Problem sa radijatorim

Post Reply
CoffeeMan

#1 Problem sa radijatorim

Post by CoffeeMan » 05/10/2019 16:09

Pozdrav,
U stmbenoj zgradi koja je spojena na centralno grijanje (dakle nije "lokalni" kotao), imam 4 radijatora i ljestve u kupatilu. Sistem je sa kalorimetrom tako da nemam vertikale u stanu vec grijanje ulazi u stan kroz pod do razvodnog ormarica u hodniku odakle ide u radijatore. Problem mi je sto u stanu neki radijatori uopste nece da rade tj. hladni su a neki su polu hladni. U sustini vise od 2-3 radijatora ne mogu da natjeram da rade ikako.

1) Topla voda je dosla do ormarica u hodniku dakle izmedju kalorimetra i stana nije problem.

2) Odrzacio sam radijatore sve tako da nije zrak (ako se pod ozracavanjem smatra da otvorim ventil za odrzacavanje na radijatoru i zavrnem ga cim pocne da izlazi voda, nakon sto je odsistao zrak). Ako je potrebno ispustiti i odredjenu kolicinu vode nakon toga e onda nisam to uradio dobor. Ali mislim da nije potrebno.

3) Ja pretpostavljama da je problem u djelu ispod svakog radijatora, mislim da se zovu prigusnice, jer sam primjetio da diranjem tih ventila nekada mogu aktivirati radijator (ali nikada 100% da je vreo) ali to je tako tesko pogoditi sta i koliko okrenuti, jer ova dva sarafa koja se mogu okretati nemaju nikakvu oznaku da bih znao da li je ventil otvoren ili zatvoren. Mogu ih vrtiti u jednu i drugu stranu beskonacno.

Ima li kakv majstor na forumu koji bi me mogao uputiti u kojem smjeru da trazim problem

Evo slika tih elemenata ispod radijatora i cijelog radijatora sa termo glavom
Image
Image

Dinostula

#2 Re: Problem sa radijatorim

Post by Dinostula » 05/10/2019 18:29

Bar ti mogu reci da si ozracio kako treba.Kad sav vazduh izbacis to je to.Provjeri i stanje ko zivi iznad i ispod tebe.
Kad ozracis radijatore obicno pritisak pada bar sto se tice Valijant bojlera kod tebe ne znam kako ide ali je vjerovatno slicno.

Jos da dodam u lijevo uvijek odvrces u desno je da zavrnes jedino ako tvoji ventili nisu neki izuzetak. :D

Maraschino

#3 Re: Problem sa radijatorim

Post by Maraschino » 05/10/2019 19:52

Ovo dole ti je H ventil, da nije pogresno spojen. Dolazni vod se spaja na unutrasnjem dijelu(lijevo) a odlazni da vanjskom(desnom) dijelu.

muha_sa

#4 Re: Problem sa radijatorim

Post by muha_sa » 05/10/2019 19:56

CoffeeMan wrote:Pozdrav,
U stmbenoj zgradi koja je spojena na centralno grijanje (dakle nije "lokalni" kotao), imam 4 radijatora i ljestve u kupatilu. Sistem je sa kalorimetrom tako da nemam vertikale u stanu vec grijanje ulazi u stan kroz pod do razvodnog ormarica u hodniku odakle ide u radijatore. Problem mi je sto u stanu neki radijatori uopste nece da rade tj. hladni su a neki su polu hladni. U sustini vise od 2-3 radijatora ne mogu da natjeram da rade ikako.

1) Topla voda je dosla do ormarica u hodniku dakle izmedju kalorimetra i stana nije problem.

2) Odrzacio sam radijatore sve tako da nije zrak (ako se pod ozracavanjem smatra da otvorim ventil za odrzacavanje na radijatoru i zavrnem ga cim pocne da izlazi voda, nakon sto je odsistao zrak). Ako je potrebno ispustiti i odredjenu kolicinu vode nakon toga e onda nisam to uradio dobor. Ali mislim da nije potrebno.

3) Ja pretpostavljama da je problem u djelu ispod svakog radijatora, mislim da se zovu prigusnice, jer sam primjetio da diranjem tih ventila nekada mogu aktivirati radijator (ali nikada 100% da je vreo) ali to je tako tesko pogoditi sta i koliko okrenuti, jer ova dva sarafa koja se mogu okretati nemaju nikakvu oznaku da bih znao da li je ventil otvoren ili zatvoren. Mogu ih vrtiti u jednu i drugu stranu beskonacno.

Ima li kakv majstor na forumu koji bi me mogao uputiti u kojem smjeru da trazim problem

Evo slika tih elemenata ispod radijatora i cijelog radijatora sa termo glavom
Image
Image
sa gornjeg vetila skini taj plasticni dio što okreceš sa brojevima--slobodno uhvati jednom rukom za tu maticu što vidiš i odvrni to (rukom odvrni)
kad odvrneš vidjet ceš jednu iglicu----nju kakvim klještima uhvati i par puta gurni naprijed nazad
mislim da ce profercerat

CoffeeMan

#5 Re: Problem sa radijatorim

Post by CoffeeMan » 05/10/2019 20:47

Hvala na odgovoru ali mislim da nije to, jer to sam vec radio (doduse nisam skidao vec sam samo brzo odvrtao i zavrtao termo glavu koja je tu iglicu brzo micala tamo vamo tako da mislim da nije do toga, a posebno zato sto kad ove dole sarafcice malo pomaknem uspijem pustiti malo toplote u radijator :-)

CoffeeMan

#6 Re: Problem sa radijatorim

Post by CoffeeMan » 05/10/2019 20:49

Maraschino wrote:Ovo dole ti je H ventil, da nije pogresno spojen. Dolazni vod se spaja na unutrasnjem dijelu(lijevo) a odlazni da vanjskom(desnom) dijelu.
Ovo bi moglo biti mi se na par radijatora cini da je topliji vanjski ulazi nego unutrasnji :?

Maraschino

#7 Re: Problem sa radijatorim

Post by Maraschino » 05/10/2019 21:02

CoffeeMan wrote:
Maraschino wrote:Ovo dole ti je H ventil, da nije pogresno spojen. Dolazni vod se spaja na unutrasnjem dijelu(lijevo) a odlazni da vanjskom(desnom) dijelu.
Ovo bi moglo biti mi se na par radijatora cini da je topliji vanjski ulazi nego unutrasnji :?
Image

Post Reply