljno inteligentni da je prepoznaju i odbace.
slazem se u potpunosti... ali to ih opet ne amnestira...

hajmo pogledati primjer na mikro-nivou... neko se npr zaduzio za stan koji treba otplacivati 20-30 godina... i jos pride kupio auto... i dodje kriza, padnu primanja, skoce kamate, ode kurs svicarskog franka... i sta sad? drzava treba intervenisati da pomogne obicnom covjeku iz navedenog primjera... da smanji kamate, da ogranici rast rata prouzrokovan promjenom kursa i svi sretni... socijalna pravda, ha ja...

samo sto i drzava nekako to mora platiti... pa se malo zaduzi... pa nas sve malo vise oporezuje... pa banke zavale malo vece kamate na kredite a manje na stednju... i na kraju mi koji nismo zaduzeni preko grla trebamo placati da se pomogne "sirotinji" koja zivi iznad svojih mogucnosti, ja npr. vozam polovnjaka starog 7 godina, a u toj varijanti bi subvencionirao nekog ko je kupio nov auto i stan... e pa nesto tu ne stima, ovaj socijalni element nekako... to i nije...

sto rece covjek, ko je jamio jamio...

nosara

#98 Re: Protesti u Americi.

Post by nosara » 04/10/2011 13:54

Alfons Kauders wrote:
micki125 wrote: propaganda nije bezazlena stvar, ne može joj se svako oduprijeti. ljudi su nesvjesno žrtve propagande. nisu svi ljudi dovoljno inteligentni da je prepoznaju i odbace.

hajmo pogledati primjer na mikro-nivou... neko se npr zaduzio za stan koji treba otplacivati 20-30 godina... i jos pride kupio auto... i dodje kriza, padnu primanja, skoce kamate, ode kurs svicarskog franka... i sta sad? drzava treba intervenisati da pomogne obicnom covjeku iz navedenog primjera... da smanji kamate, da ogranici rast rata prouzrokovan promjenom kursa i svi sretni... socijalna pravda, ha ja...

samo sto i drzava nekako to mora platiti... pa se malo zaduzi... pa nas sve malo vise oporezuje... pa banke zavale malo vece kamate na kredite a manje na stednju... i na kraju mi koji nismo zaduzeni preko grla trebamo placati da se pomogne "sirotinji" koja zivi iznad svojih mogucnosti, ja npr. vozam polovnjaka starog 7 godina, a u toj varijanti bi subvencionirao nekog ko je kupio nov auto i stan... e pa nesto tu ne stima, ovaj socijalni element nekako... to i nije...

Ne mozes ni polovnjaka starog 7 godina kupit bez kredita...

Drzava treba u startu bit socijalna i drzat pod kontrolom bankarski sektor i trziste opcenito, koliko god moze, a sve u cilju sprjecavanja divljanja kamata i cijena pa ce stan (auto) bit tri put jeftiniji, a kamate na 5 godina 2%... Tako ce i nemogucnost otplate kredita bit manja, pa se ti neces zavaljivat za nekog ko zivi od svog :D rada... :D

sanaman

#99 Re: Protesti u Americi.

Post by sanaman » 04/10/2011 14:02

Alfons Kauders wrote:

A kada je bilo povoljno, raja se radovala i nije htjela u euru kredit...ja pitam covjeka zasto ne spuste banke malo kamatu. kaze mi, a zasto bi..kada raja dize kredite...nije banka socijalna ustanova da nekom nesto obezbjedjuje, vec prodaje lovu.

Niko meni nije kriv sto ja imam kredite i zelim da zivim iznad svojih mogucnosti...krenite od toga kakav tv imate u kuci? U BiH je registrovano MILION vozila. treba sipati gorivo, osiguranje platiti, nekad rezervni dio zamijenit...pitam se smo kako to vecina radi? Elem, poenta najlakse je reci krive banke, ovaj ili onaj samo nisam ja kriv je trosim vise nego sto imam.

Naravno zaboravio sam reci da smo svi zavedeni :-)

Kada smo profitirali od ovog sistema vecina se nije bunila...koliko vam nije puno dati za avio kartu? Na drugoj temi pomiju se skupe karte...e pa u jeftinoj karti je neko donji, preko necijih ledja se mora slomiti...i tako sve ostalo.

UnscarD

#100 Re: Protesti u Americi.

Post by UnscarD » 04/10/2011 14:08

Alfons Kauders wrote: a ko bira te vlade svake cetiri godine? da nije slucajno narod? onaj isti narod koji se sad buni, a kad se trebalo zaduzivati i trositi pare, onda ih nesto i nije bilo na ulicama... pa eto pogledaj kod nas kakva se frka digla kada se pregovaralo s mmf-om i kada se uzela lova... nadji na forumu teme - vecina je jedva cekala da se uzmu pare kako bi im ostale iste plate i pisali su pateticne eseje o tome kako ce krepati od gladi ako im se topli obrok smanji na 8 maraka... naravno, njihovo rjesenje za otplatu kredita je bilo jednostavno - da se nama u privredi uvali jos poreza... valjda smo i mi ta "elita", jeste da nemamo ni jahte, ni vile, ni skupa auta...

zato ne amnestiraj "narod", taj isti narod je vrlo dobro znao da se uzimaju pare, i kod nas i kod njih, nisu to neke africke vukojebine nego evropske demokracije, sa prilicno obrazovanim stanovnistvom - neka snose posljedice svojih odluka, nisu djeca...
Alfons Kauders wrote: ali opet se vracamo na demokratski sistem... ako 99% naroda glasa za to da ih onih 1% jebe u zdrav mozak, ko smo ja i ti da im to zabranimo? i kod nas 20 godina narod glasa za idiote, pa nikom nista... i u grckoj su lijepo izlazili na izbore i cisto birali vlast... i u americi su imali demokratske izbore (uz izuzetak prvog mandata g.w. busha)... i u ostatku zapadnog svijeta... narod je tim liderima dao mandat da rade to sto su radili, da nabijaju dug, da donose zakone koji pogoduju krupnom kapitalu itd... ako je narod glup, ako su ovce za sisanje, sta se onda moze? neka nastave pa ce za koju deceniju imati jaz izmedju bogatih i siromasnih kao u feudalizmu
Otici cemo mozda malo o OT ali ja ne mislim da je sistem elektorne demokratije kakav je sada u praksi u "razvijenom svijetu" nesto sto stvarno odlucivanje, stavlja u ruke naroda. Samim tim isti taj narod se ne moze pozivati na odgovornost jer nije on to odlucio. Replicirati na ovo u stilu "pa sto onda glasaju za njih" je, bez ljutnje, pomalo naivno.
Ukoliko ocekujes da je neki grk-sindikalista sa nekog brodogradilista u grckoj prilikom primitka 14-te plate prije par godina trebao stati i reci " hej ljudi, ja necu ovu platu jer ovo nije u redu. Znate ovo ce nas odvesti u propast za par godina" onda imas puno bolje misljenje o ljudima od mene.

Post Reply