PROMJENA PREZIMENA

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

laka

#1 PROMJENA PREZIMENA

Post by laka » 07/05/2007 15:12

Udali ste se?
Uzeli ste muzevo prezime kao svaka doooooobra zenica ?
Morate promijeniti DOKUMENTE?

Zna li neko kako se kod nas najbezbolnije mogu promjeniti dokumenti NAKON PROMJENE PREZIMENA (LK, VD, pasos, radna knjizica, zdravstvena)?
Posebno sta se desava sa radnom knjizicom? Je l samo negdje upisu novo prezime ili ide sasvim nova?

Ako ima zena u slicnoj situaciji a znaju rjesenje problema, PROSVIJETLITE ME!

lp,
LAKA

nebojeplavo

Post by nebojeplavo » 07/05/2007 15:14

Ove cipsove dokumente u cipsu :D a za ostalo ne znam, vjerovatno radnu knjizicu u opcini, gdje si je izvadila

Maraschino

#3 Re: PROMJENA PREZIMENA

Post by Maraschino » 07/05/2007 15:17

laka wrote:Udali ste se?
Uzeli ste muzevo prezime kao svaka doooooobra zenica ?
Morate promijeniti DOKUMENTE?

Zna li neko kako se kod nas najbezbolnije mogu promjeniti dokumenti NAKON PROMJENE PREZIMENA (LK, VD, pasos, radna knjizica, zdravstvena)?
Posebno sta se desava sa radnom knjizicom? Je l samo negdje upisu novo prezime ili ide sasvim nova?

Ako ima zena u slicnoj situaciji a znaju rjesenje problema, PROSVIJETLITE ME!

lp,
LAKA
Da znas sta te sve ceka ,odustala bi od toga i vratila se na staro prezime :-) :D

Sala na stranu,moras sve iz pocetka uz vjencani list a jedino ostaje tvoje prezime u knjizi rodjenih uz napomenu da si stupila u brak tada i tada i promijenila prezime u Taljizic. :D

photo

Post by photo » 07/05/2007 15:25

znam samo da treba novca, zivaca i vremena. iskreno, meni je ta promjena prezimena bezveze. moja zena moze zadrzati soje prezime ako hoce, ne smeta mi. djeca ce imati moje ili oba. sta je promjena prezimena? jos jedan nacin obiljezavanja "imovine" na nacin ona pripada tom i tom? bezveze i zastarjelo.

karanana

Post by karanana » 07/05/2007 15:27

photo wrote:znam samo da treba novca, zivaca i vremena. iskreno, meni je ta promjena prezimena bezveze. moja zena moze zadrzati soje prezime ako hoce, ne smeta mi. djeca ce imati moje ili oba. sta je promjena prezimena? jos jedan nacin obiljezavanja "imovine" na nacin ona pripada tom i tom? bezveze i zastarjelo.
e dobar uvod na pitanje koje sam htjeo da pitam iako malo odudara od teme, sta znaci ako zena nece da promjeni prezime, odnosno hoce da uzme muzevo ali i da zadrzi svoje? Jeli to znak da ne voli muza dovoljno?

nebojeplavo

#6 gu

Post by nebojeplavo » 07/05/2007 15:29

karanana wrote:
photo wrote:znam samo da treba novca, zivaca i vremena. iskreno, meni je ta promjena prezimena bezveze. moja zena moze zadrzati soje prezime ako hoce, ne smeta mi. djeca ce imati moje ili oba. sta je promjena prezimena? jos jedan nacin obiljezavanja "imovine" na nacin ona pripada tom i tom? bezveze i zastarjelo.
e dobar uvod na pitanje koje sam htjeo da pitam iako malo odudara od teme, sta znaci ako zena nece da promjeni prezime, odnosno hoce da uzme muzevo ali i da zadrzi svoje? Jeli to znak da ne voli muza dovoljno?
Sigurno....udala se samo radi reda :D

photo

Post by photo » 07/05/2007 15:29

karanana wrote:
po meni nema prezime veze s ljubavlju izmedju vas dvoje. ona, ako te voli, voljece te bez obzira na prezime. ako te ne voli, nece te voljeti i da ti uzme prezime. ljubav je osjecaj izmedju dvije osobe (po meni, bez obzira na (s)pol) a sve ostalo je neki nacin obiljezavanja imovine, da se slikovito izrazim.

Hierarchia

Post by Hierarchia » 07/05/2007 15:30

karanana wrote:
Mijenjanje prezimena je out, dosadno, puno buke ni oko cega, gnjavaze i placanja....

black

Post by black » 07/05/2007 15:33

Hierarchia wrote:
Mijenjanje prezimena je out, dosadno, puno buke ni oko cega, gnjavaze i placanja....
a ostaviti svoje je IN i jako zabavno :lol: :lol:

debela

Post by debela » 07/05/2007 15:33

tako.

karanana

Post by karanana » 07/05/2007 15:34

Ok, hvala ljudi, ja sam valjda staromodan pa sam mislio da je drugacije.

nebojeplavo

Post by nebojeplavo » 07/05/2007 15:35

Pa karanana, po zakonu i suprug moze uzeti prezime od svoje supruge :) eto ti prilike da joj pokazes koliko je volis :oops: :D

karanana

Post by karanana » 07/05/2007 15:37

nebojeplavo wrote:Pa karanana, po zakonu i suprug moze uzeti prezime od svoje supruge :) eto ti prilike da joj pokazes koliko je volis :oops: :D
Pa znam to, ali valjda neko nepisano pravilo ne samo kod nas nego u manje-vise cijelom svijetu je da zena uzima muzevo, pa sam valjda konto da je ovo u kamenu isklesano i sve mimo toga je neprihvatljivo.

pitt

Post by pitt » 07/05/2007 15:37

nebojeplavo wrote:Pa karanana, po zakonu i suprug moze uzeti prezime od svoje supruge :) eto ti prilike da joj pokazes koliko je volis :oops: :D
Rado uzimam prezime tipa gates, heinz, mellon, rockefeller, itd :D:D

Hierarchia

Post by Hierarchia » 07/05/2007 15:37

black wrote:
Hierarchia wrote:
a ostaviti svoje je IN i jako zabavno :lol: :lol:
Jeste, i sto je najvaznije - ne zbunjujes se kad te neko proziva novim prezimenom, a ti ni mukaet. :D

karanana

Post by karanana » 07/05/2007 15:39

pitt wrote:
Ja bih Bush, bilo koju od sestara.

Leonid Breznjev

Post by Leonid Breznjev » 07/05/2007 15:40

U nekim evropskim zemljama ljudi uzimaju prezime koje ima veci prestiz ili dobru lozu, ne bitno da li je zenino ili muzevo, vazno je da se u zivotu bolje prodje! :D :D

Eh sada koliko to kod nas uspijeva druga je prica, nikada nisam cuo da je muskarac primio prezime od zene! Valjda zbogradi umisljene ugrozenosti! Na svim vjencanjima na kojim sam ja bio, (a fakat ih je bilo puno za mog vijeka) na pitanje za koje su se mladenci prezime odlucili dolazi odgovor kao iz topa: ZA MLADOZENJINO!!!
I onda onaj papanluk sa stajanjem na nogu, lafo ona njemu stane na nogu i tu mu ga shukne pa zato kasnije 35 god. prima masne batine, jebi ga lolina osveta valjda!

Nejse, nema bas puno sa pitanjem, zato izvinite al' ne uspijeh se suzdrzati!

nebojeplavo

Post by nebojeplavo » 07/05/2007 15:44

karanana wrote:
pitt wrote:
Materijalisti :D

pitt

Post by pitt » 07/05/2007 15:46

nebojeplavo wrote:
karanana wrote:
pitt wrote: Rado uzimam prezime tipa gates, heinz, mellon, rockefeller, itd :D:D
Materijalisti :D
jok....meni bi fino pristajalo :D:D Ono na papiru :D:D

Hierarchia

Post by Hierarchia » 07/05/2007 15:47

Arslan wrote:U nekim evropskim zemljama ljudi uzimaju prezime koje ima veci prestiz ili dobru lozu, ne bitno da li je zenino ili muzevo, vazno je da se u zivotu bolje prodje! :D :D

Eh sada koliko to kod nas uspijeva druga je prica, nikada nisam cuo da je muskarac primio prezime od zene! Valjda zbogradi umisljene ugrozenosti! Na svim vjencanjima na kojim sam ja bio, (a fakat ih je bilo puno za mog vijeka) na pitanje za koje su se mladenci prezime odlucili dolazi odgovor kao iz topa: ZA MLADOZENJINO!!!
I onda onaj papanluk sa stajanjem na nogu, lafo ona njemu stane na nogu i tu mu ga shukne pa zato kasnije 35 god. prima masne batine, jebi ga lolina osveta valjda!

Nejse, nema bas puno sa pitanjem, zato izvinite al' ne uspijeh se suzdrzati!
:thumbup:

laka

#21 PROMJENA PREZIMENA

Post by laka » 07/05/2007 15:52

Dragi moji Bosanci/Hercegovai bas mi je drago da ste tako suvremeni je l' te, glede ovog zadrzavanja prezimena.
Da,i moj muz sada kaze da sam komotno mogla zadrzati svoje prezime, kad ja pocnem cviliti kako je komplikovano promjeniti sve (ali bas sve tako da ti stari vise nigdje ne postojis).
Hahaha kljucna rijec je ovo "mogla si", kao ja sam trebala dozvolu hahahaha.

Medjutim, u realnosti stvar je sasvim drugacija. Da vama je jako vazno kako vam se zena preziva, DA vama je dokaz neizrecive ljubavi ako zena uzme vase prezime, DA vi zelite da ona cinom udaje postane vase vlasnistvo. Dragi moj niste vi krivi sto poticete iz ove, nase sredine. Ma meni se uostalom i dopada sto ste takvi, djetinjasti. Sta to ima veze, mi cemo se namuciti do bola oko promjene prezimena, ali sta to mari , nama je prosto svejedno prezivali se ovako ili onako, a vama to toliko znaci. Prosto je smjesan ponos muskaraca cija je zena uzela njegovo i odrekla se svog prezimena. HAHAHa drage zenice budite mudre, hahah vjerujte, zbilja je zabavno, njegovati iluziju za njih u kojoj su oni "hranitelji porodice" hahaha a u biti zna se koj "direk" hahaha.

Auf raspricah se ja, a niste mi ipak dali konkretan odgovor. Ja svoju patnju oko promjene dokumenata pocinjem sutra i bit cu toliko dobra, kad sve zavrsim, dokumentirat cu taksativno korake do promjene prezimena na ovom topicu. :-D
LP, Laka

P.S. Fascinantno kojom se brzinom nizu reply-i

debela

Post by debela » 07/05/2007 15:55

laka wrote:Dragi moji Bosanci/Hercegovai bas mi je drago da ste tako suvremeni je l' te, glede ovog zadrzavanja prezimena.
Da,i moj muz sada kaze da sam komotno mogla zadrzati svoje prezime, kad ja pocnem cviliti kako je komplikovano promjeniti sve (ali bas sve tako da ti stari vise nigdje ne postojis).
Hahaha kljucna rijec je ovo "mogla si", kao ja sam trebala dozvolu hahahaha.

Medjutim, u realnosti stvar je sasvim drugacija. Da vama je jako vazno kako vam se zena preziva, DA vama je dokaz neizrecive ljubavi ako zena uzme vase prezime, DA vi zelite da ona cinom udaje postane vase vlasnistvo. Dragi moj niste vi krivi sto poticete iz ove, nase sredine. Ma meni se uostalom i dopada sto ste takvi, djetinjasti. Sta to ima veze, mi cemo se namuciti do bola oko promjene prezimena, ali sta to mari , nama je prosto svejedno prezivali se ovako ili onako, a vama to toliko znaci. Prosto je smjesan ponos muskaraca cija je zena uzela njegovo i odrekla se svog prezimena. HAHAHa drage zenice budite mudre, hahah vjerujte, zbilja je zabavno, njegovati iluziju za njih u kojoj su oni "hranitelji porodice" hahaha a u biti zna se koj "direk" hahaha.

Auf raspricah se ja, a niste mi ipak dali konkretan odgovor. Ja svoju patnju oko promjene dokumenata pocinjem sutra i bit cu toliko dobra, kad sve zavrsim, dokumentirat cu taksativno korake do promjene prezimena na ovom topicu. :-D
LP, Laka

P.S. Fascinantno kojom se brzinom nizu reply-i
a ti se pokaki sama sebi na sve napisano jer si, pazi sad, uzela njegovo prezime :D

laka

Post by laka » 07/05/2007 15:56

Draga Debel(juco), hajde se srce slatko, skoncentrisi i procitaj sve jos jednom. Pusa, Laka

black

Post by black » 07/05/2007 15:57

meni je pravo zao tvog muza :oops: jer sa ovim gore napisanim si pokazala koliko ga cjenis i kao muskarca i kao muza :oops:

debela

Post by debela » 07/05/2007 15:58

laka wrote:Draga Debel(juco), hajde se srce slatko, skoncentrisi i procitaj sve jos jednom. Pusa, Laka
nema potrebe jer to je ipak tvoja stvar. zivjela sloboda izbora :D

Post Reply