projekt menadzment edukacija i certifikat

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
simbabimba

#1 projekt menadzment edukacija i certifikat

Post by simbabimba » 07/12/2020 21:34

U fazi sam plniranja da zavrsim edukaciju i dobijem certifikat za projekt menadzment. Koje su najbolje opcije, sta biste preporucili?

Ima li neko iz licnog iskustva da mi predlozi za koji se certifikat odluciti, koji je priznat kod medjunarodnih organizacija, koji je najbolji, ne pretjerano dug program (godinu dana mi je predugo) isl?

magistar sam prirodnih nauka, imam 20 godina strucnog iskustva ukljucujuci management odjela i tima, ali budget nije bio dio mog opisa posla, direktor odjela je vodio finansije. Sad zelim zvanicnu potvrdu svog iskustva i znanja i da prosirim znanje za taj dio upravljanja i planiranja budzetom, da mogu aplicirati na oglasene pozicije za koje ugl navode edukaciju iz ekonomije.

Hvala uanprijed.

simbabimba

#2 Re: projekt menadzment edukacija i certifikat

Post by simbabimba » 09/12/2020 08:37

Iskustvo sa Buisness Academy? Iko?

Woody
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#3 Re: projekt menadzment edukacija i certifikat

Post by Woody » 09/12/2020 11:20

Uvijek je bilo: Kol'ko para, tol'ko muzike.

Nejse, sve što vrijedi (što se priznaje u inostranstvu ili kod međunarodnih organizacija u BiH) se stiče vani! Ponavljam, vani.

Imaš okean on-line kurseva za Project Management (pogotovo u ovo doba COVID-19), a moj ti je savjet da gonjaš one sa međunarodnim certifikatom. E, sad da bi bio siguran koji su certifikati ZAISTA međunarodno priznati, to se opet trebaš raspitati kod organizacije koju "nišaniš", odn. kojoj namjeravaš poslati aplikaciju. Pregledaj malo ovo: https://www.cio.com/article/3210765/top ... tions.html, nadam se da će ti pomoći.

Business Academy ti nije dobra polazna tačka (iz gorenavedenih razloga). Ono, jest' da je daleko jeftinije od pravih certificiranih kurseva, ali slabo ti pije vode kao referensa vani. Eventualno, moglo bi valjati za "šiljenje" postojećeg znanja za male pare.

kox

#4 Re: projekt menadzment edukacija i certifikat

Post by kox » 09/12/2020 17:09

Evo pogledaj ima li ovdje nešto što ti može pomoći:
http://pmi.ba/

dobar osjecaj

#5 Re: projekt menadzment edukacija i certifikat

Post by dobar osjecaj » 09/12/2020 17:38

Nisam dosad imala iskustvo da mi u medjunarodnim organizacijama traze ikakve potvrde o poznavanju PM-a. Sve na povjerenje da znas raditi to sto tvrdis da znas raditi. Koja organizacija to trazi?

Sjecam se da su mi pricali prije nekoliko godina da su u UNDP-u od svojih uposlenika ocekivali da pohadjaju obuku i poloze za PRINCE metodologiju a nemam pojma da li zaista rade po toj metodologiji. Meni je druga firma placala pohadjanje PRINCE-a ali nikada nismo radili po toj metodologiji.

Pitanje za pokretaca teme: kako neki certifikat o poznavanju neke od metodologija upravljanja projektima moze posluziti umjesto obrazovanja iz ekonomije ako je to uslov za neko radno mjesto?

simbabimba

#6 Re: projekt menadzment edukacija i certifikat

Post by simbabimba » 09/12/2020 18:38

dobar osjecaj wrote:
09/12/2020 17:38
Pitanje za pokretaca teme: kako neki certifikat o poznavanju neke od metodologija upravljanja projektima moze posluziti umjesto obrazovanja iz ekonomije ako je to uslov za neko radno mjesto?
Pa naravno da ne moze, ali uz obrazovanje i radno iskustvo moze biti "dokaz" o poznavanju materije. Iole ozbiljnija strucna certifikacija iza sebe ima akreditovan i standardiziran strucni ispit, zar ne?

Dope_Man

#7 Re: projekt menadzment edukacija i certifikat

Post by Dope_Man » 09/12/2020 18:45

Ako vec imas 20 godina iskustva koje, kako si naveo, ukljucuju i management odjela.. ne treba ti nikakva smijesna edukacija i jeftini kurs (koji je svakako preskup da je i 1 KM ako je u praksi bezvrijedan).

Radim u velikoj instituciji, gdje imamo i dosta Project Managera i slicnih rola, i to su sve ljudi koji su vec ranije tu radili, obicno vodili manji odjel ili slicno pa dobili ulogu PM-a za potrebe nekog projekta, jer neko mora, a besmisleno uposljavati nekog ko ne poznaje instituciju, kad mogu sve to obaviti ljudi koji su vec tu.

Dakle lako se u to ubaci, pogotovo sa godinama iskustva i malo ''docaranog'' CV-a.

simbabimba

#8 Re: projekt menadzment edukacija i certifikat

Post by simbabimba » 09/12/2020 20:38

Apsolutno se slazem. Ali kako rekoh, imam iskustvo u svim segmentima osim oko budzeta i finasijskog dijela. Na konkursima ugl traze kvalifikacije iz ekonomske ili pravne struke, a ja kako rekoh dolazim iz prirodnih nauka. A imam iskustvo u vodjenju kompletnog odjela, vodjenju tima od 5-6 ljudi, i realizaciji svih postavljenih ciljeva u zadanim okvirima, koordinirajuci sve zadano sa drugim odjelima efikasno.

Ali nisam lik da upakujem nesto za sto realno nemam iskustvo i da se ofiram, daleko sam od suplje price. Ne kazem da je to bauk, da se sve savladati i to vjerovatno brzo, ali za ekonomski aspekt nemam pokrice. Taj dio pomislih da pokrijem dodatnom edukacijom i certifikatom. A nemam evo pojma sta i kako :)

Hendrix

#9 Re: projekt menadzment edukacija i certifikat

Post by Hendrix » 10/12/2020 07:13

Ma realno niko nikada nije izasao sa tih kratkih kurseva sa nekim znanjem, uvijek je to okolo kole gradivo koje te samo okrene u smjeru te teme. Tako da ako mislis da ces sa kursa izaci sa nekim znanjem o ekonomiji i kako to uvesti u menadzment... nema od toga nista.

Govorim iz licnog iskustva jer s kim god sam radio a prsio se da ima taj i taj kurs... obicno je efekat bio kontra, tacno vidis da kurs sluzi kao izgovor da se nesto zna. A realno nidje veze i to se u 5 min moze skontati.

Ti imas 20 godina iskustva i lako ces upasti u shemu i ako treba dodatnog znanja... fol je sto to znanje neces dobiti na kursu nego samo u realnom radu. Ako bas hoces znanje... kupis brate knjiga na Google ili Amazon, i lagano kroz njih, tu makar imas neogranicen izvor znanja.

apsidejzi

#10 Re: projekt menadzment edukacija i certifikat

Post by apsidejzi » 11/12/2020 19:55

simbabimba wrote:
07/12/2020 21:34
U fazi sam plniranja da zavrsim edukaciju i dobijem certifikat za projekt menadzment. Koje su najbolje opcije, sta biste preporucili?

Ima li neko iz licnog iskustva da mi predlozi za koji se certifikat odluciti, koji je priznat kod medjunarodnih organizacija, koji je najbolji, ne pretjerano dug program (godinu dana mi je predugo) isl?

magistar sam prirodnih nauka, imam 20 godina strucnog iskustva ukljucujuci management odjela i tima, ali budget nije bio dio mog opisa posla, direktor odjela je vodio finansije. Sad zelim zvanicnu potvrdu svog iskustva i znanja i da prosirim znanje za taj dio upravljanja i planiranja budzetom, da mogu aplicirati na oglasene pozicije za koje ugl navode edukaciju iz ekonomije.

Hvala uanprijed.
Ne znam da li si u BiH ili vani ali kako god, ja bih ti preporucio da pocnes sa nekom konsultantskom kucom koja radi u ovoj bransi. Oni obicno imaju kurseve, skole, certifikate i sl. Pristani i na manju platu samo da udjes u bransu. Mnogo je prosperitetna. Ja sam radio sa mnogo projekt menadzera i moram priznati da je to posao koji meni licno ne odgovara. Strasno stresito i odgovorno. Pozitivna strana je da je strasno zadovoljavajuce. Posao koji te moze napraviti produktivnim. Zapravo, jedino sto dobijas od tog posla je produktivnost. Meni ne odgovara jer ja preferiram kreativnost a kreativnosti nema tu. Imas stavke koje tim mora odraditi i tvoj posao je da uradis sve da se posao zavrsi.

Mozes biti kreativan u nacinu na koji komuniciras i ljudima i nacinu na koji pristupas problemu ali meni to nije izazovno. Ima dosta politike i moras biti spreman na kompromise.

stubrijez

#11 Re: projekt menadzment edukacija i certifikat

Post by stubrijez » 13/01/2021 17:07

... Pa project manager ti je pozicija nije zvanje. Mozda postoje neki seminari jedino. Project manager mogu biti ljudi iz raznih bransi i siroke lepeze zvanja, cak i bez formalnog obrazovanja.

sabanss

#12 Re: projekt menadzment edukacija i certifikat

Post by sabanss » 14/01/2021 14:39

Ako su dobri to su ljudi zdravog razuma sa sposobnošću brzog učenja, pronicljivošću i urođenim soft skilovima.

Ako su loši, nemaju ništa gore navedeno. :D

Formalno obrazovenja manje-više

Post Reply