PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#1 PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by vertigo24 »

POZDRAV,
NEDAVNO SU MI NA GASTROSKOPIJI DIJAGNOSTICIRALI GERB I BILIJARNI REFLUKS.IMAM SVAKODNEVNE MUCNINE,NAGON NA POVRACANJE ALI NE POVRACAM,OSJECAM SLABOST I CESTO MI SE JAVI NEKA CUDNA BOL U LEDJIMA(PRVO JE BILO KOD DESNE LOPATICE,A SAD CINI MI SE KAO DA TA BOL STALNO SETA DUZ KICME I VISE JE OSJETIM U GORNJEM DIJELU LEDJA PREMA VRATU).OD TERAPIJE UZIMAM REGLAN 3X1 I CONTROLOC 20MG DNEVNO X1.
ZANIMA ME DA LI OVE SVAKODNEVNE MUCNINE ZAISTA MOGU BITI POVEZANE SA GERBOM I OVA BOL U LEDJIMA TAKODJE?
Neena
Posts: 339
Joined: 08/06/2010 22:15
Location: Sarajevo

#2 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Neena »

Bol u ledjima jeste od zeluca (pomaze masaza, ali uzasno boli i treba znati to masirati). Ja sam imala isti problem i ono sto je meni pomoglo su biljne kapi Paspertin koje se uzimaju samo po potrebi. Mogle su se naruciti u apoteci Delfin. Sretno!
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#3 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by nivla »

nista neuobicajeno za GERB ovi doktori izgleda standardno daju controloc i reglan(pylomid)
u sarajevu se propisuje controloc i nexium, ovaj drugi se placa i u dozama je od 40mg neke studije pokazuju da je dosta efikasniji od ulcosana(obicni omeprazol) i controloca, ovi lijekovi su dio tzv trojne terapije koja se provodi i za gerb, ako imas preveliku mucninu izbjegavaj upotrebu soda bikarbone jer ista pravi vise stete nego koristi, ako je ikako moguce dok provodis terapiju izbjegavaj tzv narodne lijekove za zeludac pa i ove biljne kapi

sto se tice gerb-a najbolje ti je da promijenis nacin prehrane 3 obroka i dvije uzine, manji obroci, izbjegavanje gaziranih i vocnih sokova (posebno agruma) jer pojacavaju lucenje kiseline, izbjegavaj masnu i przenu hranu i sto je najvaznije opusti se sto vise mozes
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#4 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Aurea Mediocritas »

nivla wrote:nista neuobicajeno za GERB ovi doktori izgleda standardno daju controloc i reglan(pylomid)
u sarajevu se propisuje controloc i nexium, ovaj drugi se placa i u dozama je od 40mg neke studije pokazuju da je dosta efikasniji od ulcosana(obicni omeprazol) i controloca, ovi lijekovi su dio tzv trojne terapije koja se provodi i za gerb, ako imas preveliku mucninu izbjegavaj upotrebu soda bikarbone jer ista pravi vise stete nego koristi, ako je ikako moguce dok provodis terapiju izbjegavaj tzv narodne lijekove za zeludac pa i ove biljne kapi

sto se tice gerb-a najbolje ti je da promijenis nacin prehrane 3 obroka i dvije uzine, manji obroci, izbjegavanje gaziranih i vocnih sokova (posebno agruma) jer pojacavaju lucenje kiseline, izbjegavaj masnu i przenu hranu i sto je najvaznije opusti se sto vise mozes
I spavaj sa višim uzglavljem i nemoj oblačiti tijesnu odjeću.
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#5 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by vertigo24 »

Aurea Mediocritas wrote:
nivla wrote:nista neuobicajeno za GERB ovi doktori izgleda standardno daju controloc i reglan(pylomid)
u sarajevu se propisuje controloc i nexium, ovaj drugi se placa i u dozama je od 40mg neke studije pokazuju da je dosta efikasniji od ulcosana(obicni omeprazol) i controloca, ovi lijekovi su dio tzv trojne terapije koja se provodi i za gerb, ako imas preveliku mucninu izbjegavaj upotrebu soda bikarbone jer ista pravi vise stete nego koristi, ako je ikako moguce dok provodis terapiju izbjegavaj tzv narodne lijekove za zeludac pa i ove biljne kapi

sto se tice gerb-a najbolje ti je da promijenis nacin prehrane 3 obroka i dvije uzine, manji obroci, izbjegavanje gaziranih i vocnih sokova (posebno agruma) jer pojacavaju lucenje kiseline, izbjegavaj masnu i przenu hranu i sto je najvaznije opusti se sto vise mozes
I spavaj sa višim uzglavljem i nemoj oblačiti tijesnu odjeću.
SVE TO UPRAZNJAVAM (JEDEM VISE PUTA DNEVNO,VOCNE SOKOVE UOPSTE NE PIJEM IZUZEV PRIRODNIH,CIJEDJENIH SOKOVA,SPAVAM NA POVISENOM UZGLAVLJU ITD...ALI ME UBIJA OVA MUCNINA I SLABOST,STALNO IMAM OSJECAJ KNEDLE U GRLU I GUSENJA,NAGON NA POVRACANJE,MUKA NON STOP,PRESTALA SAM PUSITI...JEDVA FUNKCIONISEM ...NAJBOLJE SE OSJECAM KAD ZASPIM...CIM SE PROBUDIM PROBLEMI SU TU...BOL U LEDJIMA MANJE VISE JE PRISUTNA AL ZATO MUCNINA I GUSENJE ME UBI...DA NAPOMENEM DA JE SVE OVO POCELO POSLIJE OPERACIJE ZUCI...STALNO SAM KOD DOKTORA...RADIM NEKE NALAZE VEC 2,5 MJESECA...NAJSMJESNIJE MI JE KAD MI KAZU DA MI TO PSIHA RADI...(TO NEMA VEZE SA PSIHOM,PSIHA NIJE UZROK MOJIH PROBLEMA,MADA SE NADOVEZALA NA NJIH)--.POZ I AKO VAS IMA JOS SA SLICNIM PROBLEMIMA JAVITE SE...
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#6 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by IHAVEDREAM »

EHHHH...


Probleme sa zelucem imam od '92.......Nexium i ostale propisane lijekove koristim po potrebi.......
Definitivno, psihosomatski faktor ( u mom slucaju , je odigrao enorman uticaj na sadasnje stanje stvari)
Ulcer (cir na zelucu) :( ...Jedini lijek za mene.....Nauciti zivjeti sa tom MIZERIJOM.......
pshhh
Posts: 446
Joined: 16/01/2010 23:26

#7 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by pshhh »

Kazete da vas nesto gusi moze biti masnoca u krvi. Pokusajte oticu u BADEM na Bascarsiji imaju smjesu za skidanje masnoce u krvi. To se koristi u kombinaciji sa cajom od articoke. Isto tako imaju i ulje od ćurekota koje sve ljeci.
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#8 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by vertigo24 »

IHAVEDREAM wrote:EHHHH...


Probleme sa zelucem imam od '92.......Nexium i ostale propisane lijekove koristim po potrebi.......
Definitivno, psihosomatski faktor ( u mom slucaju , je odigrao enorman uticaj na sadasnje stanje stvari)
Ulcer (cir na zelucu) :( ...Jedini lijek za mene.....Nauciti zivjeti sa tom MIZERIJOM.......
Moj brat ima 2 cira na zelucu,radio je gastroskopiju prije 5 godina,ali on kaze da nema problema uopste,jedno vrijeme su bili prisutni (tad kad je radio gastroskopiju) i povukli su se,kako on kaze...jedino sto on nema apetit, mrsav je , za razliku od mene bucke.Zbunjuje me to sto ja od obicnog refluksa imam nenormalne simptome koji me ometaju u svakodnevnim aktivnostima a on sa 2 cira je sasvim ok.
Koje simptome vi imate...koliko su cesti i koliko vas ometaju u svakodnevnom zivotu...???E da,sjecam se da je on pio sok od kupusa (cijedjeni)...kada ga je to bolilo....ali to nije vise trajalo od 2 ,3 sedmice
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#9 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by vertigo24 »

pshhh wrote:Kazete da vas nesto gusi moze biti masnoca u krvi. Pokusajte oticu u BADEM na Bascarsiji imaju smjesu za skidanje masnoce u krvi. To se koristi u kombinaciji sa cajom od articoke. Isto tako imaju i ulje od ćurekota koje sve ljeci.
Nije masnoca,to mi je ok...ali probacu i to.--
admirj
Posts: 34
Joined: 19/03/2008 22:31

#10 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by admirj »

Prva stvar kod GERB-a (acid reflux-a) je da shvatis da je ovojnica jednjaka ostecena i da treba par mjeseci da bi se ona obnovila. Dakle par mjeseci bez ikavih novih iritiranja. Dovoljno je da se jednom prejedes, ili pojedes nesto masno/citricno, i onda sve ponovo.

Oko 15% ljudi ima problema sa hiatus hernijom (glavni uzrok GERB-a), ali vecina to ni neznaju, jer imaju blazi oblik.

Moj savjet (skoro mogu garantovati 100% da ce pomoci):

- Mucnina je najvjerovatnije zbog ostecenja jednjaka, koji otekne, naprave se erozije i stvara probleme u gutanju
- Izostavi sve vrste sokova, cjedjeni, ne cjedjeni, totalno - zaboravi.
- Zaboravi svo citricno voce, i od voca jedi jedino banane. Smanjen unos voca zamjeni povrcem, zelenom salatom, itd.
- Pocni da pijes Ranital 150Mg cim osjetis mucninu. Ranital (ranitidine) djeluje vrlo brzo na kiselinu. Za razliku od pump inhibitora kao sto je controlok, nexium, koji hormonalno djeluju na smanjenje stvaranja kiselina, sto moze biti negativno za ostatak digestivnih organa. Ranital mozes piti par puta dnevno u pocetku, dok se stanje ne stabilizuje.
- Pij cajeve od kamilice, itd, i vodu, nista drugo od tekucina.
- Najvaznija stvar - mozda zvuci smjesno, cudno, ali - kupi tonu zvaka sa pepermintom, kao orbit, itd. I stalno zvaci zvake. Pljuvacka pomaze da se kiseline spiraju niz jednjak i pomaze u varenju i razlucivanju kiselina u stomaku. Dalje, pljuvacka djeluje smirujuce za upalu jednjaka jer ga konstantno sapire.
Neena
Posts: 339
Joined: 08/06/2010 22:15
Location: Sarajevo

#11 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Neena »

admirj wrote:- Najvaznija stvar - mozda zvuci smjesno, cudno, ali - kupi tonu zvaka sa pepermintom, kao orbit, itd. I stalno zvaci zvake. Pljuvacka pomaze da se kiseline spiraju niz jednjak i pomaze u varenju i razlucivanju kiselina u stomaku. Dalje, pljuvacka djeluje smirujuce za upalu jednjaka jer ga konstantno sapire.
:shock:
Meni su doktori izricito zabranili zvakanje zvake, jer to, pored lucenja pljuvacke, potice lucenje kiseline (koja nagriza sluznicu jednjaka i zeluca) i pogorsava stvar (jer nema sta da vari)!

Najbolji nacin rjesavanja problema jeste da naucis na neki nacin izbaciti stres, nervozu, ljutnju iz sebe - vristi, razbijaj tanjire, case, idi u trcati, bilo sta... samo se istresi :thumbup: Vjeruj mi pomaze, mozda sam sad malo manje draga ljudima, jer odgovorim, ali mene vise ne boli. Osim od crvenih paprika :D

I pridrzavaj se dijete. Ne slusaj sta ti svi govore, sam najbolje znas sta ti godi, a sta smeta i po tome se ravnaj.
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#12 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by vertigo24 »

moj problem je poceo poslije operacije zuci...od tada su pocele i mucnine i gusenja i slabost----bilijarni reflux mi je dijagnosticiran gastroskopijom i koliko mogu da shvatim da su GERB (acid reflux ) i bilijarni reflux 2 ipak razlicita pojma,iako ja imam oba refluxa ...da i pored svih gore navedenih simptoma imam cesto proljev,vrtoglavice koje su se poprilicno smanjile...mislim da mene zeza ovaj bilijarni reflux...
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#13 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by vertigo24 »

admirj wrote:Prva stvar kod GERB-a (acid reflux-a) je da shvatis da je ovojnica jednjaka ostecena i da treba par mjeseci da bi se ona obnovila. Dakle par mjeseci bez ikavih novih iritiranja. Dovoljno je da se jednom prejedes, ili pojedes nesto masno/citricno, i onda sve ponovo.

Oko 15% ljudi ima problema sa hiatus hernijom (glavni uzrok GERB-a), ali vecina to ni neznaju, jer imaju blazi oblik.

Moj savjet (skoro mogu garantovati 100% da ce pomoci):

- Mucnina je najvjerovatnije zbog ostecenja jednjaka, koji otekne, naprave se erozije i stvara probleme u gutanju
- Izostavi sve vrste sokova, cjedjeni, ne cjedjeni, totalno - zaboravi.
- Zaboravi svo citricno voce, i od voca jedi jedino banane. Smanjen unos voca zamjeni povrcem, zelenom salatom, itd.
- Pocni da pijes Ranital 150Mg cim osjetis mucninu. Ranital (ranitidine) djeluje vrlo brzo na kiselinu. Za razliku od pump inhibitora kao sto je controlok, nexium, koji hormonalno djeluju na smanjenje stvaranja kiselina, sto moze biti negativno za ostatak digestivnih organa. Ranital mozes piti par puta dnevno u pocetku, dok se stanje ne stabilizuje.
- Pij cajeve od kamilice, itd, i vodu, nista drugo od tekucina.
- Najvaznija stvar - mozda zvuci smjesno, cudno, ali - kupi tonu zvaka sa pepermintom, kao orbit, itd. I stalno zvaci zvake. Pljuvacka pomaze da se kiseline spiraju niz jednjak i pomaze u varenju i razlucivanju kiselina u stomaku. Dalje, pljuvacka djeluje smirujuce za upalu jednjaka jer ga konstantno sapire.

hvala na savjetima...probacu i Ranital...i to odmah sutra
admirj
Posts: 34
Joined: 19/03/2008 22:31

#14 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by admirj »

Neena wrote:
admirj wrote:- Najvaznija stvar - mozda zvuci smjesno, cudno, ali - kupi tonu zvaka sa pepermintom, kao orbit, itd. I stalno zvaci zvake. Pljuvacka pomaze da se kiseline spiraju niz jednjak i pomaze u varenju i razlucivanju kiselina u stomaku. Dalje, pljuvacka djeluje smirujuce za upalu jednjaka jer ga konstantno sapire.
:shock:
Meni su doktori izricito zabranili zvakanje zvake, jer to, pored lucenja pljuvacke, potice lucenje kiseline (koja nagriza sluznicu jednjaka i zeluca) i pogorsava stvar (jer nema sta da vari)!

Najbolji nacin rjesavanja problema jeste da naucis na neki nacin izbaciti stres, nervozu, ljutnju iz sebe - vristi, razbijaj tanjire, case, idi u trcati, bilo sta... samo se istresi :thumbup: Vjeruj mi pomaze, mozda sam sad malo manje draga ljudima, jer odgovorim, ali mene vise ne boli. Osim od crvenih paprika :D

I pridrzavaj se dijete. Ne slusaj sta ti svi govore, sam najbolje znas sta ti godi, a sta smeta i po tome se ravnaj.
Par klinika u NY i par vrhunskih doktora na Manhattanu. U osnovi, kad ti iskreno kazu, lijeka direktnog skoro pa nema. Svaki od njih mi je spomenuo zvakacu gumu. Stvar je u PH sastojku kiseline koja se luci zvakanjem gume. To nije ista kiselina kao kad se recimo jede paradajz ili pije kafa. Neka proba par dana, sigurno nece biti gore od zvake, jos narocito ne u kombinaciji sa ranitalom.

Nisam siguran ali mislim da se controlok nebi smio piti duze od 3 sedmice. (Mozda grijesim jer ovdje u NY nema controlok-a a neznam sta mu je tacna zamjena). Nexium se smije piti. A mucnine, bolovi u crijevima i problemi sa probavom su takodje popratni efekti nexiuma.

Sve u svemu treba se naci balans izmedju ishrane i tableta. Meni licno Nexium, aciphex i par drugih lijekova za smanjenje kiseline nisu pomagali uopste. Jedino ranital jer radi na drugom principu. Par godina kasnije i sad vise ne pijem nikakve lijekove osim ranitala (i to ponekad). A jedem skoro sve osim citricnog voca, bez problema.

Problem sa GERD-om je hiatus hernija koja ne dozvoljava misicu da zatvori prolaz izmedju jednjaka i zeluca. (Ja sam zeznuo taj misic u teretani, a neki ljudi imaju to od rodjenja).
To je fizicko ostecenje i moze se srediti operacijom. Problem s operacijom je da se kasnije mogu javiti drugi problemi s zelucem, itd. Mene su doktori odgovorili od operacije, iako sam bio spreman da idem "pod noz".
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#15 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by vertigo24 »

Problem sa GERD-om je hiatus hernija koja ne dozvoljava misicu da zatvori prolaz izmedju jednjaka i zeluca. (Ja sam zeznuo taj misic u teretani, a neki ljudi imaju to od rodjenja).
To je fizicko ostecenje i moze se srediti operacijom. Problem s operacijom je da se kasnije mogu javiti drugi problemi s zelucem, itd. Mene su doktori odgovorili od operacije, iako sam bio spreman da idem "pod noz".[/quote]

Kod mene je ovaj kaskadni zeludac,i koliko znam prije 3 godine ga nisam imala kada sam radila gastrosokpiju,kao ni GERD i bilijarni reflux...
Imas li i GERD pored hijatus hernije?...znam da kod vecine osoba ta dva problema idu zajedno....
Koliko vremena imas hijatus herniju @? GERD?Jesu li simptomi ostali isti ili su se pogorsali ,,,poboljsali...
admirj
Posts: 34
Joined: 19/03/2008 22:31

#16 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by admirj »

vertigo24 wrote:Problem sa GERD-om je hiatus hernija koja ne dozvoljava misicu da zatvori prolaz izmedju jednjaka i zeluca. (Ja sam zeznuo taj misic u teretani, a neki ljudi imaju to od rodjenja).
To je fizicko ostecenje i moze se srediti operacijom. Problem s operacijom je da se kasnije mogu javiti drugi problemi s zelucem, itd. Mene su doktori odgovorili od operacije, iako sam bio spreman da idem "pod noz".
Kod mene je ovaj kaskadni zeludac,i koliko znam prije 3 godine ga nisam imala kada sam radila gastrosokpiju,kao ni GERD i bilijarni reflux...
Imas li i GERD pored hijatus hernije?...znam da kod vecine osoba ta dva problema idu zajedno....
Koliko vremena imas hijatus herniju @? GERD?Jesu li simptomi ostali isti ili su se pogorsali ,,,poboljsali...[/quote]

Imam vec 7-8 godina. Negdje 2002 sam osjetio bolove nakon vjezbi u teretani, i par mjeseci sam zaista bio u losem stanju jer nisam znao u cemu je problem.. acid reflux, stalne upale jednjaka, bolovi u grudma, ispod rebara i ostalo. Nakom prove gastroskopije sam dobio samo nalaz za acid reflux - GERD i trojnu terapiju koja mi je pomogla ali nakon mjesec dana kad sam prestao s trojnom terapijom, poceli su se vracati simptomi. Onda sam isao na privatnu kliniku i radio gastroskopiju i CT , i odmah nakon gastroskopije su mi rekli da imam hiatus herniju, da je to uzrok. Dali mi prvo aciphex pa nexium, jednom dnevno. Posto mi nisu pomagali puno, a i ne volim tablete, jos narocito ako mi govore da ih moram piti do kraja zivota, ja sam htio ici na operaciju, sto mi doktori nisu bas savjetovali jer sam mlad, itd.

Sve u svemu kao zadnju opciju su mi dali ranital 150mg, i strogu dijetu. To mi je pomoglo, mada mi se opet desavalo da se kiselina vrati u jednjak i uzrokuje upale. Ali to je bilo vise kronicno, 1-2 put godisnje, i trajalo bi 10-15 dana.. U zadnjih 3-4 godine je puno bolje stanje, skoro mogu reci da sam se rijesio tog problema jer upala vise nemam a kiselinu kad osjetim, onda popijem ranital i zvacem zvake...
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#17 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by vertigo24 »

admirj wrote:
vertigo24 wrote:Problem sa GERD-om je hiatus hernija koja ne dozvoljava misicu da zatvori prolaz izmedju jednjaka i zeluca. (Ja sam zeznuo taj misic u teretani, a neki ljudi imaju to od rodjenja).
To je fizicko ostecenje i moze se srediti operacijom. Problem s operacijom je da se kasnije mogu javiti drugi problemi s zelucem, itd. Mene su doktori odgovorili od operacije, iako sam bio spreman da idem "pod noz".

Imam vec 7-8 godina. Negdje 2002 sam osjetio bolove nakon vjezbi u teretani, i par mjeseci sam zaista bio u losem stanju jer nisam znao u cemu je problem.. acid reflux, stalne upale jednjaka, bolovi u grudma, ispod rebara i ostalo. Nakom prove gastroskopije sam dobio samo nalaz za acid reflux - GERD i trojnu terapiju koja mi je pomogla ali nakon mjesec dana kad sam prestao s trojnom terapijom, poceli su se vracati simptomi. Onda sam isao na privatnu kliniku i radio gastroskopiju i CT , i odmah nakon gastroskopije su mi rekli da imam hiatus herniju, da je to uzrok. Dali mi prvo aciphex pa nexium, jednom dnevno. Posto mi nisu pomagali puno, a i ne volim tablete, jos narocito ako mi govore da ih moram piti do kraja zivota, ja sam htio ici na operaciju, sto mi doktori nisu bas savjetovali jer sam mlad, itd.

Sve u svemu kao zadnju opciju su mi dali ranital 150mg, i strogu dijetu. To mi je pomoglo, mada mi se opet desavalo da se kiselina vrati u jednjak i uzrokuje upale. Ali to je bilo vise kronicno, 1-2 put godisnje, i trajalo bi 10-15 dana.. U zadnjih 3-4 godine je puno bolje stanje, skoro mogu reci da sam se rijesio tog problema jer upala vise nemam a kiselinu kad osjetim, onda popijem ranital i zvacem zvake...
Kazes da si par mjeseci bio u losem stanju...nisi znao u cemu je problem...zanima me da li si imao gusenje?vrtoglavicu?mucninu?
Kako se osjeca ta upala jednjaka...boli...zari ...pece???Kako se moze sanirati upala jednjaka?Meni nije dr rekla da imam upalu jednjaka ali imam neko stezanje u prsima...gusenje i ponekad me nesto zari u prsima....
Ja rijetko imam zgaravicu ....ponekad osjetim da mi se hrana vrati u grlo...pa onda nastupi mucnina...ali mi je najgore gusenje...
User avatar
Krompirpitac
Posts: 121
Joined: 19/02/2010 20:48

#18 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Krompirpitac »

vertigo24 wrote:POZDRAV,
NEDAVNO SU MI NA GASTROSKOPIJI DIJAGNOSTICIRALI GERB I BILIJARNI REFLUKS.IMAM SVAKODNEVNE MUCNINE,NAGON NA POVRACANJE ALI NE POVRACAM,OSJECAM SLABOST I CESTO MI SE JAVI NEKA CUDNA BOL U LEDJIMA(PRVO JE BILO KOD DESNE LOPATICE,A SAD CINI MI SE KAO DA TA BOL STALNO SETA DUZ KICME I VISE JE OSJETIM U GORNJEM DIJELU LEDJA PREMA VRATU).OD TERAPIJE UZIMAM REGLAN 3X1 I CONTROLOC 20MG DNEVNO X1.
ZANIMA ME DA LI OVE SVAKODNEVNE MUCNINE ZAISTA MOGU BITI POVEZANE SA GERBOM I OVA BOL U LEDJIMA TAKODJE?
I ja imam isti problem ali sam ga zaliječio.Prva stvar koju trebaš promijeniti je način ihrane,konzumirati što više svježeg voća i povrća,integralni hljeb,čajevi,supe,salate i grah.Izbjegavati hemiju i masno,cola i loš alkohol nikako.Vidjećeš kako se nakon nekog vremena stvari vraćaju u normalu.Usput,koliko znam imaju 3 vrste GERB-a.Isto me nervira što mi u apoteci stalno naturaju neke skupe zamjene za controloc.
ljeljenca
Posts: 87
Joined: 23/10/2009 01:58

#19 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by ljeljenca »

omeprazol je ok! nexium je skup a nije bolji!
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#20 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by starii »

ljeljenca wrote:omeprazol je ok! nexium je skup a nije bolji!

ulcosan 40mg je dobar, pazi sta jedes..u principu lijecis simptome..bolest neces moci izlijeciti...ako si zena zbog osteoporoze bolest ce se cesce manifestovati...
User avatar
Krompirpitac
Posts: 121
Joined: 19/02/2010 20:48

#21 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Krompirpitac »

Eh da ne zaboravim probaj čaj od dupče,mislim da nećeš zažaliti...
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#22 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by vertigo24 »

[quote="Krompirpitac"]

I ja imam isti problem ali sam ga zaliječio.Prva stvar koju trebaš promijeniti je način ihrane,konzumirati što više svježeg voća i povrća,integralni hljeb,čajevi,supe,salate i grah.Izbjegavati hemiju i masno,cola i loš alkohol nikako.Vidjećeš kako se nakon nekog vremena stvari vraćaju u normalu.Usput,koliko znam imaju 3 vrste GERB-a.Isto me nervira što mi u apoteci stalno naturaju neke skupe zamjene za controloc.

Koji problem?Imas GERB i bilijarni reflux?Koje simptome si imao?Koliko su trajali problemi?Koje sad probleme i simptome imas?Ok...nacin ishrane sam promijenila...riza na meniju uglavnom...gazirano i kupovni sokovi nista... SAMO VODA ...a i to s mjerom...ako popijem previse imam mucnine...uff..
User avatar
Krompirpitac
Posts: 121
Joined: 19/02/2010 20:48

#23 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Krompirpitac »

vertigo24 wrote:
Krompirpitac wrote:
I ja imam isti problem ali sam ga zaliječio.Prva stvar koju trebaš promijeniti je način ihrane,konzumirati što više svježeg voća i povrća,integralni hljeb,čajevi,supe,salate i grah.Izbjegavati hemiju i masno,cola i loš alkohol nikako.Vidjećeš kako se nakon nekog vremena stvari vraćaju u normalu.Usput,koliko znam imaju 3 vrste GERB-a.Isto me nervira što mi u apoteci stalno naturaju neke skupe zamjene za controloc.

Koji problem?Imas GERB i bilijarni reflux?Koje simptome si imao?Koliko su trajali problemi?Koje sad probleme i simptome imas?Ok...nacin ishrane sam promijenila...riza na meniju uglavnom...gazirano i kupovni sokovi nista... SAMO VODA ...a i to s mjerom...ako popijem previse imam mucnine...uff..
GERB tip 1 hijatalna hernija.Imao probleme sa kiselinom u želudcu,povremeno gušenje u snu.Nedavno prestao piti controloc.I da, na ćevape,masne pite i roštilj zaboravi
DaCo_sa
Posts: 95
Joined: 17/06/2010 15:33

#24 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by DaCo_sa »

Krompirpitac wrote:
vertigo24 wrote:
Krompirpitac wrote:
I ja imam isti problem ali sam ga zaliječio.Prva stvar koju trebaš promijeniti je način ihrane,konzumirati što više svježeg voća i povrća,integralni hljeb,čajevi,supe,salate i grah.Izbjegavati hemiju i masno,cola i loš alkohol nikako.Vidjećeš kako se nakon nekog vremena stvari vraćaju u normalu.Usput,koliko znam imaju 3 vrste GERB-a.Isto me nervira što mi u apoteci stalno naturaju neke skupe zamjene za controloc.

Koji problem?Imas GERB i bilijarni reflux?Koje simptome si imao?Koliko su trajali problemi?Koje sad probleme i simptome imas?Ok...nacin ishrane sam promijenila...riza na meniju uglavnom...gazirano i kupovni sokovi nista... SAMO VODA ...a i to s mjerom...ako popijem previse imam mucnine...uff..
GERB tip 1 hijatalna hernija.Imao probleme sa kiselinom u želudcu,povremeno gušenje u snu.Nedavno prestao piti controloc.I da, na ćevape,masne pite i roštilj zaboravi. .Evo i ja da se javim nisam odavno :) Imamo istu dg GERB tip 1 i HH a i iste simptome osim sto ja imam i jedan dodatni a to je VROGLAVICA :-) Evo ovih dana tragam za uzrokom vrtoglavice i i tako tih zezancija jer sam skoro pa ubjedzen da to hernije ne moze prozrokovat . Jesil ti imao ili imas vrtoglavicu ??
User avatar
Pusti vodu!!!
Posts: 64
Joined: 03/04/2008 12:16

#25 Re: PROBLEMI SA ZELUCEM (GERB)

Post by Pusti vodu!!! »

imam slicne probleme.
uglavnom je to gusenje u toku sna. vise puta mi se to desilo, i onda se pozdravljam sa zivotom. uzasno iskustvo. nisam bio kod doktora, ali sam promjenio nacin ishrane. uglavnom ne jedem kasno. navece samo jabuka, caj i sl. i (da kucnem od drvo) nemam vise tih problema (gusenje), ali jaka kiselina me povremeno zna iznenaditi.
Post Reply