PROTESTI, 23.2. U 13h, KATEDRALA

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Locked
suncica24

#1 PROTESTI, 23.2. U 13h, KATEDRALA

Post by suncica24 » 19/02/2008 00:49

E ovako,
posto smo se malo izgubili u silnim temama i dikusijama na stotinu strana, sve su, na molbu forumasa, zakljucane, te otvaramo ovu novu, u kojoj se nadamo da cemo biti konstruktivni.
Sretno nam :-D

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

Post by -LIBERO- » 19/02/2008 00:58

Treba napraviti zahtjeve koji su sazeti i konkretni,"razumljivi" za sire narodne mase.

Licno mislim da treba sem sigurnosnog aspekta,staviti i naglasak na barem neke teme iz socijalnog i korupcijonog miljea.

Jer,objektivno,barem 50% ljudi na protestima(srijeda,subota)su bili tu i radi ova dva problema.

Ovi prijedlozi se odnose na te letke,flajere i sl. :D
Jer ako u njima udjemo u pisanje na siroko i sa punooo teksta,velika je vjerovatnoca da ih nece poceti citati ni 15% ljudi.

Znaci sto krace. (npr.)

-prvi zahtjev...
-drugi zahtje....

isl.itd.
Last edited by -LIBERO- on 19/02/2008 01:01, edited 1 time in total.

suncica24

Post by suncica24 » 19/02/2008 01:14

"Pomocni" moderator na ovoj temi je jasminasab i vjerujte da ce se sve sto je razvodnjava i brisati!!
IMA LI KO RECI STA KONSTRUKTIVNO?! :D

Tesssa

Post by Tesssa » 19/02/2008 01:21

Samo da se, prije svega zahvalim zoomu sto nas trpi i ispunjava nam zelje :D :D :D

Ljudi, molim vas, budite krajnje ozbiljni! Vec sam vidjala po internetu da nas prozivaju radi neozbiljnosti, a to nam stvarno ne treba. Znaci, samo konstruktivni prijedlozi!

nesvjesna

Post by nesvjesna » 19/02/2008 01:35

'vako, 'vako (ja sad držim ruku u zraku dok mi krv lagano prestaje dopirati do dlana...) edit: ja stvarno moram ostat bez ruke da bi me neko primjetio :D

ja bih da radim nešto :D osjećam se blago do umjereno beskorisno :D
pa mi pade ideja napamet... ako do srijede ne osvane nikakav donator pištaljki, da u srijedu svi pljunu po nešto sitno markica, i da se ja zaputim u pustošenje grada? i onda da dijelimo u subotu?
plus, hoćemo li mi praviti dodatnih crvenih kartona, ili računamo samo na te koji će doći uz dane?
pošto sam se mislila igrat rekvizitera, kad je već kreativna grupa puna, i kad nećemo pravit transparente. a ako ima neko neki pametniji prijedlog da me uposli... samo da mi ne bude dosadno :D[/i]
Last edited by nesvjesna on 19/02/2008 02:29, edited 1 time in total.

jasminasab

Post by jasminasab » 19/02/2008 01:41

suncica24 wrote:"Pomocni" moderator na ovoj temi je jasminasab i vjerujte da ce se sve sto je razvodnjava i brisati!!
IMA LI KO RECI STA KONSTRUKTIVNO?! :D
Hvala adminu na ukazanom povjerenju. Pomocni moderator od sutra ujutro pocinje cistku. :kravata:

Molim da ne razvodnjavate i ne zacatavate, jer i bez toga imam dovoljno posla.

SVI POSTOVI KOJI BUDU RAZVODNJAVALI TEMU BICE IZBRISANI BEZ DODATNOG UPOZORENJA ILI OBJASNJENJA.

Laku noc.

nesvjesna

Post by nesvjesna » 19/02/2008 01:54

a da se mi ogradimo od one fejsbuk grupe? čisto da se zna da niko od nas nije administrator tu i da nismo postavili onaj poziv? ako ne smijemo koristiti naziv walter da nas ne napadnu da smo komunisti, možeš mislit kako će jedva dočekati petokraku, maljčiki i slike vezane za buržoasku revoluciju. da kažemo da nam je drago što nas podržava sve veći broj građana, ali da nismo ni na koji način odgovorni za bilo šta što se tamo postavi?

just a thought

Tesssa

Post by Tesssa » 19/02/2008 02:16

Eh, ovako, cisto da neke stvari budu jasnije:

Veceras je odrzano druzenje nekolicine forumasa portala Sa-x portala, stanovnika Sarajeva, i razgovarano o aktuelnoj problematici u gradu i o proteklim protestnim okupljanima gradjana Sarajeva, u kojima je izrazeno nezadovoljstvo ukupnom bezbjedonosnom situacijom i pojacanom maloljetnickom delinkvencijom u gradu.

Od sada se forumasi obracaju jedni drugima kao gradjani gradjanima, Sarajevo x forum nam je samo jedan vid komunikacije :)

Dosli smo do slijedecih zakljucaka:

- Necemo ni pod kojim okolnostima dozvoliti da ijedna politicka opcija, kao ni NVO zloupotrijebi ovo kao svoju licnu promociju. Naravno, od njih, kao gradjana trazimo da budu dio nas!

- Takodje, pozivamo sve novinare da nam pomognu tako sto ce se i dalje baviti ovom temom i istrazivati na ovu i druge teme koje su vazne, a Kantonalna i Federalna Vlada ne rade na njima.

- Slijedeci protest cemo najaviti i ko god zeli da uradi isto da nam se pridruzi.

- Osudjeni su pojedinci – izgrednici na protestnom skupu ispred zgrade Vklade KS, kao i izjave pojedinih funkcionera, prije svih Premijera, koji je protestante nazvao ruljom, sto je uvrijedilo dostojanstvo svih gradjana.

- Dogovoreno je da se naredni protest odrzi i u subotu, 23.feb, ispred sarajevske Katedrale, sa pocetkom u 13.00 sati.

- Na formulisanju zahtjeva i jasnom definisanju istih se radi.

homo_sapiens i suncica24 hvala :D

Eh, sad...prijedlozi! KONSTRUKTIVNI! :D

DaysleepeR

Post by DaysleepeR » 19/02/2008 08:44

Evo prijedlog s moje strane:

nemate potrebe da prijavljujete skup ako je u pitanju zajednicko okupljanje gradjana a ne manifestacija organizovana od strane pravnog lica

nemogu da vjerujem da je neko do te mjere naiva pa bi sebe prijavio kao odovornog a nikog zivog osim samog sebe ni ne zastupa

prijavljivanje skupova je obavezno za pravna lica koja se pojavljuju kao organizatori i to je istaknuto kao problem jedino kada su se registrovane organizacije poput DOSTA i Grozda imenovale kao organizatori

ne vjerujem da ces i uspjeti prijaviti skup mimo organizacije i samo ces postici da neces dobiti dozvolu za okupljanje jer ne predstavljas niti kontrolises ikoga

fenjer1982

#10 prijedlog

Post by fenjer1982 » 19/02/2008 09:00

Zdravo,

imam dva prijedloga:

1. Mislim da bi trebalo otici do studentskih domova i malo razdrmati
studente.
Da im se podijele bar letci.
Ipak ih ima preko 20,000 u Sarajevo, a najmanje ih je na protestu.

2. Vecina pezionera nema mobitele i nece primiti sms, pa mislim da bi bilo
dobro da iskoristimo ono sto nam se nudi za stampanje plakata.

Mislim da treba iskoristiti sve sto se nudi. Uvijek ce biti neko da mu nismo potaman.

[Matrix]

#11 Re: prijedlog

Post by [Matrix] » 19/02/2008 09:23

fenjer1982 wrote:Zdravo,

imam dva prijedloga:

studente.

Mislim da treba iskoristiti sve sto se nudi. Uvijek ce biti neko da mu nismo potaman.
Studenti su jaaako ideologizirani.Neki su mi cak i prijetili na Filozofskom !
Ti sto su prijetili kazu:"Treba vas sve pobiti gov.. jedna !"
Nisu studenti sto su nekad bili,svi su mahom sticenici "avaza" i ostalih "Miskovicevih" medija.Dakle na studnete nemojte racunati,jer vecina niti misli svojom glavom niti im je poznato da je tako sto moguce.Naime zato nas i drze za "neozbiljne" jer smo odlucili kako tako ici sami dalje bez tutorstva.Sad ce se tek vidjeti ko je ovjdje u BIH sta i kakve ideje,ljudske ili demonske zastupa.

jasminasab

#12 Re: prijedlog

Post by jasminasab » 19/02/2008 09:24

imam dva prijedloga:

studente.

E to su vec konkretni prijedlozi.

Znaci, nakon sto se usaglasimo kako ce leci (i eventualni plakati) izgledati, trebace nam:
1. dosta ljudi koji ce printati i kopirati
2. ljudi koji ce ovo raznositi/lijepiti/dijeliti (s posebnim naglaskom na one koji hoce da animiraju studente po domovima)
3. osoba koja ce koordinirati ovu grupu - nazovimo je "fizikaneri"

Ima li dobrovoljaca koji bi preuzeli na sebe nesto od ovoga?

Robyn

Post by Robyn » 19/02/2008 09:27

Mislim da je skup u subotu protekao mirno, bez ispada i samo tako treba i nastaviti. U slucaju da se pojavi neko ko bi pravio problem treba ga odstraniti ili ubjediti da ohladi.

Sto neko rece treba napraviti program, zahtjeve, dobro je i ovo sa crvenim kartonima, a piste obavezno.

Mozda zahtjevi,

1 Drzava mora obezbijediti sigurne uslove zivota i rada u Kantonu, FBiH, BiH.
2. Drzava mora izmjeniti kaznenu politiku i provoditi zakone, promijeniti zakon tako da gradjanin BiH moze da se odbrani u slucaju napada, (naravno da ne puca iz pistolja, bode nozem i sl) ali da se moze koristiti nuznim sredstvima odbrane, da odbrani svoju imovinu itd.
3. Drzava mora stvoriti institucije koje ce sprovoditi odluke sudske presude, KPZ zavode, maloljetnicke popravne ustanove, da se visestruki povratnici u krim i delikvenciji ne bi slobodno setali gradovima.
4. Ponistiti sve dozvole za nosenje oruzja osim suzbenim licima, MUP,OS, Armija, Zastitarske agencije, registrovana udruzenja Lovaca. U evropi je vec to pocelo.
5. itd,

dajite prijedloge...

Ne dozvoliti da Grozd iskoristi situaciju protesta da sebi skuplja poene pogotovo ako se to tumaci ka politicki motivisan pokusaj promocije jedne politicke opcije.

Ovo je protest slobodnih gradjana i zahtjev za odgovornoscu i sankcijama prema vlasti ili njenih predstavnika. :x

Nadam se da ovo nesto valja,

kritikujte Drugovi.. :bih:

nesvjesna

#14 Re: prijedlog

Post by nesvjesna » 19/02/2008 09:38

jasminasab wrote:

imam dva prijedloga:

studente.

E to su vec konkretni prijedlozi.

Znaci, nakon sto se usaglasimo kako ce leci (i eventualni plakati) izgledati, trebace nam:
1. dosta ljudi koji ce printati i kopirati
2. ljudi koji ce ovo raznositi/lijepiti/dijeliti (s posebnim naglaskom na one koji hoce da animiraju studente po domovima)
3. osoba koja ce koordinirati ovu grupu - nazovimo je "fizikaneri"

Ima li dobrovoljaca koji bi preuzeli na sebe nesto od ovoga?
za printanje moramo manje-više svi uskočiti, pa koliko ko može. imamo par osoba čije nas firme časte, ali ne možemo baš pretjerivat s iskorištavanjem njih. i onda bi trebali to isprintano sve donijeti na idući meeting i razdijeliti na jednake dijelove svima koji će to nositi okolo.
e sad, ja mislim da ne možemo imati dvoje-troje fizikanera. grad je velik, i suludo bi bilo očekivati da par ljudi i pokušava svugdje razdijeliti. a ne možemo stat na ferhadiju i davat letke - ako već nećemo da se mediji uhvate jedne osobe. ako stojiš dva sata i pozivaš raju na protest, možeš bit siguran da će se uhvatit tebe u subotu, jer si poznato lice.
moj prijedlog je da svi koji mogu, dijele. u svojoj mahali i u susjedne dvije, i pokrićemo garant makar pola grada.

a to za studente... ne znam, ja sam s filozofskog, znam dosta ljudi s ostalih fakulteta... meni se čini da je upravo s filozofskog najviše ljudi bilo na protestu (edit: od studenata, ne svih ljudi). možda si se ti, matrix, obratio onim vehabijama :-)

PS jasminasab, a moj konstruktivni prijedlog za zviždaljke? makar da se odbije :D ? ubačeni element se ne voli osjećati ignorisano :(
Last edited by nesvjesna on 19/02/2008 09:41, edited 1 time in total.

fenjer1982

#15 odgovor

Post by fenjer1982 » 19/02/2008 09:40

mozete me racunati za ''fizikanere" :)

vjesticanametli

Post by vjesticanametli » 19/02/2008 09:40

prinatmo svi koliko ko moze. samo na mailing listu sta da se printa ili na pp.
ako neko zeli od "poznatih forumasa" na mailing listu nek se javi na pp.
IDEMO DALJE :)

luciferino

Post by luciferino » 19/02/2008 09:43

Asana wrote: Wow, kakav manevar ... kakve kvalifikacije jednog nezavisnog portala ...
Koji banirani korisnik je ovo napisao? Neka zna, da se i ljevicari ovdje baniraju :D
Pretpostavljam da je ovo mailom upuceno clanovima i simpatizerima SBiH i SDA, jednom prilicno velikom glasackom tijelu.
Ovaj potez pokazuje koliko je OPASNA gradjanska opcija za one koji pod svaku cijenu zele ostati na vlasti! Ne razmisljajte svojom glavom, razmisljajte stranacki!

Velicina ovih desavanja je upravo u tome sto su se u ovim protestima nasli i clanovi navedenih stranaka, kao i "crveni", i "Sarajlije" i "pridoslice", i oni koji hoce uciti slovenacki kao i oni koji bojkotuju slovensku robu ... i oni koji stvari komentiraju na sa-x, kao i oni koji pisu na facebook-u...
Sarenilo politickih opredjeljenja medju onima koji su nezadovoljni rezultatima onih koje oni sami placaju je za "nase placenike" vrlo opasna stvar.
Mogli bi ostati bez plate i privilegija, zaboga!!
Traziti njihovu odgovornost?

Necuveno!

:D
Ja se moram malkice nadovezati. Dobro je da pišu ovako, dobro je jer maske "demokratičnosti" konačno padaju. Dobro je jer konačno znamo s kim imamo posla i sa kakvom se podlom retorikom koriste i kako moramo biti spremni na svakakve gadosti. Sada oni još ispadaju i patriote, jer Bože moj, ko se to smije usuditi zucnuti i požaliti, ko se to usuđuje koristiti mozak, ko se to usudi vidjeti korupciju i prljavštinu vlastite avlije kada imamo Kosovo, RS, Srbe koji pale državnu zastavu i psuju Federaciju. Ljudi moji, duša me boli kada čitam ovakve odvratne tekstove i jedino me interesuje zašto i za koga se ovdje ginulo? Ali neću sada ulaziti u to jer oni upravo i hoće da se krene u ovom pravcu.

Moj konstruktivan prijedlog je: ne dozvoliti se protesti ispolitiziraju (znam da ste ovo već sigurno i odlučili, ali nije zgoreg ponoviti). Fokus mora ostati na borbi protiv kriminala, i onoga na ulicama i onoga u birokratskim uredima. Dalje, prijavljivanje protesta još uvijek vidim kao zamku. Oni hoće imena i prezimena, pa da onda raskopaju šta ste po nacionalnosti, ko vam je babo, gdje ste bili za vrijeme rata, vjerujete li u Boga ili ne, bla bla bla, i sve ostalo što bi se na neki način moglo izokrenuti i ugraditi u politički kontekst.

Mi ustvari pokušavamo oteti cuki kosku, a cuko je mnogo ljut pa laje i ujeda. Možda nas na kraju i zaganja. U svakom slučaju, treba biti oprezan, razmišljati unaprijed, predviđati njihove korake, ali također i planirati odgovor na svaki od njih.

johnnykola

#18 Re: prijedlog

Post by johnnykola » 19/02/2008 09:48

imam dva prijedloga:

studente.

ne bih nikog da ocrnjavam,
ali gro studenata sto vidjoh
u nedzaricima su likovi koji
bi po sarajevu da prosipaju
svoje provincijske fazone,
koji nikda sarajevo zavoljeti
nece i koji bi od saraeva
svoju mahalu napravili.
da o indoktrinaciji ne pisem.

Amazonka27

#19 Re: prijedlog

Post by Amazonka27 » 19/02/2008 09:54

[Matrix] wrote:

imam dva prijedloga:

studente.

Studenti su jaaako ideologizirani.Neki su mi cak i prijetili na Filozofskom !
Ti sto su prijetili kazu:"Treba vas sve pobiti gov.. jedna !"
Nisu studenti sto su nekad bili,svi su mahom sticenici "avaza" i ostalih "Miskovicevih" medija.Dakle na studnete nemojte racunati,jer vecina niti misli svojom glavom niti im je poznato da je tako sto moguce.Naime zato nas i drze za "neozbiljne" jer smo odlucili kako tako ici sami dalje bez tutorstva.Sad ce se tek vidjeti ko je ovjdje u BIH sta i kakve ideje,ljudske ili demonske zastupa.
ne treba generalizirati studente...evo ja znam jednu sa tog fakulteta koja je bila u prvim redovima uvijek na demonstracijama. Prepoznaces je ovdje sigurno.
Nego...koliko kosta ona pokretna reklama...meni to vise ima efekta nego printanje kojekakvih pozivnica i slanje sms-ova... moze li se pozivati javnost tako sto ce se obrnuti par krugova sa autom po gradu i nekim razglasom pozvati narod da nam se pridruzi (bez da iznajmljujemo agencije pokretnih reklama)

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 19/02/2008 09:58

Robyn wrote:Mislim da je skup u subotu protekao mirno, bez ispada i samo tako treba i nastaviti. U slucaju da se pojavi neko ko bi pravio problem treba ga odstraniti ili ubjediti da ohladi.

Sto neko rece treba napraviti program, zahtjeve, dobro je i ovo sa crvenim kartonima, a piste obavezno.

Mozda zahtjevi,

2. Drzava mora izmjeniti kaznenu politiku i provoditi zakone, promijeniti zakon tako da gradjanin BiH moze da se odbrani u slucaju napada, (naravno da ne puca iz pistolja, bode nozem i sl) ali da se moze koristiti nuznim sredstvima odbrane, da odbrani svoju imovinu itd.
3. Drzava mora stvoriti institucije koje ce sprovoditi odluke sudske presude, KPZ zavode, maloljetnicke popravne ustanove, da se visestruki povratnici u krim i delikvenciji ne bi slobodno setali gradovima.
4. Ponistiti sve dozvole za nosenje oruzja osim suzbenim licima, MUP,OS, Armija, Zastitarske agencije, registrovana udruzenja Lovaca. U evropi je vec to pocelo.
5. itd,

dajite prijedloge...

Ne dozvoliti da Grozd iskoristi situaciju protesta da sebi skuplja poene pogotovo ako se to tumaci ka politicki motivisan pokusaj promocije jedne politicke opcije.

Ovo je protest slobodnih gradjana i zahtjev za odgovornoscu i sankcijama prema vlasti ili njenih predstavnika. :x

1, 2 i 3 su ti previse TAJ TREBA STVORITI NESTO...nisu konkretni, dok je 4. konkretan da konkretniji ne moze biti.
Vidis da se politicari ponasaju tako bezobrazno da im treba nacrtati sta trebaju uraditi, korak po korak...

jasminasab

#21 Re: prijedlog

Post by jasminasab » 19/02/2008 10:03

nesvjesna wrote:PS jasminasab, a moj konstruktivni prijedlog za zviždaljke? makar da se odbije :D ? ubačeni element se ne voli osjećati ignorisano :(
Ja predlazem da skontas gdje ima jeftinih pistaljki i da nam kupis jednu kamaru, jer ce nam to sigurno i svakako trebati. Mozemo ti naknadno dati lovu. Dovoljan zadatak? :D

shuriken

Post by shuriken » 19/02/2008 10:03

mIRCerka wrote:
Robyn wrote:Mislim da je skup u subotu protekao mirno, bez ispada i samo tako treba i nastaviti. U slucaju da se pojavi neko ko bi pravio problem treba ga odstraniti ili ubjediti da ohladi.

Mozda zahtjevi,

5. itd,

dajite prijedloge...

1, 2 i 3 su ti previse TAJ TREBA STVORITI NESTO...nisu konkretni, dok je 4. konkretan da konkretniji ne moze biti.
Vidis da se politicari ponasaju tako bezobrazno da im treba nacrtati sta trebaju uraditi, korak po korak...
4 je odlican, ne samo sto je konkretan nego je i doable
nista ih ne sprecava da ga provedu
i time pokazu da im je stalo do glasa naroda
i da im je stalo se uspostavi suradnja sa gradjanima

Asana

Post by Asana » 19/02/2008 10:06

samo gost wrote:
1. Od SBiH. Kantonalne vlade i Skupštine Kantona Sarajevo zahtijeva se da osiguraju da premijer S. Silajdžić odmah podnese ostavku (da se povuče s pozicije premijera) u znak odgovornosti za sveukupno stanje u KS koje je kulminiralo zločinima, te zbog neprihvatljivog načina komunikacije i odnosa prema građanima;
2. Traži se hitna revizija potrošnje budžetskih sredstava koja su na raspolaganju Kantonu Sarajevo kako bi javnost bila upoznata sa načinom trošenja budžetskih sredstava, kao i da izvještaj bude javno objavljen radi upoznavanja građana o načinu trošenja sredstava koja se obezbjeđuju iz sredstava poreskih obveznika.
(Pod 2. mislim na informacije o pitanjima kao što su npr.. na osnovu koje odluke vlade je plaćen oglas u novinama, ko plaća i na osnovu koje odluke kupanje u Termama, ko i koliko troši na razne ručkove, i sl. čašćavanja i u kojim sarajevskim kafanama. Dakle, ne zbirne informacije već detaljna analiza utroška sredstava.)
Odlicno!

hadzinicasa

Post by hadzinicasa » 19/02/2008 10:09

Mislim da svako od nas u svojoj mahali može uhvatiti 2 klinca (10tak god) koji će za koju markicu podijeliti - ubaciti letke u sve sandučiće u kvartu. Jeftino a efikasno.

Amazonka27

Post by Amazonka27 » 19/02/2008 10:12

hadzinicasa wrote:Mislim da svako od nas u svojoj mahali može uhvatiti 2 klinca (10tak god) koji će za koju markicu podijeliti - ubaciti letke u sve sandučiće u kvartu. Jeftino a efikasno.
pa da kazu da se iskoristavaju maloljetnici?
ja znam besplatan a efikasan nacin... a to je da svako u svom haustoru podijeli letke i zakaci na sofersajbu letke...

Locked