Proputovanje

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Post Reply
Kiki_Musampa

Proputovanje

Post by Kiki_Musampa » 08/06/2016 23:33

Pozdrav.
Planiram uskoro iz Tuzle putovati do Splita,pa me interesuje šta da se usput posjeti:)
U povratku sam nešto već smislio (preko Međugorja ,Mostara itd...)
Napomena:malo dijete je sa nama,tako da preporuke ala popeti se na neki vrh odpadaju:)

eluna

Re: Proputovanje

Post by eluna » 09/06/2016 09:46

Kiki_Musampa wrote:Pozdrav.
Planiram uskoro iz Tuzle putovati do Splita,pa me interesuje šta da se usput posjeti:)
Napomena:malo dijete je sa nama,tako da preporuke ala popeti se na neki vrh odpadaju:)

idi preko zenice, pa lašca, vitez, novi travnik, kupres, baćinska jezera, a od tamo idi na GP Aržano, pa se možeš spustiti na autoput za split.

Već sam Vitez pruža mnogo - imaš etno selo ili šoping centar.

U novom travniku nema ništa zanimljivo, ali zato etno selo ROSTOVO je idealno za odmor sa malim djetetom. Malo prije spuštanja prema Bugojnu ti je to.

Kupres je prekrasan noću. Nema svjetlosnog zagađenja pa se vidi bezbroj zvijezda za vedrih noći. A ljeti je lijepo kada im krenu dani košnje :)

Šuica - AH! .... gradić je ništa, ali ona dolina :srce:

Livno - nisam provela u gradiću neko vrijeme da mogu reći bilo šta. Okolilnu ne poznajem. Sada ljeti nećete imati sreće da sretnete divlje konje na putu.

Buško blato - eeeeee hmmmm par dobrih kafana usput, a vrijedi se popeti na zid od brane :thumbup:

Na aržanu niš' posebno, ali su zato rustikalna ona seoca poslije. Tamo budi oprezan i obavezno poštuj znakove ograničenja. Ima jedna vrlo opasna krivina pod 90 stepeni, ne bih ti tačno znala reći na kojem dijelu. Samo znam da ograničenja za smanjenje brzine idu jedna za drugim u vrlo kratkom razmaku.

Na dalje jednostavno prođi autoputem sve do splita. Tj. pred splitom ima još ....huh ....mala je tvrđava na stijeni ... kad izguglam napisat ću.

Eto :-D
Last edited by eluna on 09/06/2016 13:50, edited 1 time in total.

Klitemnestraaa

Post by Klitemnestraaa » 09/06/2016 10:39

eluna wrote:

idi preko zenice, pa lašca, vitez, novi travnik, kupres, baćinska jezera, a od tamo idi na GP Aržano, pa se možeš spustiti na autoput za split.

U novom travniku nema ništa zanimljivo, ali zato etno selo ROSTOVO je idealno za odmor sa malim djetetom. Malo prije spuštanja prema Bugojnu ti je to.

Kupres je prekrasan noću. Nema svjetlosnog zagađenja pa se vidi bezbroj zvijezda za vedrih noći. A ljeti je lijepo kada im krenu dani košnje :)

Livno - nisam provela u gradiću neko vrijeme da mogu reći bilo šta. Okolilnu ne poznajem. Sada ljeti nećete imati sreće da sretnete divlje konje na putu.

Baćina - eeeeee hmmmm par dobrih kafana usput, a vrijedi se popeti na zid od brane :thumbup:

Na aržanu niš' posebno, ali su zato rustikalna ona seoca poslije. Tamo budi oprezan i obavezno poštuj znakove ograničenja. Ima jedna vrlo opasna krivina pod 90 stepeni, ne bih ti tačno znala reći na kojem dijelu. Samo znam da ograničenja za smanjenje brzine idu jedna za drugim u vrlo kratkom razmaku.

Na dalje jednostavno prođi autoputem sve do splita. Tj. pred splitom ima još ....huh ....mala je tvrđava na stijeni ... kad izguglam napisat ću.

U Livnu ima super muzej Gorica, na ulazu odmah kod Crkve i Samostana. Ja sam prije 2-3 god bila i oduševila se, imali su ono fotelje, sjedneš i gledaš animirani film o pohodima i srednjem vijeku, pa onda stari nakit, oružje, nošnje, odjeća, nakit...
Crkva je isto prelijepa, ako volite obilaziti vjerske objekte.
Ima Travnik usput prelijepu tvrđavu, ima super pogled, i ima plavu vodu za sjesti i popiti kafu kraj ledene vode, ako volite te stvari. I obavezno idite na ćevape ako svratite. U Vitezu ima prelijepo etno selo to je na izlazu, piše velikim slovima bazen Ribica, ima tu i bazen isto, meni je super ali nije baš pojeftin, kao i etno selo Rostovo, s tim se slažem definitivno.

U povratku, obavezno obiđite Počitelj, ako vam je usput, to je prekul, ima tvrđava i ima ispred prodaje se voće u fišecima. Isto i vrelo Bune meni je super, to je 20ak km od Mo.

eluna

Post by eluna » 09/06/2016 10:57

joooo

sad si em zaintereosavala za LIvno :roll:

Klitemnestraaa

Post by Klitemnestraaa » 09/06/2016 11:29

eluna wrote:joooo

sad si em zaintereosavala za LIvno :roll:

Imaju i tvrđavu isto, ali je praavooo visoko i kažu da je pogled prekul, čitavo polje se vidi, ali treba par sati da se popneš, ono baš egzibicija. Ja jednom htjela ići i tako pitam lokalce, kontam ono kao u Travniku 5 min mi treba, a oni pogledaše u moje nogice i šunjalice i odvališe se smijati, kaže baš bi daleko dogurala u tim papirnim. :lol: :lol:

A pored općeistorijskog muzeja, imaju i galeriju, i to mi je bilo prekul, imaju praavo lijepih slika. I imaju u tom kompleksu još jedan muzej, to je kao crkveni neki, i imaju slike svetaca, neke posude za hostije iz ne znam ni ja kojeg vijeka i tako te stvari.

Ja sam se oduševila koliko tako mali grad može da ponudi. Ali ovo je bilo prije 2-3 godine, nisam nikako odtad bila pa ne znam je li imaju sve još uvijek, uglavnom provjeri.

eluna

Post by eluna » 09/06/2016 11:31

a kako za smještaj??

vidim da imaju hoteli i to ..... ima li iko da renta sobu ili kakav hostel?

Klitemnestraaa

Post by Klitemnestraaa » 09/06/2016 11:39

eluna wrote:a kako za smještaj??

vidim da imaju hoteli i to ..... ima li iko da renta sobu ili kakav hostel?

Ne znam, ja sam bila na seminaru u nekom hotelu pa sam u slobodno vrijeme hodala.

Euridika
Moderator

Post by Euridika » 09/06/2016 14:42

eluna wrote:

Buško blato - eeeeee hmmmm par dobrih kafana usput, a vrijedi se popeti na zid od brane :thumbup:

:thumbup: :thumbup:

Vodim te ja u Livno i u Etno selo Grabovicu. Ja sam dolje često. :-D

Euridika
Moderator

Post by Euridika » 09/06/2016 14:44

Klitemnestraaa wrote:
eluna wrote:

Baćina - eeeeee hmmmm par dobrih kafana usput, a vrijedi se popeti na zid od brane :thumbup:

U Livnu ima super muzej Gorica, na ulazu odmah kod Crkve i Samostana. Ja sam prije 2-3 god bila i oduševila se, imali su ono fotelje, sjedneš i gledaš animirani film o pohodima i srednjem vijeku, pa onda stari nakit, oružje, nošnje, odjeća, nakit...
Crkva je isto prelijepa, ako volite obilaziti vjerske objekte.
Ima Travnik usput prelijepu tvrđavu, ima super pogled, i ima plavu vodu za sjesti i popiti kafu kraj ledene vode, ako volite te stvari. I obavezno idite na ćevape ako svratite. U Vitezu ima prelijepo etno selo to je na izlazu, piše velikim slovima bazen Ribica, ima tu i bazen isto, meni je super ali nije baš pojeftin, kao i etno selo Rostovo, s tim se slažem definitivno.

U povratku, obavezno obiđite Počitelj, ako vam je usput, to je prekul, ima tvrđava i ima ispred prodaje se voće u fišecima. Isto i vrelo Bune meni je super, to je 20ak km od Mo.

Za obići u blizini u istočnoj Hercegovini... Hutovo blato, vodopad Kravice, Stolac, Trebinje i sl. (ali ovo nije baš usput, ovo je više detour... :| ) :thumbup:

eluna

Post by eluna » 09/06/2016 14:45

i vraga mu .... u grabovici spavanje ko svetog petra kajgana!!! daj šta pristupačnije :-D

Euridika
Moderator

Post by Euridika » 09/06/2016 15:30

eluna wrote:i vraga mu .... u grabovici spavanje ko svetog petra kajgana!!! daj šta pristupačnije :-D

Ma ko je rekao da ćemo u Grabovici spavati? :shock: A ne... ja u Kantonu 10 spavam besplatno, odatle mi je tazbina... :D

eluna

Post by eluna » 09/06/2016 15:44

Euridika wrote:
eluna wrote:i vraga mu .... u grabovici spavanje ko svetog petra kajgana!!! daj šta pristupačnije :-D

Ma ko je rekao da ćemo u Grabovici spavati? :shock: A ne... ja u Kantonu 10 spavam besplatno, odatle mi je tazbina... :D

pih .... lako mi za tebe ......šta ću ja :-?

Euridika
Moderator

Post by Euridika » 09/06/2016 15:48

eluna wrote:
Euridika wrote:

pih .... lako mi za tebe ......šta ću ja :-?

Pa ti sa mnom... rekla sam ti, biće ti lijepo. :D :skoljka:

eluna

Post by eluna » 09/06/2016 16:00

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
hoš mi povest kakvo muško? hhahahahahah

Kiki_Musampa

Post by Kiki_Musampa » 09/06/2016 17:07

Drago mi je da ste se tako lijepo našle:)
Išao sam ja svim putevima u BiH,te sam posjetio mnoga mjesta kao Bunu i Mostar, ali bih volio vidjeti više...pogotovo jer čovjek više ne kreće tako često na ta putovanja.Gledam slike svog djetinstva,pa u Renou 4 sam po Juge obišao ,i još slike imam ,a sada taraba.

Ako se budem vraćao preko Mostara,vidjeh da ima autoput do Međugorja,pa neki vodopad ima u blizini...Ramsko jezero,jel ono može biti ikako usput:?

I hvala svima :sax:

Euridika
Moderator

Post by Euridika » 10/06/2016 09:35

Kiki_Musampa wrote:Drago mi je da ste se tako lijepo našle:)
Išao sam ja svim putevima u BiH,te sam posjetio mnoga mjesta kao Bunu i Mostar, ali bih volio vidjeti više...pogotovo jer čovjek više ne kreće tako često na ta putovanja.Gledam slike svog djetinstva,pa u Renou 4 sam po Juge obišao ,i još slike imam ,a sada taraba.

Ako se budem vraćao preko Mostara,vidjeh da ima autoput do Međugorja,pa neki vodopad ima u blizini...Ramsko jezero,jel ono može biti ikako usput:?

I hvala svima :sax:

To je vodopad Kravice koji sam spomenula.
Ramsko jezero ti nije usput. Morao bi ići na Prozor-Ramu (iz pravca Tomislavgrada ili iz Jablanice). U svakom slučaju bi puno kružio: ako ideš iz pravca Međugorja, morao bi na Mostar - Široki Brijeg - Posušje - Tomislavgrad - Prozor - Jablanica - ... ili Međugorje - Ljubuški - Grude - Posušje - Tomislavgrad - ... ili Međugorje - Mostar - Jablanica - Prozor - ... (možeš dalje na Gornji Vakuf ili se vratiti na nazad na Jablanicu).

Sa srećom!

P.S. Hvala što nam nisi zamjerio onaj mali off-topic. :)

vjesticanametli

Post by vjesticanametli » 11/06/2016 00:08

Kravice i ramsko predivnoooo.....ja neki dan bila...rostovo onako vala nista posebno ali eto natura je lijepa....e moram reci da se vise ospem od.preporuke plava voda u travniku.....svega vam sta je tamo posebno......

Post Reply