Promena vere ( vjere )

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
KrademPoItaliji

#1 Promena vere ( vjere )

Post by KrademPoItaliji » 07/11/2005 20:36

Pozdrav svima. Sta milite o promeni veroispovesti?
Ja sam do pre nekih godinu dana bio pravoslavac i izjasnjavao sam se kao Srbin, ali sam presao na islam.
U Beogradu, gde sam rodjen i odrastao, imao sam dosta problema i nerazumevanja. Prvo od strane mojih roditelja, a Bogami i od okoline.
Ta provociranja su krenula nakon moje zelje da promenim ime.
Pre nekih godinu dana sam iz Beograda preselio u Sarajevo i hvala dragom Allahu, sve je ok. Ime nisam promenio, jer nemam bosansko drzavljanstvo, ali cu to uraditi uprkos nedozvoljavanju moje porodice.
Islam mi je najcistija i najlepsa vera.
Zanima me kako vi gledate na to.... ?
Molim bez vredjanja.
Last edited by KrademPoItaliji on 08/11/2005 00:30, edited 1 time in total.

Toozla

Post by Toozla » 07/11/2005 20:37

....mijenjam jednu Veru.....za cetri Sabine..... :D :D :D

ps- tvoja licna stvar.....da sam ja to uradio, nebi me interesovalo sta drugi misle.....
Last edited by Toozla on 07/11/2005 20:38, edited 1 time in total.

pitt

Post by pitt » 07/11/2005 20:38

kolko ta vera onda vredi :D:D

Ultra....mislim da nas pokusavas zajebavati :?

Qwert

Post by Qwert » 07/11/2005 20:38

Sve biser do bisera. :D

KrademPoItaliji

Post by KrademPoItaliji » 07/11/2005 20:43

....mijenjam jednu Veru.....za cetri Sabine.....

ps- tvoja licna stvar.....da sam ja to uradio, nebi me interesovalo sta drugi misle
Ti se zezas, a nemas pojma kroz sta sam ja sve prolazio.
:(
Mislim da se pise " cetiri ", a " nebi " odvojeno.

Ultra....mislim da nas pokusavas zajebavati
Ne! Imam ortaka koji je takodje bio pravoslavac pa je presao na islam.
Covek je ostao u Beogradu i nema problema. Medjutim, on je stariji, ima porodicu, pa cak i decu uci islamu.
Kod mene je bio problem jer su me moji napadali i hteli da me se odreknu.

zlata

#6 Re: Promena vere ( vjere )

Post by zlata » 07/11/2005 20:54

KrademPoItaliji wrote:Pozdrav svima. Sta milite o promeni veroispovesti?
Ja sam do pre nekih godinu dana bio pravoslavac i izjasnjavao sam se kao Srbin, ali sam presao na islam.
U Beogradu, gde sam rodjen i odrastao, imao sam dosta problema i nerazumevanja. Prvo od strane mojih roditelja, a Bogami i od okoline.
Pre nekig godinu dana sam iz Beograda preselio u Sarajevo i hvala dragom Allahu, sve je ok. Ime nisam promenio, jer nemam bosansko drzavljanstvo, ali cu to uraditi uprkos nedozvoljavanja moje porodice.
Molim bez vredjanja.
Nije mi jasno...zasto moras promjeniti i ime? Kad si vec toliki individualac, "revolucionar" i to'ko hrabar, zadrzi svoje pravo ime. Udri "kontru" SVIMA! Budi SVOJ do kraja! :thumbup:

PS. Nisi valjda i bradu pustio? a trofrtaljke...nosiiis? ;-)

koss

Post by koss » 07/11/2005 21:20

I sad krades po Italiji :D
Tako nekako slicno pocinje i film Scarface :roll:

KrademPoItaliji

Post by KrademPoItaliji » 07/11/2005 21:21

Ime zelim da promenim cisto iz prakticnih razloga. Naime, posto pricam beogradskim naglaskom na svakom koraku u Sa. se susrecem sa nerazumevanjem. Nije to nerazumevanje, nego vise neka vrsta distance i ogradjivanja.
Bradu ne pustam, niti nosim trofrtaljke jer nisam Vehabija.
Sellam i za Tebe Zlato. Neka te Allah dz. sh nagradi.

KrademPoItaliji

Post by KrademPoItaliji » 07/11/2005 21:22

Koss, po tvojoj logici ti kosis po njivama. :D

Kwaheri

Post by Kwaheri » 07/11/2005 21:25

KrademPoItaliji wrote:Ime zelim da promenim cisto iz prakticnih razloga. Naime, posto pricam beogradskim naglaskom na svakom koraku u Sa. se susrecem sa nerazumevanjem. Nije to nerazumevanje, nego vise neka vrsta distance i ogradjivanja.
Bradu ne pustam, niti nosim trofrtaljke jer nisam Vehabija.
Sellam i za Tebe Zlato. Neka te Allah dz. sh nagradi.
selam i na hajr ti care...nije ti lahko... :)
a sto se tice imena...nije obaveza promijeniti ga...poznajem neke muslimane koji se zovu Tomislav, Sladjana itd.
...izuzev ako ti tvoje ime nije lijepo...jer receno je "nadijevajte svojoj djeci lijepa imena..."
...

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 07/11/2005 21:35

Selam @kradljivce po Italiji :D , cini mi se da to nerazumijevanje tvoje porodice prema tebi proisitice iz toga sto si ti njima na pogresan nacin to sve predstavio!Pa valjda si u Beogradu mogao ostat a da ne zivis sa njima, ili bilo gdje u Srbiji! Nisam ne znas kolki je sevap u jednoj takvoj sredini ostat musliman! Nije ti obavezno da mijenjas ime, semo ako nije neko ruzno, sto se kaze ubi Boze!
P.S. ti si do sad 5 da kazem cisti Srbin, pravoslavac iz Srbije, koji je presao na islam! dzabe su se oni haman borili protiv nas u BiH! :D
A oni koji nazivaju Beogradskog muftiju i imame koji su tamo ostali tokom rata dvolicnajcima i milosevicevom IVZ nek zacepe svoje pogane gubice! :x

KrademPoItaliji

Post by KrademPoItaliji » 07/11/2005 21:46

cini mi se da to nerazumijevanje tvoje porodice prema tebi proisitice iz toga sto si ti njima na pogresan nacin to sve predstavio!
Nisam predstavljao na pogresan nacin. Sve je bilo ok ,dok nisam krenuo da klanjam svih 5 namaza. Ehhh tada se sva ta njihova tolerancija svela na to da me skrenu sa Allahovog puta. Tada su poceli problemi.
Takodje nisam vise zeleo da slavim Sv. Nikolu ( slava ).
Poceo sam lepo da im objasnjavam da je to Bogohuljenje i da je to idolopoklonstvo, jer se samo Bogu moli i samo se On slavi, a ne nikakvi sveci.
Pocele su svadje, trzavice .... Cak su me i vodili kod raznoraznih popova, a kada ni to nije pomoglo i kod nekih prorocica, vidovnjaka i sl. gluposti.
Kada sam poceo da odbijam da jedem svinjetinu bilo je ok. Nisu me dirali.
Ali kada vise nisam hteo da jedem bilo sta sto mama napravi, a sto je napravljeno na svinjskoj masti, eh tu nastaje problem....
Pa valjda si u Beogradu mogao ostat a da ne zivis sa njima, ili bilo gdje u Srbiji!
Mogao sam ostati u Bg. , ali su mi moji pravili probleme. Stalno su pokusavali da me vrate na pravoslavlje.

koss

Post by koss » 07/11/2005 22:01

KrademPoItaliji wrote:Koss, po tvojoj logici ti kosis po njivama. :D
Ne kosi se po njivama, nego po livadama. Jako je lijepo to raditi, bolje nego krasti, i to po Italiji.
Da imam vremena sad bih ti ispricao kako je jedan moj jaro, otiso u Italiju da krade i sta se sa njim desilo.
Ali nemam vremena :(

KrademPoItaliji

Post by KrademPoItaliji » 07/11/2005 22:07

Ok, onda kosis po livadama. Sto je jako lepo. Izvini, nisam upoznat sa tim aktivnostima, pa ne razlikujem njivu od oranice, livadu od pasnjaka, kravu od macke. Valjda zato sto sam kravu video samo u Zoo vrtu. Znam da nemas vremena. Mora da si iz KOS- a ili DB-a, pa si verovatno ugrabio pish pauzu da mi se javis.

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 07/11/2005 22:07

@koss
kako ono ide pjesmica zabranjenog pusenja...
bos ili hadzija ...

bolje_grob_nego_rob

Post by bolje_grob_nego_rob » 07/11/2005 22:13

KrademPoItaliji wrote:
cini mi se da to nerazumijevanje tvoje porodice prema tebi proisitice iz toga sto si ti njima na pogresan nacin to sve predstavio!
Nisam predstavljao na pogresan nacin. Sve je bilo ok ,dok nisam krenuo da klanjam svih 5 namaza. Ehhh tada se sva ta njihova tolerancija svela na to da me skrenu sa Allahovog puta. Tada su poceli problemi.
Takodje nisam vise zeleo da slavim Sv. Nikolu ( slava ).
Poceo sam lepo da im objasnjavam da je to Bogohuljenje i da je to idolopoklonstvo, jer se samo Bogu moli i samo se On slavi, a ne nikakvi sveci.
Pocele su svadje, trzavice .... Cak su me i vodili kod raznoraznih popova, a kada ni to nije pomoglo i kod nekih prorocica, vidovnjaka i sl. gluposti.
Kada sam poceo da odbijam da jedem svinjetinu bilo je ok. Nisu me dirali.
Ali kada vise nisam hteo da jedem bilo sta sto mama napravi, a sto je napravljeno na svinjskoj masti, eh tu nastaje problem....
Pa valjda si u Beogradu mogao ostat a da ne zivis sa njima, ili bilo gdje u Srbiji!
Mogao sam ostati u Bg. , ali su mi moji pravili probleme. Stalno su pokusavali da me vrate na pravoslavlje.
Es Selamu alejkum brate !

Hvala Allahu Uzvisenom sto te je pocastio sehadeto, zaista sam se uvijek divio ljudima koji su snagom svoje volje, inelekta i zdravog razuma odlucivali uci u islam.
Mi koji smo odrastali u muslimanskim porodicama smo imali koliko toliko usadjenu vjeru od nasih roditelja, ali vi koji ste odrastali u nemuslimanskim familijama ste mi posebno dragi jer vas je na sehadet navelo nista drugo, sem istinitog ubjedjenja.
I bas zbog toga ste u pravilu cvrsci u vjeri od nas muslimana po injerciji !

Bratu Bosancu bih skrenuo paznju u vezi hidzre koju je brat napravio.
Zaista bi bio veliki hair u tome da je brat ostao u Srbiji i tamo svjedocio islam, ali moras i njeg ashvatiti.
I sam sam ucinio hidzru iz nemuslimanske sredine u Bosnu, jer je vrlo tesko prakticirati i transparentno nositi svoj sehadet u izrazito nemuslimanskim, a u mom, a vjerujem i bratovom slucaju, netolerantnim sredinama.
Puno sam imao problema zbog svoje vjere, i to mi je stalno bio neki "mac nad glavom" dok nisam dosao medju svoj narod, gdje se puno bolje osjecam.
Posebno bih skrenuo paznju na odgoj djece !
Vrlo je tesko odgojiti djecu u islamu u nemuslimanskoj zemlji. Ne mislim sad na neke zapadnoevropske zemlje i USA gdje je muslimanska populacija toliko brojna da se osjecas kao "kod kuce", ali recimo na prostoru Balkana nakon ovih ratova to je vrlo vrlo tesko !

Nadam se da shvacas zasto je to tako !

Selam bratu "talijanu" i da te Allah pomogne !

PS: mozda ne bi bilo lose da promijenis nick, pa da ne dobijas provocirajuce komentare, a molim Allaha i da ti pomogne oko promjene imena

Dexx

#17 Re: Promena vere ( vjere )

Post by Dexx » 07/11/2005 22:17

Pre nekig godinu dana sam iz Beograda preselio u Sarajevo i hvala dragom Allahu, sve je ok. Ime nisam promenio, jer nemam bosansko drzavljanstvo, ali cu to uraditi uprkos nedozvoljavanja moje porodice.
Molim bez vredjanja.
A sto si presao u Sarajevo? Da si blize izvoru auta koje trebas ukrasti u Sarajevu pa ih prebaciti u SiCG ili je u pitanju to da ti je Italija bliza da ides krasti tamo?

kekec

Post by kekec » 07/11/2005 22:20

"Kradem..."
Vrijeme je da otkrijes sta u stvari zelis. :)
Provokacija ili zajebancija? :-)

KrademPoItaliji

Post by KrademPoItaliji » 07/11/2005 22:27

Hvala brate BGNR. Sellami i za Tebe. Neka Te Allah dz. sh. nagradi za ove Tvoje reci dobrodoslice.
A sto si presao u Sarajevo? Da si blize izvoru auta koje trebas ukrasti u Sarajevu pa ih prebaciti u SiCG ili je u pitanju to da ti je Italija bliza da ides krasti tamo?
:roll:
Da mi je nick " Tito " verovatno bi me pitao jesam li bio bravar. :-?

DJ Cool

#20 Re: Promena vere ( vjere )

Post by DJ Cool » 07/11/2005 22:34

Molim bez vredjanja.
Ako je to bila tvoja iskrena želja da pređeš na islam, onda mi je drago da si tako postupio! Islam jeste zaista najčistija i najbolja vjera i jedina priznata kod Allaha dž.š. na Sudnjem Danu!
Što se tiče promjene imena, ako zaista imaš želju da ga promjeniš ili ti se možda ne sviđa tvoje ime onda ga i promjeni!
BTW. Možda je bolje i da usput nick promijeniš kako te ne bi dalje provocirali.

Selam!

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

Post by pape » 07/11/2005 22:34

bolje_grob_nego_rob wrote: Selam bratu "talijanu" .....
:zzzz: Ispravka pogresnog navoda! :zzzz:
Selam bratu kradljivcu iz Italije. :oops:

KrademPoItaliji

Post by KrademPoItaliji » 07/11/2005 22:40

Hvala brate DJ. :D
Ispravka pogresnog navoda!
Selam bratu kradljivcu iz Italije.
Evo ga i Pape, ista prica.
Da mi je nick " yebo sam ti kevu " , verovatno bi ispravljao onog sto ti je " yebo kevu " ili ne bi? :shock:
Interesantno, ali ista stvar kao i u Bg. Hriscani se samo pozivaju na toleranciju i glume je, a ja sam osetio tu toleranciju na svojoj kozi.
Samo se hvataju nicka, nista drugo ne znaju. :shock:

DJ Cool

Post by DJ Cool » 07/11/2005 22:43

KrademPoItaliji wrote:Hvala brate DJ. :D
Ženski rod je u pitanju! :-D

nebi

Post by nebi » 07/11/2005 22:48

Sandzo,ne pali raju....

black

Post by black » 07/11/2005 22:51

svako ti dobro @italija...samo selam se pise sa jednim l ...oprosti na ispravci.. :D

Post Reply