Problem oko grijanja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
hahahaha

Problem oko grijanja

Post by hahahaha » 03/02/2010 14:11

Imam centralno grijanje, uradio sam prije 3 godine, no imam jedan problem. Kad je čist zrak, poprilično lijepo grije, a kad je težak zrak, neće vatra da gori, samo se pretvara u žar, uopšte nema plamena. Sa samim drvima, bez uglja, temperaturu diže do max 60. Čin nestane plamena u peći. tj ostane samo žar, odmah temperatura spada. Odžak je veći od šljemena kuće za jedno 80-100cm... Kuća je na brijegu, pored ima par kuća, ali nisu veće od moje, da li to utiče???

Molim sve koji se bave time ili su imali sličan problem ranije, pa su ga riješili da iznesu svoja mišljenja, savjete, prijedloge itd... Ako treba još podataka, pitajte... ;)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Re: Problem oko grijanja

Post by PipiDugaDevetka » 03/02/2010 23:06

Gadan problem. Nije se igrati sa grijanjem, vatrom,...
Ma, ja da sam majstor, tehničar ili ing. od te struke, ne bih ti dao besplatan savjet, nego bih ti na pp=privatne poruke ponudio uslugu proračuna udaljenosti plamenika do vrha dimnjaka.

Eh, sad, onako kao laik. Vidio sam kod komšije od preko-puta da je produžio dimnjak tako što je nadogradio od lima metar ili metar i po dimnjaka. Kod njega je plinsko grijanje.

Nadogradi i ti jer je očigledno da ima utjecaja atmosferski pritisak na plamen i gorenje drva. Samo mi nekako obrnuto, baš kada je tmurno vrijeme atmosferski pritisak je manji..... :?: :shock: :?: ......Ne znam, ne bih da ti dalje objašnjavam jer ni sam ne znam.

Nadogradi brate od lima metar i po dimnjaka, pa ako ne bude valjalo zovi pravog majstora, inžinjera, tehničara.

Za svaki slučaj, nađi nekog stručnjaka da procijeni opasnosti da ti se čeljad ne poguše,....Nedo bog,....ali bilo je u Sarajevu takvih slučajeva.

hahahaha

Post by hahahaha » 03/02/2010 23:11

ma hajd da vidim, ima raznih stručnjaka i inžinjera na forumu... :-)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 04/02/2010 02:30

hahahaha wrote:ma hajd da vidim, ima raznih stručnjaka i inžinjera na forumu... :-)

Pa, eto, ima ih, neka ti se jave na PP,...Cijena po dogovoru.

bakar

Post by bakar » 04/02/2010 22:35

Ništa nije ne rješivoo samo treba znati uzrok. Tačno ovako na tvoj opis niko nemože odgovoriti jer može postojati više problema -uzročnih koji ti prave smetnju. Govorim kao monter grijanja i koji se bavi ovim poslom.
Prvo treba vidjeti dužinu dimljaka , zatim promjer dimljaka , izolaciju dimljaka .
Peć dali odgovara potrebama energetskih kalorija , načini rda i režim .
Zatim vrsta ogreva koji i kakvog je kvaliteta.
Sve to imalo još može biti uzrok tvog problema ali bez ličnog viđenja nema tačnog i detaljnog odgovora.
Mada naj ćešći uzrok je visina dimljaka .treba pogledat sve to pa reći to i to.

hahahaha

Post by hahahaha » 05/02/2010 01:01

visina dimnjaka je 9m, metar viša od visine kuće, Dimnjak izoliran, koristim banovićki ugalj...

Edin H.

Post by Edin H. » 05/02/2010 01:24

hahahaha wrote:visina dimnjaka je 9m, metar viša od visine kuće, Dimnjak izoliran, koristim banovićki ugalj...

Odlican izbor uglja :oops:

bakar

Post by bakar » 05/02/2010 20:13

Provjeri klapnu na izlazu iz peći i reguliši protok zraka na regulatoru propuha na peći. Vidi i dolaz zraka u prostoriju u koj ti je kotlovnica.

kurty

Post by kurty » 05/02/2010 20:26

hahahaha wrote:visina dimnjaka je 9m, metar viša od visine kuće, Dimnjak izoliran, koristim banovićki ugalj...

Jedan od najlosiji u BiH... Mislim na Banovicki ugalj...

Eh cuo sam jedne prilike da bi odjak trebao biti oko 8m iznad "rozetne"...Znaci iznad peci u koju lozis...

Eh sad ovako... Ako ti je centralno grijanje, bolja je varijanta zar nego plamen... Zar drzi duze "vatru", a i temperaturu...
Provjeri da nemas i kakav regulator na sulinaru, pa ga okreni ako ga bude... Provjeri da li je pec za cvrsto ili tecko gorivo, jer kod mene je za tecno, a koristim ugalj, pa sam morao povaditi spirale koju su u peci, i tad je sve postalo OK...

I vjerovatno znas da usljed vremenskih neprilika... magla, smog, dimnjak opcenito slabije vuce, pa mnogo onda dimi kad otvoris vratica peci, nece da povuce i sl.

Drinski

Post by Drinski » 24/01/2016 18:47

Evo ovako: imam individulano centralno grijanje za dva objekta (veci i manji). Pec je u vecem.

Pritisak u sistemu je obicno 1,8 do 2 bara. Unazad par dan pritisak padne, pa sam dva puta dopunjavao. Sinoc je za cca 13 sati pao na 1,2 bara.

Provjerio sam ventile, blok, radijatore i ne curi nigdje. Razmisljao sam da bi mogla biti dva uzroka:
-prvi, imam 4 kombinovana bojlera, pa jel moguce da se voda iz mog sistema centr.grijanja mijesa sa vodom iz gradske vodovod.mreze (ne znam koliki su tamo radni pritisci) pa da voda iz grijanja tamo otice ili
- da je pukla cijev koja vodi iz jednog objekta u drugi pa da odlazi u zemlju, nista nisam primjetio na povrsini.

Da li neko zna sta bi moglo biti uzrokom?

Post Reply