prosjacenje, zarada, moja naivnost....

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

prosjacenje, zarada, moja naivnost....

Post by mIRCerka » 28/11/2005 11:48

Eh ovako....
oduvijek sam bila darezljiva prema onima koji nemaju...pomozi ovako pomozi onako...na dobrinji, na staroj pijaci je radio jedan Cigo i imao je tombolu...za one koji ne znaju, pijacarska tombola je bila DAS DINAR izvuces kovertu i mozda nesto i dobijes....
i tako sam ja redovno, bukvalno svaki dan kod njega uzimala makar tri koverte...bilo mi ga zao...
sve do jednog vruceg ljeta na Jadranu...1989.godina....
ja se truckam vozom pa busom, a moj Cigo fura u mecki... :x
e tu prestanem pomagati njega....
nanama i dedama koji prose, a vidis da fakat nemaju, uvijek dam ili pare, ili cesce kupim kafe secera i ulja, ma sitna lova....
ima onaj dedica, prodaje priglavke na ulazu u stakleni grad...cak sam ga jednom prilikom odvela na kafu...pa mi je ispricao kako je ozenio plavku, plaha bila al bolesljiva...i kaze "eh da sam ozenio Maru, ne bih se brinuo ovoliko..Mara je crnka, krsna, ima je sta, a ova moja k'o pahuljica"... nakupovala sam kod njega priglavaka za siru i dalju familiju...i dan danas, kad prodjem, kupim mu makar sok i dvije kutije cigara...i upitam ga za njegovo i zenino zdravlje... a deduka umiljat pravo...

i tako, medo i ja setamo carsijom, naidjemo na onog ciku kojem vjecno fali 14 KM za lijekove (sad je presao na 12KM) nam prilazi, ja se fatam dzepa i izvadim jedinu kovanicu u dzepu, pola marke i dam mu...nastavimo mi setnju i ja osjetim kovanicu kako profura izmedju mene i mede.... :?
Fakat ne kontam...
--------------------------------
garant ste imali slicna sikustva, trazila sam po forumu al ne nadjoh temu...
BTW, sta je sa malom Sabinom kod Centrala?

bosnjo_tz

Re: prosjacenje, zarada, moja naivnost....

Post by bosnjo_tz » 28/11/2005 12:01

mIRCerka wrote:Eh ovako....
oduvijek sam bila darezljiva prema onima koji nemaju...pomozi ovako pomozi onako...na dobrinji, na staroj pijaci je radio jedan Cigo i imao je tombolu...za one koji ne znaju, pijacarska tombola je bila DAS DINAR izvuces kovertu i mozda nesto i dobijes....
i tako sam ja redovno, bukvalno svaki dan kod njega uzimala makar tri koverte...bilo mi ga zao...
nanama i dedama koji prose, a vidis da fakat nemaju, uvijek dam ili pare, ili cesce kupim kafe secera i ulja, ma sitna lova....
ima onaj dedica, prodaje priglavke na ulazu u stakleni grad...cak sam ga jednom prilikom odvela na kafu...pa mi je ispricao kako je ozenio plavku, plaha bila al bolesljiva...i kaze "eh da sam ozenio Maru, ne bih se brinuo ovoliko..Mara je crnka, krsna, ima je sta, a ova moja k'o pahuljica"... nakupovala sam kod njega priglavaka za siru i dalju familiju...i dan danas, kad prodjem, kupim mu makar sok i dvije kutije cigara...i upitam ga za njegovo i zenino zdravlje... a deduka umiljat pravo...

i tako, medo i ja setamo carsijom, naidjemo na onog ciku kojem vjecno fali 14 KM za lijekove (sad je presao na 12KM) nam prilazi, ja se fatam dzepa i izvadim jedinu kovanicu u dzepu, pola marke i dam mu...nastavimo mi setnju i ja osjetim kovanicu kako profura izmedju mene i mede.... :?
Fakat ne kontam...

Tuzla, skver, tu je sjedio jedan mladic (romske nacionalnosti) bez noge, i ono prometno mijesto svi mu davali pa i ja...
Jednog dana zalutam ja poslije posla u jednu ulicu kad eto ide ti on. Nosi sa sobom jednu stolicu na kojoj je sjedio i prilazi parkingu. Na parkingu standardna auta parikirana a izmedju ostalog i jedan "porse". Da da dobro ste culi porse. :) Prilazi ti on njemu, jedva ubacuje svoju stolicu, pali i odee...Porse jeste bio neki stari, al opet je bio porshe...Da je makar golf neki bio... E reko sebi neces vise...

mr2

Post by mr2 » 28/11/2005 12:10

:lol: :lol: zivinice su ti glavni grad cigana :lol: :lol: :lol: dolaze iz italije spanije i sta ti ja znam odakle :lol: :lol: :lol: kupuju masovno kuce od hrvata :o :o oko cijene se puno ne pogadaju :lol: :lol: :lol: vade pare odma :lol: :lol: :lol: jedan je dovuko ni manje ni vise nego ferrarija 360 :lol: :lol: :lol: pa vi i dalje dijelite nafaku :lol: :lol:

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Post by xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx » 28/11/2005 12:15

mIRCerka wrote:i tako, medo i ja setamo carsijom, naidjemo na onog ciku kojem vjecno fali 14 KM za lijekove (sad je presao na 12KM)......

Eh ja sam cuo iz pouzdanih izvora da taj lik trazi pare za sina koji je junkie, vidim ga skoro svaki dan,a 14 KM moze za dan skupiti. Ista prica je za onog sa stakom sto sepa i mumlja po tramvaju pa onda trazi kurve.
Kod mene je raja u ulazu davala hranu tim sto traze dok nismo poceli nalaziti makarone po hidrantu.

jazzer
Been thanked: 2 times

Post by jazzer » 28/11/2005 12:16

Ja najradije dam onoj zeni sto sjedi nekada ispred ulaza
u robot u hrasnom. Ona nikome ne trazi nista, ako joj nesto
das dobro je. Ali neki dan mi prilazi neki covjek i kaze
kako nema za prevoz, kako mu treba za tramvajsku kartu jer zivi
na Ilidzi. Ja uzmem novcanik izvadim sice sto sam imao i dam mu.
Samo sto sam nastavio hodati on me zove i kaze: ''Jarane, ovdje
nema marka i dvadeset, ima samo marka, kako cu kupiti kartu''?
Bas me iznervirao.

edu

Post by edu » 28/11/2005 12:18

najgora su mi ona djeca..romska..nekako nogu savije..kao bez noge..sutradan ga vidis na alipasinom igra lopte bolje nego pola ovih nasih manekena.. :D :D :D

mIRCerka

Post by mIRCerka » 28/11/2005 12:22

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx wrote:
mIRCerka wrote:i tako, medo i ja setamo carsijom, naidjemo na onog ciku kojem vjecno fali 14 KM za lijekove (sad je presao na 12KM)......

Eh ja sam cuo iz pouzdanih izvora da taj lik trazi pare za sina koji je junkie, vidim ga skoro svaki dan,a 14 KM moze za dan skupiti. Ista prica je za onog sa stakom sto sepa i mumlja po tramvaju pa onda trazi kurve.
Kod mene je raja u ulazu davala hranu tim sto traze dok nismo poceli nalaziti makarone po hidrantu.

sina mu licno znam, zato mu uvijek i dam..dobrinjci...sin mu je nedavno izasao is Medjugorja...bio u komuni....i nije poenta u njemu, ili njegovom sinu, vec koji Qratz meni nazad baca kovanicu sto mu dadoh.... :?

sorge_sa

Post by sorge_sa » 28/11/2005 12:24

Quick Tips za prosjacenje:

Istiklal Dzada na Taksimu, u Istanbulu, negdje na samom pocetku te par kilometara duge ulice, ako se sjecam kod Megavizyona, klinjo sjedi uz stakleni izlog ispred njega kartonska kutija, a u krilu drzi svesku na kocke, unutra rukom ispisane brojke, formule, vjezba Matematiku :D :-D :lol:.......nema ko mu nije nesto bacio.......a milion ljudi prodje dnevno tom ulicom :lol:

Bobi
Forum administrator
Has thanked: 28 times
Been thanked: 11 times

Post by Bobi » 28/11/2005 13:24

Prosjachenje...zivotni stil...svi mi prosjachimo,moljakamo i zapomagamo u odredjenim situacijama :) .

mIRCerka

Post by mIRCerka » 28/11/2005 13:29

Bobi wrote:Prosjachenje...zivotni stil...svi mi prosjachimo,moljakamo i zapomagamo u odredjenim situacijama :) .

ali kad dobijemo ono sto trazimo, obicno to cuvamo, a ne gadjamo onoga koji nam je to dao...ni bukvalno ni metaforicki...

novalic

Post by novalic » 28/11/2005 14:02

vise se ni prosijaca ne zajebavaju sa sitnom lovom....

danas to vise nije potreba, danas je to zanimanje.. vrlo unosno...

vise je tesko razaznati ljude koji su stvarno u nevolji od onih koji to potpuno svjesno rade...

a i ti mirci.. pola marke.. i cudno ti 8-)

Bobi
Forum administrator
Has thanked: 28 times
Been thanked: 11 times

Post by Bobi » 28/11/2005 14:07

mIRCerka wrote:
Bobi wrote:Prosjachenje...zivotni stil...svi mi prosjachimo,moljakamo i zapomagamo u odredjenim situacijama :) .

ali kad dobijemo ono sto trazimo, obicno to cuvamo, a ne gadjamo onoga koji nam je to dao...ni bukvalno ni metaforicki...

Ma mirci ja to opcenito...nisam mislio na tvoj sluchaj ;-) .

Lace

Post by Lace » 28/11/2005 14:11

Fakat ne kontam...

onaj sto trazi za lijekove ti psuje siru i uzu familiju ako mu nista en das :D

a mala sabina je citava djevojka sada...mozda se i udala

edu

Post by edu » 28/11/2005 14:17

Lace wrote:

Fakat ne kontam...

onaj sto trazi za lijekove ti psuje siru i uzu familiju ako mu nista en das :D mozda zenama.. :D :D :D

bach

Post by bach » 28/11/2005 20:24

Ako izmedju 7 i 9 sati ujutro stojite na autobuskoj stanici pod mostom na Ciglanama vidjecete ko izlazi iz tih autobusa iz Visokog, Kaknja, Tuzle, Zivinica... Prosjake i dzepare koje u toku dana vidjate po centru grada ili tramvajima. Na desetine osoba , Roma i NEROMA, nana, djece koja vam kasnije pruzaju ispruzenu ruku dok pijete kafu u kaficu., mladice3 bez staka koji u toku radnog vremena nose staku... Itd...I tako svaki dan iste osobe izlaze u isto vrijeme iz istih autobusa...

TO IM JE PROFESIJA.

Ako na istoj stanici stojite izmedju 4 i 8 poslijepodne vidjecete taj drustveni otpad kako ceka prevoz do kuce na tri sprata negdje u Visokom ili u Zivinicama. Prusunjate li se tim osobama i u7hvatite sta pricaju cucete da razgovaraju o "poslu". Posao podrazumjeva koliko su novca izmamili od naivnih gradjanja. Ili koliko su novcanika odradili.

Ovo je ozbiljan drustveni i socijalni problem.

Zato predlazem da se autobusi koji stizu iz unutrasnjosti obavezno kontroliraju od strane policije. I to po mogucnosti prije ulaska u grad negdje u Barama ili u Vogosci. Tim autobusima u nas grad stize kriminal a odlazi nas ukradeni novac.

Šandor

Post by Šandor » 28/11/2005 20:36

bach wrote:Ako izmedju 7 i 9 sati ujutro stojite na autobuskoj stanici pod mostom na Ciglanama vidjecete ko izlazi iz tih autobusa iz Visokog, Kaknja, Tuzle, Zivinica... Prosjake i dzepare koje u toku dana vidjate po centru grada ili tramvajima. Na desetine osoba , Roma i NEROMA, nana, djece koja vam kasnije pruzaju ispruzenu ruku dok pijete kafu u kaficu., mladice3 bez staka koji u toku radnog vremena nose staku... Itd...I tako svaki dan iste osobe izlaze u isto vrijeme iz istih autobusa...

TO IM JE PROFESIJA.

Ljeta 2004. godine sam skoro svaki dan putovao na relaciji Visoko-Sarajevo-Visoko. Primijetio sam nekolliko takvih slučajeva. :)

Ono što me najviše iznenadilo je onaj visoki čovjek s naočalama. Na štakama je i ispušta neke čudne zvukove (folira). I svaki dan obilazi tramvaje. Igrom slučaja, jednom sam ga zatekao na klupi kod jednog groblja u ulici Nerkeza Smailagića. Sjedi čovjek, priča na mobitel. Priča normalno. I na klupu je istresao sav novac koji je tog dana isprosio. Sve same kovanice. Trebala bi mi omanja torba da ih pokupim. :-)

mIRCerka

Post by mIRCerka » 28/11/2005 21:26

novalic wrote:vise se ni prosijaca ne zajebavaju sa sitnom lovom....

danas to vise nije potreba, danas je to zanimanje.. vrlo unosno...

vise je tesko razaznati ljude koji su stvarno u nevolji od onih koji to potpuno svjesno rade...

a i ti mirci.. pola marke.. i cudno ti 8-)

jbga novo, sinu sam mu pomagala koliko sam mogla...tj, vise sam odmagala...znas ono kad ti pridje narkos kojeg znas i kaze JOJ JARANE FALE MI JOS DVIJE MARKE DA ZAVRSIM SEBI BOBE, a ja nesto kontam bolje da mu dam 2KM nego da mi otme sve sto imam, i dam :D
hebo sliku svoju, bolje da sam im svima kupila po zlatni sut :oops:

Edin H.
Has thanked: 18 times
Been thanked: 6 times

Post by Edin H. » 28/11/2005 21:50

edu wrote:
Lace wrote:

Fakat ne kontam...

onaj sto trazi za lijekove ti psuje siru i uzu familiju ako mu nista en das :D mozda zenama.. :D :D :D

NARAVOUCENIJE

Ne davati kovanice nego papirne novcanice, po mogucnosti u vecim apoenima ukoliko zelis da izbjegnes nezadovoljstvo prosjaka.

flora.sa

Post by flora.sa » 28/11/2005 21:54

neću da palamudim o prosjačenju kao sociopatološkoj pojavi (tek sam se probudila, moram da učim cijelu noć, a imam i ispit sutra :roll: ..)...to jeste tako, ali pošto se ovi na vlasti ne bore puno ni protiv nekih većih sociopat.pojava, ne možemo očekivati u budućnosti da se spriječe ova sranja od profesionalnog prosjačenja, tipa jadne djece koja prose po cio dan, a od toga dobiju samo oko pola marke...ostatak novca ide u ruke njegovih "pravih" vlasnika, koji vrbuju tu djecu da rade za njih.

elem...
događaj 1: ja osobno i presonalno :D :D :D vidjela cijelu Romsku porodicu (oni što žive po Butmiru, u barakama, i koji djecu nosaju u naramku od nekih marama, koji prose po tramvajima i ulicama) kako idu ulicom prvo glava porodice, pretpostavljam, a za njim žena i djeca...sve to ne bi bilo interesantno da mu u rukama nisam vidjela čitav bunt novčanica od 100 KM...pa bilo je tu cca.1000-1500 KM...

događaj 2: stari prije, sada već možda 2-3 godine, na trafici u sklopu neke tramvajske stanice, isto tako sreo prosjake, koji prosjače po tramvajima, kako ukrupnjuju novac.Žena im dala 100 KM, i ostalo im je valjda još oko 50-tak KM sitnog novca, teta na trafici nije više imala krupnih novčanica i nije im mogla zamijeniti...moj stari im je dao prijedlog da to ostave za kusura :D :D

događaj3 ili kako su djeca skontala da je prosjačenje unosan posao: dječak oko 8-9 godina, nije prosjak, zaustavlja moju prijateljicu i traži marku..ona mu kaže da će mu dati ako kaže u što će potrošiti, a on u svojoj naivnosti..ma, vala da ti pravo kažem...hoću da se kladim!!!! :D :D :D

...joj ima toga još...

ali uglavnom...novac dajem samo starima...jedno vrijeme sam davala i onoj ženi što živi u nekoj šupi sa invalidnim sinom...
toj ženi koja stoji ispred Robota...i njoj sam prije par dana dala, takođe...
Neki dan je stajala neka straica ispred Pomodorina, ja izašla si da kupim nešto za papati...kupim i njoj nekih kifli i neki namaz...
Ciganima i ako sam davala, davno sam prestala...a kad vidim onu strašno zapuštenu djecu u tramvaju, uh...pa još i ljube raju po tramvaju...mene nisu tnx God :D ...skoro da mi i ne traže, napravim valjda takav pogled da ih totalno odbije :D :D ...

uh...tek kad vide da neko jede...moja sestra jela buhtlu, dala joj pola...ova pojela i došla po još...

...e sada ima ona djevojčica kojoj je svaki dan rođendan...
...pa onaj sa štakom i govornom manom koji je napastvovao moju prijateljicu...
...pa još nakih moralnih i socijalnih "degenerika" koji su tako provocirali i moju sestru...

...dosta...idem da učim... :D

...da dodam...taj što mu uvijek treba za lijeka :roll: :roll: ...koji "ordinira" od Ferhadije do Ilidže...

...kažem mu ja jednom, pa bolan tebi uvijek treba za lijeka, i juče si mi tražio...naljuti se...kaže, nije istina, ko da sam ja luda :D :D

....a znam i jednu forumashicu koja mi je na meeting kasnila :D , jer je odvela jednog takvog do apoteke da mu kupi lijek... :D :D :D

flora.sa

Post by flora.sa » 30/11/2005 10:59

skontali su jos jedan fazon.
:D

juce je jeedna ciganka zasla po faksu, dajte kaze pa da polozite... :D :D

pa joj nemoj dati bar pola marke... :roll:

jos da mi suhvu sveze da sam pala zato sto joj nisam daloa novac...

pa samo ispred amfitetatra gdje je bio nas ispit "zaradila" je 15-tak maraka...

mIRCerka

Post by mIRCerka » 30/11/2005 11:04

sinoc sam isla u HOSE AS market kod Socijalnog.... i prilazim ja objektu, kad neki prosjak...i kaze on SESTRO DAJ MI NESTO PARA DA KUPIM CIGARE... ja :? kaze on MA STO DA TE LAZEM DA CU DA KUPIM HRANU HOCU CIGARE NISAM ZAPALIO OD JUTROS i ja mu dam marku...
king, prvi prosjak koji me ne lafinja....
nije mi bilo zao....

edu

Post by edu » 30/11/2005 11:06

sinoc sam i ja bio kod cika hose na socijalnom..ali is'o da kupim grisini.. :D :D :D

edu

Post by edu » 30/11/2005 11:28

trebe obicno isfoliram za nesto drugo.. :D :D :D

sanda29

Post by sanda29 » 30/11/2005 11:51

semafor na skenderiji, mala ciganka oblijece oko auta,
otvorim prozor, dajem joj nekakve cokoladice, uzima,
vice: "jebo te moj babo!" :shock: :shock:

edu

Post by edu » 30/11/2005 11:53

pa nije ti nista lose rekla.. :D :D :D

Post Reply