Pronasao oruzje iz Osmanlijskog doba

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#1 Pronasao oruzje iz Osmanlijskog doba

Post by Bosanac_21 »

Pronašao oružije turskih vojnika

PRIJEDOR - Sedamdesetpetogodišnji Prijedorčanin Rasim Crnalić pronašao je u rječici Berek staro oružje, kubure i puške kremenjače, koje datiraju iz vremena Osmanlijskog carstva.

Crnalić kaže da je oružje pronašao prilikom čišćenja korita Bereka, što građani povratničkih naselja Zagrad i Skela rade svakog proljeća.

"Nešto starog oružja, kubura i puščanih cijevi, iz Bereka sam izvukao još prije dvije godine, a par cijevi sam u mulju pronašao ovih dana", priča Crnalić.

Želja mu je, kaže, da sve što pronađe pokloni prijedorskom muzeju, čiji ga je direktor Milenko Radivojac juče i posjetio.

"Riječ je o vrlo starom oružju, za koje se nakon prvog pregleda može konstatovati da su ga koristili turski vojnici koji su ovdje imali svoje utvrde. Datira iz sredine 18. vijeka ili, pak, vremena kada je turska vojska, povlačeći se pred austrugarskom vojskom, bacala oružje u rijeku. Prema istorijskim spisima, u ovom dijelu grada postojala je stara turska tvrđava", tvrdi Milenko Radivojac, direktor prijedorskog muzeja "Kozara".

On je od Crnalića uzeo staro oružje, odnosno nekoliko puščanih cijevi - kremenjača, stare i zarđale kubure te mehanizme za okidanje, koji će nakon čišćenja i analize vjerovatno naći svoje mjesto u izložbenom prostoru muzeja
. (Nezavisne)

Skoro je jedan covjek pod planinom Korazom tacnije pod Kozarackim
kamenom, pronasao noz koji takodjer datira iz istog perijoda.

BiH je puna neotkrivenog blaga, samo da znamo to pravilno iskoristiti.
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#2

Post by Danko_Bananko »

E moj Rasime, da izvines budalo.

Umjesto da uzmes brdo para za to, ti Milenku dade.

E bosnjackog merhametluka nadaleko nema :D
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#3

Post by tech10 »

Ovo je bilo zrelo za Ebay-a. :D
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#4

Post by DONY »

Danko_Bananko wrote:E moj Rasime, da izvines budalo.

Umjesto da uzmes brdo para za to, ti Milenku dade.

E bosnjackog merhametluka nadaleko nema :D
ja to zovem glupanluka... :)
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#5

Post by Danko_Bananko »

DONY wrote:
Danko_Bananko wrote:E moj Rasime, da izvines budalo.

Umjesto da uzmes brdo para za to, ti Milenku dade.

E bosnjackog merhametluka nadaleko nema :D
ja to zovem glupanluka... :)
Ma reko sam mu vec da je budala, pa mi ga zao bilo :D

Neko bi hanumu svoju dao za ovo, a ja ih znam nekoliko :D

Sto mi Rasim komsija nije :lol:
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#6

Post by Danko_Bananko »

Sta ce dedo jadni, bice mu dali 1000 KM-ova, a njemu penzija 117, pa mu to Las vegas bio.

A hinje ga uzele :x

Do nekog novog rata, kad ce neko slucajno opljackati muzej, a puske i kubure zavrsit u kakvoj vili na Dedinju, da deda pokaze cim su Turci ratovali :oops:
Post Reply