Programiranje

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
EmiNatoR
Posts: 17
Joined: 01/01/2018 11:37

#1 Programiranje

Post by EmiNatoR »

Pozdrav svima, i stručnjacima i početnicima. Započeo sam sa učenjem programiranja, samoukog, prije nekih mjesec dana, sa mnogo želje, entuzijazma i motivacije. Postoji samo jedna stvar u vezi koje se brinem, a to je zapravo pitanje koje ću ovdje postaviti. Mene zanima to, da li će potražnja za programerima ubrzo postati vrlo mala zbog razvijanja AI tehnologija, te da li se ta potražnja može u drugu ruku zasititi velikim brojem ljudi koji to žele naučiti.

Živi mi i zdravi bili!
User avatar
Dope_Man
Posts: 7824
Joined: 03/06/2016 16:31

#2 Re: Programiranje

Post by Dope_Man »

EmiNatoR wrote: 14/06/2023 02:01 Pozdrav svima, i stručnjacima i početnicima. Započeo sam sa učenjem programiranja, samoukog, prije nekih mjesec dana, sa mnogo želje, entuzijazma i motivacije. Postoji samo jedna stvar u vezi koje se brinem, a to je zapravo pitanje koje ću ovdje postaviti. Mene zanima to, da li će potražnja za programerima ubrzo postati vrlo mala zbog razvijanja AI tehnologija, te da li se ta potražnja može u drugu ruku zasititi velikim brojem ljudi koji to žele naučiti.

Živi mi i zdravi bili!
1. da li će potražnja za programerima ubrzo postati vrlo mala zbog razvijanja AI tehnologija - Zasad bar ne, AI tehnologije su alat a ne zamjena za covjeka.
2. da li se ta potražnja može u drugu ruku zasititi velikim brojem ljudi koji to žele naučiti. - Ova opasnost postoji svugdje, al s obzirom da svijet generalno ide prema tome da je sve vise stvari vezano za IT, u sustini tesko da ce se desiti jer jos uvijek IT treba sve vise i vise ljudi.

Uci, radi, vjezbaj... i imaces sigurno posao. Ne mozes lomit glavu time sta bi moglo biti za 20 ili 40 godina, jer to ni najpametniji ljudi na svijetu ne mogu lako zamisliti.
semsasuljakovic
Posts: 2060
Joined: 02/08/2015 21:30

#3 Re: Programiranje

Post by semsasuljakovic »

Zanimaju me iskustva iskusnih.

Koliko bi trebalo laiku (koji je ipak poprilično informatički pismen, zna neke osnove CSS-a i html-a) da nauči Javascript dovoljno da bi preko neke preporuke dobio projekat na kojem može zaraditi npr. 1000 maraka mjesečno?
User avatar
crnivrag
Posts: 13045
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#4 Re: Programiranje

Post by crnivrag »

semsasuljakovic wrote: 21/08/2023 14:23 Zanimaju me iskustva iskusnih.

Koliko bi trebalo laiku (koji je ipak poprilično informatički pismen, zna neke osnove CSS-a i html-a) da nauči Javascript dovoljno da bi preko neke preporuke dobio projekat na kojem može zaraditi npr. 1000 maraka mjesečno?
7 dana u vrh glave, ako već znaš HTML i CSS, nema puno toga za Javascript jer je to jedan od basic web programskih jezika i njegove funkcije i pozivi se lako svare.
semsasuljakovic
Posts: 2060
Joined: 02/08/2015 21:30

#5 Re: Programiranje

Post by semsasuljakovic »

OK, ako nije trollovanje to što si napisao, dat ću sebi godinu dana aBd, jer ću polako raditi (sat-dva dnevno, nekad ću i preskočiti itd.).
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14893
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#6 Re: Programiranje

Post by DaysleepeR »

Dvije godine su potrebne za samoukog da može početi raditi u firmi i ujedno da nastavi učenje.

Masovno se dijele otkazi po IT firmama u nBIH, ovo je krizna godina, manje je posla.
User avatar
crnivrag
Posts: 13045
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#7 Re: Programiranje

Post by crnivrag »

semsasuljakovic wrote: 21/08/2023 14:43 OK, ako nije trollovanje to što si napisao, dat ću sebi godinu dana aBd, jer ću polako raditi (sat-dva dnevno, nekad ću i preskočiti itd.).
Meni je na FIT-u Javascript bio predviđen za 3 sedmice učenja, i nije fakat težak da se skonta i uđe u štos.

Ja se sad bakćem sa Flutterom za desktop i mobile apps.
semsasuljakovic
Posts: 2060
Joined: 02/08/2015 21:30

#8 Re: Programiranje

Post by semsasuljakovic »

DaysleepeR wrote: 21/08/2023 14:44 Dvije godine su potrebne za samoukog da može početi raditi u firmi i ujedno da nastavi učenje.

Masovno se dijele otkazi po IT firmama u nBIH, ovo je krizna godina, manje je posla.
Hvala, ovo je već neka ozbiljnija informacija.
Moj cilj nije ništa brzo naučiti, imam neki okvirni rok 3-5 godina. Imam posao u struci, struka ne da nema veze s programiranjem nego je i s računarima skoro na Vi, a ja se oduvijek bakćem oko računara, uvijek sam imao neku svoju web stranicu koju sam dotezao, pritezao... Jednostavno je cilj naučiti programirati da to bude jedna od opcija za karijeru, da ne ovisim isključivo o firmi gdje radim tj. da svakog trenutka mogu otići i raditi nešto drugo.
Nisam ni zahtjevan, neka 2500 neto zarada od mog programiranja na full-time osnovi bi mi bilo skroz ok.

@crnivrag Flutter mi je brat preporučio da učim, međutim na pitanje šta je traženije i dugovječnije rekao mi je: Javascript i front-end.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2617
Joined: 28/02/2010 19:25

#9 Re: Programiranje

Post by Plavo-bijeli »

EmiNatoR wrote: 14/06/2023 02:01 Pozdrav svima, i stručnjacima i početnicima. Započeo sam sa učenjem programiranja, samoukog, prije nekih mjesec dana, sa mnogo želje, entuzijazma i motivacije. Postoji samo jedna stvar u vezi koje se brinem, a to je zapravo pitanje koje ću ovdje postaviti. Mene zanima to, da li će potražnja za programerima ubrzo postati vrlo mala zbog razvijanja AI tehnologija, te da li se ta potražnja može u drugu ruku zasititi velikim brojem ljudi koji to žele naučiti.

Živi mi i zdravi bili!
Moje je mišljenje da osim ako nisi iznimni talenat, super inteligentan sa super navikama za učenje i napredovanje, da je bolje da ucis napr digitalni marketing, nego sad programiranje.

AI trenutno nece mijenjati programere i programerske pozicije, ali u budućnosti sigurno da hoće.

Trebaju se brinuti nizi slojevi istih, tj oni početnici, seniori i oni koji programiraju po 5,10 godina i više se neće trebati brinuti.

Danas svi hoće da budu programeri, znači potraznja je ogromna. Sjećam se kad sam ja još prije 5 godina htio da upadnem bar na početku da radim bez plate, a i to je bilo baš zeznuto i konkurencija ogromna.

Znači sve se moze, kad se hoće, ali postoje uvijek bolje i pametnije opcije.
swanfilter
Posts: 8029
Joined: 06/06/2008 18:52

#10 Re: Programiranje

Post by swanfilter »

Poznajem momka, zavrsio ugostiteljsku. Dvije-tri godine sam se ucio programiranju

Hrpa odbijenica za posao, al prije godinu otvorila se prilika i danas radi. Detalje ne znam, al je zadovoljan.

Sve se moze, kad se hoce ...
Post Reply