Projekat: Giro di Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Locked
fishtrija

#1 Projekat: Giro di Sarajevo

Post by fishtrija » 14/06/2008 02:26

Eh ovako, ko je pratio temu Biciklom kroz Sarajevo, zna o čemu se radi. Naime, nekoliko entuzijasta sa foruma, pridruženih članova familije i prijatelja, posmatrača, amatera i polurekreativaca, monti, road i trotoar bajkera, ljudi željnih napora na dva točka i psihičkog opuštanja nakon istog...Pokreću inicijativu za slijedećim:

Image

GIRO DI SARAJEVO (radni naziv)
neka vrsta skretanja pažnje jer ovaj grad još nema kvalitetne, normalne i funkcionalne biciklističke staze; te dopunsko nastojanje da se vozamo po gradu, po glavnoj džadi, da nas bude što više i da malo promijenimo učmalu i letargičnu svakodnevnicu.

Ono što bi trebali znati i što znamo do sada je:

* Giro bi se trebao voziti glavnom gradskom saobraćajnicom, jednom trakom ili cijelom širinom ceste, od Ilidže do Vijećnice i nazad (nije džabe giro) - dakle:
Sarajevska cesta - Bulevar Meše Selimovića - Zmaja od Bosne - Obala Kulina bana - Telali - Mula Mustafe Bašeskije - Titova - Zmaja od Bosne - Bulevar Meše Selimovića - Sarajevska cesta;

* Skup bi se održao u najskorijem roku dok usaglasimo sve i dobijemo potrebne garancije, dozvole i slično. Samo treba probrati sunčan dan, najvjerovatnije vikend, zbog boljeg odziva učesnika;

* Skup nije takmičarskog karaktera i nema nagrada nikakvih. Fazon je voziti, uživati i ostaviti neki trag na otupjele instance vlasti kantona, grada, općina, mjesnih zajednica...

* Bilo bi poželjno naći sponzora, ne zbog neke materijalne pomoći, već da skup izgleda profesionalnije. Treba nam sva moguća podrška koju možemo dobiti, zvanična i bezuslovna, ali nemojte sad da nam neki mesar bude pokrovitelj. Bilo ko, sa bilo koje instance vlasti, nije poželjan kao pokrovitelj. Paradiranje nam ne treba.

* Policija obavezno mora biti kontaktirana, jer ne možemo na cestu tako masovno bez njihovog znanja i njihove podrške. (policija se inače ne ubraja u vlast, oni su tu da rade svoj posao) Najbolje bi bilo da voze pred nama i iza nas, hem što je sigurnije, hem što dobijamo na pažnji samim njihovim prisustvom. Misliće raja da nas sprovode negdje...

* Nećemo praviti nikakve prijave oficijelne za skup, ali otvorili smo jednu e-mail adresu gdje se raja može načelno prijaviti da znamo s kakvim brojkama baratamo... A i trebaće brojke kad budemo pravili kontakte. Prijave ne moraju biti individualne, niti su oficijelni podaci potrebni. Prijavljujte sebe i raju za koju znate da će voziti. Ali barem pošaljite iz kojeg dijela grada ste, kakvim biciklizmom se bavite, kakav tip bajka (ne model) vozite i u kojoj mjeri...
Prijave dakle ovdje: <girodisarajevo (at) gmail.com>

* Vrlo bitno - BEZ IKAKVOG NEPRIJATELJSKOG PONAŠANJA ni prema kome. Da ne bude hajmo stat pred zgradu kantona i gađati ih jajima... Apsolutno zabranjeno. Ko ima takve primisli, bolje da ostavi i sebe i biciklo doma.

Eto, neka to bude uvod u temu i raspravu. Sve sugestije, prijedlozi, kritike, savjeti su dobrodošli. Kome se ne sviđa ideja, a nema nikakav argument za to, molim da se suzdrži od komentara, čisto zbog zachatavanja teme i odlaska u neku drugu dimenziju. Hvala svima koji imaju dobru volju da nešto promijene nabolje u ovom gradu, koji vole biciklizam na bilo kakav način i koji se ne boje izazova.

Radna ruta, u 'par' sličica... Vala, kad sam ovo napravio, nema smisla da propadne sve...:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by fishtrija on 14/06/2008 14:17, edited 2 times in total.

superxenon

#2 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by superxenon » 14/06/2008 02:40

jesi se potrudio, nema sta, nadam se da ce to biti uspjesno organizovano
sretno

Simply_Red

#3 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by Simply_Red » 14/06/2008 03:25

Murga nije vlast, ali Policija jeste. Ako ce se ovo odraditi sa bilo kakvim prizvukom protesta, sumnjam da ce se dobiti podrska policije. Oni su dio izvrsne Vlasti, ali su ipak dio. A pogotovo kad je ekstremno kao blokiranje glavnih gradskih ulica, pa makar i na kratko. To i veliki sportski dogadjaji tesko dobiju, sa brdom sponzora i cega vec ne. Bilo kako bilo, ako bude, racunam na sebe da cu doci:)

Sarayman

#4 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by Sarayman » 14/06/2008 08:39

Dobra ideja. Tu i tamo koja dorada, tj. uvodjenje pravila ponasanja koje treba isprintati na komadic papira i podjeliti ucesnicima, i time stvar uciniti konkretnom. Jednu kolovoznu traku zauzeti uz sto veci odziv, tako da se kolona otegne momacki..

bavka

#5 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by bavka » 14/06/2008 09:26

bilo kako bilo...kad izadjemo na ulicu..sa ili bez policijske pratnje...idemo baciti djir :D sumnjam da ce se iko usuditi da nas ometa :D

Kjajević Majko

#6 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by Kjajević Majko » 14/06/2008 11:21

Odlično! :thumbup:

Samo treba postaviti kao skretanje pažnje na loše uslova za bicikliste ali nikakav protest. :)

I ljudi kojima je to preduga staza nek se priključe iz svoje ulice i voze dokle mogu, što više to bolje. :thumbup:

pudlica

#7 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by pudlica » 14/06/2008 14:12

dobra ideja i vrijeme je da dobijemo i mi mjesta u gradu

d2

#8 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by d2 » 14/06/2008 14:15

:thumbup:

fishtrija

#9 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by fishtrija » 14/06/2008 14:29

Update:

* promijenjen je karakter inicijative iz 'vrsta protesta', u 'skretanje pažnje'. Hvala na sugestiji. Dakle odustajemo od naziva PROTEST defitinitivno, jer budi pogrešne konotacije koje nam ne trebaju. Sve naše namjere trebaju da budu pozitivnog karaktera i negativizme obavezno ostaviti kući. Ko sjedne na bajk i krene s nama, ima da se smije cijelo vrijeme!

* Dobili smo status 'ne propusti' - hvala moderatorima :-D

* Prihvaćen prijedlog da se ljudi mogu priključiti odakle god žele, i da se ne moraju svi pojaviti na startu. Bitno je da nas bude što više, ali neobavezno cijelom rutom.

* Još jednom ponavljanje sugestije da šaljete svoje najave na e-mail adresu <girodisarajevo(at)gmail.com>; Vrlo je bitno da znamo okvirne brojke i još više da znamo odakle ko dolazi i odakle se priključuje. Dobićete potvrdu na svaku najavu koju pošaljete da je stigla i zabilježena, ali moraćete se pobrinuti da ne budemo SPAM - već su neke potvrde odbijene zbog nemogućnosti isporuke... Znači, nisu neophodna imena nikakva, mada je poželjan barem neki nick, ali pošaljite broj bajkera, odakle ste i kakvom vrstom bajkanja se bavite. Ako želimo da izgleda profesionalno, moramo imati profesionalne podatke za uvid, koga bude interesovalo.

Širite i dalje riječ, priključujte se, diskutujte, savjetujte... Ako neko ima neki ozbiljniji savjet tipa pokroviteljstva i promocije, ima PP te pomenuti mail. Sve će biti transparentno, samo da ne trošimo stranice ovdje na nedovršene stvari.

Grazie tutti.

delightful

#10 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by delightful » 14/06/2008 15:29

razmisljala sam malo o ovoj vasoj inicijativi, i naravno, mislim da je odlicna. sigurniji i bolji uslovi za bicikliste su neophodni. ali, kod nas ima jedna druga kategorija stanovnistva na tockovima, kojoj je kretanje skoro u potpunosti onemoguceno. mislite li da bi bilo izvedivo da se pozovu ljudi koji su u kolicima na vas giro, jer mislim da se to moze uraditi kroz razna udruzenja, itd., a sigurna sam da bi im bilo lakse da skrenu paznju na sebe i svoje probleme zajedno sa vama, umjesto da to pokusavaju uraditi sami.

bavka

#11 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by bavka » 14/06/2008 16:07

delightful wrote:razmisljala sam malo o ovoj vasoj inicijativi, i naravno, mislim da je odlicna. sigurniji i bolji uslovi za bicikliste su neophodni. ali, kod nas ima jedna druga kategorija stanovnistva na tockovima, kojoj je kretanje skoro u potpunosti onemoguceno. mislite li da bi bilo izvedivo da se pozovu ljudi koji su u kolicima na vas giro, jer mislim da se to moze uraditi kroz razna udruzenja, itd., a sigurna sam da bi im bilo lakse da skrenu paznju na sebe i svoje probleme zajedno sa vama, umjesto da to pokusavaju uraditi sami.
odlicna ideja...trebali bi kontaktirati njihovo udruzenje i vidjeti sta oni misle :)

cleo

#12 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by cleo » 14/06/2008 17:34

bavka wrote:
delightful wrote:razmisljala sam malo o ovoj vasoj inicijativi, i naravno, mislim da je odlicna. sigurniji i bolji uslovi za bicikliste su neophodni. ali, kod nas ima jedna druga kategorija stanovnistva na tockovima, kojoj je kretanje skoro u potpunosti onemoguceno. mislite li da bi bilo izvedivo da se pozovu ljudi koji su u kolicima na vas giro, jer mislim da se to moze uraditi kroz razna udruzenja, itd., a sigurna sam da bi im bilo lakse da skrenu paznju na sebe i svoje probleme zajedno sa vama, umjesto da to pokusavaju uraditi sami.
odlicna ideja...trebali bi kontaktirati njihovo udruzenje i vidjeti sta oni misle :)
Dosta nam je šuplje... Odlično, i sama ideja za Giro i ovo uvezivanje, mislim da bi svakako dobili podršku udruženja.
Eto i mene na Giro, samo ne znam dokle ću stići :)
Nadam se da se sponzori jave pa s ovim na plakate. Sretno s organizacijom

fishtrija

#13 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by fishtrija » 14/06/2008 17:54

Ne vidim razloga zašto ne bi uključili i njih u inicijativu. Ja lično vozim bajk koji mrzi ivičnjake. I svaki put kada (dok sam vozio trotoarom onomad...) naiđem na ivičnjak, mrak mi padne na oči jer moram sići s bicikla na cestu, i onda opet se popeti. I svaki put mi naumpadne kako je ljudima koji su u kolicima, oni ne mogu sići i popeti se ukoliko ne postoji onaj "silaz/uzlaz" na ivičnjaku... Ako neko zna ljude, javite im pa neka me kontaktiraju putem date e-mail adrese. Možemo se naći na određenoj lokaciji, da idu malo s nama, i onda mi nastavimo... Bilo bi sjajno.

ljubav_aha

#14 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by ljubav_aha » 14/06/2008 18:10

fishtrija,odlicna ideja,plus,ocekujem jednu kvalitetnu web stranicu

BRAVO MAESTRO Image

saga

#15 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by saga » 14/06/2008 18:14

ja, kao sto rekoh i ranije na onoj temi, sam tu
cijelim putem naravno :)

jaza_HZSA

#16 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by jaza_HZSA » 14/06/2008 18:39

i ja i bruka mojih jarana, bice ljudi ovo dobro :D

saban murat

#17 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by saban murat » 14/06/2008 18:58

mi ne blokiramo promet, mi jesmo promet!!!

ljubav_aha

#18 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by ljubav_aha » 14/06/2008 20:10

sencho,wow,vucnica za bicikle,ovo nisam znala :)

PaxPro

#19 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by PaxPro » 14/06/2008 20:33

e ovako ideja je super ,trebali bi skontat kakav slogan ako vec kontate kontaktirat osobe sa posebnim potrebama ,mozda kod vjecnice promjenit rutu zbog gore navedenih osoba proci kratko kroz ferhadiju ,odmor kod katedrale pa dalje izaci na glavnu djadu ,i lagano zavrsiti ,naravno vozeci sve desnom trakom sa ili bez policije iako je dozicna pozeljna[quote][/quote]

fishtrija

#20 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by fishtrija » 14/06/2008 20:37

OK, vučnica je super ali nezamislivo za naše prostore. Hvala na aktivnosti, ali zamolio bih da budući postovi budu baš direktno vezani za temu - dakle sugestije, prijedlozi, prijave i ostalo... Nemam ništa protiv razgovora i šireg od teme, ali znate kad krene u stranu tema... onda niko ne zna ni o čemu smo počeli. Hvala na razumijevanju.

Jedna obavijest - nekome očito ne ležimo pa nam je hackovao mail, ali never mind. Sve ono što ste htjeli slati mailom, uključujući najave i prijave, ubuduće na PP. Dok ne skontamo šta ćemo s mailom.

fishtrija

#21 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by fishtrija » 14/06/2008 20:44

PaxPro wrote:e ovako ideja je super ,trebali bi skontat kakav slogan ako vec kontate kontaktirat osobe sa posebnim potrebama ,mozda kod vjecnice promjenit rutu zbog gore navedenih osoba proci kratko kroz ferhadiju ,odmor kod katedrale pa dalje izaci na glavnu djadu ,i lagano zavrsiti ,naravno vozeci sve desnom trakom sa ili bez policije iako je dozicna pozeljna
Slogan nije problem skontati, i biće najvjerovatnije, hvala na sugestiji. Ali to će sačekati krajnju realizaciju ili barem period dok ne krenemo u zvanično reklamiranje.

Mijenjanje rute ni stajanje nije poželjno iz slijedećeg razloga: Policija mora biti s nama i obezbjeđivati skup, jer ipak će nas biti puno, akoBogda, raznih uzrasta i različitih voznih sposobnosti. Ne bi bilo dobro da nekoga lupi kakav Golf dvica pobješnjeli i isfrustrirani... A ako je policija s nama, onda to treba izvesti u jednom komadu, jer i to neka bude nekakva poveznica sa ovim ili onim Giro-om. Znači čisto iz jednostavnosti. Iz istog razloga otpada vozikanje kroz Ferhadiju ili bilo koju drugu šetnicu. Za osobe s posebnim potrebama bi bilo najbolje da se priključe na startu/cilju, opet da ne bi komplicirali stvari. Ali evo ako neko ima rješenje prikladnije, dajte ga pa da izaberemo najbolje.

fishtrija

#22 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by fishtrija » 15/06/2008 00:22

sencho wrote:
fishtrija wrote:OK, vučnica je super ali nezamislivo za naše prostore. Hvala na aktivnosti, ali zamolio bih da budući postovi budu baš direktno vezani za temu - dakle sugestije, prijedlozi, prijave i ostalo... Nemam ništa protiv razgovora i šireg od teme, ali znate kad krene u stranu tema... onda niko ne zna ni o čemu smo počeli. Hvala na razumijevanju.
Sorry, u pravu si. Evo ja animiram neku raju, do sada imam 5 sigurnih.
Super, svaka čast. Samo nastavite...

ibrahim_tanovic

#23 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by ibrahim_tanovic » 15/06/2008 09:40

fishtrija wrote:Mijenjanje rute ni stajanje nije poželjno iz slijedećeg razloga: Policija mora biti s nama i obezbjeđivati skup, jer ipak će nas biti puno, akoBogda, raznih uzrasta i različitih voznih sposobnosti. Ne bi bilo dobro da nekoga lupi kakav Golf dvica pobješnjeli i isfrustrirani... A ako je policija s nama, onda to treba izvesti u jednom komadu, jer i to neka bude nekakva poveznica sa ovim ili onim Giro-om. Znači čisto iz jednostavnosti. Iz istog razloga otpada vozikanje kroz Ferhadiju ili bilo koju drugu šetnicu. Za osobe s posebnim potrebama bi bilo najbolje da se priključe na startu/cilju, opet da ne bi komplicirali stvari. Ali evo ako neko ima rješenje prikladnije, dajte ga pa da izaberemo najbolje.
Apsolutno se slažem.

Biciklisti su jedno, osobe sa posebnim potrebama drugo. Naše sfere interesa se negdje presjecaju, a negdje su i potpuno različite. Granice ipak moraju postojati, pa čak i kod dobroćudnih i miroljubivih biciklista...

ibrahim_tanovic

#24 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by ibrahim_tanovic » 15/06/2008 10:13

Mislim da je vrijeme za početi konkretno razmišljati o datumu ove manifestacije.

Moj prijedlog je nedelja, 06.07.08. To je drugi dan Tour de France, pa bi uz to mogli dodatno dobiti na popularnosti kroz taj medijski spektakl. Isto tako mislim da je lijepo vrijeme možda najvažniji uslov za ovaj događaj, tako da bi u slučaju lošeg trebalo odgoditi termin za možda sljedeću subotu ili nedelju...

fishtrija

#25 Re: Giro di Sarajevo - Inicijativa

Post by fishtrija » 15/06/2008 15:46

Prijedlozi za datum su dobrodošli, ali neka bude okvirno otprilike prva polovina ili oko polovine jula mjeseca.

Sutra krećemo intenzivnije sa kampanjom i ovim putem
pozivam sve one koji misle da mogu doprinijeti na bilo kakav način (trenutno je najbitnije ostvariti inicijalne kontakte sa eventualnim pokroviteljima, sponzorima i policijom), da mi se obrate putem PM ili e-maila da bi koordinirali aktivnosti. Ostaje i molba za sve eventualne učesnike da se najave na isti način. Novu e-mail adresu možete doznati na našem blogu. Hvala.

Hajde kad smo već počeli da iznesemo ovo do kraja. Raja. :-D
Last edited by fishtrija on 15/06/2008 17:22, edited 1 time in total.

Locked