Problem strujomjera Iskra-emecoBiH

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Problem strujomjera Iskra-emecoBiH

Post by PipiDugaDevetka » 16/01/2007 10:11

Nadograđenim u mojoj maloj zgradi
Elektrodistribucija je prije nekoliko godina ugradila 3 brojila el. energije tipa: T31CD-74-A1.Jedno od njih je u jesen prošle godine na neobjašnjiv način izazvalo manji pozar koji je na vrijeme uočen i ugašen bez intervencije vatropiraca.

Daavno, kada je firma Iskra-emeco osnovana (Iskra+više od 50%EPBiH), bila je neka vijest u novinama da su tamo počeli proizvodnju feleričnih brojila za el. energiju sa fabričkom projektantskom greškom.

Radnici EDP koji su prilikom požara intervenisali i uklonili samo to izgorjelo brojilo su nama, uspaničenim stanarima u taj kasni septembarski noćni sat, rekli da bi trebalo ukloniti i preostala 2 brojila, ali DA NE GOVORIMO NJIHOVIM SHEFOVIMA DA SU NAM TO ONI REKLI.

Ima li neobjašnjivih požarčića u vašem haustoru/kući/vikendici/posl. prostoru zbog Iskra-emeco brojila?
Kakve informacije vi imate u vezi sa feleričnim brojilima Iskra-emecoBiH?
Last edited by PipiDugaDevetka on 10/06/2007 01:33, edited 2 times in total.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 16/01/2007 14:04

Moj današnji upit putem e-mail poruke wrote: 16.01.2007 09:57

Za: [email protected]
kp:
Zadeva: pitanje u vezi sa brojilima

U nashoj maloj zgradi Elektrodistiribucija Sarajevo je prije nekoliko godina ugradila 3 strujomjera firme Iskra-emeco BiH, TIP: T31CD-74-A1.
U septembru 2006.g. je jedno od tih brojila izazvalo manji pozar. Elektrodistribucija je zamijenila izgorjelo brojilo, a tehnicari su, nama vlasnicima stanova, rekli da bi trebalo zamijeniti i preostala 2 brojila istog tipa, ALI DA NE GOVORIMO NJIHOVIM SHEFOVIMA DA SU NAM TO ONI REKLI.
Molim, Vas da mi odgovorite o cemu se radi jer sam davno, chitao u novinama da su neka brojila firme Iskra-emeco-BiH SA NEKOM FABRICKOM PROJEKTANTSKOM GRESHKOM.
Da li imam razloga da se brinem za svoju obitelj?
Molim Vas da budete iskreni. Vec sam se putem telefona obracao Iskra-emecoBiH, Elektrodistribuciji Sarajevo i Kantonalnoj energetskoj inspekciji Sarajevo.

Pozdrav,
PD9

Ekspresni današnji odgovor iz Slovenije wrote:Kako je nama poznat taj problem izgorjelog brojila, možemo reći samo to, da problem nije uzrokovan zbog bilo kakve FABRIČKE PROJEKTANTSKE GREŠKE na samom brojilu. Brojila T31CD-74-A1 su OK! Problem izgorjelog brojila je bio izkljuČito u naČinu prikljuČenja.
U nekim slučajevima se sa elkaleksom 16 mm2 ulazilo direktno na stezaljku od mesinga bez ugradnje svornjaka Al/Cu 16/6 mm2. Vremenom je zbog lošeg spoja to mjesto pregrijavalo i dolazilo je do zapaljenja ploče i brojila.
Vjerovatno je kod priključenja el. monter zaboravio ugraditi Al/Cu svornjak 16/6 mm2, što je najverovatnije prouzrokovalo loš spoj.
Rješenje, da ne bi do toga dolazilo je jedino, da el. monteri elektrodistribucije urade priključak onako kako moraju to uraditi po propisima za ugradnju brojila, sa ugradnju svornjaka za bolji spoj. Da se posle priključenja još jednom kvalitetno i dobro provjeri spojeve izvan brojila, da se nebi desio bilo kakav kvar, da se zbog toga nepotrebno okrivljivalo samo brojilo.

Sa pozdravima,
Iskraemeco, Slovenia
S. Vrhovnik

Šta su to elkaleks i svornjak, zna li neko?
Last edited by PipiDugaDevetka on 10/06/2007 01:34, edited 1 time in total.

fabrika

Post by fabrika » 16/01/2007 14:15

Svornjak ti znaci vijak (ili jednostavnije saraf), neznam tacno je li samo tijelo vijka ili je komplet sa navrtkom

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 16/01/2007 14:24

fabrika wrote:Svornjak ti znaci vijak (ili jednostavnije saraf), neznam tacno je li samo tijelo vijka ili je komplet sa navrtkom

Da nije leptir matica ili sigurnosna podloška?

Promijenio sam naslov teme, a nakon prijema mail poruke iz Iskraemeco-Slovenija. Da ne griješim dušu.

burekodsira
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Post by burekodsira » 16/01/2007 20:05

sta su ti napisali bas me interesuje :D

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 16/01/2007 21:04

burekodsira wrote:sta su ti napisali bas me interesuje :D

Divi rego, drugi citat...odgovor iz Dežele.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 10/06/2007 01:31

Refreshed!
EPILOG:
Pisao direktoru EDP. Nije odgovorio. Poslao prijavu Energetskoj inspekciji Kantona. Inspektorica došla, dovela predstavnika EDP, pozvala i mene, pa smo potpisali zapisnik i za desetak dana EDP montirao potpuno novu razvodnu ploču sa novim brojilima umjesto "opasnih".
Iz razgovora sa inspektoricom saznano sam da su imali prijave više zapaljenja i požara kod brojila Iskra-emecoBiH, TIP: T31CD-74-A1. Od predstavnika EDP sam dobio informaciju da u Sarajevu ima oko 2100 ugrađenih brojila ovog tipa.

Como_Sarajevo

Post by Como_Sarajevo » 11/06/2007 08:58

Mislim da je stvar oko tih brojila zataškana.Zašto nisu nabavili klasična brojila koja su provjereno dobra ????????Naravno,veliki talovi su u igri.Da neko od novinara mao začeprka po toj priči,svašta bi izašlo na vidjelo.

Post Reply