Problem sa gradskim grijanjem

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ChandlerBing
Posts: 99
Joined: 22/05/2014 01:05

#1 Problem sa gradskim grijanjem

Post by ChandlerBing »

Pozdrav. Potreban mi je savjet u vezi gradskog centralnog grijanja.
Naime, zivim na zadnjem spratu u trospratnici i desava se da vec dvije sezone zaredom imam problem sa radijatorima pri cemu moram svaka 2-3 dana odzracivat jer se desi da kroz kratko vrijeme dva tri rebra oko ventila gdje odzracujem budu hladna, dok je ostatak radijatora topao.
Kontaktirao sam sluzbu, oni su dolazili, na glavni ventil u šahti (I guess) su dopunili sistem i bude bolje par dana, ali onda opet ista situacija.

Serviser mi je preko telefona rekao da bih trebao nabaviti automatski odzracni ventil, sto ja imam na 3 mjesta u stanu, ali mislim da samo jedan radi (slika u prilogu!)

Na tom sto ja mislim da radi izlazi voda, ja sam skinuo ovaj plasticni sarafic ili sta je vec to sto bude u ovoj rupici pa zato izlazi voda, pa ne znam da li tako treba. Na ostala dva ovakva ventila nista ne izlazi - ni voda, a ni zrak, ako uopste zrak treba da cujem kao kada odrzacujem na samom radijatoru? Ovaj jedan ventil je "korozirao", doslovno sam morao iglom da probusim rupicu, ali i dalje se nista ne desava na njemu.

Sad me zanima, kako treba da postupim sa ovim ventilom sto radi? Da pustim da ta voda izlazi ili ne? I da li bi sanacija ostala dva ventila rijesila problem konstatnog odzracivanja s obzirom da sam na zadnjem spratu, pa mi svi govore da grijanje mora biti po defaultu slabije? Isti problem ima i komsija pored mene.


Image
User avatar
ChandlerBing
Posts: 99
Joined: 22/05/2014 01:05

#2 Re: Problem sa gradskim grijanjem

Post by ChandlerBing »

Ne znam da li se moze vidjeti fotografija, ali u pitanju je ovaj ventil

https://www.caleffi.com/hr-ba/automatsk ... ffi-502030
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4633
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#3 Re: Problem sa gradskim grijanjem

Post by VladaFBiH »

ChandlerBing wrote: 17/11/2023 11:09 Ne znam da li se moze vidjeti fotografija, ali u pitanju je ovaj ventil

https://www.caleffi.com/hr-ba/automatsk ... ffi-502030
šarafić treba da je samo malo odvrnut i ništa na diraš više - unutra je "plovak" koji padne kada nema vode i onda izlazi zrak. Mana im je što mogu da traju samo par sezona pa ih je onda potrebno čistiti ili mijenjati.

Na žalost, zrak u sistemu je boljka puno zadnjih spratova i loše održavanog sistema grijanja (vjerovatno negdje postoji malo curenje pa se ovi problemi javljaju).
User avatar
Haris.ba
Posts: 25403
Joined: 08/09/2005 20:08

#4 Re: Problem sa gradskim grijanjem

Post by Haris.ba »

Radijator u kupatilu uspravni rebrasti radi samo gornji dio. Odzracivao, ali nista.

Sta bi moglo biti? Jedino da trebam jos ispustiti da istece?
Post Reply