Proizvodnja/uzgoj zdrave hrane - ideje i potencijali

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Murisno1

Proizvodnja/uzgoj zdrave hrane - ideje i potencijali

Post by Murisno1 » 28/07/2011 16:33

Ja sam tu gotovo pa totalni laik, ali me kao potencijalnog investitora jako interesuje ova tema (koga ne interesuju, jel :D ) ... Ovo što se čuje od lokalnih manjih proizvođača je manje-više deprimirajuće, uglavnom se spominju matere kojekakvim državnim službama i njihovim šefovima, loša situacija kada su u pitanju podsticaji i slično.

Ima i pozitivnih primjera ulaganja u proizvodnju i uzgoj zdrave hrane, poljoprivrednih proizvoda i slično, naravno. Samo ti uglavnom ne kukaju, pa medijima, dočim, nisu ni interesantni. O uzgoju puževa se govori, čini mi se, sa malo većim optimizmom i sjajom u očima nego inače ...

Kakve su vaše ideje i razmišljanja kada je poljuprivreda i biznis u pitanju? Šta mislite u čemu je potencijal, gdje baciti oko, s kim se uvezati ako se ima para ili ako se ima prostora i slično?

Murisno1

Re: Proizvodnja/uzgoj zdrave hrane - ideje i potencijali

Post by Murisno1 » 29/07/2011 10:12

up 8-)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 02/08/2011 22:01

Nevjerovatno, čovjek (@MurisNo1) nudi lovu za ulaganje, a tema 0 komentara!?
Ima li barem PP kao odgovor?

clansman

Post by clansman » 02/08/2011 23:45

ja mislim da je, generalno, proizvodnja hrane buducnost. eh sad, ako si ulagac, raspitaj se za pilice, ove velike firme nude pare onome ko ce im hraniti pilice... eh sad, ako ti je to previse prljavo, onda imas guske, koje su cini mi se malo cisce, a 100 grama guscije masti je 30 KM, iz jedne guske mozes izvuci oko 200, maksimalno 300 grama, a mesa 4-5 kg, pa onda mozes iskoristiti perje za jastuke itd... negdje sam citao da uzgoj gusaka ide fino u paru sa uzgojem riba.
hoces dalje?
maline, sad im je sezona prosla, mislim da je oko 4 KM otkupna cijena.
dalje, to sa sakupljanjima raznim me ne interesuje osim ako nisu tartufi u pitanju.

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 03/08/2011 16:19

PipiDugaDevetka wrote:Nevjerovatno, čovjek (@MurisNo1) nudi lovu za ulaganje, a tema 0 komentara!?
Pa valjda bi trebao da ide na site poljoprivreda.ba i da se tamo raspita o necemu sto ga interesuje :mrgreen: . Ideje za poljoprivredni biznis nece dobiti od forumasa koji posjecjuju Sa-X i koji su mahom gradsko stanovnistvo.
Neka malo pogleda strane sitove, cime se ljudi bave u okruzenju, sta je trazeno u svijetu, iskustva od ljudi koji sve vec bave time.
Neki dan dobijem magazin od prodavnice gdje se snabdjevam i oni pisu o proizvodnji organskih jaja, znaci koke koje hodaju vani i koje jedu organsku hranu. Neka malo istrazi trziste u Sa ili BiH, koliko su ljudi zainteresovani za tako nesto, koja je cijena u odnosu na obicna jaja. To je samo jedan primjer.
Neka se malo raspita o zacinskim biljkama, o uzgoju bilja iz koji se dobijaju etericna ulja. Informacija je toliko na netu da te glava zaboli, i to od ljudi koji se bave time :mrgreen: .
Kod nas je najlakse izgleda doci na Sa-X i pitati forumase kojim bi se biznisom bavio i da usput utvrde najbolju lokaciju, urade kalkulaciju troskova, risk assesment, business plan :mrgreen: .
Hebiga, postoji i onaj dio koji se zove domaci zadatak i koji svako onaj ko hoce da se bavi biznisom treba da uradi :mrgreen: .
E sada, ako je MurisNo1 nesto kao venture kapitalist onda treba da se oglasi da trazi nekoga ko ima dobar business plan, zna sta hoce i sta treba da radi ali nema lovu :mrgreen:, pa neka se onda udruze zajedno u jednu firmu (know how + capital).

Murisno1

Post by Murisno1 » 03/08/2011 18:36

detroit-mercy wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Nevjerovatno, čovjek (@MurisNo1) nudi lovu za ulaganje, a tema 0 komentara!?
Pa valjda bi trebao da ide na site poljoprivreda.ba i da se tamo raspita o necemu sto ga interesuje :mrgreen: . Ideje za poljoprivredni biznis nece dobiti od forumasa koji posjecjuju Sa-X i koji su mahom gradsko stanovnistvo.
Neka malo pogleda strane sitove, cime se ljudi bave u okruzenju, sta je trazeno u svijetu, iskustva od ljudi koji sve vec bave time.
Neki dan dobijem magazin od prodavnice gdje se snabdjevam i oni pisu o proizvodnji organskih jaja, znaci koke koje hodaju vani i koje jedu organsku hranu. Neka malo istrazi trziste u Sa ili BiH, koliko su ljudi zainteresovani za tako nesto, koja je cijena u odnosu na obicna jaja. To je samo jedan primjer.
Neka se malo raspita o zacinskim biljkama, o uzgoju bilja iz koji se dobijaju etericna ulja. Informacija je toliko na netu da te glava zaboli, i to od ljudi koji se bave time :mrgreen: .
Kod nas je najlakse izgleda doci na Sa-X i pitati forumase kojim bi se biznisom bavio i da usput utvrde najbolju lokaciju, urade kalkulaciju troskova, risk assesment, business plan :mrgreen: .
Hebiga, postoji i onaj dio koji se zove domaci zadatak i koji svako onaj ko hoce da se bavi biznisom treba da uradi :mrgreen: .
E sada, ako je MurisNo1 nesto kao venture kapitalist onda treba da se oglasi da trazi nekoga ko ima dobar business plan, zna sta hoce i sta treba da radi ali nema lovu :mrgreen:, pa neka se onda udruze zajedno u jednu firmu (know how + capital).
Napisa se ti svašta. Pokrenuo sam temu za diskusiju, a ne oglas za biznis. Nisu valjda svi forumaši na sa-x baš "profesionalni" forumaši da forumiraju nako radi forumiranja ...

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 03/08/2011 18:52

Murisno1 wrote:
detroit-mercy wrote:
Napisa se ti svašta. Pokrenuo sam temu za diskusiju, a ne oglas za biznis. Nisu valjda svi forumaši na sa-x baš "profesionalni" forumaši da forumiraju nako radi forumiranja ...
Jaro, nema razloga da se ljutis, moj post je bio vise dobornamjeran da te uputi gdje treba da trazis informacije. Na Sa-Xu to vrstu informacija neces naci, teme o ekonomiji, poljoprivredi, biznisu uopste, vidis i sam kako prolaze. To je po par postova i to je to. Za razlku od tema poput Mico Dodik, Politika, Mahalanje, Ljubav i Sex, to su za forumase puno bitnije stvari od zivotnog znacaja. Dok jedna tema kao sto je ova za par dana nije u stanju da prikupi vise od 6 postova, dolte gore navedene teme laganice nabace po pedesetak strana dnevno.
To ti valjda dovoljno govori o prioritetima forumasa :mrgreen:, i ti sada od tih forumasa ovdje ocekujes da diskutuju o proizvodnji/uzgoju zdrave hrane :mrgreen: . Velika vecina njih u principu nije nikada posadila/ubrala nista svojom rukom a kamoli da ti daju savjete strucne prirode.
Ako si ti postavio temu tek onako da se ima mahalati o cemu onda je ok, ali ako se mislis ozbiljno upustati u taj posao onda, kao sto sam naveo gore, otidji na specificne stranice gdje o ovim stvarima raspravljaju ljudi koji imaju potrebna iskustva.
Na kraju, ja sam makar nasao za shodno da ti dam par primjera gdje bi mogao pokusati da pronadjes svoju sansu, za razliku od velikog broja forumasa koji se na ovakve teme i ne javljaju. :mrgreen:

salata

Post by salata » 03/08/2011 19:01

Pa evo ja ti mogu dijelom pomoći jer posjedujem oko 490 m2 plastenika i bavim se proizvodnjom zdrave hrane.Od toga se može živjeti ali ne očekuj da ćeš brzo vozati mercedese i sl.jer je problem što veći dio prihoda dalje reinvestiraš i tako dalje.U principu kao i svaki drugi posao,nekom mati nekome maćeha.Ne znam gdje se nalaziš ali ako si blizu Sarajeva onda imaš znatno veću prednost u odnosu na mene jer imaš veće i raznovrsnije tržište.Uostalom pitaj pa ćemo zajedno pronaći neka rješenja.

The 51st State
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Post by The 51st State » 03/08/2011 20:30

ko ima dovoljno zemlje neka razmisli o proizvodnji ljesnjaka.

Toto

Post by Toto » 04/08/2011 08:56

The 51st State wrote:ko ima dovoljno zemlje neka razmisli o proizvodnji ljesnjaka.
al nek je plantaza uz kucu.. inace pokradose sav urod

Murisno1

Post by Murisno1 » 04/08/2011 13:50

Toto wrote:
The 51st State wrote:ko ima dovoljno zemlje neka razmisli o proizvodnji ljesnjaka.
al nek je plantaza uz kucu.. inace pokradose sav urod
Al ko ima makar 1 hektar zemlje kraj kuće :D ... jer ispod toga nema smisla baviti se time ...

Toto

Post by Toto » 04/08/2011 19:48

Kradja uroda, sto od insana sto od hajvana, jeste najveci problem sa kojim se susrecu uzgajivaci ljesnjaka.

Ljesnjak je najperspektivnija bosanska vocka: imamo odlicne klimatske uvjete za uzgoj; imamo i dovoljno vode za zalijevanje; domace i EU trziste je jako deficitarno sa ovom vockom, pa nejma plaho muke sa plasmanom.
Biznisi sa orasastim plodovima su proglaseni najperspektivnijim organic biznisima u vocarstvu. Najveci svjetski proizvodjaci biljeze stalni porast proizvodnje.

Orasasti plodovi su prave riznice vitamina. Ljesnjaci sadrže obilje E vitamina, B-kompleksa, osobito vitamin B6, i folnu kiselinu. Možda je važnije spomenuti kako su orašasti plodovi najvredniji izvori minerala (primjerice orasi - kašev i pekan sadrže po 11 mg cinka/100 g), selena, bakra i magnezija.
Plodovi orasastih vocaka su zasticeni opnom i tvrdom ljuskom, pa nisu direktno izlozeni kontaminaciji sa hemijskim sredstvima koji se koriste za zastitu biljaka. Ovo ih cini jako konkuretnim na organic trzistu.

Image
Last edited by Toto on 04/08/2011 20:35, edited 1 time in total.

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 04/08/2011 19:56

Toto wrote:Kradja uroda, sto od insana sto od hajvana, jeste najveci problem sa kojim se susrecu uzgajivaci ljesnjaka.

Ljesnjak je najperspektivnija bosanska vocka: imamo odlicne klimatske uvjete za uzgoj; imamo i dovoljno vode za zalijevanje; domace i EU trziste je jako deficitarno sa ovom vockom, pa nejma plaho muke sa plasmanom.
Biznisi sa orasastim plodovima su proglaseni najperspektivnijim organic biznisima u vocarstvu. Najveci svjetski proizvodjaci biljeze stalni porast proizvodnje i

Orasasti plodovi su prave riznice vitamina. Ljesnjaci sadrže obilje E vitamina, B-kompleksa, osobito vitamin B6, i folnu kiselinu. Možda je važnije spomenuti kako su orašasti plodovi najvredniji izvori minerala (primjerice orasi - kašev i pekan sadrže po 11 mg cinka/100 g), selena, bakra i magnezija.
Plodovi orasastih vocaka su zasticeni opnom i tvrdom ljuskom, pa nisu direktno izlozeni kontaminaciji sa hemijskim sredstvima koji se koriste za zastitu biljaka. Ovo ih cini jako konkuretnim na organic trzistu.

Image
Kazu da su ti orasasti plodovi dobri i za ono, ne smije reci sta :mrgreen: jos nije aksham :mrgreen: .

clansman

Post by clansman » 04/08/2011 19:59

jesu dobri su i kao afrodizijaci... a ovo sa kradjom je fakat u pravu...

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 04/08/2011 21:41

http://www.roing.net/index.shtml

Evo jedan interesantan link o proizvodnji kod nas.

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 06/08/2011 03:46

Raspitaj se o proizvodnji borovnica, kilo ti kosta oko 4-5 eura. Trziste EUa je bukvalno gladno za ovim proizvodom.

Amidza Efendija

Post by Amidza Efendija » 06/08/2011 07:24

Hercegovina je puna samoniklog sipka -- nara. Za razliku od nas koji cijenimo Kolu, tonik i OJ, Evropa i "glupi Amerikanci" zlatom placaju za sok ove fantastcne vocke.

Uzgoj -- nula maraka. Pustis lokalnu djecu da za raspust zarade koju marku dok skupljaju sipke -- neprocjenjivo.

Da imam partnera da podijelimo ko ce sta raditi, ja bih davno bio u biznisu.

KalifornijskaGlista

Post by KalifornijskaGlista » 08/08/2011 04:53

Nesto za carsijsku raju. Vertikal urban farming.
Image

Image

Image

Image

KalifornijskaGlista

Post by KalifornijskaGlista » 17/08/2011 08:42

treba proizvodit hranu za "bogove" :D oni najbolje placaju

olensoner

Post by olensoner » 17/08/2011 11:45

Ja sve ozbiljnije razmisljam o proizvodnji voca i hrane generalno, kapital i zemlja nisu neki problem, jedino sto jos uvijek kontam STA?, koju vocku. Vjerovatno bi bilo najbolje angazovati dobrog agronoma, da obidjemo zemlju i da vidimo za sta je najbolje. Najvise raspolozive zemlje imam na podrucju Cazinske Krajine i tamo se isplati kesten proizvoditi, dosta ljudi se obogatilo otkupljujuci kesten, medjutim kestenu treba dugo vremena da izraste i daje plodove. Ima li neko prijedlog neki, sta bi bilo isplativo na ovom podrucju?

poznanik

Post by poznanik » 17/08/2011 15:01

olensoner wrote:Ja sve ozbiljnije razmisljam o proizvodnji voca i hrane generalno, kapital i zemlja nisu neki problem, jedino sto jos uvijek kontam STA?, koju vocku. Vjerovatno bi bilo najbolje angazovati dobrog agronoma, da obidjemo zemlju i da vidimo za sta je najbolje. Najvise raspolozive zemlje imam na podrucju Cazinske Krajine i tamo se isplati kesten proizvoditi, dosta ljudi se obogatilo otkupljujuci kesten, medjutim kestenu treba dugo vremena da izraste i daje plodove. Ima li neko prijedlog neki, sta bi bilo isplativo na ovom podrucju?
Nije isto proizvoditi kesten na plantažama i vršiti otkup plodova ubranih u prirodnim nasadima pitomog kestena. Nekoliko mađarskih firmi su najbolji kupci za ovaj vaš, cazinski kesten, što ne znači da se kvalitetniji kupci ne mogu pronaći i na drugim stranama.
Međutim, daleko je profitabilnija domaća prerada i proizvodnja proizvoda od kestena, možda da svoju energiju usmjeriš u pravcu ovakvog razmišljanja, i - udruživanjem kapitala i ideje, započneš posao s kestenom, odmaknuvši se od najprostijeg i najjeftinijeg posla...

Ili da u potpunosti iskoristiš svoje zemljište, i nakon savjeta agronoma započneš s proizvodnjom drugih dobara od kojih bi se moglo i pristojno zaraditi prodajom i naplatiti državni poticaj.

U svakom slučaju, prije početka bilo kojeg posla s proizvodnjom, neophodno je ispitati tržište i pronaći potencijalnog kupca. Koliko kod da proizvedeš, ako te proizvode ne možeš prodati, ili ih ne možeš prodati po isplativoj cijeni - je gubitak.

Zanimljiva bi bila i proizvodnja ambalaže za određene poljoprivredne proizvode.

LeonardoAC

Post by LeonardoAC » 17/08/2011 16:01

olensoner wrote:Ja sve ozbiljnije razmisljam o proizvodnji voca i hrane generalno, kapital i zemlja nisu neki problem, jedino sto jos uvijek kontam STA?, koju vocku. Vjerovatno bi bilo najbolje angazovati dobrog agronoma, da obidjemo zemlju i da vidimo za sta je najbolje. Najvise raspolozive zemlje imam na podrucju Cazinske Krajine i tamo se isplati kesten proizvoditi, dosta ljudi se obogatilo otkupljujuci kesten, medjutim kestenu treba dugo vremena da izraste i daje plodove. Ima li neko prijedlog neki, sta bi bilo isplativo na ovom podrucju?
Ako mene pitaš... kreni sa jagodom. Tržište je gladno za ovom voćkom i otkup je zagarantovan ma koliko da uspiješ proizvesti. Cijene nisu astronomske... 3-4 KM po / kg., ali se ozbzirom na trud koji trebaš uložiti apsolutno isplati. Imaš ured CARITAS-a u BIH koji će ti bez naknade obezbijediti inžinjera agronomije i dati sve potrebne savjete da kreneš sa proizvodnjom. Sretno ;)

KalifornijskaGlista

Post by KalifornijskaGlista » 18/08/2011 08:28

Uzgajaj kalifornijdke gliste. :D :D
Mlogo profitabilan i ekonomican hajvan. Treba im samo zrelog stajnjaka, dovoljno vlage i malko kreca radi pH. Puscas ih na "pasu" jednu godinicu i on same prave $ od govana. :D
Proizvodnja kubika humusa je profitabinija od kubika zrelih sljiva; ne trebaju hladnjace za skladistenje; ne cekas da te nakupci ucjenjuju. Kilo glista skuplje od kila mesa. Kad ih se nakoti meljes ih za riblju hranu. Japanci od glista prave lijekove za ribe u kaveznom uzgoju.
Hortikulturnjaci i povrtlari suhim zlatom placaju organic djubre od glista.

Toto

Post by Toto » 17/09/2011 06:52

ekstenzivni uzgoj gljive bukovace i shiitekea
zdrave i hairli sume imamo u nedoglede
samo mrva znanja, tehnologije (sve se moze naci na internetu) i pljunut u sake
gljiva je najperspektivnija organik hrana
Image

moze i ovako
Image

Image

mogo iznajmit i onaj titin tunel u konjicu a ima i cirinih koliko hos